Priebežné výsledky parlamentných volieb 2023
Výsledky parlamentných volieb 2023
- Smer vyhrá voľby s výrazným náskokom, druhé a tretie miesto si rozdelia Hlas a Progresívne Slovensko.
- Výsledky parlamentných volieb 2023
- SME minúta: Výsledky parlamentných volieb 2023
- Exit polly: Ako by dopadli výsledky volieb
- Priebežné výsledky volieb 2023
- Priebežný zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online
Výsledky volieb 2023 sme sledovali minútu po minúte
Výsledky parlamentných volieb ukázali dramatický rozdelené Slovensko, hovorí šéfredaktorka SME Beata Balogová v povolebnej diskusii. Napriek tomu, že sa Republika nedostala do parlamentu podľa Balogovej neplatí, že by sa extrém nedostal do parlamentu. (SME)
Šimečka zatiaľ nepripúšťa, že by PS pre zostavenie vlády bolo ochotné vzdať sa aj postu predsedu vlády. Podľa neho je bežným zvykom, že premiérom sa stane predseda najsilnejšej koaličnej strany. "Nevidím na tom dôvod niečo meniť," vyhlásil. (SME)
Ako dopadli voľby a kto bude v budúcej koalícii? V povolebnom štúdiu denníka SME komentujeme výsledky parlamentných volieb. S politikmi a političkami zase preberáme možné povolebné spolupráce či aktuálnu pozíciu po ich volebnom výsledku.
Predseda PS Michal Šimečka vníma víťazstvo Smeru ako veľmi zlú správu pre Slovensko. Vyhlásil to na tlačovej konferencii. Cieľom PS zostáva urobiť všetko preto, aby Robert Fico nevládol. Reálne sú podľa jeho slov iba dve koalície.
Šimečka sa znovu poďakoval všetkým, ktorí prišli voliť. Nesmierne si váži podporu, ktorú PS dostalo. "Osemnásť percent je najviac, ako kedy liberálna strana v moderných slovenských dejinách dostala," povedal šéf strany a pripomenul, že takýto výsledok dosiahli napriek podľa jeho slov masívnym útokom a antikampani proti PS.
"My budeme s týmto mandátom nakladať maximálne zodpovedne a maximálne vážne," zdôraznil Šimečka s tým, že kľúčové bude, ako sa rozhodne strana Hlas.
(SME)
Vyhlásenie Progresívneho Slovenska k výsledkom volieb do NR SR.
Nálada voličov v okrese Poltár sa nezmenila. Strana Smer tu opäť dosiahla jednoznačné víťazstvo. Dominuje aj v susednom Lučenci, kde v predošlých voľbách najviac dôverovali Matovičovi. (My Regióny)
Miestne referendum v obci Drienov je platné. Zúčastnila sa na ňom nadpolovičná väčšina oprávnených voličov. Tí sa v referendovej otázke vyjadrili, že výstavbu spaľovne v katastri obce nechcú. (TASR)
Voliči v Prešovskom kraji by poradie zvolených strán poprehadzovali. Hoci víťazstvo tiež priradili Smeru, tu by radi v parlamente videli i Republiku. Celoslovensky druhé PS je tu až piate. (My Regióny)
Víťazom volieb v územnom obvode Bratislava sa stala strana Progresívne Slovensko, ktorej odovzdalo svoj hlas 33,95 percenta voličov. Druhý skončil Smer (17,49 percenta), tretia bola strana SaS (13,77 percenta).
Hlas získal 9,36 percenta hlasov, koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí 5,36 percenta. Za hranicou piatich percent skončilo KDH (4,90 percenta), Demokrati (4,58 percenta), SNS (4,10 percenta), Republika (2,66 percenta) a hnutie Sme rodina v Bratislave utrpelo fiasko s výsledkom 1,49 percenta hlasov. Progresívne Slovensko volilo najviac voličov vo všetkých piatich obvodoch Bratislavy.
Strana Smer sa stala víťazom volieb aj v okrese Trnava. Po spočítaní 100 percent volebných zápisníc jej odovzdalo svoj hlas 24,32 percenta voličov. Na druhom mieste sa umiestnilo PS s 19,38 percentami. (My Regióny)
Keď Robert Fico v roku 2010 vyhral svoje druhé voľby, premiérom sa nestal. Väčšina strán s ním vtedy odmietla vládnuť a premiérkou sa napokon stala Iveta Radičová.
Ako vzniká vláda? Musí prezidentka poveriť zostavovaním vlády víťaza volieb? A dokedy má vláda vzniknúť? A čo na vymenovanie novej vlády hovorí ústava?
Ústava hovorí, že vládu Slovenskej republiky vymenuje prezidentka. Avšak už sa vôbec nespomína, ako to vyzerá po voľbách.
Keďže slovenský volebný systém predpokladá vznik koaličnej vlády, budúci potenciálny predseda vlády musí s politickými stranami rokovať o podpore pre svoj kabinet.
Súvisiaci článok
Voličské správanie obyvateľov okresu Žilina je veľmi podobné tomu na celoslovenskej úrovni. Voľby potvrdili dominanciu Smeru a silný nárast Progresívneho Slovenska. Záujem o hlasovanie bol vyšší ako v roku 2020. (My Regióny)
Známe sú už aj výsledky hlasovania zo zahraničia. Progresívne Slovensko suverénne obsadilo prvé miesto, volilo ho až 61,7 percenta voličov, ktorí odovzdali svoj hlas z iných krajín. Druhá skončila SaS so ziskom 10,8 percenta hlasov.
(SME)Robert Fico sa vracia. Smer s prehľadom vyhral voľby a je vysoko pravdepodobné, že zostaví novú vládu. Spolu s tretím Hlasom a znovuzrodenou SNS môžu mať síce tesnú, ale pohodlnú väčšinu 79 poslancov, píše v analýze Jakub Filo. (SME)
Spočítaných je 99,56 percenta okrskov, na prvom mieste je Smer so ziskom 23,28 percenta hlasov. Druhé je PSko, ktoré získalo 17,07 percenta hlasov, tretí je Hlas s 14,95 percentami. Stále sa čaká na hlasy zo zahraničia. (SME)
Zákony politična sú neúprosné. Posielajú do zabudnutia sny o volebných patoch aj o veľkých obratoch. Po výkone bývalých vlád nebolo ťažké predpokladať prevahu druhej strany spektra. Tá mohla mať rôznu podobu, píše Peter Tkačenko. (SME)
Voľby aj v Prešovskom kraji vyhral podľa neoficiálnych výsledkov Smer so ziskom 22 percent hlasov. Druhý skončil Hlas, ktorému dalo hlasy 16,2 percenta voličov, na treťom mieste skončila koalícia OĽaNO so ziskom 14,8 percenta. (Korzár)
V Košickom kraji zvíťazil podľa neoficiálnych výsledkov Smer so ziskom 21,1 percenta hlasov voličov. Na druhom mieste skončil Hlas - 15,1 percenta a tretie PS získalo 14,7 percenta. (Korzár)
Po spočítaní 98,66 percenta okrskov je na prvom mieste Smer s podporou 23,37 percenta. Druhou najsilnejšou stranou je Progresívne Slovensko, ktorému odovzdalo hlas 16,86 percenta voličov, tretí je Hlas s 15,03 percentami.
Do parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí (9,05 %), KDH (6,92 %), SaS (6,13 %) a SNS (5,68). (SITA)
Progresívne Slovensko sa k výsledkom volieb vyjadrí o 9:00 v centrále strany na Grösslingovej 4 v Bratislave. (SME)
Robert Fico porazil Slovensko. Tú verziu krajiny, akú si po Nežnej revolúcii predstavovala väčšina národa. Roky dezinformačných kampaní mu umožnili naplniť svoj sľub z roku 2018, že nikam neodchádza. Dnes však po moci siaha iný Fico, komentuje šéfredaktorka SME Beata Balogová. (SME)
SNS dokázala to, čo sa doteraz nepodarilo žiadnej inej strane na slovenskej politickej scéne - zjednotiť národné sily. Ako jeden z dôvodov, prečo sa SNS s najväčšou pravdepodobnosťou vráti do parlamentu, to nadránom uviedol šéf SNS Danko.
Upozornil, že je potrebné si počkať na definitívne výsledky, avizoval, že až po nich sa začnú rozhovory s potenciálnymi povolebnými partnermi SNS. "Je tu však nádej, že Slovensko bude mať pronárodnú, prosociálnu vládu, ktorá prinesie riešenia namiesto chaosu a obnoví vzťahy vo V4," uviedol líder národniarov.
Predstavitelia SNS zároveň zdôraznili, že takáto vláda nebude znamenať spochybnenie miesta Slovenska v EÚ a NATO.
Danko tiež upozornil, že o ďalšom vývoji možných koaličných spoluprác bude informovať strana až v ďalších dňoch, oznámil, že SNS sa neobjaví ani v nedeľňajších prvých povolebných televíznych diskusiách. (TASR)
Peter Pellegrini sa na tlačovej konferencii priamo nevyjadril k žiadnej potenciálnej kombinácii strán, ktorá by s jeho stranou Hlas mohla zložiť vládnu koalíciu. Predpokladá však, že Fico ako víťaz zavolá ako prvému jemu.
Pellegrini je však stále presvedčený, že dvaja expremiéri vo vláde nie je optimálna situácia, ale nič to vraj nebráni vzniku takej koalícii. Prípadnú ponuku budú zvažovať.
Pellegrini zdôraznil, že akékoľvek rozhodnutie nebude len jeho rozhodnutím, ale rozhodnutím predsedníctva strany. Voličom sa poďakoval za dôveru a okrem Smeru pogratuloval aj každej strane, ktorá sa dostala do parlamentu.
Ešte začiatkom roka bol Hlas lídrom prieskumov, aj po volebnom výsledku so ziskom približne 15 percent hlasov však strana Petra Pellegriniho zostáva kľúčovým hráčom, ktorý rozhodne o zložení novej vládnej koalície.
Atmosféra v centrále Hlasu bola poznačená nízkymi odhadmi exit pollov, Pellegrini však počas noci opakoval, že rozhodnutie strany o budúcich partneroch rozhodne o smerovaní krajiny.
To sa napokon potvrdilo. Podľa výsledkov volieb bez Hlasu nová vláda nevznikne.
Po spočítaní 90,15 percenta okrskov vedie v priebežných výsledkoch naďalej strana Smer so ziskom 23,69 percenta. Na druhom mieste sa usadilo Progresívne Slovensko s 15,68 percentami, tretí je Hlas s 15,43 percentami.
Koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí zatiaľ získala 9,36 percenta. Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,14 percenta, SNS s 5,8 percentami a SaS s 5,64 percentami.
Pod päťpercentnú hranicu sa dostali Republika s 4,96 percentami aj Aliancia s 4,6 percentami.
Volebná účasť dosahuje 67,5 percenta. (TASR)
"Dopadlo to ako vždy" je rozkošná fráza, taká naša. O týchto parlamentných voľbách to možno spoľahlivo konštatovať tiež. Zázrak sa nekonal, ešte aj exit poll nám bol ako zvyčajne na príslovečnú figu drevenú, komentuje Nataša Holinová.
Suverén si zvolil dosť suverénne autoritárstvo, mlčanie, kradnutie zo spoločného a možno aj zločinecké skupiny. Na tom nič nemení ani fakt, že hlasy ešte nie sú dorátané, a teda ešte nie je známy potenciál skladania ústavnej väčšiny a vlády. (SME)
Po spočítaní takmer 88 percent okrskov je na jasnom prvom mieste Smer s 23,67 percentami. Druhé je Progresívne Slovensko s 15,58 percentami, tretí je Hlas s 15,42 percentami. Hnutia Republika a Aliancia sú priebežne mimo parlamentu.
Do parlamentu by sa dostala aj koalícia OĽaNO-KÚ- Za ľudí (9,41 %), KDH (7,17 %), SNS (5,78 %) a Sloboda a Solidarita (5,6 %). (SITA)
Sulík na záver tlačovej konferencie ostro kritizoval aj lídra OĽaNO Igora Matoviča, ktorý len pár dní pred voľbami zverejnil prepis údajných správ medzi Sulíkom a majiteľom Penty Jaroslavom Haščákom.
„Je to človek, ktorý nepatrí do politiky. Robil intenzívnu a hnusnú kampaň, okopával sa s bývalým ministrom vnútra v aute. Aby bývalý premiér chodil a hulákal s tereňákom po uliciach, je strašná hanba. A ešte väčšia hanba je, že taký pako ako Matovič dokáže zmotať deväť percent ľudí. Nerozumiem tomu,“ dodal Sulík.
Na otázku, či po zverejnení výsledkov nebude zvažovať odchod z čela strany, nechcel Sulík reagovať. „Toto má určite čas do rána,“ povedal.
Z Liberálneho domu postupne po skončení tlačovej konferencie začali hostia odchádzať.
Podpredseda strany SaS Karol Galek kritizoval menšie demokratické strany. Mali podľa neho poslúchnuť výzvy SaS a odstúpiť z volebného súboja.
„Výsledok mohol dopadnúť inak, pokiaľ by predvolebné výzvy k týmto stranám, u ktorých bolo jasné, že sa nedostanú do parlamentu, padli na úrodnú pôdu. Pravicové spektrum teraz bude ťahať za kratší koniec,“ povedal Galek. Strana bude čakať na finálne výsledky, podľa ktorých by mali prebiehať aj rokovania o ďalšej spolupráci.
"Presne sa ukázalo, že Demokrati opojení svojim egoizmom, ktorí nastúpili do volebného boja s tým, že idú zabrániť tomu, aby prepadol čo len jeden demokratický hlas, spravili presne toto," kritizoval ich aj Sulík. Pravicové spektrum tak podľa neho mohlo prísť o niekoľko hlasov. (SME)
Kŕč, z ktorého sa už nedostali. Hoci hnutie OĽaNO v závere kampane naberalo voličov atmosféra v jej volebnej centrále v Refinery Gallery vo Vlčom hrdle tomu vôbec nenasvedčovala.
Nadšenie Obyčajných ľudí zamrzlo už po vyhlásení výsledkov z exit pollu, ktorý hnutiu odhadol osem percent.
V sále centrály bolo cítiť sklamanie, z ktorého sa prítomní nedostali počas celej volebnej noci. Po jednej v noci sa postupne jeden po druhom vytrácali.
Hoci neskôr sa percentá hnutia posúvali smerom k desiatim percentám nebol to ani zďaleka taký výsledok aký očakávala manželka lídra OĽaNO Pavlína Matovičova. Myslela si, že hnutie bude mať viac percent ako dosiahlo v roku 2020. Vtedy malo 25 percent.
Líder hnutia povedal, že percentá OĽaNO nerieši. Viac ho zaujímalo, či sa do parlamentu dostane SNS.
