Vznik Slovenskej televízie a rozhlasu je zavŕšením snáh SNS a ostatných koaličných strán o politické ovládnutie verejnoprávneho média, ale jej prvý deň pôsobil, akoby o jej vzniku nesníval Andrej Danko už od roku 2016. STVR začala bez riaditeľa, bez identifikačného čísla organizácie, bez kontrolného orgánu aj bez pokynov pre redaktorov.
Matúš Harkabus z Kuciakovho prípadu ako prokurátor skončil. S kolegom Danielom Mikulášom zakladá advokátsku kanceláriu. Po zrušení Úradu špeciálnej prokuratúry im generálny prokurátor Maroš Žilinka nevyhovel, keď žiadali o preloženie na krajskú prokuratúru v Žiline.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Prvý deň STVR: Pol dňa bez šéfa, bez IČO aj kontrolného orgánu. Sen SNS sa rozbieha rozpačito
- Prokurátor Harkabus končí: Pomstili sa nám a neutralizovali nás
- Krajná pravica zvalcovala Macrona. Bude vládnuť Francúzsku?
- Nefunguje klíma, wifi či nepripojili jedálny vozeň. Na akú kompenzáciu máte nárok?
- Najlepší Slovák je svetová trieda. Odpisovaný odmietol dôchodok a všetkých umlčal
- Z druhej izby vreští sestra autistka. Súrodenci detí s postihnutím sú častými klientami terapeutov
Prvý deň STVR: Pol dňa bez šéfa, bez IČO aj kontrolného orgánu. Sen SNS sa rozbieha rozpačito

O polnoci z nedele na pondelok z vôle koalície Smeru, SNS a Hlasu a tiež prezidenta Petra Pellegriniho zanikla po dvanásť a pol roku Rozhlas a televízia Slovenska a vznikla Slovenská televízia a rozhlas, ale jej prvý deň pôsobil, akoby o jej vzniku nesnívala SNS už od roku 2016.
Prvý deň STVR nemala povereného riaditeľa, nemala pridelené identifikačné číslo organizácie ani daňové identifikačné číslo, bez ktorých nemôže fungovať. STVR nemá ani orgán, ktorý kontroluje jej činnosť, keďže Rade RTVS sa taktiež skončil posledným júnovým dňom mandát.
Vládna koalícia si zmeny v RTVS aj prípadný zánik inštitúcie vpísala do programu vlády a návrh na jej zrušenie je známy od februára. Napriek tomu na vznik STVR nie je pripravená.
Koalícia si nechala schválenie zákona na predminulý týždeň, prezident Pellegrini avizoval jeho podpísanie alebo vetovanie až na tento týždeň. Zákon by však v takom prípade nestihol byť platný skôr, ako si vláda dohodla jeho účinnosť.
Na poslednú chvíľu preto v nedeľu Pellegrini zákon podpísal a v Zbierke zákonov stihol byť publikovaný ešte do polnoci z 30. júna na 1. júla. Až potom mohol podpredseda parlamentu poverený riadením Národnej rady Peter Žiga poveriť nového dočasného riaditeľa. Stal sa ním Igor Slanina, poverenie riadiť STVR dostal do konca septembra.
- Ústavná sťažnosť opozície: Opozičné strany PS, KDH a SaS sú presvedčené, že zákon o STVR je v rozpore s ústavou aj európskou legislatívou. Za zmenou legislatívy vidia snahu o politické ovládnutie verejnoprávneho média, dosadenie si vlastných nominantov do vedenia inštitúcie, a nie ambíciu zlepšiť stav v RTVS. Pre zákon podávajú ústavnú sťažnosť.
- Prezident tlakom naozaj nepodľahol: Prezident Peter Pellegrini mal tento týždeň dôkladne pohútať o zákone na zdemolovanie RTVS. Nestalo sa. Podpísal ho niekoľko hodín pred plánovanou účinnosťou. Občania tak dostali presne to, čo mohli aj očakávať: jasnou rečou hovorilo najmä vyjadrenie, že prezident „nepodľahne tlakom“. Nepodľahol! A či to nie je aj dobre, píše Nataša Holinová.
- Pellegrini už slúži: Pellegrini „pozná svoju cenu“. Áno, vskutku, ľudia istých kvalít skutočne majú cenu, poznajú ju a úspešne sa za ňu predávajú. V prípade Pellegriniho je to nielen široko známe, ale niekde sa to dokonca považuje za cnosť. Gratulujeme, píše Peter Tkačenko.
Prokurátor Harkabus končí: Pomstili sa nám a neutralizovali nás

Dvojica prokurátorov z kauzy Kuciak skončila ku koncu júna na prokuratúre. Matúš Harkabus a jeho kolega Daniel Mikuláš síce mali záujem dokončiť tento prípad, no generálny prokurátor nevyhovel ich žiadostiam o preloženie na Krajskú prokuratúru Žilina. Maroš Žilinka ich zaradil na medzinárodný odbor, resp. netrestný úsek, čo zahŕňalo päť dní v týždni kancelárskej práce v Bratislave.
V polovici apríla Harkabus v rezignačnom liste Žilinkovi napísal, že atmosféra na prokuratúre pripomína normalizáciu zo 70. rokov.
„Pri troške dobrej vôle z Vašej strany ako osoby v podstate s absolútne neobmedzenou personálnou právomocou na prokuratúre bola moja situácia riešiteľná jednoduchým dočasným pridelením,“ písal Harkabus v liste.
Dnes Harkabus opisuje, kedy pochopil, že Žilinka ho nikam nepreloží a prečo si myslí, že mu tým vyjadril nedôveru. „Pomôžem si vetou, ktorú použil kolega Lipšic. Netvrdíme, že to zaradenie robili obvinení, ich obhajcovia alebo politici, lebo na to nemáme žiadny dôkaz. Ani to tak možno nebolo. Ale ak by to robili títo ľudia, nevyzeralo by to inak,“ hovorí Harkabus v rozhovore pre SME.
V krátkosti z domova:
- Špiónovi zmenili trest: Priznal špionáž pre Rusko a dohodol sa na podmienke a finančnom treste, no po roku ho predsa len súd poslal za mreže. Spolupracovník proruských dezinfowebov Bohuš Garbár totiž nezaplatil 15-tisícový peňažný trest a neuspel ani so žiadosťou o odpustenie celej sumy alebo aspoň jej dvojtretinovej časti. Do väzenia ho súd poslal na rok a pol.
- Záchrana kultúrneho dedičstva: Ministerstvo kultúry pod vedením Martiny Šimkovičovej nedokázalo za šesť mesiacov zostaviť komisie a rozdeliť dotácie, aby mohli združenia zachraňovať naše kultúrne pamiatky. Týka sa to stoviek hradov, kostolov, historických budov aj dreveníc, starých mlynov, aj kláštorov.
- Povinná maturita z matematiky: Rezort školstva zvažuje prípadné zavedenie povinnej maturitnej skúšky z matematiky. Vyplýva to z vyjadrenia ministra školstva Tomáša Druckera. Tvrdí, že aj pre rozvoj analytického myslenia a zručností, ktoré nie sú priamo matematické, dáva matematika základy. Študenti by si mohli podľa ministra vyberať z viacerých úrovní maturity z matematiky.
Krajná pravica zvalcovala Macrona. Bude vládnuť Francúzsku?

