Najskôr opozícii v parlamentnom výbore nedovolili klásť ďalšie otázky ministrovi, potom v pléne nedostala možnosť hlasovať, aby sa rušenie špeciálnej prokuratúry nedostalo do programu. Koaliční politici začínajú obmedzovať aj základné práva opozičných poslancov. Vláda Smeru chce návrh pretlačiť parlamentom ešte do Vianoc.
Slovensko má oproti iným krajinám nízke ceny energií a nemajú zdražieť ani na budúci rok. Vláda Roberta Fica ich ide dotovať napriek tomu, že štátna pokladnica má veľký deficit. Bude to stáť 1,25 miliardy eur.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Koalícia je pri rušení špeciálnej prokuratúry čoraz agresívnejšia. Opozícii to pomôže pri podaní na ústavný súd
- Do Vatikánu sa púšťať nechceli už pred rokmi, radšej zrušili Deň ústavy
- Na útoku Hamasu zarobili neznámi investori. Štúdia naznačuje ďalšie zlyhanie izraelských tajných
- Vláda zmrazí ceny energií aj pre vily s bazénmi. Bude to stáť viac ako miliardu
- Slafkovský pokoril ďalší slovenský rekord. Prvú bitku v NHL zobral s úsmevom
- Ožije výroba osobných áut Tatra? Športový model s osemvalcom je späť
Koalícia je pri rušení špeciálnej prokuratúry čoraz agresívnejšia. Opozícii to pomôže pri podaní na ústavný súd

Vládna koalícia postupuje pri expresnom rušení špeciálnej prokuratúry a znižovaní trestov za korupciu voči opozícii tak agresívne, že zvyšuje jej šance na úspešné napadnutie týchto zásahov na Ústavnom súde.
Na rokovaní Ústavnoprávneho výboru Národnej rady jeho predseda Miroslav Čellár z Hlasu nedovolil po prvej sérii kritických otázok opozície ministrovi spravodlivosti Borisovi Suskovi položiť ďalšie a diskusiu uzavrel. Výbor prerokúval návrh na skrátené legislatívne konanie k rušeniu špeciálnej prokuratúry, aby inštitúcia zanikla už k 15. januáru.
Vládna koalícia len v stredu schválila návrhy zasahujúce do právneho štátu na Slovensku, v piatok ich už plénum parlamentu zaradilo do programu.
Opozícia už avizovala, že sa proti zmenám a proti rýchlemu spôsobu ich schvaľovania bez verejnej diskusie obráti na Ústavný súd. Za zachovanie špeciálnej prokuratúry sa už postavila Rada prokurátorov Slovenska aj predseda Špecializovaného trestného súdu Ján Hrubala.
- Prezidentka nevylučuje veto: Prezidentka Zuzana Čaputová nevylučuje prípadné veto aj podanie na Ústavný súd v prípade rušenia Úradu špeciálnej prokuratúry. Zrušenie špeciálnej prokuratúry podľa nej výrazne oslabí právny štát a argumenty vlády na skrátené legislatívne konanie sú v rozpore s princípmi právneho štátu.
- U Fica tvrdo makajú: U Fica sa stavili, či do Vianoc dostanú na námestia aspoň pár tisícok protestujúcich. A veru, podarilo sa! Ak nepríde k poľaveniu v tempe a miere drzosti, opozícia bude mať ďalšie tréningové možnosti a pre občiansku spoločnosť to bude úplné fitnescentrum, píše Zuzana Kepplová.
- Ficova pomsta: Čím väčší tlak vyvíja opozícia a časť odborníkov na vládny Smer, aby nerušil špeciálnu prokuratúru a neskracoval sadzby trestov za korupciu, tým viac dáva premiér Robert Fico a ďalší straníci Smeru najavo, že zmena je skutočne účelová a má odstaviť strane nepohodlných ľudí.
- Fico nadáva a klame: Žiadny psychicky pripravený občan ba ani občianka nemôžu byť prekvapení. Robert Fico nemá inú možnosť, ako pokračovať v rozprávkach starej matere o likvidácii Smeru trestným právom. A keďže je to Robert Fico, nemôže sa zmeniť na jemného a príjemného človeka, píše Nataša Holinová.
- Experti o zrušení špeciálnej prokuratúry: Kým jedna časť odbornej verejnosti hovorí o ohrození pilierov demokracie a právneho štátu, tá druhá zmeny víta a chcela by urobiť podrobný audit, či sa na Úrade špeciálnej prokuratúry dodržiavala ústavnosť.
- Opozičný blok zvládol prvé kolo: Normálne opozičné strany na rozdiel od odvolávania Matúša Šutaja Eštoka pochopili, na čo je užitočné demonštrovať jednotu opozície – na nič. Vďaka tomu na narýchlo zvolený protest proti likvidácii špeciálnej prokuratúry nezavolali kádre OĽaNO a z výsledkov sa môžu len tešiť, píše Peter Tkačenko.
Do Vatikánu sa púšťať nechceli už pred rokmi, radšej zrušili Deň ústavy

