SME

Ranný brífing: Smer podcenil úľavy pre násilníkov, prezidentka môže taktizovať

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Koalícia Smeru, Hlasu a SNS podcenila, čo úľavami pre násilníkov spôsobí. Bráni sa porovnaniami s inými krajinami, tie ale nesedia. Napríklad Nemecko nemá definíciu znásilnenia z 19. storočia, ako je to u nás.

Kritizovaná novela Trestného zákona by mala nadobudnúť účinnosť o päť týždňov. Niektoré veci by zmenila ihneď a navždy. Prezidentka Zuzana Čaputová nemusí použiť len veto, zákon môže aj rýchlo podpísať a obrátiť sa na Ústavný súd. Hlava štátu má na rozhodnutie 15 dní.

Načítavam... Smer podcenil úľavy pre násilníkov, prezidentka môže taktizovať
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Smer podcenil, čo úľavami pre násilníkov spôsobí. Pri znásilneniach zavádza Českom aj Nemeckom

Len za posledných desať rokov polícia na Slovensku zaevidovala 941 prípadov trestného činu znásilnenia. V skutočnosti ich bolo výrazne viac. Sexuálne násilie totiž nenahlasuje ani polovica znásilnených.

SkryťVypnúť reklamu

Keď poslanec Smeru Richard Glück v pléne parlamentu obhajoval skrátenie premlčacích lehôt pri znásilnení z dvadsať na desať rokov, tvrdil, že to ženy donúti nahlasovať sexuálne násilie voči nim skôr.

Potom, ako vládni poslanci schválili novelu Trestného zákona, cez ktorú rušia špeciálnu prokuratúru a znižujú trestné sadzby za ekonomickú kriminalitu, sa pokúsili zmierniť verejné pobúrenie zo zistenia, že úľavy sa budú vzťahovať aj na ľudí, ktorí páchajú sexuálne násilie.

Všetky doteraz nevyšetrené prípady znásilnení z rokov 2004 až 2014 totiž budú navždy premlčané a páchatelia nepostihnuteľní. Ide o prípady, ktoré ešte ženy nenahlásili, ale aj o situácie, keď už podali trestné oznámenie, ale polícia doteraz nikoho neobvinila. Aj keď poslanci Smeru spolu s ministrom spravodlivosti Borisom Suskom tvrdili, že im na ochrane žien záleží, týchto prípadov sa nijako nedotkli.

SkryťVypnúť reklamu
  • Cynizmus najvyššieho rangu: Absolútny cynizmus a surovosť najvyššieho rangu sú slová, ktoré odborníčky na pomoc obetiam sexuálneho násilia používajú v reakcii na skrátenie premlčacej doby za znásilnenie alebo sexuálne zneužívanie. A tvrdia, že obvykle ženám trvá roky, kým nahlásia znásilnenie.
  • Susko sa zdal prekvapený: Poslankyňa PS Zuzana Števulová hovorí, že sa jej minister Boris Susko zo Smeru zdal prekvapený, keď ho na tieto zmeny neverejne upozornila. U Tibora Gašpara si nie je istá, či o týchto dosahoch novely nevedel – najmä po jeho nasledujúcich vystúpeniach.
  • Koho chce koalícia chrániť: Tak ako Putin chce krvou navrátiť Sovietsky zväz, lebo sa do iného zriadenia už nehodí a za iných okolností by ho odstránili ako tie masívne sochy Stalina, tak sa táto garnitúra snaží vrátiť čas obávaného bieleho súdruha muža, ktorý má právo ťapkať, hladkať, komentovať, aký zadok len chce, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Junior úderka Smeru: Arogancia a agresivita, akú predviedol Smer pri finiši schvaľovania noviel trestných kódexov, ukazuje ďalšiu etapu vnútrostraníckeho vývoja. Špeciálne vyniká junior úderka strany, ktorá už úplne stráca zábrany. Ešte aj Blahove statusy popri nich vyzerajú ako komické čiernobiele filmy v ére IMAXu, píše Jakub Filo.

Môže Čaputová dosiahnuť, aby zmenený Trestný zákon neplatil? V hre je veto, ale aj rýchly podpis

Nesúhlas s prijatím nových trestných kódexov prezidentka Zuzana Čaputová neskrýva, no svoj ďalší postup ešte nespresnila. Hovorí, že jej cieľom je, „aby zákon vôbec nenadobudol účinnosť“.

SkryťVypnúť reklamu

Spôsoby, ako sa môže pokúsiť zvrátiť znižovanie trestov či rušenie špeciálnej prokuratúry, sú však v zásade len dva.

