Slovensko rokuje s USA o nákupe systémov Patriot, oznámil minister obrany Robert Kaliňák. S Američanmi by chcel dohodnúť možnosť využiť zľavu pôvodne určenú na bojové vrtuľníky Viper. Robert Fico pritom ešte z opozičných lavíc Patrioty kritizoval.
Prvých sto dní svojej štvrtej vlády zhodnotil Robert Fico tak, že dokázala viac ako predošlé vlády za niekoľko rokov. Nie je to pravda. V počte návrhov zákonov, ktoré vláda predložila do parlamentu, je to dokonca druhá najmenej aktívna vláda od roku 2002.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Keď Fico útočí na USA, Kaliňák signalizuje nákup ich Patriotov. Akú hru hrá Smer s USA?
- Koaličným poslancom sa rozprávať v parlamente nechce, zákony však prechádzajú ľahko
- Pomoc pre Ukrajinu za prísnejšiu migračnú politiku. Čo sa deje v americkom Kongrese?
- Na facebooku núkajú klobásy či tlačenky. Povolenie máte? Ste rypák
- Vlhová je po operácii. Cíti sa dobre a zotavuje sa podľa plánu, tvrdí tréner Pini
- Šimkovičovú nechce za ministerku 188-tisíc ľudí. Odovzdali jej štyri krabice s podpismi
Keď Fico útočí na USA, Kaliňák signalizuje nákup ich Patriotov. Akú hru hrá Smer s USA?

Keď pred takmer dvomi rokmi prišli slovenský vzdušný priestor chrániť spojenci z NATO so systémami MIM-104 Patriot, Robert Fico zo Smeru o nich nepochopiteľne hovoril ako o málo výkonných a nedostatočne presných zbraniach. O dva roky neskôr Fico už v pozícii predsedu vlády čoraz intenzívnejšie uráža Ukrajinu a Spojené štáty.
Jeho minister obrany Robert Kaliňák však signalizuje záujem o jeden z najväčších nákupov v histórii ozbrojených síl – práve o systémy protivzdušnej obrany Patriot zo Spojených štátov. Kaliňák ohlásil, že už začal s USA vyjednávať o možnosti, že by systém Patriot poskytli Slovensku so zľavou, ktorú pôvodne ponúkli na bojové vrtuľníky AH-1Z Viper.
Vrtuľníky Smer zavádzajúco kritizuje, že dokážu operovať len nad morom, čo je nezmysel. Slovensko má nedostatočnú protivzdušnú ochranu, čo je stav, ktorý pretrvával už predtým, než darovalo Ukrajine starnúci systém dlhého doletu S-300.
Podľa zistení SME sa ministerstvo pod vedením zo Smeru nechystá dramaticky meniť zbrojné plány v tejto oblasti z čias predošlých vlád.
Koaličným poslancom sa rozprávať v parlamente nechce, zákony však prechádzajú ľahko

Prvých sto dní svojej štvrtej vlády zhodnotil Robert Fico tak, že dokázala viac ako predošlé vlády za niekoľko rokov. Nie je to pravda. V počte návrhov zákonov, ktoré vláda predložila do parlamentu, je to dokonca druhá najmenej aktívna vláda od roku 2002. Horšia bola v tejto disciplíne len tretia vláda Roberta Fica, ktorá pôsobila od roku 2016.
Súčasná vláda predložila 13 návrhov zákonov, 12 ich prešlo a s výnimkou jedného všetky v skrátenom legislatívnom konaní. Dáta tiež ukazujú, že poslanci zo strán vládnej koalície sa do rozpravy k návrhom zapájajú len minimálne. O zákonoch tak diskutujú prevažne opoziční poslanci.
Zo 79 koaličných poslancov až 23 zatiaľ v pléne parlamentu nepovedalo viac než slovo „sľubujem“ pri skladaní poslaneckého sľubu. Dušan Galis je jedným z nich. Tvrdí, že v parlamente sa venuje iba témam športu, no nezapojil sa ani do rozpravy, v ktorej sa rokovalo o zriadení nového ministerstva športu. „Vedel som, o čo ide a že ide o dobrú vec. Na čo k tomu zbytočne rozprávať,“ vysvetľuje Galis.
Ondrej Dostál je poslancom už štvrté volebné obdobie a tvrdí, že poslanci Smeru sa vždy do rozpravy zapájali menej. Najviac viditeľné to bolo, keď bol Smer vo vláde, napríklad medzi rokmi 2016-2020. Ak bol Smer v opozícii, jeho poslanci boli vďaka možnosti kritizovať vládu o niečo aktívnejší.
- Najhoršia Ficova vláda: V prípade štvrtej vlády Roberta Fica sa za prvých sto dní podarilo zodpovedať nejednu otázku o jej charaktere. A keď si to zrátame, vyjde nám, že Fico podal vskutku obdivuhodný výkon: dokázal zostaviť s prehľadom najhoršiu zo svojich vlád. Zatiaľ, píše Peter Tkačenko.
- Zvyčajná vrstva lží: Do bojov o našu demokraciu sa už zamiešal aj Soros. Teda podľa Ficovho víkendového vysielania. Zostaviť tie jednoduché vety musí dať aj celkom zabrať. No tak, ako zvyčajne veľmi dobre vie, že klame, len sa tak práši, pri Sorosovi je do bodky mimo takmer úplne autenticky, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Úpadok Sme rodina: Boris Kollár glosuje politiku, Milan Krajniak píše knihu, Andrej Doležal zháňa prácu a Petra Krištúfková sa drží za ruku s ministrom pôdohospodárstva zo Smeru Richardom Takáčom. Ani sto dní od nástupu vlády Roberta Fica a ešte o mesiac viac od parlamentných volieb sa Sme rodina nepozviechala z katastrofálneho výsledku v septembrových voľbách.
- Ústavná sťažnosť opozície: Opozícia podala ústavnú sťažnosť v súvislosti s novelou Trestného zákona. Namieta skrátené legislatívne konanie či skrátenie času na diskusiu. Navrhuje zrušiť všetky doterajšie uznesenia Národnej rady, ktoré sa týkajú postupu pri schvaľovaní navrhovanej legislatívy.
- Veľký protest pred parlamentom: Opozičné strany zvolávajú veľký protest pred Národnou radou. Protest sa uskutoční v stredu 7. februára o 17:00, keď by sa malo hlasovať o novele Trestného zákona. Opozičné strany Progresívne Slovensko, Kresťanskodemokratické hnutie a Sloboda a Solidarita chcú tak poslancom ukázať, že Slovensko je proti prijatiu promafiánskeho balíčka.
Pomoc pre Ukrajinu za prísnejšiu migračnú politiku. Čo sa deje v americkom Kongrese?

Americký prezident Joe Biden sa už mesiace snaží na Ukrajinu dostať ďalší vojenský balík pomoci za miliardy dolárov. V šachu ho však držia republikáni, ktorí žiadajú, aby vláda ostrejšie zakročila proti nelegálnej migrácii na južnej hranici s Mexikom.
Senát predstavil znenie dohody, ktorá by oba problémy mohla vyriešiť. V hornej komore Kongresu potrebuje podporu demokratov aj republikánov. Ak návrh schvália, znamenalo by to najväčšie zmeny v migračnej politike od éry prezidenta Ronalda Reagana v 80. rokoch minulého storočia.
Pre Bidena je to tiež šanca, ako Ukrajine poslať sľúbenú pomoc. Pravdepodobnosť, že predložený zákon bude môcť podpísať, však nie je veľká. Republikáni, ktorí majú väčšinu v druhej komore – Snemovni reprezentantov – sa totiž už vyjadrili, že ho nepodporia.
„Tento návrh zákona je ešte horší, ako sme očakávali. Ani zďaleka neukončí katastrofu na hraniciach, ktorú spôsobil prezident,“ napísal na sociálnej sieti X predseda Snemovne reprezentantov Mike Johnson.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Odvolanie Zalužného: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj potvrdil, že zvažuje odvolanie hlavného veliteľa ukrajinskej armády Valerija Zalužného. V rozhovore pre taliansku televíziu RAI TV Zelenskyj uviedol, že o tom rozmýšľa v rámci širšej otázky stanovenia novej cesty pre krajinu.
- Zelenskyj priznal pat: Zelenského potvrdenie, že sa chystá vymeniť viacero vedúcich ľudí v štáte, zaznelo v situácii, keď iniciatívu na pozemnom bojisku držia v rukách ruské invázne vojská, Ukrajina má problém so stenčujúcimi sa zásobami munície a v americkom kongrese sa ďalší balík vojenskej pomoci Ukrajine stal predmetom vnútropolitických sporov vo volebnom roku.
- Kto nahradí Zalužného: Zatiaľ čo sa prezident Zelenskyj chystá odvolať Zalužného, niektorí bojujúci ukrajinskí vojaci sú skeptickí. Veľa by totiž podľa nich záležalo na tom, kto by generála prípadne nahradil. Väčšina Ukrajincov vníma Zalužného ako hrdinu a spomienky na ohromujúce víťazstvo v roku 2022 v mysliach mnohých prevažujú nad neúspechom vlaňajšej protiofenzívy.
- Zalužnyj nemá byť jediný: Ukrajinský prezident zvažuje aj odvolanie náčelníka generálneho štábu Serhija Šaptalu, píše Ukrajinska pravda. „Šaptala tiež opustí generálny štáb. Pri všetkých ostatných je to neisté,“ povedal webu jeden z vysokopostavených nemenovaných zdrojov. Iný zdroj dodal, že ku všetkým týmto udalostiam môže dôjsť v polovici týždňa.
- Ukrajina potrebuje mobilizovať: Ukrajina potrebuje nových vojakov, aby mohla odrážať ruské útoky, tvrdí nemecký brigádny generál Christian Freuding. Ukrajinské jednotky sa tiež musia obnoviť, pretože niektoré z nich sú na fronte už 24 mesiacov. O spôsobe a rozsahu sa v súčasnosti na Ukrajine diskutuje.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Adaptačná výhoda Ruska
- The Economist: V ruskej surreálnej ekonomike je Gucci lacný a vajcia drahé
- The Insider: Bašár Escobar: Ako rodina Asadovcov vybudovala narkoimpérium, aby sa udržala pri moci
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Na facebooku núkajú klobásy či tlačenky. Povolenie máte? Ste rypák

Facebookový profil Domáce zabíjačkové špeciality má 17-tisíc sledovateľov, čo je na slovenské pomery a špecifický segment činnosti veľmi solídne číslo. Jeho administrátor Jozef Kupča z Hontianskej Vrbnice naň každý týždeň pridáva príspevok, v ktorom ponúka mäsové výrobky.
Sľubuje, že klobásy, jaternice či šunky sú poctivé produkty bez chémie, vyrobené pomocou tradičných technológií, vďaka ktorým vynikne ich chuť. Aj recenzie na sociálnej sieti má prevažne pozitívne. Na náš záujem zareagoval promptne, cez chat poslal správu s linkou na objednávkový formulár aj s darčekovou poukážkou.
Stránok ponúkajúcich domáce mäsové špeciality sme na facebooku či na bazoši našli niekoľko, hoci majú výrazne menej sledovateľov. Podobajú sa v tom, že propagujú tradičný spôsob výroby podľa receptov starých rodičov.
Podľa štátnych veterinárov a klasických mäsiarov však môže byť takýto predaj nelegálny. Navyše, ak sa mäsové výrobky vyrábajú v nehygienických priestoroch z nekontrolovaných surovín, kupujúci riskujú svoje zdravie.
V krátkosti z ekonomiky:
- Najdrahšie budovy v inzerátoch: Na klasických realitných portáloch, ktoré ponúkajú byty či menšie pozemky, sa občas objavia aj nehnuteľnosti s miliónovými cenovkami. Z tých, ktoré sa nachádzajú v Bratislave, sme vybrali desať najdrahších. Do rebríčka sme zaradili tie, pri ktorých sme identifikovali majiteľa.
- Globalizácia sa končí: Čínska pracovná sila začína byť pre západné firmy pridrahá, a keď si k nákladom pripočítajú dopravu, ohrozenú vojenskými konfliktmi, radšej fabriku presťahujú. Manažér a investor Maroš Breda pre INDEX hovorí, že Slovensko by malo tento trend využiť a byť dôležitým výrobcom pre európsky trh.
- Štvordňový pracovný týždeň: Pracovať len štyri dni v týždni, každý deň o hodinu dlhšie, ale stále dostávať rovnaký plat ako za päť dní? Podľa prieskumu Nadácie Hansa Böcklera by s takýmto modelom súhlasilo 81 percent ľudí v Nemecku. Pre zamestnancov vybraných podnikov sa to stalo realitou.
Vlhová je po operácii. Cíti sa dobre a zotavuje sa podľa plánu, tvrdí tréner Pini

