Ficova vláda v stredu schválila zrušenie RTVS. Verejnoprávne vysielanie by mala po novom zabezpečovať Slovenská televízia a rozhlas (STVR).
Zásadnou zmenou je najmä to, že riaditeľa bude voliť deväťčlenná rada so štyrmi nominantmi ministerstva kultúry. Návrh zákona by mal parlament schváliť ešte pred letom. Denník SME sa téme venoval v niekoľkých článkoch.
V čom Šimkovičová ustúpila?
Ešte v pondelok Fico vyslal signál voličom, že stojí za ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou a jej návrhom na zrušenie RTVS a ovládnutie premenovaného verejnoprávneho média.
Ministerkiných kritikov nazval duchovnými bezdomovcami a ovládnutie RTVS vysvetľoval snahou vlády zabrániť porušovaniu ľudských práv. Dnes sa ho podľa neho médium dopúšťa jednostrannosťou. „Valí sa z médií, je škodlivá, aj keď my ju prežijeme,“ povedal.
Daniela Hajčáková a Michal Katuška pripravili sériu odpovedí na najdôležitejšie otázky vrátane časovej osi vzniku nového média.

Ako sa zbavia Jančkárovej či Makaru?
Fico sa netají tým, že verejnoprávny rozhlas a televíziu čakajú po ovládnutí vládnou koalíciou personálne čistky.
Na príklade moderátorov politických diskusných relácií RTVS Marty Jančkárovej a Mareka Makaru priamo povedal, že nie sú nenahraditeľní.
V skutočnosti však bude v ohrození všetkých 1200 zamestnancov a spolupracovníkov, ktorí sa v marci vo verejnom liste ohradili proti zámeru zrušiť RTVS a vytvoriť novú Slovenskú televíziu a rozhlas priamo podriadenú koalícii cez jej nominantov.
Michal Katuška vysvetľuje, čo bude so zamestnancami po zániku RTVS.

Nenadávať na Trumpa, nekritizovať Orbána
Prípady zo susedných štátov ukazujú, že ovládnutie verejnoprávnych médií môže pomôcť politikom pri udržaní si podpory aj šírení propagandy, ktorá udržiava strach v spoločnosti. Získať späť dôveru divákov je veľmi ťažké.
Nielen situácia poľskej štátnej televízii či rádiu, ale aj spôsob, akým sa zmocnil Viktor Orbán verejnoprávnej televízie v Maďarsku ukazujú, ako dokážu politici ohýbať verejnú debatu a zneužiť médiá vo svoj prospech.
Lukáš Onderčanin sa pozrel na to, ako sa poľským či maďarským modelom teraz oháňa aj slovenská vláda.

Nemôžete všetkých vyhodiť
Toto naozaj nie je len Ficov boj, ale skôr aj slušnejšej časti spoločnosti. Ani kolegovia z RTVS nie sú úplne bezmocní.
Majú možnosť jasne formulovať, kde sú ich hranice, ktoré neprekročia, že majú svoju novinársku integritu a chcú svoju prácu robiť bez cenzora alebo Šimkovičovej, ktorá by im dýchala na krk. Nechcú mať kolegov z komunikačnej žumpy dezinformátorov.
Šéfredaktorka Beata Balogová vyjadrila v komentári podporu zo strany denníka SME.

Televízia je vždy tŕňom v oku politikov
"Nepoznám krajinu, kde by sa politici nevyjadrovali k verejnoprávnym médiám," hovoril pred niekoľkými rokmi pri odchode z funkcie generálneho riaditeľa RTVS Václav Mika.
Turbulentným obdobím prechádzala verejnoprávna inštitúcia, aj keď ho na čele telerozhlasu vystriedal Jaroslav Rezník. Zmeny sa dotýkali nielen spravodajstva, ale aj spôsobu financovania.
Avšak ani jeden zo spomínaných riaditeľov nemusel čeliť zmene zákona o verejnoprávnej televízii ako súčasný riaditeľ RTVS Ľuboš Machaj, píše Petronela Ševčíková.

Nový zákon priniesol len kozmetické úpravy
O tom, čo teda ministerstvo s RTVS plánuje, ako má fungovať po novom a čo to bude znamenať pre objektívnosť spravodajstva debatovala v podcaste Dobré ráno Eva Frantová s redaktormi domácej redakcie denníka SME Danielou Hajčákovou a Michalom Katuškom.

Beata
Balogová
