Predseda SNS Andrej Danko odstúpil z volieb prezidenta a podporil Štefana Harabina. Ten sa v predvolebných prieskumoch umiestňuje na treťom mieste s výrazným odstupom od Petra Pellegriniho a Ivana Korčoka. Danko bol dlhodobo hlboko v poli porazených.
Nového kvázi riaditeľa SIS Pavla Gašpara prešetria pre podozrenia, že poskytol 60-tisícový úplatok bývalému funkcionárovi NAKA Bernardovi Slobodníkovi. Mohlo by to viesť aj k prehodnoteniu právnej kvalifikácie, ktorá rozhodla o premlčaní.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Danko odstupuje z prezidentských volieb, kandidatúry sa vzdal v prospech Harabina
- Polícia odložila korupčnú kauzu Pavla Gašpara pre premlčanie, prokuratúra sa na ňu ešte pozrie
- Elita v elite. Rusku vládnu pohrobkovia KGB, zradcov prísne trestajú
- Šéf DSS: Že je II. pilier nevýkonný? Indexové fondy zarobili 140 percent a hrozí im zánik
- Sagan musí ísť na operáciu: Moje srdce potrebuje zastávku v boxoch
- Soľ je nad zlato, ale vyššie množstvo škodí črevnému mikrobiómu. Vyraďte klobásy a čipsy
Danko odstupuje z prezidentských volieb, kandidatúry sa vzdal v prospech Harabina

Jedna z najzmätočnejších kandidatúr na prezidenta sa končí ešte pred prvým kolom volieb. Predseda SNS a kandidát Andrej Danko za dva mesiace kampane nedokázal presvedčiť ani väčšinu voličov svojej strany a tri dni pred moratóriom sa vzdal kandidatúry v prospech Štefana Harabina.
„Z tejto kandidatúry ustupujem a plne podporujem pána Harabina ako národno-vlasteneckého kandidáta. Čaká nás veľký boj a verím, že sa nám podarí vstúpiť do druhého kola,“ povedal Danko. S Harabinom sa vraj pozná roky a ešte v januári vraj uzavreli dohodu o tom, že z dvojice napokon pred voľbami odstúpi slabší kandidát.
V troch dosiaľ zverejnených prieskumoch a volebných modeloch v marci by Danka volilo 0,9 percenta (Ipsos) až 3,1 percenta voličov (Focus) a zo všetkých jedenástich kandidátov patril prinajlepšom k pätici posledných. Ipsos dokonca Dankovi nameral ešte nižšiu podporu než celospoločensky neznámemu Milanovi Náhlikovi.
Dankovu slabú pozíciu aj medzi voličmi SNS ukazujú dáta od januára, keď ho agentúry zaradili do prieskumných dotazníkov. Vo februárovom prieskume agentúry NMS Market Research takmer polovica voličov SNS podporovala Harabina, kým Danka len 12 percent voličov.
- Zrodila sa nesvätá aliancia: Danko si v sobotu nepríde po hanebný náklad, ktorý by ukázal, že je smiešny ešte aj voličom SNS a v skutočnosti je nositeľom tak jedného percenta preferencií. Škoda. Podstatnejšie však je, že Harabin si týmto ešte posilnil svoj potenciál nepriamo rozhodnúť o víťazovi prezidentských volieb, píše Peter Tkačenko.
- Dankovo doťahovanie sa s Pellegrinim: Podporou mimopolitického exsudcu namiesto koaličného partnera Danko opäť upozorňuje, že jeho pozornosť môže dlhodobo pútať akýsi špecifický problém, ktorý má s Pellegrinim. Tiež to dokumentuje, v akej extrémistickej lokalite leží ideologické ťažisko celej koalície, píše Peter Schutz.
Polícia odložila korupčnú kauzu Pavla Gašpara pre premlčanie, prokuratúra sa na ňu ešte pozrie

