Prezidentka Zuzana Čaputová stále nedostala novelu Trestného zákona, ktorú schválili koaliční poslanci. Nepodpísal ju totiž ešte premiér Robert Fico, zároveň prezidentku nepriamo nabáda na veto novely. Bolo by to však v záujme koalície.
Aj keď vláda presadila spornú novelu, ktorá okrem iného skracuje aj premlčanie vrážd, prípadu Pavla Ruska s prípravou vraždy Sylvie Volzovej sa to zrejme nedotkne. Pri prípadoch s hrozbou doživotia totiž novela lehotu premlčania neskracovala.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Prečo by si Smer nechal vetovať vlastný zákon? Nad taktikou premýšľa aj prezidentka
- Ruska obvinili z plánovania vraždy po takmer dvadsiatich rokoch. Ako sa ho dotkne skrátenie premlčania
- Európska zbrojárska výroba nabieha príliš pomaly. A peniaze nie sú ten najväčší problém
- Kolaps železníc? Mladí tam pracovať nechcú, skúsení toho majú dosť a utekajú do penzie
- Slafkovský má najlepšiu formu od príchodu do NHL, útočí na desaťročia starý rekord Montrealu
- Ako vyzerajú konkurenti nového Kodiaqu? Pozrite si prehľad veľkých SUV
Prečo by si Smer nechal vetovať vlastný zákon? Nad taktikou premýšľa aj prezidentka

Prezidentka Zuzana Čaputová stále nedostala novelu Trestného zákona, ktorú schválili koaliční poslanci. Rozhodnúť o tom, či bude novelu vetovať, pritom môže až po tom, čo jej schválený zákon doručia z Národnej rady.
Záujmom premiéra Roberta Fica a jeho Smeru je, aby zmeny v trestnej politike štátu už nikto nemohol zvrátiť, kým 15. marca nadobudnú účinnosť. Prezidentka, naopak, „urobí všetko, čo je v jej právomoci“, aby nové pravidlá nikdy neplatili.
„Ak by prezidentka naozaj mala záujem na zlepšení prijatej novelizácie, môže predsa zákon vetovať a priložiť k vetu potrebné zmeny," vyhlásil predseda vlády a Smeru Robert Fico. Pripomienky hlavy štátu potom podľa neho Národná rada „zváži a v prípade potreby aj schváli“.
V skutočnosti môže byť pre Smer výhodnejšie, keby prezidentka Trestný zákon vetovala. Koalícia by si potom mohla vybrať termín, kedy jej veto v parlamente prelomí. Čím bližšie k účinnosti zákona tak urobí, tým menšiu šancu dostane Ústavný súd, aby zákonu pozastavil účinnosť, kým začne platiť v praxi.
Pre prezidentku zas môže byť nezvyčajne výhodnejšie zákon nevetovať, podpísať ho a vytvoriť tak približne päťtýždňové okno pre rozhodovanie Ústavného súdu, na ktorý sa plánuje obrátiť.
Fico mení spoločenské usporiadanie: Dá sa ešte chvíľu predstierať, resp. dúfať, že Fico IV sa pohybuje v medziach mantinelov. Nie, kdeže. Je len vecou osobného sklonu k explicitnému vyjadrovaniu, či preferujeme výraz kontrarevolúcia, režimová zmena, prípadne ústavný puč. Čoskoro, píše Peter Schutz.
Ruska obvinili z plánovania vraždy po takmer dvadsiatich rokoch. Ako sa ho dotkne skrátenie premlčania

Obvinenie po takmer dvadsiatich rokoch. V októbri 2017 polícia v bratislavskom nákupnom centre Eurovea zatkla bývalého šéfa TV Markíza a exministra hospodárstva Dzurindovej vlády Pavla Ruska. Obvinila ho, že ešte na prelome októbra a novembra 1997 plánoval vraždu nepohodlnej obchodnej partnerky v Markíze Sylvie Volzovej. Bolo to pár týždňov pred vypršaním premlčacej lehoty.
Proti Ruskovi vypovedal odsúdený bývalý šéf banskobystrického podsvetia Mikuláš Černák, ktorý opísal, ako od neho objednávku prijal. Cena bola údajne dvadsať miliónov korún (takmer 664-tisíc eur). Zákazku Černák podľa vlastných slov nedokončil len preto, že v decembri toho roku ho zadržala polícia.
Súd vzal Ruska do väzby. V súčasnosti je prípad na súde. Aj keď vláda Roberta Fica presadila spornú novelu Trestného zákona, ktorá okrem iného skracuje aj premlčanie vrážd, jeho prípadu sa to zrejme nedotkne.
Rusko a spol. sú obvinení podľa prísnejšieho odseku, keďže motívom podľa výsledkov vyšetrovania bol majetkový prospech. V takom prípade páchateľovi hrozí až výnimočný trest, čo podľa vtedy platného zákona bolo väzenie od 15 do 25 rokov alebo aj doživotie. Premlčacia lehota v čase spáchania skutku bola tiež 20 rokov. Pri prípadoch s hrozbou doživotia novela lehotu neskracovala.
V krátkosti z domova:
- Puškár sa vzdá uplatnenia premlčania: Advokát Adam Puškár sa vzdá uplatnenia premlčania v prípade vraždy Daniela Tupého, z ktorej je obžalovaný. Na takýto krok by mu vznikol nárok, ak by novela Trestného zákona vstúpila do platnosti. Chce, aby bol proces riadne dokončený a bude žiadať meritórne rozhodnutie vo veci. Motiváciou podľa jeho slov je, aby súd rozhodol o tom, že skutok nespáchal.
- Kauza platinové sitká sa vracia: Trest desať rokov väzenia súd v januári 2018 vymeral znalcovi Ondrejovi Balogovi v kauze predaja platinových sitiek ešte za vlády Ivety Radičovej. Aj keď od verdiktu uplynulo už šesť rokov, dodnes nie je právoplatný. Teraz sa kauza na súde opäť konečne pohla.
- Bödör neprišiel na súd: Štart procesu na Špecializovanom trestnom súde v Pezinku s nitrianskym oligarchom Norbertom Bödörom v kauze údajného podplácania, známej tiež ako Valčeky, sa odkladá. Samosudkyňa Pamela Záleská sa tak rozhodla spraviť z dôvodu Bödörovej neprítomnosti. Považuje to za zákonnú prekážku.
Európska zbrojárska výroba nabieha príliš pomaly. A peniaze nie sú ten najväčší problém

Vo vojne na Ukrajine začína mať navrch Rusko a do Bieleho domu na budúci rok môže reálne nastúpiť Donald Trump, ktorého obrana Európy príliš nezaujíma. Medzi politikmi v EÚ preto rastie obava, že Únia nebude schopná ubrániť sa prípadnému útoku Ruska alebo nedokáže Kremeľ od takéhoto útoku odstrašiť tým, že európske armády budú silné a dobre vybavené dostatočnými zásobami zbraní a munície.
Lenže výroba, ktorá by mohla pomôcť Ukrajine a tiež by doplnila poloprázdne európske sklady, sa rozbieha z pohľadu mnohých expertov príliš pomaly, pokiaľ vôbec. Riešením nie je, ako často navrhujú politici, iba zasypať priemysel peniazmi, aj keď potrebné investície sú obrovské.
Únia síce tvorí nové nástroje na financovanie zbrojnej výroby, ale ide to pomaly a ťažko. Na nedávnej výročnej konferencii Európskej investičnej banky sa hovorilo o tom, že by tento najväčší svetový finančný ústav mal investovať do projektov obranného priemyslu.
Problém je, že jej akcionári, členovia Únie, by museli zmeniť doterajšiu politiku, ktorá investície „do zbraní“ zakazuje. Bankári z EIB sa tomu však bránia, pretože by to poškodilo jej rating udržateľnosti. K zmene politiky je potrebné rozhodnutie členských štátov a stačí k tomu jednoduchá väčšina.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruský postup pri Avdijivke: Rusko pri Avdijivke prestalo útočiť ľudskými vlnami a namiesto toho nasadzuje malé útočné skupiny. Tie podporuje letectvo, aby testovali ukrajinskú obranu, uviedol veliteľ ukrajinskej 47. samostatnej mechanizovanej brigády Dmytro Riumšyn.
- Ruský prístup k Starlinku: Ukrajinská vojenská rozviedka vyhlásila, že Rusko v okupovaných oblastiach Ukrajiny „systémovo“ využíva služby Starlink. Elon Musk označil správy, podľa ktorých spoločnosť SpaceX predáva terminály Starlink Rusku, za „kategoricky nepravdivé“. Na podozrenia, že Rusko môže využívať terminály Starlink zakúpené cez sprostredkovateľov, Musk neodpovedal.
- Bariéra z vlakových vozňov: Ruské sily v Doneckej oblasti budujú bariéru z vlakových vozňov, ktorá sa tiahne 30 kilometrov. Uvádza to americký Inštitút pre štúdium vojny s odvolaním sa na satelitné snímky, ktoré ukazujú rad vlakových vagónov, ktorý sa tiahne od Olenivky, južne od Donecka, po Volnovachu, severne od Mariupoľa. Pozostáva z viac ako 2 100 nákladných vagónov.
- Korupcia na Ukrajine: O tom, ako hlboko je na Ukrajine zakorenená korupcia, sa šepkajú tisíce príbehov. Faktom je, že od roku 2013, keď Ukrajinci zvrhli prezidenta Viktora Janukovyča, sa umiestnenie Ukrajiny v rebríčku vnímania korupcie Transparency International neustále mierne zlepšuje.
Zo zahraničných webov:
- Euromaidan Press: Syrskyj nastúpil, Zalužnyj odišiel. Čo očakávajú naše armádne zdroje od reorganizácie ukrajinskej armády
- Kyiv Post: Mladá krv: Zelenskyj vsádza na novú generáciu a dôstojníkov s bojovými skúsenosťami na najvyšších armádnych postoch
- The New York Times: Trump, Putin, Carlson a pohyblivé piesky dnešnej americkej politiky
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Jakub Filo každý týždeň zhrnie a vysvetlí aktuálne politicko-spoločenské dianie. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
- Súhrn týždňa očami Zuzany Kovačič Hanzelovej. Odoberať >
Kolaps železníc? Mladí tam pracovať nechcú, skúsení toho majú dosť a utekajú do penzie

„Oslovili sme aj detské domovy, avšak zatiaľ sme bez reakcií.“ Odpoveď hovorkyne Železníc Slovenskej republiky Vladimíry Bahýlovej na otázku INDEXU naznačuje, v akej situácii sa štátny podnik nachádza v oblasti náboru nových zamestnancov.
Nedostatok ľudí na koľajniciach je kritický aj podľa odborárov. „Hrozí, že od polovice roka bude na západnom Slovensku železničná doprava výrazne obmedzená alebo zastavená,“ povedal Matej Ferencei z Odborovej asociácie výpravcov a dispečerov.
Problém so zamestnancami má aj národný dopravca ZSSK, ktorý zabezpečuje väčšinu osobných železničných liniek na Slovensku.
Nedostatok zamestnancov na železniciach spôsobujú nevyhovujúce pracovné podmienky a nízke mzdy. Navyše, starší výpravcovia využili možnosť odísť do predčasného dôchodku po štyridsiatich odpracovaných rokoch, čo umožnila legislatívna zmena, ktorú presadil ešte bývalý minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak.
V krátkosti z ekonomiky:
- Nové projekty v Bratislave: Byty, kancelárie, obchody, ale aj škola a logistické sklady. To sú projekty, ktoré dostali zelenú od bratislavského magistrátu. Ich investori môžu pokračovať s prípravou výstavby a žiadať úrady o ďalšie povolenia. Za niektorými z nich stoja známe mená a veľkopodnikatelia.
- Rekordný S&P 500: Akciový index päťsto najväčších amerických firiem S&P 500 po prvý raz prekonal psychologickú hranicu 5000 bodov. Pre ETF fondy, ktoré sú na tento index naviazané, je to dobrá správa. Jeho rekordné úrovne však môžu prinášať aj obavy investorov z prepadov, a teda nižších výnosov v budúcnosti.
- Stav ruskej ekonomiky: Rusko prešlo na zmobilizovanú ekonomiku vojnového obdobia. Štát vynakladá na vojnu rekordné sumy, sociálne výdavky boli zoškrtané. Takýto ekonomický model je absolútne neživotaschopný v strednodobom horizonte. Otázka ale znie, ako dlho to môže vydržať.
Slafkovský má najlepšiu formu od príchodu do NHL, útočí na desaťročia starý rekord Montrealu

Montreal Canadiens je klub, ktorý mal počas takmer celej histórie najvyššie ciele a darilo sa mu ich aj dosahovať. Tínedžeri tam veľa šancí nedostávajú, musia byť výnimoční. V celej 114-ročnej histórii organizácie nastúpilo aspoň v jednom zápase v klubových farbách len 48 juniorov.
A k historicky najlepším mladíkom v historicky najúspešnejšom klube sa vstupom a výkonmi v NHL zaradil aj Juraj Slafkovský. Po ťažkej prvej sezóne sa v druhej adaptoval, našiel si miesto medzi najdôležitejšími útočníkmi a v poslednom období sa dokonca stal ťahúňom tímu.
V NHL už odohral 91 stretnutí, viac ako väčšina juniorov v klubovej histórii, v ktorej ho prevyšujú len štyria. V počte bodov (34) je zatiaľ deviaty, avšak do 20. narodenín by sa mal, v prípade, že zostane zdravý a bude sa mu dariť takýmto spôsobom, posunúť do prvej päťky.
Bodoval v uplynulých piatich dueloch a je len štvrtým juniorom v histórii Montrealu s takouto bodovou sériou. Pred ním sa takáto šnúra podarila iba Dougovi Wickenheiserovi, Alexovi Galchenyukovi a Stéphane Richerovi. Prvý menovaný drží rekord, ktorý môže Slafkovský vyrovnať proti Anaheimu Ducks v noci z utorka na stredu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Ako vyzerajú konkurenti nového Kodiaqu? Pozrite si prehľad veľkých SUV

Pojem veľké SUV má iný význam v Európe ako v USA. U nás sa zaň považuje prakticky každé SUV s dĺžkou nad 4,6 metra. Aj keď sa už tieto autá radia do strednej triedy, konštrukčne vychádzajú z menších súrodencov C-segmentu.
Do prehľadu sme zaradili hlavné značky, ktoré okrem dobrého pomeru ceny a priestoru, ponúkajú väčšinou aj možnosť sedemmiestnej konfigurácie so sklápateľným tretím radom sedadiel.
Do cenového prehľadu sme zaradili autá s cenou tesne pod 27-tisíc eur do 55-tisíc eur, kde sa už k slovu hlásia aj veľké SUV prémiových značiek.
Väčšina vie ponúknuť pohon všetkých kolies, pri plug-in hybridoch prevádzku zlacňuje možnosť elektrickej jazdy. Je to aj prípad novej Škody Kodiaq, no bez emisií dnes vedia bez problémov jazdiť aj ďalší.
Auto novinky v skratke:
- Čo s pokazeným elektromobilom: Čo bude s autom a s trakčným akumulátorom, keď sa pokazí, havaruje alebo jednoducho doslúži? Ako je to so zárukou a koľko by stála výmena akumulátora? Odpovede sme hľadali u najväčších importérov áut na Slovensku a tiež vo firme, ktorá sa zaoberá zberom nebezpečného odpadu vrátane batérií.
- Najdrahšia Fabia na svete: Škoda Fabia WRC vznikla len v počte 24 kusov, z ktorých jeden môže čoskoro patriť aj vám. Ide však pravdepodobne o najdrahšiu Fabiu v histórii. V anglickej aukcii spoločnosti Iconic Auctioneers je vyvolávacia cena od 240-tisíc libier, teda vyše 280-tisíc eur.
- Mini nebude len elektrické: Mini vie ponúknuť v Európe model s porovnateľnou cenou ako elektromobily mainstreamových značiek. Lenže BMW chce vyhovieť aj zástancom spaľovacích motorov, a tak záujemcom o Mini bude ponúkať vynovenú predošlú generáciu s benzínovými motormi.
Rozhovory ZKH

Aký je nový album Pary? V čom je iný? Ako si stále udržiavajú pozitivitu aj s ťažkými témami? A šli by hrať na protest? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Tomášom Lasky Šedivým z kapely Para.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Brusel má obavy o právny štát na Slovensku. V hre je takmer miliarda
- SND - Sme Národné: Nado mnou ako rómskou ženou ustavične visí otáznik a výkričník zároveň
Karikatúra

Recept dňa

Polievky, sladké jedlá aj slané chuťovky. Vyskúšajte recepty z batatov.
Dnes očakávame
- Poslanci Národnej rady majú rokovať o návrhu na odvolanie ministerky kultúry Martiny Šimkovičovej
- Hlavné pojednávanie so Zoroslavom Kollárom a spol.
- Prvé zápasy osemfinále futbalovej Ligy majstrov
Dnes v histórii

13. februára 1945 sa začal dvojdňový nálet, pri ktorom britsko-americké letectvo takmer úplne zničilo nemecké Drážďany. Spojenecké letectvo zvrhlo z 1 296 bombardérov viac ako 3 900 ton výbušných a zápalných bômb. Následná ohnivá búrka zničila 39 km² centra mesta. Pri náletoch zahynulo približne 25-tisíc osôb.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
