SME

Ranný brífing: Ústavný súd sa priklonil k vláde, „naši ľudia“ môžu otvárať šampanské

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Ústavný súd odmietol väčšinu podania exprezidentky a opozície týkajúceho sa novely trestných kódexov. Za protiústavnú označil len časť novely Trestného zákona. Rozhodnutie sa netýka znižovania sadzieb, zrušenia špeciálnej prokuratúry a ani procesu akým bola novela prijatá.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prakticky niet kauzy, ktorej by sa vládna novela netýkala. Definitívne a nenávratne dôjde k premlčaniu prípadov oligarchov Miroslava Výboha a Jaroslava Haščáka či guvernéra NBS a exministra Smeru Petra Kažimíra, s podmienkou môžu vyviaznuť poslanec Smeru Tibor Gašpar, ale aj oligarchovia Norbert Bödör a Jozef Brhel a taktiež exšéf SIS Vladimír Pčolinský.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Ústavný súd sa priklonil k vláde, „naši ľudia“ môžu otvárať šampanské
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Ústavný súd trestné kódexy nezastavil. Kauzy sa premlčia, tresty sa znížia

Kontroverzná vládna novela môže naplno nadobudnúť účinnosť. Ústavný súd totiž pri takmer celom jej obsahu nenašiel zásadný problém, pre ktorý by zmeny označil za protiústavné. Na Ústavnom súde vládnej koalícii tentoraz prepáčili aj neštandardný proces prijímania zmien.

SkryťVypnúť reklamu

V praxi to znamená, že začnú platiť nižšie sadzby za ekonomické trestné činy, skrátia sa premlčacie lehoty a mnohé kauzy sa nenávratne premlčia. Definitívne sa teda premlčia veľké kauzy, v ktorých čelili obžalobám ľudia ako oligarcha Miroslav Výboh či guvernér národnej banky a exminister Smeru Peter Kažimír.

Ústavný súd označil za protiústavné len drobnosti, ktoré boli na okraji toho, čo novele vytýkala prezidentka Zuzana Čaputová či opoziční poslanci. Ide o prechodné ustanovenia týkajúce sa trestu prepadnutia majetku či možnosť použiť na súde aj nezákonne získaný dôkaz, ak je v prospech obvineného.

Očakávané rozhodnutie je zároveň definitívnou bodkou za zrušením Úradu špeciálnej prokuratúry. Denník SME vysvetľuje, čo všetko rozhodnutie Ústavného súdu ovplyvní i prečo bol obsah novely považovaný za sporný.

SkryťVypnúť reklamu
  • Občania si môžu vydýchnuť: Možno sa nájde občan, ktorý si teraz uľahčene vydýchne: obavy z noviel boli zbytočné! Určite sa však nájdu takí, ktorí práve teraz pocítili, že nekompletný, ale zato aspoň nezvyčajne rýchly Ústavný súd nemôžu pokladať za záruku ničoho, píše Nataša Holinová.
  • Autokrati víťazia: Je nevyhnutné si to priznať. To, čoho sme dnes svedkami v našej krajine, už nie je len snaha hŕstky politikov o uchopenie a udržanie moci. Stali sme sa laboratóriom spoločenskej paradigmatickej zmeny. Táto zmena, ktorá nám prebieha pred očami, má za cieľ zvrhnúť demokraciu, píše Jakub Filo.

Vlasková z RTVS po prvom stretnutí s novým riaditeľom STVR: Čo nám povedal, by som podpísala. Vieme ale, kto si ho vybral

Nová Slovenská televízia a rozhlas už v pondelok existovala dvanásť hodín a zamestnanci stále nevedeli, kto ich príde dočasne riadiť. Napokon prišiel vládny nominant Igor Slanina a na druhý deň im na prvom stretnutí hovoril, kto je a aké má zámery.

SkryťVypnúť reklamu

„Tvrdil, že sa o svojej novej funkcii dozvedel len v nedeľu večer a nestihol sa preto ani ostrihať,“ hovorí členka štrajkového výboru, redaktorka detského rádia Junior Rozália Vlasková.

Opisuje, ako sa Slanina pokúšal byť neformálny a vzbudiť dôveru aj tým, že obhajoval nutnú nezávislosť STVR od politických vplyvov. V rozhovore hovorí aj to, ako sa Slaninu pýtali, či chce byť trvalým riaditeľom, a čo zamýšľa s koalíciou kritizovaným spravodajstvom.

  • Dočasný šéf športu: Sekciu športu v STVR dočasne povedie Pavol Gašpar. Na poste nahradil Jána Žgravčáka, s ktorým telerozhlas ukončil k utorku interný pracovný pomer. Gašpar za prioritu označil zabezpečenie pokračovania a finalizáciu rozpracovaného olympijského projektu.
  • Nová šéfka marketingu a komunikácie: Dočasný generálny riaditeľ STVR Igor Slanina poveril riadením sekcie marketingu a komunikácie Andreu Pivarčiovú. K utorku bola z funkcie odvolaná Zuzana Ťapáková. Pivarčiová chce prispieť k budovaniu pozitívneho vnímania STVR v očiach divákov a poslucháčov.

V krátkosti z domova:

  • Zomrela ikona ovocinárstva: Známym sa stal ako odborník na záhradníctvo a ovocinárstvo, slovenským záhradkárom radil v televíznej relácii Farmárska revue. Profesor Ivan Hričovský zomrel vo veku 92 rokov na zápal pľúc v bratislavskej nemocnici. O tom, že ho poznali všetci záhradkári na Slovensku, niet najmenších pochýb. Nebol len nadšenec, ale aj erudovaný odborník.
  • Komár tigrovaný v Bratislave: Invázny ázijský komár tigrovaný si vytvoril v Bratislave lokálnu populáciu. V bratislavskom Ružinove, kde ho vlani zaznamenali, dokázal podľa prvých výsledkov monitoringu prezimovať a usídlil sa tam. Prenáša 22 rôznych vírusov, na Slovensku cirkuluje západonílsky vírus a vírus Usutu.
  • Odškodné pre rodiny obetí: Štát vyplatí rodinám obetí vlakového nešťastia pri Nových Zámkoch po 50-tisíc eur. Vyplýva to z návrhu ministra dopravy Jozefa Ráža, ktorý schválila vláda. Ráž priblížil, že nehodu vyšetrujú štyri tímy, ktoré sa navzájom dopĺňajú. Zopakoval, že k systémovému pochybeniu podľa predbežných výsledkov neprišlo.

Na drony strieľajú Ukrajinci z lietadla brokovnicou. Taktika pripomína svetové vojny

Vzdušné súboje stíhacích lietadiel sú často tým prvým, čo ľuďom napadne, keď sa hovorí o bojovom letectve. Stíhacie letectvo sa zrodilo počas prvej svetovej vojny v momente, keď sa prvý pilot rozhodol počas letu vytiahnuť zbraň a z nekrytej kabíny vystreliť na pilota druhého lietadla. Údajne ním bol v auguste 1914 srbský letec Miodrag Tomić, ktorý strieľal na rakúsko-uhorské lietadlo.

SkryťVypnúť reklamu

Lietadlá v tom čase nemali zabudované zbrane, piloti alebo druhí členovia posádky v prvých súbojoch strieľali z ručných zbraní. Mocnosti túto chybu veľmi rýchlo napravili a lietadlá začali vybavovať guľometmi.

Pradávna taktika sa v posledných mesiacoch objavila na Ukrajine. Hoci sa o nej hovorí už dlhšie, na sociálnych médiách sa objavili fotografie a videá ukrajinských pilotov, ktorí z cvičného jednomotorového lietadla Jak-52 puškou strieľajú na ruské drony.

Podobne ako lietadlá z prvej či druhej svetovej vojny aj ukrajinské jaky sa na fotografiách objavujú so značkami na trupe, ktoré zaznamenávajú počet úspešných zostrelov. Taktika z prvej svetovej vojny tak zrejme funguje.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Orbán sa hrá na mierotvorcu: Maďarský premiér Viktor Orbán sa v Kyjeve stretol s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským. Orbán, ktorý má blízko k ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi, prišiel Zelenskému povedať, že podporuje jeho mierový plán. Zároveň mu však predostrel svoj názor, že najprv by mal s Ruskom uzatvoriť prímerie.
  • Kompromis Kyjeva a Moskvy: Kým Ukrajinci stále veria vo víťazstvo, naprieč Európou začínajú prevládať názory, že vojna sa bude musieť skončiť kompromisnou dohodou Kyjeva a Moskvy. Vyplýva to z prieskumu Európskej rady pre zahraničné vzťahy, ktorý skúmal nálady vyše 19-tisíc ľudí v pätnástich európskych štátoch vrátane Ukrajiny.
  • Ruský postup v Časiv Jare: Rusi tvrdia, že ich jednotky dobyli štvrť mesta Časiv Jar v Doneckej oblasti. Dobytie tamojšieho sídliska pripustili tiež analytici z projektu DeepState, ktorý je blízky ukrajinskej armáde. Jednotky z južného zoskupenia ruských vojsk podľa ruského ministerstva obrany ovládli štvrť Novyj.
  • Druhý útok na letisko: Rusko opäť útočilo na letisko v Poltave. Podľa ruského rezortu obrany letisko zasiahla raketa systému Iskander, v dôsledku čoho bol zničený ukrajinský bojový vrtuľník Mi-24. Ide už o druhý útok na letisko v Poltavskej oblasti v priebehu tohto týždňa.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Dlhovala státisíce, biznis beží ďalej. Ako na východe vybabrali s daniarmi

Najväčšia a najtradičnejšia remeselná pekáreň na východe Slovenska. Tak o sebe na svojich letákoch píše Pekáreň Ilas. Jej majitelia okolo nej vybudovali sieť v súčasnosti pätnástich predajní Ilas Market.