Prvý je štandardný, a to vetovať zákon, o ktorom by parlament hlasoval znova. Keďže vládna koalícia je v názore na zmeny jednotná, výsledok tohto postupu je prakticky jasný. Po opätovnom schválení zmien by prezidentka mohla ako ďalšiu možnosť využiť už len podanie na Ústavný súd. Ten by však mal len minimálny čas na to, aby prípadne pozastavil novelu ešte predtým, ako by nadobudla účinnosť 15. marca.

Druhý spôsob, menej štandardný, by bol, keby Čaputová novelu podpísala napriek nesúhlasu s jej znením. Keby sa prezidentka súčasne s týmto krokom obrátila aj na Ústavný súd, poskytla by mu tým asi mesiac na to, aby stihol rozhodnúť. Práve časový faktor bude kľúčový. svoje rozhodnutie oznámi začiatkom tohto týždňa.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z domova:

  • Skokovo sa mení aj obstarávanie: Vláda dala pripomienkovať novelu zákona o verejnom obstarávaní, ktorá by výrazne zmenila to, ako štát a samosprávy nakupujú tovary a služby. Dnes sa nemusia robiť súťaže na zákazky do 10-tisíc eur. Po novom by sa limit zvýšil na päťnásobok.
  • Šimkovičovú odvolávať nebudú: Rokovať o odvolaní ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej sa dnes nebude, parlament nebude uznášaniaschopný. V diskusnej relácii TV Markíza Na telo to uviedol predseda parlamentného výboru pre kultúru a médiá Roman Michelko. Zároveň naznačil, že sa návrhom budú zaoberať v inom termíne.
  • SNS žiada odstúpenie Mikasa: Strana SNS vyzvala hlavného hygienika Jána Mikasa, aby odstúpil zo svojej funkcie. Ak ich výzva nebude vypočutá, požiadajú ministerku zdravotníctva Zuzanu Dolinkovú aby ho odvolala. Hlavný hygienik odkázal, že sa nebude brániť prešetrovaniu manažmentu pandémie covidu.

Vyčítajú mu Bachmut a boja sa neuvážených akcií. Nový veliteľ vzbudzuje v armáde obavy

Oleksandr Syrskyj, ktorý od začiatku ruskej invázie velí ukrajinským pozemným silám, sa postaví na čelo ukrajinskej armády po tom, ako prezident Volodymyr Zelenskyj formálne zosadil generála Valerija Zalužného. Ide o riskantnú zmenu vedenia, ktorá pravdepodobne nebude populárna medzi vojakmi vyčerpanými takmer dvoma rokmi vojny.

SkryťVypnúť reklamu

Zelenskyj Zalužného o jeho odvolaní informoval už pred desiatimi dňami, ale prezidentská kancelária spočiatku poprela, že by bol vrchný veliteľ prepustený. Potom Zelenskyj otáľal s vydaním oficiálneho rozkazu alebo oznámením nástupcu a ani po povýšení Syrského prezident svoj krok nevysvetlil. Povedal len, že je potrebná zmena.

Nie je však jasné, akú zmenu Syrskyj zavedie - alebo môže zaviesť. Podľa dvoch ľudí oboznámených s prezidentovými úvahami, Zelenskyj považoval Zalužného plány na tento rok za príliš ambiciózne vzhľadom na obmedzené zdroje Ukrajiny.

Posledné dva roky však Syrskyj fungoval ako druhý najvyšší veliteľ armády. A hoci sa očakáva, že Ukrajina sa tento rok viac sústredí na obranu, než aby sa pokúsila o ďalšiu rozsiahlu protiofenzívu, stále čelí lepšie vyzbrojeným a väčším ruským silám.

SkryťVypnúť reklamu
  • Nový veliteľ pozemných síl: Prezident Zelenskyj vymenoval za nového veliteľa pozemných síl Oleksandra Pavľjuka. Ten bol odvolaný z funkcie námestníka ministra obrany. Na čele pozemných vojsk Pavľjuk vystrieda Oleksandra Syrského.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Svet podľa Putina: Kontroverzný americký moderátor Tucker Carlson spravil rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, ktorý tento formát využil na ďalšie pretláčanie svojej propagandy. Deväťdesiat percent času Putin iba nekontrolovateľne šíril lži.
  • Ďalšia Putinova „superzbraň“: Mala by to byť ďalšia superzbraň, ktorou sa Putin vyhráža svetu. Ukrajinci po vzdušných útokoch zo 7. februára objavili medzi troskami zvyšky strely, ktorá mala na sebe nápis 3M22 Zirkón. Podľa Putina bola strela navrhnutá tak, aby mala dolet tisíc kilometrov pri rýchlosti Mach 9.
  • Profesionáli z Kolumbie: Ukrajinské bojové jednotky sú vyčerpané dvoma rokmi vojny bojov s ruskou vojnovou mašinériou, vítajú preto aj zocelených bojovníkov z jedného z najdlhšie trvajúcich ozbrojených konfliktov na svete - profesionálnych vojakov z Kolumbie.
  • Pouličné boje v Avdijivke: Ruské jednotky bojujú s ukrajinskými silami v meste Avdijivka. Potvrdil to hovorca ukrajinskej armády Dmytro Lychovij. Ruskí vojaci sa podľa neho sústredili severne od mesta, kde zablokovali jedinú cestu zásobujúcu ukrajinské sily v meste. Situácia je podľa neho „ťažká, ale zvládnuteľná“.
  • Zložitá situácia pri Donecku: Ukrajinské vojenské velenie označilo situáciu na východnom a južnom fronte za zložitú. Boje sú obzvlášť intenzívne na dvoch úsekoch frontu v blízkosti mesta Doneck, ktoré je od roku 2014 pod kontrolou ruských síl. Ruské jednotky tam podnikajú približne dve tretiny všetkých útokov.
  • Trump hucká Putina: Donald Trump vyhlásil, že ak krajiny NATO nebudú dávať dosť na obranu a napadne ich Rusko, Spojené štáty pod jeho vedením im neprídu na pomoc. Povedal dokonca, že by v takom prípade Rusko povzbudil, nech si robí, čo chce.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Žijeme v strese a nemáme na úvery. Prečo sa búria aj slovenskí farmári?

Európski farmári vyšli do ulíc. Na niektorých protestoch to vyzeralo ako na bojovom poli, podpaľovali sa autá, hádzal sa hnoj na vládne budovy, cesty paralyzovali kolóny traktorov. Demonštrácie sa začali vo Francúzsku, kde vláda chcela zvýšiť daň z nafty, neskôr sa rozšírili do Nemecka, Poľska, Rumunska, Bulharska, Belgicka, Holandska či Grécka.

Nespokojní sú aj slovenskí poľnohospodári. Dôvodom je, že od štátu cez Pôdohospodársku platobnú agentúru stále nedostali v plnej miere vyplatené takzvané priame platby. Sú to peniaze, na ktoré má právo každý poľnohospodár v EÚ. Po iné roky mali farmári tieto peniaze na účtoch už v decembri alebo začiatkom januára.

Kým slovenskí farmári mali z týchto dotácií na konci januára vyplatených 32 percent základnej platby (niektorí farmári nedostali nič), tak českí poľnohospodári dostali 83 percent a poľskí 60 percent.

SkryťVypnúť reklamu

Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora avizuje protestné jazdy. Kedy, to ešte nie je jasné, chce sa dohodnúť s kolegami z Česka, Maďarska a Poľska.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Slovensku hrozí žaloba: Slovensko má ďalšie podanie na Súdny dvor Európskej únie a nové porušenie za neplnenie si svojich národných záväzkov pri ochrane životného prostredia z obdobia predchádzajúcich vlád. Aktuálne si podľa Európskej komisie neplní svoje povinnosti pri hodnotení a manažmente povodňových rizík.
  • Dofinancovanie štátnych nemocníc: Štátne nemocnice by sa v tomto roku mohli dofinancovať stovkami miliónov eur. O postupe a mechanizme sa aktuálne rokuje. Očakávané náklady na ústavnú zdravotnú starostlivosť sú 2,55 miliardy eur, pričom rozpočet na tento rok predstavuje 2,96 miliardy eur. Rozdiel predstavuje 410 miliónov eur.
  • Českí farmári chcú dotácie v eurách: Časť českých poľnohospodárskych podnikov začína zisťovať, či by nebolo možné vyplácať dotácie namiesto v korunách v eurách. Podľa výpočtov českého ministerstva poľnohospodárstva totiž prišiel tento sektor minulý rok v dôsledku silnejšej koruny približne o 4 miliardy Kč (158,91 milióna eur).

Cestná cyklistika mi nechýba, vraví Sagan. V Abú Zabí za najlepšími výrazne zaostal

Zvyčajne mal v tejto časti sezóny za sebou preteky Tour Down Under v Austrálii a pripravoval sa na sériu jednodňových klasík. Tentokrát má však Peter Sagan iný program. Po štrnástich rokoch v profesionálnej cestnej cyklistike a troch tituloch majstra sveta, sa vrátil k horskému bicyklu a jeho cieľom je účasť na olympiáde v Paríži.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre web Šport24 priznal, že cestná cyklistika mu nechýba. „Užívam si atmosféru v prostredí horských bicyklov. Ak mám byť úprimný, pozdáva sa mi to omnoho viac. Som v prírode a nie nonstop na ceste. Veľmi si to užívam a pretekanie na ceste mi nechýba,“ povedal Sagan.

Súťažný program v tomto roku začal v Spojených arabských emirátoch. V rámci podujatia Hero Abu Dhabi absolvoval na ostrove Hudayriyat vo farbách tímu Specialized Factory Racing dvoje preteky.

Na krátkej trati sa počas 22 minút intenzívneho pretekania držal v kontakte s najlepšími a napokon obsadil 11. miesto. Na víťazného Švajčiara Thomasa Litschera stratil Sagan jedenásť sekúnd a len tesne mu ušla top 10. Sedemnásobný držiteľ zeleného dresu z Tour de France nemal pred hlavnými pretekmi na olympijskej trati žiadne očakávania.

SkryťVypnúť reklamu


Vyzerá ako Hviezda smrti. Na mesiaci v Slnečnej sústave našli skrytý oceán

Mesiac Saturnu, ktorý pripomína Hviezdu smrti z vesmírnej fantasy Hviezdne vojny, môže vnútri ukrývať oceán. Prekvapivý objav opisujú vedci v štúdii v časopise Nature. Mesiac Mimas sa tak stal piatym mesiacom v slnečnej sústave, ktorý môže mať podpovrchový oceán.

Mimas je veľmi nepravdepodobným miestom, ktoré by mohlo mať oceánsky svet. Napríklad na rozdiel od mesiaca Enceladus, nemá žiadne gejzíry, ktoré by vystrekovali z ľadového povrchu.

Hypotéza o oceáne v jeho vnútri prišla po tom, čo vedci spozorovali zvláštnosti v obežnej dráhe mesiaca. Vysvetľovali ju tým, že má buď predĺžené jadro obalené ľadom, alebo vnútorný oceán, ktorý umožňoval, že sa vonkajší obal posúva nezávisle od jadra. Nové výpočty dokazujú, že správna môže byť iba druhá možnosť.

SkryťVypnúť reklamu

Oceán na mesiaci Mimas leží pod ľadovou kôrou v hĺbke dvadsať až tridsať kilometrov. Na dne môže dosahovať teplotu niekoľko desiatok stupňov Celzia.

V krátkosti z vedy a techniky:

  • Ako sa prestať bezhlavo prejedať: Keď najbližšie siahnete po sladkosti alebo inej pochúťke, položte si tieto otázky: Som naozaj hladná alebo mám len na niečo chuť? Nudím sa alebo som smutný? Ako sa budem cítiť, keď toto zjem? Psychiater a neurológ Judson Brewer ich používa ako súčasť 21-dňovej stratégie ako prekonať nutkanie do bezhlavého jedenia.
  • Ako nastaviť pravidlá deťom: Deti používajú obrazovky príliš často. Je to dané našou kultúrou, návykovou povahou obrazoviek a tým, aké únavné je sledovať neustále sa meniace technológie. Čo s tým? Pravidlá budú pre každé dieťa iné, a o tom to je. Byť „spravodlivý“ v rodine neznamená, že každý dostane všetko rovnako; to je vývojovo nevhodné.
  • Vulkán na Islande opäť vybuchuje: Od decembra už tretíkrát vybuchuje sopečný systém na juhozápade Islandu. Láva z erupcie prerušila dodávky teplej vody pre približne 30-tisíc ľudí na celom polostrove Reykjanes. Opakovaná aktivita naznačuje, že magma pod zemou je aktívna. To tiež znamená, že nie je vylúčená ďalšia sopečná činnosť.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Hľadáte recept na neskoré raňajky a skorý obed v jednom? Vyskúšajte denverské vajíčkové wrapy.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Minister pôdohospodárstva Richard Takáč bude informovať o vyplácaní priamych platieb pre poľnohospodárov
  • Hlavné pojednávanie s podnikateľom Norbertom Bödörom na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku

Dnes v histórii

12. februára 1773 vydala uhorská panovníčka Mária Terézia nariadenie o usadení a zamestnaní Rómov, čím bolo Rómom zakázané kočovať, používať svoj jazyk či dokonca sobášiť sa medzi sebou. Rómske deti sa mali dávať na výchovu do sedliackych rodín a všetci Rómovia sa mali usadiť, riadne sa zamestnať a zarábať si na živobytie. Panovníčka ich chcela týmto nariadením začleniť do majoritnej spoločnosti. Jej pokus sa však skončil neúspechom.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 371
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 066
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 097
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 926
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 136
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 913
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 623
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 505
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu