Nastavenie druhého piliera, v ktorom si Slováci súkromne sporia na dôchodok, by sa mohlo zmeniť. Ministerstvo práce momentálne analyzuje „celý dôchodkový systém“, pričom zmeny v druhom pilieri nevylúčilo. Nie je to pritom tak dávno, čo sa minister Erik Tomáš zmenám v ňom bránil.
Washington oznámil, že už nebude Ukrajine brániť v používaní amerických balistických rakiet ATACMS proti legitímnym cieľom v ruskom vnútrozemí. Impulzom bol príchod Severokórejčanov aj blížiaca sa inaugurácia Donalda Trumpa.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Minister Tomáš tvrdil, že na druhý pilier vláda nesiahne. Teraz ho jeho ministerstvo analyzuje
- Popularita Smeru klesá, PS ho predbehlo aj v ďalšom prieskume
- Priebeh vojny nezvrátia, no Ukrajine dajú lepšie možnosti. Čo dokážu rakety ATACMS?
- Majiteľ hotela na Štrkovci: Strácame čas neustálym plnením nových požiadaviek
- Z problémového chlapca vyrástol miliónový Slovák. Calzona: Išiel som po ňom, bol som tvrdý
- Režisér Maroš Brázda: Na Slovensku sa slušnosť často stretáva so škodoradostným úškrnom
Minister Tomáš tvrdil, že na druhý pilier vláda nesiahne. Teraz ho jeho ministerstvo analyzuje

V druhom pilieri si dnes na dôchodok sporí viac ako 1,9 milióna ľudí. Tí v tomto roku posielajú na svoj dôchodkový účet štyri percentá z povinných odvodov. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť. A to aj napriek tomu, že minister práce Erik Tomáš opakovane počas roka tvrdil, že na druhý pilier sa siahať nebude.
Aby sa naše verejné financie dostali opäť pod kontrolu potrebujeme podľa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť opatrenie v hodnote 2,9 miliardy eur. Časť tejto sumy môže ísť z peňazí, ktoré by inak išli do druhého piliera. V ňom majú v súčasnosti ľudia uložených približne 16,8 miliardy eur.
Už počas roka bývalý minister práce Jozef Mihál hovoril o tom, že odvody do druhého piliera by sa mohli znížiť zo súčasných štyroch na tri percentá. Minister Tomáš na to vtedy reagoval tak, že Mihál klame. Denník SME sa teraz opýtal ministerstva či môže vylúčiť, že sa v ďalšom konsolidačnom balíčku udejú nejaké zmeny v druhom pilieri. Ministerstvo zmeny nevylúčilo.
„Rezort práce analyzuje celý dôchodkový systém vrátane starobného dôchodkového sporenia,“ napísal tlačový odbor ministerstva. Ako dlho bude analýza trvať, ministerstvo nevie odhadnúť. Momentálne je podľa tlačového odboru tiež predčasné špecifikovať „konkrétne zmeny v dôchodkovom systéme, ktorými sa zaoberáme“.
Na druhý pilier si ešte trúfnu: Pre Smer a komplicov je príznačná krátkozrakosť, ktorú by temnejšie naladení slovenčinári zhrnuli do frazeologizmu „Po nás potopa“. Moc a korisť sa konzumujú tu a teraz a na nejaké dlhšie plány nie je čas a priestor. Rukolapne to znamená, že hmatateľnejšie hrozby nateraz vyplývajú z túžby po obyčajnom humpľovaní a koristení než z rúcania demokracie ako takej, píše Peter Tkačenko.
Popularita Smeru klesá, PS ho predbehlo aj v ďalšom prieskume
Po prieskumných agentúrach AKO a NMS potvrdzuje pokles Smeru aj najnovší prieskum preferencií agentúry Focus, ktorý vykonala exkluzívne pre web 360, za ktorým stojí bývalý moderátor televízie Markíza Michal Kovačič.
Smeru oproti septembrovému prieskumu Focusu klesla podpora o 1,4 percentuálneho bodu a predbehlo ho Progresívne Slovensko, ktoré naopak získalo o 0,5 percentuálneho bodu viac ako pred dvoma mesiacmi.
Rast popularity PS a pokles popularity Smeru potvrdila agentúra NMS Market Research už v októbri, jej novembrový prieskum ukázal dokonca výraznejší odstup PS od premiérskej strany. Progresívci sa dotiahli na Smer aj podľa októbrového prieskumu AKO.