Kým výrobky značky Ilas a obchody rovnomennej siete sú v Michalovciach, Snine, Humennom či vo Vranove nad Topľou známe, už menej sa vie o neprehľadnej štruktúre firiem, ktoré za nimi stoja, a o dlhoch, ktoré za sebou zanechali.

Postupy majiteľa siete boli také sofistikované, že na jeho strešnú firmu boli krátki aj daniari. S trochou preháňania sa dá povedať, že na východe Slovenska vzniklo neprehľadné bludisko, v ktorom sa stratí všetko.

  • Eldorádo na východe: Na Slovensku máme stovky firiem, ktorých majitelia sa rozhodli, že sa obohatia na úkor štátu. Ukazujú to aj zoznamy dlžníkov finančnej správy. Pozreli sme sa na najväčších dlžníkov z okresných miest v Prešovskom kraji.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Trabelssie dostal pokutu: Protimonopolný úrad udelil pokutu vo výške 218 500 eur firme žilinského podnikateľa Georgea Trabelssieho za to, že zneužila dominantné postavenie na trhu. Spoločnosť Organizátor RIDS si pýtala od autobusových dopravcov neprimerane vysoké poplatky za vstup na jej autobusové stanice.
  • Nehnuteľnosť pri mori: Aj keď tisícky Slovákov využívajú každý rok služby cestovných kancelárií alebo cestujú po vlastnej osi a ubytovanie si nájdu sami, existuje aj tretia možnosť. Tou je nákup vlastnej nehnuteľnosti v obľúbenom rekreačnom rezorte. INDEX sa pozrel na to, kde, za aké ceny a aké nehnuteľnosti sú k dispozícii.
  • Kapitánom lode na počkanie: Dovolenka na jachte má jedinečné čaro, pretože dodáva pocit slobody. Na to, aby sa táto romantická predstava dala zrealizovať, je potrebné oprávnenie na vedenie lode. Takzvané kapitánske kurzy ponúka na Slovensku dvanásť firiem. Cenové rozdiely sú minimálne.

My Česi sme jednoducho lepší ako Slováci. Pravda však môže byť iná, znie z Česka

Česi málokedy niečo Slovákom závidia, skôr je to naopak. „Pravdepodobne ste o tom presvedčení aj vy. My Česi sme jednoducho lepší vo futbale (o hokeji ani nehovoriac) ako Slováci,“ začína svoj komentár Michal Koštuřík z českého denníka Sport, alebo jeho internetovej verzie isport.cz.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to taký klasický pohľad väčšieho národa na menší. Čiastočne zo zvyku, z tradície. Pravda však môže byť iná. A ukázalo to aj tohtoročné EURO v Nemecku,“ dodal Koštuřík.

„Slováci? Páčia sa mi, majú sympatický tím. Je to diametrálny rozdiel oproti Česku, takto by som si predstavoval, že bude hrať náš tím,“ uviedol pre sport.cz bývalý reprezentant a známy búrlivák Tomáš Repka.

Je tu jeden muž, ktorý aj jeho vnímanie zmenil - Francesco Calzona. "Ciccio", ako Calzonu v Taliansku prezývajú, dokázal horkokrvných Slovákov na ihrisku zladiť a ukázal im, akým smerom sa nekompromisne uberá moderný futbal.


Šulík: Napokon sa to obrátilo vždy proti tým, čo spôsobili deformáciu spoločnosti

„V nedeľu som v televízii počúval pána Danka, ktorý oprášil ideologický slovník komunistických papalášov. Vysvetľoval divákom, ktoré filmy sa môžu točiť a ktoré nie. Prízvukoval, že o tom budú rozhodovať oni a zaklincoval to vetou: My vládneme a nebudeme sa pozerať, ako slniečkari natáčajú filmy. Prepadol som sa v čase, videl som reinkarnáciu Miloša Jakeša,“ hovorí Martin Šulík, jeden z najvýraznejších slovenských ponovembrových filmových režisérov.

SkryťVypnúť reklamu

Má 62 rokov a ako sám hovorí, len malú časť života prežil v slobodnom priestore. Kroky súčasného ministerstva kultúry pod vedením SNS ho teda neprekvapujú.

„Kultúru a umenie chce vždy niekto riadiť a používať na svoje ciele. Politici na Slovensku vnímajú umenie len ako nástroj propagandy,“ myslí si a veľmi citlivo vníma zmeny v Audiovizuálnom fonde, ktoré na popud Slovenskej národnej strany schválil parlament.

„Obávam sa, že znova budeme musieť bojovať o základné podmienky na to, aby sme mohli pracovať. Táto situácia sa na Slovensku opakuje vo vlnách,“ hovorí.

V krátkosti z kultúry:

  • Mádl vystihol slovenskú realitu: Ak ste ešte pri filmoch o invázii z augusta 1968 neplakali, pri tomto pravdepodobne budete. Reč je o filme Vlny, ktorý režisér Jiří Mádl predstavil vo svetovej premiére na festivale v Karlových Varoch. Pozoruhodné je, že presne vystihol to, čo sa dnes deje na Slovensku.
  • Romantické vzťahy zlyhávajú: Pri domácej premiére filmu Až na veky sa nórska režisérka Lilja Ingolfsdottir stretávala s diváčkami, ktoré za ňou prichádzali s otázkou: Ako to, že viete všetko o mojom živote? Vraví, že k jej pracovnému étosu patrí úprimnosť. Vďaka tomu je romantický príbeh z filmu úplne iný, ako sa spočiatku zdá.
  • Ľudská a odvážna inscenácia: Hoci má Divadlo bez domova na svojom konte viaceré pôsobivé inscenácie, s neobyčajnou verziou antického textu sa po prvý raz dostali na festival Dotyky a spojenia. Ten predstavuje výber toho najlepšieho, čo sa na Slovensku v divadlách udialo. Hypnotická Antigona do toho výberu rozhodne patrí.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Placky, polievka, pizza aj koláč. Vyberte si z našich receptov s cuketou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pracovná návšteva prezidenta Petra Pellegriniho v Poľsku
  • V Spojenom kráľovstve sa konajú parlamentné voľby, v ktorých sa očakáva výrazná porážka vládnucich konzervatívcov
  • Svetová konferencia o umelej inteligencii v Šanghaji

Dnes v histórii

4. júla 1776 prijalo 13 britských kolónií na druhom kontinentálnom kongrese Deklaráciu nezávislosti Spojených štátov od britskej koruny. Dokument vyhlasoval právo ľudí na život, slobodu, rovnosť, právo na povstanie proti útlaku, štátnu suverenitu a obsahoval aj zásady demokratického štátneho zriadenia a jeho právne princípy. Išlo o základné programové dielo americkej revolúcie - fakticky o prvú modernú demokratickú ústavu.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  2. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  3. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  4. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  5. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde
  6. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva?
  7. Závod Carpathia v Prievidzi oslavuje jubileum
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy?
  1. Inalfa otvára v Trnave 80 prestížnych pracovných miest
  2. V Rimavskej Sobote šijú interiéry áut do celého sveta
  3. Aké výsledky prinášajú investície do modernizácie laboratórií?
  4. Tisíce ľudí sa tešia z vyšších platov
  5. Motoristi späť za volantom. Riziko nehôd opäť rastie.
  6. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody
  7. Tvorivé háčkovanie aj 30 otázok pre Hanu Gregorovú
  8. Budúci lesníci opäť v teréne: S LESY SR vysadia les novej generá
  1. Domácnosti pozor, od júla sa mení výpočet poplatkov za elektrinu 104 521
  2. Kondičný tréner: Ubolený zo sedavého zamestnania? Toto pomôže 13 567
  3. Pozitívne myslenie nie je všetko. Skutočnú silu nájdete inde 6 990
  4. Lávové polia i skvostné pláže. Lanzarote je dôkazom sily prírody 5 845
  5. Aká bytová architektúra dnes developerom predáva? 4 816
  6. Tieto chyby pri investovaní vám bránia zhodnotiť majetok 4 646
  7. Šaca - centrum robotickej chirurgie na východe Slovenska 4 570
  8. Čo našli Strýco Filip a Miško Páleník v kuchyni Milana bez mapy? 4 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks: ONLINE prenos zo zápasu základnej časti NHL.

Sledujte s nami ONLINE prenos zo zápasu zámorskej NHL: Montreal Canadiens - Chicago Blackhawks.


Július Hudáček v bránke Kolín Haie.

Kolín získal naposledy nemecký titul v roku 2002.


TASR
Quinn Hutson v drese Boston University.

V univerzitnej NCAA bol najproduktívnejším hráčom tímu.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu