Peter Pellegrini síce úrad prezidenta prevezme až 15. júna, podľa Ústavy však ako poslanec musí odo dňa zvolenia prestať vykonávať svoju doterajšiu funkciu. V nedeľu pritom tvrdil, že mandátu a funkcie predsedu sa po zvolení za prezidenta neplánuje vzdať ešte aspoň dva týždne. V pondelok musel svoje slová korigovať.
Pellegriniho meno sa spomína v kauze Mýtnik, ktorá sa týka nákupov IT systémov na finančnej správe. Na súdoch by mali prvýkrát odznieť svedectvá, ako v roku 2014 údajne zobral 150-tisícový úplatok v škatuli od šampanského. Dočasná imunita sa na prezidenta vzťahuje iba kým je v úrade, vyšetrovaniu tak formálne nič nebráni. Políciu má však pod palcom Matúš Šutaj Eštok.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Pellegrini sa už nepovažuje za poslanca, koniec v parlamente ho zjavne zaskočil
- Pellegrini získal s mandátom aj imunitu. Ako prezident sa obvinenia nemusí báť
- Trumpov tajný plán: Mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou by vraj vyrokoval do 24 hodín
- K úspechu im pomohol Kosmodisk aj Gizka Oňová. Zostali po nich obrie dlhy
- Aj Saganovi by nadelil bezmála polhodinu. Toto som nečakal ani ja, vraví van der Poel
- Po polstoročí rozlúštili šifru Zodiaca. Teraz zverejnili prácu o tom, ako sa im to podarilo
Pellegrini sa už nepovažuje za poslanca, koniec v parlamente ho zjavne zaskočil

Už sa nepovažuje za predsedu parlamentu ani za poslanca. Peter Pellegrini tvrdí, že mu mandát zanikol zvolením za prezidenta. „Dňom šiesteho apríla 2024 zanikol môj mandát poslanca Národnej rady. Vzhľadom na to, že som zastával funkciu predsedu Národnej rady, skončilo sa aj moje pôsobenie v tejto funkcii,“ vyhlásil Pellegrini s tým, že ešte „pred voľbami“ poveril podpredsedu parlamentu Petra Žigu, aby zatiaľ vykonával právomoci predsedu.
V nedeľu pritom pre televízie Markíza a Joj tvrdil, že mandátu a funkcie predsedu sa po zvolení za prezidenta neplánuje vzdať ešte aspoň dva týždne. „To budem musieť načasovať. Určite to nie je otázkou dní, najbližších dvoch týždňov či tejto schôdze, kedy by som to mal spraviť,“ reagoval tri a pol hodiny po tom, ako Štátna komisia pre voľby vyhlásila oficiálne výsledky volieb.
V skutočnosti, ak platí jeho interpretácia, v tom čase už Pellegrini nevykonával funkciu predsedu parlamentu ani poslanca. V pondelok popoludní sa k tomuto svojmu vyjadreniu vrátil.
„Ospravedlňujem sa, ak som si hneď včera neuvedomil všetky dôsledky našej ústavy,“ povedal. Pellegriniho výrok z nedele je možné interpretovať aj tak, že v tej chvíli nevedel, že už nemôže vykonávať funkciu poslanca, prípadne že si na takéto účinky zvolenia za prezidenta nespomenul.
- Druhé podvolenie Pellegriniho: Samozrejme, koalícia si s touto komplikáciou v najbližších dňoch a týždňoch poradí (nechajme bokom, akú budú mať presuny škatúľ trvácnosť), a to vďaka osobnému nasadeniu Roberta Fica, ktorý musí ten gang hladných diletantov držať pohromade a uvážiť, komu koľko nasypať do hrantu a kedy koho pripustiť, píše Peter Tkačenko.
- Lož ako pracovná metóda: Pellegrini ešte v nedeľu tvrdil, že vo veci jeho nástupníctva na čele Hlasu a parlamentu sa niet kam ponáhľať. A keď sa v pondelok dozvie o ústavnom článku, podľa ktorého už nemôže vykonávať svoju parlamentnú funkciu, teda ani preniesť právomoci, oznámi nám, že to urobil už pred voľbami. Čiže Pellegrini buď trpí vážnou amnéziou znemožňujúcou výkon ústavnej funkcie, alebo klame, píše Peter Tkačenko.
Pellegrini získal s mandátom aj imunitu. Ako prezident sa obvinenia nemusí báť

