SME

Ranný brífing: Polícia v poslednom čase zvoľnila, záhadné úmrtia ruskej elity pokračujú

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Špeciálna prokuratúra končí. Daniel Lipšic, ktorý bol vo funkcii špeciálneho prokurátora tri roky namiesto siedmich, hovorí, že na končiacom úrade cítia, že polícia v poslednom čase zvoľnila svoju prácu.

Zoznam podozrivých úmrtí ruských podnikateľov či vplyvných osôb od začiatku ruskej invázie na Ukrajine má na Wikipedii už päťdesiat záznamov. Médiá prípady týchto úmrtí nazvali syndrómom náhlej ruskej smrti či syndrómom náhleho úmrtia oligarchov.

Načítavam... Polícia v poslednom čase zvoľnila, záhadné úmrtia ruskej elity pokračujú
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Lipšic: Neodchádzam. Nezaujíma ma, či ma chcú vyštvať z prokuratúry

Tri roky a jeden mesiac bol Daniel Lipšic špeciálnym prokurátorom. V utorok o polnoci vo funkcii skončí, hoci pôvodne ho zvolili na sedem rokov. Končí aj celá špeciálna prokuratúra, ktorú vládni politici Smeru, Hlasu a SNS označili za neopraviteľnú.

SkryťVypnúť reklamu

Pasáž zákona o zrušení úradu ústavní sudcovia predbežne nestopli, no zároveň ani nepovedali, či bol tento krok v poriadku. Končiaci špeciálny prokurátor v rozhovore opisuje, ako vyzerajú posledné dni zanikajúceho úradu a ako vidí svoje ďalšie pôsobenie.

V polícii podľa neho už teraz vidno prebiehajúce zmeny, napríklad v menšom množstve domových prehliadok. Polícia podľa neho zvoľnila. "Vo všeobecnej rovine môžem povedať, že dochádza aj k úniku informácií," dodal Lipšic.

Matky detí s postihnutím: Mala som chuť napáliť to s deťmi do stĺpa, som ako robot, nemám svoj život

Nefunkčný sociálny, zdravotný a vzdelávací systém mnohé mamy zdravotne ťažko postihnutých detí doslova uväznil doma. Neraz sa stávajú jedinými osobami, ktoré sa o deti so špeciálnymi potrebami dokážu postarať po praktickej, zdravotnej aj emocionálnej stránke.

SkryťVypnúť reklamu

Napriek vzdelaniu, ambíciám a chuti zapájať sa do života nechodia do zamestnania a 24 hodín denne a sedem dní v týždni sa venujú namáhavej starostlivosti o špecifické rodiny. Napriek tomu, aká náročná je ich práca, čelia ďalšej diskriminácii, bojujú s byrokraciou, nelogickým zákonom a aj na základnú starostlivosť o svoje deti musia samy zháňať peniaze.

Trpí ich zdravie, partnerský život, sebavedomie aj duševné rozpoloženie. Tragédia v liptovskej obci Beňadiková, kde sa mama spolu so zdravotne znevýhodnenou dcérou postavila pred idúci vlak, naplno ukázala, ako naozaj žijú mamy detí so zdravotným znevýhodnením.

Denník SME sa rozprával so šiestimi ženami, ktoré sa starajú o deti s rôznym znevýhodnením.

V krátkosti z domova:

  • Víkend v politike: Víkend sa začal tragickou smrťou mladej ženy, ktorú v piatok pri večernej túre v oblasti Sinej naháňal medveď. Zomrela po tom, ako spadla do hlbokého žľabu. Z tragickej smrti obvinil minister životného prostredia Tomáš Taraba „mimovládky nacucnuté na ministerstvo životného prostredia“.
  • SaS mení predsedu: Po ére politických matadorov so začiatkami ešte v 90. rokoch ako Mikuláš Dzurinda, Vladimír Mečiar či Béla Bugár, sa až Richardovi Sulíkovi ako prvému novému politikovi podarilo vybudovať politickú stranu na viac ako jedno použitie. Zakladateľ a jediný predseda SaS po 15 rokoch končí vo funkcii.
  • Náboženská sekta: Jazdia s podomácky vyrobenými ŠPZ, preukazujú sa falošnými dokladmi, neuznávajú tradičnú medicínu ani zákony a držia striktné hladovky. Tieto a mnohé iné dôsledky má členstvo v českej náboženskej sekte Novija Gána Sepata.
  • Medveď v Liptovskom Mikuláši: Do centra Liptovského Mikuláša vyslali v nedeľu dve sanitky, v meste sa pohyboval medveď. Pri úteku bežal cez husto obývané časti mesta a policajti ho plašili na autách. Na mestskom úrade zasadol krízový štáb, ktorý vyhlásil mimoriadnu situáciu.

Šamani, pády z okna aj obesenie sa. Ruskú elitu prenasledujú záhadné úmrtia a samovraždy

Keď druhá najväčšia ruská spoločnosť Lukoil v stredu oznámila, že jej viceprezident Vitalij Robertus náhle zomrel, ukrajinské médiá špekulovali, že ide o následok útoku na ich rafinériu v Nižnonovgorodskej oblasti.

SkryťVypnúť reklamu

Vo štvrtok už ruské médiá a účty na sociálnej sieti telegram informovali, že Robertusa našli obeseného v jeho kancelárii v Moskve. Nie je vo firme prvým, kto takto skončil - len za posledné dva roky prišiel ropný gigant už o štyroch vrcholových manažérov.

V máji 2022 za zvláštnych okolností zomrel člen dozornej rady Lukoilu Alexander Subbotin, keď dostal infarkt po šamanskom rituáli a požití jedu zo žaby. V septembri 2022 zase ďalší člen rady Ravil Maganov „vypadol z okna“ nemocnice, v ktorej bol hospitalizovaný pre srdcové problémy. V októbri minulého roka zase náhle na zlyhanie srdca zomrel šéf Lukoilu Vladimir Nekrasov.

Podobné prípady sa netýkajú len Lukoilu, ale aj štátneho ropného koncernu Gazprom. „Smrť najmenej ôsmich vrcholových manažérov najvýznamnejších ruských spoločností len za šesť mesiacov ruskej agresie proti Ukrajine nemôže byť ‚bežným‘ zločinom,“ tvrdí pre Euractiv riaditeľ srbského Inštitútu pre medzinárodnú bezpečnosť Orhan Dragaš.

SkryťVypnúť reklamu

Zoznam „podozrivých úmrtí“ ruských podnikateľov či vplyvných osôb od začiatku ruskej invázie na Ukrajine má na Wikipedii už päťdesiat záznamov. Magazín The Atlantic nazval v decembri 2022 časté prípady záhadných úmrtí v Rusku „syndróm náhlej ruskej smrti“ či „syndróm náhleho úmrtia oligarchov“.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Štvrťstoročie Putina: Putin, ktorý má 72 rokov, bude mať po osemdesiatke, ak si odslúži obe nasledujúce funkčné obdobia. A nie je dôvod predpokladať, že by v tom čase odstúpil. Väčšina ruských pozorovateľov vychádza z predpokladu, že Putin bude vládnuť doživotne. Môže to byť výhodou, ale aj slabinou.
  • Macron o Ukrajine: Francúzsko bude možno v určitom momente nútené viesť pozemné operácie na Ukrajine, aby čelilo ruským silám. Podľa agentúry AFP to uviedol prezident Emmanuel Macron v sobotu zverejnenom rozhovore s denníkom Le Parisien. Francúzsko je podľa neho pripravené na všetky scenáre.
  • Útok na Odesu: Pri ruskom útoku na Odesu zahynulo najmenej 14 ľudí. Informoval o tom šéf oblastnej správy Oleh Kiper, podľa ktorého je ďalších 46 ľudí zranených, vrátane niekoľkých príslušníkov záchranných služieb.
  • Výbuch vrtuľníka: Na vojenskej základni v moldavskom separatistickom regióne Podnestersko došlo k výbuchu a následnému požiaru. Videá na sociálnych sieťach zachytili explóziu odstaveného vrtuľníka Mi-8. Tamojšie proruské úrady tvrdia, že ho pravdepodobne spôsobil dron vypustený z Ukrajiny.

V krátkosti zo sveta:

  • Streľby v USA: V Spojených štátoch padol historicky prvý rozsudok, keď zákon berie na zodpovednosť rodičov maloletého človeka, ktorý spáchal trestný čin. Pätnásťročný Ethan Crumbley zabil štyroch spolužiakov a sedem ľudí zranil.
  • Návrh na prímerie: Izraelský premiér schválil vojenskú operáciu v meste Rafah, kde sa nachádza jeden a pol milióna Palestínčanov, ktorí tam utiekli pred bojmi v iných oblastiach Pásma Gazy. Hamas vo štvrtok predložil návrh na dosiahnutie prímeria.
  • Voľby v Rusku: Pred volebnými miestnosťami v ruskej metropole Moskva sa v nedeľu predpoludním začali tvoriť rady ľudí čakajúcich na odovzdanie hlasu v prezidentských voľbách. Na symbolický protest vyzvala vdova po zosnulom vodcovi ruskej opozície Alexejovi Navaľnom.

Zo zahraničných webov:



Prémiové palivá sú nejasný produkt, vyšší výkon radšej nečakajte

Príchod na čerpaciu stanicu Shell pri nákupnom centre Bory Mall v Bratislave niekedy pripomína súboj medzi vodičmi a asertívnym pracovníkom pumpy.

SkryťVypnúť reklamu

Zákazníkom ponúka pomoc a zároveň ich presviedča, aby tentoraz natankovali prémiové palivo, ktoré je o niekoľko desiatok centov na liter drahšie. Argumentuje nižšou spotrebou, lepším výkonom motora aj čistiacimi účinkami na palivový systém.

Nie je to ojedinelý jav. Prémiové palivá sú považované za svätý grál pohonných látok, marketing výrobcov im pripisuje priam zázračné účinky. Naftu a benzín s prívlastkami ako EVO Plus, MaxxMotion, V-Power či Verva pretláčajú ako luxusný produkt pre uvedomelých motoristov, ktorí chcú svojim štvorkolesovým miláčikom dopriať nadštandardnú starostlivosť.

Naozaj sa však prémiové palivá oplatia bežnému motoristovi? Do akej miery ide skôr o psychológiu vodiča, ktorý sa obáva, že ak bude do nádrže tankovať „obyčajné“ palivo, tak jedného dňa nenaštartuje?

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Náhrada nehospodárneho vykurovania: V New Yorku testujú tepelné čerpadlá, ktoré sa hodia do okien bytov, v rámci pilotného projektu zameraného na zníženie nákladov na energie aj emisií.
  • Sociálne poistenie: Z celkového počtu 405-tisíc samostatne zárobkovo činných osôb pôsobiacich na Slovensku, medzi ktoré patria aj živnostníci, je sociálne poistených len približne 49 percent. Viac než 200-tisíc ľudí takto vypadáva zo systému sociálneho poistenia, bez nároku na starobný alebo invalidný dôchodok, nemocenské a iné dávky.
  • Železničný projekt: Ministerstvo dopravy podpísalo so Železnicami Slovenskej republiky zmluvu o poskytnutí prostriedkov mechanizmu na podporu obnovy a odolnosti pre projekt „Bánovce nad Ondavou - Humenné, elektrifikácia a komplexná rekonštrukcia trate“.

Hráva pod tabletkami, eso Slovana je opäť mimo. Tréner chystá netypické riešenie

Vždy, keď Vladimír Weiss junior nastúpil v drese Slovana proti Trnave, tak vyvolával najväčšie vášne. Znásobuje emócie. Aj tréner najväčšieho rivala Michal Gašparík priznáva, že ho junior vytáča, na druhej strane dodáva, že by chcel mať takého hráča v tíme.

SkryťVypnúť reklamu

Pred dvoma týždňami nastúpil proti Trnave na Tehelnom poli a za krátky čas toho stihol veľa. Dal prvý gól zápasu, ktorý oslávil tak, že provokoval trnavských fanúšikov.

Dostal žltú kartu a zranil sa. Nedohral ani prvý polčas. Vyšetrenia ukázali, že si natrhol prsný sval. A odvtedy je Weiss opäť na maródke. „Nie je ešte pripravený do zápasu,“ priznal asistent trénera Boris Kitka. A to nie je všetko. Slovan čelí viacerým problémom.


Nový Volkswagen Touareg je prémiový všetkým okrem loga

Už prešlo viac ako dvadsať rokov od momentu, keď z výrobných liniek v bratislavskom závode zišiel prvý Volkswagen Touareg. Pre značku išlo o dôležitý krok, keďže šlo o jej prvé vozidlo typu SUV.

Vstup do rýchlo rastúceho segmentu sa vydaril a mohutné SUV sa stalo hitom. Bohatá výbava a veľkorysý priestor počas rokov oslovili mnohých zákazníkov a aj prvú generáciu možno dodnes bežne stretnúť v premávke.

SkryťVypnúť reklamu

Odvtedy sa však mnohé zmenilo a ponuka značky je doslova zaplavená menšími SUV a crossovermi. Touareg je však stále najväčším a najluxusnejším z tých, ktoré automobilka v našich končinách ponúka.

Dnes je v predaji už jeho tretia generácia, ktorá sa svetu po prvý raz ukázala v roku 2018. Bol teda najvyšší čas na jej modernizáciu, s ktorou sme sa konečne mohli lepšie zoznámiť aj počas redakčného testu.

Na pohľad sa môžu zmeny zdať minimálne, hlavne v prednej časti. Touareg dostal nový nárazník s mriežkou, ktorá sa ťahá až k vonkajším okrajom svetiel. Zaujímavosťou je, že základná verzia si stále zachovala starý nárazník, zmeny sa týkajú iba vyšších výbav.

Auto novinky v skratke:

  • Epický elektromobil: Mladoboleslavská automobilka počas výročnej konferencie odhalila okrem podoby konceptu aj nové meno pre malý elektromobil. Volať sa bude Škoda Epiq. Značka vychádza zo starogréckeho slova epos.
  • Currywurst od Volkswagenu: Pre nemeckú automobilku Volkswagen je značka jej vlastného currywurstu možno rovnako dôležitá ako mäsové guľky pre švédsky nábytkársky dom IKEA. Klobása s kari a kečupom, pripravovaná od roku 1973, zaznamenala v minulom roku veľký nárast predaja.
  • Renault Scenic: Nová verzia modelu Scenic sa vo svojej piatej generácii zmenila na SUV a stala sa Európskym autom roka 2024. Či oprávnene, to sme zisťovali na prvých jazdách v okolí španielskej Malagy.

Rozhovory ZKH

Ako by využíval prezidentské kompetencie? V čom je umiernený konzervatívec? Dá sa vôbec rokovať o mieri na Ukrajine? Pozrite si záznam diskusie Zuzany Kovačič Hanzelovej s prezidentským kandidátom Ivanom Korčokom.

SkryťVypnúť reklamu

Karikatúra

Podcasty SME


Recept dňa

Pripravte si chilli con carne, hustý pikantný pokrm z mäsa, fazule a zeleniny.

Dnes očakávame

  • Protestné zhromaždenie farmárov, gazdov, poľnohospodárov a roľníkov
  • Mimoriadne rokovanie Rady Rozhlasu a televízie Slovenska
  • Prezidentka Zuzana Čaputová navštívi Prahu
  • Desiate výročie anexie Krymu Ruskom

Dnes v histórii

18. marca 1713 bol popravený legendárny slovenský zbojník - ľudový hrdina Juraj Jánošík, ktorého legenda sa stala predlohou viacerých filmov, muzikálov (napr. Na skle maľované) alebo literárnych príbehov.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  3. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  4. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  5. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  6. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  7. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 14 954
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 936
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 005
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 872
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 135
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 823
  7. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 3 394
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 584
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

HK Spartak Dubnica - HK Skalica: ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 2. zápasu semifinále play-off Tipos SHL: HK Spartak Dubnica - HK Skalica.


Radosť slovenských hokejistov po treťom góle počas prípravného hokejového zápasu Slovensko 18 - Lotyšsko 18.

Po dva góly strelili Tomáš Chrenko a Adam Nemec.


Mia Pohánková počas tréningu.

V druhom dejstve vybojovala tajbrejk.


Lukáš Haraslín počas tréningu slovenskej futbalovej reprezentácie.

Pre zverencov trénera Francesca Calzonu bude duel tretím vystúpením v roku 2025.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu