Skupina policajtov okolo Jána Čurillu bude môcť aj po dodatočnej oprave novely o ochrane whistleblowerov stratiť status chránených oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zmení sa len mechanizmus, akým spôsobom o ochranu môžu prísť.
Jozef Kiss, ktorý viedol za čias OĽaNO Pôdohospodársku platobnú agentúru, sa stal prezidentom Finančnej správy. Pre Smer je dôležité mať v jej čele spoľahlivého človeka. Najmä preto, že stále spolupracuje s políciou napríklad pri kauze Mýtnik, v ktorej sú stíhaní aj ľudia blízki Robertovi Ficovi.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Žilinka mal výhrady, Pellegrini hlási opravu zákona. Čurillovci budú môcť prísť o ochranu aj tak
- Kiss má od nástupu vlády už druhú štátnu funkciu. Vplyvu na fungovanie finančnej správy sa neobáva
- Kremeľ vyrába bojové stroje aj v nákupných centrách. Rusko stupňuje útoky dronmi na Ukrajinu
- Vojna o Carlton aj zvláštny obchod s Kollárom. Rudolf Hrubý nebol iba eseťák
- Tatarovi dáme príležitosť, sľubujú v Seattli. Predstavujú si ho v prvých útokoch
- Vychovávali ho tak, že má byť lovcom. A ja som verila, že sa mám viac modliť, podriadiť a obetovať
Žilinka mal výhrady, Pellegrini hlási opravu zákona. Čurillovci budú môcť prísť o ochranu aj tak

Novela o ochrane whistleblowerov je vôbec jediná spomedzi ohlásených kontroverzných noviel, ku ktorej signalizoval výhrady generálny prokurátor Maroš Žilinka. Po jeho slovách o tom, že má pochybnosti o retroaktivite noviniek, hlási predseda parlamentu Peter Pellegrini „opravu“ celého návrhu.
Výsledok je však taký, že skupina policajtov okolo Jána Čurillu bude môcť aj po dodatočnej oprave stratiť status chránených oznamovateľov protispoločenskej činnosti. Zmení sa len mechanizmus, akým spôsobom o ochranu môžu prísť.
Kým totiž pôvodne predložený návrh jednoducho zrušil možnosť, aby boli chránenými oznamovateľmi aj policajti a jej schválením by čurillovci spätne prišli o priznaný status, opravená verzia prinesie iný mechanizmus.
Pellegrini hovorí o dvoch kategóriách ľudí - o policajtoch a bežných oznamovateľoch, pri ktorých sa bude nanovo posudzovať, či im bol status udelený oprávnene. V prípade čurillovcov sa tak dá očakávať, že by ich ochranný status zrejme napadol Pellegriniho minister vnútra Matúš Šutaj Eštok, ktorý sa snaží vyšetrovateľov zbaviť od svojho nástupu do rezortu.
Kiss má od nástupu vlády už druhú štátnu funkciu. Vplyvu na fungovanie finančnej správy sa neobáva

Väčšiny štátnych úradníkov z predošlej vlády sa koalícia zbavuje. Jozef Kiss však za nej už mesiac šéfoval Prevádzkovým letovým službám a od 14. decembra sa stal novým riaditeľom Finančnej správy. Vystriedal Jiřího Žežulku.
Keď odchádzal z platobnej agentúry, Kiss hovoril, že niekto prenasleduje jeho deti. NAKA ho stále vyšetruje pre údajné odpočúvanie zamestnancov. Od júna však po akcii Tajomník nikoho neobvinili a Kiss tvrdí, že v jeho prípade neboli v poslednom čase vykonané žiadne úkony.
Pre Smer je dôležité mať v čele Finančnej správy spoľahlivého človeka. Viacerí bývalí riaditelia sú odsúdení, lebo zobrali úplatky práve od ľudí blízkych Smeru. Polícia pri vyšetrovaní kauzy Mýtnik žiada od správy informácie a o súčinnosti rozhoduje práve riaditeľ.
Opozícia bude žiadať Kissovo verejné vypočutie vo výbore pre financie. Nemusí však prísť.
- Ututláme Mýtnika a dobre bude: Interpretáciu, že je zvláštne, ako bývalý nominant OĽaNO neprekáža Smeru, treba obrátiť: to skôr tzv. protikorupčná vláda mala medzi svojimi nominantmi „nášho človeka“. Veď v slávnych dialógoch z poľovníckej chaty jasne zaznelo, že keby niečo, Jožo sa dostaví, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Pellegrini je stále najdôveryhodnejší: Dva a pol mesiaca po parlamentných voľbách dôveruje šéfovi Hlasu Petrovi Pellegrinimu ešte viac ľudí než pred nimi, ukazuje prieskum agentúry Focus pre TV Markíza. V čase, keď sa Pellegrini podľa vlastných slov rozhoduje o tom, či bude kandidovať za prezidenta, mu dôveruje 46 percent ľudí, zatiaľ čo 52 percent ľudí hovorí o nedôvere.
- Kuchárky už nemusia ponocovať s poslancami: Po nociach musia s poslancami v parlamente zostávať aj jeho zamestnanci. Hrachovej polievke s klobásou, bravčovému pečenému s kôprovou omáčkou či pareným buchtám aj hodinu pred polnocou je však v parlamente koniec. Po otázkach opozície sa rozhodlo, že bufety zostanú zatvorené.
- Mazák tesne ustál odvolávanie: Šesť a pol hodiny trvalo odvolávanie predsedu Súdnej rady Jána Mazáka, ktorý napokon aj tak ostáva vo funkcii. Miesto si však udržal len tesne, o jediný hlas. Jeho odchod z funkcie podporilo deväť členov rady, proti boli traja. To, že hlasovanie sa bude lámať možno len o jediný hlas, bolo pritom jasné už vopred a výsledok bol neistý.
Kremeľ vyrába bojové stroje aj v nákupných centrách. Rusko stupňuje útoky dronmi na Ukrajinu

V posledných dňoch smeruje na ukrajinské mestá viac leteckých útokov ako v lete a na jeseň. Rusko tak pravdepodobne začalo očakávanú kampaň s cieľom zničiť infraštruktúru krajiny, aby Ukrajinci žili v chlade a tme a oslabili tak svoj odpor.
Hlavnou zbraňou ruských náletov sa okrem nadzvukových rakiet stali drony. Aby ich mal Kremeľ dostatok, presunul ich výrobu do nákupných centier.
Moskva sa spolieha predovšetkým na pôvodne iránske drony Šahíd, ktoré Rusko začalo vyrábať samo. Ruská armáda zároveň začala v oveľa väčšej miere využívať svoje úspešné útočné drony Lancet, ktoré spôsobujú ukrajinskej armáde ťažké straty.
A najväčším nebezpečenstvom sa stávajú malé FPV drony, teda tie, ktoré môže operátor navádzať pomocou kamery. Ukrajinskí velitelia majú pocit, že Rusi majú takýchto dronov čoraz viac. Už skôr označil ruské drony za problém aj vrchný veliteľ ukrajinskej armády generál Valerij Zalužnyj.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Európa dala Ukrajine zelenú: Európska rada schválila začatie prístupových rokovaní s Ukrajinou. Schválenie umožnil maďarský premiér Viktor Orbán tým, že odišiel z miestnosti. Zvyšných 26 členských štátov vrátane Slovenska potom prístupové rokovania jednoznačne podporilo.
- Putinov prvý predvolebný prejav: Rusko bude buď suverénnou a sebestačnou krajinou alebo nebude existovať vôbec. Vyhlásil to ruský prezident Putin na zjazde vládnucej strany Jednotné Rusko, informovala agentúra AFP, podľa ktorej ide o Putinov prvý predvolebný prejav.
- Ruský postup pri Avdijivke: Ruské jednotky mierne postúpili pri Avdijivke na východe Ukrajiny, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny. Ruskí vojaci mimoriadne intenzívne ostreľujú oblasť medzi dedinou Stepove a železničnou traťou.
- Nový balík sankcií: Európska únia schválila nový balík sankcií proti Rusku. Zameriavajú sa na dovoz diamantov a lepšie presadzovanie cenového stropu EÚ na ruskú ropu. Vo vyhlásení zo summitu EÚ v Bruseli sa uvádza, že lídri všetkých 27 členských štátov Únie privítali schválenie nových sankcií voči Moskve.
V krátkosti z Izraela a Gazy:
- Izraelčania zastrelili rukojemníkov: Traja izraelskí rukojemníci zabití v Pásme Gazy vojakmi svojej krajiny podľa predbežného vyšetrovania armády mávali bielou vlajkou. Dvojica izraelských vojakov sa domnievala, že ide o pascu, a mužov, ktorých považovala za členov hnutia Hamas, zastrelila.
- Rokovania o prepustení rukojemníkov: Vysokopostavení izraelskí a katarskí predstavitelia sa údajne stretli v Nórsku v snahe obnoviť rokovania o prepustení rukojemníkov zadržiavaných Hamasom výmenou za Palestínčanov v izraelských väzniciach. Hamas však vyhlásil, že nebude rokovať o ďalšej výmene rukojemníkov, kým Izrael neukončí boje v Pásme Gazy.
- Horor modernej vojny: Spravodajkyňa americkej televízie CNN sa ako prvá západná novinárka od začiatku vojny Izraela proti Hamasu dostala bez dohľadu izraelskej armády do Pásma Gazy. Situáciu v uliciach popísala ako „horor modernej vojny“. Napriek bombardovaniu sa ľudia potulujú po uliciach „ako zombie“.
- Obvinenie Izraela z vraždy: Stanica Al-Džazíra sa chce kvôli zabitiu svojho kameramana v Pásme Gazy obrátiť na Medzinárodný trestný súd. Palestínsky kameraman Sámir abú Dakka zahynul pri izraelskom útoku na mesto Chán Júnis. Al-Džazíra to označila za vraždu.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Cesta k víťazstvu na Ukrajine existuje: Bludy a nebezpečenstvá porazeneckých hlasov na Západe
- SPIEGEL International: Medzi manželkami ruských vojakov rastie nespokojnosť: „Chcem, aby sa môj manžel vrátil domov. Má toho dosť!"
- The New York Times: Ako Putin zmenil západný bojkot na Bonanzu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Vojna o Carlton aj zvláštny obchod s Kollárom. Rudolf Hrubý nebol iba eseťák

Nebyť kúpy hokejového klubu Slovan Bratislava, bol by Rudolf Hrubý pre bežnú verejnosť v zásade neznámy. Je pritom súčasťou príbehu softvérovej spoločnosti Eset, hoci bol skôr postavou v pozadí.
V prvej tridsiatke najbohatších Slovákov nájdete len zopár mien, ktoré neboli spojené s privatizáciou či „zázračným“ podnikaním v divokých deväťdesiatych rokoch. Hrubý patril spolu s ďalšími majiteľmi Esetu medzi výnimky, ktoré sa na špičku dostali vlastnou zásluhou.
Absolvent Katedry teoretickej kybernetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave stál pri zrode Esetu, keď ho do firmy prizvali Miroslav Trnka a Peter Paško.
Hrubého pôsobenie v Esete môžeme vnímať ako nudné. Firma kontinuálne rástla, neboli s ňou spájané žiadne kauzy. Oveľa zaujímavejší príbeh začal písať po tom, ako sa pustil do ďalších aktivít.
V krátkosti z ekonomiky:
- Praská realitná bublina: Mantra, že novostavby lacnejšie nebudú, ktorú v uplynulých rokoch opakovali analytici, zrejme stráca platnosť. Dvaja veľkí developeri znížili ceny bytov rádovo v desiatkach tisíc eur. Môže ísť o predzvesť zvratu na realitnom trhu.
- Smutné veselé ponožky: Predajcovia dizajnových ponožiek čelia ekonomickým problémom. Najmarkantnejším príkladom je Dedoles, vlaňajšia desaťmiliónová strata ho poslala na pokraj krachu a do reštrukturalizácie. Nedarilo sa ani značke Fusakle. V minulom roku sa prepadla do straty a aj jej tržby značne klesli.
- Stávka na zbrane mu vyšla: Kým časti biznisu vojna na Ukrajine ublížila, našli sa aj firmy, ktoré z nej profitujú. Aj po roku a pol od vypuknutia konfliktu sa darí hlavne zbrojárskym firmám. V tomto odvetví je aj na Slovensku pomyselným kráľom Čech Michal Strnad.
Tatarovi dáme príležitosť, sľubujú v Seattli. Predstavujú si ho v prvých útokoch

Štandard, na ktorý sme boli pri slovenských hokejistoch v NHL zvyknutí, v posledných rokoch rapídne klesol. Po Mariánovi Hossovi a Zdenovi Chárovi bol najkonzistentnejším Slovákom v súťaži Tomáš Tatar. Žiaľ, v sezóne 2023/24 zažíva aj on viditeľný pokles formy.
V Colorade bol málo produktívny, trochu neviditeľný a jeho nevýrazné výkony vyústili až do posadenia na tribúnu. Podľa mnohých odborníkov mu skrátka nesadlo prostredie. A tak prišla zmena. Avalanche sa rozhodli nepokúšať ďalej vzájomnú spoluprácu a Dubničana poslali do Seattlu.
Tatarov cieľ je momentálne jasný. Musí sa zlepšiť herne aj štatisticky. Zmena prostredia zrejme bola nevyhnutná. Spolu so Seattlom majú rovnaké problémy. Kraken, vlani štvrtý ofenzívne najlepší tím, v sezóne 2023/24 strieľa iba 2,71 gólu na zápas, v čom je horších len päť mužstiev v NHL.
Hľadajú nový vietor do plachiet a rovnako ho potrebuje Tatar. Funkcionári ho poznajú ako konzistentného kanoniera platného na oboch koncoch klziska, preto nad ním po nezvyčajne slabom štarte sezóny nelámu palicu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vychovávali ho tak, že má byť lovcom. A ja som verila, že sa mám viac modliť, podriadiť a obetovať

Vychovávali ju v bigotných kruhoch. Bola súčasťou kresťanských letničiarskych hnutí, kde sa sex pred sobášom považoval za tabu a akékoľvek prejavy sexuality za nečisté. Ivana si myslela, že je to bežné a vo vzťahoch to tak má každý. Sexuálnu a vzťahovú výchovu nezažila, netušila, ako by mal vyzerať zdravý a rovnocenný vzťah.
Prvýkrát začala randiť po osemnástke s mužom starším o pätnásť rokov. Dovtedy sa cítila škaredá a zlá, pretože „ešte stále nemala frajera“. Starší partner ju však opakovane nútil do sexuálnych aktivít. Neskôr zažila aj iné vzťahy, no za najvyhrotenejší považuje ten, ktorý mala ako dvadsiatnička so svojím rovesníkom a trval päť rokov.
Žiť v nezdravom alebo dysfunkčnom vzťahu sa môže nezainteresovanému okoliu často javiť ako nelogické a iracionálne, keďže nikto nechce v partnerstve trpieť. V skutočnosti je pomerne bežné, že v takýchto partnerstvách funguje množstvo ľudí, hoci sa v časti z nich objavuje aj toxické správanie a rôzne druhy násilia.
Opustiť ich nebýva vždy ľahké. Svoju rolu zohrávajú aj city a emocionálne pripútanie. Aj k násilným ľuďom nás totiž môžu viazať puto a láska, ktoré bránia tomu, aby človek urobil okamžité rozhodnutie vzťah ukončiť.
V krátkosti o rodine a vzťahoch:
- Vianoce nie sú pre každého šťastné: Vianoce sú obdobím, v ktorom sa len ťažko vyhneme vôni perníkov, jagavým ozdobám, svetielkam či vianočným koledám. Mnohým ľuďom to neprekáža, ba vítajú, že sychravé a chladné dni sa trochu rozžiaria. Pre iných však ide len o nevítanú kulisu.
- Zima napriek teplému oblečeniu: Máte na sebe teplé ponožky, hrubý sveter zapnutý ku krku a napriek tomu je vám stále chladno? Skúste sa pozrieť na svoj jedálny lístok. Niektoré potraviny nás totiž príjemné zahrejú, no iné môžu naopak schladiť.
- Problém s popraskanými perami: Koža na perách je ešte jemnejšia ako na krku či na očných viečkach. Preto veľmi citlivo reaguje na zmeny vonkajšieho prostredia, ale odzrkadľujú sa na nej aj procesy v organizme. Popraskané pery môžu signalizovať aj vážnejší vnútorný problém.
Rozhovory ZKH

Nevzdá sa funkcie špeciálneho prokurátora, aby zobral vláde časť argumentov? Čo bude znamenať zrušenie prokuratúry v praxi pre 1 700 spisov? Ako sa pozerá na to, že generálny prokurátor Maroš Žilinka tieto zmeny podporil? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so špeciálnym prokurátorom Danielom Lipšicom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ukrajine musíme pomôcť, aby ruskú agresiu zvládala dlhodobo
- TECH_FM: V puberte prestávame rásť. Vedci zisťujú, prečo
- Vertigo: Wonka vs. pokračovanie Perinbaby? Výsledok je jednoznačný
- Klik: Twitter sa konečne dá nahradiť sieťou aj od iného sociopata
- Dejiny: Nástrahám sa vyhol rovnako ako Vltava. Český Krumlov je takmer zázrak
Karikatúra

Recept dňa

Klasický aj netradičný, s majonézou aj zálievkou. Z našich receptov na vianočný zemiakový šalát si určite vyberiete.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Hlavné pojednávanie so Zoroslavom Kollárom a spol.
- Hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik
- Hlavné pojednávanie vo veci vraždy mafiána Róberta Niguta
- Zverejnia výsledky prezidentských volieb v Egypte
- Fínsko a USA podpíšu dohodu o obrannej spolupráci
Dnes v histórii

Nemecký diktátor Adolf Hitler podpísal 18. decembra 1940 tajný rozkaz nacistického vrchného velenia č. 21 pod krycím názvom Fall Barbarossa o prepadnutí a zničení Sovietskeho zväzu v bleskovej vojne. Útok mal byť pripravený do 15. mája 1941.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
