Šéf Hlasu Peter Pellegrini sa rozhodol, že už nebude rokovať o možnej štvorkoalícii s Progresívnym Slovenskom napriek tomu, že mu Michal Šimečka ponúkal post premiéra. Pellegrini sa vracia k Robertovi Ficovi, vedenie strany je rozhodnuté vstúpiť do koalície so Smerom a SNS.
Hnutie Hamas si zobralo rukojemníkov ako poistku proti izraelským odvetným opatreniam. Sú medzi nimi deti, dôchodcovia, ľudia s postihnutím aj cudzinci. Militanti sa vyhrážajú ich popravami, a využiť ich môžu aj na výmenu za palestínskych väzňov na izraelskom území.
Poškodené domy, vyhlásenie mimoriadneho stavu, popadaná omietka, komíny aj rozbité okná. Aj keď pondelkové zemetrasenie na východe Slovenska trvalo len niekoľko sekúnd, škody s ním spojené zrejme nebudú malé. Ako je možné, že na Slovensku k tak silnému zemetraseniu vôbec došlo, dá sa do istej miery predvídať a ako sa pred ním brániť? Najnovšiu epizódu Dobrého rána si môžete vypočuť aj v mobilnej aplikácii SME.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Premiérom Fico, Pellegrini predsedom parlamentu. Hlas sa už rozhodol, s kým ide vládnuť
- O únosoch sa rodiny dozvedeli z videí. Ako môže Hamas využiť rukojemníkov?
- Z Poľska bude výpredaj pre Nemcov. Čoho sa obávajú pred voľbami Poliaci
- Biznisové starosti Mareka Hamšíka. Svoju firmu poslal do konkurzu
- Po famóznej príprave veľká krivda? Päť dôvodov, prečo Nemca poslali na farmu
- Na hostiteľa číhajú vo vlakoch aj v kinách. Ako sa ochrániť pred plošticami?
Ranný brífing je jedným z najpopulárnejších newslettrov z produkcie denníka SME. Už viac ako 15-tisíc ľudí ho dostáva každé ráno do svojej e-mailovej schránky. Či už ide o politiku, spoločenské témy, školstvo alebo zdravotníctvo, newsletter ponúka výber toho najpodstatnejšieho za posledných 24 hodín.
Premiérom Fico, Pellegrini predsedom parlamentu. Hlas sa už rozhodol, s kým ide vládnuť

Vedenie Hlasu je už rozhodnuté vstúpiť do vládnej koalície so Smerom Roberta Fica a SNS Andreja Danka. Rozhodlo o tom predsedníctvo strany. „Predsedníctvo Hlasu dnes jednomyseľne rozhodlo o tom, že Hlas bude ďalšie rokovania o vládnej koalícii viesť so stranami Smer a SNS,“ vyhlásil predseda Hlasu Peter Pellegrini.
Hlas už s Progresívnym Slovenskom nebude rokovať. „Nebudeme už viesť žiadne sondážne rokovania či iné rokovania s predstaviteľmi iných strán, aj napriek rôznym mediálnym odkazom a prestrelkám zo strany politikov z iného politického spektra,“ povedal Pellegrini.
Hoci šéf Hlasu nechcel hovoriť o žiadnych konkrétnych postoch, podľa vysoko postaveného zdroja zo strany Hlas platí, že predsedom novej vlády bude Robert Fico a Peter Pellegrini získa druhú najvyššiu ústavnú funkciu - post predsedu parlamentu.
Finálne rozhodnutie v Hlase prichádza po ôsmich dňoch od chvíle, keď prezidentka Zuzana Čaputová poverila víťaza volieb Roberta Fica, aby rokoval o zostavení novej vládnej koalície. Na hľadanie dohody dostal šéf Smeru 14 dní, ktoré si podľa prezidentky vypýtal sám.
V strane sa o koalícii so Smerom najintenzívnejšie zhovárali od pondelka. Zrejme aj preto Fico a Pellegrini vtedy k spoločným rokovaniam prizvali po prvý raz aj šéfa SNS Andreja Danka.
Pellegrini vraví, že „SNS bude riadnym členom koalície a bude mať postavenie zodpovedajúce ich zisku vo voľbách“. Bez SNS by koalícia Smeru a Hlasu mala len 69 poslancov, s SNS dosiahne na krehkú väčšinu 79 kresiel v parlamente.
- Hlas už nemá zmysel: Pellegrini sa navráti k Ficovi, aj keď pre jeho stranu to bude objatie smrti. Smer vo veľmi krátkom čase vysaje Hlas, Pellegrinimu pravdepodobne ponúknu podporu na prezidentskú pozíciu. Ak porazí Ivana Korčoka, tak jeho osobné ambície o ktorých deklaruje, že ich odsúva nabok, budú naplnené. Ak nie, už to nebude Ficov problém, lebo Hlas už bude hovoriť jeho hlasom, píše Beata Balogová.
- Cesta späť: Pellegrini sa definitívne vrátil do Smeru a jeho politická sila smeruje na jednotku intenzívnej starostlivosti a následne do krematória. Niežeby to mohlo byť inak, píše Nataša Holinová.
- Opatrne s extrémom: Majerský sa zjavne nechal uniesť hrou na červené čiary a zabudol včas hamovať. Užívať totiž slová o extréme na stranu, s ktorou nevylúčil spoluprácu, dôsledne znemožňuje myšlienku na spoločnú koalíciu, píše Zuzana Kepplová.
V krátkosti z domova:
- 30 percent hlasov: Strany PS, KDH a SNS nemajú na prvý pohľad nič spoločné. Iba to, že sa v roku 2020 nedostali do parlamentu a teraz áno. Dohromady získali 30 percent voličských hlasov. Politológovia a sociológovia upozorňujú už roky na to, že jedným zo znakov slovenskej spoločnosti je obrovská miera nedôvery v inštitúcie a politické strany.
- Slovensko zaostáva: Prinajmenšom posledné dva roky stáli na Slovensku transrodoví ľudia uprostred politických prestreliek. Dnes sa zdá, že situácia je stabilizovaná, no napriek tomu ani zďaleka nie vyriešená. Hoci štandardy aj usmernenie sú v platnosti, ich aplikácia naráža na prax.
- Volebné prieskumy: O volebných prieskumoch sa hovorí, že sa nesnažia uhádnuť výsledky volieb, ale ukázať momentálne nálady voličov. No aj tak sa už dávno nestalo, aby sa prieskumy pred voľbami tak presne triafali do výsledkov volieb, ako to bolo teraz.
O únosoch sa rodiny dozvedeli z videí. Ako môže Hamas využiť rukojemníkov?

Dcéra Merav Lešem Gonenovej sa v sobotu ráno nachádzala na hudobnom festivale neďaleko Pásma Gazy, keď tam vtrhli ozbrojení militanti. „Hovorila mi: Mami, pomôž nám, nevieme, čo robiť,“ opísala Izraelčanka Gonen telefonát s dcérou počas útoku, pri ktorom teroristi z hnutia Hamas zabili najmenej 260 ľudí a viacerých zajali.
„Povedala som jej, že ju ľúbim, že je to v poriadku, že sa snažíme nájsť spôsob, ako ju odtiaľ dostať, že niekoho posielame. No vedela som, že klamem, pretože sme nemali žiadne odpovede. Nikto nemal,“ povedala na tlačovej konferencii, ktorú zorganizovali viacerí rodičia nezvestných.
Príbuzní zajatcov apelujú na izraelskú vládu, aby ich pomohla oslobodiť, tá je však na informácie skúpa. Odborníci zas upozorňujú, že palestínska militantná skupina Hamas sa rukojemníkmi poistila.
Ozbrojené krídlo Hamasu v pondelok pohrozilo, že zabije rukojemníka zakaždým, keď Izrael zaútočí na Pásmo Gazy bez varovania civilistov. V utorok zas oznámilo, že o prepustení rukojemníkov nebude rokovať, kým sa boje neskončia.
Medzi unesenými sú aj cudzinci. Pravdepodobne ide o občanov USA, Mexika, Brazílie, Nepálu, Británie a Thajska. Hamas sa na sociálnej sieti Telegram pochválil tým, že uniesol aj niekoľkých izraelských vojakov. Zverejnil napríklad video, na ktorom militanti vyťahujú štyroch vojakov z tanku.
Zviditeľnenie sa: Kto videl šéfa palestínskej kancelárie v Londýne, ako celých desať minút u Christiane Amanpourovej narieka, že „je vrcholne nespravodlivé“, že otázku „izraelskej okupácie“ vytlačila z globálnej agendy Ukrajina, nemôže odolať presvedčeniu, že prvým, druhým a prinajhoršom tretím motívom Hamasu bolo zviditeľnenie sa, píše Peter Schutz.
Z Poľska bude výpredaj pre Nemcov. Čoho sa obávajú pred voľbami Poliaci

Z ľavej strany od televízneho štúdia na okraji Varšavy, kde sa práve koná jediná veľká televízna debata poľských politických lídrov, sa z reproduktorov strieda skandovanie slov „zvíťazíme, zvíťazíme!“, „Mateusz, Mateusz“ a „Jaroslaw, Jaroslaw“.
Dav ľudí s červeno-bielymi vlajkami takto familiárne povzbudzuje poľského premiéra Mateusza Morawieckeho aj lídra konzervatívnej strany Právo a spravodlivosť Jaroslawa Kaczyňského.
Je medzi nimi aj 78-ročný Stanislaw. Chváli sa prezidentským odznakom za boj proti komunizmu a v ruke zviera poľskú vlajku. Dnes vidí hrozbu aj v tom, že by sa k vláde mohla po ôsmich rokoch dostať opäť Občianska platforma na čele s expremiérom a bývalým šéfom Európskej rady Donaldom Tuskom.
„Keď viedol Úniu, pre Poľsko ani Slovensko nič dobré nespravil. Robil všetko len pre Nemcov a Rusov. Vyslali ho sem Nemci a povedali mu: staň sa premiérom a dáš nám Poľsko ako na tácke,“ opakuje svoje obavy.
Podobné slová sa opakovali nielen medzi fanúšikmi vládnej strany, ale aj priamo na debate v štátnej televízii TVP. Dva nezmieriteľné tábory sa obávajú nielen toho, kam Poľsko bude po voľbách smerovať. V kampani rozhodujú aj sociálne balíčky a propaganda.
V krátkosti z Izraela:
- USA pomôžu Izraelu: Spojené štáty poskytnú Izraelu vojenskú pomoc, obsahovať bude okrem iného nešpecifikovaný počet rakiet pre izraelský systém protivzdušnej obrany, oznámil americký prezident Joe Biden.
- Kolonializmus a Blízky východ: Chronológia konfliktu medzi Izraelom a Palestínou sa často datuje od roku 1948, teda od vzniku izraelského štátu na palestínskom území, ale práve udalosti pred rokom 1948 vytvorili podhubie problému a kľúčovo ovplyvnili vývin situácie v regióne.
- Ako vznikol Hamas: Hnutie Hamas založili radikálni členovia palestínskej odnože Moslimského bratstva - najstaršej medzinárodnej islamistickej organizácie, ktorá sa zrodila v Egypte v roku 1928 a dnes pôsobí v desiatkach krajín po celom svete.
- Počet obetí: Od začiatku útoku Hamasu na Izrael zahynulo vyše 3 300 ľudí, vyplýva z údajov zverejnených oboma stranami. Pri palestínskych útokoch na izraelskom území podľa izraelskej armády prišlo o život viac ako tisíc ľudí. Pri izraelských náletoch v Pásme Gazy bolo od soboty zabitých najmenej 770 Palestínčanov.
- Kontrola nad hranicou: Izraelská armáda znovu získala kontrolu nad opevnenou hranicou s Pásmom Gazy. Časti hraničného plota vyhodili v sobotu do vzduchu útočníci z Hamasu.
- Ako Gaza kolabuje: Pod tiažou palestínsko-izraelského konfliktu a vládou extrémistov z Hamasu trpí Gaza nielen politicky, ale aj ekonomicky, patrí medzi najchudobnejšie regióny sveta. Jej obyvatelia sú odstrihnutí od okolitého sveta, čo komplikuje nielen humanitárnu pomoc, ale aj podnikanie a akékoľvek snahy o dôstojný život.
V krátkosti zo sveta:
- Rada pre ľudské práva: Rusko neuspelo pri hlasovaní Valného zhromaždenia OSN o nových členoch Rady OSN pre ľudské práva. Nedostalo sa tak späť medzi 47 členských krajín UNHRC, keď viac hlasov získali Albánsko aj Bulharsko.
- Poškodený plynovod: Poškodenie podmorského plynovodu Balticconnector a telekomunikačného kábla medzi Fínskom a Estónskom zrejme spôsobila externá aktivita, vyjadril sa fínsky prezident Sauli Niinistö.
- Zločinecké gangy: Švédsky policajný prezident označil eskaláciu násilia zločineckých gangov za mimoriadne vážnu. Streľby a bombové útoky si od začiatku tohto roka vyžiadali už desiatky obetí vrátane tínedžerov a náhodných okoloidúcich.
Zo zahraničných webov:
- The Guardian: Dekáda masových protestov: Prečo zlyhali pouličné hnutia minulého desaťročia?
- Psyche: Ako byť menej vystresovaný
- The New Yorker: Prečo už internet nie je zábavný
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Biznisové starosti Mareka Hamšíka. Svoju firmu poslal do konkurzu

Bývalý slovenský futbalový reprezentant Marek Hamšík sa zaplietol do biznisových problémov. Jeho spoločnosť Bounce Park sa v týchto dňoch obrátila na súdy a požiadala o vyhlásenie konkurzu. Zdá sa, že takýmto spôsobom chce Hamšík riešiť spor s bývalou spoločníčkou.
Firma Bounce Park je známa hlavne v Banskej Bystrici, kde prevádzkuje jeden z najväčších zábavno-športových parkov na Slovensku. Jeho budúcnosť zrejme nie je ohrozená, keďže medzitým zmenil prevádzkovateľa.
„Celé to vzniklo pred tromi rokmi, keď nás manželia Gondášovci oslovili s tým, či by sme spoločne nepostavili zábavný park. Zároveň povedali, že nemajú žiadne peniaze na to, aby to zafinancovali. Rozhodli sme sa teda, že založíme spoločnú firmu 50 na 50 a že Marek to bude celé financovať,“ rozprával v auguste tohto roka otec Mareka Hamšíka Richard.
Podľa jeho slov dohoda znela tak, že keď sa projekt dokončí, Gondášovci budú Hamšíkovi splácať ich polovicu. Problémy však nastali už pri výstavbe. V auguste tohto roka zas viaceré médiá informovali, že Marek Hamšík bol v súvislosti s týmto sporom vypovedať na polícii.
V krátkosti z ekonomiky:
- Cena plynu vyletela: Vojnový konflikt na Blízkom východe vyvolal neistotu na finančných trhoch, investori sa z rizikových aktív sťahujú do bezpečia. Výsledkom je prepad akciových indexov, ale tiež nárast cien ropy, zlata a zemného plynu.
- Nový Čas a Penta: Denník Nový Čas má prejsť pod Pentu. Finančná skupina ho má aj spolu s webom kúpiť prostredníctvom svojho vydavateľstva News and Media Holding. Vydavateľstvo už roky vlastní týždenník Plus 7 dní aj konkurenčný bulvárny denník Plus Jeden deň. Tiež mu patrí Trend a ďalšie tituly.
- Konsolidácia financií: Nie je pravda, že Slovensko čaká pri konsolidácii verejných financií daňový masaker. Uviedlo to ministerstvo financií v súvislosti s nepresnými informáciami o zozname konsolidačných opatrení, ponuku ktorých minulý týždeň prezentovala dočasne poverená vláda.
Po famóznej príprave veľká krivda? Päť dôvodov, prečo Nemca poslali na farmu

Slovenskí fanúšikovia si robili veľké nádeje a ich názor zdieľala aj časť priaznivcov New Jersey Devils. Mnohí si myslia, že si Šimon Nemec zaslúži miesto v základnej zostave tímu z NHL.
Príprava mu vyšla nadmieru. V štyroch zápasoch pozbieral dva góly a dve asistencie a bol najproduktívnejším Slovákom. Splnil, čo si zaumienil, že v kempe dokáže, že už má na to hrať v najlepšej lige sveta.
O to väčšie bolo sklamanie, keď klub oznámil, že vo finálnej zostave nefiguruje. Tím opustil ako posledný vyškrtnutý hráč.
Reakcie sú zmiešané. Hoci môže Nemec pociťovať krivdu, preradenie do AHL nemusí byť najhoršia správa. Existuje niekoľko dôvodov, prečo sa to napokon stalo.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Na hostiteľa číhajú vo vlakoch aj v kinách. Ako sa ochrániť pred plošticami?

Francúzsko má problém – ploštice. Ich nedávny výskyt upútal pozornosť vládnych úradníkov, najmä v období pred olympijskými hrami v roku 2024, keďže Paríž očakáva príchod miliónov návštevníkov.
Viceprimátor nedávno varoval, že „nikto nie je v bezpečí“ pred zamorením plošticami, čo vyvoláva obavy medzi obyvateľmi francúzskej metropoly aj ľuďmi, ktorí tam plánujú cestovať.
Problém s týmto hmyzom, ktorý sa živí aj ľudskou krvou, však nemá len Francúzsko. Sú pretrvávajúcim problémom na celom svete, od Spojených štátov až po Austráliu. Hoci sa nazýva ploštica posteľná, tento hmyz sa nenachádza len v spálni. V skutočnosti sa vyskytuje takmer všade.
Pre niektorých ľudí sú svrbivé škvrny a vyrážky, ktoré sa objavia na pokožke, prvým znakom toho, že ich uhryzla ploštica. Odborníci však tvrdia, že sa na to netreba spoliehať ako na jediné potvrdenie napadnutia, pretože mnohí ľudia na uhryznutie nereagujú.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Skryté stavby v Amazónii: Predtým, než sa do Južnej Ameriky doplavil Krištof Kolumbus, mohlo žiť v Amazonskej nížine zrejme až desať miliónov domorodých obyvateľov. Dodnes archeológovia našli iba tisíc štruktúr spojených s týmito dávnymi civilizáciami, mohlo ich však byť násobne viac. Po objavení nových štruktúr odhadujú vedci počet nenájdených nálezísk na desaťtisíc.
- Herný notebook: Divoké agresívne línie, farebné LED svetlá takmer všade a ventilátory hlučne vyfukujúce horúci vzduch. Predstava herného notebooku ako divokej svetielkujúcej príšery nevábneho vzhľadu našťastie už roky nie je aktuálna.
- Sex cicavcov: Sexuálna aktivita medzi jedincami rovnakého pohlavia bola pozorovaná u najmenej 1500 živočíšnych druhov, od cvrčkov cez čajky až po tučniaky. Nový výskum naznačuje jedno z mnohých možných vysvetlení, sexuálna aktivita rovnakého pohlavia môže cicavcom pomáhať nadväzovať a udržiavať sociálne vzťahy a dokonca zmierňovať konflikty.
Rozhovory ZKH

Ako to momentálne vyzerá v Jeruzaleme? Aké sú nálady v Izraeli voči vláde Benjamina Netanjahua? Ako k tomu sám Netanjahu výrazne prispel? A je toto koniec myšlienky palestínskeho štátu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Natashou Dudinski, publicistkou a dokumentaristkou, ktorá pracuje v nezávislom magazíne +972.
Podcasty SME
- Vizita: Estetická chirurgia je čoraz populárnejšia. O aké zákroky majú najväčší záujem Slovenky?
- Mimoriadny podcast: Pellegrini sa podriadil Ficovi. Stratí svoj Hlas
Karikatúra

Recept dňa

Chcete obmeniť zaužívanú klasiku? Skúste si namiesto tradičného grenadíru pripraviť tieto zapekané cestoviny so zemiakmi.
Dnes očakávame
- Rokovanie vlády Slovenskej republiky
- V Belgicku sa začína dvojdňové stretnutie ministrov obrany NATO
Dnes v histórii

11. októbra 1968 sa uskutočnil štart americkej lode Apollo 7, s prvou ľudskou posádkou v rámci programu Apollo - programu dobytia Mesiaca.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