Výhodou kvázi šéfa SIS Pavla Gašpara oproti jeho otcovi pri navrhovaní do funkcie bol najmä argument, že nie je trestne stíhaný. Kým totiž bývalého policajného prezidenta Tibora Gašpara čaká súdny proces a ťažia ho aj dve stíhania v iných kauzách, Gašpar junior bol „len“ krátko obvinený z navádzania Roberta Kaliňáka na krivú výpoveď.
To sa však môže zmeniť. Pavla Gašpara totiž predsa len prešetria pre podozrenia, že v roku 2015 poskytol 60-tisícový úplatok bývalému funkcionárovi NAKA Bernardovi Slobodníkovi.
Polícia podozrenia z korupcie, ku ktorej sa priznáva aj samotný Slobodník, odložila pre premlčanie. Spravila tak len po operatívnom preverení, čiže bez toho, aby bolo čo i len začaté trestné stíhanie vo veci. Špeciálna prokuratúra však avizuje, že na prípad sa ešte pozrie.
Podľa informácií SME si prokuratúra vyžiadala z polície dokumenty k tomu, akým spôsobom bol tento prípad vybavený. To by v konečnom dôsledku mohlo viesť aj k prehodnoteniu právnej kvalifikácie, ktorá rozhodla o premlčaní.
V krátkosti z domova:
- Prokurátorov už zaradili na oddelenia: Prokurátori Úradu špeciálnej prokuratúry si prevzali dekréty o ich zaradení na jednotlivé oddelenia Generálnej prokuratúry, kde budú pôsobiť po zrušení špeciálnej prokuratúry. Daniela Lipšica zaradili na legislatívny odbor. Na generálnej prokuratúre vznikne aj oddelenie závažnej kriminality.
- Lov medveďov môže škodiť: Minister životného prostredia Tomáš Taraba chce preradiť medvede do nižšej kategórie chránených zvierat a umožniť tak ich odstrel aj v prirodzenom prostredí. Rozhodujúce slovo bude mať v tomto EÚ. Odborník na medvede Stanislav Kováč hovorí, že plošná regulácia môže situáciu zhoršiť.
- Špirko naďalej hovorí o diskreditácii: Vyšetrovanie, ktoré sa začalo po trestnom oznámení prokurátora Úradu špeciálnej prokuratúry Vasiľa Špirka pre sabotáž, je právoplatne zastavené. Týkalo sa vtedajšieho ministra vnútra Roberta Kaliňáka a vysokopostavených policajných funkcionárov. Špirko je napriek tomu aj naďalej presvedčený o tom, že bola nariadená jeho diskreditácia.
Elita v elite. Rusku vládnu pohrobkovia KGB, zradcov prísne trestajú

Okrová šesťposchodová budova na Lubjanskom námestí v Moskve je známa ako Lubjanka. Za sovietskych čias tu sídlila tajná polícia KGB, po rozpade bloku ju „zdedila“ nástupkyňa Federálna a bezpečnostná služba. Kariéra Vladimira Putina a mnohých ľudí z jeho okolia na vrchole ruského režimu je pevne spojená práve s týmto domom, v ktorého pivniciach počas Stalinovej éry vypočúvali a mučili väzňov.
Po štúdiu práva pracoval Putin pre KGB a neskôr - v roku 1998 - sa stal šéfom FSB. Potom už nasledovali kreslá predsedu vlády a prezidenta. Víkendové voľby potvrdili, že Putin je neobmedzeným vládcom Ruska, ktorý nečelí žiadnym skutočným vyzývateľom.
Ruský novinár a historik Jaroslav Šimov pre spravodajský portál Aktuálně.cz povedal, že moc tajnej polície sa pomaly blíži k časom stalinizmu, keď milióny zatknutých ľudí končili v pracovných táboroch alebo na popraviskách.
„Súčasná ruská politická elita je z veľkej časti tvorená ľuďmi, ktorí sú spojení či už so sovietskymi alebo ruskými tajnými službami. Ruský vládca chce byť všadeprítomný, ale prešľapy na rôznych úrovniach štátneho aparátu spôsobujú, že systém kontroly nie je taký presný a účinný, ako by sa mohlo zdať. Represie sú však na vzostupe, a hoci sa ešte nedajú porovnať so Stalinovým terorom v 30. rokoch minulého storočia, žiaľ, blížia sa k nemu,“ opísal Šimov.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Čo bude po Putinovi: Západní pozorovatelia si kladú otázku, čo sa v Rusku bude diať ďalej a kedy a ako sa môže putinizmus skončiť. Päť viac alebo menej možných scenárov neskorého putinizmu rozobral magazín Politico. Jedno je isté - kým bude Putin pri moci, ruská vojna proti Ukrajine bude pokračovať.
- Putin chce nárazníkovú zónu: Putin po voľbách vyhlásil, že plánuje na území Ukrajiny vytvoriť „nárazníkovú zónu“ s tým, že bude taká hlboká, že pre „prostriedky ničenia, predovšetkým vyrobené v zahraničí“, bude ťažké sa cez ňu dostať.
- Putin sa vyhráža: Šéf Kremľa sa tiež vyhrážal, že so „zradcami“ z protikremeľských dobrovoľníckych formácií bude zaobchádzať „ako keby boli vo vojnovej zóne“. Priznal tak, že bojovníci naďalej pôsobia na ruskom území a armáda s políciou si s nimi zatiaľ nevedia poradiť.
- Dobrovoľnícky postup v Rusku: Ruská dobrovoľnícka skupina Sibírsky prápor tvrdí, že spolu s Ruským dobrovoľníckym zborom vztýčila vlajky v obci Kozinka v Belgorodskej oblasti. Kremeľ pritom v uplynulých dňoch viackrát tvrdil, že si s protiputinovskými bojovníkmi poradil a vyhnal ich preč z Ruska.
- Putin žiada tresty: Ruská polícia by mala zakročiť proti voličom, ktorí počas prezidentských volieb znehodnotili svoje hlasovacie lístky, vyhlásil Putin s tým, že Rusko sa nenechá zastrašiť a utláčať. Osobitne sa poďakoval vojakom bojujúcim na Ukrajine, ktorí podľa neho plnia ten najdôležitejší cieľ – ochranu občanov.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Podozrivý vzorec, ktorý znepokojuje ukrajinskú armádu
- The Critic Magazine: Pretrvávajúca realita ruského imperializmu
- SPIEGEL International: Volebná fraška v Rusku: Putinova snaha, aby jeho líderstvo vyzeralo legitímne
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Šéf DSS: Že je II. pilier nevýkonný? Indexové fondy zarobili 140 percent a hrozí im zánik

Už dnes si štát na dôchodky z prvého piliera požičiava, hoci Slovensko je zatiaľ relatívne mladá krajina s nízkym podielom starších ľudí.
O dvadsať - tridsať rokov, keď do dôchodku pôjde „generácia Husákových detí“, nebudú penzie na súčasnej úrovni pre štát udržateľné. Druhý pilier, teda vlastné úspory sú preto nevyhnutné, tvrdí riaditeľ dôchodkovej správcovskej spoločnosti VÚB Generali Vladimír Mlynek.
Nápad štátneho tajomníka ministerstva práce Branislava Ondruša, ktorý chce do druhého piliera zaviesť garancie na päťročnej báze, sa mu nepozdáva. Garancie, že ak fond neskončí v pluse, tak sporiteľovu stratu vykryjú DSS z vlastných peňazí, už v minulosti podľa neho spôsobili nenapraviteľné škody.
„Myslel som si, že z minulých chýb sa politici poučili a podobné návrhy už nikdy nezažijeme. Dúfam, že tentoraz to ostane iba témou, ktorá sa nikdy nestane realitou,“ hovorí Mlynek v rozhovore pre INDEX.
V krátkosti z ekonomiky:
- Prehľad Korčokových prešľapov: Najväčšia kauza spájaná s kandidátom na prezidenta Ivanom Korčokom je paradoxne „smerácka“ agentúra Evka, ktorá zarobila na slovenskom predsedníctve EÚ. Nezodpovedané otázky zostali aj v súvislosti s podnikaním jeho manželky s človekom blízkym Antonovi Siekelovi, ktorý je spájaný s SNS.
- Európske mýto je už na Slovensku: Jedna krabička, jedna platba, viacero krajín, Európsku službu elektronického výberu mýta možno využívať už aj na Slovensku. Ponúka ju spoločnosť Eurowag. Palubná jednotka EVA umožňuje platiť okrem Slovenska aj v Českej republike, Maďarsku, Rakúsku, Poľsku, Nemecku, Belgicku, Španielsku a Portugalsku a na vybraných mostoch a tuneloch.
- Slovensko opäť predávalo dlhopisy: V aukciách štyroch emisií štátnych bondov investori nakúpili slovenské cenné papiere za 606,2 mil. eur. Celkový dopyt pritom dosiahol 1,62 mld. eur. Aukcie budú pokračovať nekonkurenčnou časťou, kde budú môcť investori nakúpiť slovenské štátne dlhopisy ešte za 31,3 mil. eur.
Sagan musí ísť na operáciu: Moje srdce potrebuje zastávku v boxoch

Koncom februára zaskočila cyklistických fanúšikov nielen na Slovensku správa, že Peter Sagan má problémy so srdcovým tepom. Po pretekoch v horskej cyklistike neďaleko Valencie prekročila jeho tepová frekvencia hranicu 200 úderov za minútu, čo sa mu nikdy predtým nestalo.
Sagan bol hospitalizovaný v Taliansku a hovorilo sa, že podstúpi operáciu. Napokon však išlo „len“ o zákrok, pri ktorom trojnásobný svetový šampión dostal pod kožu senzor, ktorý neustále monitoruje jeho tep.
Už po pár dňoch sa jeho zdravotný stav zlepšoval a Sagan veril, že sa čo najskôr dokáže vrátiť na horský bicykel a bude môcť pokračovať vo svojom programe. Minulý týždeň sa mal predstaviť na dvoch podujatiach v Marseille, no napokon vo Francúzsku neabsolvoval ani jeden štart.
„Keď som trénoval na skalnatých tratiach v Marseille, srdce dostalo pár nárazov. Niet sa čoho báť, dalo by sa povedať, že moje srdce potrebuje zastávku v boxoch,“ napísal na Instagrame s tým, že podstúpi operáciu. Jeho ďalší súťažný program sa bude odvíjať od jeho zdravotného stavu.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Soľ je nad zlato, ale vyššie množstvo škodí črevnému mikrobiómu. Vyraďte klobásy a čipsy

Ľudia používajú soľ od počiatku civilizácie na spracovanie, konzervovanie a zlepšovanie potravín. Jej pozoruhodná schopnosť regulovať rast baktérií pravdepodobne prispela k rozvoju fermentovaných potravín od kyslej kapusty či kimči cez salámu, olivy, chlieb až po syr. Dnes je soľ všadeprítomná a vysoko koncentrovaná v čoraz viac spracovanej strave.
V mnohých európskych krajinách sa vďaka iniciatívam za lepšie označovanie obsahu soli na obaloch , zmenu zloženia potravín s cieľom obmedziť obsah soli a dokonca aj zavedenie dane zo soli, začali prejavovať pozitívne účinky. Vedci tam následne zaznamenali napríklad nižší krvný tlak a menej úmrtí na srdcové choroby.
Gastroenterológ a výskumný pracovník na Washingtonskej univerzite Christopher Damman poukazuje na to, že pribúdajú dôkazy o tom, že príliš veľa soli - konkrétne chloridu sodného pridávaného na konzervovanie a zvýraznenie chuti mnohých vysoko spracovaných potravín - spôsobuje, že sú ľudia chorí.
Môže spôsobovať vysoký krvný tlak a prispievať k infarktu a mozgovej príhode. Je tiež spojená so zvýšeným rizikom vzniku rakoviny žalúdka a hrubého čreva, Ménièrovej choroby, osteoporózy a obezity.
V krátkosti o zdraví:
- Život so spasticitou: Spasticita je častá a závažná komplikácia. Trápi približne 40 percent pacientov, ktorí prekonali cievnu mozgovú príhodu. Medzi jej hlavné príznaky patrí zvýšené svalové napätie, skrátenie svalu a čiastočná strata hybnosti. O spasticite sme sa zhovárali s neurologičkou Zuzanou Košutzkou.
- Nenechajte sa olizovať: Zamysleli ste sa nad tým, čo váš psí spoločník počas dňa olizoval? Veterinár Pavol Valašek z veterinárnej kliniky pre spoločenské zvieratá VetPoint pre SME hovorí, že bežne sa stretáva s tým, že si ľudia nechávajú od svojich psov oblizovať tvár. Návyk hodnotí ako potenciálne nebezpečný.
- Vplyv bieleho šumu na spánok: Uťahaný rodič uvíta akúkoľvek pomôcku, ktorá pomôže dieťaťu ľahšie zaspať. Možností je viac - aplikácie, hračky či prístroje vydávajúce biely šum. Spánková poradkyňa pre deti a dospelých Zuzana Guzmická používanie bieleho šumu odporúča.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Koniec špeciálnej prokuratúry je tu. Z Pezinka odnášajú spisy
Karikatúra

Recept dňa

Polievky, cestoviny, mäso aj šaláty. Vyberte si z našich receptov s medvedím cesnakom.
Dnes očakávame
- Zhromaždenie kandidáta na prezidenta Ivana Korčoka pod názvom „Nedovoľme im ovládnuť celý štát“ na Námestí Slobody v Bratislave
- Schôdzka ministrov obrany krajín Kontaktnej skupiny pre podporu Ukrajiny v Nemecku
- Svetová meteorologická organizácia zverejní novú správu o stave klímy
Dnes v histórii

19. marca 1982 vstúpili argentínski obchodníci s kovovým šrotom (medzi ktorými boli aj príslušníci námorníctva) na ostrov Južná Georgia a vyvesili na ňom argentínsku vlajku. Situácia eskalovala a 2. apríla 1982 vyústila do britsko-argentínskej desaťtýždňovej nevyhlásenej vojny o Falklandy.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
