Študentovi práva Marekovi Janigovi začali po hanlivom statuse premiéra Roberta Fica chodiť vyhrážky smrťou. Dekan Eduard Burda, ktorý najskôr nechcel reagovať, sa svojho žiaka verejne zastal. Študentská rada Fica vyzvala, aby sa ospravedlnil.
Pri streľbe na Filozofickej fakulte Univerzity Karlovej v Prahe prišlo o život najmenej 15 ľudí a minimálne 24 je zranených. Strelec bol študentom školy, skutok mal premyslený a zrejme sa inšpiroval obdobným činom v zahraničí. Fico vyjadril rodinám a blízkym obetí úprimnú sústrasť.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Študentovi, na ktorého zaútočil Fico, sa vyhrážajú smrťou. Dajte Marekovi pokoj, odkazuje dekan Burda
- Vláda nenechá políciu nezávislou. Zásahy do vyšetrovania už vidia aj voliči koalície
- Pri streľbe na pražskej univerzite zomrelo najmenej 15 ľudí, 24 ďalších je zranených
- Peňaženku Kremľa plní najmä Rosneft. Putin sa spolieha aj na Gazprom, ktorý obracia čínskym smerom
- Vlhová predviedla famóznu jazdu, pripísala si druhý triumf v sezóne
- Nanoplasty znepokojujú odborníkov. Nová štúdia ich spája s Parkinsonovou chorobou
Ranný brífing Vám každý pracovný deň prináša tie najdôležitejšie správy a po vyše 240 vydaniach v tomto roku si na Vianoce berie (verím, že zaslúžené) voľno. V mene redakcie denníka SME Vám prajem príjemné a najmä v zdraví prežité vianočné sviatky a šťastný nový rok. Uvidíme sa opäť v utorok 2. januára 2024.
Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený magazín Historická revue. Prečítate si dejiny Andrássyovcov - jedného z našich najvplyvnejších rodov, bez ktorých by Gemer či Zemplín neboli tým čím sú. SME na celý víkend spolu s magazínom Historická revue stojí len 1,95 eur.
Študentovi, na ktorého zaútočil Fico, sa vyhrážajú smrťou. Dajte Marekovi pokoj, odkazuje dekan Burda

Študentovi práva Marekovi Janigovi začali po statuse premiéra Fica chodiť vyhrážky smrťou. Dekan Eduard Burda, ktorý najskôr nechcel reagovať, sa svojho žiaka verejne zastal. V stanovisku hovorí, že sa sám stal predmetom množstva útokov.
„Prosím všetkých ľudí na Slovensku, ktorí cítia potrebu negatívne sa vyjadrovať k študentovi Marekovi Janigovi, aby s tým okamžite skončili,“ napísal Burda na stránke univerzity s tým, že útoky odsudzuje. „Dajte Marekovi pokoj, začína to prekračovať akékoľvek medze ľudskosti,“ odkázal.
Všetko sa začalo Burdovými vyjadreniami na adresu špeciálnej prokuratúry. Dekan ministerstvu spravodlivosti pomáhal s prípravou návrhu na jej zrušenie. Považuje ju za „potenciálny kriminogénny faktor“ a myslí si, že špeciálnych prokurátorov je ľahké zneužiť.
Študent Janiga označil dekanove výroky v rozhovore pre Denník N za podozrivé. Pobúrilo to premiéra Roberta Fica, ktorý na Janigu verejne zaútočil. Po verejnom poste druhého najvyššieho ústavného činiteľa prišlo Janigovi „viacero vyhrážok, či už na život, alebo iné veci“.
- Študenti Ficov útok odsúdili: Študentská rada vysokých škôl dôrazne odsúdila útoky premiéra Roberta Fica na študenta Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave Mareka Janigu. Na premiéra apelujú, aby sa verejne ospravedlnil za svoje útoky na študentstvo a nepokračoval v týchto praktikách.
Vláda nenechá políciu nezávislou. Zásahy do vyšetrovania už vidia aj voliči koalície

Nie je ničím výnimočné, že nevoliči Smeru vnímajú zámer vlády ovplyvniť vyšetrovania politicky citlivých káuz. Prekvapivejšie je, že už aj každý piaty volič strán vládnej koalície - Smeru, Hlasu a SNS si myslí, že vláda „bude ovplyvňovať policajné vyšetrovania a súdne procesy týkajúce sa korupčných káuz“.
Takýto názor má 17 percent súčasných priaznivcov Smeru, 19 percent voličov Hlasu a 34 percent voličov SNS. Vyplýva to z prieskumu agentúry NMS Market Research z prelomu novembra a decembra. Respondenti priraďovali svoje stanoviská k očakávanému pôsobeniu novej vlády. Jeden z výrokov sa týkal práve prístupu vlády k trestnej politike štátu.
Z prieskumu nevyplýva, že voliči koalície by s postavením nepohodlných vyšetrovateľov NAKA a vedenia Policajného zboru mimo služby nesúhlasili alebo že by im prekážal zámer vlády rušiť špeciálnu prokuratúru, či znižovať sadzby trestov za korupciu.
Aj skupina voličov Smeru, Hlasu a SNS si však myslí, že vláda nenechá policajtov, prokuratúru a súdy pracovať nezávisle a ich prácu bude politickými zásahmi ovplyvňovať.
V krátkosti z domova:
- Schválenie štátneho rozpočtu: Poslanci Národnej rady schválili vládny návrh zákona o štátnom rozpočte na rok 2024. Predseda parlamentu Peter Pellegrini rokovanie ukončil skôr než vystúpili všetci prihlásení rečníci prostredníctvom schváleného procedurálneho návrhu. Za návrh hlasovalo všetkých prítomných 79 poslancov.
- NAKA obviňovala z korupcie: Polícia obvinila z korupcie troch ľudí, ktorí pôsobia v zdravotníctve. Dvaja z nich sú bývalý šéf VšZP Miroslav Kočan a podnikateľ Radoslav Bardún, ktorý je konečným užívateľom výhod firmy Medirex. Je to jedna z najvplyvnejších firiem v oblasti laboratórnej diagnostiky.
- Tresty pre konopných väzňov: Sú radi, že im novela Trestného zákona zníži drakonické tresty za to, že pestovali konope, ale aj tak si o nej myslia, že je účelová. Nie všetkým konopným väzňom sa po prijatí Trestného zákona výrazne zníži trest. Jozefovi Šipošovi stále hrozí sedem až desať rokov väzenia.
Pri streľbe na pražskej univerzite zomrelo najmenej 15 ľudí, 24 ďalších je zranených

Pri streľbe v budove Filozofickej fakulty na pražskej Karlovej univerzite zahynulo najmenej pätnásť ľudí vrátane útočníka a 24 ľudí bolo zranených. Policajný prezident Martin Vondrášek uviedol, že páchateľ si podľa všetkého zobral po čine život, ale polícia vyšetruje aj možnosť, že ho zabila aj policajná streľba.
Hovorkyňa záchrannej služby Jana Poštová potvrdila, že najmenej jedenásť osôb má závažné zranenia, osem ľudí bolo zranených stredne a päť ľahko.
Vondrášek ďalej informoval, že išlo o dopredu premyslený čin. Polícia aktuálne preveruje možný účet páchateľa na sociálnej sieti Telegram. Príspevky naznačujú, že útočník sa inšpiroval nedávnym útokom v ruskom Briansku, kde študentka zastrelila dve osoby a päť zranila.
Vondrášek nepotvrdil identitu muža z dôvodu devastačných zranení. Potvrdil však, že s prípadom súviselo pátranie po mužovi narodenom v roku 1999, ktorý mal zavraždiť muža narodeného v roku 1968. Strelca české médiá identifikovali ako Davida K., ktorý pred streľbou v Prahe najprv zabil svojho otca v obci Hostouň na Kladensku.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Prenesenie vojny ku Kremľu: Ukrajinská tajná služba SBU posilňuje svoju činnosť v tyle nepriateľa, aby ruskú vojnu proti Ukrajine preniesla čo možno najbližšie ku Kremľu, uviedol šéf SBU Vasyl Maljuk. Generál vyhlásil, že ruského prezidenta Vladimira Putina čakajú prekvapenia.
- Drony sú prioritou: Ukrajina sa v boji proti ruským inváznym jednotkám čoraz viac spolieha na bezpilotné lietadlá každého druhu, uviedol ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Označil ich za „zjavnú prioritu štátu“ a dodal, že sa pracuje aj na zlepšení ich účinnosti.
- Ruský postup pri Bachmute: Ruskí a ukrajinskí vojaci podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny pokračujú v pozičných bojoch na celom fronte. Analytici inštitútu však uviedli, že ruská armáda dosiahla malý ale potvrdený postup severne od mesta Bachmut. Ruské jednotky mierne postúpili severozápadne od obce Spirne, ktorá leží 25 kilometrov severovýchodne od Bachmutu.
- Žiaden záujem o mierové rokovania: Rusko už upúšťa od predstieraného záujmu o mierové rokovania, ukazujú to najnovšie vyjadrenia hovorcu Kremľa Peskova, informujú analytici z Inštitútu pre štúdium vojny. Peskov povedal, že Moskva v tejto chvíli nemá dôvod začať mierové vyjednávania s Ukrajinou a „neexistujú na ne žiadne predpoklady“.
- Marihuanou na stres z vojny: Ukrajinský parlament odhlasoval legalizáciu medicínskej marihuany po tom, čo vojna s Ruskom zanechala tisíce ľudí s posttraumatickou stresovou poruchou. Podľa mnohých by práve táto medicínska marihuana mohla pomôcť zmierniť ťažké psychické stavy u ľudí zasiahnutých vojnou.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Európa potrebuje novú ukrajinskú stratégiu
- The New York Times: USA a Európa sa zameriavajú na ruské aktíva na pomoc Ukrajine, keďže finančné prostriedky dochádzajú
- The New York Times: Kľúčoví sprisahanci Hamasu zo 7. októbra unikajú z izraelského zovretia Gazy
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Peňaženku Kremľa plní najmä Rosneft. Putin sa spolieha aj na Gazprom, ktorý obracia čínskym smerom

Pre Kremeľ a osobne pre prezidenta Vladimira Putina je ropný a plynárenský sektor kľúčový, a preto nad ním sprísňuje svoju kontrolu. Nariadil zhabanie miliardových podielov rakúskej spoločnosti OMV a nemeckej spoločnosti Wintershall Dea v projektoch týkajúcich sa ťažby zemného plynu v arktickej oblasti Ruska. Ich aktíva prevezmú nové ruským štátom kontrolované spoločnosti.
Ide o doteraz najväčšie zabavenie zahraničných aktív v Rusku. Má ísť o odpoveď Kremľa na „hospodársku vojnu“, ktorú Západ vyhlásil Rusku. Ruský štát tak posilňuje svoju pozíciu v sektore, ktorý bez ohľadu na citeľný pokles jeho príjmov, stále živí významnú časť federálneho rozpočtu (tento rok približne 28 percent).
Ukazuje sa však, že väčšinu týchto peňažných tokov nekontroluje štát ako taký, ale Putin osobne. Deje sa tak prostredníctvom spoločnosti Rosneftegaz, ktorá je v stopercentnom vlastníctve štátu a bola založená v roku 2004. Tá okrem iného vlastní takmer 11 percent akcií Gazpromu, približne dve pätiny Rosneftu a podiel v holdingu Inter RAO podnikajúcom v elektrárenstve a teplárenstve.
„Peniaze, ktoré tieto a ďalšie spoločnosti získavajú v podobe dividend, má k dispozícii samotný prezident Vladimir Putin,“ povedal pre denník Moscow Times Michail Krutichin, ktorý sleduje ruský ropný a plynárenský priemysel.
V krátkosti z ekonomiky:
- Predaj diaľničných známok: Národná diaľničná spoločnosť od nového roka preberie predaj elektronických diaľničných známok. Prevezme časť podniku SkyToll, ktorá doteraz sprostredkovávala ich predaj. NDS za prevzatie zaplatí 990-tisíc eur.
- Yura v Hnúšti končí: Výrobca káblových zväzkov pre automobilový priemysel Yura Eltec Corporation Slovakia definitívne ruší svoju výrobu v Hnúšti, časť ľudí sa presunie do podniku spoločnosti v susednej Rimavskej Sobote. Hromadné prepúšťanie sa má dotknúť vyše 320 zamestnancov.
- Kontrola Finančnej správy: Listová kampaň Finančnej správy na podporu plnenia povinnosti pri výbere dane z prevodu vlastníctva nehnuteľností bola úspešná. Od spustenia kampane v roku 2021 sa podarilo dodatočne vybrať na daniach a zdravotných odvodoch viac ako 28 miliónov eur. Zlyháva však pri plnení úloh na slovensko-ukrajinskej hranici.
Vlhová predviedla famóznu jazdu, pripísala si druhý triumf v sezóne

Slovenská lyžiarka Petra Vlhová zvíťazila v nočnom slalome v rámci pretekov Svetového pohára vo francúzskom stredisku Courchevel a zaknihovala jubilejný 30. triumf v prestížnom seriáli.
Druhá skončila americká lyžiarka Mikaela Shiffrinová, ktorá nevyužila náskok z prvého kola, so stratou stratila 24 stotín sekundy. Pódium doplnila Rakúšanka Katharina Truppeová s priepastným mankom 2,06 sekundy.
Vlhová v rozhovore neskrývala radosť. „Je to veľmi dôležité víťazstvo pre mňa, cítim sa skvele, mám sebavedomie a lyžovala som dobre. Posledné závody som bola od výhry kúsok, no vždy niečo chýbalo. Robíme s mojím tímom tvrdú robotu, špeciálne posledný týždeň. Mala som za štyri dni tri tréningy, poďakovanie patrí špeciálne Maurovi. Víťazstvo je dôležité, som veľmi šťastná za výhru,“ uviedla.
Vlhová vyhrala úvodný slalom sezóny v Levi, druhý na rovnakom svahu nedokončila. V Killingtone ju porazila len Shiffrinová. Američanka vedie priebežné poradie disciplíny o 50 bodov pred Vlhovou. Celkovo má Shiffrinová 700 bodov. Vlhovej so 491 bodmi patrí tretia pozícia.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Nanoplasty znepokojujú odborníkov. Nová štúdia ich spája s Parkinsonovou chorobou

Syntetické plasty odborníci prvýkrát vyrobili na začiatku dvadsiateho storočia. Netrvalo dlho a plastové obaly sa stali súčasťou nášho každodenného života. Spíme na vankúšoch naplnených plastom, väčšina z nás si umýva zuby plastovými zubnými kefkami, jeme jedlo z plastových nádob a aj tento text vzniká písaním na plastovej klávesnici.
Neprejde jeden deň bez toho, aby sme sa nestretli s nejakým plastovým produktom. Lenže, ako to už býva, aj v tomto prípade si pohodlie vyberá svoju daň. A nie je nízka.
„Vedci skutočne zistili, že v krvi väčšiny testovaných dospelých sa nachádzajú drobné plastové čiastočky. V súčasnosti len začíname objavovať škody, ktoré tieto plasty môžu spôsobiť,“ píše v texte na portáli The Conversation Janosch Heller, profesor biomedicínskych vied na Dublin City University.
Podľa odborníka je obzvlášť znepokojujúce, že pre svoju miniatúrnu veľkosť môžu nanoplasty preniknúť cez ochrannú hematoencefalickú bariéru (fyziologická bariéra medzi krvným obehom a centrálnou nervovou sústavou, pozn. red.) a dokonca vstúpiť do jednotlivých mozgových buniek, konkrétne neurónov.
V krátkosti o zdraví:
- V športe žiadne skratky neexistujú: Kondičný tréner Šimon Klimčík pripravuje na súťaže viacerých špičkových slovenských športovcov. Nedávno spojil svoje sily so športovým redaktorom Jurajom Berzedim, a vytvorili knihu Nerev. Približujú v nej okrem iného aj to, aký by mal byť správny rozvoj dieťaťa zo športovej stránky v konkrétnom veku.
- Ako vyzerá správne fungujúce trávenie: Výživová terapeutka Michaela Birkusová sa roky venuje klientele, ktorá má rôzne funkčné poruchy trávenia, predovšetkým syndróm dráždivého čreva. Mnohí ľudia sa s touto diagnózou trápia roky a bezvýsledne obiehajú gastroenterológie. Ľuďom s takýmito tráviacimi poruchami neodporúča zveriť sa do rúk hocikomu.
- Hlučné hračky môžu poškodiť sluch: Z pestrofarebnej knižky sa ozýva rev leva, z plastového mobilu cinkanie, autíčka trúbia a vláčiky húkajú, hrniec rozpráva a spieva, až z toho človeka môže rozbolieť hlava. Veselé zvukové hračky, ktoré dokážu byť aj otravné, však môžu dlhodobo poškodiť sluch. Odborník radí pred nákupom skontrolovať hladinu hluku hračky.
Rozhovory ZKH

Zvažoval naozaj kandidatúru na prezidenta? Aká je jeho budúcnosť vo verejnom živote? A chystá sa na spoluprácu s expremiérom Ľudovítom Ódorom? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej so Štefanom Hamranom, bývalým policajným prezidentom.
Podcasty SME
- Dobre ráno: Smer chcel Blitzkrieg, má hanbu
- Index: V rozpočte je chyba, šetriť sa ide len naoko. Vláda to ani nepredstiera
- Ľudskosť: Kňaz, manžel a otec Martin Kováč o katolicizme, ktorý sa nebojí dnešného sveta
- Teplá vlna: DJka Karma hrá na diskotékach piesne, ktoré najviac ovplyvnili jej vyrastanie
Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte inšpiráciu na vianočné pečenie? vyberte si z našich receptov na klasické aj menej tradičné vianočné dobroty.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
Dnes v histórii

22. decembra 1882 predviedol v New Yorku americký vynálezca Edward Hibberd Johnson, spolupracovník Thomasa Alvu Edisona, prvý elektricky osvietený vianočný strom.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v roku 2024.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
