SME

Ranný brífing: Vláda bude môcť ukryť čokoľvek, Taraba vraj na futbale riešil Gabčíkovo

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Nielen utajované, ale aj limitované. Štát našiel nový spôsob, ako skrývať informácie. Mimovládky to kritizujú. Upozorňujú, že zákon je napísaný vágne a štátne orgány by tak mohli po novom označiť za limitovanú informáciu prakticky čokoľvek.

Vládny špeciál opäť letel do Nemecka, tentoraz s ministrom životného prostredia Tomášom Tarabom. Tvrdí, že išlo o pracovnú cestu, počas ktorej rokoval s maďarským ministrom energetiky Csabom Lantosom o Gabčíkove-Nagymaros. Priznal však, že popritom išli na futbal.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Vláda bude môcť ukryť čokoľvek, Taraba vraj na futbale riešil Gabčíkovo
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ak si dnes kúpite tlačené vydanie denníka SME, nájdete v ňom vložený časopis Lišiak. Lúštite krížovky, osemsmerovky a iné hlavolamy a vyhrajte až 600 eur. SME na celý víkend spolu s časopisom Lišiak stojí len 1,95 eur.


Nielen utajované, ale aj limitované. Štát našiel nový spôsob, ako skrývať informácie

Aj keď to vraj nie je jej cieľom, vláda môže významne obmedziť prístup verejnosti k informáciám. V pripomienkovom konaní je zákon o kritickej infraštruktúre. Na prvý pohľad málo zaujímavú európsku legislatívu musí Slovensko prebrať do vlastných zákonov. V rámci toho sa ide novelizovať aj zákon o ochrane utajovaných skutočností a zavádza sa v ňom pojem limitovaná informácia.

SkryťVypnúť reklamu

Mimovládky upozorňujú, že zákon je napísaný vágne a štátne orgány by tak mohli po novom označiť za limitovanú informáciu prakticky čokoľvek, aby sa vyhli verejnej kontrole. Napríklad aj odmeňovanie vrcholných funkcionárov či informácie o hospodárení úradu.

Nápad s limitovanými informáciami prichádza v čase, keď sa vláda netají tým, že chce robiť zmeny v prístupe verejnosti k informáciám. Poslanci SNS už napríklad navrhli, aby sa väčšie žiadosti o informácie spoplatňovali.

Chcú tým vraj zamedziť prípadom, keď sú verejné inštitúcie zaplavované častými alebo nadmernými požiadavkami na sprístupnenie informácií. Zákon prešiel minulý týždeň do druhého čítania.

Aj Taraba šiel na futbal špeciálom. Argumentoval rokovaním o Gabčíkove

Vo štvrtok pred obedom priletel vládny špeciál z nemeckého Stuttgartu do Bratislavy. Krátko na to odfotil denník SME, ako z letiska odchádza vládna limuzína, ktorú v súčasnosti využíva minister životného prostredia Tomáš Taraba.

SkryťVypnúť reklamu

O niekoľko minút dal minister na sociálne siete status o tom, že v stredu rokoval s maďarským ministrom energetiky Csabom Lantosom a riaditeľom Vodohospodárskej výstavby Petrom Moldom. Rokovanie sa malo týkať sporu ohľadom vodného diela Gabčíkovo.

V Stuttgarte sa hral v stredu večer futbalový zápas majstrovstiev Európy medzi Maďarskom a Nemeckom, v ktorom Nemci zvíťazili. Taraba pre Televízne noviny Markízy potvrdil, že na futbalovom zápase bol.

„Ja som bol v Stuttgarte na rokovaní o Gabčíkove-Nagymaros, celá delegácia sme tam boli. Vodohospodárska výstavba, minister energetiky Maďarska,“ povedal Taraba pre Markízu. Maďarský minister ho vraj poprosil, či sa môžu stretnúť v Stuttgarte, keďže bude tam. Napokon Taraba doplnil: „Popritom sme šli na futbal.“

SkryťVypnúť reklamu
  • Fair play: Taraba potreboval o tridsaťročnom, vlečúcom sa ba priam až zamrznutom spore rokovať tak urgentne, že namiesto toho, aby sa s maďarským partnerom stretol v Bratislave, Budapešti alebo napríklad v Komárne, musel letieť do Nemecka zhodou okolností rovno do Stuttgartu vládnym špeciálom. A potom akoby náhodou zbehol na futbal. Jasné, píše Jakub Filo.

V krátkosti z domova:

  • Parlament odhlasoval zánik RTVS: Verejnoprávna RTVS bude od 1. júla minulosťou, parlament schválil jej zrušenie a vznik Slovenskej televízie a rozhlasu. S RTVS skončí aj jej súčasný generálny riaditeľ Ľuboš Machaj, funkčné obdobie mal mať až do roku 2027. Návrh podporilo 78 zo 78 prítomných poslancov. Opozícia pred hlasovaním vyšla zo sály, nechcela byť účastná na likvidácii RTVS.
  • Proruskí politici v Bratislave: V hlavnom meste sa nenápadne uskutočnilo sympózium Bratislava – hlavné mesto mieru. V hoteli Carlton sa stretli účastníci, medzi ktorými bol aj podpredseda parlamentu a novozvolený europoslanec Ľuboš Blaha, sekundoval mu europoslanec za stranu Republika Milan Uhrík. Pozvali si aj ďalších proruských politikov zo zahraničia.
  • Dolinková kritizuje Kotlára: Akékoľvek spochybňovanie pandémie ochorenia Covid-19 je neúctou k pozostalým obetí pandémie, uviedla ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková s tým, že Slovensko zaznamenalo asi 20-tisíc nevynútených obetí pandémie. Vyjadrila nad nimi ľútosť. Zároveň poukázala na potrebu vyšetrenia zodpovednosti za pandémiu.

Francúzske voľby zrejme vyhrá krajná pravica. Ovplyvniť to môže aj pomoc Ukrajine

Nemusel, no napriek tomu tak spravil. Francúzsky prezident Emmanuel Macron vyhlásil predčasné parlamentné voľby, ktoré sa v dvoch kolách uskutočnia 30. júna a 7. júla.

SkryťVypnúť reklamu

Svojím rozhodnutím zaskočil väčšinu analytikov aj voličov. Podľa prieskumov totiž môže jeho strana prísť o ďalších poslancov v parlamente, kde v roku 2022 stratila väčšinu.

Chcem dať slovo voličom, „ktorí sa nestotožňujú s extrémistickou horúčkou,“ zdôvodnil vyhlásenie predčasných volieb. Prieskumy však hovoria o tom, že krajná pravica zrejme rovnako ako eurovoľby vyhrá aj voľby do francúzskeho parlamentu.

Macronovi nemusí pomôcť ani moment prekvapenia či fakt, že strany majú na kampaň len pár týždňov. Za svoj krok si preto vyslúžil aj kritiku. Denník SME prináša odpovede na základné otázky, ktoré vám pomôžu zorientovať sa v nadchádzajúcich francúzskych parlamentných voľbách.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Dodávky stíhačiek F-16: Stíhačky F-16 budú brániť Ukrajinu už v priebehu tohto leta, uviedol veliteľ holandských vzdušných síl Arnu Stallman. Ukrajinskí predstavitelia už skôr vyhlásili, že tieto bojové lietadlá pomôžu chrániť Charkov pred ruskými leteckými bombami. Belgicko, Dánsko, Holandsko a Nórsko sa zaviazali dodať Ukrajine približne 80 stíhačiek F-16.
  • Patriot z Rumunska: Rumunsko daruje Ukrajine jeden z dvoch funkčných systémov protivzdušnej obrany dlhého dosahu Patriot. Rozhodla o tom Najvyššia rada národnej obrany, ktorá sa ale so spojencami chce predtým dohodnúť na jeho nahradení podobným systémom.
  • Snaha o oslabenie Západu: Strategická dohoda Ruska so Severnou Kóreou je ďalšou snahou o oslabenie Západu, píše Inštitút pre štúdium vojny. Spolupráca má podľa Inštitútu pomôcť režimu v Pchjongjangu zdokonaľovať svoj vojenský arzenál. Kremeľ to považuje aj za spôsob ďalšieho odstrašenia spojencov Ukrajiny v súvislosti s vyzbrojovaním.
  • Útoky na energetiku: Rusko vyradilo na Ukrajine ďalšiu tepelnú elektráreň. Útok zranil troch zamestnancov, tvrdí energetická spoločnosť DTEK. Kde sa elektráreň nachádza, spoločnosť nespresnila. Počas náletu kamikadze dronov boli poškodené zariadenia energetickej infraštruktúry vo Vinnyckej, Dnepropetrovskej, Doneckej a Kyjevskej oblasti.
  • Štrnásty balík sankcií: Členské štáty EÚ sa na úrovni veľvyslancov dohodli na 14. balíku sankcií proti Rusku za jeho vojenskú inváziu na Ukrajinu. Cieľom nového balíka je posilniť účinnosť existujúcich sankcií a predísť ich obchádzaniu. Nové sankcie sú zamerané okrem iného aj na skvapalnený zemný plyn.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Mafiánov vystriedali bezdomovci. Bratislava sa zbaví opachy, Fiľo dostal zelenú na vežiak

Bratislavský Ružinov môže mať o jednu spustnutú budovu menej. Projekt prestavby polyfunkčnej budovy Bajkal na Bajkalskej ulici totiž dostal zelenú. Mesto schválilo zámer, ktorý počíta s tým, že na jej mieste vyrastie vežiak.

Budova pritom roky pustne a stala sa útočiskom bezdomovcov. V minulosti bola vyhľadávanou destináciou aj pre mafiánov, keď v komplexe fungovala diskotéka.

Polyfunkčná budova Bajkal vznikla ešte v 70. rokoch minulého storočia. Jej cieľom bolo v prvom rade obslúžiť susednú kancelársku budovu, ktorá je dnes známa ako sídlo Jednoty.

V Bajkale našla miesto kaviareň, reštaurácia či vináreň. Po revolúcii sa budova stále neslávne známou vďaka svojej diskotéke, ktorú vyhľadávali pochybné živly či príslušníci podsvetia. „Doma“ tu boli napríklad bratia Vladimír „Tuti“ Daniš a Jozef „Papas“ Daniš.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Príbeh spišských párkov: Jemne pikantná papriková chuť, šťavnatosť, praskajúce črievko. To sú základné poznávacie znaky spišských párkov. Prežili dve svetové vojny, socialistické plánované hospodárstvo i porevolučné privatizačné turbulencie. Na pultoch obchodov ich nájdete dodnes. Tradičnú chuť si uchovali aj napriek zmenám receptu.
  • Stimul na výrobu batérií: Závod na výrobu batérií do elektromobilov spoločnosti GIB EnergyX Slovakia v Šuranoch za 1,233 miliardy eur dostane od štátu investičnú pomoc vo výške 214 miliónov eur. Spoločný podnik čínskej skupiny Gotion a slovenskej spoločnosti InoBat plánuje do roku 2027 zamestnať 1 311 ľudí.
  • Koniec šéfa Inštitútu finančnej politiky: Inštitút finančnej politiky ministerstva financií bude mať od augusta tohto roka nového riaditeľa. Ku koncu júla sa končí mandát súčasnému riaditeľovi Jurajovi Valachymu, ktorý sa rozhodol na vlastnú žiadosť nepokračovať vo funkcii. Jeho nástupca vzíde z výberového konania.

McDavid je ako nový Gretzky. Prekonáva neprekonateľné rekordy

Rekordy Waynea Gretzkého mali dlhý čas prívlastok „neprekonateľné“. Hovorilo sa, že sa taký hokejista už nenarodí. A predsa sme sa dožili.

SkryťVypnúť reklamu

Pri Connorovi McDavidovi sa už pred draftom kopili všelijaké predpovede. Mnohé z nich sa zdali prestrelené. Lenže kanadská superstar potvrdzuje aj tie najdivokejšie. Koniec koncov, najlepšou predpoveďou bola prezývka „The Next One“. Ďalší taký ako „The Great One“. Ďalší Gretzky.

McDavid v tomto play-off prekonal Gretzkého rekord v počte asistencií a zostáva mu získať päť kanadských bodov, aby vyrovnal aj jeho sezónne prvenstvo v produktivite. K absolútnej výnimočnosti mu chýba už len jediné - Stanleyho pohár.

Aby ho získal, potrebujú Oilers zázrak. A sám McDavid ich za ním ťahá, konkrétne ôsmimi bodmi v posledných dvoch zápasoch, v ktorých Florida nevyužila prvé dva mečbaly.


Kuffa a Huliak sa dajú zniesť. Ale len v komédii. Tam ich slová nerobia škodu

„A ja by som ho zastrelil! Aj stromy by som vyrúbal! Nech sa za nimi neskrýva, kujon jeden!“ hovorí jašterica.

SkryťVypnúť reklamu

„V intraviláne?“ pýta sa vlk.

„Aj v extraviláne. Aj v Miláne a na Kube! Ej aľe by som si dau cigarku voňavú, v Havane ušúľanú zlatými rúčkami krásnej mučačity,“ odpovedá jašterica.

Zvieratko jašterička z tohto divadelného dialógu je metaforou na poslanca SNS Rudolfa Huliaka. Do dvoch viet sa zmestila poľovnícka vášeň, láska k cigarám aj „tradičný“ vzťah k ženám. V jednom z rozhovorov napríklad hovoril, že v Očovej je na poriadok starostom práve muž, konkrétne on, ženám takáto funkcia nenáleží.

V dystopickej rozprávkovej komédii Medveď, ktorú uviedlo bratislavské Divadlo Pavla Országha Hviezdoslava, sa objavia len zvieratká. Hoci sa hrajú na ľudí.

A nehrajú v nej medvede. Ten je len jeden a čaká sa naňho. Viac medveďov totiž na Slovensku nezostalo. Iba Félix. Medveď z bratislavskej zoologickej záhrady, ktorý ako jediný prežil právnu smršť súčasných predstaviteľov rezortu ochrany životného prostredia.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Kontroverzná bulharská princezná: Nevymýšľajte si absurdné teórie, zvykol hovoriť Kitín Munoz, keď novinári komentovali vzhľad jeho manželky, bulharskej princeznej Kaliny. Nový vzhľad princeznej Kaliny vrátil bulharskú šľachtu na titulky.
  • Svet nájomných vrahov: V meste Houston sa istý Gary Johnson živil ako nájomný vrah. Nikdy však nikoho nezabil, iba sa tak tváril. V skutočnosti pracoval pre políciu a pomáhal jej odhaliť tých, čo mali v pláne dať niekoho zabiť. Jeho príbeh zaujal amerického režiséra Richarda Linklatera natoľko, že o ňom nakrútil film Hit Man.
  • Letné festivaly a koncerty: Na hudobné zážitky nelákajú len festivaly na Slovensku, ale aj v susedných krajinách. Či už je to Sziget, Colours of Ostrava, alebo Open'er festival: sľubujú kvalitnú šou a dobrú atmosféru. Pozrite si prehľad letných festivalov a koncertov, ktoré privítajú mestá za našimi hranicami.

Podcasty SME

  • Dobré ráno: Vládny špeciál letel na EURO. Reči o pracovnej ceste nesedia
  • Ľudskosť: Maliar Andrej Dúbravský: Na začiatku som si myslel, že som len ťuťko zo Slovenska
  • Index: Padol Berlínsky múr a prestali sme zbrojiť. Odkiaľ Európa dopĺňa arzenál?

Karikatúra

Recept dňa

Ako pripraviť skvelý guláš? Inšpirujte sa našimi tipmi pre začiatočníkov aj pokročilých.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu, poslancov čaká skrátené rokovanie o lex atentát
  • Slovenská lekárska komora bude informovať o útokoch na zdravotníkov a výpovedných lehotách
  • Slovensko nastúpi na EURO 2024 proti Ukrajine

Dnes v histórii

21. júna 1991 opustil Česko-Slovensko posledný transport sovietskej armády. Napriek tomu, že oficiálne malo ísť o „dočasný“ pobyt vojsk, Sovietsky zväz krajinu okupoval bezmála 23 rokov. Odísť muselo 73 500 vojakov, 1 220 tankov či 2 500 bojových vozidiel. Okupačná armáda za sebou zanechala zničené kasárne, zdevastované byty, ale aj významné ekologické škody.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  5. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  6. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  7. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  8. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  1. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  2. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  3. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  4. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  5. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  6. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  8. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 830
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 969
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 653
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 795
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 745
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 131
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 627
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 094
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Lapitán Washingtonu Capitals Alexander Ovečkin.

Kapitána Washingtonu Capitols delia od vyrovnania Gretzkého rekordu dva góly.


TASR
Dalibor Dvorský počas debutu v NHL za tím St. Louis Blues.

Informoval o tom generálny manažér Blues.


a 1 ďalší
Incident z derby Fenerbahce Istanbul - Galatasaray Istanbul vo štvrťfinále Tureckého pohára.

Šokujúci finiš prinieslo derby v Turecku.


Mia Pohánková

Šestnásťročná hráčka doplní doteraz nominovanú štvoricu Rebecca Šramková, Viktória Hrunčáková, Renáta Jamrichová, Tereza Mihalíková.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu