Nové trestné kódexy neprinesú len koniec špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica. Zmeny sa dotknú každý rok desaťtisícov bežných ľudí. Právni experti len postupne zisťujú, čo vlastne nový trestný balíček prináša.
Andrej Danko sa ponáhľal s návrhom, ktorý má obmedziť možnosti opozičných poslancov. Argumentuje pravidlami zo Slovinska. Buď im nerozumie, alebo zavádza.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Nie je to len o Lipšicovi. Ak vám vykradnú novostavbu či zničia chatu, po novom to bude na domáce väzenie
- Danko chce obmedziť opozíciu zmenou pravidiel, ktoré sám zavádzal
- Zničili bombardér, dva poškodili. Kyjev odhalil detaily tajnej akcie v ruskom tyle
- Banky testujú pozornosť klientov a zvyšujú úroky. V čase štátnej pomoci aj na sedem percent
- Slafkovský zažiaril. Strelil gól, pokoril míľnik a stal sa hviezdou zápasu
- Krátery hlboké päťdesiat metrov našli iba na Sibíri. Ako vznikli?
Nie je to len o Lipšicovi. Ak vám vykradnú novostavbu či zničia chatu, po novom to bude na domáce väzenie

Nové trestné kódexy neprinesú len zrušenie špeciálnej prokuratúry a odvolanie jej šéfa Daniela Lipšica. Zmeny sa dotknú každý rok desaťtisícov bežných ľudí.
Ak vám totiž niekto po novom prepichne všetky pneumatiky na aute, vyviazne pravdepodobne s pokutou nižšou, ako je hodnota zničených gúm. A ak niekto pripraví dôchodkyňu o byt, v ktorom žije, s vysokou pravdepodobnosťou za to dostane len podmienku, prípadne trest domáceho väzenia.
Nový Trestný zákon, ktorý pretláča vládna koalícia cez parlament v zrýchlenom konaní, prináša aj mnoho ďalších prekvapivých situácií. Právni experti len postupne zisťujú, čo vlastne nový trestný balíček prináša.
Tím expertov z justície a občianskej spoločnosti, na ktorého čele je prokurátor Peter Sepeši z Generálnej prokuratúry, zverejnil tento týždeň odborný príspevok s takmer 40 modelovými situáciami, v ktorých ukazuje dosahy novej trestnej politiky. Denník SME vyberá 15 modelových situácií z každodenného života.
- Pozmeňujúci návrh k Trestnému zákonu: Do pozmeňujúceho návrhu k novele Trestného zákona sa pretaví aj časť pripomienok Európskej komisie, deklaroval predseda Hlasu Peter Pellegrini. Opozičný poslanec Tomáš Valášek z Progresívneho Slovenska považuje legislatívny návrh za neopraviteľný a nenapraviteľný.
- Fico by mal vysvetľovať: Načo je Ficovi ďalšie vymýšľanie dôvodov na zrušenie špeciálnej prokuratúry? Keď sa už sťažuje, že bol za minulej vlády štyrikrát obvinený z trestnej činnosti, tak už nepovie, že jedno obvinenie mu zrušil zlý-zlý Daniel Lipšic osobne, píše Nataša Holinová.
Danko chce obmedziť opozíciu zmenou pravidiel, ktoré sám zavádzal

Predseda SNS Andrej Danko chce obmedziť opozíciu zmenou pravidiel rokovania parlamentu, ktoré však pred rokmi sám zaviedol. Pre jeden a pol mesiaca trvajúce naťahovanie schôdze početnými vystúpeniami poslancami opozície, chce Danko zákonom natrvalo skrátiť rečnícky čas, ktorý poslanci môžu v parlamente využiť vo svojich vystúpeniach.
Znamenalo by to napríklad, že by písomne prihlásení poslanci mohli k zákonu rečniť namiesto dvadsiatich už len desať minút. Bol to pritom Danko, kto v roku 2016 v koalícii so Smerom a Mostom-Híd dvadsaťminútový limit ako predseda parlamentu navrhol a následne presadil.
Opodstatnenosť svojho najnovšieho nápadu predseda SNS vysvetľuje tým, že rovnaké pravidlá platia aj v slovinskom parlamente. Danko ale rokovací poriadok slovinského parlamentu dezinterpretuje a spomína iba pasáže, ktoré zapadajú do scenára skracovať parlamentné vystúpenie v Národnej rade o polovicu.
V skutočnosti je systém v Slovinsku komplikovanejší a poslanci môžu vystupovať aj dlhšie.
V krátkosti z domova:
- Ficovo klamstvo o spise: Robert Fico klamal o spise u Igora Matoviča. Nález dokumentov totiž nedokazuje, že ich tam mal Matovič, keď bol ministrom. Existuje zároveň viacero vysvetlení, ako a kedy sa tam mohli dostať bez toho, aby ich Matovič nelegálne získal. Aj on sám pritom v minulosti využíval nejasné informácie zo spisov.
- Ficovo klamstvo o Scholzovi: Robert Fico klamal aj o stretnutí s Olafom Scholzom. V Bratislave tvrdil, že hovorili o úmrtí policajného exprezidenta Milana Lučanského a o trestnom balíčku, v Berlíne obaja pritakali, že nie. Ani jeden z nich vo svojom prejave zásahy slovenskej vlády do trestnej politiky štátu nespomenul ako tému rokovania.
- Pellegrini s Korčokom v druhom kole: Postup Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka do druhého kola prezidentských volieb vyzerá byť jasnou vecou, ukázal prieskum agentúry Focus pre reláciu Na telo televízie Markíza. Pellegriniho by podľa výsledkov prieskumu v prvom kole volilo 38,1 percenta rozhodnutých voličov. Korčokovi by svoj hlas dalo 35,6 percenta opýtaných.
Zničili bombardér, dva poškodili. Kyjev odhalil detaily tajnej akcie v ruskom tyle

Rusi najskôr hlásili „poškodenie“ lietadla, ale overené fotografie na sociálnych sieťach už o niekoľko hodín ukázali úplne rozmetaný stroj v plameňoch.
Posádky Tu-22M3 na Ukrajine zavraždili mnoho ľudí a spôsobili obrovské škody. Tieto lietadlá odpaľujú rakety Ch-22. Jedna z nich napríklad pred rokom zasiahla panelový dom v Dnipre, v ktorom na mieste zomrelo 46 ľudí. Predtým dopadla v lete 2022 na obchodné centrum v meste Kremenčuk, kde zahynulo dvadsať ľudí.
O mimoriadnej operácii niekoľko mesiacov ukrajinská strana mlčala. Až minulý týždeň ministerstvo obrany oznámilo, že posmrtne udelilo vyznamenanie Hrdina Ukrajiny a Rád zlatej hviezdy plukovníkovi vojenskej rozviedky Olehovi Babijovi, ktorý operáciu vymyslel, zorganizoval a tiež uskutočnil. Nakoniec pri nej zahynul. Vojakovi na dome v Kyjeve, kde žil, odhalili pamätnú tabuľu.
Ukrajinský diverzný tím sa úspešne dostal až k letisku Solcy, kde dronom zničil jedno lietadlo a dve poškodil. Ukrajincom sa podarilo dostať aj späť, ale vo chvíli, keď prechádzali frontovou líniou na východe Ukrajiny, ich obkľúčili ruskí vojaci. Babij zahynul 30. augusta, o osude ďalších členov tímu sa ukrajinská rozviedka nezmieňuje.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Pád transportného lietadla: Stále nie sú dôkazy na podporu tvrdení Moskvy, že v zrútenom ruskom vojenskom lietadle boli ukrajinskí vojaci, uviedol Kyjev. Ruskí vyšetrovatelia tvrdia, že našli ukrajinské doklady a časti tiel s tetovaním na mieste pádu lietadla. O páde lietadla mimoriadne rokovala aj Bezpečnostná rada OSN. Organizácia však nie je v pozícii, aby okolnosti pádu lietadla overila.
- Trojitý útok na Avdijivku: Ukrajina odrazila trojitý útok na Avdijivku, úspešné protiútoky bránia Rusku získať plnú kontrolu nad mestom. Rusi útočia z troch strán - z juhu, severu a tiež bojujú na okraji východnej štvrte samotného mesta Avdijivka. Utrpeli však ťažké straty.
- Spomaľovanie humanitárnej pomoci: Situácia na Ukrajine je „veľmi vážna“, upozornil UNHCR s tým, že dodávky humanitárnej pomoci sa spomaľujú. V rokoch 2022 a 2023 bola práca UNHCR a ďalších humanitárnych organizácií dobre financovaná, tento rok však hrozia v tejto oblasti obmedzenia.
- Na fronte na neurčito: Kremeľ už väzňom zverbovaným do vojny na Ukrajine neponúka odpustenie trestu po šiestich mesiacoch služby. Teraz už zverbovaní väzni musia v armáde zostať na neurčitú dobu do konca vojny.
- Zbavenie Maďarska hlasovacích práv: Lídri Únie sú naklonení myšlienke zbaviť Maďarsko hlasovacích práv, ak premiér Viktor Orbán zablokuje pomoc Ukrajine. Viacerí európski diplomati naznačili, že po mnohých rokoch „mäkkého“ prístupu voči Budapešti sa možnosť zbavenia hlasovacích práv už nenachádza mimo stola.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Skutočne teraz Kongres opustí Ukrajinu?
- The Washington Post: Rusko prejavuje sebadôveru, keď sa usiluje o spojenectvá s cieľom podkopať Západ
- Foreign Affairs: Ďalšia globálna vojna
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Banky testujú pozornosť klientov a zvyšujú úroky. V čase štátnej pomoci aj na sedem percent

Ak dlžník s hypotékou počíta s tým, že mu jeho banka pri refixácii úveru poskytne takú úrokovú sadzbu, akú oficiálne komunikuje, môže ostať poriadne prekvapený, keď dostane oznámenie o zmene úrokovej sadzby. V niektorých prípadoch je rozdiel dramatický a na mesačnej splátke môže spraviť podstatný rozdiel.
V decembri minulého roka vláda Roberta Fica predstavila balíček pomoci pri náraste splátok hypotekárnych úverov. Systém nastavila tak, že štát dlžníkovi preplatí 75 percent rozdielu medzi pôvodnou a zvýšenou splátkou (maximálne 150 eur).
Štátna pomoc funguje približne mesiac. Preto sme sa snažili zistiť od bánk, finančných sprostredkovateľov i bežných klientov, aké ponuky pred koncom viazanosti klientom ponúkajú a či existujú indície, že banky štátnu pomoc zneužívajú v podobe umelo vyšších úrokov.
Extrémom je Slovenská sporiteľňa, ktorá pri trojročnom fixe, ponúkla klientom sadzbu 6,50 až 6,80 percenta, čo je vysoko nad úrokom 5,39 percenta, ktorú banka komunikuje. V ďalšom prípade išlo o 365.bank, ktorá klientovi ponúkla dokonca až sedempercentný úrok pri refixe na tri roky.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dopyt po tepelných čerpadlách: Lichtenštajnská firma Hoval stavia novú výrobnú halu v Istebnom na Orave. Postupne do roku 2030 v nej chce spúšťať produkciu tepelných čerpadiel. Počet zamestnancov sa po dokončení haly zvýši zo súčasných tristodvadsať na šesťsto.
- Rozpočet ministerstva športu: Rozpočet nového ministerstva cestovného ruchu a športu bude asi 250 miliónov eur, pričom ďalších sto miliónov eur by malo prísť z „hazardu“, oznámil novovymenovaný šéf rezortu Dušan Keketi a zároveň avizoval aj presunutie Tiposu do zriaďovateľskej pôsobnosti nového ministerstva.
- Taraba zrušil verejné obstarávania: Šéf envirorezortu Tomáš Taraba zrušil dve verejné obstarávania v súvislosti s čistením dnových sedimentov na Vodnom diele Gabčíkovo za viac ako 161 miliónov eur. Na údržbu vodných tokov je podľa ministra zo zákona určená štátna spoločnosť Slovenský vodohospodársky podnik.
Slafkovský zažiaril. Strelil gól, pokoril míľnik a stal sa hviezdou zápasu

Juraj Slafkovský predviedol v zápase Montrealu na ľade Pittsburghu vynikajúci výkon. Habs síce prehrali 2:3 po predĺžení, no mladík sa stal prvým Slovákom s 20. bodom v prebiehajúcej sezóne NHL a podľa analytických štatistík bol najlepším hráčom tímu. Vyhlásili ho za tretiu hviezdu stretnutia.
Montreal viedol v 16. minúte zásluhou Guhleho, no v druhej tretine sa „tučniakom“ podarilo odpovedať zásluhou presného zásahu Ellera. O zhruba osem minút neskôr prišla Slafkovského chvíľa.
Jeho siedmy gól v tomto ročníku padol aj trochu so šťastím. Využil presilovku a opäť sa osamostatnil na čele slovenskej tabuľky strelcov. To však zďaleka nemuselo byť všetko. Jeho sebavedomie rastie, čo potvrdil v predĺžení. Vypracoval si šancu na strelenie gólu, zastavil ho až brankár Jarry.
Slafkovský nastúpil v druhom útoku s Monahanom a Armiom. Odohral 17 minút a 9 sekúnd, päťkrát vystrelil na bránku, rozdal dva bodyčeky a zaknihoval mínusový bod.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Krátery hlboké päťdesiat metrov našli iba na Sibíri. Ako vznikli?

Za posledné roky sa na Sibíri objavilo niekoľko zvláštnych kráterov. Trvale zamrznutá pôda akoby vybuchla a v zemi zostala niekedy až päťdesiat metrov hlboká diera. Podivuhodné je, že krátery neobjavili vedci nikde inde na svete, iba na polostrove Jamal a na Gydskom polostrove na severe Ruska.
Krátery sú takmer dokonalé kruhy a môžu mať na šírku cez dvadsať metrov. Prvý objavili v roku 2012 a odvtedy vedci identifikovali aspoň ďalších sedem. Výskumníci v priebehu rokov prišli s viacerými hypotézami o tom, ako mohli krátery vzniknúť.
Jedna napríklad hovorila, že vznikajú na miestach, kde boli kedysi v histórii jazerá bublajúce s unikajúcim zemným plynom. Keď jazerá vyschli, odhalili dno a to tak bolo priamo vystavené teplotám hlboko pod bodom mrazu. Pri zamŕzaní pôdy sa v zemi uzamkli plyny a postupom rokov sa hromadili, až zem nevydržala tlak a explodovala.
Problém tejto hypotézy je, že krátery vedci objavili aj na miestach, kde v minulosti jazerá neboli, vysvetľujú autori novej štúdie. Ich vznik preto musí súvisieť s typickými vlastnosťami prírody na dvoch severných polostrovoch krajiny.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Vedecký pohľad na lásku: Kniha Päť jazykov lásky stojí na predpoklade, že každý človek hovorí iným jazykom lásky a v úspešnom vzťahu sa partneri naučia hovoriť hlavným jazykom toho druhého. Podľa kritikov je však takéto tvrdenie príliš zjednodušujúce a niektorým vzťahom môže aj ublížiť. Koncept jazykov lásky nedávno skupina výskumníčok podrobila vedeckému pohľadu.
- Koniec misie Ingenuity: Americký Národný úrad pre letectvo a vesmír oznámil poškodenie aspoň jedného listu rotora na prieskumnej helikoptére Ingenuity operujúcej na Marse. NASA tak túto misiu po takmer troch rokoch vyhlásila za ukončenú. Helikoptéra absolvovala na Marse viac ako 70 letov.
- Levom komplikujú život mravce: Levom na savane v Keni sa čoraz menej darí pri love zebier a podľa vedcov za to môže narušenie rovnováhy druhov spôsobené invazívnymi mravcami. Tie totiž vytlačili domáce druhy, čo viedlo okrem iného k tomu, že levy prišli o svoj prirodzený úkryt v akáciových porastoch a to im lov komplikuje.
Rozhovory ZKH

Čo mu prekáža na novele trestného zákona najviac? Aký to bude mať dopad na celé Slovensko? A je na takýchto zásadných zmenách vôbec spoločenská zhoda? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Radovanom Palom, advokátom Taylor Wessing a poradcom prezidentky Zuzany Čaputovej.
Podcasty SME
- Dobré ráno brand: Vysoké hypotéky, vysoké ceny bytov. Slovensko je topka v nedostupnosti bývania
- TECH_FM: Vo vesmíre objavili zvláštny objekt, nevieme ho dobre vysvetliť
- Vedecký podcast SAV: Maksym Danchenko - Černobyľský výbuch spôsobil bizarné mutácie
- Vertigo: Idioti, nacisti, trolovia. Severská kinematografia vie zaujať, prekvapiť aj provokovať
- Klik: Tesla už cíti tlak konkurencie a Netflix opäť vyhráva
- Dejiny: Lenin bol fanatik s ťahom na bránku
Karikatúra

Recept dňa

V hlavnej úlohe kari. Vyberte si z chutných a nielen exotických receptov.
Dnes očakávame
- Prezidentka Zuzana Čaputová pricestuje na oficiálnu návštevu Kanady
Dnes v histórii

Prvý automobil: 29. januára 1886 získal nemecký technik Karl Friedrich Benz patent na svoje praktické trojkolesové motorové vozidlo s benzínovým motorom. Použil ležatý jednovalcový štvortaktný motor s elektrickým zapaľovaním a výkonom 0,75 koňa.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
