Pitva ukázala, že muž, ktorého zbil policajt, zomrel na následky zranení. Minister vnútra a predseda vládnej strany Hlas Matúš Šutaj Eštok za policajné násilie s následkom smrti neprevzal politickú zodpovednosť a odstúpiť sa nechystá. Opozícia chce podať návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi, pripisuje mu viaceré zlyhania.
Progresívne Slovensko zvýšilo svoj náskok pred Smerom, a to aj bez Ivana Korčoka, ukázal prieskum NMS. Ako jediná opozičná parlamentná strana ťaží z prepadu popularity vlády a stabilne od volieb rastie.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Šutaj Eštok obišiel test samým sebou. Ak mala skončiť Kolíková za Lučanského, mal by podať demisiu
- Prieskum: PS nepotrebovalo ani Korčoka, aby si pred Smerom urobilo veľký náskok
- Čína na leteckých dňoch predvádza vlastnú techniku. Internet sa z ruskej stíhačky smeje
- Prečo máme také drahé vajcia a maslo? Naše ceny sú európsky paradox, nedávajú zmysel
- Zaradili ho do výberu pokladov. Najkomplexnejší hráč českej extraligy je Slovák
- Náhrada za antibiotiká? Slovenskí vedci vyvinuli špeciálny proteín
Šutaj Eštok obišiel test samým sebou. Ak mala skončiť Kolíková za Lučanského, mal by podať demisiu

Smrť človeka v oblasti, ktorá spadá pod ich pôsobnosť, bola dosiaľ jedným z ojedinelých dôvodov, pre ktorý boli vo vyše tridsaťročnej histórii Slovenska vládni ministri ochotní vziať na seba politickú zodpovednosť a odstúpiť.
Minister obrany Juraj Líška v januári 2006 prevzal zodpovednosť za smrť 42 vojakov, ktorí zahynuli pri havárii Antonova An-24 pri obci Hejce. Marek Maďarič ako minister kultúry podal demisiu po vražde novinára Jána Kuciaka v roku 2018.
Súčasný minister vnútra a predseda koaličného Hlasu Matúš Šutaj Eštok za rok vo funkcii už politicky zodpovedal za pochybenia ochranky počas májového neúspešného atentátu na premiéra Roberta Fica. Zodpovednosť neprijal.
V utorok 5. novembra však útok policajta v službe na 48-ročného Ľubomíra bez domova spôsobil jeho smrť, čo potvrdila pitva. Ani policajné násilie s následkom smrti však Šutaja Eštoka zatiaľ nepriblížilo k rozhodnutiu, že by za zlyhanie polície prevzal zodpovednosť a z funkcie ministra odstúpil.
- Policajta budú vyšetrovať vo väzbe: Košického policajta, ktorý zbil zadržaného človeka tak, že na druhý deň na následky zranení zomrel, vzal súd do väzby. Návrh na to podal prokurátor pre obavu z ovplyvňovania svedkov. Policajt proti rozhodnutiu súdu podal sťažnosť. Policajt, ktorý v zbore slúži viac ako 20 rokov, je obvinený z obzvlášť závažného zločinu zabitia.
- Šutaj Eštok je nezničiteľný: Taký človek môže robiť nanajvýš tajomníka stravného referenta, ale istým spôsobom je fascinujúce sledovať, ako dlho mu to ešte bude prechádzať. Osobitne s ohľadom na výsledky, aké prináša svojej strane. Pretože ak aj od tohto typu vlády nemáme žiadne očakávania, mala by žiadať kompetenciu aspoň od polície, píše Peter Tkačenko.
- Šutaj Eštok mal odstúpiť už dávno: Situácia je taká, že Robert Fico potrebuje lojálneho zväzáka, nie schopného ministra. Zároveň táto spoločnosť nežiada hranice, aké sa uplatňujú v civilizovanejších pospolitostiach. Jediné, v čom má Šutaj Eštok dokonalý prehľad, je to, kedy mali odstúpiť druhí, píše Nataša Holinová.
Prieskum: PS nepotrebovalo ani Korčoka, aby si pred Smerom urobilo veľký náskok
Od Smeru, svojho hlavného konkurenta, sa Progresívne Slovensko dokázalo v prieskumoch vzdialiť už o šesť percent voličských hlasov. Nepotrebovalo na to ešte ani neúspešného prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, pomohol mu pokles Smeru.
Ukazuje to novembrový prieskum straníckych preferencií od agentúry NMS Research Slovakia. Zber dát sa skončil presne v deň, keď Korčok ohlásil vstup do PS.
Voľby by vyhralo PS so ziskom 25 percent, Smer by mal 19 a tretí Hlas necelých 11 percent. Kým PS oproti októbrovému prieskumu opäť mierne narástlo, Smer a Hlas pokračujú v poklese. Časť voličov Smeru sa ďalej presúva k Republike, ktorá by mala 8,7 percenta. Do parlamentu by sa dostali ešte KDH a SaS.
Ivan Korčok povedal, že PS si z opozičných strán vybral aj preto, že má najlepšie šance poraziť Smer a zostavovať ďalšiu vládu. Ako jediná opozičná parlamentná strana ťaží z prepadu popularity vlády a stabilne od volieb rastie. V posledných štyroch prieskumoch NMS mu trikrát narástli preferencie.
V krátkosti z domova:
- Konšpiračný svet na prokuratúre: Prokurátori Krajskej prokuratúry v Žiline, ktorí chceli vyšetrovať českú novinárku Kristínu Cirokovú, ju chceli vypočúvať aj pre texty, ktoré sa Slovenska nijako netýkali. Píše o tom portál Seznam Zprávy, ktorý získal trestný spis. Ten podľa portálu odhaľuje, ako hlboko prokurátori prepadli konšpiračným teóriám.
- Zamietnuté trestné oznámenie: Vyšetrovateľ opäť zamietol trestné oznámenie v súvislosti s januárovou petíciou proti ministerke kultúry, píšu Aktuality.sk. Predvolal aj ministerku kultúry Martinu Šimkovičovú a vypočul aj kontaktnú osobu uvedenú v petícii. Vec však zamietol, keďže nenašiel dôvod na začatie trestného stíhania.
- Fico v čínskej televízii: Premiér Robert Fico sa objavil v štrnásťminútovom rozhovore pre anglickú verziu čínskej štátnej televízie CGTN. Rozprával po slovensky, diváci mali k dispozícii anglické titulky. Redaktorka premiérovi nekládla kritické otázky, Fico odpovedal v podobnom duchu.
Čína na leteckých dňoch predvádza vlastnú techniku. Internet sa z ruskej stíhačky smeje