Urobím všetko pre to, aby Francúzi už nemali žiaden dôvod voliť extrémy, povedal francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojej víťaznej reči z mája 2017, keď porazil vo voľbách svoju krajne pravicovú vyzývateľku Marine Le Penovú. Výsledky nedeľňajších parlamentných volieb však hovoria o tom, že voličov nepresvedčil.
Prvé kolo predčasných volieb totiž vyhrala Le Penovej krajne pravicová strana Národné združenie so zhruba 33 percentami. Macronova koalícia Spolu skončila s 20 percentami až tretia za zjednotenou ľavicou, ktorá získala 28 percent.
„Demokracia prehovorila. Francúzi postavili na čelo Národné združenie a jej spojencov, čím prakticky vyhladili Macronov tábor,“ povedala Le Penová krátko po uzatvorení volebných miestností. Krajnej pravici to ešte definitívne víťazstvo nezaručilo. O tom sa rozhodne v druhom kole, naplánovanom na 7. júla.
Strana už striehne na post premiéra, ktorý chce pre svojho lídra, 28-ročného Jordana Bardellu. Ten však hovorí, že vládnuť bude môcť len vtedy, ak strana získa absolútnu väčšinu. Národné združenie by mohlo vládnuť s Republikánmi, burcuje však svojich voličov k tomu, aby im v parlamente zabezpečili väčšinu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Očakávania krvavého leta: Ukrajinu a Rusko pravdepodobne čaká krvavé leto s tisíckami mŕtvych, v ktorom žiadna zo strán nedosiahne veľké zisky. Ani jedna zo strán sa nezdá byť schopná rozhodujúceho prelomu, píše americký denník The Wall Street Journal v analýze situácie na bojisku.
- Situácia na fronte: Rusko tvrdí, že dobylo ďalšie dve dediny, Novopokrovske v Doneckej oblasti a Stepova Novoselivka v Charkovskej oblasti. Ukrajinská armáda tvrdí, že odrazila útoky pri dedinách Novooleksandrivka a Spirne v Doneckej oblasti. Moskva pritom v nedeľu tvrdila, že tieto dve dediny dobyla. Front pri meste Pokrovsk, vrátane Novooleksandrivky, je naďalej miestom najzúrivejších bojov.
- Ruské straty: Ruská armáda v júni na Ukrajine podľa ukrajinského generálneho štábu stratila tri vojenské lietadlá a 350 tankov. Rusi prišli tiež o viac ako 58 systémov protivzdušnej obrany. Za uplynulých tridsať dní bolo zabitých viac ako 33 700 ruských vojakov.
- Zmarený pokus o prevrat: Ukrajinské úrady údajne zmarili pokus o prevrat v Kyjeve, oznámili to Ukrajinská bezpečnostná služba a miestna prokuratúra. O „provokácie“ sa pokúsila v Kyjeve po piatkovom Dni ústavy istá skupina, ktorá plánovala tiež obsadiť parlament a vyhlásiť „dočasnú vládu“.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Polobohovia populizmu
- The Insider: Prognózy ruského HDP: Ilúzia presnosti
- SPIEGEL International: Možný vojnový zločin: Prečo Izrael zbombardoval túto obytnú budovu v meste Gaza?
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Nefunguje klíma, wifi či nepripojili jedálny vozeň. Na akú kompenzáciu máte nárok?

Vlakoví dopravcovia na Slovensku majú väčšinu vlakov vybavených klimatizáciou. Výnimky sa vyskytujú najmä u štátneho dopravcu Železničnej spoločnosti Slovensko. Tá prevádzkuje napríklad spacie vozne ešte z 80. rokov minulého storočia, ktoré klímu nemajú. Aj na niektorých lokálnych tratiach v regiónoch sú osobné vlaky bez chladiacej techniky.
Klimatizované sú všetky diaľkové denné vlaky (rýchliky) a 80 percent regionálnych vlakov ZSSK. „Legislatíva zatiaľ nevyžaduje používať iba klimatizované vozne,“ dodáva hovorca spoločnosti Dominik Drevický.
Overiť, ktoré vlaky či vozne sú s chladením, sa dá na weboch dopravcov, kde je uvedené radenie vozňov aj s informáciami o ich vybavení. Čo však v prípade, ak klimatizácia nefunguje? A ako je to s ďalšími službami vo vlaku, ako je wifi pripojenie a predaj občerstvenia?
ZSSK celoročne garantuje teplotu od 18 do 30 stupňov Celzia len v lôžkových vozňoch do Česka a vo vnútroštátnych IC vlakoch. Ak to nedodrží a do hodiny cestujúcemu nenájde náhradné miesto, vzniká mu nárok na vrátenie 25 percent ceny lôžkového lístka. Pri IC vlakoch je to štvrtina ceny lístka.
V krátkosti z ekonomiky:
- HB Reavis rozpredáva pozemky: Na realitnom trhu v Bratislave došlo k zaujímavej akvizícii. Majiteľa menili pozemky v susedstve kancelárskeho komplexu Forum Business Center. Predávala ich skupina HB Reavis, ktorá pokračuje v rozpredaji svojho portfólia. Známe je aj meno kupujúceho, ktorý lokalitu dobre pozná.
- Kde sa oplatí na dovolenke tankovať: Dovolenková a s tým spojená motoristická sezóna sa rozbieha. Slováci postupne začínajú cestovať do zahraničia, často autom. Keďže krajiny majú rôzne daňové zákony aj rôznu polohu, ceny palív v nich môžu byť výrazne odlišné a motoristi by s tým mali vopred počítať.
- Štvrtá platba z plánu obnovy: Európska komisia schválila Slovensku v rámci plánu obnovy už štvrtú platbu vo výške 923 miliónov eur. Platba by mala prísť na účet za splnenie 15 míľnikov koncom tohto leta. Vďaka týmto financiám bude podľa Úradu vlády možné realizovať viaceré reformy.
Najlepší Slovák je svetová trieda. Odpisovaný odmietol dôchodok a všetkých umlčal

Futbalisti Slovenska na EURO 2024 dokráčali až do osemfinále, čo je vyrovnanie doterajšieho najväčšieho úspechu. Táto generácia a tento tím však mohol získať viacej. Mali na to. Najväčší úspech v dejinách slovenského futbalu bol na dosah.
Chýbala jediná minúta a mohli vyradiť favorizované Anglicko. Mohli si to rozdať vo štvrťfinále so Švajčiarmi a zabojovať o historickú medailu, čo pôsobí sci-fi, ale nebolo to až tak ďaleko.
Väčšina slovenských futbalistov na EURO 2024 nesklamala a šla na maximum. Jeden odpisovaný hráč všetkých totálne prekvapil. Neurážal sa, neposielal odkazy kritikom. Ukázal sa na ihrisku. Ale je tu aj ďalší nečakaný hrdina.
Kto dostal najvyššiu známku? Kto bol podľa nás najlepší? Slovenských reprezentantov sme známkovali na škále od 1 do 10, pričom jednotka je najmenšia a desať značí najlepší možný výkon.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Z druhej izby vreští sestra autistka. Súrodenci detí s postihnutím sú častými klientami terapeutov

Psychoterapeuti môžu potvrdiť, ako trpia ľudia, ktorí majú alebo mali chorých alebo postihnutých súrodencov. To, že oni boli zdraví, neznamená, že nemali svoje potreby a netúžili po pozornosti.
No ich rodičia boli príliš zamestnaní starostlivosťou o najzraniteľnejšieho člena rodiny a už im nezostal čas alebo mentálna kapacita, aby sa venovali aj im. A to je ešte ten lepší prípad, keď to skončilo iba pri tom, že ich prehliadali.
O jednom z takýchto, takzvaných sklenených detí, nakrútila dokumentárny film česká režisérka Marie-Magdalena Kochová. Nazvala ho Tá druhá. Niekoľko rokov bola v prítomnosti Johanky, ktorá mala pred sebou maturitu a potom aj prijímacie skúšky na vysokú školu.
Dokument Tá druhá koncipovala ako záznam života mladého dievčaťa, aby však priestor jedného celovečerného filmu úsporne využila, nenápadne sa snaží inscenovať scény a dialógy tak, aby sa postupne ukázalo, čím táto rodina trpí a aký je Johankin údel.
V krátkosti z kultúry:
- Mortensen vo Varoch: Vigga Mortensena režiséri pomerne často obsadzujú do úloh, ktoré sa spájajú s násilím a temnotou. No občas stane, že sa dostane k úlohám, ktoré sú celkom ako on. Za takú považuje šerifa z westernu Až na koniec sveta, ktorý aj sám režíroval a ktorý do Karlových Varov prišiel predstaviť.
- Česká zabíjačka vo filme: Českú komédiu Mord možno považovať za esenciu národa. V Karlových Varoch sa na nej bavili aj zahraniční novinári a z chodbových diskusií po projekcii bolo zrejmé, že sa v ňom našli i Slováci. V atmosfére, zvykoch, ľudských archetypoch.
- Vyšetrovanie Perryho smrti: Výsledky pitvy ukázali, že Matthew Perry zomrel po užití ketamínu. Jeho smrť však zostala predmetom vyšetrovania. Teraz sa ukazuje, že zrejme nešlo o nešťastnú náhodu. Vyšetrovanie jeho smrti sa blíži k záveru a polícia sa domnieva, že by malo byť obvinených „viacero ľudí“.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ozempic mizne z pultov lekární. Ľudia chcú expresne schudnúť
- Ľudskosť: Novinárka Jana Maťková o dospievaní pri Žiline a o vzťahu s dvoma sestrami
Karikatúra

Recept dňa

Špagety, penne či fliačky na rôzne spôsoby. Pripravte si rýchle a chutné recepty z cestovín.
Dnes očakávame
- Minister práce Erik Tomáš bude informovať o iniciatíve „práca namiesto dávok“
- V osemfinále futbalových ME 2024 nastúpi Rumunsko proti Holandsku a Rakúsko proti Turecku
Dnes v histórii

2. júla 1937 sa nad Tichým oceánom naposledy ozvali Amelia Earhartová a navigátor Fred Noonan, keď sa pokúšali uskutočniť prvý rovníkový let okolo sveta. Mali za sebou 35-tisíc kilometrov a čakalo ich ešte posledných 11-tisíc kilometrov. 2. júla vzlietli z Novej Guiney smerom k Howlandovmu ostrovu. Asi po 1 300 km sa prerušilo rádiové spojenie a lietadlo „zmizlo“.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
