SME

Ranný brífing: Fico nie je z najhoršieho von, zlyhanie ochranky nevidí asi len Šutaj Eštok

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Stav premiéra Roberta Fica zostáva po atentáte aj naďalej vážny. Rozsah zranení spôsobený štyrmi strelnými ranami je rozsiahly. Lekárom sa podarilo jeho stav stabilizovať, ale stále nie je mimo ohrozenia života. Premiér je pri vedomí, no jeho komunikačné schopnosti sú obmedzené.

Postup ochranky premiéra počas atentátu mal viacero chýb. Ochranka bola podľa oslovených expertov deravá, zanedbala svoje povinnosti, mala oneskorené reakcie a konala zmätočne. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok žiadne chyby ochranky nevidí, rovnako ani dôvod na odstúpenie.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico nie je z najhoršieho von, zlyhanie ochranky nevidí asi len Šutaj Eštok
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 600 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak stojí len 1,95 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Premiér ešte nie je mimo ohrozenia života, čakajú ho kritické hodiny a dni

Zdravotný stav Roberta Fica je deň po atentáte v Handlovej naďalej vážny. Premiéra operovali v Banskej Bystrici päť hodín dva operačné tímy. „Lekárom sa podarilo stabilizovať jeho stav, nie je ešte mimo ohrozenia života,“ informoval podpredseda vlády a minister obrany Robert Kaliňák.

Potvrdil, že predseda vlády má štyri strelné poranenia. Podľa informácií SME bol dvakrát zasiahnutý do trupu, do ruky a do palca na nohe. Premiér má podľa Kaliňáka v tejto chvíli „len obmedzenú schopnosť komunikovať“.

Niekoľkominútový rozhovor s ním v nemocnici mal zvolený prezident Peter Pellegrini. „Predseda vlády unikol smrti len o vlások,“ povedal po návšteve u Fica. „Pred pánom premiérom sú najdôležitejšie hodiny a dni,“ dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Deň po streľbe na premiéra zasadla Bezpečnostná rada aj vláda. Zhodla sa na zvýšení ochrany ústavných činiteľov a ďalších skupín a ľudí, ktorí môžu byť ohrození, vrátane novinárov. Mimoriadny stav v krajine nevyhlásia, podľa Kaliňáka nechcú ísť cestou obmedzovaní.

Zatiaľ čo v prezidentskom paláci na upokojenie situácie spoločne vystúpili prezidentka Zuzana Čaputová a Pellegrini, niektorí vládni politici pokračovali vo verejnej kritike médií aj opozície. Polícia navyše o vyšetrovaní atentátu na Fica informovať nebude. Generálna prokuratúra uvalila na prípad embargo.

Útočníka polícia obvinila z úkladnej vraždy z pomsty na chránenej osobe v štádiu pokusu. Jurajovi Cintulovi tak hrozí trest 25 rokov až doživotie. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok po Bezpečnostnej rade zopakoval, že útok na Fica bol politicky motivovaný. Podľa jeho slov išlo o „osamelého vlka“, ktorý bol nespokojný s vývojom politickej situácie na Slovensku.

SkryťVypnúť reklamu
  • Profil atentátnika: Extrémisti a nacionalisti ho nálepkujú ako nenávistného liberála, umiernenejší ho zas majú za extrémistu. Spomienky Cintulovho dlhoročného kamaráta, ale aj ďalších jeho známych, s ktorými hovoril denník SME, rozbíjajú skratkovité predstavy rôznych táborov, prečo sa premiéra pokúsil zavraždiť.
  • Atentát roztočil kolotoč konšpirácií: Konšpirácie, hoaxy a dezinformácie sa začali šíriť od prvých minút po oznámení atentátu na premiéra. Ich životaschopnosť vyplýva z nedôvery, spôsobenej polarizáciou spoločnosti. Šíria ich politici aj influenceri. Odborník varuje pred cielenými hoaxami.
  • Nebezpečne polarizované Slovensko: Hlboko polarizovaná krajina, dva proti sebe stojace tábory a trauma, ktorá môže strhnúť Slovensko ešte horším smerom. Aj tak opisujú zahraniční komentátori a médiá dianie bezprostredne po atentáte na premiéra.
  • Nenávisť na sociálnych sieťach: Atentát na premiéra vyvolal bezprostredne po útoku ďalšiu vlnu nenávisti a toxicity v online priestore. Toxicita komentárov pod príspevkami médií a verejných inštitúcií sa zvýšila až o 60 percent oproti doteraz najhoršiemu dňu v histórií sledovania ich profilov.
  • Teraz je čas na spájanie: Odsudzujeme útok na premiéra Roberta Fica. Útok na Roberta Fica je útokom na nás všetkých. Je to cesta nenávisti, ktorá nemôže ovládať Slovensko. Vyzývame politikov, aby ďalej nerozdeľovali spoločnosť a nehľadali okamžite vinníkov. Teraz je čas na spájanie, píšu šéfredaktori v spoločnom vyhlásení.
  • Kam sa stratil štát: Vážne strelné poranenie premiéra je preňho osobne v prvom rade otázkou zdravia a pri takom exponovanom ústavnom činiteľovi sa nedá vyhnúť politickej rovine. V týchto veciach koná, dúfajme, že úspešne, zdravotnícky personál, v druhej časti menej úspešne politici, píše Peter Tkačenko.

