Analytici predpokladajú, že výdavky ľudí citeľne porastú. Avizované zvýšenie DPH sa totiž dotkne vecí, ktoré ľudia bežne nakupujú každý týždeň. Trojpercentné zdvihnutie základnej sadzby DPH sa v najhoršom prípade prenesie do približne 2,5-percentného zdraženia.
So zvyšovaním DPH Robert Fico nikdy vo svojej politickej kariére nesúhlasil. Až vo svojej štvrtej vláde ide brať peniaze aj vlastným voličom. Pod zhoršením ich sociálneho štandardu tak bude prvýkrát podpísaný ich obľúbený predstaviteľ politiky „sociálnych istôt“ a „pre ľudí“.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico ukončil svoju politiku, že nikdy nezvýši DPH. Do peňaženky siahne aj svojmu voličovi
- Neklamte láskavo do médií, vyzvali zdravotníci šéfa trenčianskej nemocnice
- Dostali správu, potom im vybuchlo vrecko. Na Hizballáh zrejme mieril Mosad
- DPH porastie na 23 percent. Čo všetko zdražie a o koľko?
- Je mladý a žiari v Európe. Predá Slovan hráča za doteraz nevídanú sumu?
- Vedci odhalili pôvod tajomného dunenia, ktoré sa ozývalo po celom svete
Fico ukončil svoju politiku, že nikdy nezvýši DPH. Do peňaženky siahne aj svojmu voličovi

Čo by stará verzia Roberta Fica spred polroka, troch, siedmich či jedenástich rokov povedala na počínanie dnešného Roberta Fica? Najvyhlásenejší odporca zvyšovania DPH ide dvíhať jej sadzby medzi najvyššie v Európskej únii.
Vždy, keď Ficovi politickí oponenti čo i len uvažovali o zvyšovaní dane z pridanej hodnoty, ktorej plošné dôsledky najviac pociťujú slabšie zarábajúci, Fico zakaždým odpovedal: „Odmietame.“
Fico ohlásením rázneho zvýšenia DPH z 20 na 23 percent ukončil dve dekády trvajúcu epochu, počas ktorej bolo nezvyšovanie DPH súčasťou jeho definície sociálnej demokracie.
Po prvýkrát budú voliči Smeru vystavení dileme, keď pod zhoršením ich sociálneho štandardu nebude podpísaný niektorý z politických oponentov Smeru, ale ich obľúbený predstaviteľ politiky „sociálnych istôt“ a „pre ľudí“, ako si roky píše na bilbordy.
- Daňovníkov zodrať z kože: Keby antipopulisticky rezonujúce opatrenie bolo celé určené na znižovanie deficitu, autor by – pozor, zveličenie – čiastočne aj revidoval svoj známy názor na Fica IV. Lenže to, že vláda ide zodrať z kože daňovníkov preto, lebo potrebuje zdroje na rozhadzovanie ďalších miliárd, je fiškálny škandál prvého stupňa, píše Peter Schutz.
- Neskoro a zle: Vláda len polovicu konsolidačného balíka premieta do zníženia deficitu, teda do konsolidačného výsledku. Takže polovica efektu zvýšenia príjmov a zníženia výdavkov pôjde na zvýšenie iných výdavkov. To znamená, že v ďalších rokoch bude potrebný znovu ďalší vysoký konsolidačný balík, píše Ivan Mikloš.
- Taraba povedal pravdu: Taraba hovorí, že tie miliardy na úver neprejedol Igor Matovič s Eduardom Hegerom (a pred nimi Robert Fico), ale z drvivej väčšiny nad pomery žijúci občania – teda v zásade všetci. Čiže je logické, že to teraz zaplatia. Ťažko namietať, píše Peter Tkačenko.
Neklamte láskavo do médií, vyzvali zdravotníci šéfa trenčianskej nemocnice

Obvinenia vedenia trenčianskej nemocnice z klamstva o kardiológii aj o výmene teplovodných rúr, ako aj nezodpovedané otázky, či má kto slúžiť na kardiologickom a na pediatrickom oddelení.
Šéf lekárskych odborárov Miroslav Štorcel zorganizoval stretnutie zamestnancov trenčianskej nemocnice s jej vedením na čele s riaditeľom Michalom Plesníkom. Prišlo naň podľa jeho odhadu takmer sto zamestnancov.
Zamestnanci so šéfom nemocnice počas približne hodinovej diskusie prebrali najpálčivejšie témy. Išlo o prezentáciu vedenia v médiách, otázniky okolo výmeny teplovodného potrubia firmou Camase, situáciu na kardiológii, ale aj na kolabujúcej pediatrii.
Zo stretnutia vzniklo deväť v priemere šesťminútových videí. Zachytávajú niekedy až veľmi emotívny priebeh diskusie. „Pán riaditeľ, ak nechápete, čo vám chceme povedať, tak je to, aby ste láskavo neklamali do médií,“ hovorí na jednom z videí zdravotníčka trenčianskej nemocnice. Za vyjadrenie si vyslúžila od prítomných veľký potlesk.
V krátkosti z domova:
- Kauzy vo vedení parlamentu: Po voľbách v roku 2010 sa jedným z podpredsedov parlamentu stal aj šéf opozičného Smeru Robert Fico. Vo funkcii zotrval do predčasných volieb v marci 2012. Počas tohto obdobia čelil viacerým kauzám. Jedna z nich pripomína aj údajnú dotačnú aféru, ktorú teraz Smer vyfabrikoval proti Michalovi Šimečkovi. Rozdiel je v tom, že Ficova kauza mala reálny základ.
- Ako ovplyvní 360° mediálnu scénu: Slovenskú mediálnu scénu obohatia v blízkom období nové onlinové mediálne projekty. Najväčší ohlas vyvolal Michal Kovačič, bývalý moderátor relácie Na telo televízie Markíza. Na štart svojho projektu 360° vyzbieral za niekoľko dní rekordnú sumu, takmer 600-tisíc eur. Má šancu rozvíriť vody slovenského mediálneho priestoru?
- Trestné sadzby za korupciu: Trestné sadzby korupčných trestných činov sa nevrátia na pôvodnú výšku. Parlament odmietol návrh novely Trestného zákona, ktorá chcela zmenu zaviesť. Návrh predložili opoziční poslanci, ktorí argumentovali, že bezpečnosť obyvateľov a ochrana ich majetku je v dôsledku prijatia novely priamo ohrozená a plnú zodpovednosť zato nesú vládne strany.
Dostali správu, potom im vybuchlo vrecko. Na Hizballáh zrejme mieril Mosad

Ľuďom v Libanone, vrátane hlavného mesta Bejrút, začali dymiť vrecká. Nasledovali menšie explózie, ktoré podľa svedkov zneli ako streľba či ohňostroje. Po celej krajine v jednej chvíli vybuchli tisíce pagerov, malých komunikačných zariadení, ktoré sa používali najmä pred časom mobilov.
Pager na komunikáciu paradoxne z bezpečnostných dôvodov využíva libanonská teroristická organizácia Hizballáh. Po incidente, pri ktorom zahynulo dvanásť ľudí a bezmála 3000 bolo zranených, sa okamžite rozšírili správy o tom, že muselo ísť o koordinovanú akciu, ktorej cieľom boli členovia Hizballáhu.
Libanonská vláda, ktorej je Hizballáh súčasťou, okamžite z útoku obvinila Izrael, s ktorým má militantné hnutie napäté vzťahy, ktoré často vyúsťujú do vzájomných útokov.
Aj keď izraelská vláda sa k incidentu nevyjadruje, viaceré zdroje aj experti sa zhodujú, že za útokom stojí izraelská tajná služba Mosad a akciu musel plánovať mesiace. Výbuchy vyvolali obavy z eskalácie konfliktu, do ktorého by sa mohli zapojiť aj ďalšie krajiny Blízkeho východu ako Irán, no aj Spojené štáty.
- Pagery z Maďarska: Taiwanská spoločnosť Gold Apollo potvrdila, že ide o jej značku pagerov, ktoré vybuchli. Zdôraznila však, že ich vyrobila spoločnosť so sídlom v Budapešti. Odborníci sa domnievajú, že do pagerov boli vložené výbušniny ešte pred ich doručením v rámci sofistikovanej infiltrácie dodávateľského reťazca.
- Po pageroch explodovali vysielačky: Najmenej 14 obetí a 450 zranených si vyžiadala nová séria explózií na juhu Libanonu a na južnom predmestí Bejrútu. Opäť vybuchli komunikačné zariadenia využívané príslušníkmi Hizballáhu, tentoraz vysielačky. Údajne došlo aj k výbuchom solárnych panelov na domoch.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Ukrajinci zničili sklad striel: Ukrajinský dronový útok zničil v Toropci v ruskej Tverskej oblasti sklad so strelami a bombami. Nachádzali sa tam strely Iskander, Točka-U, riadené letecké bomby a delostrelecká munícia. Stanice monitorujúce zemetrasenie zaznamenali po útoku v Toropci otrasy, ktoré vyhodnotili ako slabšie zemetrasenie.
- Zastavená ruská protiofenzíva: Ruská protiofenzíva v Kurskej oblasti bola zastavená, povedal hovorca veliteľstva ukrajinských síl Oleksij Dmytraškivskyj. Rusi podľa jeho slov dosiahli niekoľko menších úspechov, ale tento úspech sa pre nich teraz zmenil na hrozbu obkľúčenia.
- Rekordné výdavky na obranu: Ukrajinský parlament upravil tohtoročný rozpočet a zvýšil výdavky na obranu o ďalších takmer 11 miliárd eur. Celkové rozpočtové výdavky tak boli zvýšené na rekordných viac než 80 miliárd eur. Okrem zvýšenia výdavkov na nákup munície Ukrajina potrebuje aj viac financií na platy vojakov.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Izraelská operácia „Božia ruka“
- The Wall Street Journal: Vo vojne medzi Ruskom a Ukrajinou je už milión mŕtvych alebo zranených
- The Washington Post: Ukrajina vykrváca. Nemôže bojovať večne
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
DPH porastie na 23 percent. Čo všetko zdražie a o koľko?

Sadzby dane z pridanej hodnoty prejdú na Slovensku veľkou zmenou. Členovia vlády ohlásili, že po novom budeme mať až tri hodnoty DPH. Tá základná porastie výrazne, z 20 na 23 percent.
Dôvodom konsolidácie, návrh ktorej schválila vláda, má byť aj „zlepšenie sociálneho štandardu občanov SR“. Vyššia DPH pritom bude mať dosah na peňaženky ľudí, vrátane nezamestnaných, rodín s deťmi aj tých, čo zarábajú viac ako slovenský priemer.
„Trojpercentné zdvihnutie základnej sadzby DPH sa v najhoršom prípade prenesie do približne 2,5-percentného zdraženia,“ objasňuje Filip Kužma z Inštitútu moderného spotrebiteľa. Zdraženie môže byť aj nižšie. Napríklad, ak by sa reťazce rozhodli, že si časť zdraženia premietnu do zníženia svojich marží.
Analytik VÚB Banky Michal Lehuta poukazuje na analýzu Národnej banky Slovenska z roku 2011, keď DPH stúpla z 19 na 20 percent. V tom čase NBS hovorila, že efekt na infláciu (zjednodušene povedané rast cien) bol 0,4 až 0,5 percentuálneho bodu. Lehula teraz odhaduje, že môže dosahovať aj viac ako jeden percentuálny bod.
Ficova konsolidácia nie je dobrý krok: „Celý balík je daňová povodeň, pretože vláda odignorovala úsporné opatrenia,“ hovorí analytik Radovan Ďurana z ekonomického inštitútu Iness. Daňový systém sa podľa neho na Slovensku nereformuje, ale mení sociálnymi balíčkami bez diskusie a bez analýz dopadov.
V krátkosti z ekonomiky:
- PS vyčíslilo náklady konsolidácie: Z konsolidačných opatrení, ktoré predstavila vláda, vyplýva, že bežnú trojčlennú rodinu budú ročne stáť približne 1000 eur. Dotkne sa to pritom najzraniteľnejších, a to rodín s deťmi, najmä jednorodičov, ale aj rodín s viacerými deťmi, uviedol predseda opozičného PS Michal Šimečka.
- Drahšie diaľničné známky: Suma 365-dňovej diaľničnej známky porastie od budúceho roka zo súčasných 60 eur na sumu 90 eur. Suma jednodňovej diaľničnej známky sa zvýši zo súčasných 5,40 eura na 8,10 eura. Návrh z dielne ministerstva dopravy schválila vláda. Ide o jedno z konsolidačných opatrení.
- Danko kritizuje Dolinkovú: Slovenskú ekonomiku môže stiahnuť pod vodu rezort zdravotníctva. Vyhlásil to podpredseda parlamentu a líder koaličnej SNS Andrej Danko. Od koaličného partnera, strany Hlas, chce počuť, ako to bude s daným rezortom ďalej. Tvrdí, že v sektore zdravotníctva sa strácajú peniaze.
Je mladý a žiari v Európe. Predá Slovan hráča za doteraz nevídanú sumu?

Pred viac ako štyrmi rokmi sa futbalovému Slovanu Bratislava podaril obchod ako nikdy predtým. Za jedného hráča získal sumu, ktorú predtým nedostal dohromady za viac ako desať rokov a za desiatky hráčov.
Slovinec Andraž Šporar prestúpil v januári 2020 do Sportingu Lisabon. Hodnota transferu dosiahla šesť až sedem miliónov eur. Bolo to jedinýkrát, čo Slovan predal hráča v hodnote okolo päť miliónov a viacej. A bol to skôr úlet, lebo zvyšné predaje sa pohybovali maximálne okolo dvoch miliónov za kus.
Trebárs pražskej Sparte sa podarilo takýchto predajov viac ako desať. Slavii ešte viacej a desiatku stihla za posledných päť rokov. Z toho traja hráči stáli viac ako dvanásť miliónov.
Šéfstvo Slovana dlhodobo avizuje ambíciu uzatvárať podobné obchody. Hlavná fáza Ligy majstrov, kde sa dostal klub prvýkrát v dejinách, mu otvára doteraz nevídané možnosti.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Vedci odhalili pôvod tajomného dunenia, ktoré sa ozývalo po celom svete

V polovici septembra minulého roka vedci zaznamenali podivné dunenie. Na výskumných staniciach po celom svete sa objavil zvláštny seizmický signál, ktorý však podľa všetkého nespôsobilo zemetrasenie.
Prešiel deň a pomalé otrasy sa stále ozývali. A keď dunenie pokračovalo aj tretí deň, začali sa schádzať vedci z celého sveta, aby prediskutovali, čo spôsobuje dunenie v zemi.
O deväť dní neskôr vibrácie ustali, ale záhada USO vedcov trápiť neprestala – podľa štúdie publikovanej v časopise Science sa im ju po roku konečne podarilo vyriešiť. Na rozlúsknutie prípadu bolo potrebných približne 70 ľudí z 15 rôznych krajín a viac ako osemtisíc vymenených správ – dokopy by vytvorili zhruba 900-stranový detektívny román.
Čo teda jav spôsobilo? V skratke: vlny mega cunami, ktoré sa valili sem a tam vo fjorde v Grónsku, vytvorili vibrácie a tie sa následne rozšírili do celého sveta.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Radosť je dôležitá: Všetci máme zlé dni alebo podľahneme občasnej sklesnutej nálade. Neschopnosť cítiť radosť však nie je normálna. Odborníci na duševné zdravie to nazývajú anhedónia, čo sú ťažkosti s prežívaním pozitívnych emócií, ako sú šťastie a radosť. Existujú však kroky, ktoré môžeme podniknúť na vyvolanie pocitov radosti.
- Implózia ponorky Titan: Jedna z posledných správ, ktorú poslali pasažieri ponorného plavidla Titan na hladinu v júni minulého roka, znela: Tu je všetko v poriadku. Na pojednávaní o nehode zverejnili nové informácie o posledných chvíľach na plavidle Titan spolu s vizuálnou rekonštrukciou plavby a ponoru.
- Rozdali Antinobelovky: Štúdia, ktorá skúma možnosť využitia holubov na navádzanie rakiet, alebo výskum plaveckých schopností mŕtvych rýb patria medzi tohtoročných víťazov Ig Nobelových cien. Víťazov ocenili v desiatich kategóriách – od mieru až po anatómiu.
Rozhovory ZKH

Ako sa pracuje v atmosfére, kde je Bratislava hlavným nepriateľom tejto vlády?
Aké škody sú v meste po povodniach? Čo bude robiť mesto, ak mu ministerstvo prikáže zrušiť Vajanského cyklotrasu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Matúšom Vallom, primátorom Bratislavy.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Fico tlakuje parlament, pri Šimečkovi to nedáva ani politický zmysel
- Vedátor: Mosty sa stali základom aj pre matematiku
- Rutina: Skutočne zmeniť farbu zubov vieme len bielením. Zubárka vysvetľuje, pre koho sú lepšie pasty a pásiky
- Zoom: Zem sa deväť dní chvela, teraz zistili dôvod
- Teplá vlna: Majka Ivaničová pomáha rodičom LGBTI+ detí
- SND - Sme Národné: Hekuba je inscenácia, ktorá dáva hlas ľuďom, ktorí ho sami nemajú
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte jednoduchý zeleninový recept, ktorý nielen zasýti, ale i zahreje a pripravte si indické tekvicovo-šošovicové karí.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Premiér Robert Fico v Poľsku, stretne sa aj s predsedníčkou Európskej komisie Ursulou von der Leyenovou
- Vyhlásenie výsledkov 13. ročníka Slovak Press Photo 2024
Dnes v histórii

19. septembra 1991 objavili v Tirolskom údolí Ötztal vynikajúco zachovanú prirodzenú múmiu muža z doby približne 3300 p. n. l., ktorú nazvali Ötzi. Ponúkol bezprecedentný pohľad na zvyky Európanov z doby medenej. Jeho telo a osobné predmety sú vystavené v Juhotirolskom archeologickom múzeu v talianskom Bolzane.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
