SME

Ranný brífing: Pavol Gašpar si na domy zarobil len ťažko, Rusom sa zatvára okno príležitostí

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Kvázi riaditeľ SIS Pavol Gašpar vlastní dva domy, byt a chatu. Keď sa ho novinári pýtali, ako ich financoval, odpovedal: „Som si na ne asi zarobil, nie?“ Podľa analýzy Nadácie Zastavme korupciu to však nie je možné.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poradný tím prezidenta Petra Pelleginiho sa ešte len tvorí, zatiaľ to však vyzerá skôr na pritakávačov. Medzi poradcami má svojho protikandidáta z prezidentských volieb, kritika bývalej prezidentky a nezabudol ani na agenta ŠtB Lotosa.

Načítavam... Gašpar si na domy zarobil len ťažko, Pellegrinimu poradí aj Lotos
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete literárnu prílohu Viac ako sedem dobrých. Pripravili sme pre vás ukážky z kníh, ktoré práve vydali, alebo len vydajú slovenské vydavateľstvá. Texty sme doplnili obrazmi Erika Šilleho, ktoré sú plné zvláštnych postavičiek žijúcich svoje jedinečné životy. Cena denníkov SME a Korzár s prílohou je 1,95 eur.

SkryťVypnúť reklamu

Vymenuje Pellegrini za šéfa SIS Gašpara? Jeho majetky nesedia s príjmami

Nového prezidenta Petra Pellegriniho čaká v úrade rozhodnutie, či za šéfa Slovenskej informačnej služby vymenuje nominanta vlády Pavla Gašpara.

Syn poslanca Smeru a bývalého šéfa polície obžalovaného v korupčnom prípade pritom nevie dôveryhodne vysvetliť svoj majetok. Tvrdí, že si naň zarobil, podľa analýzy Nadácie Zastavme korupciu to však nie je možné.

Gašpar vlastní dva domy, byt a chatu. Keď sa ho novinári pýtali, ako ich financoval, odpovedal: „Som si na ne asi zarobil, nie?“

Minimálne v prípade prvých dvoch nehnuteľností toto tvrdenie nesedí. Gašpar si ich zaobstaral v čase, keď ešte bol zamestnancom štátnej správy s platom 800 až maximálne 1 800 eur mesačne. Ak by si však chcel na kúpu našetriť, musel by si mesačne (pri konzervatívnom odhade) odložiť vyše dvetisíc eur.

SkryťVypnúť reklamu

Diplomat, kritik Čaputovej či konšpirátor. Kto sú prezidentovi muži?

Minister zahraničia v prvej vláde Roberta Fica, profesor práva kritizujúci bývalú prezidentku Zuzanu Čaputovú či úspešný spisovateľ, ktorý sa hrdí tým, že je konšpirátor.

Nový prezident Peter Pellegrini po svojej inaugurácii postupne predstavuje tím ľudí na čele s poradcami, s ktorými bude spolupracovať v paláci na Hodžovom námestí v Bratislave.

Hoci prvé mená Pellegriniho mužov už v médiách zazneli, rozhodne to nie sú všetci prezidentovi muži. Nateraz odmieta zverejniť ich kompletný zoznam. Deň po tom, ako bol Pellegrini zvolený za prezidenta, povedal, že vo svojom tíme, ktorý si na začiatku apríla začínal len budovať, nechce len pritakávačov.

Medzi doteraz zverejnenými menami však zatiaľ nie je ani jeden človek, ktorý by bol známym oponentom nového prezidenta. Všetko sú to Pellegrinimu názorovo blízki ľudia.

SkryťVypnúť reklamu
  • V Moskve môže byť oslava: Kompletný zoznam poradcov nového prezidenta Petra Pellegriniho síce ešte nie je známy, ale azda si nikto nemyslel, že by tam chýbali aj takí skokani roka ako Jozef Banáš. Už Pellegriniho výrok v zmysle, že sa nebude obklopovať iba pritakávačmi, vyzerá sľubne: asi z toho vylezie ako pri podržtaške presný opak, píše Nataša Holinová.