Bodyguard nebol na mieste, chaos áno. S expertmi sme analyzovali video z atentátu na premiéra

Postup ochranky premiéra počas atentátu na námestí v Handlovej mal viacero chýb. Zasahujúci príslušníci Úradu na ochranu ústavných činiteľov pôsobili zmätene. Kým minister vnútra Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že bezpečnostné zložky nepochybili, oslovení experti vidia situáciu inak.

SkryťVypnúť reklamu

Dostupné videá z udalosti dalo SME posúdiť dvom expertom na zabezpečovanie ochrany VIP osôb z Česka. Obaja upozornili na sporné momenty, ktoré možno zhrnúť do štyroch bodov: príchod premiéra, začiatok streľby, zneškodnenie páchateľa a odvoz chránenej osoby.

Martin Svozil je medik, pyrotechnik a bývalý veliaci dôstojník českého Útvaru rýchleho nasadenia. Martin Hrádek bol príslušníkom brigády rýchleho nasadenia Armády ČR, dnes riadi vlastnú bezpečnostnú službu.

Hrádek napríklad upozorňuje, že ochranka premiéra bola pri príchode na miesto deravá. Priestor okolo Fica mal byť uzavretý do vajíčka. Ochranka musí ísť vždy pred politikom a kontrolovať, či niekto niečo rukou neťahá von. „Zrejme sa nepozerali dostatočne pred seba a brali to tak, že si to “odšľapú” a ide sa ďalej.“ Podobných zlyhaní našli experti viacero.

SkryťVypnúť reklamu
  • Kontrola postupu policajtov: Vyšetrovateľ Úradu inšpekčnej služby začal v súvislosti s atentátom na premiéra Roberta Fica trestné stíhanie pre marenie úlohy verejným činiteľom ex offo. Inšpekcia spustila tiež kontrolu týkajúcu sa zásahu policajtov Úradu na ochranu ústavných činiteľov a diplomatických misií.
  • Nominácia na zlyhanie roka: Zlyhanie ochranky a SIS je monumentálne ani nie preto, že nikto z početného „tímu“ neochránil premiéra telom, ako je dobrým zvykom inde. Nuž, Gašpar mladší a Šutaj Eštok by mali okamžite odstúpiť preto, lebo preniknúť so strelnou zbraňou na dohmat premiéra je matka všetkých zlyhaní v oblasti bezpečnosti, píše Peter Schutz.

Druhá ruská invázia je horšia ako prvá. Civilistov vyháňajú z Vovčanska aj kĺzavé bomby

Nová ruská ofenzíva v Charkovskej oblasti dohnala k evakuácii viac ako šesťtisíc ľudí z mesta Vovčansk. Obávajú sa o svoje životy a snažia sa uniknúť druhej okupácii, ktorá prichádza viac ako dva roky po tom, ako moskovské vojská prvýkrát prekročili ukrajinské hranice s kolónami tankov.

SkryťVypnúť reklamu

Vlna vysídlených ľudí z Vovčanska, ktorý sa nachádza len osem kilometrov od ruských hraníc, pripomína prvé dni invázie vo februári 2022. Avšak terajší útok Ruska je podľa evakuovaných obyvateľov ešte horší ako minulý.

Na Vovčansk a susedné pohraničné mestá už niekoľko dní opakovane padajú z lietadiel ruské kĺzavé bomby, z ktorých každá dosahuje hmotnosť pol tony. Zvuk delostreleckej paľby je nepretržitý.

Nad hlavami počuť bzučanie samovražedných dronov, ktoré následne narážajú do vozidiel. Horí toho toľko – okolitý les, autá, obytné domy –, až sa v silnom dyme ťažko dýcha.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Útoky na Kryme: Ukrajina zasiahla hlavný ruský muničný sklad na Kryme, bola v ňom väčšina rakiet pre stíhačky. Terčom útoku bolo aj ruské vojenské letisko Belbek pri Sevastopoli a podľa očitých svedkov v dôsledku toho začal horieť sklad paliva. Výbuchy tiež hlásili aj v Sevastopoli, Simferopoli, Džankoji a Hvardijskom.
  • Situácia v Charkovskej oblasti: Situácia v oblasti Charkova je zložitá, ale kontrolovateľná, vyhlásil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj po návšteve Charkova. Ukrajinským jednotkám sa situáciu podarilo čiastočne stabilizovať, v pohraničných oblastiach a pri meste Vovčansk pokračujú obranné operácie.
  • Nezmyselný americký zákaz: Zákaz Washingtonu používať americké zbrane voči cieľom v Rusku podkopáva schopnosť Ukrajiny brániť sa, píše Inštitút pre štúdium vojny. USA by mali Ukrajine povoliť zasiahnuť vojenské ciele v pohraničných oblastiach Ruska počas prebiehajúcej ruskej ofenzívy v Charkovskej oblasti, hoci predstavitelia USA naďalej vyjadrujú neochotu podporovať takéto útoky.
  • Konferencia o Ukrajine: Účasť na konferencii o Ukrajine potvrdilo zatiaľ vyše 50 krajín, uviedla švajčiarska prezidentka Viola Amherdová. Jej vláda sa usiluje o širokú účasť na konferencii, na ktorú pozvala zástupcov zo 160 krajín, tú však zatiaľ nepotvrdila Čína. Rusko pozvané nebolo.
  • Putin v Pekingu: Čínsky líder Si Ťin-pching a ruský prezident Vladimir Putin sa v spoločnom vyhlásení po stretnutí zhodli na prehĺbení svojho strategického partnerstva a odsúdili podľa nich stále agresívnejšie správanie Spojených štátov. Poukázali tiež na „potrebu zastaviť akékoľvek kroky, ktoré prispievajú k predlžovaniu bojov a ďalšej eskalácii konfliktu na Ukrajine“.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Šetrenie u daniarov: noví funkcionári a IT zhltnú pätnásťmiliónovú rezervu

Kým premiér Robert Fico avizoval veľké šetrenie a možné prepúšťanie zamestnancov štátu, na finančnej správe si zo škrtov ťažkú hlavu nerobia.

Rezervu pätnásť miliónov eur od predošlého vedenia chcú použiť na rozvoj starých IT systémov. Vraj sú v kritickom stave a hrozí, že daniari nebudú schopní vyberať spotrebné dane.

S tým nesúhlasí predošlé vedenie finančnej správy ani odborníci zo Slovensko.Digital. Spomínajú návrat k predraženým zmluvám z čias kauzy Mýtnik a opätovné uvoľnenie nárokov na férové súťaže.

Nadácia Zastavme korupciu sa preto bližšie pozrela na celkové zmeny u daniarov po nástupe nového vedenia. Na kľúčové posty prišli ľudia s prepojením na veľké kauzy. A namiesto premiérových slov o škrtoch zamestnancov sa rady funkcionárov na finančnej správe naopak rozšírili.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Kto si rozdelil Tatranskú Lomnicu: Aj na Slovensku platí, že podnikatelia radi investujú do turisticky vyhľadávaných lokalít. Môžu v tom vidieť istú prestíž, ale najmä biznisovú príležitosť. Tieto atribúty spĺňa aj Tatranská Lomnica. INDEX sa pozrel na jej súčasnú majetkovú mapu.
  • Nový priemyselný park: Spoločnosť Panattoni získala právoplatné stavebné povolenie k začatiu výstavby ďalšieho priemyselného parku v katastri obce Zohor na západnom Slovensku. Park má vyrásť na pozemku s rozlohou 106 345 metrov štvorcových a posilniť infraštruktúru pre automobilový priemysel.
  • Miliarda na obranu: Európska komisia oznámila výsledky výziev na predkladanie návrhov z roku 2023 v rámci Európskeho obranného fondu vo výške 1,031 miliardy eur na podporu 54 zostávajúcich spoločných európskych projektov výskumu a vývoja v oblasti obrany.

Pre majstra bol pridrahý, v Poľsku exceluje. Nie každý môže hrať za Slovan, vravel Weiss

V roku 2020 vtedajší žilinský tréner Pavol Staňo povedal: „Vidíte toho chlapca? O pár rokov bude mať cenovku desať miliónov eur.“ Na mysli mal vtedy len 18-ročného Adriána Kaprálika.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes je jeho hodnota podľa špecializovaného portálu Transfermarkt 1,5 milióna eur. Vystrelila krátko po tom, čo sa postaral o kľúčový gól v poľskej najvyššej súťaži a o pár dní na to skóroval pri senzačnej výhre slovenskej 21-tky nad Španielskom 2:0.

Terajší kouč druholigového Górniku Leczna pre poľský portál Weszlo dodal: „Možno som sa vtedy mýlil. Myslím si ale, že v budúcnosti bude stáť viac.”

Generálny riaditeľ slovenského šampióna Ivan Kmotrík mladší tvrdil, že pre najslávnejší slovenský klub bol futbalista pridrahý. „Chceli ma v Slovane, je to pravda. Žilina má ale nepísané pravidlo, že popredných futbalistov nepredáva najväčším rivalom v lige,” povedal Kaprálik.


Operácie strelných poranení patria medzi najnáročnejšie. Život zachraňuje osem špecialistov

Strelné poranenie je v medicíne definované ako poškodenie tkaniva živého cieľa, vyvolané dopadom, prípadne prienikom strely alebo črepiny tkanivami. Podľa charakteru strelného kanála sa rozlišuje nastrelenie, ostrel (postrel), priestrel a zástrel. Tak píše vo svojej publikácii Súdne lekárstvo: Súdnolekárska traumatológia profesor Jozef Šidlo, prednosta Ústavu súdneho lekárstva na Lekárskej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave.

SkryťVypnúť reklamu

Strelné poranenie brucha môže byť aj smrteľné, k vážnemu stavu pacienta prispieva aj šok, keď pacient stráca priveľa krvi. Operácia takýchto poranení patrí v úrazovej chirurgii medzi náročnejšie zákroky.

V nasledujúcom texte vysvetľujeme, čo ovplyvňuje prežitie pri strelnom poranení, čo všetko musí riešiť lekár na operačnej sále, koľko operácia trvá a aké sú šance na prežitie. Na otázky odpovedal traumatológ z bratislavskej nemocnice, ktorý však pre citlivosť témy nechcel byť menovaný.

  • Ako prebiehajú urgentné operácie: Anestéziológ Jakub Vallo pre SME hovorí, že škody, ktoré projektil napácha v brušnej dutine, môžu spustiť ďalšiu kaskádu udalostí. A tie môže trvať aj ďalších niekoľko dní.

V krátkosti o zdraví:

  • Všetko o antioxidantoch: Výrobcovia produktov obsahujúcich antioxidanty o nich hovoria, že sú pre zdravie nevyhnutné. Zákazníkom sľubujú, že im pomôžu so starnutím, ale aj v boji proti rôznym chorobám. Sú však pre nás naozaj také dobré, ako nám tvrdia? A je lepší prírodný antioxidant alebo výživový doplnok?
  • Nárast potravinových alergií: Na aspoň jednu potravinu je alergický jeden z desiatich dospelých, pričom u niektorých sa alergie rozvinuli až v dospelosti. Mnohé z nich môžu byť život ohrozujúce. Niektoré sa vyskytujú častejšie, iné sú veľmi zriedkavé, pričom ich výskyt sa v jednotlivých krajinách líši.
  • Obnova poškodenej pečene: Vedci na Edinburskej univerzite objavili pečeňové bunky, ktoré tomuto orgánu pomáhajú pri regenerácii. Objav môže podľa nich viesť k vývoju nových liečebných metód poškodenej pečene.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Čo vieme o atentáte na premiéra Fica?
  • Ľudskosť: Herečka Lenka Libjaková: Pracovala som priveľa, niečo mi začalo chýbať
  • Index: Majú sa horšie ako Husákove deti. Mileniáli žijú krízu za krízou
  • SND - Sme Národné: Keď chcete jemnosť, choďte na Mozarta. Keď veľké emócie, choďte na Verdiho

Karikatúra

Recept dňa

Ako variť nenáročne? Vyberte si z našich receptov na jednoduché hlavné jedlá.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Sledujeme vývoj zdravotného stavu premiéra Roberta Fica po atentáte
  • Zasadnutie ministrov zahraničných vecí Rady Európy
  • Ruský prezident Vladimir Putin ukončí návštevu Číny

Dnes v histórii

17. mája 1902 objavil grécky archeológ Valerios Stais vo vraku potopenej rímskej lode mechanizmus z Antikythéry, jeden z najkomplexnejších zachovaných antických artefaktov, ktorý starovekí Gréci využívali na pozorovanie vesmírnych telies. Vedci sa už roky snažia zistiť, ako mechanizmus presne funguje.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 424
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 095
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 7 028
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 742
  5. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 084
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 926
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky? 2 597
  8. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 528
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Boston Bruins: ONLINE prenos zo zápasu NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Boston Bruins.


Radosť hráčov Chelsea.

Chelsea bojuje o Ligu majstrov, prebojovala sa na štvrté miesto.


Júki Cunoda.

Pozrite si časový harmonogram a TV program Veľkej ceny Japonska.


Stephen Bunting.

Michael van Gerwen do deviateho večera nenastúpil.


SkryťZatvoriť reklamu