Pavla Gašpara odvolali z funkcie štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti, a tak mu už nič nebráni v tom, aby sa presunul do tajnej služby. Keď doloží potvrdenie o previerke, nastúpiť vraj môže obratom.
Česko vyrušuje zbližovanie Slovenska s Ruskom, vláda Petra Fialu preto ruší plánované spoločné rokovanie vlád. Minister zahraničných vecí Jan Lipavský k tomu dodal, že ak sa niekto snaží o diplomaciu, ktorá ide na obe strany, väčšinou skončí len na jednej.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Tajná služba neodpovedá, kto ju riadi. Gašparovi stačí na prevzatie SIS už iba previerka
- Únik informácie vyšetríme, dôvod na odstúpenie nevidím, reaguje šéf Ústavného súdu na Fica
- Slovenské vzťahy s Českom kazí stretnutie s Lavrovom, Praha ruší spoločné rokovania vlád
- Prevahu má stále kupujúci. Oplatí sa s kúpou bytu počkať na lepšie ceny?
- Nechce byť ten, ktorý nič nevyhral. Kane exceloval a ukončil hrozivú sériu Bayernu
- Vráskavce prvýkrát odfotili pri pohlavnom akte. Sú to dva samce
Tajná služba neodpovedá, kto ju riadi. Gašparovi stačí na prevzatie SIS už iba previerka

Synovi bývalého policajného prezidenta Pavlovi Gašparovi stačí už iba doklad o preverení a môže sa ujať vedenia Slovenskej informačnej služby. Vláda ho včera odvolala z postu štátneho tajomníka ministerstva spravodlivosti, a tak mu už nič nebráni v tom, aby sa presunul do tajnej služby.
Vďaka nedávnej zmene štatútu SIS mu námestník Tomáš Rulíšek môže odovzdať vedenie služby, ktorá riadneho riaditeľa nemá už niekoľko mesiacov.
Nie je pritom jasné, kedy Gašpar požiadal o vstup do SIS a prípadne aj o previerku, ktorú na túto prácu potrebuje. Minister životného prostredia Tomáš Taraba nevylúčil, že Gašpar previerku už má.
„V momente, keď ju bude mať – či ju má, ja neviem – tak si myslím, že to bude obratom,“ reagoval Taraba na otázku, kedy by mal Gašpar nastúpiť do SIS.
Premiér Robert Fico ani minister spravodlivosti Boris Susko sa k dôvodom odvolania ani k presunu Gašpara do tajnej služby nevyjadrili. Opozícia hovorí o absurdnej situácii, keď nie je jasné, kto službu vôbec riadi.
- Prechod do iného režimu: Je úplne jedno, koho vláda do SIS dosadí. Ktokoľvek to bude, SIS bude ďalším inštrumentom, akurát so špeciálnymi kompetenciami, na ľahšie a rýchlejšie (re)ovládnutie štátu. Tak, aby sa už nikdy nemohlo stať, že dolovanie renty z držby verejných funkcií sa bude niekedy v budúcnosti stíhať a trestať, píše Peter Schutz.
Únik informácie vyšetríme, dôvod na odstúpenie nevidím, reaguje šéf Ústavného súdu na Fica

Predseda Ústavného súdu Ivan Fiačan ubezpečuje, že on aj sudcovia konajú autonómne, nestranne a nekonajú pod nátlakom. Vyhlásil to v reakcii na vyjadrenia premiéra Roberta Fica na adresu Ústavného súdu, ktoré označil za nekorektné.
Ospravedlnil sa za únik informácie o rozhodnutí Ústavného súdu. Informácia podľa jeho slov nemala uniknúť, no nepovažuje to za dôvod na odstúpenie. Zdôraznil tiež, že nedošlo k úniku samotného rozhodnutia, ale len čiastkovej informácie. Uistil, že sudcovia neposkytli informácie o rozhodnutí médiám ani iným osobám.
Dodal, že o výsledkoch vyšetrovania bude informovať, a avizoval aj personálne dôsledky. Ústavný súd podľa neho transparentne komunikuje svoje rozhodnutia, a to aj prostredníctvom médií. Osobitne upozornil na to, že v tejto veci ide o konanie o súlade právnych predpisov, kde sa vo verejnom záujme posudzujú abstraktné právne normy a účastníkmi sú ústavné orgány, teda verejné entity.
Pokračoval, že obsahom rozhodnutia nie sú žiadne citlivé informácie o konkrétnych osobách, preto odzrkadľuje verejný záujem, nie súkromné záujmy účastníkov konania. Rozhodnutie Ústavného súdu podľa Fiačana odzrkadľuje verejný záujem, preto má plné právo informovať verejnosť hneď po svojom rozhodnutí a nie je povinný čakať na doručenie účastníkom konania.
- Fico zastrašil účinne: Hoci takýto nátlak ústavní sudcovia počas existencie Slovenskej republiky nezažili, musia ho vydržať. Ak si aj súčasná moc naozaj myslí, že nemá limity a môže si dovoliť čokoľvek, o budúcom vývoji rozhodne len množstvo tých inštitúcií a osôb, ktoré sa tomu postavia na odpor, píše Nataša Holinová.
- Fico sa preriekol: Po neopodstatnenom skrátenom konaní, porušovaní rokovacieho poriadku, mimoriadnej šírke a hĺbke zmien a snahe obísť Ústavný súd nám pribudli aj vlastné pochybnosti o ústavnosti viacerých zmien. Ak mal niekto na Ústavnom súde pochybnosti, či bolo treba siahnuť po ručnej brzde, tak už ich vďaka Ficovi mať nemusí, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Nudná prezidentská kampaň: Taká nuda, aká sprevádza aktuálnu prezidentskú kampaň, tu ešte asi ani nebola. Dôvody sú najmä dva. Dvojica favoritov Peter Pellegrini a Ivan Korčok je taká silná, že ostatní kandidáti sú popri nich vlastne iba komparzom. A druhým dôvodom je stratégia Pellegriniho.
- Kto z nich by cestoval do Moskvy: Ktorý z prezidentských kandidátov by sa ani v čase vojenskej invázie na Ukrajine neštítil vycestovať do Moskvy? Denník SME oslovil všetkých jedenástich kandidátov so sériou otázok z oblastí zahraničnej politiky, trestnej a bezpečnostnej politiky štátu a tiež s niekoľkými otázkami k slovenskej histórii a názorom na problematiku sexuálnych menšín.
- Zamietnutie žaloby Esetu na Blahu: V júli 2019 podala firma Eset žalobu na vtedajšieho poslanca a dnešného podpredsedu parlamentu Ľuboša Blahu. Firme prekážali statusy a videá, v ktorých Blaha na ňu a jej majiteľov útočil. Po takmer piatich rokoch je známe prvé rozhodnutie, prvostupňový súd dal za pravdu Blahovi.
Slovenské vzťahy s Českom kazí stretnutie s Lavrovom, Praha ruší spoločné rokovania vlád

Česká vláda ukončí medzivládne konzultácie so Slovenskom, informoval po rokovaní vlády český premiér Petr Fiala. „Nepovažujeme za vhodné, aby sme v najbližších týždňoch a mesiacoch konali medzivládne konzultácie s vládou Slovenskej republiky,“ povedal Fiala, podľa ktorého to nie je aktuálne potrebné.
Ide o reakciu na stretnutie slovenského ministra zahraničných vecí Juraja Blanára so šéfom ruskej diplomacie Sergejom Lavrovom v Turecku.
„Každý má právo vybrať si svojich spojencov. Ak sa niekto snaží o takú diplomaciu, ktorá ide na obe strany, tak väčšinou skončí len na jednej strane. Česko patrí na Západ a sme radi, že tam sme,“ povedal aj český minister zahraničných vecí Jan Lipavský.
V praxi to znamená ukončenie spoločných zasadnutí kabinetov oboch krajín. Tie sa konajú od roku 2012 a podľa slovenskej diplomacie sú „vyjadrením nadštandardných vzájomných vzťahov“.
- Ficova reakcia: Česká vláda sa podľa Roberta Fica rozhodla ohroziť vzťahy so Slovenskom, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine. „Berieme na vedomie, že česká vládna garnitúra sa ich rozhodla ohroziť len preto, lebo má záujem podporovať vojnu na Ukrajine, kým slovenská vláda otvorene hovoriť o mieri,“ vyhlásil Fico s tým, že rozhodnutie Prahy neovplyvní „suverénnu slovenskú zahraničnú politiku“.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ruský útok v Odese: Ruská raketa zasiahla prístav v Odese len krátko po tom, ako sa na mieste stretli ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a grécky premiér Kyriakos Mitsotakis. Grécky server Protothema tvrdí, že k výbuchu rakety došlo asi 150 metrov od miesta, kde sa nachádzala grécka delegácia. Strela podľa webu mierila na kolónu ukrajinského prezidenta.
- Ukrajinci prišli o HIMARS: Prokremeľské účty na sociálnych sieťach zverejnili video zničenia raketometu HIMARS v Doneckej oblasti. Ide o prvé vizuálne potvrdenie zničenia zariadenia HIMARS na Ukrajine. Podľa ruských zdrojov útok vykonal systém Iskander, výsledkom čoho bol požiar a následný výbuch.
- Útoky na šiestich frontoch: Ruská armáda útočila na šiestich frontoch, najviac sa zamerala na obec Novopavlivka. Na fronte v smere na Novopavlivku v Doneckej oblasti sa ruskí vojaci pokúšali prelomiť ukrajinskú obranu 39-krát, uviedol ukrajinský generálny štáb. Celkovo sa na frontoch odohralo 86 bojových stretov.
- Likvidácia kolaborantky: V okupovanom Berďansku explodovalo auto s jednou z organizátoriek ruských prezidentských volieb. „V Berďansku bola zlikvidovaná jedna z organizátoriek pseudovolieb,“ uviedla Viktorija Galicinová, šéfka ukrajinskej vojenskej správy mesta. Meno zabitej kolaborantky neuviedla.
- Rozvoj obranného priemyslu: Európa združená v obrannej únii bol sen už jedného z otcov zakladateľov európskej únie Jeana Monneta. Jeho návrh ale „zabili“ sami francúzski politici v roku 1954. Teraz prišiel francúzsky eurokomisár Thierry Breton s novým projektom, ktorý by mal zaistiť väčšiu obranyschopnosť zjednotenej Európy pred rastúcou ruskou hrozbou.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Nie, Rusko nevyhráva
- Foreign Policy: Ako hlboko je korupcia zakorenená na Ukrajine?
- The Atlantic: Ako sa vysporiadať s rozkladom pravdy
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Prevahu má stále kupujúci. Oplatí sa s kúpou bytu počkať na lepšie ceny?

Oplatí sa ešte čakať? Budú ceny ešte nižšie? Aj to sú otázky, ktoré v týchto týždňoch a mesiacoch riešia záujemcovia o nové bývanie.
Realitný trh je v poslednom roku vo fáze poklesu. Spôsobil to najmä nárast úrokových sadzieb na hypotékach. Výraznou mierou prispel k tomu, že kupujúci čakajú a do kúpy nehnuteľností sa neponáhľajú.
Na trhu so staršími bytmi sa prerušila séria kontinuálneho znižovania cien. Analýza spoločnosti Bencont Investments ukázala, že došlo k medzikvartálnemu trojpercentnému nárastu cien pri bytoch z druhej ruky.
Určite však nemôžeme hovoriť o zmene trendu. Analytici poukazujú na to, že rast mohol byť spôsobený aj tým, že na trh sa vo väčšej miere dostali aj novostavby z druhej ruky. Preto môžeme naďalej konštatovať, že trh je stále v útlme a prevahu majú kupujúci nad predávajúcimi.
V krátkosti z ekonomiky:
- Cena vody stúpne: Vláda schválila s pripomienkami zmenu zákona, ktorou zavádza daň z pridanej hodnoty za odbery podzemných vôd a za vypúšťanie odpadových vôd do povrchových vôd, ktorá doteraz nebola uplatňovaná. Výška sadzieb sa zvýši najmä pre právnické osoby a podnikateľské subjekty.
- Sektor budúcnosti: Centrá podnikových služieb vytvorili jeden z najdôležitejších a najstabilnejších sektorov slovenskej ekonomiky. Podľa Petra Rusiňáka z AmCham Business Service Center Forum ide pritom o 'sektor budúcnosti', ktorého potenciál Slovensko dodnes nevyčerpalo. Časť spoločnosti však o sektore ani dnes veľa nevie.
- Nový šéf štátnych hmotných rezerv: Správa štátnych hmotných rezerv bude mať nové vedenie. Vláda na návrh premiéra Roberta Fica odvolala doterajšieho predsedu Jána Rudolfa. Na jeho post dnes nastúpi Slavomír Šoffa. Ten na Správe štátnych hmotných rezerv nepôsobil. Pracoval ako manažér.
Nechce byť ten, ktorý nič nevyhral. Kane exceloval a ukončil hrozivú sériu Bayernu

Trikrát sa stal najlepším strelcom anglickej Premier League, najviac gólov strelil aj na svetovom šampionáte v roku 2018. V kariére Harryho Kanea však chýba veľký tímový úspech. V drese Tottenhamu odohral 430 zápasov, nastrieľal 278 gólov, no nestačilo to.
Vlani prestúpil do tímu, ktorý trofeje zbiera ako na bežiacom páse. Je však paradoxné, že práve po príchode Kanea sa jeho séria môže skončiť.
Bayernu Mníchov po dvanástich rokoch hrozí, že nezíska nielen ligový titul, ale žiadnu trofej. Prehral súboj o Superpohár, v národnom pohári vypadol s treťoligistom a v Bundeslige stráca na Leverkusen už desať bodov.
Nateraz platí, že je zachránený aspoň v Lige majstrov a to najmä zásluhou útočníka, ktorý má obrovské kvality, no akoby by mu úspech nebol dopriaty.
Kane strelil dva góly pri víťazstve 3:0 nad Laziom Rím, vďaka čomu Bayern odčinil prehru 0:1 z večného mesta. Štvrtýkrát po sebe tak postúpil v milionárskej súťaži medzi osmičku najlepších tímov.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vráskavce prvýkrát odfotili pri pohlavnom akte. Sú to dva samce

Napriek tomu, že vráskavce dlhoplutvé poznajú ľudia viac ako 200 rokov a skúmajú ich už desaťročia, až doteraz ich nikdy nevideli pri párení. Nové zábery z Havaja sú preto veľkým prínosom pre vedu. No prichádzajú s prekvapením - párik veľrýb tvoria dva samce.
Zachytili ich dvaja fotografi pri havajskom ostrove Maui. Veľryby sa najskôr priblížili k ich člnu, obkrúžili ho a potom sa venovali sexuálnej aktivite zhruba päť metrov pod plavidlom.
Pozorovanie sexuálneho správania dvoch samcov už potvrdila aj vedkyňa. Ide podľa nej tiež o jeden z mála prípadov, keď sa ľuďom podarilo odfotiť penis vráskavcov dlhoplutvých.
„Toto je prvá správa o penetrácii pri vráskavcovi dlhoplutvom a prvá správa o sexuálnej aktivite medzi dvomi samcami veľryby,“ píše vedkyňa Stephanie H. Stacková v štúdii v časopise Marine Mammal Science.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Ľudia by na Arrakise žili inde: Hoci Frank Herbert vytvoril svet Duny predtým, než vznikol prvý klimatický model, vytvoril ho veľmi realisticky. Keď vedci namodelovali planétu podobnú Arrakisu, na ktorej sa odohráva väčšina deja kníh aj filmov, našli však niekoľko odlišností.
- Ako odstrániť z vody mikroplasty: Drobné plastové častice sa môžu zdať všadeprítomné a takmer neodstrániteľné - našli sa v potravinách, materskom mlieku a dokonca aj v oblakoch. Nový výskum však naznačuje, že mikroplasty v pitnej vode by mohlo znížiť jednoduché riešenie - jej prevarenie.
- Liek na zníženie chemikálií v tele: Liek na zníženie vysokej hladiny cholesterolu dokáže znížiť aj množstvo tzv. večných chemikálií v krvi spájaných so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny. Klinická štúdia potvrdila pri podaní cholestyramínu 20-násobný pokles nebezpečných chemikálií.
Prezidentské voľby 2024

Nestal by sa v prípade víťazstva predĺženou rukou vládnej koalície na čele so Smerom? A čo bude robiť, ak sa prezidentom nestane? Pozrite si rozhovor Michala Katušku s Jánom Kubišom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Právo na interrupciu dostali do ústavy. Francúzi sú ďaleko pred nami
- Zoom: Použili umelú inteligenciu, výsledkom je výsmech
- Pravidelná dávka: Žijeme v extrémne filozofickej dobe
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si šunkovo-syrové mafiny s kukuricou. Sú rýchlo hotové a rýchlo zabalené napríklad na desiatu.
Dnes očakávame
- Českí poľnohospodári plánujú protestný prejazd Prahou
- Americký prezident Joe Biden vystúpi pred oboma komorami Kongresu s prejavom o stave Únie
Dnes v histórii

7. marca 1876 získal Alexander Graham Bell patent na vynález, ktorý nazval „telefón“. Ten však vynašiel taliansky vynálezca Antonio Meucci už v roku 1849. Jeho prvenstvo v júni 2002 potvrdil aj Kongres Spojených štátov amerických.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