Hoci posledný týždeň kritizoval SaS, nakoniec povedal, že sa teší z ich prekročenia päť percentnej hranice. Matovič neberie vážne ani slová, že s ním nik nechce ísť do vlády. Tak to vraj bolo aj pred voľbami v roku 2020. (SME)
Po spočítaní viac ako 80 percent okrskov s prehľadom vedie Smer s 23,72 percentami. Na druhom mieste je Hlas s 15,51 percentami, tretie je Progresívne Slovensko s 15,08 percentami. Republika je už priebežne mimo parlamentu.
Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí (9,54 %), KDH (7,22 %), SNS (5,76 %), Sloboda a Solidarita (5,41 %) a Aliancia (5,07 %). (SITA)
Uhrík pripustil možnosť, že sa Republika nedostane do parlamentu. Reagoval tak na klesajúce percentá, ktoré sa po sčítaní 61 percent okrskov pohybujú len tesne nad hranicou zvoliteľnosti.
"Čísla klesajú viacerým stranám, stále je však spočítaná len zhruba polovica okrskov," skonštatoval Uhrík.
Ako možnú príčinu nízkych preferencií hnutia uviedol, že veľká časť voličov Republiky sa rozhodla zachraňovať SNS, čo v konečnom dôsledku ohrozuje samotnú Republiku. Druhým dôvodom nízkych preferencií je podľa jeho slov fakt, že množstvo voličov sa rozhodlo voliť Smer, aby zabránili výhre PS.
"Nakoniec to môže dopadnúť tak, že Smer nebude mať s kým zostaviť vládu alebo bude tá vláda veľmi krehká," domnieva sa Uhrík. (TASR)
„Zažili sme už aj veselšie chvíle v Liberálnom dome,“ zhodnotil predbežné výsledky volieb líder SaS Richard Sulík, ktorý očakáva, že strana získa do šesť percent hlasov.
„Voliči nám po turbulentných mesiacoch dali šancu a zdvihli varovný prst, aby sme to robili poriadne. Budeme sa o to snažiť,“ povedal.
Sulík na tlačovke pred treťou ráno povedal, že dúfa vo vypadnutie Republiky z parlamentu. „Prospelo by im to, aby sa ukľudnili, nech nehulákajú v parlamente. Vypadnúť by mohol aj výkvet slovenskej politiky Andrej Danko,“ povedal Sulík, na čo si vyslúžil potlesk členov strany. Sulík označil exit polly za úplne zbytočné.
Robert Kaliňák novinárom oznámil, že volebná noc pre verejnosť v centrále Smeru definitívne končí, strana už do rána nebude viac komentovať ani analyzovať pravdepodobné víťazstvo volieb.
"Ďakujeme vám za účasť, zajtra vás tu radi uvidíme," hovorí Kaliňák. Keďže všetko podľa neho závisí od strán pohybujúcich sa okolo piatich percent, chcú si počkať na definitívne výsledky.
Tlačovku tak spravia až po oznámení konečných výsledkov, a to okolo jednej hodiny poobede. Aktuálne je spočítaných asi 75 percent hlasov, no na hrane zvoliteľnosti sa stále pohybujú až štyri strany.
Stále je možné, že Smer by ako víťaz volieb nemusel mať s kým zostaviť povolebnú koalíciu.
Smer vyhrá voľby s výrazným náskokom, druhé a tretie miesto si rozdelia Hlas a Progresívne Slovensko. Parlamentnú istotu má OĽaNO a KDH. Štyri strany sa pohybujú medzi piatimi a šiestimi percentami. (SME)
Po spočítaní takmer 68 percent okrskových zápisníc je Smer stále vo vedení s 23,77 percentami. Druhý je Hlas s 15,66 percentami a na treťom mieste je zatiaľ hnutie Progresívne Slovensko s 14,56 percentami.
Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (9,74 %), Kresťanskodemokratické hnutie (7,36 %), Slovenská národná strana (5,74 %), Sloboda a Solidarita (5,23 %), Aliancia (5,2 %) a Republika (5,05 %).
Líder hnutia Republika Milan Uhrík oznámil novinárom, že si ide na chvíľu pospať. Podpredseda hnutia, poslanec Milan Mazurek nie je v sále prítomný už dlhšiu dobu. Sála sa postupne vyprázdňuje, postupne odchádzajú i novinári.
Dohody o spolupráci budú podľa predsedu otázkou na ráno, keď budú k dispozícii kompletné výsledky volieb. (SME)
Smer spraví tlačovú konferenciu k výsledkom volieb až v nedeľu ráno, oznámil Robert Kaliňák. Narýchlo predstúpil pred novinárov spoločne s Jurajom Blanárom. Prečo neprišiel aj šéf strany Robert Fico, dvojica nepovedala.
Priamej otázke sa Blanár vyhol. Tvrdil však, že nálada na poschodí, kde sú predstavitelia strany, je „veľmi dobrá“.
Kaliňák priebežne vysvetľoval, že aktuálne nemá zmysel komentovať výsledky, pretože reálne čísla budú jasné možno až niekedy okolo piatej hodiny ráno.
„Neviem, čo by sme chceli komentovať. Tie čísla vidíte také isté, ako vidíme my,“ povedal Kaliňák. Dodal, že pri niektorých stranách ako Demokrati či Sme rodina je ich výsledok už jasný, no ostávajú také, ktoré sa stále pohybujú okolo piatich percent.
„Je dosť ľahko možné, že o týchto voľbách budú rozhodovať malé strany,“ dodal. (SME)
Hnutie Republika bralo prieskumy s rezervou. Milan Uhrík to uviedol pre TV JOJ 24. Voliči podľa neho počítali s faktom, že hnutie sa dostane do parlamentu a zo solidarity sa rozhodli voliť radšej SNS.
Za úspech považuje už to, že sa 2,5-ročná strana dostane do parlamentu. Víťaz volieb je podľa neho už jasný. "Nevylúčili sme spoluprácu prakticky so žiadnou stranou, okrem teda liberálov, progresívcov z programových dôvodov a spolupráce s Igorom Matovičom z mentálnych dôvodov," dodáva. (SME)
Po spočítaní 54 percent okrskov priebežne stále vedie Smer so ziskom 23,86 percenta. Druhý je Hlas s 15,9 percentami a tretie Progresívne Slovensko s 14,23 percentami.
Koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí zatiaľ získala 9,62 percenta.
Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,52 percenta, SNS s 5,81 percentami, Aliancia s 5,15 percentami, Republika s 5,11 percentami a SaS s 5,09 percentami.
Volebná účasť dosahuje 66,86 percenta.
Na záverečnom vyhlásení sa podpredseda hnutia Milan Krajnak poďakoval každému voličovi, ktorý odovzdal svoj hlas hnutiu. Neúspech tiež vidí v údajnej antikampani, za ďalší problém pomenoval sociálne siete a médiá.
„Vážim si to najmä kvôli tomu, že kampaň, ktorá boli voči nám vedená, bola pomerne špinavá. Výsledok bol horší, než sme čakali a dúfali sme v lepší. S pokorou však rešpektujeme rozhodnutie ľudí. Budeme sa podľa toho riadiť," povedal Krajniak.
„Nemyslím si, že sa dá v tejto dobe sociálnych sietí a vzájomných útokov dobre uspieť bez konfrontačnej kampane. Vedome sme sa rozhodli pre tú nekonfrontačnú, no ukázalo sa, že v týchto voľbách to nezafungovalo,“ dodal.
Krajniak stále považuje Borisa Kollára za dôležitú súčasť a hlavnú tvár hnutia a nemyslí si, že by mal odstúpiť.
Tlačová konferencia Progresívneho Slovenska.
A ešte jedna paralela s Českom: od volieb roku 1992, ktoré fakticky rozhodli o rozdelení federácie, sa v každých voľbách zakaždým dostala do snemovne jediná strana: dnes znovu vládnuca ODS, hoci v roku 2013 mala celkom namále, píše Jindřich Šídlo.
Ak sa nemýlim – a myslím, že nie –, na Slovensku sa to nepodarilo žiadnej strane či hnutiu. S jedinou výnimkou a tou je osobne Robert Fico. Človek si o ňom môže myslieť čokoľvek, ale táto sila vôle a vytrvalosti je najskôr niečo, čo mu dáva pred jeho protivníkmi nepominuteľnú výhodu.
Zážitok z 6,9 percenta v minulých voľbách formoval výkon progresívcov, ostražitosť počas súčasnej kampane a neochotu oddať sa prvým číslam z exit pollu, komentuje Zuzana Kepplová.
Voľby 2023 sú v mnohom dopovedaním príbehu predošlých volieb. Tentoraz sa Andrejovi Kiskovi nepodarilo vniesť do protificovského tábora štiepenie síl odkazom, aby voliči zachraňovali menšie strany. Voliči ostali koncentrovaní na základný spor PS so Smerom. Stále čakáme na rozuzlenie.
Po spočítaní 40,43 percenta okrskov je Smer stále na prvom mieste so ziskom 24,27 percenta. Druhý je Hlas s 16,31 percentami a tretie Progresívne Slovensko s 13,63 percentami.
Koalícia OĽaNO-KÚ-Za ľudí zatiaľ získala 9,22 percenta. Vo voľbách potrebuje získať aspoň sedem percent, aby sa dostala do Národnej rady SR.
Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,62 percenta, SNS so 5,89 percentami, Republika s 5,22 percentami a Aliancia s 5,09 percentami.
Volebná účasť dosahuje 66,87 percenta. (TASR)
Je to príliš drahá zábava, najmä ak najneskôr o pol hodiny začínajú naskakovať prvé dáta. Tie prechádzajú priebežnými zmenami a až na konci prichádzajú výsledky z veľkých mestských obvodov, napríklad z Prahy, ktorá mení výsledky v prospech pravicových, ak chcete, „liberálnych“ strán.
Po spočítaní 33,4 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste stále Smer s 24,6 percentami pred druhým Hlasom s 16,6 percentami. Tretie je zatiaľ Progresívne Slovensko s 12,88 percentami.
Do parlamentu by sa dostali aj koalícia OĽaNO a priatelia, Kresťanská únia a Za ľudí (8,89 %), Kresťanskodemokratické hnutie (7,35 %), Aliancia (5,97 %) Slovenská národná strana (5,95 %) a hnutie Republika (5,28 %).
Pod hranicou piatich percent potrebných pre vstup do Národnej rady je strana Sloboda a Solidarita (4,6 %) a Sme rodina (2,56 %). (SITA)
Líder Hlasu Pellegrini pre české médiá povedal, že strana bude stabilizujúcim prvkom v prípadnej koalícii. Hlas nechce, aby sa " nevrátili staré maniere, ani sa nerobili ani hókusy-pokusy," povedal Pellegrini.
Líder Hlasu reaguje implicitne na vlády Smeru, ktorých bol súčasťou, a tiež prípadnú vládu Progresívneho Slovenska.
Pellegrini si pochvaľuje prácu s českými marketérmi, ktorí pre stranu pripravovali kampaň. (SME)
Demokrati budú mať povolebnú tlačovú konferenciu až doobeda. Výsledky prichádzajú pomalšie, ako sa čakalo. (SME)
Manželka Igora Matoviča si pre jeho stranu želá druhú šancu, čiže miesto v koalícii a pokračovanie v načatej práci. Po „one time“ si vraj zaslúži „next time“, komentuje Zuzana Kepplová.
Šéf OĽaNO si zjavne myslí iné, pretože potvrdil, že nástojí na vyplatení päťstovky za účasť vo voľbách, čo bola jeho podmienka účasti v akejkoľvek koalícii.
Ako inak sa dá povedať, že chce ostať v opozícii? Tu by sa patrilo s Matovičom súhlasiť a vyhovieť mu. Matovič je šťastný v opozícii a v kampani. Nechajme mu to.
Sedieť o jednej v noci pri televízii a sledovať slovenskú volebnú noc je vzrušujúce. Jednodenné voľby majú svoje výhody, ale možno teraz sledujeme aj dôvod, prečo si Česko nechá svoj vcelku ojedinelý systém dvojdňových volieb, komentuje Jindřich Šídlo.
Končia sa v sobotu o druhej na obed a zhruba o tri hodiny neskôr dosť presne poznáme zloženie novej Poslaneckej snemovne aj možnej vládnej väčšiny.
Teraz je na Slovensku sčítaná necelá tretina hlasov. Demokracia si zaslúži trpezlivosť, ale predsa len, nešlo by trochu urýchliť? To nie je prejav českej povýšenosti, len povzdych.
Sčítanie hlasov prebieha tak ako obvykle, riaditeľka odboru volieb na ministerstva vnútra Eva Chmelová odôvodnila pomalšie tempo tým, že ako prvé spočítali malé okrsky na východe a západ krajiny spolu s Bratislavou budú ako posledné.
"Bude to tak rýchlo, ako rýchlo hlasy spočítajú v najpomalšom okrsku," dodala Chmelová. (SME)
V štábe Demokratov stále čakajú na sčítanie hlasov, aj keď niektorí z hostí už odišli. Medzi hosťami sa objavil Jozef Mihál, Luciu Ďuriš Nicholsonovú tu nevidno. (SME)
Každá volebná noc má aj svojich prehliadaných hrdinov a víťazov. Jedným z nich dnes bude bývalý prezident Andrej Kiska, komentuje Peter Tkačenko.
Pred voľbami varoval občanov túžiacich po víťazstve PS, aby na svoju túžbu dávali pozor, lebo jej naplnenie by mohlo znamenať Pyrrhovo víťazstvo.
Hoci od celkového sumára sme stále ďaleko, jeden predpoklad už hraničí s istotou: PS dnes Pyrrhovo víťazstvo neutŕži. (SME)
Orbánov minister zahraničia Péter Szijjártó v deň volieb uverejnil plagát Aliancie s textom Maďari do parlamentu, hoci jeho šéf zatiaľ vyjadroval podporu skôr Ficovi než etnickej strane, komentuje Beata Balogová.
Niektorí maďarskí komentátori poznamenali, že Alianciu Orbán skôr podporuje preto, aby Fico mal s kým zložiť vládu.
Orbán je jeden z dôvodov rozpoltenosti etnických Maďarov na Slovensku. Nepotrebuje mať v parlamente maďarskú stranu, keďže mu vyhovuje, že Fidesz je vnímaný ako skutočný zástanca záujmov maďarskej menšiny v regióne.
Po spočítaní 28,11 percenta okrskov je vo vedení stále Smer so ziskom 25,04 percenta. Za ním nasleduje Hlas s 17,04 percentami a Progresívne Slovensko s 11,68 percentami.
Koalícia OĽANO a priatelia, KÚ a Za ľudí zatiaľ získala 9,11 percenta. Vo voľbách potrebuje získať aspoň sedem percent.
Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,45 percenta, SNS so 6,06 percentami, Aliancia s 5,98 percentami a Republika s 5,48 percentami.
Volebná účasť dosahuje 66,20 percenta. Výsledky zatiaľ zohľadňujú menšie množstvo spočítaných okrskov, poradie strán sa môže meniť. (TASR)
Krátky príhovor lídra Progresívneho Slovenska Michala Šimečku.