Sám obvinený nikdy nebol, no nemal od toho ďaleko. Nasledujúce mesiace zrejme naplno ukážu, aké podozrenia sa spájajú s nastávajúcim prezidentom Petrom Pellegrinim. Na súdoch by mali prvýkrát odznieť svedectvá, ako v roku 2014 údajne zobral 150-tisícový úplatok v škatuli od šampanského.
Tri kľúčové výpovede o korupcii končiaceho šéfa Hlasu by mali zaznieť v procese s oligarchom z úzadia Smeru Miroslavom Výbohom. Očakávaný súd sa mal začať 4. marca, no sudca Michal Truban bez uvedenia dôvodu dva týždne predtým pojednávanie zrušil.
Po víťazstve Pellegriniho v prezidentských voľbách sa denník SME pozrel na to, za akých okolností je možné vyšetrovať či priamo stíhať hlavu štátu. Ústava hovorí, že prezidenta možno stíhať „iba za úmyselné porušenie ústavy alebo za vlastizradu“. Na ostatné veci teda Pellegrini získa akúsi dočasnú imunitu, ktorá sa na neho bude vzťahovať, kým bude v úrade.
Ak by ho polícia pre spomínané podozrenia z prijímania úplatku chcela obviniť, musela by počkať na koniec jeho mandátu v roku 2029. Vyšetrovaniu však formálne nič nebráni a polícia spadajúca pod ministerstvo Pellegriniho možného nástupcu na čele Hlasu Matúša Šutaja Eštoka môže konať.
- Zaujímavosti z volieb: Vo väzniciach v Leopoldove a v Hrnčiarovciach nad Parnou volilo Pellegriniho deväť z desiatich väzňov. V Liptovskom Mikuláši záhadne zmizlo z jedného okrsku 270 hlasovacích lístkov a v obci Okružná dopadli voľby presne tak ako celoslovensky. Vybrali sme 10 zaujímavostí z prezidentských volieb.
- Nové ráno populistov: Korčok bol chválený – zaslúžene –, že ako často chodí medzi ľudí a pod. Pričom zvlášť sa vyzdvihoval a chválil „vlastenecký“ naratív Korčoka, ktorým poľudšťoval a mal brať agendu nacionalistom-populistom. Nestalo sa. Teraz sa núka vysoko dramatický záver ohľadne volieb 2027. Nové poučenie je zdržiavať sa záverov, píše Peter Schutz.
- Gratulujem súdruhovi prezidentovi: Na križovatke západ-východ sme urobili jasný obrat o 180 stupňov, poďakovať sa môžeme všetkým pseudodemokratickým lídrom, ktorí svoju moc využili na hádky, likvidovanie ženských práv a ďalšie výpady proti LGBTI+ menšine, píše Matia Lenická.
V krátkosti z domova:
- Zásadná zmena politickej mapy: Slovenská národná strana je pripravená rokovať o podmienkach fungovania koalície do budúcna, pretože sa zásadne mení politická mapa, vyhlásil predseda strany Andrej Danko v súvislosti s výhrou lídra koaličného Hlasu Petra Pellegriniho v prezidentských voľbách. Detaily avizoval po stredajšej koaličnej rade.
- Fico tlačí na sudcov: Predseda vlády a Smeru Robert Fico vyzval predsedu Najvyššieho súdu Jána Šikutu a predsedu Súdnej rady Jána Mazáka, aby podali disciplinárny návrh na sudcov Najvyššieho súdu Juraja Klimenta a Petra Štifta. Dôvodom sú podľa Fica porušenia práv, ktoré Klimentovmu senátu opakovane vytkol Ústavný súd.
- RTVS sa ohradilo voči výrokom Fica: Vedenie RTVS sa vymedzilo voči výrokom premiéra Roberta Fica, ktorý vyhlásil, že „je ešte pár citlivých tém, ktoré musí vládna koalícia rázne a rýchlo vyriešiť, najmä doslova ilegálne politické pôsobenie RTVS“. Inštitúcia si podľa slov riaditeľa Ľuboša Machaja plní a aj bude plniť všetky úlohy, ktoré jej vyplývajú z legislatívy a z podstaty jej verejnoprávneho poslania.
Trumpov tajný plán: Mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou by vraj vyrokoval do 24 hodín

Bývalý americký prezident Donald Trump tvrdí, že by dokázal ukončiť ruskú vojnu na Ukrajine: na Ukrajincov by zatlačil, aby sa vzdali niektorých území. Trumpov nápad, o ktorom hovoril v súkromí, by podľa niektorých odborníkov na zahraničnú politiku odmenil ruského prezidenta Vladimira Putina a odobril by mu násilné narušenie medzinárodne uznaných hraníc.
Trump by tlačil na Ukrajinu, aby Krym a pohraničnú oblasť Donbasu prenechala Rusom. V tom spočíva jeho návrh podľa ľudí, ktorí o ňom diskutovali s Trumpom alebo s jeho poradcami. S reportérmi The Washington Post hovorili pod podmienkou anonymity, keďže išlo o súkromné rozhovory.
Prístup, ktorý navrhuje Trump, by bol dramatickou zmenou oproti politike amerického prezidenta Joea Bidena, ktorý zdôrazňoval obmedzenie ruskej agresie a poskytovanie vojenskej pomoci Ukrajine.
Nádejný republikánsky kandidát Trump sa v snahe o návrat k moci často chválil, že v prípade svojho zvolenia by dokázal vyrokovať mierovú dohodu medzi Ruskom a Ukrajinou do 24 hodín, a to ešte pred príchodom do Bieleho domu. Opakovane však odmietol verejne špecifikovať, ako presne by chcel tak rýchlo vyriešiť vojnu, ktorá zúri už viac ako dva roky a zabila desaťtisíce vojakov a civilistov.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Pomoc pod nosom Číny: Poľský baltský prístav Gdyňa je jedným z najdôležitejších prístavov, cez ktoré sa do Európy dostáva americký vojenský materiál pre brániacu sa Ukrajinu. Časť má v dlhodobom prenájme hongkonská spoločnosť CK Hutchison Holdings. Vykládka a presun materiálu pre Ukrajinu sa tak nachádzajú rovno pod nosom Číny.
- Útoky napriek veľkým stratám: Ruské sily napriek materiálnym a ľudským stratám naďalej zvyšujú intenzitu ofenzívnych operácií. Moskva podľa amerického Inštitútu pre štúdium vojny naďalej stupňuje útoky západne od miest Bachmut a Avdijivka v Doneckej oblasti. Jedným z hlavným cieľov Rusov je mesto Časiv Jar, ktoré leží 10 kilometrov západne od Bachmutu.
- Akútna potreba PVO: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj požiadal spojencov o urýchlené dodanie systémov protivzdušnej obrany. Pripomenul ruské letecké útoky na mesto Charkov. Situácia je tam podľa prezidentových slov veľmi náročná a Rusi proti mestu takmer každodenne používajú navádzané bomby.
- Evakuácia z Charkovskej oblasti: Ukrajinské úrady uvažujú o povinnej evakuácii rodín s deťmi zo severnej časti Charkovskej oblasti. Povedal to šéf vojenskej administratívy oblasti Oleh Synjehubov, podľa ktorého sú totiž terčom ruskej paľby aj ukrajinské obce vzdialenejšie od hraníc.
- Ruská agresia je omnoho širšia: Rusko už roky vykonáva hybridné útoky proti Európe, vyhlásila šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová a sľúbila, že bude bojovať proti „Putinovým priateľom tu v Európe“, ktorí sa snažia „prepísať našu históriu a ukradnúť našu budúcnosť pod rúškom populistov alebo demagógov“.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Jastrab Macron: Prečo by mala Európa v otázke Ukrajiny nasledovať Francúzsko
- SPIEGEL International: Rozhovor s bývalým poradcom ruskej centrálnej banky: „Je načase nechať ruskú ekonomiku pomaly vykrvácať“
- Politico: Okupujte Brusel! Plán Viktora Orbána pre Európu
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
K úspechu im pomohol Kosmodisk aj Gizka Oňová. Zostali po nich obrie dlhy

Keď ste si v roku 2005 pustili televíziu, s veľkou pravdepodobnosťou ste v nej videli srbskú letušku Vesnu Vulovičovú. Skôr narodeným je známa ako jediná preživšia pádu lietadla v roku 1972 v bývalom Československu.
Začiatkom nového milénia ju slovenským divákom pripomenula masívna teleshoppingová kampaň, podľa ktorej jej zdravotne výrazne pomohol Kosmodisk. Tento výrobok sa stal jedným z najznámejších produktov firmy Studio Moderna.
Vďaka značkám ako Top Shop, Delimano a Dormeo patrila medzi lídrov na slovenskom teleshoppingovom trhu a vykazovala ročné tržby v desiatkach miliónov eur. Minulý čas nie je omyl, firma vlani skončila v konkurze. A ostali po nej obrie dlhy.
Konkurzný správca ocenil majetok spoločnosti na vyše 2,5 milióna eur. Na druhej strane, do tejto sumy započítal 2,2-miliónovú pôžičku pre materskú firmu. A keďže tá skrachovala, je malá pravdepodobnosť, že z nej slovenskí veritelia niečo uvidia.
V krátkosti z ekonomiky:
- Konsolidácia verejných financií: Slovensko čaká budúci rok konsolidácia verejných financií na úrovni jedného percenta HDP alebo 1,4 miliardy eur. Prvými opatreniami, na ktorých je dohoda vo vládnej koalícii, je zdanenie tabakových výrobkov a sladených nápojov. Premiér Robert Fico navrhuje aj výrazné zníženie počtu zamestnancov v štátnej správe.
- Panta Rhei kopí straty: Sieť kníhkupectiev Panta Rhei je špecifická v tom, že sa na nej najviditeľnejšie prejavili jej finančné problémy, ktoré si so sebou ťahá ešte od pandémie. Odvtedy kopí straty a nedarí sa jej reštartovať. Od roku 2020 sa na stoličku generálneho riaditeľa posadí už tretí manažér.
- Rebríček developerov: Realitný trh sa vlani takmer zastavil. Developeri zažívali náročné mesiace, ktoré výrazným spôsobom poznačil rast úrokových sadzieb na hypotékach, inflácia, ale aj vyčkávanie kupujúcich. Ako sa to prejavilo na pozíciách jednotlivých hráčov? Na túto otázku odpovedá rebríček najväčších rezidenčných developerov.
Aj Saganovi by nadelil bezmála polhodinu. Toto som nečakal ani ja, vraví van der Poel

Keď organizátori predstavili v klasike Paríž-Roubaix šikanu pred vjazdom na obávaný úsek pavé cez Arenberský les, Mathieu van der Poel to ako jeden z mála kritizoval. Obával sa, že pod tlakom tu môže dôjsť rovnako k pádom a chaosu.
Našťastie sa mýlil. Cyklisti zvládli šikanu, ktorá pripomína riešenia z motoristických okruhov, bez jediného zaváhania. Všetko sa to však podarilo aj vďaka dominancii tímu Alpecin-Deceuninck. Ešte pred polovicou pretekov dokázal pelotón osekať na skupinu niečo vyše tridsiatky jazdcov.
Alpecin-Deceuninck súperov k ničomu nepustil, a keď 60 kilometrov pred cieľom zrýchlil van der Poel, bolo zrazu po pretekoch. Teda v tej podobe, že by bola nejaká pochybnosť o tom, kto zvíťazí. Od momentu, keď majster sveta zrýchlil, rozdiel medzi jeho prenasledovateľmi a ním šiel iba jedným smerom - rástol.
Holanďan predviedol víťazné sólo, aké na kráľovnej klasík nebolo minimálne 30 rokov. Vyhral s takým náskokom, že ak by sa v Roubaix pred vjazdom na velodróm zastavil na kávičku, stihol by ju vypiť a aj tak by zvíťazil. Pred druhým v poradí, tímovým kolegom Jasperom Philipsenom mal v cieli náskok rovné tri minúty.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Po polstoročí rozlúštili šifru Zodiaca. Teraz zverejnili prácu o tom, ako sa im to podarilo

Bol ôsmy november 1969 a redakcia denníka San Francisco Chronicle dostala zvláštny list. Obsahoval rôzne symboly, ktoré nedávali žiadny zmysel.
Podobný list už predtým dostali a tak vedeli, že odosielateľom je sériový vrah Zodiac. V tom čase zabil už päť ľudí v severnej Kalifornii, hoci sa vo svojich listoch priznával až k 37 vraždám.
Polícia ho nikdy nechytila a jeho totožnosť je dosiaľ neznáma. Zanechal za sebou aj štyri šifrované listy, dodnes sa z nich podarilo rozlúštiť dva, pričom posledný iba v roku 2020.
Rozlúsknutie šifry teda trvalo 51 rokov a teraz lúštitelia opísali, ako sa im to podarilo.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Úplné zatmenie Slnka: Úplné zatmenie slnka môže raz zo zemskej oblohy úplne vymiznúť. Mesiac sa totiž neustále vzďaľuje od Zeme – zhruba o 3,8 centimetra každý rok. Keď raz Mesiac dosiahne vzdialenosť od Slnka o 23 400 kilometrov väčšiu ako dnes, už nebude pri pohľade zo Zeme dostatočne veľký, aby prekryl Slnko.
- Kontrola konštanty rozpínania: Webbov vesmírny teleskop v marci pátral po tom, prečo existujú rozdiely v meraní rozpínania vesmíru a v našich odhadoch. Síce potvrdil, že Hubble sa pri meraniach nemýlil, no záhada stále zostáva. A pozoroval aj hviezdy, ktoré môžu prezradiť viac o počiatkoch našej sústavy.
- Hrozba od vesmírneho odpadu: Valcovitý objekt o hmotnosti takmer jeden kilogram sa predral strechou jeho domu cez dve poschodia a takmer zasiahol jeho syna. Obyvateľ mesta Naples na Floride Alejandro Otero oslovil NASA, inžinieri z agentúry už objekt skúmajú. Môže ísť o časť vyradenej batériovej palety z ISS.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Fico má Pellegriniho v paláci. Ale my nikam neodchádzame
Karikatúra

Recept dňa

Klasiky aj novinky, na panvici aj v rúre. Vyberte si z našich receptov na skvelé zeleninové placky.
Dnes očakávame
- Predseda Štátnej komisie pre voľby odovzdá podpredsedovi NR SR zápisnicu o výsledku prezidentských volieb
- Brífing po rokovaní premiéra Roberta Fica a ministra pôdohospodárstva Richarda Takáča
- Európsky súd pre ľudské práva rozhodne o spore Gruzínska a Ruska týkajúcom sa hraníc
Dnes v histórii

9. apríla 1865 sa kapituláciou vojsk Konfederácie pod velením generála Roberta E. Leeho v bitke pri Appomattoxe de facto skončila americká občianska vojna. Kapitulácie ďalších vojenských zborov pokračovali až do 26. mája. Konfederácia sa následne rozpadla, otroctvo bolo zrušené a štyri milióny zotročených černochov získali slobodu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
