Medzi Smerom, Hlasom a SNS nie sú „zásadné programové rozdiely“, tvrdí Robert Fico. Ak sa všetky tri strany dokážu dohodnúť, šéf Smeru môže prekonať vlastný rekord v najrýchlejšom skladaní vlády. Povolebné rokovania však komplikuje nielen chrípka, na ktorú sa sťažuje.
Protiústavné ustanovenia o automatickom prepadnutí celého majetku z roku 2011 si Smer všimol, až keď sa začali týkať jeho ľudí. Ústavný súd mu dal za pravdu, ale neznamená to, že odsúdeným majetok zostane. Bude o tom rozhodovať sudca v konkrétnom prípade.
Štátny rozpočet musíme nevyhnutne ozdraviť, inak Slovensko čakajú ťažké časy. Inšpiráciou pre budúcu vládu môže byť sto opatrení, ktoré pripravil Ľudovít Ódor spoločne s ministerstvom financií. Čo konkrétne sa v návrhoch nachádza, koho to ovplyvní, a čo nás čaká, ak politici šetrenie odignorujú? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Ak Fico zloží vládu do 14 dní, zlomí rekord. Pokaziť to môže chrípka, Pellegrini aj prezidentka
- Smeru to trvalo dva a pol roka, no cez Ústavný súd pomohol ochrániť majetok Brhela, Bödöra či Kováčika
- Zomrieš a nikto sa to nedozvie. Rusi využívajú ukrajinský Melitopoľ ako väzenie a mučiareň
- Hrdzavé tankery, riskantné trasy aj prečerpávanie. Rusko vybabralo s cenovým stropom
- Newcastle zničil favorizovaný PSG, Škriniara prevalcoval dvojmetrový Angličan
- Celodenné sedenie zvyšuje riziko vzniku demencie, aj keď pravidelne cvičíte
Ak si dnes kúpite denník SME, nájdete v ňom vložený biznisový časopis INDEX. Pripravili sme pre vás analýzu ponuky trojizbových bytov v mestách. Dozviete sa aj príbeh majiteľa reštauračnej skupiny Medusa Petra Štecka, o ktorom kolujú rôzne fámy. SME na celý víkend spolu s časopisom Index stojí len 1,95 eur.
Ak Fico zloží vládu do 14 dní, zlomí rekord. Pokaziť to môže chrípka, Pellegrini aj prezidentka

V nedeľu o štvrtej ráno bolo v Bratislave deväť stupňov Celzia, keď sa Robert Fico v košeli s vyhrnutými rukávmi pochytal s kolegami okolo pliec a na balkóne straníckej centrály Smeru zaspieval spiacemu sídlisku vôkol Na kráľovej holi.
O tri dni neskôr, Fico už so 14-dňovým poverením na zostavenie vlády od prezidentky Zuzany Čaputovej, sa redaktorovi RTVS posťažoval na zdravotný stav. Okrem nevyhnutného predpokladu - presvedčiť Hlas Petra Pellegriniho na vstup do spoločnej vládnej koalície - vraj zápasí aj s chrípkou. Aj napriek tomu má Fico šancu prekonať vlastný rekord v najrýchlejšom zostavení svojej novej vlády.
V roku 2006 sa dokázal s Jánom Slotom z SNS a Vladimírom Mečiarom z HZDS dohodnúť na spoločnej koalícii tak rýchlo, že prezident Ivan Gašparovič vládu vymenoval na 18. deň po voľbách.
Ak sa Fico s Pellegrinim dohodnú, šéf Smeru najneskôr na 16. deň od volieb - 16. októbra v pondelok prezidentke oznámi, že má väčšinu a návrh na zloženie novej vlády. Následne už bude na prezidentke, ako rýchlo vládu vymenuje a či odobrí alebo zamietne niektoré personálne nominácie na ministrov.
- Pellegrini sa s Ficom zatiaľ nedohodol: Líder Hlasu Peter Pellegrini sa s predsedom Smeru Robertom Ficom zatiaľ nedohodol na vytvorení vládnej koalície. Vyjednávania budú podľa neho tvrdé, Hlas si trúfa na viacero ministerstiev. Alternatíva štvorkoalície je podľa neho stále otvorená.
- Rozuzlenie sa blíži: Ak nádej postavená na Hlase nakoniec skutočne skrachuje, ostane nám aspoň poznanie, že staviť všetky karty na pragmatizmus a oportunizmus nemusí byť ešte stávka na istotu, píše Matúš Ritomský.
- Lahôdka vlády Smeru: Prípadné odovzdanie školstva SNS je prísľubom, že Smer môže trebárs aj dostavať diaľnicu, postaviť Rázsochy a robiť dobre podnikateľom, ale vo vzdelávaní dôsledne zabezpečí stagnáciu až regres, píše Zuzana Kepplová.
- Pellegrini by mal ísť so Šimečkom: Hľadať dôvody pre Pellegriniho, prečo by mal demokratickejšiu verziu budúcnosti preferovať práve on, je zložité. Iste, Hlas by mohol vyjsť z objatia Fica menej spálený než bývalí spolupáchatelia, píše Peter Schutz.
Smeru to trvalo dva a pol roka, no cez Ústavný súd pomohol ochrániť majetok Brhela, Bödöra či Kováčika

Úspechom na Ústavnom súde ochránili predstavitelia Smeru sami seba, ale aj ľudí ako Dušan Kováčik, Miroslav Výboh, Jozef Brhel či Norbert Bödör.
Najnovší nález Ústavného súdu, podľa ktorého súdy nemôžu automaticky ukladať trest prepadnutia majetku pri vymedzených trestných činoch, ovplyvní aj viaceré veľké kauzy.
Protiústavné paragrafy sa dostali do Trestného zákona ešte v septembri 2011, ale predstavitelia Smeru si problém všimli až v čase, keď sa dostali do opozície za vlády Igora Matoviča. Na súd sa obrátili vo februári 2021.
Oligarchovia, podnikatelia i menej známi obvinení sa už nemusia báť, že verdiktom automaticky prídu o všetko. Súdy síce na majetky naďalej budú môcť siahnuť, no formu a výšku trestu už bude zvažovať konkrétny sudca. Budú môcť uprednostniť napríklad finančný trest vo výške škody v danom korupčnom prípade.
Smeráci dosiahli svoje: V prvej polovici roka 2021 bolo Smeru už celkom jasné, že došlo k umelému prerušeniu korupčného vyčíňania. Logicky začal prijímať opatrenia, aby zamedzil škodám. Ústavný súd im vyhovel a je to v poriadku, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Detaily z prípadu unesenej študentky: Sudca opísal, čo sa dialo nad ránom, keď 54-ročný záchranár uniesol 22-ročnú študentku. Útok si podľa neho naplánoval. Doma mu našli ihly, zdravotnícky materiál a veľké množstvo liekov na spanie, ktoré sú na predpis. Ivo P. podľa sudcu Rolanda Keményho, ktorý ho v polovici septembra zobral do väzby, plánoval aj ďalšie útoky.
- Štát zrejme niektorým preplatí zolgensmu: Deťom so spinálnou muskulárnou atrofiou by sa zakrátko svaly na nohách a rukách mohli spevniť a oni by sa mohli postaviť a chodiť. Liek, ktorý pomohol Editke, by štát mohol zaradiť medzi tie, ktoré poisťovne preplatia. Nebolo by to pre všetky deti s chorobou. Zhodou okolností ani pre Editku nie.
- Prezidentka sa stretla s Matovičom: Prezidentka Zuzana Čaputová prijala v Prezidentskom paláci predsedu hnutia OĽaNO Igora Matoviča. Prezidentke vytkol, že nestála pri jeho vláde v ťažkých časoch. Aj jej pripisuje za vinu výsledok parlamentných volieb. Zopakoval, že pôsobenie svojho hnutia teraz vidí v opozícii.
Zomrieš a nikto sa to nedozvie. Rusi využívajú ukrajinský Melitopoľ ako väzenie a mučiareň

Ruské jednotky vstúpili do Melitopoľa na úplnom začiatku rozsiahlej invázie na Ukrajinu. Odvtedy, ako uvádzajú novinári z iStories, sa mesto stalo centrom partizánskeho odporu a zároveň „najväčším väzením v Európe“, kde ruskí vojaci beztrestne unášajú a mučia obyvateľov.
Podľa novej správy iStories sa únosy ruskými okupačnými silami v Melitopoli rozšírili už v marci 2022. Vtedy ukrajinskí aktivisti spustili linku pomoci Unesení Melitopoľčania s cieľom zhromažďovať informácie o zmiznutých miestnych obyvateľoch.
Natália, ktorá pracuje na linke, pre iStories uviedla, že ruské únosy sa spočiatku týkali ľudí, ktorí pracovali v miestnych štátnych orgánoch. Na jeseň 2022 sa vojaci začali zameriavať na správcov škôl a učiteľov, ktorí sa držali ukrajinských učebných osnov. „Potom prišli na rad poľnohospodári. V jednom období uniesli veľa veteránov z vojny v Donbase. A veľa podnikateľov - uniesli ich za výkupné,“ vysvetlila Natalia.
Pracovníci linky Unesení Melitopoľčania zdokumentovali 311 únosov. Viac ako sto z nich je stále vo väzbe ruskej armády a 56 ľudí je úplne nezvestných. Dobrovoľníci predpokladajú, že skutočný počet únosov by mohol byť tri- až štyrikrát vyšší.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rusi zasiahli kaviareň a obchod: Okupanti zasiahli obchod a kaviareň v dedine Hroza, uviedol šéf oblastnej správy Oleh Synehubov. Obec sa nachádza asi 30 kilometrov západne od Kupjansku. Ruské ostreľovanie Charkovskej oblasti neprežilo najmenej 51 ľudí.
- Pozastavenie ukrajinskej sťažnosti: Ukrajina pozastavila sťažnosti na Slovensko, Poľsko a Maďarsko u Svetovej obchodnej organizácie pre predĺženie embarga na dovoz ukrajinského obilia. Kyjev pracuje na komplexnom riešení tohto obchodného sporu.
- Ruská námorná základňa v Abcházsku: Rusko zriadi stálu námornú základňu na čiernomorskom pobreží gruzínskeho odštiepeneckého regiónu Abcházsko. Rusko pre opakujúce sa útoky Ukrajiny stiahlo väčšinu svojej Čiernomorskej flotily z jej hlavnej základne na Kryme.
- Rusi presúvajú lode z Krymu: Rusko sa snaží ochrániť lode zo svojej Čiernomorskej flotily a presúva ich z prístavu Sevastopoľ na okupovanom Kryme do prístavu v ruskom Novorossijsku, tvrdia analytici Inštitútu pre štúdium vojny. Rusi už presunuli najmenej desať plavidiel.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Západ vyzbrojil Ukrajinu na karikatúru modernej vojny
- Responsible Statecraft: Skrachuje ukrajinské úsilie postupne...a potom zrazu?
- 19fortyfive: Snaha zmeniť Ukrajinu na „neutrálne“ Fínsko alebo Rakúsko by bola katastrofa
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Hrdzavé tankery, riskantné trasy aj prečerpávanie. Rusko vybabralo s cenovým stropom

Cena ruskej ropy Ural v posledných dňoch prekročila hranicu 85 dolárov za barel. Je to výrazne viac ako 60 dolárov za barel, čo je takzvaný cenový strop, ktorý na túto komoditu koncom vlaňajška uvalila skupina krajín G7.
Cieľom opatrenia, za ktorým stoja najväčšie ekonomiky EÚ, USA, Spojené kráľovstvo, Kanada a Japonsko, je obmedziť príjmy režimu Vladimira Putina, a teda aj financovanie jeho vojenskej agresie na Ukrajine.
Prvých osem mesiacov tohto roka sa trhová cena ruskej ropy takmer vždy držala pod sankčnou hranicou. V marci bola dokonca o 30 dolárov nižšia ako cena severomorskej ropnej zmesi Brent. V súčasnosti je medzi nimi rozdiel už len päť dolárov.
Cena ruskej ropy stúpa z viacerých dôvodov. Jedným z nich je, že kopíruje rastúce ceny inej ropy, teda napríklad americkej WTI a severomorskej Brent. Tie sa na začiatku októbra vyšplhali nad 90 dolárov za barel.
V krátkosti z ekonomiky:
- Najstratovejšie sú štátne firmy: INDEX na základe dát portálu Finstat spracoval rebríček desiatich najstratovejších firiem na Slovensku za rok 2022. Pre zaujímavosť, v top desiatke subjektov s najvyšším záporným hospodárskym výsledkom je šesť takých, v ktorých je štát jediným majiteľom.
- Zhoršený odhad rastu ekonomiky: Rast slovenskej ekonomiky by mal v budúcom roku zrýchliť na 2,7 percenta z tohtoročných 1,5 percenta, vyplýva z novej jesennej predikcie NBS. Je to však horší odhad ako v predchádzajúcej prognóze. Infláciu očakáva centrálna banka v tomto roku na dvojcifernej hodnote 10,9 percenta.
- Ako ozdraviť verejné financie: Úradnícka vláda navrhuje zrušiť vlaky zadarmo pre študentov a dôchodcov, ako aj rekreačné poukazy. Vyplýva to z návrhu opatrení na ozdravenie verejných financií z dielne ministerstva financií. Návrh obsahuje zníženie dotácií oproti rozpočtovaným hodnotám do roku 2026 o približne 0,3 miliardy eur.
Newcastle zničil favorizovaný PSG, Škriniara prevalcoval dvojmetrový Angličan

Futbalisti Newcastle United v druhom zápase skupiny Ligy majstrov zničili favorizovaný Paríž 4:1. V drese hostí odohral celý zápas Milan Škriniar, ani on nemal najlepší deň.
Už dávno sa mu nestalo, aby prehral väčšinu z osobných súbojov. Zo štyroch hlavičkových súbojoch prehral až tri. Diskusie vyvolal hlavne druhý gól. Škriniar mu nezabránil, keď ho vo vzdušnom súboji prevýšil Daniel Burn a zvýšil na 2:0. Takmer dvojmetrový anglický obranca si pri strete so Škriniarom pomohol aj rukami, šiel ako valec.
PSG nevyzeral celkovo dobre. Špecializovaný server Sofascore dal najnižšie známky stopérskej dvojici Škriniar (5,9) a Marquinhos (5,8). Takú nízku známku už Slovák dávno nedostal.
Analytická stránka Pythagoras In Boots hodnotila všetkých hráčov na ihrisku. Angličan Burn dostal 8,75 a Škriniar iba 3,5. Slovák však nebol hlavným vinníkom prehry.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Celodenné sedenie zvyšuje riziko vzniku demencie, aj keď pravidelne cvičíte

Ľudia, ktorí sedia dlhé hodiny v práci aj doma, majú oveľa vyššie riziko vzniku demencie ako ľudia, ktorí sedia menej. Uvádza to štúdia uverejnená v časopise JAMA.
Okrem toho môžu byť negatívne účinky dlhého sedenia podľa vedcov až také silné, že aj ľudia, ktorí pravidelne cvičia, čelia vyššiemu riziku vzniku ochorenia, ak väčšinu dňa presedia.
Štúdia, na ktorej sa zúčastnilo takmer 50-tisíc mužov a žien vo veku 60 rokov a viac, „podporuje myšlienku, že viac času stráveného sedavým zamestnaním zvyšuje riziko demencie“, povedal Andrew Budson, profesor neurológie na Bostonskej univerzite, ktorý sa na štúdii nepodieľal.
Výsledky tiež zdôrazňujú, aké všadeprítomné môžu byť dôsledky sedenia, ktoré ovplyvňujú myseľ, ako aj telo, a naznačujú, že samotné cvičenie nemusí na ochranu stačiť.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Nečakaný pôvod Parkinsonovej choroby: „Nikto vlastne nevie, čo Parkinsonovu chorobu spôsobuje, okrem toho, že asi desať až 20 percent je genetických,“ povedal Ted M. Dawson, profesor neurológie na Lekárskej fakulte Univerzity Johnsa Hopkinsa. V posledných dvoch desaťročiach však pribúdajú dôkazy, ktoré poukazujú na nečakaný pôvod choroby - črevá.
- Svetielkujúce cicavce: Fluoreskujúce vlastnosti sú u cicavcov rozšírenejšie, ako si vedci doteraz mysleli. V minulých rokoch napríklad zistili, že hnedé vtákopysky majú pod UV svetlom jemnú modrozelenú žiaru a vačkovce vombaty zas odtiene zelenej, modrej aj ružovej. Fluorescenciu teraz objavili u ďalších viac ako sto druhov.
- Najžiarivejší objekt na nočnej oblohe: Jeden z najjasnejších objektov na nočnej oblohe nie je hviezda ani planéta. Je ním protoyp satelitu, ktorý do vesmíru vypustila americká spoločnosť AST SpaceMobile. Satelit mal iba dokázať funkčnosť ich technológie, ktorou chcú poskytovať satelitný internet pre celý svet. Teraz majú v pláne do vesmíru vypustiť ďalších 90 podobných satelitov.
Rozhovory ZKH

Aké má prezidentka právomoci? Môže hovoriť do nominácií ministrov? Ako bude vyzerať zahraničná politika, ak by bol premiér Robert Fico a s prezidentkou sa na postoj k Ukrajine nezhodne? A ako by vyzeralo odvolávanie Daniela Lipšica? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ústavným právnikom Radoslavom Procházkom.
Podcasty SME
- Ľudskosť: Roman Samotný o dospievaní, o terapii a o význame párties
- Index: Šetrenie podľa Smeru, Hlasu a SNS: V rozpočte by urobilo ešte väčšiu dieru
- Neumlčaní: Psychologička: Ak by sme neupozornili na praktiky v trnavskom centre, deti by ďalej trpeli
- Kvantum ideí: Aké sú hranice matematiky?
Karikatúra

Recept dňa

Viac čokolády nenájdete nikde inde. Vyberte si z našich receptov na brownie.
Dnes očakávame
- Hlavné pojednávanie s Ladislavom Bašternákom a spol. v kauze Bonaparte
- Hlavné pojednávanie s Dušanom Kováčikom a Petrom Koščom
- Nobelov výbor oznámi držiteľa alebo držiteľov Nobelovej ceny za mier za rok 2023
- Začiatok výročného zasadnutia Parlamentného zhromaždenia NATO v Kodani
Dnes v histórii

6. októbra 1981 zavraždili islamskí extrémisti egyptského prezidenta Anwara Sadata počas vojenskej prehliadky v Káhire. Dôvodom bol nesúhlas s jeho zmierovacou politikou voči Izraelu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