Mohli ísť do konfrontácie s cirkvou a vo Vatikáne sa pokúsiť vyrokovať súhlas na zrušenie voľna počas niektorého z cirkevných sviatkov. Alebo sa mohli vydať cestou, že by strany označujúce sa za sociálnu demokraciu - Smer a Hlas - zrušili pracovné voľno na pre nich kľúčový Sviatok práce.
Z dilemy, ktorý z pätnástich dní pracovného pokoja zrušiť, aby do štátneho rozpočtu pribudli milióny eur vďaka odpracovaným hodinám navyše, si koalícia Smeru, Hlasu a SNS vybrala 1. september - Deň Ústavy.
Robert Fico pritom v minulosti hovoril, že „Ústava je vážna vec“ a sviatok na 1. septembra je deň, „ktorý by nechal nedotknutý“. „Hľadali sa vhodné dni, zhodli sme sa zatiaľ iba na tomto jednom,“ povedal bez akýchkoľvek detailov minister financií zo Smeru Ladislav Kamenický.
Ani v dôvodovej správe k návrhu jeho rezort nevysvetlil, ako sa dopracovali práve k 1. septembru. Po otázke SME len doplnili, že „návrh vzišiel zo vzájomnej dohody koaličnej rady“.
V krátkosti z domova:
- Nielen Gašparovi a Bödörovi pribudlo obvinenie: Poslancovi strany Smer Tiborovi Gašparovi a nitrianskemu oligarchovi Norbertovi Bödörovi pribudlo obvinenie za prečin porušovania dôvernosti ústneho prejavu spolupáchateľstvom, Bödörovi aj za prečin podplácania. Okrem nich obvinila NAKA aj ďalšie štyri osoby, medzi nimi aj exšéfa daňových kriminalistov Ľudovíta Makóa.
- Pellegrini má veľký náskok: Peter Pellegrini má dnes lepšie vyhliadky na zvolenie, ako mal pred desiatimi rokmi Robert Fico. Politológ Jozef Lenč z Univerzity sv. Cyrila a Metoda to pripisuje tomu, že Pellegrini je menej kontroverzný ako bol Fico a časť voličov možno verí tomu, že nebude jednostranne zameraný.
- Elektronické prihlasovanie áut má výpadky: Ak chce niekto elektronicky prihlásiť auto cez portál ministerstva vnútra, najmenej posledný týždeň sa môže stretnúť s hlásením, že táto služba je na webe nedostupná. Ministerstvo síce tvrdí, že prihlasovanie je funkčné, ale zároveň priznáva, že na stránku je veľký nápor.
Na útoku Hamasu zarobili neznámi investori. Štúdia naznačuje ďalšie zlyhanie izraelských tajných

Siedmeho októbra členovia Hamasu prenikli na izraelské územie a podnikli tam teroristický útok nevídaného rozsahu, pri ktorom zahynuli stovky ľudí. Niektorí investori obchodujúci na izraelskej burze možno dopredu vedeli o plánoch hnutia zaútočiť.
Naznačuje to štúdia od amerických autorov Roberta Jacksona Jr. z New York University a Joshuu Mittsa z Columbia University. Izraelská burza ich závery odmieta s poukázaním na chyby v štúdii, ktorú autori medzičasom opravili. Stále však tvrdia, že pointa zostáva nezmenená.
„Zdá sa, že obchodníci už niekoľko dní pred útokom predvídali, čo sa stane: 2. októbra záujem o krátke pozície v indexe MSCI Israel Exchange Traded Fund náhle a výrazne vzrástol. A tesne pred útokom sa výrazne zvýšil krátky predaj izraelských cenných papierov na telavivskej burze,“ píšu autori v štúdii.
Ak sa udalosti odohrali tak, ako ich opisujú Jackson a Mitts v štúdii, bol by to ďalší príklad zlyhania izraelských spravodajských služieb zabrániť smrtiacemu útoku, po ktorom sa spustil ozbrojený konflikt.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Mäsiar z Chán Júnisu: Na juhu Pásma Gazy pokračujú prudké boje. Hlavným cieľom izraelskej ofenzívy uplynulých dní je mesto Chán Júnis, kde sa podľa Izraelčanov ukrýva člen vedenia Hamasu Jahjá Sinvár, známy ako „mäsiar z Chán Júnisu“. Tomu Izrael pripisuje zosnovanie brutálneho útoku na juh Izraela.
- Boje potrvajú týždne: Izraelská vojenská operácia pri meste Chán Júnis bude trvať ešte tri až štyri týždne, uviedol izraelský kanál Channel 13 s odvolaním sa na telefonický rozhovor medzi izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom a americkým prezidentom Joeom Bidenom, pri ktorom vraj Netanjahu informoval o očakávanej dobe trvania terajšej vojenskej operácie.
- Sieť Hamasu sa rozpadá: Izrael potrebuje vo svojej vojenskej operácii v palestínskom Pásme Gazy „zvýšiť tlak“, vyhlásil náčelník štábu izraelskej armády Hercl Halevi. Sieť teroristov z Hamasu sa podľa generála začína rozpadať.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Vyčerpaná Ukrajina: Ukrajina prechádza do defenzívy. Jej ozbrojené sily sa možno budú dlhší čas iba snažiť zastaviť ruský postup. Západní diplomati a vojenskí stratégovia tvrdia, že vyčerpaná krajina potrebuje čas na obnovu a možno nebude schopná podniknúť ďalšiu významnú protiofenzívu do roku 2025.
- Obkľučovanie Avdijivky: Ruské jednotky sú na fronte najaktívnejšie v oblasti miest Avdijivka a Marjinka, uviedol generálny štáb ukrajinskej armády. Ruský postup v blízkosti Avdijivky potvrdzuje aj americký Inštitút pre štúdium vojny. Okupačné sily sa dokázali posunúť vpred v oblasti dediny Krasnohorivka na severozápad od Avdijivky a v okolí obce Novokalynove na severovýchod od mesta.
- Ruská iniciatíva pred voľbami: Ruská armáda sa v čase najnáročnejšieho počasia snaží podnikať ofenzívne operácie vo viacerých oblastiach frontu na Ukrajine s cieľom prevziať a udržať iniciatívu pred prezidentskými voľbami, tvrdí Inštitút pre štúdium vojny. Ruský prezident Vladimir Putin, ktorý je pri moci viac ako 23 rokov, oznámil, že sa vo voľbách bude uchádzať o znovuzvolenie.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: „Potrebujeme len nejaké kovové veci.“ Opustí Amerika Ukrajinu?
- Project Syndicate: Na Ukrajine treba poraziť ruský revanšizmus
- The New Yorker: Ako Hamas využil 7. októbra sexuálne násilie
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Vláda zmrazí ceny energií aj pre vily s bazénmi. Bude to stáť viac ako miliardu

Kým v susednom Česku sa ceny elektriny a plynu pre domácnosti zvyšujú, lebo tamojšia vláda obmedzila ich dotovanie, na Slovensku sa ani v budúcom roku nezmenia. Vyplýva to z nariadenia, ktoré na návrh ministerstva hospodárstva schválil kabinet Roberta Fica.
Prebehlo to v zásade ako vlani. Aj vtedy koncové ceny pre domácnosti zastropovala vláda Eduarda Hegera krátko na to, ako Úrad pre reguláciu sieťových odvetví v zmysle zákona stanovil takzvané regulované ceny, ktoré boli výrazne vyššie.
Rozdiel bol v tom, že terajší premiér Fico využil rozhodnutie ÚRSO na vlastný politický marketing a ako zámienku na odvolanie predsedu úradu Andreja Jurisa. „My nájdeme riešenie, aby cena plynu nešla v roku 2024 hore,“ napísal Robert Fico vo vyjadrení.
V skutočnosti riešenie hľadať nemuseli, lebo využili, respektíve len mierne rozšírili schému, ktorú vlani navrhla Hegerova vláda. Čo sa teda v cenách energií na budúci rok (ne)zmení, čo sa ešte môže zmeniť a koľko to bude daňových poplatníkov stáť? INDEX odpovedá na najdôležitejšie otázky.
Asistovaná eutanázia národa: Fiškálna politika Fica IV nesie zreteľné symptómy asistovanej eutanázie národa. A ešte: keby PISA testovala aj finančnú gramotnosť politikov, horšie ako slovenskí žiaci by dopadol len Fico IV, píše Peter Schutz.
V krátkosti z ekonomiky:
- Zníženie ratingu Slovenska: Agentúra Fitch Ratings znížila Slovensku rating o jeden stupeň na A- so stabilným výhľadom. Dôvodom je zhoršenie stavu verejných financií počas ostatných mesiacov. Rovnako negatívne vníma agentúra výrazný nárast dlhu.
- Vládny návrh rozpočtu: Vláda Roberta Fica zverejnila návrh rozpočtu, výdavky prekračujú príjmy o miliardy eur. V budúcom roku plánuje deficit vo výške 5,97 percenta HDP. Schodok má klesnúť o 0,5 percenta.
- Hotel Tatran smeruje do dražby: Horský hotel Tatran v Kováčovej neďaleko Zvolena mieri do dražby. Jeho majiteľ sa počas covidovej pandémie zviditeľnil ostentatívnym nerešpektovaním obmedzení pre ubytovacie zariadenia.
Slafkovský pokoril ďalší slovenský rekord. Prvú bitku v NHL zobral s úsmevom

Po takmer každom zápase Montrealu sa nájde niekto, kto zahlási: „Toto bol najlepší zápas Juraja Slafkovského v NHL.“ Svedčí to o raste draftovej jednotky. Slovenský talent bol dlho kritizovaný, za výkony aj nedostatok bodov. Dojmy z jeho hry sú však v jeho druhej sezóne v NHL poväčšine opačné.
Inak to nebolo ani v noci zo soboty na nedeľu. Proti Buffalu Sabres potvrdil hernú pohodu a rozhodol o výhre 3:2 šikovným blafákom v nájazdovej lotérii. Spôsobom jemu vlastným môžeme poznamenať, že Devona Leviho poslal „do bufetu“.
A do šatne poslal protihráča Connora Cliftona. S omnoho skúsenejším zadákom sa totiž pobil a hanbu si neurobil. Slafkovský sa vo veku 19 rokov, 8 mesiacov a 9 dní stal najmladším Slovákom, ktorý sa v NHL pobil. Prekonal prvenstvo Mariána Hossu, ktorý v ročníku 1998/99 čelil Vincentovi Lecavalierovi.
Jeho gól v samostatných nájazdoch sa mu do štatistík nezapísal, a tak platí, že v prvých 27 zápasoch sezóny strelil iba 2 góly. Nepochybne však patril k momentom noci.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ožije výroba osobných áut Tatra? Športový model s osemvalcom je späť

Je chladný novembrový podvečer a my netrpezlivo čakáme na chodbe kopřivnického múzea Tatry. S nami tu stojí aj niekoľko starších pánov, ktorí si krátia čakanie spomínaním na prvé osobné tatrovky. Zrazu sa otvoria dvere vedľajšej miestnosti a púšťajú nás dnu.
Takmer v rodinnej atmosfére šéfov spoločnosti Metalex a ich rodín pred nami stoja tri autá ukryté pod plachtami. Po krátkom príhovore sa spod nich vynoria tri vyrobené Tatry V8 z dielne MTX. Ešte väčším prekvapením bolo, keď spoločnosť oznámila, že legendárny český superšport čaká reedícia, vďaka ktorej sa opäť vráti na cesty.
Nápad na vznik tzv. „SuperTatry“ sa zrodil ešte v 80. rokoch, keď sa spoločnosť Metalex venovala stavbe formúl a úprave vozidiel Škoda a Lada na pretekárske účely. Pôvodným zámerom bolo vytvoriť vysokorýchlostné vozidlo, ktoré by slúžilo ako safety car na maďarskom pretekárskom okruhu Hungaroring.
Spočiatku projekt prezývali aj „antiporsche“, pretože v Maďarsku slúžili ako zavádzacie vozidlá pre F1 práve Porsche 911. V Metalexe vznikla túžba postaviť niečo tuzemské, čo by mohlo slávnu značku zosobňujúcu úspech a luxus prekonať.
Auto novinky v skratke:
- Európske auto roka: Prvýkrát v 60-ročnej histórii ankety Európske auto roka sa medzi sedem finalistov dostal aj elektromobil čínskej značky. Len tri autá z nominovaných ešte ponúkajú spaľovacie motory. Vo výbere je aj jeden hybrid.
- Cybertruck už jazdí: Po rokoch odkladov sa elektrický hranatý pick-up spoločnosti Tesla Motors konečne dostal k prvým zákazníkom. Automobil, ktorého cena je v základnej verzii 60 990 dolárov a ktorý sľubuje dojazd až 550 kilometrov, je prvým modelom spoločnosti Tesla za posledné štyri roky. Európski zákazníci sa však zatiaľ Cybertrucku nedočkajú.
- Nová Suzuki Swift: Suzuki bude mať po dlhom čase úplne nový model, ktorý je pokračovateľom šikovného mestského Swiftu. Jeho dizajn je evolúciou predošlých troch generácií a rozmerovo len mierne podrástol. Výrazné medzigeneračné zmeny vidieť najmä v interiéri.
Rozhovory ZKH

Ako by to vyzeralo, keby na Slovensku bolo osem volebných obvodov? Neuškodí to samotnému KDH, ktoré takúto zmenu podporuje? Čo sú najväčšie úskalia viacerých volebných obvodov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s politológom Martinom Kuglom.
Podcasty SME
- TECH_FM: Koniec Zeme? Čo sa stane pri strete s cudzou hviezdou
- Vertigo: Na novú Perinbabu budete potrebovať veľa fantázie a trpezlivosti
- Dobré ráno brand: Prečo sme šťastní, keď darujeme veci
- Knižná revue: Knihy a Vianoce patria k sebe. 24 tipov na originálne čítanie
- Klik: Google ukázal, ako chce poraziť ChatGPT
- Dejiny: Naše kroje sú inšpirované Španielmi, Indami aj Osmanmi
Karikatúra

Recept dňa

Obed, ktorý zasýti. Pripravte si krúpkovú polievku so zeleninou a zemiakmi.
Dnes očakávame
- Pokračovanie schôdze parlamentu
- Tlačovka špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a prokurátorov Úradu špeciálnej prokuratúry
- Poľský premiér Mateusz Morawiecki predloží Sejmu programové vyhlásenie novej vlády
- Zverejnia nominácie na Zlaté glóbusy
Dnes v histórii

11. decembra 1994 vtrhli ruské vojenské jednotky do severokaukazskej Čečenskej republiky Ičkérie. Začala sa prvá vojna v Čečensku.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