V krátkosti z domova:

  • Meškajúce plnenie Plánu obnovy: Ministerstvo životného prostredia je najhoršou inštitúciou v počte nesplnených úloh z Plánu obnovy a odolnosti. Zhodujú sa na tom aktivisti z Klimatickej koalície a Priateľov Zeme. Vyzvali preto šéfa envirorezortu Tomáša Tarabu, aby začal skutočne pracovať na plnení úloh.
  • Nesúhlas so skráteným konaním: Súdna rada nevidí dôvod na skrátené legislatívne konanie bez predchádzajúcej odbornej diskusie v prípade tzv. lex atentát, ktorý minulý týždeň schválila vláda na svojom rokovaní. Dôvodom je ustanovenie návrhu zákona o opatreniach na zlepšenie bezpečnostnej situácie.
  • Vyšetrovanie lykožrútovej kalamity: Polícia už začala trestné stíhanie pre neriešenie lykožrútovej kalamity na Horehroní, informoval minister pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Richard Takáč. Zároveň potvrdil, že sa začalo s intenzívnym spracúvaním kalamity, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu lykožrúta.

Situácia na fronte sa mení, sledujte Krym, hovorí ukrajinský vojenský analytik

V lete by ukrajinská armáda mohla mať približne rovnaké množstvo delostreleckej munície ako Rusko, čo by mohlo začať meniť situáciu na fronte. V rozhovore pre HN to povedal ukrajinský vojenský analytik Myhajlo Samus.

SkryťVypnúť reklamu

Je optimistický, že k pravidelným dodávkam delostreleckej munície pre ukrajinskú armádu z EÚ sa v priebehu nasledujúcich dvoch týždňov pridajú prvé dodávky z takzvanej českej muničnej iniciatívy.

Pravdepodobne počas leta bude môcť Ukrajina využiť aj darované lietadlá F-16 na posilnenie svojej protiraketovej obrany a dostane aj ďalšie rakety ATACMS z amerického balíka. Práve to podľa Samusa vytvára novú situáciu na fronte.

„Ruskej ofenzíve, ktorá sa začala v októbri minulého roka, dochádza dych. Ruské okno príležitostí, dané polročným americkým váhaním okolo pomoci, sa zatvára a naopak, pre Ukrajinu sa okno príležitostí otvára,“ optimisticky hodnotí situáciu na fronte Samus.

Podľa analytika sa dá očakávať, že ukrajinská armáda sa pokúsi o ofenzívu, pričom na rozdiel od roku 2023 ju nebude vopred avizovať a zameria sa na kľúčovú oblasť rusko-ukrajinskej vojny: Krym.

SkryťVypnúť reklamu
  • Ukrajina, ďakujeme: Ukrajinci bránia západné demokracie, myšlienky slobody, tolerancie a dávajú nám šancu pripraviť sa na novú a dlhú studenú vojnu. Ďakujem im za nás všetkých a dúfam, že im to budeme vedieť oplatiť v budúcej spoločnej Európskej únii, píše Matia Lenická.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Systematické ničenie PVO: Ukrajinská armáda za ostatný mesiac a pol na Kryme zničila približne 15 ruských systémov protivzdušnej obrany, informovalo ukrajinské Centrum pre strategickú komunikáciu. Kyjev zlikvidoval desiatky odpaľovacích zariadení systémov S-300, S-350 a S-400, viac ako 15 radarových staníc a viac ako desať veliteľských stanovíšť.
  • Rinčanie jadrovými zbraňami: NATO rokuje o uvedení jadrových zbraní do pohotovostného režimu, tvrdí šéf aliancie Jens Stoltenberg. Dôvodom sú rastúce hrozby zo strany Ruska a Číny. Dodal, že blok musí svetu ukázať svoj jadrový arzenál, aby poslal priamy odkaz svojim nepriateľom. Kremeľ označil výroky šéfa NATO o jadrových zbraniach za eskaláciu napätia.
  • Dokumentácia ruských zločinov: Ruské sily zabili od začiatku invázie vyše 12-tisíc civilistov vrátane 551 detí. Ukrajinský generálny prokurátor Andrij Kostin to uviedol na summite o mieri na Ukrajine vo Švajčiarsku. Orgány činné v trestnom konaní zdokumentovali už takmer 130-tisíc prípadov vojnových zločinov spáchaných Rusmi. Z toho 301 bolo prípadov sexuálneho násilia.
  • Facebook pomoci nepraje: Facebook začal masívne odstraňovať príspevky, v ktorých bol zverejnený link na webstránku či názov finančnej zbierky Munícia pre Ukrajinu, informovala o tom iniciatíva Mier Ukrajine. Aj napriek odstraňovaniu príspevkov zbierky Munícia pre Ukrajinu môže verejnosť naďalej prispievať.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Vo Vysokých Tatrách núkajú lukratívne pozemky. Zabavili ich daniari

Realitný trh vo Vysokých Tatrách patrí hneď po hlavnom meste medzi vyhľadávané investičné destinácie. Aj preto si majitelia tamojších pozemkov chránia svoje investície. Nie vždy sa im to však podarí. Dôkazom je aj najnovší predaj pozemkov v Tatranskej Lomnici, ktorý realizuje exekútorský úrad.

Predaj sa týka pozemkov, ktoré sa nachádzajú na juhu Tatranskej Lomnice v areáli bývalého Eurocampu. Ide o územie s rozlohou 4 781 štvorcových metrov, ktoré je dnes nevyužívané a podľa katastra je definované ako ostatná plocha. Ide pritom o lokalitu, ktorá prechádza a v ďalších rokoch prejde výraznou premenou.

V danom prípade pozemky vlastní dvojica spoločností – ide o akciovky Danicon Holding a FB Beton. Obe firmy pritom patria do tej istej skupiny, keď ich spájajú mená Vladimír Ondriš a Marcel Ondruš.

SkryťVypnúť reklamu

Meno prvého menovaného rezonovalo v médiách hlavne v priebehu minulého roka. Stál totiž na čele stavebnej spoločnosti Tubau. Tá sa dostala do problémov pri výstavbe diaľničného úseku s tunelom Višňové.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Červená pre investora: V bratislavskej mestskej časti Podunajské Biskupice v uplynulých mesiacoch riešili povoľovanie projektu, ktorý bol podľa magistrátu rozporuplný. Išlo o objekty, ktoré už boli zrealizované, od mesta žiadali dodatočné povolenie. Problémom bolo, že sa vydávali za niečo iné, ako v skutočnosti boli.
  • Rozdiely v 13. dôchodkoch: Seniori na predčasnom dôchodku dostanú vyšší 13. dôchodok ako tí na starobnom. Na rozdiel upozornil odborník na dane a odvody Jozef Mihál. V decembri dostanú poberatelia predčasného starobného dôchodku trinásty dôchodok vo výške 635,50 eur. Poberateľom starobného dôchodku bude vyplatená nižšia suma, a to 606,30 eur.
  • Prekročený výdavkový limit: V minulom roku došlo k prekročeniu limitu verejných výdavkov o takmer 1 miliardu eur alebo 0,8 percenta HDP. Dôvodom bolo najmä trvalé zvýšenie výdavkov na 13. dôchodky a vyššie výdavky v zdravotníctve. Tento vývoj prispel k zhoršeniu trvalej udržateľnosti verejných financií.

Slováci sa postarali o veľké prekvapenie, EURO odštartovali triumfom nad Belgickom

Futbalisti Slovenska zvíťazili vo svojom úvodnom zápase v skupine E na EURO 2024 nad favorizovaným Belgickom 1:0. Jediný gól zápasu strelil už v 7. minúte Ivan Schranz po tom, čo využil chybu Belgičanov vo vlastnej šestnástke.

SkryťVypnúť reklamu

Slovákov dvakrát zachránil pred inkasovaným gólom systém VAR, ktorý odhalil v 11. minúte druhého polčasu ofsajd Romelua Lukakua a v závere aj ruku Louisa Opendu. V oboch prípadoch dostal loptu za bránkovú čiaru Lukaku.

„Pri prvom góle som vedel, že Lukaku je v ofsajdovej situácii, bol takmer za mnou. Nepochyboval som o tom, že gól nebude platiť,“ povedal pre TV Markíza brankár Slovenska Martin Dúbravka. Priznal však, že pri druhej situácii zohralo rolu aj šťastie.

Slováci zaznamenali víťazný vstup do veľkého turnaja druhýkrát v histórii. Trojbodovým ziskom začali aj predošlý kontinentálny šampionát, keď na úvod zdolali Poľsko 2:1. Mužstvo trénera Francesca Calzonu sa najbližšie stretne v piatok o 15.00 h v Düsseldorfe s Ukrajinou.


Rozprávka, ktorú by si mali pozrieť dospelí. Lepšie vysvetlenie tínedžerských stavov nenájdete

Keď v roku 2015 uviedlo štúdio Pixar animovaný film V hlave, išlo o malú revolúciu vo veľkom svete komerčných rozprávok. Hlavnou hrdinkou nebola princezná či poľudštené zvieratko, ale obyčajné desaťročné dievča Riley. Neprežívala dobrodružstvá na hranici mágie a akčného filmu, ale sťahovanie do iného mesta, stratu priateľstiev a nepohodu v rodine.

SkryťVypnúť reklamu

Okrem príbehu dal film navyše deťom a rodičom do rúk užitočný nástroj, ako vysvetliť a pochopiť rôzne procesy ľudskej mysle. Ako to v hlave vyzerá, keď sa nám niečo ukladá do pamäte a keď zabúdame, prečo si hocikedy začneme pospevovať otravnú pesničku z reklamy, ako prichádzajú sny a aj to, prečo neexistujú nesprávne emócie.

Na konci prvého filmu sa Riley podarilo znova nájsť stratenú dôveru v svet okolo seba a zistiť, že formujúce spomienky nemusia byť iba šťastné.

Takto to beží niekoľko nasledujúcich rokov, až kým na riadiacom pulte v jej hlave nepribudne červená a blikajúca kontrolka s nápisom Puberta. A práve tu sa začína V hlave 2, ktorý práve vstúpil do kín.

V krátkosti z kultúry:

  • Slovenské festivalové leto: Tohtoročné leto na Slovensku so sebou prináša viaceré hudobné festivaly. Nejde však len o tie najväčšie - Grape či Pohodu. Festivalové leto sa nesie aj v podobe folklóru, multižánrovosti, rapu, hip hopu či rocku. Pozrite si prehľad veľkých, malých, folklórnych či rockových festivalov na Slovensku.
  • Sprevádza mŕtvych na druhý breh: Amélie Nothomb prekonala anorexiu, ktorou zareagovala na traumatický zážitok zo znásilnenia, našla vášeň a radosť v písaní a nakoniec sa stala jednou z najúspešnejších súčasných spisovateliek. Nikdy sa však smrti úplne nevzdialila, práve naopak.
  • Rychlíková o pracovnej migrácii: Do zahraničia odišli, aby si zarobili. No čakala ich tam nekonečná drina v mizerných podmienkach. Na ukážkach takýchto skúseností je postavený dokumentárny film Hranice Európy. Nakrútila ho Apolena Rychlíková, ktorá pre SME hovorí aj o pracovnej migrácii.

Rozhovory ZKH

Ako sa pozerá na neúspech Hlasu v eurovoľbách? Nesplýva Hlas so Smerom? Ako má volič rozumieť roztržke v koalícii o post predsedu parlamentu? Nezradikalizoval sa aj Hlas v rétorike? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Branislavom Ondrušom, novozvoleným europoslancom Hlasu.

SkryťVypnúť reklamu

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Správny obed môže pomôcť planéte. Vyberte si z našich receptov na chutné eko jedlá.

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu, poslanci majú rokovať aj o lex atentát či zákone o STVR
  • Zasadnutie Súdnej rady
  • Občiansky pochod Za slobodu a demokraciu v Bratislave
  • Ruský prezident Vladimir Putin na štátnej návšteve KĽDR

Dnes v histórii

18. júna 1815 utrpeli francúzske vojská Napoleona Bonaparteho v bitke pri Waterloo definitívnu porážku od anglo-batavského armádneho zboru poľného maršala vojvodu z Wellingtonu a pruskej armády pod velením poľného maršala von Blüchera. Porážka Francúzov viedla k definitívnemu odstúpeniu Napoleona a zániku prvého francúzskeho cisárstva.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  2. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  3. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  4. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  5. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže
  6. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna
  7. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok
  8. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky
  1. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  2. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  3. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  4. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  5. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  6. Slovenské naj na jednom mieste. Stačí lúštiť
  7. Nový rekord v politickom terore utvorili Červení Khméri
  8. Šéf nemocníc v Šaci Sabol: Nemôžeme byť spokojní s počtom roboti
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 526
  2. Firmu rozbiehal po maturite. Dnes má obrat vyše pol milióna 22 805
  3. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 12 602
  4. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 7 695
  5. Takto bude vyzerať nové námestie na začiatku Dúbravky 6 200
  6. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 5 861
  7. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 4 595
  8. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 559
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu