SME

Ranný brífing: Smer si pomáha šikovnou obštrukciou, Matovič sa opäť snaží iba zviditeľniť

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS znova, ale tentoraz šikovne, obmedzila opozičné vystúpenia k novele Trestného zákona. Nechce dať zámienku pre konanie na Ústavnom súde. Vďaka tomuto zásahu už vláda presne vie, kedy môže očakávať schválenie celého Trestného zákona.

Doslova v hodine dvanástej podal svoju kandidatúru na prezidenta najmenej dôveryhodný politik na Slovensku Igor Matovič. Ľudia sa podľa jeho slov nemusia báť, že by pred sebou videli budúceho prezidenta. Chce vraj len „znormalizovať politiku“.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Smer si pomáha šikovnou obštrukciou, Matovič sa opäť snaží iba zviditeľniť
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Smer na to ide inak. Šikovne obmedzil opozíciu, nechce pobúriť Ústavný súd

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS znova, ale tentoraz šikovne, obmedzila opozičné vystúpenia k novele Trestného zákona. Od zrušenia špeciálnej prokuratúry a zníženia sadzieb trestov za ekonomickú kriminalitu delí vládnu koalíciu už len jedna parlamentná rozprava.

SkryťVypnúť reklamu

Ešte skôr, než sa v stredu o trinástej hodine začala, vládni poslanci obmedzili diskusiu najviac na 62 hodín. Menej než polovica tohto času na vystúpenia v pléne náleží opozícii.

Koalícia síce využila rovnaký postup ako minulý týždeň, ale tentoraz menej drastickým spôsobom. Vtedy totiž na diskusiu vyhradila len dvadsať hodín, teda menej než desať hodín rečnenia pre opozíciu.

Vláda sa takto cez svojich poslancov snaží na jednej strane urýchliť schválenie svojho trestného balíčka, ktoré početnými vystúpeniami od decembra brzdí opozícia. Na druhej strane sa však snaží vyhnúť tomu, aby pritom porušila jej práva vyplývajúce zo zákonov a z ústavy.

  • Študentská odborná diskusia: To, čo vynechali vládni politici, sa aspoň čiastočne snažili napraviť študenti práva odbornou diskusiou o rušení špeciálnej prokuratúry. Stáli v nej proti sebe predstavitelia oboch názorových táborov. Zhodu nenašli, no navzájom si vysvetľovali svoje odlišné postoje.
  • Právnická fakulta sa môže hanbiť: Keď je raz Robert Fico odhodlaný zlikvidovať nejakú lososiu farmu, o nijakú diskusiu záujem nemá. Ani žiadna podržtaška z koalície, ktorá to aj potvrdila tým, že znovu skrátila rozpravu k novele Trestného zákona, píše Nataša Holinová.

Matovič kandiduje za prezidenta. Ľuďom odkazuje, že sa jeho výhry báť nemusia

Na poslednú chvíľu v utorok pred polnocou podal svoju kandidatúru na prezidenta bývalý premiér a podľa prieskumov najmenej dôveryhodný politik na Slovensku Igor Matovič. Ide o nečakané rozhodnutie, ktoré líder strany OĽaNO premenovanej na Slovensko doteraz nijako verejne nekomunikoval.

SkryťVypnúť reklamu

Jeho strana však nepodporila jedného, ale dvoch kandidátov. S podporou poslancov strany bude kandidovať aj historik Ústavu pamäti národa Patrik Dubovský. Bude však kandidátom Kresťanskej únie a strany Za ľudí, ktoré s OĽaNO tvorili v parlamentných voľbách v septembri 2023 volebnú koalíciu.

Sám Matovič sa rozhodol kandidovať na poslednú chvíľu. „Takto ešte včera som nevedel, že budem kandidátom,“ vyhlásil na tlačovej konferencii, ktorú začal slovami, že sa ľudia nemusia báť, že by pred sebou videli budúceho prezidenta. „Nestojím tu pred vami ako človek, ktorý má šancu sa do druhého kola dostať,“ hovorí o svojich šanciach Matovič.

Sám si odpovedal na vlastnú otázku, aký postoj bude mať ku kandidátovi Ivanovi Korčokovi, ktorý má podporu opozičného Progresívneho Slovenska a SaS. „Nejdem v kampani škodiť Ivanovi Korčokovi,“ tvrdí, no dodáva, že aj jeho bude konfrontovať s otázkami. Naznačuje, že pri Korčokovi sú niektoré otázky nezodpovedané. Nespresnil však, čo tým myslel.

SkryťVypnúť reklamu
  • Matovič nebude sedieť v kúte: Matovič sa „len“ prihlásil do „súťaže“, aby ho už nemohli ignorovať. Nastalo v ňom vzrušenie hazardéra: už len jeden deň, nemôže si nechať ujsť šancu ukázať verejnosti, že on nebude sedieť v kúte. Ani v prípade, keď jeho kandidatúra na väčšinu ľudí funguje ako pach jedla, ktoré už v minulosti vyvolalo vracanie, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Ako to pokaziť Korčokovi: Príznaky spoločenskej smrti začal Matovič pociťovať od momentu, čo premenoval svoje hnutie. Koaličníci s ním odmietajú verejne diskutovať, opozičníci ho nevzali medzi seba. Ani na tlačovky, ani na pódiá protestov. Našťastie, neomylne zaňuchal svár a počiatky skazy. Tam sa mu darí najlepšie, píše Zuzana Kepplová.
  • Jedenásť kandidátov na prezidenta: Celkovo jedenásť kandidátov chce zabojovať o post prezidenta Slovenskej republiky v nadchádzajúcich voľbách. V abecednom poradí kandidujú Andrej Danko, Patrik Dubovský, Krisztián Forró, Štefan Harabin, Ivan Korčok, Marian Kotleba, Ján Kubiš, Igor Matovič, Milan Náhlik, Peter Pellegrini a Róbert Švec. Prvé kolo volieb prezidenta bude v sobotu 23. marca.

V krátkosti z domova:

  • UNB už odmietla zachraňovať Bory: Nemocnica Bory finančnej skupiny Penta opakovane požiadala najväčšiu, štátnu Univerzitnú nemocnicu Bratislava, aby jej pomohla s akútnymi pôrodmi neregistrovaných rodičiek. Vraj ich mali priveľa. UNB dvakrát vyhovela, tretiu žiadosť o predĺženie času na výpomoc už odmietla.
  • Odklad stavby nemocnice v Martine: Výstavba jedinej novej nemocnice na Slovensku, ktorej hrubá stavba by mohla byť zaplatená z peňazí z plánu obnovy, sa opäť dostala do časového sklzu. Hoci hrubá stavba má byť dokončená za niečo viac ako dva roky, stále pod ňou nie sú vysporiadané pozemky a nie je ani vybratá firma, ktorá ju bude stavať.
  • Problémy v domove v Báhoni: Za uplynulé tri roky polícia rieši už druhý prípad sexuálneho násilia v Domove sociálnych služieb pre dospelých v Báhoni. Prebieha trestné stíhanie. Okrem toho má zariadenie v Báhoni problém s klientmi s psychiatrickými diagnózami. Zamestnanci domova ich nezvládajú, lebo nemajú vypracované postupy na riešenie krízových situácií, a ani nie sú na to vyškolení.

Snaží sa Zelenskyj zbaviť vrchného veliteľa armády? Možno sa to už stalo

„Milí novinári, odpovieme všetkým naraz. Nie, nie je to pravda,“ napísalo ukrajinské ministerstvo obrany v pondelok na sociálnej sieti Telegram. Aj bez toho, aby menovali, každý hneď vedel, že strohá veta sa týka dohadov o odvolaní obľúbeného generála Valerija Zalužného z najvyššieho postu v ukrajinskej armáde.

SkryťVypnúť reklamu

O dva dni neskôr však americký denník Washington Post priniesol informáciu, že sa tak predsa len stalo. Ešte v pondelok mal podľa neho prezident Zalužného požiadať, aby odstúpil, ten to však odmietol. Následne sa ho preto rozhodol odvolať.

To isté píše aj britský denník The Times – s tým, že prezident musel svoje rozhodnutie po tlaku medzinárodných partnerov a vojenských predstaviteľov stiahnuť.

Napätie medzi ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským a Valerijom Zalužným, vrchným veliteľom ukrajinských ozbrojených síl, je známe už dlhšie a špekuluje sa o tom, že za odvolaním generála môžu byť nielen strategické, ale aj osobné dôvody.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Dohoda s Orbánom nevznikla: Summit Európskej rady, ktorý má rozhodnúť o pomoci Ukrajine, sa začne s nervozitou. Atmosféru rozvíril článok, podľa ktorého sa v zákulisí Európskej komisie pracuje na nátlakovom nástroji, ktorý by poškodil maďarskú ekonomiku, ak by Budapešť chcela ďalej blokovať kľúčové opatrenia Únie. Tesne pred stretnutím sa Únia pokúsila o kompromis s Budapešťou.
  • Ukrajinská nová zbraň: Na Ukrajinu mala doraziť prvá dodávka nových striel od americkej firmy Boeing, ktoré zatiaľ nemá vo výbave ani armáda Spojených štátov. Ukrajina bude prvou krajinou, ktorá systém použije v boji. Systém umožňuje zasahovať ciele vo vzdialenosti zhruba 150 kilometrov.
  • Úspešný ukrajinský kyberútok: Ukrajina oznámila, že podnikla úspešný kyberútok, ktorý vyradil server využívaný ruským ministerstvom obrany. Ruské úrady oznámili, že Rusko zasiahol rozsiahly „technický problém“, ktorý spôsobil výpadok internetu a postihol používateľov po celej krajine.
  • Únia si neplní ciele: Európska únia dodá Ukrajine do marca len polovicu sľúbenej delostreleckej munície, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell. Krajiny EÚ dodajú na Ukrajinu do marca na základe záväzku z minulého roka 524-tisíc kusov delostreleckej munície, čo je iba 52 percent stanoveného cieľa.
  • Biden chce obísť Kongres: Americký prezident Joe Biden mieni obísť odpor Kongresu voči ďalšej vojenskej pomoci Ukrajine cez Grécko. Krajine chce dodať zbrane s tým, že svoje vlastné nadbytočné vybavenie daruje Kyjevu. Bidenovi to umožňuje právna úprava, podľa ktorej môže označiť určité zbraňové systémy za nadbytočné a darovať ich alebo predať za nižšiu cenu partnerským krajinám.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Slovenský paradox: Drahé pôžičky? Ľudia sa zadlžujú ešte viac

Menšie pôžičky od bánk sú opäť v kurze. Po uplynulých rokoch, keď došlo k poklesu poskytnutých spotrebiteľských úverov, nastal obrat a banky evidujú oveľa viac poskytnutých pôžičiek.

Kým v roku 2022 išlo o prirodzené oživenie po pandémii, vlani objem spotrebiteľských úverov prekonal predkovidovú úroveň. Keďže úrokové sadzby v uplynulých dvoch rokoch výrazne rástli, Národná banka Slovenska tento trend považuje za paradox.

Nárast objemu spotrebiteľských úverov, ktoré banky vlani poskytli, zároveň ostro kontrastuje s vývojom hypoték. Kým objem poskytnutých hypoték medziročne klesol o polovicu, pri spotrebiteľských úveroch bol zaznamenaný nárast o viac ako sedem percent.

NBS upozorňuje, že ochota sa zadlžovať neutícha a predpokladá, že medziročný nárast pôžičiek dosiahne v nasledujúcich mesiacoch deväť percent. „Takýto rast sme pri spotrebiteľských úveroch naposledy videli pred vyše piatimi rokmi,“ upozorňuje NBS.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Z luxusu zostali len trosky: Hotel Hájnice v Hornom Vadičove v okrese Kysucké Nové Mesto otvárali v roku 2007 s tým, že priláka aj náročnejšieho klienta. Istý čas to vyzeralo tak, že projekt je úspešný a našiel si miesto na trhu. Zmenilo sa to v roku 2015, keď sa hotel stal predmetom obchodných sporov, ktoré pripomínali mafiánske praktiky.
  • Znižovanie cien v Ikei: V čase vysokej inflácie, keď ľudia šetria a odkladajú väčšie nákupy, sa Ikea musela prispôsobiť novej realite. Doteraz zlacnila až tretinu výrobkov a v tomto roku plánuje ďalšiu, tretiu vlnu znižovania cien. Riaditeľka bratislavskej Ikey Lucia Klečková hovorí pre INDEX aj o zlacňovaní.
  • Internetový predajca Hej.sk končí: Na slovenskom trhu končí jeden z najväčších internetových predajcov Hej.sk. Ako ďalej informuje spoločnosť na svojej webovej stránke, posledným dňom prevádzky bude 29. február 2024. Nakupovať elektro môžu ľudia aj naďalej v obchode DATART, ktorý patrí do rovnakej skupiny predajcov elektra ako Hej.sk.

Má výbornú formu. Médiá posielajú Róberta Boženíka do Španielska

Hrá vo výbornej forme. V 21 zápasoch najvyššej portugalskej súťaže strelil deväť gólov. Róbert Boženík s veľkou pravdepodobnosťou zmení dres ešte v zimnom prestupovom období.

SkryťVypnúť reklamu

O 24-ročného slovenského reprezentanta sa podľa zahraničných médií zaujímajú Lille, FC Porto, Hellas Verona, Werder Brémy či FC Sevilla. Najintenzívnejšie sa jeho prestup spomína s FC Sevilla. Podľa španielskych médií smeruje práve tam. Boženíka si mal osobne vyhliadnuť športový riaditeľ sedemnásobného víťaza Európskej ligy Victor Orta.

„Športový riaditeľ pracuje na jeho príchode niekoľko dní. Nemožnosť podpísať ho hneď však Boženíka zblížila s tímami ako Lille. Teraz sa však situácia mení a jeho príchod je na spadnutie. Boženík je útočník, ktorý so svojimi 188 centimetrami dominuje vo vzdušných priestoroch, čo je jeden z aspektov, ktorý chce zlepšiť tréner Quique Sánchez Flores,“ uvádza portál Relevo.

Hodnota Boženíka podľa špecializovaného nemeckého portálu transfermarkt.com dosahuje aktuálne päť miliónov eur.

SkryťVypnúť reklamu


Po Superbe má ceny aj nový Kodiaq. Koľko stojí a čo ponúka?

Okrem Superbu má Škoda na tento rok aj ďalšiu dôležitú novinku. Je ňou druhá generácia rodinného SUV Kodiaq. Kým menší Karoq bude mať už len elektrického nástupcu pod menom Elroq, nový Kodiaq ešte ostáva so spaľovacími motormi. Aj jemu však prvýkrát pribudla možnosť plug-in hybridného pohonu, takže už môže jazdiť aj na elektrinu.

Auto ostalo, podobne ako nový Superb, na podvozkovej platforme MQB, len jej pribudli evolučné zmeny. Oproti predošlej generácii novinka podrástla na dĺžku o 61 milimetrov, takže teraz má škodovácke SUV celkovo 4758 mm.

Keďže rázvor kolies sa nemenil, najväčšie priestorové zmeny sú v kufri, ktorý má teraz objem až 910 litrov. Kto sa rozhodne pre sedemmiestnu verziu, bude mať 360-litrový kufor a po sklopení dvoch sedadiel v treťom rade, získa stále slušných 845 litrov pre batožinu.

SkryťVypnúť reklamu

Podobne ako pri Superbe došlo k zredukovaniu výbavových stupňov. V prípade Kodiaqu však radikálnejšie, na Slovensku je k dispozícii zatiaľ jediná výbava Selection, neskôr ešte pribudne Sportline. Výbava Selection je v prípade 1,5-litrového štvorvalca s cenou od 36 170 eur, a to vrátane 2300-eurového uvádzacieho bonusu.

Auto novinky v skratke:

  • Ako Albánsko ovládli mercedesy: Po páde komunistického režimu túžili Albánci po zahraničnom aute, ktoré bude rýchle, spoľahlivé a na albánske pomery bude silným symbolom spoločenského statusu. Tieto podmienky dokonale spĺňali nemecké autá, ideálne mercedesy. Značka sa v krajine stala kultúrnou ikonou.
  • Posledný malý Hyundai: Stále platí, že najlacnejším novým autom na trhu je Dacia, tentoraz s treťou generáciou hatchbacku Sandero. A s cenou od 11 450 eur. Hneď za ňou je o triedu menší Hyundai i10, ktorého cena sa začína na sume 11 690 eur. A keďže nedávno prešiel faceliftom, vyskúšali sme si ho v redakčnom teste.
  • Hertz sa zbavuje elektromobilov: Americký gigant medzi autopožičovňami Hertz ohlásil odpredaj približne 20-tisíc elektromobilov zo svojej flotily. Hertz odôvodnil odpredaj elektrických modelov Tesla a Chevrolet Bolt neustále sa zvyšujúcimi nákladmi na opravy a inú údržbu vozidiel.

Rozhovory ZKH

Aká je atmosféra v divadle? Prečo herci tak dráždia politikov? O čom je film Vojna policajtov? A v čom sme sa oproti 90. rokom posunuli? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s hercom Alexandrom Bártom.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Nebojte sa univerzálnosti a fádnosti karfiolu a pripravte si z neho chutné a hlavne netradičné jedlo.

Dnes očakávame

  • Schôdza parlamentu, druhé čítanie novely Trestného zákona
  • Rokovanie vlády a tlačová beseda jej členov na tému „Únos spravodlivosti na Slovensku“
  • Protesty proti rušeniu Úradu špeciálnej prokuratúry a zmenám v Trestnom zákone budú od 18. hodiny prinajmenšom v 19 mestách
  • Mimoriadny summit o revízii rozpočtu EÚ vrátane novej finančnej a vojenskej pomoci Ukrajine

Dnes v histórii

1. februára 1952 vypracovalo Povereníctvo vnútra plán tzv. Akcie B, čo bola akcia vysťahovania „buržoáznych a nespoľahlivých elementov“ z mesta na vidiek. Počas nej z Bratislavy a ďalších väčších miest vysťahovali až do 1 400 ľudí, čím navždy poznačili ich životy. Byty po „nepriateľoch štátu“ dostali stranícke kádre a dôstojníci ŠtB.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 698
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 228
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 385
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 235
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 998
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 600
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 483
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 304
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Tadej Pogačar uniká Mathieu van der Poelovi a Woutovi van Aertovi na Okolo Flámska 2023.

Van der Poel a Pogačar zabojujú o ôsmy monumentálny triumf.


Peter Mikula

Zvolen neuspel na košickom ľade ani v druhom zápase semifinále.


TASR
Nehoda Doohana počas tréningu v Japonsku

V Japonsku zatiaľ dominujú McLareny.


Sportnet, TASR
Coco Gauffová.

Dvadsaťjedenročná Američanka chce zapôsobiť aj mimo tenisu.


Michaela Churavá
SkryťZatvoriť reklamu