Nové bojové lietadlá piatej generácie z Číny aj z Ruska alebo čínsky protiponorkový vrtuľník majú byť hlavnými hviezdami obnoveného Medzinárodného veľtrhu letectva a kozmonautiky v juhočínskom meste Ču-chaj.
Verejná časť leteckých dní sa začína až 19. novembra, no médiá už v týchto dňoch prinášajú prvé postrehy o čínskych a ruských lietadlách, ktoré na letisku pristáli a vykonávajú prvé cvičné lety.
Pozornosť sa sústreďuje na prvú zahraničnú prezentáciu stíhačky Suchoj Su-57, ktorú jej výrobca označuje za lietadlo piatej generácie. Sankciami zaťažené Rusko hľadá exportné príležitosti, no Čína na leteckej šou premiérovo predvádza vlastnú stíhačku J-35, ale aj námorný vrtuľník Z-20. Tento rok je na leteckom veľtrhu prvýkrát samostatný dronový pavilón.
V prípade ruského Su-57 ide o prvú príležitosť, keď výrobca svoje lietadlo predvádza mimo Ruskej federácie. Viacerí pozorovatelia poukázali aj na to, že kým v Rusku si organizátori vždy dávali pozor, aby sa ľudia k Su-57 nedostali príliš blízko, v Číne to zatiaľ neplatí a tí, ktorí sa dostali na letecký veľtrh v neverejnom termíne, dokázali nakrútiť detailné zábery lietadla. Niektoré z nich sa stali predmetom výsmechu na internete.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Atentát na vojnového zločinca: V Sevastopole na okupovanom Kryme vybuchlo auto, jeho vodič na mieste zahynul. Za útokom stojí ukrajinská tajná služba SBU a obeťou je 47-ročný kapitán ruskej Čiernomorskej flotily Valerij Trankovskij. Má ísť o vojnového zločinca, ktorý vydal rozkaz na odpálenie riadených striel z vôd Čierneho mora na mesto Vinnycia v júli 2022, pri ktorom zahynulo 29 civilistov.
- Kombinovaný ruský útok: Rusko podniklo prvýkrát za 73 dní kombinovaný vzdušný útok na Kyjev. Oznámil to šéf kyjevskej vojenskej správy Serhij Popko. Invázna armáda podľa neho na metropolu zaútočila strelami s plochou dráhou letu, balistickými strelami a dronmi.
- Bojujúci Severokórejčania: Severokórejskí vojaci sa začali zapájať do bojov v ruskej Kurskej oblasti, uviedlo americké ministerstvo zahraničia. Zároveň vyjadrilo obavy z toho, že sa Rusko rozhodlo využiť severokórejských vojakov pre svoje vojnové ciele na Ukrajine. O stretoch s vojakmi zo Severnej Kórey hovoria ukrajinskí predstavitelia už niekoľko dní.
Zo zahraničných webov:
- RFE/RL: „Sú úplne nepripravení“: Bývalý vojak prezradil, prečo budú severokórejské jednotky proti Ukrajine nemohúce
- SPIEGEL International: Koniec nemeckej vlády: Ako kancelár Olaf Scholz priviedol svoju koalíciu ku koncu
- Project Syndicate: Trumpovský zmätok prichádza na Blízky východ
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Prečo máme také drahé vajcia a maslo? Naše ceny sú európsky paradox, nedávajú zmysel

Maslo a vajíčka vyvolali na Slovensku vášne. Dôvodom je ich rastúca cena a v prípade vajíčok aj nedostupnosť. V porovnaní s okolitými krajinami sú u nás drahšie. Štvrťkilové maslo sa dá aktuálne kúpiť v slovenskom Tescu za 2,89 eura, v českom Tescu 2,56 eura a v maďarskom je to dokonca 2,07 eura. V Poľsku stojí v prepočte okolo 2,30 eura, v rakúskom Hoferi 2,79 eura.
Ani v prípade ceny vajíčok to pre slovenského spotrebiteľa nie je ideálne. Desať vajíčok veľkosti M z klietkového chovu sa u nás predáva najlacnejšie od 2,79 eura. V Maďarsku však stoja okolo dvoch eur, v Česku 2,32 eura.
Drahšie vajíčka sú len v Rakúsku, kde stoja 3,29 eura. Ide však o vajcia z voľného výbehu, klietkový chov je tam zakázaný.
V čom je teda Slovensko výnimočné, že za potraviny platíme viac ako susedia a z týchto potravín sa stala politická téma? Na prvý pohľad na to nie je absolútne žiaden dôvod. Preto sme sa pozreli detailne na celý dodávateľský reťazec.
V krátkosti z ekonomiky:
- Čínska investícia v Trnave: Trnavská automobilka by mohla vyrábať auto od čínskeho partnera. Pôvodne zákazka mierila do Poľska. Koncern Stellantis a jeho čínsky partner Leapmotor zvažujú, že nové elektrické SUV budú vyrábať v nemeckom Eisenachu a v Trnave.
- Analytici sa pustili do Ráža: Vláda na návrh ministra dopravy Jozefa Ráža zaradila dostavbu diaľnice D1 na Zemplíne medzi strategické investície. Okolo projektu však pribúdajú otázniky. K výhradám Rážovho návrhu sa pridali aj ekonómovia z Útvaru hodnoty za peniaze, ktorí hodnotili štúdiu uskutočniteľnosti.
- Namiesto nadstavby ďalší byt: V slovenských podmienkach ku krajnému scenáru zbúrania čiernej stavby dochádza len ojedinele. Jednou z výnimiek je prípad, ktorý úrady v bratislavskej mestskej časti Ružinov riešia už vyše desaťročia. Obyvateľka bytového domu sa rozhodla, že si namiesto podkrovia postaví niečo navyše.
Zaradili ho do výberu pokladov. Najkomplexnejší hráč českej extraligy je Slovák

Progres Alexa Tamášiho je nesporný. V českej Tipsport extralige hrá len druhý rok, no štatistiky ukazujú, že už patrí k jej najlepším hráčom. Všimli si to redaktori webu isport.blesk.cz. Dvadsaťšesťročného forvarda zaradili medzi „päť tajných pokladov“.
Redaktor Adam Papoušek, ktorý sa venuje pokročilým štatistikám, o ňom napísal: „Nepodarený začiatok sezóny je zabudnutý. Hradec Králové sa teraz vyhrieva na piatom mieste s 32 bodmi. A výrazný podiel na tom má Alex Tamáši, ktorý je v doterajšej sezóne najkomplexnejším útočníkom extraligy.
Keby sa mala dnes udeľovať pomyselná trofej pre najužitočnejšieho hráča, Tamáši by patril medzi adeptov. Mountfield sa na jeho výkony spolieha nielen pri hre piatich proti piatim, ale tiež v presilovkách a oslabeniach. Pri rovnovážnom počte hráčov na ľade bol Tamáši pri 17 strelených a iba 8 inkasovaných góloch.“
Rodák z Rimavskej Soboty nazbieral v 18 dueloch 15 (5+10) bodov. Už teraz je len dva body za vlaňajším bodovým ziskom z 51 stretnutí.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Náhrada za antibiotiká? Slovenskí vedci vyvinuli špeciálny proteín

„Dá sa nejako pomôcť ženám s opakujúcimi sa infekciami urogenitálneho traktu, keď už antibiotiká prestávajú pôsobiť?“ opýtal sa lekár Gabriely Bukovskej, vedkyne z Ústavu molekulárnej biológie Slovenskej akadémie vied. Nevinná otázka spustila rozsiahly výskum, na ktorom spolupracovali vedci zo SAV aj odborníci z Univerzity Komenského.
Vďaka ich práci vznikol nový antimikrobiálny proteín, ktorý je účinný v boji proti streptokokom. Môže pomáhať pacientom a pacientkam najmä pri vaginálnych či urogenitnálnych infekciách, ale aj pri liečbe nehojacich sa rán a žilových vredov infikovaných streptokokmi.
Počas svojho bádania sa slovenskí vedci zamerali na baktériu Streptococcus agalactiae. Ide o streptokoka, ktorý u hospodárskych zvierat, najmä hovädzieho dobytku, kôz či oviec, spôsobuje zápalové ochorenie mliečnej žľazy.
U ľudí patria tieto baktérie k takzvaným oportunistickým patogénom. U 10 až 35 percent zdravých jedincov totiž tvoria súčasť bežného mikrobiómu. V mnohých prípadoch ľudia nemajú žiadne príznaky, no baktérie môžu spôsobovať aj opakovane sa vyskytujúce chronické ochorenia.
V krátkosti o zdraví:
- Zápal kostnej drene: Zápalové ochorenia kostí sú infekcie takmer vždy spojené s pôvodcami ochorenia. Väčšinou ide o bakteriálne infekcie spôsobené baktériou Staphylococcus aureus - zlatý stafylokok. Hnisavý zápal kostí vyplývajúci z takejto infekcie je často ťažkým ochorením celého tela.
- Infekcie močových ciest: Väčšinu infekcií močových ciest spôsobuje prítomnosť baktérie E.coli. Do traktu sa dostáva najmä pri utieraní po použití toalety, nesprávnej hygiene alebo pri pohlavnom styku. Liečba zápalu močových ciest patrí do rúk lekára, ktorý vám predpíše antibiotiká.
- Rakovina maternice: Rakovina maternice označuje rakovinu, ktorá sa vyskytuje v časti ženského reprodukčného systému, ktorá slúži na donosenie dieťaťa. Je tretím najčastejším nádorovým ochorením žien a postihuje hlavne ženy po prechode, teda v menopauze.
Aréna

Prečo nezaložil novú stranu? Na akých voličov mieri PS? Má ambície kandidovať za prezidenta alebo sa uchádzať o post premiéra? A bude mostom medzi progresívcami a kresťanskými demokratmi? Pozrite si rozhovor Jany Krescako Dibákovej s Ivanom Korčokom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Danko zarobil najviac, nevieme ako. Majetkové priznania nič nehovoria
- Zoom: Prečo sa nám zdá, že nás obklopuje pandémia ADHD
- Rutina: Michaela Kocianová: Keď vidím niektoré upravené modelky na móle, tak si vravím, že to nie je fair play
- Teplá vlna: Moja prvá módna prehliadka bola v Teplárni, vraví Natália Drevenáková
Karikatúra

Recept dňa

Nie je dôvod, aby ste si zeleninu nedopriali aj v chladnom počasí. Vyberte si z našich receptov na zeleninové jedlá, ktoré vás zohrejú.
Dnes očakávame
- Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok a policajný prezident Ľubomír Solák budú prípad policajnej brutality vysvetľovať na branno-bezpečnostnom výbore
- Hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik
Dnes v histórii

14. novembra 1971 vstúpila americká planetárna sonda Mariner 9 na obežnú dráhu Marsu a stala sa prvým človekom vyrobeným objektom na orbite inej planéty. Po mesiacoch, počas ktorých zúrila v atmosfére Marsu prachová búrka, zaslala sonda prekvapivo jasné fotografie povrchu, ktoré slúžili pre neskoršie plánovania výskumných misií.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