"Budeme čakať, kto nám zavolá. Nemáme preferenciu," vyjadril sa líder Hlasu Pellegrini k povolebnej spolupráci.
V Smere sa k ničomu nevyjadrujú a s novinármi nekomunikujú. Je to presne ten istý prístup k verejnosti, ako keď sa Robert Fico rozhodol, že nejde diskutovať do Markízy, komentuje Nataša Holinová.
Je celkom jasné, čo tým chce povedať: je po voľbách, zvykajte si. Informovať sa v budúcnosti bude podľa toho, ako povie pán a vládca. Medzi ním a verejnosťou ostanú zatvorené dvere a nastavané múry. Objatia so seniorkami na predvolebných mítingoch máme za sebou, uzavretosť „elity“ pred sebou.
Medzi novinármi v centrále Smeru sa nečakane objavil Robert Kaliňák. Vyjadrovať sa však nechcel, opakoval, že prišiel len spýtať sa, či novinárom niečo nechýba. "My sme sa vždy vyjadrili, až keď sa bolo k čomu vyjadriť," povedal.
"Atmosféra je dobrá, pracovná," reagoval na otázky, aká je nálada medzi politikmi strany, ktorí sedia oddelení od médií. Keďže novinárom najviac chýbajú reakcie predstaviteľov strany, Kaliňák napokon povedal aspoň niekoľko viet k priebežným výsledkom.
Opakoval najmä to, že je zatiaľ sčítaných príliš málo hlasov na to, aby sa z toho dalo niečo vyvodzovať. Prvé exit polly, podľa ktorých vyhralo voľby PS, berie s rezervou. "Ja im držím palce, je to asi dobré komerčne," dodal Kaliňák.
Žiadne vyjadrenie počas celej volebnej noci neposkytol šéf strany Robert Fico. Podľa Kaliňáka má však "výbornú náladu ako vždy". Kedy by Smer mohol poskytnúť rozsiahlejšie vyjadrenie a spraviť napríklad tlačovku, Kaliňák povedať nevedel. (SME)
Novinári v štábe Republiky čakajú v konferenčnej miestnosti, občerstviť sa môžu obloženými chlebíkmi a pagáčmi. Personál práve priniesol kapustnicu. Noc bude dlhá, nechýba kávovar.
Kandidáti v sále za presklenými dverami sledujú priebežné výsledky volieb a živé vstupy kolegov. K dispozícii majú teplý bufet, čerstvé ovocie i ťahanú štrúdľu. Prevláda ticho, fajčiari sa stretávajú na terase. (SME)
„Nemáme dôvod na veľkú radosť,“ reagoval Mikuláš Dzurinda na exit poll, ktorý ukázal Modrým, Mostu-Híd 0,4 percenta. „Uchádzali sme sa o to, aby sme sa dostali na politickú mapu,“ povedal expremiér a poďakoval sa voličom.
Výsledky práce sa im podľa neho nepodarilo dostať k voličom. „Začali sme zbierať podpisy 6. marca, nemáme dobudované štruktúry tak, ako by sme chceli, a mali sme mnoho praktických problémov. Sme na trhu veľmi krátko.“
Dzurinda hovoril aj o tom, že pre Modrých to môže byť už iba lepšie.
Predseda strany Most-Híd László Sólymos sa vyjadril na povolebnom brífingu, že v práci, ktorú začali pred troma mesiacmi, budú pokračovať. „Toto bola prvá zastávka na našej ceste.“
Priznal, že výsledok pod pol percenta by bol pod ich očakávania.
Dzurinda kritizoval, že ho iné strany vyzývali počas kampane na odstúpenie. „Chceli, aby sme sa vzdali, pritom som nepočul ani jeden hlas, aby sa vzdal Matovič,“ povedal však s tým, že sa nehnevajú.
"Výsledok neberiem ako bernú mincu. Z 0,4 na 5 percent nie je ďaleko,“ povedal Dzurinda s tým, že aj počas volebného dňa ho oslovili desiatky ľudí.
Ako člen Diamantového klubu Medzinárodného maratónu mieru, kam patria tí, ktorí ho dokázali úspešne absolvovať aspoň dvadsaťpäťkrát, sa chystá aj na jubilejný 100. ročník, na trať nastúpi ráno o deviatej. (Korzár)
Krátko pred moratóriom už nebol priestor na hodnotenie, ale spomedzi politikov, ktorí mali príležitosť vystúpiť v hlavných debatách, až zarážajúcim spôsobom zlyhal Milan Uhrík, komentuje Peter Tkačenko.
Nevieme, či premrhal všetok prácne nahonobený kapitál Republiky, ale z čierneho koňa volieb sa stal ošklbaný poník. Otázka je, čo z toho dokázal vytrieskať Smer či SNS. (SME)
Richard Sulík sa k predbežným výsledkom volieb vyjadrí až keď strana SaS prekročí päťpercentnú hranicu. Pri 18,1 percentách spočítaných hlasoch má SaS štyri percentá.
Z Bratislavského kraja, kde majú tradične liberáli najväčšiu podporu, však zatiaľ bolo sčítaných len percento všetkých hlasov. (SME)
Politici Smeru sa stále nevyjadrujú ani nijakým spôsobom nekomunikujú s médiami a verejnosťou. "Zatiaľ nikto nič," reagovala hovorkyňa strany Ľubica Končalová na otázku, či v najbližších minútach poskytnú nejaké vyjadrenie.
V centrále ostáva ticho, novinári sledujú na mobiloch a počítačoch dianie na iných centrálach či priebežné výsledky. K dispozícii majú občerstvenie - rezne, zemiakový šalát a pagáče. Nechýba ani kola, ktorá je v Smere populárna.
Nemusel to urobiť a predsa poslal odkaz, že s Republikou neráta. Pellegrini uprostred servírovania exitpollových omáčok tak dal aj zásadný sľub. Hovoril to v kampani, aj keď nie od začiatku, komentuje Zuzana Kepplová.
A je len dobre, že bez vyzvania tento záväzok zopakoval aj počas volebnej noci. Budeme si naň pamätať, keď už bude všetko spočítané a začne sa stavať nejaká koalícia.
Hlas môže ísť stále oboma smermi – aj k Smeru, aj k PS –, ale odmietnutie Republiky je dôležité.
Po spočítaní 18,17 percenta okrskových zápisníc je na prvom mieste stále Smer s viac ako 25 percentami. Na druhom mieste sa drží Hlas s 17,43 percentami. Tretie je Progresívne Slovensko s 11,11 percentami.
Do parlamentu by sa dostali aj strany OĽaNO-KÚ-Za ľudí (8,99 %), KDH (7,45 %), SNS (6,07 %), Szövetség Aliancia (5,99 %) a hnutie Republika (5,55 %).
Pod hranicou zvoliteľnosti je zatiaľ strana SaS so 4 percentami a hnutie Sme rodina s 2,60 percentami.
Strana Modrí, Most-Híd bude naďalej pokračovať v snahe o vytvorenie silnej stredopravej formácie typu Európskej ľudovej strany, reagoval na výsledky exit pollov líder strany Mikuláš Dzurinda.
V reakcii na výsledky exit pollov, podľa ktorých sa strana nedostala do parlamentu, to uviedol líder strany Mikuláš Dzurinda.
"Za týmto projektom budeme kráčať ďalej a, samozrejme, naďalej sa budeme uchádzať o spoluprácu takýchto ideovo a programovo blízkych strán," povedal novinárom.
Prvotné odhady výsledkov volieb pre stranu Modrí, Most-Híd nepovažuje za extrémne prekvapenie, pretože mnohí ľudia sa podľa neho napriek podpore báli túto stranu voliť.
"Myslím, že sme odviedli veľký kus práce, ale, samozrejme, si uvedomujem, že výsledky tejto práce sa nám nepodarilo dostať k voličovi," povedal.
Poukázal na krátkosť času aj na úspech politických a mediálnych síl koncentrovať hlasy okolo Progresívneho Slovenska. (TASR)
"Po sčítaní 15 percent hlasov voličov je zhruba 12 percent nízke číslo. Na základe exit pollov, ktoré Progresívne Slovensko favorizujú, by bolo hlúpe, ak by sme už kontaktovali potenciálnych koaličných partnerov, povedal Tomáš Valášek.
K odchodu predsedu hnutia Šimečku z postu podpredsedu Európskeho parlamentu Valášek uviedol, že je to trocha škoda, ale jeho srdce je na Slovensku, čo ukázal aj maximálnym nasadením v predvolebnej kampani. (SME)
Znelo to ako rozprávka, keď sme sa dozvedeli, že už nie si s nami. Tento vtip zo skutočného života zaznel síce na pohrebe, ale krásne sa hodí aj k dvom percentám pre Sme rodina z prvého exit pollu, komentuje Nataša Holinová.
Lenže tu neplatia štandardné pravidlá. Boris Kollár bol a je bizarný úkaz, najpodivnejší predseda parlamentu z najpodivnejších, z prostredia mafie, s atrapou vzdelania a tvorca vyše desiatich neúplných rodín. Nič z toho mu politicky neublížilo, musela prísť až premyslená antikampaň.
Podpredseda strany Demokrati Naď sa pozerá na výsledky exit pollov so sklamaním a ľútosťou. "Počkáme si na výsledky a potom zaujmeme nejaké stanovisko," dodal.
"Ľudsky aj v zmysle záujmov strany by sme boli radšej, keby sme tam mali vyššie čísla," skonštatoval. Poukázal na to, že v ostatných voľbách boli veľmi veľké rozdiely medzi exit pollom a finálnymi výsledkami. (TASR)
Spočítaných je už viac ako dvanásť percent hlasov, priebežne je stále na prvom mieste Smer pred druhým Hlasom a tretím Progresívnym Slovenskom. Štvrté je zatiaľ OĽaNO, piate KDH, šiesta SNS a na siedmom mieste je Aliancia.
Volebná účasť dosahuje 67,09 percenta. Výsledky zatiaľ zohľadňujú malé množstvo spočítaných okrskov, poradie strán sa môže meniť. (TASR)
Tak ako má každé predvolebné obdobie nejaké špecifiká, tiež majú všetky niečo spoločné, napríklad sa hovorí o „špinavej kampani“. Tak si úprimne a odvážne povedzme, že tentoraz to tak nebolo, komentuje Peter Tkačenko.
Iste, občas vykypeli emócie, bolo aj pár faciek, niekoľko deepfakových videí a svedectvá mileniek, ale to boli skôr novinky než nejaké zásadné špinavosti.
Vlastne ak uvážime, čo všetko by sa dalo povyťahovať na Fica či Matoviča, na pomery predvolebných kampaní sme pozorovali skoro až džentlmenskú úroveň zúčastnených.
"Čo tlieskaš, ako keby sme mali 80 percent," povedal pri príchode na pódium Igor Matovič Jožovi Pročkovi. Do volebného štábu prišiel aj s manželkou Pavlínou.
Uviedol, že k výsledkom zatiaľ treba pristupovať s pokorou a dúfa, že Fico nebude skladať vládu.
Voľby nie sú samozrejmosťou, zhodli sa známe športové osobnosti, ktoré prišli odovzdať svoj hlas. „Za socíku som voliť musel, teraz môžem. To je extrémny rozdiel," povedal futbalový odborník Vladimír Goffa. (My Regióny)
Boris Kollár to už na parlament nevidí. Z výsledkov nie sú nadšení ani jeho spolustranníci v štábe. No podľa Kollárových slov panuje na mieste bujará atmosféra. Okrem hudby však žiadne „bujaré“ emócie nepočuť.
Hnutie podľa slov jeho predsedu očakávalo výsledok pohybujúci sa na hranici piatich percent.
Boris Kollár vidí za nízkym podielom hlasov dva dôvody – vysokú účasť vo voľbách a údajnú antikampaň, ktorú mal voči nemu viesť Zoroslav Kollár.
V priebežných výsledkoch zatiaľ nie sú započítané hlasy zo zahraničia, ani Bratislavy či Košíc. Aktuálne je spočítaných takmer deväť percent hlasov, vedie Smer, druhý je Hlas a tretie Progresívne Slovensko. (SME)
Ešte len uvidíme, koľko škody v súčte napáchali malé strany, ktoré sa rozhodli uprednostniť samy seba pred demokraciou. Osobitne pútavý je koniec Mikuláša Dzurindu, komentuje Nataša Holinová.
Jeho dcéra Jana Šoková svoj hlas nepovažuje za prepadnutý, lebo je to aj investícia do budúcnosti. V skutočnosti zainvestovali informáciu, že nemajú ani štipku politického inštinktu.
Líder možno zvládne ťažké časy, len je ním niekto iný. Demokrati si prišli po svoje tri percentá, hoci z nejakého dôvodu čakali krémeše.
Vo finiši tradične najviac zabral Matovič, ktorý si s vysokou pravdepodobnosťou opäť zaistil parlamentnú existenciu, komentuje Peter Tkačenko. Dopredu treba vyzvať aktérov, aby ani len neuvažovali o zostrojení nejakej väčšiny s haraburdou menom OĽaNO.
Ak už nie z rozumných dôvodov, tak preto, aby politici dodržali zásadné sľuby voličom. A tak ako OĽaNO podmienilo koalíciu svojím absurdným päťstoeurovým bonusom za volebnú účasť, ostatné strany ho vylúčili. To núti hľadať alternatívy. Ako hovorí sám Matovič: jasné a fér.
Politici Smeru ani takmer hodinu po skončení moratória a zverejnení prvých exit pollov nijako nereagovali na očakávaný výsledok volieb. Ohlásená zatiaľ nie je ani žiadna tlačovka. V straníckej centrále je pokoj a ticho.
Politici sa zdržiavajú na prvom poschodí, zatiaľ čo pre médiá sú vyhradené dve miestnosti na prízemí, ktoré kapacitne sotva postačujú.
Zahraniční novinári sa zaujímajú o to, či takýto prístup politikov k médiám a verejnosti na Slovensku bežný. (SME)
Po voľbách vyjde pravda najavo, ako to bolo s vojenským cintorínom,“ povedal nám v Ladomirovej jeden z členov komisie. Okres Svidník patrí medzi bašty Smeru. (Korzár)
Podľa prvého exit pollu Matovič, otec chaosu, za ktorý celá krajina zaplatila pomerne veľkú cenu, bude v parlamente, komentuje šéfredaktorka Beata Balogová.
Teda bude nekontrolovateľne všade vrátane zoznamu potenciálnych partnerov pre Michala Šimečku. Toto môže byť v podstate radostná správa pre Roberta Fica. (SME)
Líder Demokratov Heger opakuje, že týmito voľbami sa príbeh jeho strany nekončí. „Naša strana má skúsených ľudí, bola by škoda, keby nenašli uplatnenie v politike,“ hovorí predseda strany.
Demokrati sú podľa neho rozhodnutí kandidovať aj v nasledujúcich parlamentných voľbách. (SME)
V okresoch Trnava, Hlohovec a Piešťany boli voľby poznačené vysokým záujmom voličov. Priebeh bol všade pokojný a problémy neboli závažnejšieho rázu. Potvrdili to okresné volebné komisie.
V okrese Piešťany podľa predsedu komisie Tomáša Drobného odhadujú volebnú účasť nad 70 percent, čo je viac v porovnaní s účasťou v predchádzajúcich voľbách v roku 2020.
"Okrsky nám nahlasovali, že od rána až do večera sa nezastavili, ľudia chodili v priebehu celého dňa," povedal Drobný. Členovia komisie prešli jednotlivé volebné miestnosti, konštatovali nenarušený priebeh volieb.
Komisie pre okresy Trnava a Hlohovec konštatuje priebeh volieb bez komplikácií. Pri kontrolách, ako uviedol predseda komisie Andrej Vároš, zistili transparentný postup okrskových komisií, nikde nebol zaznamenaný pokus o ovplyvňovanie voličov.
"V Trnave sme monitorovali situáciu s petičnou akciou proti rezidentskému parkovaniu, ktorej aktivisti stáli pred volebnými miestnosťami. Prebehlo to v poriadku," konštatoval.
Účasť odhaduje vyššiu ako pri predchádzajúcich parlamentných voľbách, okolo 70 až 75 percent, pričom v Trnavskom okrese podľa jeho slov môže byť o "kúsok vyššia" ako v okrese Hlohovec. (TASR)
Policajti museli v Banskej Bystrici použiť donucovacie prostriedky voči žene, ktorá si fotila priestory volebnej miestnosti vrátane členov volebnej komisie. Privolanej hliadke sa odmietla legitimovať a kládla aktívny odpor.
"V jednej z volebných miestností došla občianka, ktorá si fotila priestory volebnej miestnosti, urnu na vhadzovanie nepoužitých hlasovacích lístkov a čo je horšie, fotila si aj členov volebnej komisie vrátane predsedu," priblížil viceprezident Policajného zboru Damián Imre.
Keďže žena kládla aktívny odpor, boli použité hmaty a chvaty. Prípad je preverovaný ako priestupok.
Podozrenia o hromadnej bitke v Kežmarku a vo Veľkej Lomnici sa podľa jeho slov nepotvrdili. "Došlo k miernym strkaniciam, našťastie nedošlo k žiadnym zraneniam," podotkol s tým, že stačil dohovor policajtov.
Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz v sobotu večer potvrdil, že dva okrsky, kde bolo predĺžené hlasovanie, sú už zatvorené.
"Tým pádom sa skončilo hlasovanie a skončilo sa aj volebné moratórium," povedal. Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová doplnila, že štátna volebná komisia očakáva príchod prvých zápisníc. (TASR)
Líder strany Hlas Pellegrini reaguje na výsledky exit pollov.
Po spočítaní 3,45 percenta okrskov vedie v priebežných neoficiálnych výsledkoch Smer so ziskom 26,1 percenta. Za ňou nasleduje Hlas s 18,96 percentami a Progresívne Slovensko s 8,84 percentami.
Aliancia zatiaľ získala 7,84 percenta a OĽANO a priatelia 7,6 percenta. Vo voľbách ako koalícia potrebuje získať aspoň sedem percent, aby sa dostala do Národnej rady SR. Do parlamentu by sa dostali aj KDH s výsledkom 7,05 percenta, SNS so 6,42 percenta a Republika s 5,78 percenta.
Volebná účasť dosahuje 67,77 percenta. Výsledky zatiaľ zohľadňujú malé množstvo spočítaných okrskov, poradie strán sa môže meniť. (TASR)
Boris Kollár nie je nadšený z výsledkov exit pollu. Chce si ale počkať na oficiálne výsledky. "To je život, treba sa s tým vysporiadať," povedal Kollár. (SME)
Jana Bittó Cigániková zo SaS si uvedomuje, že napriek výsledkom v exit polle "ešte nie sú v bezpečí". „Veľmi ma potešilo, že Smer nevyhral a tiež, že sme v parlamente," reagovala.
Obávam sa však výsledku, keďže exit polly sa robia vo väčších mestách, kde mávame viac hlasov. Je mi jasné, že vôbec nie sme v bezpečí,“ povedala v reakcii na exit poll agentúry poslankyňa SaS Jana Bittó Cigániková.
„Vôbec ale nechápem, ako môže ešte dnes niekto dať hlas strane OĽaNO. Ale demokracia je demokracia, musíme to rešpektovať,“ dodala. (SME)
Samozvaný kráľ Zemplína Mikuláš Vareha chcel byť premiérom s 90 poslancami v parlamente a rozdávať milión štátnych kráv pre ľudí na celom Slovensku. Niektorí obyvatelia Malej Tŕne ho volili, pre iných je to len snílek. (Korzár)
"Exit poll vyzerá nádejne a pozitívne, ale som opatrný a nechcem ho hodnotiť, keďže v predchádzajúcich voľbách nám exit polly prisúdili viac percent, ako sme v skutočnosti získali", vyjadril sa líder PS Michal Šimečka.
Šimečka dodal, že očakáva tesný výsledok volieb a poďakoval sa všetkým, ktorí sa zúčastnili na voľbách.
"Ľudia si uvedomovali, že ide o dôležité voľby. Nevieme síce, aká bude účasť, ale vyzerá to, že bude slušná," dodal. (SME, TASR)
Líder hnutia Republika reagoval na prvý exit poll TV Markíza. "Trošku nás mrzí ten prvý riadok. Dúfam, že sa to ešte stihne otočiť, že Progresívne Slovensko nebude víťaz volieb," konštatoval Uhrík.
Zatiaľ nekomunikoval so šéfom Smeru ani s lídrami iných strán. Je podľa neho podstatné počkať na sčítanie hlasov. Uhrík zároveň konštatoval, že hnutie bude rešpektovať výsledky volieb.
"Štyri už je dosť," hovorí Pellegrini na možnosť, že by bol Hlas súčasťou širšej koalície. Pellegrini hovorí, že nebude súčasťou koalície, ktorej súčasťou by mala byť Republika.
V súčasnosti však nechcel komentovať, s kým ďalším by chcel Hlas-SD skladať koalíciu. „Neočakávajte to odo mňa ani teraz, ani o hodinu, ani zajtra," reaguje Pellegrini na kombinácie možných koalícii, ktoré vyplývajú z exit pollu televízie Markíza.
(SME, TASR)
Po prvom exit polle prišiel do volebnej centrály KDH vysmiaty Milan Majerský s manželkou. Ich príchod sprevádzal hlasný potlesk. Svojim spolustranníkom poďakoval za kampaň.
“Osem rokov trpezlivo čakáme na návrat a ja verím, že tieto dni, ktoré sme spolu prežili, budú korunované návratom KDH do Národnej rady,” povedal Majerský s tým, že podľa neho za úspech KDH môže najmä leto, počas ktorého sa vedeli kandidáti viac stretávať s ľuďmi.
Výsledky exit pollov nebude hodnotiť, ale počká si na finálne percentá.
Predseda Progresívneho Slovenska Michal Šimečka reaguje na výsledky exit pollu.
V centrále SaS sa po oznámení výsledkov exit-pollu agentúry Focus ozval potlesk, strana podľa neho získala 6,4 percenta hlasov a mohla by sa tak dostať do parlamentu. Richard Sulík v prvom rade gratuloval k víťazstvu strane Progresívne Slovensko.
„Ide naozaj o veľmi impozantný výsledok,“ povedal. Aj keď upozornil, že ide len o exit polly, z úspechu SaS sa teší. „Piatykrát po sebe sme dali parlament, čo vôbec nie je maličkosť. Čo sa týka možnej budúcej koalície, ak by exit polly platili, nevyzeralo by to až také zlé. Stále však hovorím – nekrič hop, kým nepreskočíš,“ povedal Sulík.
Členovia strany sa tešili najmä po tom, čo sa podľa exit pollu do parlamentu nedostala strana SNS. (SME)
Najhoršie by podľa lídra Hlasu bolo, ak by po voľbách vznikol pat. Pellegrini poukázal, že ak by sa tak stalo, parlament by potreboval 90 hlasov, aby schválil uznesenie k ďalším predčasným voľbám.
Poslanci však môžu obštruovať a nezasadať. Povolebný pat považuje preto za nebezpečnú záležitosť.
Strana Hlas môže byť rozhodujúcim subjektom pri tvorbe koalície. Základom je, aby si Hlas vo voľbách udržal pozíciu medzi troma najrelevantnejšími stranami. Novinárom to v sobotu večer povedal predseda strany Peter Pellegrini.
"Pat, ktorý nedovolí nikomu zložiť koalíciu, neznamená automaticky predčasné voľby," skonštatoval Pellegrini. Volebná noc bude podľa neho nocou prekvapení. (SME)
Podľa exit pollu viac voličov odmietlo politiku strachu a nenávisti, než koľko sa k nej prihlásilo, a vyhralo Progresívne Slovensko. Keby výsledky platili, Šimečku by čakalo náročné skladanie koalície, komentuje šéfredaktorka Beata Balogová.
Poruke sú ľudia, ktorí to v minulosti nezvládli a v tejto oblasti nie sú nejako zvlášť učenliví. Už pred voľbami sme tušili, že to bude koalícia menšieho zla so zrnkami aj toho skutočného.
Vo fakultnej nemocnici s poliklinikou v Žiline odovzdalo hlas do prenosnej volebnej schránky 63 voličov - 33 mužov a 30 žien. Podľa hovorkyne nemocnice Lenky Zátekovej ide o rekordný počet záujemcov o voľby.
Doplnila, že hospitalizovaným pacientom alebo zamestnancom v službe pravidelne umožňujú zúčastniť sa na voľbách priamo v nemocnici.
"Najväčší záujem o voľbu mali pacienti. Až 52 si vopred vybavilo hlasovací preukaz a malo možnosť odvoliť priamo z lôžka alebo na nemocničnom oddelení. Časť zamestnancov pracuje v 24-hodinových službách a voľbu v práci využilo 11 z nich," konkretizovala.
Najviac voličov zaznamenali na oddelení chirurgie (9), na oddeleniach vnútorného lekárstva (7) či neurológii (6). "Ďakujeme tímu okrskovej volebnej komisie číslo dva v meste Žilina realizáciu volieb v nemocnici," dodala Záteková. (TASR)
Kým v iných stranách je po zverejnení exit pollu aj živá atmosféra, v Hlase nevidieť žiadnu radosť. Šéf strany Peter Pellegrini stále nechce odhady výsledkov komentovať.
"Uvidíme, aká bude realita. Nerád by som komentoval exitpoll. Sme však zdá sa medzi tromi najúspešnejšími stranami vo voľbách," povedal. (SME)
Reakcia v štábe Progresívneho Slovenska na exitpoll.
Odhalený exit poll agentúry Focus pre televíziu Markíza ukázal, že voľby by vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 23,5 percenta. Druhý by bol Smer, ktorý by získal 21,9 percent hlasov. Tretí Hlas by volilo 12,2 percenta voličov.
(TV Markíza)Volebné moratórium sa skončilo, predlžovali ho pre incidenty v bratislavskej Petržalke a Považskej Bystrici. Môžu sa tak začať zverejňovať priebežné neoficiálne výsledky parlamentných volieb. (SME)
SNS nevpustila novinárov SME a Denník N do svojho volebného štábu.
Peter Pellegrini nechcel komentovať výsledky exit pollu, ktorý televízia Markíza zatiaľ zverejnila bez toho, aby k odhadom výsledkov volieb priradila aj konkrétne mená strán.
Predseda Hlasu chce prvý komentár po uplynutí moratória poskytnúť médiám až po 23. hodine. (SME)
Všetky volebné miestnosti v okresoch Komárno a Nové Zámky sa zatvorili o 22.00 h. Okresné volebné komisie zhodnotili priebeh volieb na juhu Nitrianskeho kraja ako pokojný a bezproblémový.
Volebná účasť v okrese Nové Zámky bola podľa členov okresnej volebnej komisie najvyššia za posledné roky. Rovnakú skúsenosť potvrdil aj predseda Okresnej volebnej komisie v Komárne.
Podľa jeho vyjadrenia sa v porovnaní s predchádzajúcimi voľbami účasť zvýšila zhruba o 20 percent. Záujem voliť mali najmä obyvatelia Komárna, v menších obciach záujem o voľby nebol taký výrazný.
V okrese Komárno bolo vytvorených celkovo 103 okrskov, v okrese Nové Zámky bolo vytvorených 136 okrskov. (TASR)
Do centrály Smeru dorazil predseda strany Robert Fico. Pri novinároch sa na rozdiel od svojich spolustraníkoch nepristavil. Pozdravil sa a pokračoval ďalej do časti budovy určenej len pre predstaviteľov strany. (SME)
"Školstvo a zdravotníctvo by som asi dala na prvé priečky," hovorí Slovenka, žijúca v Rakúsku o oblastiach, ktoré podľa nej na Slovensku vyžadujú najviac pozornosti. Voľbám prikladá veľkú dôležitosť. (My Regióny)
Presne o 22.00 h sa zatvorili všetky volebné miestnosti v okresoch Nitra a Zlaté Moravce. Priebeh parlamentných volieb v okrese Nitra bol pokojný, okrskové volebné komisie nezaznamenali žiadne incidenty.
V okrese Zlaté Moravce zasahovala polícia vo volebnej miestnosti v Kostoľanoch pod Tribečom. Agresívny muž poškodil volebnú urnu, incident však priebeh volieb neovplyvnil.
"Polícia vyviedla muža von a my sme vymenili poškodenú urnu za novú. Voľby nemuseli byť prerušené," potvrdila predsedníčka okresnej volebnej komisie Nitra Michaela Griesbachová. Žiadne ďalšie narušenie volieb komisie nezaznamenali.
Centrála hnutia Republika sa pre médiá a novinárov otvorí o 22:30. (SME)
Do parlamentu sa zrejme dostane sedem politických subjektov. Vyplýva to zo slepého exit pollu agentúry Focus pre TV Markíza. Víťazná strana získala 23,5 percenta, druhá strana získala 21,9 percenta hlasov.

Voľby na Slovensku sa skončili, takmer všetky volebné miestnosti uzatvorili. Moratórium však trvá do 22:45. Posunuli ho pre dva incidenty - komplikácie v bratislavskej Petržalke a úmrtie voliča v Považskej Bystrici.
Dlhšie hlasujú v jednom z volebných okrskov na Základnej škole Gessayova 2 v bratislavskej Petržalke. Jeden z členov komisie mal totiž zdravotné problémy a museli zasahovať aj záchranári.
Hlasovanie sa predĺžilo aj vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie, kde zomrel po kolapse 78-ročný volič. (SME)
Brífing Petra Pellegriniho z centrály strany Hlas.
Peter Pellegrini hovorí, že si volebný štáb vybral na nábreží Dunaja "symbolicky," keďže na rovnakom mieste ohlásil vznik svojej strany Hlas. "Želal by som si základný výsledok, chceme si udržať výsledok medzi tromi najsilnejšími stranami," povedal.
Tvrdí, že nebolo chybou, že v záverečnej volebnej diskusii televízie Markíza sa namiesto neho zúčastnil poslanec Hlasu Erik Tomáš.
"Neočakávajte odo mňa zásadné stanoviská dnes, ani zajtra," reagoval na otázku k povoleným rokovaniam o zložení vlády.
Pellegrini varoval, že voľby môžu priniesť aj patovú situáciu, ktorú nazval nepríjemnou.
"Budem sa snažiť, aby sa po voľbách situácia vyvinula tak, aby sa tu dalo žiť," dodal.
Vylučuje, že by sa Hlasu po voľbách rozpadol poslanecký klub. Povedal to s tým, že bude rešpektovať vôľu strany, s kým bude chcieť po voľbách spolupracovať. (SME)
Voľby na Slovensku sledujú aj veľké zahraničné médiá. Živý textový prenos spustil na titulnej strane svojho portálu aj britský denník The Guardian. (SME)
Hostia a členovia SaS budú na výsledky čakať na dvore, kde majú pripravený catering. Do sídla strany postupne prichádzajú viacerí členovia strany, napríklad trojka kandidátky Jana Bittó Cigániková.
Richarda Sulíka tiež prišiel podporiť pilot rely Dakar Radovan Kazarka aj priamo na aute Tatra Puma, ktoré je zaparkované na dvore. Sedenie za volantom si vyskúšal aj Sulík. (SME)
Vo volebnom okrsku číslo 33 na najväčšom popradskom sídlisku Juh zaznamenali najväčší nával voličov ráno, za tri hodiny prišlo takmer tristo ľudí. Volebná miestnosť sa nachádza v budove Základnej školy Jarná.
Celkovo spadá pod spomínaný okrsok 1 227 voličov.
Krátko pred 20:00 evidovala volebná komisia daného okrsku približne 750 rozdaných hlasovacích lístkov. „Dosť veľa ľudí k nám prišlo s hlasovacími preukazmi,“ poznamenal podpredseda danej volebnej komisie Peter Šuhaj.
Nazdáva sa, že oproti predošlým parlamentným voľbám pristúpilo k volebnej urne viac voličov. Voľby mali zatiaľ pokojný priebeh, nezaznamenali tam žiadne problémy.
Zatiaľ bezproblémový priebeh volieb v okresoch Poprad a Levoča potvrdil aj predseda okresnej volebnej komisie Ladislav Maličký. „V Poprade je všetko v poriadku, o 22:00 končia,“ skonštatoval.
Pripomenul však, že volebné moratórium platí do 22:45. „Výsledky sa môžu zverejňovať až po tomto čase, ale nepočítam s tým, že by mal niekto za trištvrte hodiny všetko spracované a nami odsúhlasené,“ dodal.
Rovnako pokojne pokračujú voľby aj v Levočskom okrese. Pod oba spomínané okresy spadá 108-tisíc voličov. (SITA)
Smer trávi volebnú noc už tradične vo svojej centrále na Súmračnej ulici v bratislavskom Ružinove. Čelní predstavitelia strany ostali taktiež verní tradícii, že sa od novinárov separujú na poschodí.
Záujem o volebnú noc v strane Roberta Fica je tento rok mimoriadne veľký, strana vopred avizovala, že stanovuje maximálny počet troch ľudí za jednotlivé redakcie kvôli kapacitným dôvodom.
V centrále sú už pred uzatvorením hlasovania prítomní viacerí zahraniční novinári. (SME)
Strana Demokrati čaká na výsledky volieb v komornom Mystery pube, v tesnej blízkosti ich centrály. Predseda hnutia Eduard Heger a volebná líderka Andrea Letanovská o deviatej privítali hostí príhovormi.
Letanovská vo svojom príhovore pôsobila skôr opatrne a ďakovala ľuďom, ktorí využili svoje právo a volili. Po príhovoroch z reproduktorov zaznela skladba Do batôžka v podaní Doroty Nvotovej. (SME)
Eduard Heger v prvom príhovore privítal všetkých vo volebnej centrále Demokratov. Poďakoval členom strany, kandidátom, sympatizantom a priateľom, ktorí pomáhali s kampaňou. Tá bola podľa Hegera náročná.
"Pre stranu Demokrati sú to prvé voľby. S pokorou a s trpezlivosťou počkáme na výsledky. Nech to dopadne akokoľvek, jedno je isté: Demokrati budú tvrdo makať ďalej," povedal Heger. (SME)
Na Kysuciach ľudia volia aj na železničnej stanici. Tá je už dlhé roky, spoločne s miestnou reštauráciou, volebnou miestnosťou obyvateľov miestnej časti Krásna nad Kysucou Zákysučie. (My Regióny)
Polícia v Trnavskom kraji riešila počas dňa viacero podnetov, ktoré boli nahlásené v súvislosti s prebiehajúcimi voľbami.
Informovalo o tom Krajské riaditeľstvo Policajného zboru v Trnave na sociálnej sieti s tým, že na voľby v kraji dohliada viac ako 400 policajtov.
"V blízkosti volebných miestností v Trnave prebieha petícia. Nahlásené boli dva podnety od občanov týkajúce sa petície. Protiprávne konanie ani ovplyvňovanie volieb nebolo zo strany aktivistov zistené," uviedla polícia.
Polícia preverila v Seredi podnet, ktorý súvisel s činnosťou dvoch študentiek. Po preverení bolo zistené, že ide o dobrovoľný povolebný prieskum. V meste Šamorín mal muž robiť pred volebnou miestnosťou rozruch, správať sa hlučne, ale hliadka udalosť pri kontrole nepotvrdila.
V obci Sokolovce v okrese Piešťany polícia prijala hovor, kde žena upozornila na možné používanie pier, ktoré sa dajú vygumovať. "Aj tento podnet polícia preverila a používanie pier, ktoré by sa dali vygumovať alebo zmyť, sme nezistili," uviedla polícia.
O pomoc žiadal políciu aj muž v meste Holíč, ktorý tvrdil, že žena sa nemôže zúčastniť volieb, lebo nie je zapísaná v zoznamoch. "Policajti situáciu na mieste vo volebnej miestnosti preverili a osobám vysvetlili, že hoci má na Slovensku prechodný pobyt, stále je občiankou Českej republiky a volebné právo sa ňu nevzťahuje," uviedla polícia.
"Napriek všetkým útokom a antikampani ponuka PS u voličov zarezonovala," povedal v prvom príhovore vo volebnej centrále hnutia Michal Šimečka. Dodal, že kandidáti dali do kampane všetko a výsledok príjmu s pokorou.
"Ostáva mi poďakovať sa všetkým členom a členkám volebného štábu, ľuďom v pozadí, ktorí nie sú viditeľní na obrazovkách. Ďakujem aj všetkým osobnostiam, hercom, hudobníkom, umelcom, ktorí sa otvorene prihlásili k Progresívnemu Slovensku. S vašou dôverou budeme narábať zodpovedne," povedal Šimečka, ktorý vyzval každého, kto ešte nevolil, aby voliť išiel. (SME)
Predseda Progresívneho Slovenska a jeho prvý príhovor vo volebnej centrále
Pri volebnej miestnosti v obci Veľká Lomnica v okrese Kežmarok musela polícia riešiť hádku niekoľkých desiatok ľudí, začínajúci konflikt však nakoniec rýchlo vyriešila.
"Pri volebnej miestnosti sa zhromaždilo viac ľudí naraz a hádali sa o to, kto pôjde prvý dovnútra. Všetko sa však vyriešilo dohovorom a nebolo tak nutné ráznejšie zasahovať," priblížila hovorkyňa prešovskej polície Jana Ligdayová. (TASR)
Líder strany SaS Richard Sulík už prišiel do Liberálneho domu, kde bude spolu s členmi strany čakať na výsledky volieb. "Myslím si, že by sme to mohli dať. Uvidíme, ako tie voľby dopadnú, môže to byť aj patová situácia," povedal.
O pate podľa neho môže rozhodnúť napríklad to, či sa do parlamentu dostane SNS.
"Sú to naše piate voľby, no bola to najnáročnejšia kampaň," povedal Sulík. K možnému výsledku strany ani o tom, či sa stretne s lídrami iných strán, zatiaľ nechcel hovoriť. (SME)
"Nádej umiera posledná, som trochu skeptický, ale ešte stále verím," komentoval mladý Humenčan svoju voľbu. Jasno mal v tom, koho nevoliť. "Bolo ľahšie vybrať si, koho nie ako koho áno." V meste sa večer rysovala vysoká účasť. (Korzár)
V obci Donovaly v okrese Banská Bystrica do 20.00 h odvolilo viac ako 300 ľudí s hlasovacími preukazmi. Išlo najmä o turistov a rekreantov, pomerne vysoká je zatiaľ aj účasť miestnych obyvateľov.
"Bolo veľa cezpoľných voličov, zatiaľ vyše 300. Z miestnych obyvateľov bolo voliť už viac ako 70 percent. A stále chodia, čakáme ešte aj domácich," priblížila predsedníčka tamojšej volebnej komisie Anna Palúchová.
Ako dodala, mimo obyvateľov Donovál v obci volili napríklad ľudia z východu Slovenska, Bratislavy i Oravy.
Na Donovaloch je zapísaných vyše 200 voličov, volebnú účasť zvýšili najmä turisti či cyklisti. Podľa Palúchovej však zrejme nedosiahne čísla z ostatných parlamentných volieb, ktoré sa konali vo februári 2020. V obci vtedy hlasovalo vyše 700 ľudí. (TASR)
V najväčších bratislavských mestských častiach sú voľby naďalej pokojné, bez problémov a incidentov. Mnohé volebné okrsky hlásia výrazne vysokú účasť voličov.
Vysoký záujem o parlamentné voľby hlási mestská časť Petržalka. "Ráno a doobeda bol celkom veľký nápor voličov vo volebných miestnostiach. V obedných hodinách sa to trochu upokojilo a následne v neskorších poobedných a podvečerných hodinách sa začal väčší nápor," zhodnotila vedúca referátu organizačných vecí miestneho úradu Alžbeta Neuschlová.
Bezproblémový a plynulý priebeh majú parlamentné voľby aj v Ružinove. "Nezaznamenali sme žiadne problémy ani škandály," povedala riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu Tatiana Tóthová. Majú však prípad jednej voličky, ktorá do jedného volebného okrsku doniesla komisii dve bábovky.
Pokojný a plynulý priebeh volieb má aj Staré Mesto. "Zdá sa, že účasť bude veľmi vysoká," poznamenala hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková.
Vysokú účasť evidujú aj volebné okrsky v Novom Meste. Z miestneho úradu však potvrdili, že voľby sú plynulé, nikde sa nečaká. Mestská časť nezaznamenala v súvislosti s voľbami žiadne problémy. (TASR)
V predošlých voľbách bola v okrese Prievidza najvyššia voličská účasť, vyše 80 percent, v Poluvsí. Naopak, najmenej ľudí prišlo vtedy v rámci okresu voliť v Chvojnici. Komisie dnes v oboch obciach potvrdili, že záujem voličov je vyšší. (My Regióny)
Do volebného štábu hnutia Sme rodina v kaviarni Au Café na Tyršovom námestí pomaly prichádzajú ľudia. Zatiaľ je takmer prázdny. Novinári sú od zvyšku oddelení v samostatnom priestore.
Na stole sú misky s pagáčmi. Podpredseda hnutia Peter Pčolinský novinárom oznámil, že sa nebudú môcť voľne pohybovať po priestore kaviarne. Na otázku, kedy príde Boris Kollár, Pčolinský odpovedal, že pravdepodobne o hodinu. (SME)
V obci Kopčany v okrese Skalica majú oproti predchádzajúcim voľbám zvýšený počet ľudí, ktorí nie sú obyvateľmi obce.
"Máme v obci významné podujatie Návrat F. Š. Lotrinského na panstvá Holíč a Hodonín, ktoré je spojené s ukončením turistickej sezóny v žrebčíne z čias Márie Terézie. Pravdepodobne práve vďaka tomuto podujatiu sme tu mali zvýšený počet ľudí, ktorí hlasovali s voličským preukazom," informoval zapisovateľka volebnej okrskovej komisie Iveta Uhrová.
Aj preto podľa nej mali zatiaľ najviac voličov v čase od 9.30 do 11.30 h. "Účasť vo voľbách si naplánovali tak, aby stihli podujatie, ktoré bolo v obci plánované ešte pred vyhlásením termínu volieb," doplnila Uhrová.
V obci majú zapísaných v dvoch okrskoch dohromady 2004 voličov. "Od rána majú voľby bezproblémový priebeh. Doteraz odvolila približne polovica voličov zapísaných vo volebných zoznamoch, ale predpokladáme, že účasť sa ešte zvýši. K hlasovacím urnám prichádzajú voliči všetkých vekových kategórií, dopoludnia bolo viac mladších voličov, poobede, naopak, začali chodiť staršie ročníky," povedala zapisovateľka volebnej okrskovej komisie. (TASR)
Keď pacienti a zamestnanci prišli do volebnej miestnosti v košickej nemocnici, dozvedeli sa, že oni už voliť nemôžu, lebo komisia nemá toľko lístkov. Zle to pochopili, vysvetľuje komisia, ktorá situáciu vyriešila tak, že prišla ešte raz. (Korzár)
V bratislavskej Petržalke prekročila volebná účasť približne tri hodiny pred uzatvorením volebných miestností 60 percent. V okrsku číslo 90 na Základnej škole Žehrianska dosiahla účasť vo voľbách podvečer približne 67 percent.
"Vyzerá to, že účasť bude nakoniec pomerne vysoká," poznamenal predseda volebnej komisie Bronislav Vajgl s tým, že najväčší nápor voličov už pominul.
Napriek vysokej účasti podľa predsedu volebnej komisie čakali voliči v najviac vyťažených časoch nanajvýš niekoľko minút. Voľby v 90. petržalskom okrsku boli od rána pokojné, bez incidentov.
Priemerná volebná účasť v Petržalke bola okolo 19:00 podľa informácií mestskej časti približne 61 percent. (SITA)
V Ondavke v Bardejovskom okrese, jednej z najmenších obcí na Slovensku, museli kvôli absencii volebných priestorov improvizovať a tak sa volí na chate. Podľa posledného sčítania z roku 2021 evidujú v obci 15 obyvateľov. (My Regióny)
Minule sa šli obyvatelia Žehry kvôli voľbám starostu biť, tieto ignorovali. Mnohí už sú v Anglicku, svojho šéfa si už zvolili a parlament je pre nich ďaleko, niektorí nevedia ani dobre prečítať toľko papierov, vysvetľuje komisia. (Korzár)
Právo voliť využili aj odsúdení v slovenských ústavoch na výkon trestu, v ktorých je približne 10-tisíc osôb. Mnohí si k prenosným urnám odskočili zo služby, napríklad z väzenskej kuchyne. (My Regióny)
Zdravotní záchranári evidujú v súvislosti s voľbami do 18.00 h 12 výjazdov sanitiek. Zasahovali pri kolapsoch, epileptickom záchvate, úrazoch aj pri aspirácii jedla.
"Záchranárov sme vyslali do volebných miestností v Hurbanovej Vsi, Bratislave, do Zbuzde, Krásnej nad Kysucou, Čadce, do Nového Mesta nad Váhom, Žiaru nad Hronom, Blesoviec aj do obce Rudňany," priblížili.
Voľby na Horehroní sú pokojné, doteraz sa nevyskytli žiadne problémy ani incidenty. Brezniansky okres má 66 volebných okrskov, najviac ich je v meste Brezno 19, po štyri sú v Podbrezovej a v Čiernom Balogu, v ostatných obciach je ich menej.
"Vo všetkých okrskoch sa začalo hlasovať o 7.00 h, žiadna obec nepožiadala o skoršie otvorenie volebnej miestnosti. Priebeh je pokojný, nevyskytli sa žiadne sťažnosti a nezaznamenali sme ani problémy pri náhodných kontrolách okrskov," zapisovateľ okresnej volebnej komisie v Brezne Peter Štefančík s tým, že popoludní vyrazili členovia komisie smerom na Telgárt, Šumiac a akurát sa vracajú do Brezna.
Polícia prijala približne 30 podnetov na prípadné porušovanie moratória. "Polícia tieto podnety preveruje," povedal viceprezident Policajného zboru Damián Imre s tým, že podobný počet podnetov evidujú aj z predošlých dní.
Zároveň doplnil, že podrobnejšie informácie poskytne na tlačovej konferencii v nedeľu.
Polícia v priebehu dneška zatiaľ nemusela použiť donucovacie prostriedky na zabezpečenie verejného poriadku, dodal Imre. Priebeh volieb v tejto súvislosti zhodnotil ako mimoriadne pokojný.
Bezproblémový priebeh volieb a veľmi dobrú účasť hlásia i v obciach na západnom okraji Slovenska. "Voliči dokazujú, že sa chcú svojím hlasom podieľať na tom, aký bude výsledok volieb," zhodujú sa zástupcovia samospráv v Záhorskej Vsi, Suchohrade a Vysokej pri Morave.
Vo vôbec najzápadnejšom sídle Slovenska, v Záhorskej Vsi, dokonca odhadujú, že účasť v parlamentných voľbách by mohla v obci prekonať aj tú z minuloročných komunálnych volieb. "Je vidno, že ľudia nie sú apatickí, ale záleží im na tom, aké bude Slovensko po týchto voľbách," uviedli z obecného úradu.
Hojnú účasť registrujú aj vo Vysokej pri Morave. "Okrem obyvateľov obce prišli s hlasovacím preukazom voliť napríklad aj cyklisti, ktorí využili pekné počasie na cyklotúru popri Morave," informovali.
V Suchohrade taktiež nič nenarušilo plynulý priebeh volieb, účasť v nich označili za "veľmi priaznivú". (TASR)
Voľby a Dožinky vyšli v Kanianke v okrese Prievidza na ten istý deň. Po sprievode obcou a pripomenutí si zvykov išli folkloristi odvoliť. Potom sa vrátili späť a pokračovali v dožinkovej zábave. (My Regióny)
V troch obciach na Gemeri prebýva dovedna počas celého roka približne len 30 ľudí, volia väčšinou chalupári. V dvoch dedinách sú oprávnenými voličmi všetci obyvatelia, okrem dvojmesačného bábätka a jedného tínedžera. (My Regióny)
Volebné moratórium predĺžili o ďalších päť minút. Na celom území Slovenska potrvá do 22.45, informoval o tom predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz.
Vo volebnej miestnosti okrsku č. 23 v Piešťanoch je doposiaľ 55-percentná účasť. Voliť chodia približne v rovnakom počte starší i mladší voliči.
Volebná komisia dopoludnia evidovala troch záujemcov, ktorí požiadali o prenosnú volebnú urnu, aktuálne ich počet stúpol na šesť žiadateľov.
Podpredseda komisie Jozef Géci informoval, že sa stretli aj s nespokojnosťou jedného staršieho voliča. „Jeden pán sa vyhrážal, že zavolá políciu, pretože ani jedna volebná miestnosť jeho meno neevidovala. Pán najskôr prišiel voliť do našej miestnosti, avšak u nás nebol zapísaný. Vo vedľajšej volebnej miestnosti ho taktiež neevidovali. Nakoniec však vo vedľajšej miestnosti jeho meno vyhľadali a pán mohol odvoliť. Nič vážne sa napokon nestalo," uviedol Géci.
Tak ako predpoludním aj podvečer prichádzajú záujemcovia voliť riadne informovaní. Ak sa však pýtajú, tak na to, koľko môžu zakrúžkovať kandidátov alebo či ich smú krúžkovať alebo krížikovať. Okrsok doposiaľ eviduje 27 voličov s hlasovacími preukazmi. (SITA)
Okrskové volebné komisie na voľbu poštou začali sčítavať doručené hlasy zo zahraničia. Spolu hlasovalo poštou v rámci predčasných parlamentných volieb 58 779 voličov.
Riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán na ministerstve vnútra Eva Chmelová priblížila, že na každú okrskovú volebnú komisiu na voľbu poštou pripadá takmer 3300 hlasov na spočítanie.
O voľbu poštou požiadalo spolu 72 993 ľudí. Zákonná lehota na doručenie návratnej obálky sa skončila v piatok 29. septembra o 12.00 h. (TASR)
Možnosť voliť v najvyššie položenej volebnej miestnosti na Slovensku, ktorá sa nachádza na Štrbskom Plese, využívajú najmä turisti. Mnohí sa zhodli na tom, že spojili príjemné s užitočným. (SITA)
Parlamentné voľby v košickej Univerzitnej nemocnici Louisa Pasteura na Triede SNP sprevádzala nespokojnosť s organizáciou. Ani jeden z mobilných pacientov či zamestnancov neodvolil. (TASR)
Mladí Prešovčania pricestovali domov z Bratislavy aj Prahy, aby mohli voliť v parlamentných voľbách. Samuel, ktorý študuje v Česku, robí aj volebný exit poll a vraví, že sa nechce hanbiť za to, že je Slovák. "Nie je mi jedno, ako je náš národ reprezentovaný a v akom systéme žijeme." (Korzár)
Kto spočíta hlasy, ako systém zabraňuje manipulácii, kedy môžu opustiť volebné miestnosti obálky a kedy členovia okrskovej komisie? Okrskové komisie musia po skončení hlasovania dodržať niekoľko krokov. (SME)
Hoci žijú a pracujú v zahraničí, osud Slovenska, ani to, čo sa v krajine deje, pre nich nie je ľahostajné. Mnohí sa chcú po čase vrátiť a nie je im jedno, do akej krajiny by to malo byť. Hovoria Slováci, ktorí prišli voliť zo zahraničia.
"Sú to asi tie najdôležitejšie voľby na Slovensku, ktoré určujú smerovanie tejto krajiny. Aj keď žijem v zahraničí, nie je mi ľahostajné, čo sa deje na Slovensku," uviedol pre TASR Matúš Mažec, ktorý žije v Prahe.
Dôležitosť parlamentných volieb vidí v priamom vplyve na život na Slovensku, keďže parlament disponuje zákonodarnou mocou. A práve zákony by mali podľa neho držať právny štát nad vodou.
Pri rozhodovaní, komu dá svoj hlas, sa rozhoduje aj podľa toho, či v programe vidí "len vágne sľuby, alebo aj reálne dosiahnuteľné veci, ktoré majú zmysel".
Súvisiaci článok
Možnosť voliť zo zahraničia využil aj Ján Jakobej, ktorý žije v Mníchove. Voľby považuje za najdôležitejšie pre smerovanie a budúcnosť štátu, ísť voliť za občiansku povinnosť.
"To, že žijem v zahraničí, neznamená, že sa skôr alebo neskôr nechcem vrátiť späť. A tak, ako mi nie je jedno, kto bude môj primátor či starosta, tak mi nie je jedno, kto bude na čele krajiny," poznamenal Jakobej.
Vo voľbách sa vždy rozhoduje podľa toho, kto ponúka z jeho pohľadu najreálnejšie riešenia aplikovateľné čo najskôr v praxi a nielen všeobecné frázy, ktoré zostanú len na papieri.
Slovenku pracujúcu v Spojenom kráľovstve, Moniku Jelenekovú, mrzí, že mnohí ich právo voliť spochybňujú. Hovorí, že krajinu neopustila navždy a rada sa vracia domov.
"To, že časť svojho aktívneho života trávim v inej krajine, ešte neznamená, že som Slovensko zatratila. Práve naopak. Túžim sa vrátiť domov, a preto som volila," skonštatovala. Voľby považuje za dôležité aj z hľadiska toho, že je to jej právo.
Právo voliť poštou využil aj Oliver Kráľ, ktorý sa v lete presťahoval do Nemecka. "Rozhodol som sa voliť, pretože mi nie je ľahostajné, aký bude ďalší vývoj mojej krajiny. To, akým smerom sa bude uberať a orientovať," podotkol. (TASR)
Vo volebnej miestnosti v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie zomrel po kolapse 78-ročný volič, uviedol hovorca Operačného strediska Záchrannej zdravotnej služby Viliam Sládek. (TASR)
Voliči vystriedali štamgastov, Prešovčania volia aj v jednej z miestnych krčiem. V hostinci ‘U komiňara‘ odhadovali doterajšiu volebnú účasť na 40 až 50 percent oprávnených voličov. (My Regióny)
"Priala by som si, aby u nás fungovala slušná politická kultúra a tolerancia," vraví v rozhovore Slovenska Petra Bakken, ktorá žije v Nórsku. Na čele štátu majú byť podľa nej ľudia, ktorým záleží na tom, aby sme stále neboli na chvoste Európy. (My Regióny)
Vo volebnom okrsku v považskobystrickej mestskej časti Považské Podhradie zasahujú záchranári. Privolaní boli k staršiemu mužovi, ktorý skolaboval. Hlasovanie je prerušené. (TASR)
Košický primátor Polaček bude čakať na výsledky až do neskorej noci. "Ináč by som nemohol ísť pokojne spať," vraví. Odvolil už aj exprezident Rudolf Schuster, ktorý si vystál rad. V noci sa radšej dobre vyspí. "Aj tak to už neviem ovplyvniť," hovorí o čakaní na výsledky. (Korzár)
Záujem o parlamentné voľby na juhu Nitrianskeho kraja je vysoký, zhodujú sa členovia okrskových komisií. Podľa ich slov už v dopoludňajších hodinách prišla v niektorých okrskoch k volebným urnám viac ako polovica zapísaných voličov.
Okrskové volebné komisie v Komárne a Nových Zámkoch zatiaľ nemuseli riešiť žiadnu mimoriadnu situáciu a priebeh volieb hodnotia doteraz ako bezproblémový, uviedli zapisovatelia okresných volebných komisií.
Súvisiaci článok
Oživenie v Iži v okrese Komárno priniesli do volebnej miestnosti členovia miestneho folklórneho súboru, ktorí prišli k volebným urnám oblečení v krojoch.
V okrese Komárno je vytvorených celkovo 103 okrskov, z nich 33 sa nachádza v okresnom meste. V okrese Nové Zámky je vytvorených 136 okrskov, v samotnom meste Nové Zámky je zriadených 31 okrskov. (TASR)
Priebeh predčasných parlamentných volieb je z pohľadu polície zatiaľ mimoriadne pokojný, informoval na tlačovej konferencii viceprezident Policajného zboru Damián Imre.
Spomedzi drobných incidentov spomenul privolanie hliadky do jednej z okrskových volebných komisií. Zistené bolo požitie alkoholu.
"Chcel by som vyzvať najmä členov okrskových volebných komisií, aby nepožívali alkoholické nápoje," zdôraznil. Na zabezpečenie pokojného priebehu predčasných parlamentných volieb dohliada približne 6500 policajtov.
V najväčších bratislavských mestských častiach sú voľby naďalej pokojné, bez incidentov. Niektoré volebné okrsky hlásia výrazne vyššiu účasť, rady sa však netvoria.
"Priebeh volieb je zatiaľ pokojný, bez komplikácií," uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková. Obdobné incidenty ako z rána, keď museli v jednom z volebným okrskov riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na obálke, už nezaznamenali. Priznáva však, že niekoľko najmä starších ľudí sa už pýtalo, či je farba v poriadku.
K rannému incidentu došlo v základnej škole na Vlasteneckom námestí. "Pán tam začal vykrikovať, že majú zlé obálky a odmieta voliť. Začal na nich vykrikovať, že na nich podá trestné oznámenie," uviedla pre TASR Petržalčanka Lenka. Avšak aj Eva Chmelová z Odboru volieb, referenda a politických strán ministerstva vnútra potvrdila, že ak by bola pečiatka inej farby ako červenej, neznamená to neplatnosť hlasovacej obálky a obálka bude platná.
Súvisiaci článok
V Petržalke sa zároveň v jednom z volebných okrskov predĺži hlasovanie do 22.40 h, z dôvodu zdravotných komplikácií jedného z členov komisie.
Pokojný priebeh volieb hlási aj Ružinov, volebné okrsky evidujú väčší záujem obyvateľov o voľby ako v minulosti. Bezproblémový priebeh volieb je zatiaľ aj v Starom Meste. "Voľby prebiehajú zatiaľ hladko. Zaznamenávame naozaj výraznú účasť v každom okrsku," poznamenala hovorkyňa staromestského starostu Veronika Gubková. (TASR)
V Bratislavskom kraji sú voľby zatiaľ pokojné a plynulé. Zaznamenané neboli žiadne problémy alebo incidenty. O parlamentné voľby je záujem. (TASR)
Tieto parlamentné voľby rozhodnú, či sa po štúdiu v zahraničí vrátim na Slovensko, vraví prvovolička a študentka Michaela Vicáňová. V krajine ju najviac hnevá nerovnosť príležitostí, aj preto plánuje študovať za hranicami. (My Regióny)
V Pliešovciach v okrese Zvolen volia aj vojaci, ktorí sú na vojenskom cvičení na neďalekom Centre výcviku Lešť. Do druhej poobrde prišlo odovzdať svoj hlas na hlasovací preukaz približne 40 vojakov.
"Očakávame, že ďalšie desiatky vojakov prídu ešte podvečer, keď skončia s plnením svojich úloh," povedala predsedníčka okrskovej komisie pre Lešť Pavla Urbanová,.
V tomto okrsku je zapísaných celkom 26 voličov, takých, ktorí majú trvalý pobyt v obvode Lešť. Podľa Urbanovej doteraz odvolili asi dve tretiny z nich. "K jednému voličovi pôjdeme aj s prenosnou urnou," pripomenula.
Súvisiaci článok
V samotnej obci Pliešovce sú okrem toho ešte ďalšie dva okrsky a jeden je v časti Záježová. V jednom z okrskov, ktorý sídli v tamojšom kultúrnom dome, zaevidovali do 14.00 h takmer 270 voličov zo 733 zapísaných. "Očakávame, že ešte najmenej 200 voličov príde," povedal predseda okrskovej komisie Viktor Macko.
Podľa neho ľudia, predovšetkým tí starší, prichádzali voliť dopoludnia. Zaznamenali aj 15 ľudí s hlasovacími lístkami a o prenosnú urnu ich požiadali šiesti obyvatelia. "Problémy sme zatiaľ žiadne nemali. Predpoludním nás ale prišiel upozorniť jeden pán, že sa príde pozrieť na sčítavanie hlasov," podotkol. (TASR)
V obci Ondavka v bardejovskom okrese sa parlamentné voľby konajú v súkromnom rodinnom dome. Kedysi tam bola krčma, neskôr maštaľ. Obec v minulosti prišla v exekúcii o budovu obecného úradu (TASR)
Priebeh volieb zatiaľ sľubuje v Trnave a v Piešťanoch slušnú účasť. Krátko po tretej popoludní v Trnave evidujú už takmer 50 percentnú účasť. Polícia zaevidovala podnet z Piešťan, ktorý vyhodnotila ako priestupok. (My Regióny)
Operačné stredisko záchrannej zdravotnej služby eviduje v súvislosti s parlamentnými voľbami zatiaľ desať výjazdov sanitiek. Zasahovali pri kolapsoch, epileptickom záchvate, úrazoch aj pri aspirácii jedla.
"Záchranárov sme vyslali do volebných miestností v Hurbanovej Vsi, Bratislave, do Zbudze, Krásnej nad Kysucou, Čadce, do Nového Mesta nad Váhom, Žiaru nad Hronom aj Blesoviec," uviedli záchranári.
Krčma, pizzeria, hasičské zbrojnice i bývalá turistická ubytovňa. Aj v týchto priestoroch dnes ľudia volia na hornej Nitre. Niektoré obce nemajú vhodné podmienky pre konanie parlamentných volieb. (My Regióny)
Aká je farba pečiatky na hlasovacej obálke, nie je podľa ministerstva vnútra rozhodujúce. Že nie je červená, sa nepozdávalo voličom, ktorí volali na číslo 158. Podnety dostala aj okresná volebná komisia v Leviciach. (My Regióny)
Predseda štátnej komisie pre voľby Ladislav Orosz potvrdil, že volebné moratórium predĺžia o 40 minút. Na celom území potrvá do 22.40 hod. Dôvodom je predĺženie hlasovania v jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke. (TASR)
Trieda v najvyššie položenej škole na Slovensku vo Vyšných Hágoch vo Vysokých Tatrách sa zmenila na volebnú miestnosť. Okrem miestnych obyvateľov tam často volia aj turisti s voličskými preukazmi. (TASR)
My už nejako dožijeme, horšie je mladým, hovorí dôchodca Ján Štefanko z Nižného Hrabovca. Veľkou záťažou je pre okolité obce odkalisko. "Kto vyčistí odkalisko Poša a kto odstráni PCB? Nikto," vraví skepticky k možnej zmene po voľbách. (Korzár)
V Kostoľanoch pod Tribečom v zlatomoravskom okrese zasahovala vo volebnej miestnosti polícia. Agresívny muž tu poškodil volebnú urnu. Podľa predsedníčky okrskovej volebnej komisie Lucie Betákovej incident priebeh volieb neovplyvnil.
"Polícia muža vyviedla von a my sme iba vymenili poškodenú urnu za novú. Voľby ani nemuseli byť prerušené, takže pokračujeme normálne ďalej. Momentálne je už priebeh volieb u nás pokojný," uviedla.
Súvisiaci článok
"Incident v Kostoľanoch pod Tribečom sme preverovali. Podľa mojich informácií sa vymenila volebná urna a voľby sú už pokojné, bez nutnosti ich prerušenia," potvrdila predsedníčka okresnej volebnej komisie v Nitre Michaela Grisbachová.
Ako informovala nitrianska krajská policajná hovorkyňa Viktória Borloková, polícia rieši incident ako priestupok. (TASR)
Na budúcom smerovaní našej krajiny záleží aj športovcom, svoju voľbu už majú za sebou aj kapitán hokejistov Zvolena Marek Viedenský s rodinou a jeho spoluhráč z obrany Samuel Hain. (My Regióny)
Volebné moratórium, ktoré sa malo skončiť o desiatej večer uzavretím volebných miestností, sa predĺži minimálne o 40 minút, uviedlo ministerstvo vnútra. V jednom volebnom okrsku v bratislavskej Petržalke skolaboval člen komisie.
Volebná miestnosť tak bola istý čas uzatvorená. Väčšina miestností by sa mala uzavrieť v plánovaný čas, teda o 22:00.
Súvisiaci článok
Rómov z rimavskosobotského sídliska Dúžavská cesta trápia problémy s vodou, kúrením aj chýbajúce peniaze. Niektorí volia, lebo veria v zmenu k lepšiemu, iní už zlomili palicu. „Skúsim to ešte raz, naposledy,“ prízvukuje Attila Rácz. (My Regióny)
Prezidentka Čaputová odvolila v Pezinku zhruba s hodinovým meškaním. To spôsobil podľa hovorcu Čaputovej muž, ktorý odmietal pred jej príchodom odísť s vysvetlením, že sa ešte nerozhodol, koho bude voliť.
"Pred príchodom prezidentky bolo teda nutné preveriť, či nenarušia priebeh volieb," povedal hovorca Martin Strižinec.
Slovenské weby pôvodne informovali, že zdržanie zapríčinil podozrivý batoh pri volebnej miestnosti.
Napriek existenčným ťažkostiam sa o voľby zaujímajú aj ľudia bez domova. "Pomoc nepríde sama," hovorí Tomáš zo Žiliny. Po problémoch s dokladmi sa mu podarilo voliť prvý raz. Pre život chce len dôstojné podmienky. (My Regióny)
Polícia v Trnavskom kraji preverovala v súvislosti s voľbami zatiaľ päť podnetov. Policajtov zamestnal hlučný volič i hovor o používaní zmývateľných pier. Priebeh volieb označila polícia zatiaľ za bezproblémový. Dohliada naň vyše 400 policajtov. (My Regióny)
Popradčanka Silvia Kubaňová chodieva voliť pravidelne, cíti veľkú zodpovednosť. „Naozaj sa obávam toho, čo bude,“ vraví. Voliť išla preto, aby mladí ľudia mali dôvod ostať žiť v tejto krajine. (Korzár)
Čas, kedy ľudia prídu voliť, ovplyvňuje aj teplé počasie a vinobranie. Do volebnej miestnosti v jednej z najmenších obcí v Bratislavskom kraji, v obci Štefanová, prichádzajú voliči priebežne. "Väčšie skupiny voličov čakáme podvečer," uviedla šéfka okrskovej komisie Adriana Miklášová.
Vysvetlila, že "voličský čas" posúva priaznivé počasie babieho leta a obdobie vinobrania. "Očakávame, že potom, keď sa ľudia vrátia zo záhrad a vinohradov, zamieria do volebnej miestnosti," dodala. Obyvatelia Štefanovej podľa jej slov majú záujem voliť. "Je to pre nich aj spoločenská udalosť," poznamenala.
V malej obci ležiacej v predpolí Malých Karpát však nevolia len rezidenti. "Odvolilo aj dosť ľudí na voličské preukazy, mnohí tu majú chaty, no s voličským preukazom prišli aj šoféri autobusových regionálnych liniek," informovala predsedníčka okrskovej volebnej komisie. (TASR)
Trenčiansky primátor a prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček už odvolil. Tvrdí, že dnes sa rozhoduje o tom, či si zachováme demokraciu a slobodu, alebo Slovensko bude autoritatívny a totalitný štát. (SITA)
Každé voľby sú dôležité, tie parlamentné sú dôležité pre budúcnosť a rozvoj krajiny. Nejsť voliť je ľahostajné, zhodujú sa viacerí obyvatelia a klienti Domu tretieho veku na Poloreckého ulici v bratislavskej Petržalke.
Tým, ktorí sa dobrovoľne rozhodnú nevyužiť svoje volebné právo, odkazujú, že potom nemajú právo kritizovať.
"Odkedy mám právo voliť, nevynechala som voľby ani jeden rok. Záleží mi na tom, čo sa tu deje. Milujem Slovensko a do zahraničia by som nikdy nešla," uviedla 78-ročná Melánia Čipkárová.
Voľby do Národnej rady považuje za dôležité, keďže riadenie štátu nezávisí podľa nej len od prezidenta, ale od všetkých, ktorí v parlamente rozhodujú o dôležitých veciach týkajúcich sa všetkých občanov. Voliť podľa nej treba zo srdca a podľa najlepšieho vedomia a svedomia. Ísť voliť považuje za svoje právo, ľahostajnému prístupu k voľbách nerozumie a nepovažuje za správne.
Súvisiaci článok
Voliť prišla aj 82-ročná Elena Chmelová, a to najmä pre budúcnosť svojich detí a vnukov. Parlamentnými voľbami sa môže na Slovensku podľa nej zmeniť veľmi veľa.
"Myslím si, že k volebným urnám treba pristupovať veľmi zodpovedne a zvážiť, akú budúcnosť si zvolíme," skonštatovala. Nemyslí si, že jeden hlas nevie zavážiť, každý jeden má podľa nej dôležitú cenu. A tým, ktorí voliť nechcú, odkazuje, aby sa po voľbách nesťažovali a "osud, ktorý prichystali voliči, niesli pokojne."
Ísť voliť považuje za svoju povinnosť 80-ročná Eva Veřmiřovská. Záleží jej na tom, v akej krajine by chcela žiť. "O niečo lepšej a súdržnejšej. Lebo momentálne je to všetko trocha rozhádané, rozvrátené," podotkla. Nesúhlasí s názorom, že jeden hlas nemôže zavážiť, voliť podľa nej treba, nie rozmýšľať nad tým, či voliť pôjdem alebo nie.
O svojej povinnosti ísť voliť hovorí aj 92-ročný Stanislav Velický. Každý hlas má podľa neho váhu, sám sa zúčastnil na každých voľbách. "Treba ísť voliť, to je jednoznačné," odkázal. (SME)
O parlamentné voľby je v Piešťanoch záujem. V kúpeľnom meste už od rána čakala pred neotvorenou volebnou miestnosťou desiatka voličov. Vo volebnej miestnosti okrsku č. 23 si pre ľudí z úradu vypýtali štvrtú hlasovaciu plentu, aby sa netvorili zbytočné rady.
Predseda komisie 23. piešťanského okrsku Miroslav Juriš uviedol, že voliť chodia najmä voliči v strednom veku. Z celkového počtu 1 090 ľudí bola odvoliť už viac ako stovka. Doposiaľ traja záujemcovia požiadali o prenosnú volebnú urnu.
Súvisiaci článok
Ako ďalej predseda komisie informoval, zatiaľ neevidujú žiadne kuriozity. „Jeden volič bol veľmi milý. Hodil do volebnej urny hlasovací lístok a prežehnal sa," uviedol Juriš. Zároveň sú podľa neho ľudia dobre informovaní, pretože sa veľmi málo pýtajú. Najčastejšie sa však informujú, či majú kandidátov zakrúžkovať alebo krížikovať. Okrsok doposiaľ eviduje aj deväť voličov s hlasovacími preukazmi.
Volebnú miestnosť okrsok č. 23 si pre svoj prieskum zvolila agentúra Focus. Náhodne vybraným voličom dá vyplniť dotazník s otázkami typu, aký politický subjekt volili, kedy sa rozhodli, že danú politickú stranu budú voliť, aké je ich najvyššie ukončené vzdelanie alebo koho by si priali za predsedu vlády. (SITA)
V parlamentných voľbách odvolila už aj prezidentka Zuzana Čaputová. Svoj hlas odovzdala v materskej škole v Pezinku. „Chcem požiadať všetkých, ktorí váhajú, aby išli voliť," uviedla.
Podľa nej v nedeľu budeme poznať výsledky volieb, časť ľudí bude spokojná, časť však naopak nie. Jednou z najdôležitejších úloh budúcej vlády tak bude pokúsiť sa o čo najväčší zmier v spoločnosti.
„Pretože súdržnosť a zmier presahujú horizont volieb," zhodnotila. Práve preto je podľa nej dnes dôležité prísť, aby voľby vyjadrovali názor čo najväčšieho počtu obyvateľov.
Prezidentka Čaputová volila kvôli podozrivému batohu pri volebnej miestnosti o hodinu neskôr. Hlava štátu sa nechystá navštíviť žiadnu volebnú centrálu. Večer bude tráviť v kruhu svojich blízkych.
Možný termín stretnutia s predsedom víťaznej strany podľa nej stanovený nie je. „Ale rozhodne som pripravená v zmysle ústavy postupovať spôsobom, ktorý bude čo najrýchlejšie viesť k vzniku novej vlády, ktorá bude mať väčšinovú podporu v parlamentne " prisľúbila.
K voličom, ktorí hlasujú v parlamentných voľbách prvý raz, patria aj 20-ročné sestry, dvojičky Karolína a Dominika Demovičové z Trnavy. V ich rodine je účasť na voľbách tradíciou a voliť chodia všetci a vždy.
Dievčatá si svoje voličské právo uplatnili spolu vo volebnej miestnosti na Obchodnej akadémii v Trnave. Povedali, že ich rodičia i ďalší rodinní príslušníci sa k voľbám postavili vždy zodpovedne a sú pre nich vzorom. Preto ísť v sobotu voliť bolo samozrejmosťou. Rozhodli sa pre dopoludnie, aby mali počas dňa priestor na plánované aktivity.
"Je to moja občianska povinnosť, kto iný ako ja má rozhodnúť o mojej budúcnosti," uviedla Karolína, študentka pedagogiky v Trnave. Pri výbere strán, ktoré dostali ich hlas, pristupovali zodpovedne, kritériom bolo podľa Karolíny to, ako napĺňajú ich predstavy zasadiť sa o lepší život nastupujúcich generácií.
Dominika, študentka cestovného ruchu v Nitre doplnila, že sa zúčastňuje na voľbách, lebo chce, aby sa Slovensko niekam pohlo, aby nestálo na jednom mieste. "Chcem, ako všetci ostatní lepšiu budúcnosť," povedala s tým, že k tomu môžu prispieť svojimi hlasmi aj mladí voliči a je preto podľa oboch sestier veľmi potrebné, aby mladí išli voliť v čo najväčšom počte. (TASR)
Férovosť a transparentnosť predčasných parlamentných volieb je zabezpečená, povedal po stretnutí s členmi štátnej volebnej komisie predseda vlády poverený vedením rezortu vnútra Ľudovít Ódor.
Priblížil, že z jednotlivých volebných miestností zatiaľ nie sú hlásené žiadne problémy. "Výsledky volieb do Národnej rady bude sumarizovať viac ako 700 odborníkov zo štatistického úradu, prostredníctvom 51 sumarizačných útvarov," podotkol Ódor s tým, že všetky zložky, ktoré sú zapojené do organizácie volieb, pracujú profesionálne.
Štátny tajomník retortu vnútra Martin Kralovič doplnil, že na bezpečnosť a verejný poriadok v súvislosti s voľbami dohliada viac ako 6 000 policajtov. Na organizácii volieb sa tiež podieľajú desiatky až stovky civilných zamestnancov ministerstva vnútra.
Podľa predsedu štátnej komisie Ladislava Orosza dostali už niekoľko podnetov na porušenie volebného moratória. "Tam, kde sa to preukáže, začneme správne konanie, ktoré môže skončiť pokutou," doplnil.
V parlamentných voľbách odvolil aj líder hnutia Progresívne Slovensko Michal Šimečka. "Odvolené. Držme si palce!," uviedol na facebooku.
Voľby môže podľa Šimečku rozhodnúť každý hlas. Predseda progresívcov dúfa vo vyššiu volebnú účasť ako pri minulom hlasovaní v roku 2020, keď k urnám prišlo 65,8 percenta voličov, najviac od roku 2002. (SME, ČTK)
Exprezident Rudolf Schuster volil na Univerzite veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. Prišiel pešo a počkal v rade. "Bodaj by som čakal aj hodinu. Teším sa, lebo čím viac ľudí čaká, tým budú objektívnejšie výsledky volieb," povedal. (Korzár)
V predčasných voľbách odvolil už aj bývalý premiér Eduard Heger. Spolu so svojou manželkou Luciou odovzdali svoje hlasy na gymnáziu na ulici Bilíkova v Bratislave. (SME)
Samozvaný kráľ Zemplína Mikuláš Vareha odvolil v obci Malá Tŕňa okrese Trebišov. Vareha je optimista a verí, že strana Princíp, za ktorú kandiduje v parlamentných voľbách, uspeje. (Korzár)
Líder OĽaNO Igor Matovič odvolil spolu so svojou manželkou v Trnave. (SME)
"Ráno som bol veľmi kľudný, ale keď teraz vidím, aký je o to obrovský záujem, už prichádza prvotná nervozita," povedal predseda strany Hlas Peter Pellegrini po odovzdaní hlasu v parlamentných voľbách.
Podľa Pellegriniho to môžu byť voľby plné prekvapení. "Dôležité je, aby ľudia využili svoje ústavné právo a volili, voľby sú predsa sviatkom demokracie," uviedol po tom, ako odovzdal svoj hlas.
Podľa Pellegriniho je ťažké odhadnúť aj možnú volebnú účasť. „Ja si myslím, osobne by som si želal, aby bola aspoň na úrovni roku 2020, myslím, že to by bola fajn účasť," zhodnotil. (SME, SITA)
Starší ľudia z obce Lendak chodia voliť zväčša ráno hneď po svätej omši a inak tomu nebolo ani dnes. Zaujímavosťou tejto goralskej obce pod Belianskymi Tatrami je, že najmä ženy chodia voliť v typických krojoch.
Mladšia generácia volí podľa zapisovateľky okrskovej volebnej komisie Márie Hudačekovej skôr večer. "Veľa našich obyvateľov gazduje, majú polia, statky, stavajú si domy a podobne, takže sobota je pre nich normálny pracovný deň a pracujú až do večera," zdôvodnila Hudačeková.
Súvisiaci článok
Záujem o voľby je v Lendaku podľa nej stále pomerne vysoký, v predošlých parlamentných voľbách tam účasť presiahla 60 percent. "Veríme, že bude minimálne takáto účasť aj teraz," dodala.
Lendak patrí medzi najväčšie obce na Slovensku, aktuálne tam žije viac ako 5500 obyvateľov a takmer 3900 z nich má právo voliť. Dohromady majú k dispozícii štyri volebné okrsky, v jednom z nich mali prvých dvoch voličov hneď po otvorení miestnosti. "Prišli sme hneď na 7.00 h, pretože cestujeme, ideme na vinobranie do dediny k Trebišovu," povedal jeden z obyvateľov. (TASR)
Prvý z ústavných činiteľov hlasoval v parlamentných voľbách dočasne poverený premiér Ľudovít Ódor. Predseda vlády si doma zabudol občiansky preukaz. „Našťastie, ešte po ceste som si spomenul," uviedol.
Aj toto podľa neho ukazuje, že ak potrebuje občiansky preukaz predseda vlády, tak ho potrebujú všetci občania. „Bola to moja ľudská chyba, ale napokon to môže byť zaujímavá informácia pre všetkých, ktorí sa pýtajú, či je to dôležitý dokument," zhodnotil.
Premiér sa pritom podľa svojich slov nebude vyjadrovať k priebežným výsledkom, ani komentovať výsledky volieb. „Budeme sledovať veľmi intenzívne aj my tieto voľby, aj naše pôsobenie bude závisieť od toho, aké budu výsledky, ale bez médií," skonštatoval. Podľa neho je tento deň o voličov a o politických stranách. „Úradnícka vláda by mala byť v úzadí," uzavrel.
Svoj hlas odovzdal v centre pre voľný čas v bratislavskej Devínskej Novej Vsi. Následne sa stretne s členmi štátnej komisie pre voľby. (SME, SITA)
V jednom z volebných okrskov v bratislavskej Petržalke museli riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na volebnej obálke. Na jej farbe nezáleží. Ak by bola pečiatka inej farby ako červenej, stále je platná, uviedlo ministerstvo vnútra. (TASR)
Otvorenie volebných miestností počas parlamentných volieb sa zaobišlo bez incidentov, informovala polícia. Na zabezpečenie pokojného priebehu predčasných parlamentných volieb by malo dohliadať vyše 6500 policajtov.
"Polícia pri otvorení volebných miestností, ako aj prvú hodinu od začatia konania volieb nezaznamenala žiadne narušenie verejného poriadku," priblížila Zuzana Hrabovská z odboru komunikácie a prevencie Prezídia Policajného zboru s tým, že polícia počas volieb úzko spolupracuje s volebnými komisiami.
V topoľčianskom okrese sa otvorilo všetkých 88 volebných okrskov načas. V jednej obci museli ráno narýchlo uskutočniť nové žrebovanie členov komisie. Predseda sa totiž svojej funkcie vzdal. (My Regióny)
Od deviatej majú možnosť odvoliť aj väzni v dubnickej väznici. Odovzdať svoj hlas sa chystá viac ako stovka odsúdených.Volebný preukaz má vybavený takmer každý piaty odsúdený, ktorý si odpykáva trest. (SITA)
Štátna volebná komisia otvorila zasadnutie. Hlavnou úlohou komisie je zabezpečiť plynulý a nerušený priebeh volieb.
Prvou voličkou, ktorá hlasovala v parlamentných voľbách v Malackách, bola zdravotníčka Patrícia. "Z volebnej miestnosti sa ponáhľala priamo do práce v nemocnici," informovala hovorkyňa mesta Ľubica Pilzová.
V okresnom meste Bratislavského kraja a jeho 12 volebných okrskoch sa voľby začali načas a bez problémov. "Zo 14 955 zapísaných voličov je 118 prvovoličov, najstaršia zapísaná volička má 100 rokov," dodala hovorkyňa.
V Bratislave je priebeh parlamentných volieb zatiaľ pokojný. V Petržalke v jednom z volebných okrskov však museli riešiť voliča, ktorému sa nepozdávala farba pečiatky na volebnej obálke.
Všetkých 95 volebných okrskov otvorila načas najväčšia mestská časť Petržalka. "Z niektorých volebných okrskov hlásili ráno, po otvorení volebných miestností, nával," skonštatovala hovorkyňa Petržalky Mária Halašková.
Voľby sa načas začali aj v Ružinove, ktorý má zriadených 70 volebných okrskov. "Všetky máme otvorené," povedala Tatiana Tóthová, riaditeľka komunikačného oddelenia miestneho úradu.
Volebné miestnosti načas otvorili aj v Starom Meste, čo potvrdila hovorkyňa starostu Veronika Gubková. "V Starom Meste je všetkých 34 okrskových volebných komisií uznášaniaschopných," uviedla.
Otvorené všetky volebné miestnosti hlási aj Nové Mesto, ktoré má 45 volebných okrskov. Voľby sú aj v tejto mestskej časti pokojné. (TASR)
Voliči postupne k urnám prichádzajú aj na hornej Nitre. "Hneď nás čakali voliči, boli tam dvaja páni,“ uviedla Iveta Podhradská, predsedníčka okrskovej volebnej komisie číslo osem v Handlovej. (My Regióny)
Autor: SME, MY Regióny, Korzár
Výsledky parlamentných volieb 2023

- Výsledky parlamentných volieb 2023
- Kompletné výsledky volieb 2023
- Zoznam zvolených poslancov do NR SR
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé kraje?
- Volebná mapa: Ako volili jednotlivé okresy?
- Výsledky v krajoch: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Výsledky v mestách: Bratislava, Žilina, Prešov, Trnava, Banská Bystrica, Košice, Nitra, Trenčín
- Minúta po minúte: Sledujte voľby online

Beata
Balogová

Predčasné parlamentné voľby 2023
Odoberať tému
Odoberať
Novinka: Dostávajte upozornenia na nové články v sledovanej téme e-mailom. Vyskúšajte novú funkciu a zapnite si odber.
Najčítanejšie na SME Domov
- 1. Polícia zadržala extrémistu Daniela Bombica 21 954
- 2. Miliónová zmenka, falošná pečiatka aj samopaly. Príbeh podvodu Ficovej chránenkyne Lisovej 5 793
- 3. Politici vo väzení. Polícia preveruje video od umelej inteligencie 5 042
- 4. Štát mu čudne pomohol s chatou na Donovaloch. Hlasu blízky Halás sa pridal k Zoroslavovi Kollárovi 4 723
- 5. Prezident Pellegrini nepodpísal rentu pre generálneho prokurátora 4 244
- 6. Kde nakúpiť počas Veľkej noci? Prehľad otváracích hodín 1 807
- 7. Ďalšia konsolidácia: Prídavky na deti môžu klesnúť na polovicu, stúpnu dane za nehnuteľnosti 1 183
- 8. Fico v Záhrebe vyzval chorvátskeho premiéra, aby podporil obnovu tranzitu ruského plynu Foto 980
- 9. Od júla sa zrušia preventívne sonografické vyšetrenia prsníkov mladých žien 904
- 10. Pfizer odpovedá na Fica s Kotlárom: Naša vakcína nemení DNA 894
- 1. Miliónová zmenka, falošná pečiatka aj samopaly. Príbeh podvodu Ficovej chránenkyne Lisovej 51 319
- 2. Pfizer odpovedá na Fica s Kotlárom: Naša vakcína nemení DNA 28 756
- 3. Polícia zadržala extrémistu Daniela Bombica 26 327
- 4. Politici vo väzení. Polícia preveruje video od umelej inteligencie 15 456
- 5. Ďalšia konsolidácia: Prídavky na deti môžu klesnúť na polovicu, stúpnu dane za nehnuteľnosti 14 712
- 6. Štát mu čudne pomohol s chatou na Donovaloch. Hlasu blízky Halás sa pridal k Zoroslavovi Kollárovi 13 607
- 7. Členov Súdnej rady nezaujímali prieťahy sudcu Moznera. Zvolili ho za nového šéfa Najvyššieho súdu Video 8 424
- 8. Ranný brífing: Kamenický môže siahnuť na prídavky, Fico bude robiť hanbu v Moskve osamotený 7 574
- 9. Kde nakúpiť počas Veľkej noci? Prehľad otváracích hodín 6 964
- 10. Hlas vykostil návrh Smeru a SNS. Lobistov vyškrtli, novela o mimovládkach bude jemnejšia Video 5 949
- 1. Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku 51 328
- 2. Miliónová zmenka, falošná pečiatka aj samopaly. Príbeh podvodu Ficovej chránenkyne Lisovej 51 319
- 3. Ďalšia konsolidácia: Prídavky na deti môžu klesnúť na polovicu, stúpnu dane za nehnuteľnosti 48 961
- 4. Vládni politici odkazujú polícii, čo má a nemá robiť. Policajná prezidentka sa nevyjadruje Video 30 459
- 5. Ranný brífing: Pellegrini sa postavil Ficovi, Slovensko kráča do priepasti 29 734
- 6. Autobusy plné cudzincov sa sem hrnú. Slovenská dedina ukrýva poklad, o ktorom netušia ani domáci 29 623
- 7. Pfizer odpovedá na Fica s Kotlárom: Naša vakcína nemení DNA 28 756
- 8. Polícia zadržala extrémistu Daniela Bombica 26 327
- 9. Ministerstvo vysvetľuje transakčnú daň v rozpore so zákonom, slovenské firmy diskriminujú 20 802
- 10. Na začiatku Haščák označil Gorilu za fikciu. Súd zdôvodnil zamietnutie žaloby proti SIS 15 697
- 1. Autobusy plné cudzincov sa sem hrnú. Slovenská dedina ukrýva poklad, o ktorom netušia ani domáci 77 951
- 2. Aprílový prieskum NMS: Smer stratil, Hlas padol až za Republiku 61 623
- 3. Sestra vyliala počas operácie kolegyni fľašu vody za golier, videom sa pochválili na internete Video 61 037
- 4. Bombic pokračuje v nenávistných príspevkoch. Vyšetrovateľ nevie, čo s ním 55 282
- 5. Z tigra sa stal outsider. Osem grafov ukazuje, že Slovensko smeruje k úpadku 51 328
- 6. Miliónová zmenka, falošná pečiatka aj samopaly. Príbeh podvodu Ficovej chránenkyne Lisovej 51 319
- 7. Ďalšia konsolidácia: Prídavky na deti môžu klesnúť na polovicu, stúpnu dane za nehnuteľnosti 48 961
- 8. Prieskum Focusu: Matovičovo hnutie predbehlo SaS, KDH preskočilo Republiku 37 280
- 9. Šaško nevysvetlil, prečo nepustil veľvyslanca pri WHO na rokovanie o pandemickej zmluve 36 431
- 10. Vládni politici odkazujú polícii, čo má a nemá robiť. Policajná prezidentka sa nevyjadruje Video 30 459
Komerčné články
- The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
- ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
- Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
- Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
- Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
- EQUILIBRIO v Nivy Tower: S výhľadom a víziou
- The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
- ČSOB Bratislava Marathon s rešpektom k nevidiacim a slabozrakým
- Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
- Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
- Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
- Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
- Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
- Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
- Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 16 951
- V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta 12 260
- Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 915
- Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 439
- Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 3 914
- The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 3 666
- Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 3 329
- Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete 3 182
- Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 3 118
- Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 3 065