Vlhová má úspešne za sebou operáciu zraneného pravého kolena. Oznámil to tím slovenskej lyžiarky. Vlhová sa v nedeľu presunula do Švajčiarska a v pondelok predpoludním sa na uznávanej klinike Hôpital du Valais podrobila chirurgickému zákroku, ktorý vykonal švajčiarsky odborník Olivier Siegrist.
„Operácia bola úspešná, Petra sa cíti dobre, zotavuje sa podľa plánu a ďakuje všetkým fanúšikom, ktorí jej na diaľku držia palce,“ povedal Vlhovej tréner Mauro Pini.
Siegrist viac ako štvrťstoročie pôsobil ako oficiálny chirurg švajčiarskej zjazdárskej reprezentácie, je uznávaný špecialista a operoval kolená lyžiarskym hviezdam ako Didier Cuche, Didier Défago či Lara Gutová-Behramiová.
„Počas prvých dní po zranení sa nám podarilo presne naplniť to, o čo nás na švajčiarskej klinike žiadali. Petra a naši fyzioterapeuti odviedli v tejto fáze výbornú prácu a preto verím, že je pripravená podrobiť sa operačnému zákroku,“ informoval Pini ešte pred operáciou.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Šimkovičovú nechce za ministerku 188-tisíc ľudí. Odovzdali jej štyri krabice s podpismi

Petícia za odstúpenie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej sa stala doposiaľ najväčšou celospoločenskou odozvou na arogantný výkon súčasnej vlády, tvrdia jej iniciátori. Dokazuje to aj výsledný počet signatárov a signatárok po kontrole podpisov - 188 494. Petícia týkajúca sa Šimkovičovej je najúspešnejšou v histórii online petícií.
Výzvu odovzdali na podateľni na ministerstve kultúry - v štyroch škatuliach s vytlačenými podpismi. Zároveň ju dávajú na vedomie prezidentke, predsedovi vlády, predsedovi parlamentu a predsedovi SNS.
„Ministerka nie je kráľovnou kultúry na Slovensku, ale jej slúžkou,“ vyhlásila jedna z iniciátoriek výzvy, výtvarníčka Ilona Németh. Za chrbtom mala desiatky podporovateľov, stáli medzi nimi aj bývalá ministerka kultúry Silvia Hroncová, herečky Magda Vášáryová, Zuzana Fialová, herci Alexander Bárta, Ady Hajdu, Ľuboš Kostelný, Richard Stanke, režisér Juraj Nvota a ďalší.
Hnutie Progresívne Slovensko a strana Sloboda a Solidarita podali návrh na odvolanie Šimkovičovej. Predseda parlamentu Peter Pellegrini však oznámil, že mimoriadnu schôdzu na odvolanie ministerky nezvolá. Pod návrhom opozičných strán PS a SaS je podľa neho len 28 podpisov, pričom potrebných je 30.
V krátkosti z kultúry:
- Smiešne karikatúry mafiánov: Sú deväťdesiate roky. Éra mečiarizmu, keď vládli divoké pravidlá. A jedno kľúčové: keď dáš pokoj, budeš mať pokoj. Ani policajtom vtedy človek neveril. A veľkú dôveru na prvý pohľad nevzbudzuje ani kapitán Miki Miko, hrdina príbehu filmu Vojna policajtov.
- Téma depresií matiek: Francúzsky dokument Život ako každý iný, ktorý práve vstupuje do slovenských kín, je intímnym portrétom rodiny, ktorá je ovplyvnená duševným ochorením. Otvára aj tabuizovanú tému, ktorou je neprijatie materstva a strata identity potom, čo sa žena stane matkou.
- Odovzdávanie cien Grammy: Hudobné ocenenie Grammy za najlepšiu pieseň roka získala americká speváčka Billie Eilish so skladbou What Was I Made For? známou z filmu Barbie. Rekordnú štvrtú cenu za najlepší album si pripísala speváčka Taylor Swiftová. Album Midnights od Taylor Swiftovej získal aj ocenenie za najlepší vokálny popový album.
Rozhovory ZKH

Je v Kyjeve vojna? Ako sa pozerá na to, ako dezinterpretovali koncert Pohody v Kyjeve politici Smeru? Prečo Pohoda tak dráždi politikov? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Michalom Kaščákom, riaditeľom festivalu Pohoda.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ponorili sme sa do brutality Telegramu a sledovali mladých
- TECH_FM: Aj inteligentní ľudia môžu uveriť konšpiráciám
Karikatúra

Recept dňa

Slané, sladké, bezlepkové aj vegánske. Vyberte si z našich výborných receptov na palacinky.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu diskusiou k novele Trestného zákona
- Rokovanie vlády
- Hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik
- Európska komisia predstaví svoj plán zníženia emisií skleníkových plynov do roku 2040
Dnes v histórii

6. februára 1952 sa po smrti svojho otca Juraja VI. stala Alžbeta II. kráľovnou Spojeného kráľovstva a hlavou Spoločenstva národov. Presne v okamihu nástupníctva sa nachádzala v domčeku na strome v hoteli Treetops v Keni.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
