SME

Ranný brífing: Pellegrinimu sa vlastný luxus máli, Slovensko má zarobené na ďalší problém

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Peter Pellegrini si vyžiadal ubytovanie v poslaneckej ubytovni, hoci vlastní neďaleko parlamentu luxusný byt. Predseda parlamentu odmieta vysvetliť, načo služobný byt potrebuje.

Vďaka súhre opatrení je tento rok mimoriadne atraktívne odísť do predčasného dôchodku. Možnosť už využilo toľko ľudí, že to môže ovplyvniť štátny rozpočet.

Načítavam... Pellegrinimu sa vlastný luxus máli, Slovensko má zarobené na ďalší problém
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Pellegrini využíva poslaneckú ubytovňu, hoci vlastní byt len pár minút od Národnej rady

Keď mal predseda parlamentu za Smer Pavol Paška v roku 2008 možnosť využívať zrekonštruovaný služobný byt na Župnom námestí v Bratislave, radšej prespával v paneláku pri Pentagone. Odhalil to vtedy denník Plus jeden deň, ktorý Pašku nafotil, ako z bytu vo Vrakuni vychádza v spoločnosti dvoch ochrankárov. Byt patril Paškovmu obchodnému partnerovi.

SkryťVypnúť reklamu

Úplne opačný prípad je súčasný šéf parlamentu Peter Pellegrini z Hlasu, ktorému služobné ubytovanie pridelili, hoci vlastní luxusný byt pod Bratislavským hradom.

Na byt v poslaneckej ubytovni má nárok každý poslanec, ktorý nemá trvalé bydlisko v rámci Bratislavského kraja. Pellegrini má to svoje stále v Banskej Bystrici a nárok na služobný byt mu vzniká aj z pozície predsedu Národnej rady.

V minulosti ako predseda vlády, podpredseda parlamentu, ale ani ako poslanec o služobný byt nežiadal. Od roku 2017 navyše vlastní trojizbový byt v projekte Zuckermandel, ktorý je vzdialený len 750 metrov od parlamentu a za ktorý zaplatil 410-tisíc eur. Pellegrini odmieta vysvetliť, načo služobný byt potrebuje.

Minister vnútra znova uprednostnil čurillovcov. Preveriť dal len rozhodnutia špeciálnej prokuratúry

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok z Hlasu sa opäť zaoberá primárne skupinou vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. Najnovšie dal Generálnej prokuratúre úlohu preskúmať postup špeciálnej prokuratúry, ktorá vyšetrovateľom udelila status chránených oznamovateľov. Ochranu však udelili aj iné inštitúcie, a nielen policajtom.

SkryťVypnúť reklamu

„Hovoríme primárne o tejto skupine policajtov,“ odpovedal Šutaj Eštok na otázku, či sa jeho trestné oznámenie vzťahuje len na vyšetrovateľov okolo Jána Čurillu. „V tomto prípade sa mi nezdá, že je všetko v kostolnom poriadku s tým, komu tá ochrana bola udelená,“ povedal.

Status chráneného oznamovateľa má dnes na Slovensku 58 ľudí. V 24 prípadoch ho udelila špeciálna prokuratúra, v 16 prípadoch okresná a v šiestich krajská. Šestnásť rozhodnutí vydali podľa Úradu na ochranu oznamovateľov iné správne orgány.

Ak by Šutaj Eštok chcel preveriť statusy všetkých policajtov, musel by vo svojom trestnom oznámení spomenúť aj Krajskú prokuratúru Bratislava, ktorá o pridelení statusu rozhodla prinajmenšom v jednom prípade. Vo svojom trestnom oznámení však spomína len špeciálnu prokuratúru.

SkryťVypnúť reklamu
  • Šutaj Eštok urobil správny krok: Ak OČTK vyhodnotia oznámenia ako bezpredmetné a vyhodia ich von oknom, bude to mať za následok posilnenie postavenia a rozhodnutí Úradu na ochranu oznamovateľov a oslabenie ministra. Čo je dobrá správa, všakže, píše Peter Tkačenko.

V krátkosti z domova:

  • Vzťah Žilinku s Koščom: Policajný vyšetrovateľ Ján Čurilla vypovedal v kauze Rozuzlenie, ktorá sa týka vyšetrovania marenia korupcie vplyvnými ľuďmi z bezpečnostných zložiek štátu. Okrem iného povedal, že tímu NAKA sa podarilo zadokumentovať vzťah medzi generálnym prokurátorom Marošom Žilinkom a podnikateľom Petrom Koščom, jedným z hlavných aktérov vojny v polícii.
  • Nárast počtu prípadov covidu: Výskyt nových prípadov covidu už Slovensko nemonitoruje každý deň, ako to bolo posledné dva roky počas pandémie. Oslovení odborníci sa zhodujú, že covid nevymizol, dokonca rastie, no počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny je to prirodzený jav.
  • Štát počas covidu diskriminoval: Okresný súd v Prešove uznal, že štát diskriminoval rómske dievča, ktoré sa nemohlo počas pandémie vzdelávať cez internet. Ministerstvo školstva sa môže odvolať, inak zaplatí odškodné 3-tisíc eur. Ministerstvo podľa súdu neurobilo kroky, ktoré by žiakom z chudobných pomerov zabezpečili rovný prístup k vzdelaniu.

Za Boha a za Putina. Ako propaganda v kostoloch mení identitu v Čiernej Hore

V kostoloch káže v čiernom kňazskom rúchu, pri spomienkových slávnostiach má na sebe typickú armádnu červenú baretku a uniformu. Mijajlo Backovič patrí medzi najvýraznejšie tváre srbskej pravoslávnej cirkvi v Čiernej Hore. K politike - najmä tej v Belehrade a v Moskve - mal vždy blízko.

SkryťVypnúť reklamu

V roku 2014, keď Rusko anektovalo polostrov Krym, ponúkal v mene občanov svojej farnosti zadarmo pozemky ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi. Bol pri založení balkánskych Kozákov, proruskej paramilitantnej skupiny, ktorej členovia odchádzali bojovať na Donbas a členstvo Čiernej Hory v NATO prirovnával k tureckej okupácii či k dokonaniu diela Adolfa Hitlera.

V krajine, ktorá sa potáca medzi prozápadným a provýchodným smerovaním a kde má pravoslávna cirkev veľký vplyv, môžu byť podľa expertov takéto kroky nebezpečné. „Cirkev je najdôležitejším nástrojom presadzovania ruskej politiky v Čiernej Hore,” tvrdí Zlatko Vujovič, profesor z Čiernohorskej univerzity v Podgorici.

Malý prímorský štát na Balkáne, v ktorom sa v roku 2016, rok pred vstupom do NATO, proruská opozícia aj s pomocou ruských agentov snažila o puč, je dnes cieľom ruskej propagandy aj zahraničných vplyvov. Navyše Čierna Hora je podľa expertov pre Rusko a ich spojencov v Belehrade extrémne dôležitá.

SkryťVypnúť reklamu
  • Vízia Švajčiarska Balkánu: Naša vízia je Čierna Hora ako Švajčiarsko Balkánu a Singapur Európy, povedal nový premiér Milojko Spajić. Aj keď má nová vláda európske ambície, musí najskôr zabrať v reformách. Navyše koalícia je závislá aj od politikov, ktorí sa netaja proruskými názormi.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Tvrdé boje pri Avdijivke: Ruské sily dobyli časť priemyselnej zóny pri Avdijivke, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Rusi podnikli vyše 150 útokov na ukrajinské pozície v okolí takmer obkľúčenej Avdijivky, oznámila ukrajinská armáda. Kyjev však neinformoval o žiadnych územných stratách ani ziskoch v tejto lokalite.
  • Jedna z najťažších fáz vojny: V posledných týždňoch boli boje na východe Ukrajiny vysoko intenzívne. „Vidíme jednu z najťažších fáz doterajšej vojny, ktoré spôsobujú vysoké straty,“ povedal generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Vzhľadom na špekulácie ohľadom možných ústupkov Rusku zopakoval, že prípadné mierové rozhovory budú o slobodnom rozhodnutí sa Ukrajiny.
  • Ukrajina bojuje aj s počasím: Ukrajina už nebojuje iba s Rusmi, ale aj s nepriaznivým počasím. V krajine pre sneženie spojené so silným vetrom uzavreli 14 ciest. Obce v 16 z 24 oblastí Ukrajiny zároveň postihli výpadky elektriny. Ruské ministerstvo energetiky oznámilo, že na juhu Ruska a juhovýchode okupovanej časti Ukrajiny sú bez elektriny takmer dva milióny ľudí.

V krátkosti z Izraela a Gazy:

  • Nepriatelia s výhodami: Hamas od začiatku sľubuje, že zničí Izrael. Netanjahu vo svojej kampani v roku 2009 sľuboval, že zničí Hamas. Ale namiesto toho nasledovalo jeden a pol desaťročia neľahkého spolužitia, počas ktorého Netanjahuove vlády a vodcovia Hamasu zistili, že sú si navzájom užitoční.
  • Dohoda na predĺžení prímeria: Izrael a Hamas sa dohodli na predĺžení prímeria o dva dni, informoval Katar. Predĺženie prímeria potvrdil Hamas s tým, že táto dohoda zahŕňa aj prepustenie istého počtu rukojemníkov, ktorých zajal počas útoku na Izrael a prepustenie Palestínčanov z izraelských väzníc.
  • Podmienky v zajatí Hamasu: Príbuzní niektorých zo štyridsiatky rukojemníkov, ktorí sa dostali domov z Pásma Gazy, opísali podmienky, za akých boli ich blízki držaní. Niektorí rukojemníci v posledných dvoch týždňoch už nemali skoro žiadne jedlo, časť Hamas väznil v tuneloch pod Gazou dlho bez denného svetla. Strach mali rukojemníci aj z bombardovania.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Do predčasného dôchodku ide toľko ľudí, že to začína byť pre štát problém

Rok 2023 prial dôchodcom. Do starobného dôchodku sa prvýkrát mohlo odísť po štyridsiatich odpracovaných rokoch, pre vysokú infláciu sa dôchodky dvakrát skokovo valorizovali, k tomu pribudol trinásty dôchodok a teraz aj príspevok od Ficovej vlády.

To všetko sú dôvody, prečo ide teraz do predčasného dôchodku rekordný počet ľudí. Je ich toľko, že pre štát to znamená nečakane veľkú záťaž na rozpočet.

Deje sa to v čase, keď štát súrne potrebuje znižovať deficit, no parlament zaťažil štátnu kasu 440 miliónmi, keď schválil 300-eurový koncoročný príspevok pre dôchodcov.

Kým v rokoch 2022 a 2021 požiadalo o predčasný dôchodok zhruba 14- až 15-tisíc ľudí, tento rok to bolo už do konca októbra takmer 20-tisíc, teda o 5,5 tisíca ľudí viac. Najväčší nával žiadostí sa pritom očakáva až na konci roka.

SkryťVypnúť reklamu

Už údaje za október sú rekordné. Prišlo 4,5 tisíca žiadostí, čo je trikrát viac ako v rovnakom mesiaci minulého roka. Je to dokonca takmer toľko ľudí, koľko v októbri požiadalo o riadny dôchodok.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Realitné fondy ako riziko: Kancelárske budovy či nákupné centrá sú po zvýšení úrokových sadzieb rizikom pre stabilitu finančného sektora. Upozorňuje na to Národná banka Slovenska. Dôvodom je, že developerské spoločnosti sa vyznačujú vyššou mierou zadlženosti v porovnaní s inými sektormi.
  • Ľuďom z SNS chýba odbornosť: Vedec a majiteľ spoločnosti MultiplexDX Pavol Čekan kritizoval v statusoch na sociálnej sieti nápad Andreja Danka zaviesť národné menu. V rozhovore pre INDEX hovorí, že mal v úmysle rozprúdiť debatu. Jeho firma tento rok spravila dôležitý krok a od investorov získala ďalšie financie.
  • Kto dostane vianočné odmeny: Pred Vianocami sa zíde každé euro. Trinásty a štrnásty plat, ako aj koncoročné odmeny sú žiadanými zamestnaneckými benefitmi, ich vyplácanie však závisí od manažmentu firmy. Najnovší prieskum portálu Platy.sk sa zameral na to, ako často koncoročné odmeny Slováci dostávajú a kto sa na ne tento rok môže tešiť.

Shiffrinová a Vlhová odskočili zvyšku štartového poľa. Bude to ich sezóna, myslí si expert

Tréner Pavel Šťastný, ktorý pôsobí na lyžiarskej akadémii v Killingtone, sa po slalomových pretekoch stretol so slovenskou reprezentantkou Petrou Vlhovou.

SkryťVypnúť reklamu

„Preteky hodnotila výborne. Vravela, že to bolo najlepšie za šesť rokov, čo v USA súťaží. Pochvaľovala si podmienky a počasie. S výkonom bola spokojná ona i celý tím,“ uviedol.

Slovenka obsadila v slalome druhé miesto. Nestačila iba na rivalku Mikaelu Shiffrinovú, ktorú do cieľa hnalo tisíce ľudí. „Američanky sú vždy doma namotivované. Je to tak už historicky. Diváci Mikaelu vyprovokovali, počula ich až na štart. Takisto však bude Petra namotivovaná v Jasnej,“ prízvukoval.

Obhajkyňa celkového prvenstva vyhrala v Killingtone už šiestykrát, naopak Vlhová zaznamenala v stredisku piate druhé miesto.

„Túto sezónu sa budú v slalome opäť naťahovať Petra s Mikaelou. Spoločne sú úplne niekde inde ako zvyšok štartového poľa,“ dodal Šťastný.


Rómske deti pritiahla naspäť do školy. A spolu vytvorili Bašavel v kuchyni

Hrubá, so zlatými nápismi a receptami, ktoré sami vymysleli a varia. Takúto kuchársku knihu si vysnívala žiačka na krúžku varenia, ktorý vedie Diana Brocka Jakubíková v Základnej škole na Ščasného ulici v Dražovciach.

SkryťVypnúť reklamu

„Šak my sme cigáni, dig, my nepíšeme knihy, na to nemáme,“ zareagoval jeden zo spolužiakov. K chlapcovi sa pridali ďalší a nápad potopili: „Veď takú knihu by nikto nechcel.“

Spontánna reakcia sa však učiteľky dotkla. Uvedomila si, že deti si okolo seba postavili múr a o mnohých veciach si nedovolia ani snívať.

„Veľmi ma to zabolelo. Mrzelo ma, že sa nedokázali ani zasnívať. Chcela by som, aby každý z mojich žiakov a žiačok zažil aspoň raz úspech, aby si uverili,“ hovorí Brocka Jakubíková pre SME.

Na ďalší deň s nimi začala spisovať recepty. Knihu nazvali Bašavel v kuchyni a nájdete v nej viac ako 70 receptov z rôznych kútov sveta, ale aj to, kedy je dobré veci odložiť a ako veľmi príprava jedla zrkadlí život.

V krátkosti o zdraví:

  • Vplyv vývojovej amnézie na život: Vývojová či anterográdna amnézia deťom spôsobuje, že zabúdajú na veci takmer hneď, ako sa stali. Kognitívna neurologička Rachael Elwardová z London South Bank University vysvetľuje, že si nedokážu spomenúť na predchádzajúce rozhovory alebo udalosti. Jej výskum však možno odhalil nový spôsob, ako podporiť také deti a ako čo najlepšie využiť ich pamäť.
  • V Číne sa šíria zápaly pľúc u detí: Na severe Číny objavili lekári zvláštne ohniská zápalov pľúc. Pacientmi sú najmä deti a niektoré zdroje hovoria o preplnených nemocniciach. Krajina zatiaľ neinformuje o nových či nezvyčajných patogénoch, ktoré by sa týkali respiračných ochorení.
  • Platničkári si môžu ublížiť aj pri plávaní: Až 16 percent zo všetkých vystavených práceneschopností v roku 2022 na Slovensku tvorili choroby svalovej a kostrovej sústavy a spojivového tkaniva. Problémy s chrbticou sú tretím najčastejším dôvodom PN. Fyzioterapeutka Aneta Hartlová upozorňuje, že nie je vhodné hľadať si na sociálnych sieťach všeobecné cviky na boľavý chrbát.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Cielená reklama bude mať limity. Zmena sa dotkne Facebooku či TikToku
  • Svet medzi riadkami: Maďarská menšina sa každým rokom zmenšuje. Situácia na juhu Slovenska núti mladých migrovať

Karikatúra

Recept dňa

S mäsom, so zemiakmi aj ako polievky. Vyberte si z klasických aj nezvyčajných receptov na jedlá s kyslou kapustou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • V parlamente pokračuje odvolávanie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka
  • Občiansky kandidát na prezidenta Ivan Korčok predstaví svoju víziu výkonu úradu prezidenta
  • Hlavné pojednávanie s Mariánom Sisákom a spol. v kauze korupcie na východoslovenských súdoch
  • Spoločnosť Virgin Atlantic uskutoční prvý transatlantický let s použitím opakovane použiteľného kerozínu

Dnes v histórii

28. novembra 1943 sa začala Teheránska konferencia ktorej sa zúčastnili americký prezident Franklin D. Roosevelt, britský ministerský predseda Winston Churchill a sovietsky vodca Josif Stalin. Na stretnutí sa prerokovali otázky, ktoré do značnej miery rozhodli o povojnovom osude strednej a východnej Európy.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu