Robert Fico sa vracia. Smer s prehľadom vyhral voľby a je vysoko pravdepodobné, že zostaví novú vládu. Spolu s tretím Hlasom a znovuzrodenou SNS môžu mať síce tesnú, ale pohodlnú väčšinu 79 poslancov. Hlasu v tieni Smeru hrozí zánik, časť strany by však radšej vládla s Ficom ako s progresívcami. Aj tí sú v otázke koalície s Hlasom rozpoltení.
Rusko by sa malo po voľbách Slovenskom ešte viac zaoberať, aby ho získalo na svoju stranu – alebo aby bolo aspoň neutrálne voči Moskve. Ruské médiá očakávajú na Slovensku vládu priateľsky naladenú k Moskve.
Prekvapivo sa do parlamentu nedostala Republika a Sme rodina Borisa Kollára úplne pohorela. Čo znamenajú výsledky jednotlivých strán? A aké sú možné scenáre budúcej koalície? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Robert Fico sa vracia k moci, o vláde však rozhodne Pellegrini
- Vláda Smeru, Hlasu a SNS nie je istá. Má riziká a existujú aj dva ďalšie varianty
- Nastal čas zaoberať sa Slovenskom. Čo o voľbách píše ruská propaganda
- Mikloš: Obávam sa, že Fico ohrozí našu ekonomiku
- Traťový rekord MMM v Košiciach bol prekonaný, vo finiši rozhodovali sekundy
- Takto bude vyzerať Zem o 250 miliónov rokov. Mnohé cicavce neprežijú
Robert Fico sa vracia k moci, o vláde však rozhodne Pellegrini
Kompletné výsledky parlamentných volieb 2023
Robert Fico sa vracia. Smer s prehľadom vyhral voľby a je vysoko pravdepodobné, že zostaví novú vládu. Spolu s tretím Hlasom a znovuzrodenou SNS môžu mať síce tesnú, ale pohodlnú väčšinu 79 poslancov.
Napokon to však všetko bude stáť na rozhodnutí Petra Pellegriniho, pretože existuje aj šanca na vládu bez Smeru.
Progresívne Slovensko skončilo druhé a potvrdilo svoju pozíciu z posledných prieskumov, zásadné prekvapenie a finálnu mobilizáciu voličov však neprinieslo.
Do parlamentu sa vracia KDH, Igor Matovič a jeho obyčajní ľudia zostávajú a podobný výsledok ako naposledy uhral Richard Sulík so SaS. Naopak, končí Boris Kollár a jeho Sme rodina, ktorá sa prepadla až pod tri percentá.
Prekvapením volieb je aj vypadnutie Republiky, čo nateraz znamená koniec fašistických strán v parlamente.
- Prezidentka poverí Smer: Prezidentka Zuzana Čaputová dnes poverí víťaza volieb stranu Smer zostavením vlády. Zároveň je pripravená informovať lídrov strán o svojom postupe. Predčasné parlamentné voľby boli podľa nej slobodné, demokratické a vytvorili reálny obraz spoločnosti.
- Fico už ohlásil čistky: Smer je pripravený na personálne zmeny v orgánoch činných v trestnom konaní, vyhlásil Robert Fico. Problém vidí aj v politických nomináciách na rôzne pozície, napríklad vo vedení Úradu špeciálnej prokuratúry.
- Fico porazil Slovensko: Pre všetkých, ktorí nečakali návrat Fica k moci, sa začína náročná práca: udržať občiansku spoločnosť aktívnu a živú, chrániť slobodu tlače a rozkladať dezinformácie, pozorne sledovať zmeny v zákonoch, ktoré by mohli znásobovať Ficovu moc, a dostatočne hlasno kričať, ak Smer opäť začne ohýbať demokratické inštitúcie, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Déjà vu z Mečiarovho režimu: Rekatolizovaný boľševik, súc poučený z minulosti, bude vo svojej štvrtej perióde silnejšie a vynaliezavejšie uťahovať skrutky. Na déjà vu z Mečiarovho režimu sa môžu tešiť zvlášť médiá a tretí sektor, píše Peter Schutz.
- Ficovmu voličovi sa rozumieť dá: Ficov Smer sa dlhodobo snažil, aby neprišiel o voličov pre silnejúce fašistické a predtým nacionalistické strany. Videli sme v tejto kampani, ako ďaleko sú ochotní zájsť v prispôsobení sa potrebám tohto elektorátu a k vybudeniu jeho potrieb. Ďaleko, píše Zuzana Kepplová.
- Skúsený Robert je späť: Môžeme si z toho brať to horšie aj to lepšie. Tým horším je predstava Fica nastoľujúceho diktatúru v podobe okliešťovania občianskych práv a radikálneho obratu zahraničnopolitického vektora. Tým lepším je nádej, že sila a ambícia toho unaveného zlostného pána sa obmedzuje na osobnú pomstu, píše Peter Tkačenko.
Vláda Smeru, Hlasu a SNS nie je istá. Má riziká a existujú aj dva ďalšie varianty
Robert Fico má výhodu, pretože dostane poverenie zostaviť vládu ako prvý a určite urobí všetko preto, aby bol úspešný.
Jeho cesta k vládnutiu však nemusí byť vôbec jednoduchá. Hlavné slovo síce bude mať Hlas, čím sa naplnil scenár, o ktorom hovoria komentátori už niekoľko mesiacov, no nestojí to iba na Hlase. Do rozhodovania všetkých aktérov vstupuje oveľa viac premenných. Situácia však nie je taká bezvýchodisková, že by sa mala skončiť patom. Nejaká koalícia určite vznikne.
Denník SME opísal tri možné varianty a čo hovorí v prospech a neprospech každého z nich.
- Ako vzniká vláda: Musí prezidentka poveriť zostavovaním vlády víťaza volieb? A dokedy má vláda vzniknúť? Ústava hovorí, že vládu Slovenskej republiky vymenuje prezidentka. Avšak už sa vôbec nespomína, ako to vyzerá po voľbách.
- Scenáre budúcej vlády: Denník SME hovoril oficiálne aj mimo záznamu s mnohými politikmi z Hlasu a Progresívneho Slovenska, z ktorých vyplývajú nasledovné scenáre, ktoré rozhodnú o povolebnom dianí na Slovensku.
V krátkosti z domova:
- Prečo PS neporazilo Smer: Politológ Radoslav Štefančík hovorí, že Progresívnemu Slovensku sa nepodarilo poraziť Smer najmä preto, že strana Roberta Fica dokázala mobilizovať nielen svojich niekdajších voličov. Zlákala aj ľudí, ktorí predtým volili či plánovali voliť Republiku, či Sme rodina.
- Prepad bývalej koalície: Niekdajší koaličný štvorlístok, ktorý tvorili strany OĽaNO, Sme rodina, SaS a Za ľudí, získal v sobotných parlamentných voľbách o takmer 700-tisíc hlasov menej ako v roku 2020. Strana Sme rodina Borisa Kollára do parlamentu neprešla vôbec.
- Ako ľudia krúžkovali: Voliči využili vo voľbách pomerne aktívne aj možnosť krúžkovať konkrétnych kandidátov. Prejavilo sa to najmä pri menších stranách, pri ktorých sa prakticky dalo dostať do parlamentu len s dostatočným počtom krúžkov.
- Zvolili rekordne veľa žien: Tridsaťtri. To je počet žien, ktoré vo voľbách získali mandáty v Národnej rade. Hoci ide v histórii Slovenska o dosiaľ najvyššie číslo, celkovo je nárast zastúpenia žien oproti predchádzajúcim voľbám iba nepatrný. V roku 2020 sa ich do parlamentu dostalo tridsaťdva.
- Trestne stíhaní v parlamente: Do parlamentu sa po sčítaní preferenčných hlasov majú šancu dostať kandidáti, ktorí sú trestne stíhaní alebo patria medzi hlavné postavy dezinformačných blogov. Denník SME spísal kauzy a prešľapy kandidátov strán, ktoré môžu zostavovať novú vládu.
Nastal čas zaoberať sa Slovenskom. Čo o voľbách píše ruská propaganda

Na Slovensku sa k moci vracia proruský bývalý premiér, ktorý je lojálny k Moskve a odmieta vojenskú pomoc Ukrajine. Správy s týmto znením sa objavili bezprostredne po voľbách vo viacerých ruských provládnych médiách.
Ruské médiá hovoria aj o „tradičnom vrúcnom vzťahu mnohých Slovákov k Rusku“, o únave z vojny na Ukrajine, no aj o tom, že Rusko by sa malo po voľbách Slovenskom ešte viac zaoberať, aby ho získalo na svoju stranu – alebo aby bolo aspoň neutrálne k Moskve.
Ruský politológ Vadim Truchačev pre internetový portál Vzgľad píše, že nastal čas, aby sa Rusko zaoberalo Slovenskom. „Rusko môže zo Slovenska urobiť aspoň krajinu, ktorá má k nemu neutrálny postoj, a prelomiť tak jednotu tvrdého protiruského ‚frontu‘ v Európe.“
Komentár pripomína, že Fico bol jeden z prvých európskych lídrov, ktorí obvinili Gruzínsko zo začatia vojny v Južnom Osetsku v roku 2008 a že pri plynovej kríze o rok neskôr sa postavil na stranu Ruska. Truchačev preto tvrdí, že Rusko by malo mať zásadnejší vplyv na Slovensko.
- Voľby v zahraničných médiách: Zahraničné médiá píšu, že voľby vyhral populistický expremiér. Voľby boli testom podpory malej východoeurópskej krajiny susednej Ukrajine vo vojne s Ruskom a Ficovo víťazstvo môže naštrbiť krehkú jednotu v EÚ a NATO.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Prehra Ukrajiny by Slovensko stála miliardy: Ak by Ukrajina prehrala vojnu s Ruskom a ruské vojská by sa objavili na východnej hranici štátov EÚ, Slovensko by to ročne stálo asi päťkrát viac, ako je doterajšia pomoc Ukrajine. Pre štáty v strednej Európe je zlým scenárom aj zamrznutý konflikt, ktorý sa môže hocikedy obnoviť.
- Aliancia obranného priemyslu: Ukrajina sa má stať jedným z najväčších výrobcov zbraní na svete. Na tento účel bude založená aliancia, ktorej základom je deklarácia doteraz podpísaná 13 zbrojárskymi firmami. Oznámil to ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na otvorení prvého medzinárodného fóra obranného priemyslu v Kyjeve.
- Z občianstva sa stala príťaž: V komunitách migrantov v Rusku prebehla séria policajných razií, zameraných na ľudí, ktorí nadobudli ruské občianstvo - konkrétne na mužov v odvodovom veku zo Strednej Ázie, ktorí údajne zanedbali svoju vojenskú registráciu. A keďže ďalšie kolo mobilizácie je takmer nevyhnutné, niektorí noví prisťahovalci začínajú pociťovať ruské občianstvo ako príťaž.
Zo zahraničných webov:
- War on the Rocks: Jedna línia stromov za druhou: Prekonanie ruskej obrany na Ukrajine
- Foreign Affairs: Dysfunkčná superveľmoc: Môže rozdelená Amerika odstrašiť Čínu a Rusko?
- The New Yorker: Násilný koniec boja za nezávislosť Náhorného Karabachu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Mikloš: Obávam sa, že Fico ohrozí našu ekonomiku

Ivan Mikloš považuje za veľmi nepravdepodobné, že by Smer nedokázal zložiť vládu. „Fico sa potrebuje vrátiť k moci aj kvôli svojej vlastnej bezpečnosti a bezpečnosti svojich ľudí,“ tvrdí.
Za jednu z najzásadnejších príčin toho, že si Slováci želajú opäť vládu na čele s Robertom Ficom, považuje zlyhanie bývalej koalície pod vedením Igora Matoviča. „Najväčšiu mieru zodpovednosti vidím v zlyhaniach Igora Matoviča, ktorý sa pasoval za najväčšieho bojovníka proti Ficovi a pritom mu paradoxne najviac pomohol vyhrať voľby,“ hovorí.
Obáva sa, že nová vláda Roberta Fica bude šetriť takými nástrojmi, ktoré ohrozia budúcu konkurencieschopnosť slovenskej ekonomiky. Môže zaviesť bankové odvody alebo mimoriadne dane.
„Bez ďalších reforiem to môže krátkodobo pomôcť verejným financiám, ale z dlhodobého hľadiska to ohrozí ďalší ekonomicky rast,“ hovorí Mikloš v rozhovore pre INDEX.
V krátkosti z ekonomiky:
- Záujem o fotovoltiku zamrzol: Pred rokom museli záujemcovia o fotovoltiku čakať týždne až mesiace na inštaláciu a zapojenie solárnych panelov. Cenu zariadení šponovala panika z energetickej krízy, preto boli náklady pre zákazníka druhoradé. Dnes je situácia úplne iná.
- Konkurencieschopnosť farmárov: „Pre lacnú pšenicu z Ukrajiny môžu naši farmári skrachovať, ale ceny potravín sa neznížia, lebo marže obchodníkov sú vysoké,“ tvrdí v rozhovore pre Index Marián Pavla, predseda družstva Lovčica-Trubín pri Žiari nad Hronom. Bez dotácií sú v nevýhode aj oproti farmárom zo Západu.
- Ceny ruskej ropy: Ruská ropa pokračuje v raste a vzdoruje cenovému stropu, ktorý zaviedla skupina G7 a jej spojenci. Predstavitelia G7 zatiaľ nemajú v úmysle prehodnotiť strop aj napriek tomu, že spotové ceny prudko vzrástli a prekročili stanovený limit.
Traťový rekord MMM v Košiciach bol prekonaný, vo finiši rozhodovali sekundy

Keňan Philemon Rono zvíťazil na jubilejnom 100. ročníku Medzinárodného maratónu mieru v Košiciach v traťovom rekorde 2:06:55 h. Doterajšie maximum Lawrencea Kimaiya z roku 2012 vylepšil o šesť sekúnd.
V dramatickom finiši zdolal o jedinú sekundu Kebedea Tuluho z Etiópie. Na treťom mieste dobehol do cieľa Berhe Berhane Tesfay, za ním skončil víťaz predošlých troch ročníkov Keňan Reuben Kerio.
„Teší ma, že sa mi podarilo vytvoriť rekord. Je to veľký úspech, veľmi si to vážim. Posledný kilometer bol taktický, ja som na to zatlačil. Predtým som sa držal vzadu, no v závere som už iba šprintoval,“ uviedol Rono bezprostredne po triumfe.
Rono mal pred tromi rokmi v Toronte víťazný čas 2:05:05 h a pod rekord MMM sa dostal viackrát, vrátane maratónu v Prahe v roku 2023.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Takto bude vyzerať Zem o 250 miliónov rokov. Mnohé cicavce neprežijú

Naposledy bol na Zemi superkontinent pred 175 miliónmi rokov. Pangeu obmýval prvotný oceán Panthalassa a nakoniec sa táto masa pevniny vplyvom platňovej tektoniky rozpadla a vznikli kontinenty, ktoré poznáme dnes.
Ani tie však nie sú nehybné a sú na veľmi pomalej ceste k zrážke.
O 250 miliónov rokov sa Afrika stretne s Európou, Austrália sa presunie na sever a spojí sa s Áziou, Atlantický oceán nakoniec zanikne, keď sa Amerika spojí so vzniknutou masou pevniny.
Tento budúci superkontinent vedci prezývajú Pangea Ultima. V novom výskume vo vedeckom časopise Nature Geoscience sa vedci pozreli na to, aké klimatické podmienky na ňom budú panovať a nemajú dobrú správu pre cicavce.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Vinič mohol poháňať veľkú zmenu: Pred dvanásťtisíc rokmi sa lovci a zberači postupne usadili a začali farmárčiť. Vedci dlhé roky predpokladajú, že prvé rastliny, ktoré začali cielene pestovať, boli obilniny. No na počiatku zdomácňovania mohol byť v skutočnosti vinič.
- Zvláštne kruhy v tráve: Kedysi boli vílie kruhy jedným z najpodivnejších prírodných úkazov v Afrike. Podobné úkazy našli pred deviatimi rokmi aj na západe Austrálie. A nový výskum ukazuje, že môžu byť ešte rozšírenejšie. Nález vílích kruhov v ďalších častiach sveta môže dopomôcť k rozlúšteniu ich pôvodu.
- Príprava na ďalšiu pandémiu: Znie to ako niečo, čo by mohol vymyslieť Elon Musk: choroba X. Tento názov však existuje už roky ako pomôcka pre vedcov, ktorí pracujú na lekárskych opatreniach proti neznámym infekčným hrozbám. Patria medzi ne aj nové koronavírusy.
Rozhovory ZKH

Moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová spolu s hosťami a hostkami rozoberali a analyzovali aktuálne výsledky volieb aj prekvapivé momenty. S politikmi a političkami zase preberali možné povolebné spolupráce či aktuálnu pozíciu po ich volebnom výsledku.
Podcasty SME
- Mimoriadne Dobré ráno: Toto je naša krajina, nie Ficova
- Dejiny: Predvolebné bitky nie sú novinka. V 19. storočí boli na dennom poriadku
- Knižná revue: Deväť žien a jeden muž. Desať najlepších poviedok ovládli ženské autorky
- Vertigo: Zabudnite na stres z volieb. Vybrali sme to najlepšie zo slovenských kín
- Klik: Nastáva súmrak podcastov, ekosystém roztrhajú veľké platformy
- TECH_FM: Vedci zistili, ako vznikli Saturnove prstence
Karikatúra

Recept dňa

Tekvica a jeseň patria k sebe. Využitie tekvice v kuchyni rozhodne nekončí prívarkom.
Dnes očakávame
- Prezidentka Zuzana Čaputová poverí víťaza volieb Roberta Fica zostavením vlády
- Predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Ladislav Orosz odovzdá predsedovi NR SR Borisovi Kollárovi zápisnicu o výsledku volieb
- V rakúskom meste Braunau am Inn sa začne prestavba rodného domu nacistického diktátora Adolfa Hitlera na policajnú stanicu
Dnes v histórii

2. októbra 1836 sa Charles Darwin vracia do rodného Anglicka po päťročnom putovaní po mori na lodi HMS Beagle, počas ktorého sformuloval svoju teóriu o výbere druhov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