Najnovší prieskum Focusu navyše len minimálne zachytil posilu PS v podobe neúspešného prezidentského kandidáta Ivana Korčoka, ktorý svoj vstup do strany ohlásil 11. novembra. Zber dát prebiehal v dňoch od 6. do 13. novembra na vzorke 1018 respondentov.
V krátkosti z domova:
- Biele vrany 2024: Ocenenie Biela vrana tento rok získali novinári z Markízy Michal Kovačič, Viktor Vincze a Adel Ghannam, bývalý riaditeľ Národného parku Slovenský kras Milan Olekšák, prokurátor zrušeného Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek a Ocenenie za celoživotný prínos získala vizuálna umelkyňa Ilona Németh. Denník SME prináša ich profily.
- Záujem o nájomné bývanie: Vláda Roberta Fica sa stále nevzdala ambície dotiahnuť do konca projekt Kollárových nájomných bytov. Pritom overený a dlhé roky funkčný mechanizmus, keď nájomné byty stavajú mestá a obce, zatiaľ upadá. Od roku 2000 obce a mestá postavili dohromady okolo 50-tisíc bytov. Tempo výstavby nových bytov však teraz prudko kleslo.
- Vírusy v komároch: Biomedicínske centrum SAV spolu s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva v rámci prvého celoslovenského monitoringu zachytili západonílsky vírus a vírus Usutu v komároch vo viacerých okresoch Slovenska. Vďaka tomu sa podarilo správne diagnostikovať pacientov infikovaných týmito vírusmi a začalo sa testovanie darovanej krvi.
Priebeh vojny nezvrátia, no Ukrajine dajú lepšie možnosti. Čo dokážu rakety ATACMS?

Tisíc dní po vpáde ruských vojsk na Ukrajinu a v deň jedného z najväčších ruských vzdušných útokov Washington oznámil, že už nebude Ukrajine brániť v používaní amerických balistických rakiet ATACMS proti legitímnym cieľom v ruskom vnútrozemí.
Ide o posun v doterajšej politike, keď západní spojenci pre obavy z eskalácie vojny povoľovali použitie zbraní iba v rámci ukrajinského územia. „Rusko si zavolalo na pomoc Severnú Kóreu, ktorá poskytla nielen vojakov, ale aj delostrelectvo a rakety. Takže toto je skôr protieskalácia,“ opísal zmenu Wesley Clark, bývalý hlavný veliteľ NATO.
Hoci viacero miest v Rusku na rozhodnutie reagovalo vyhrážkami, ruský líder Vladimir Putin bol ticho a eskaláciou či treťou svetovou vojnou hrozili skôr prokremeľské médiá a politici na nižšej úrovni.
Ako prvý z európskych lídrov Bidenovo rozhodnutie ostro odsúdil premiér Robert Fico, ktorý ho nazval „bezprecedentnou eskaláciou“. Povolenie použiť rakety na útoky na ruské územie podľa neho „podporuje začatie tretej svetovej vojny“. Jeho vyjadrení sa už chytila aj ruská propaganda.
Až do posledného dňa: Rozhodnutie Joea Bidena dovoliť Kyjevu páliť rakety dlhého doletu až do Ruska, je po dlhom čase prvá dobrá správa z ukrajinského frontu. Prezident tým čiastočne napĺňa sľub ministra Blinkena, že demokratická administratíva bude až do svojho posledného dňa Ukrajine všemožne pomáhať, píše Peter Schutz.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Nedostatočný európsky obranný priemysel: Rusko už teraz vyrába viac delostreleckej munície a tankov, než sú výrobné kapacity NATO, teda 32 krajín dohromady. Pre obranu Európy teraz i v najbližšej budúcnosti je pritom kľúčová rýchlosť výroby spoločne s veľkým množstvom. Problém európskeho obranného priemyslu nie je kvalita, ale malá produkcia.
- Ruskí agenti klamú Rusov: V polovici júla poslal súd v ruskom meste Oriol ruského občana Ivana Tolpygina na štyri roky do väzenia a udelil mu pokutu vo výške pol milióna rubľov (4 700 eur). Dôvodom bolo, že „nadviazal a udržiaval vzťahy“ s nemenovaným „predstaviteľom Ukrajiny“. Muža v skutočnosti oslovili agenti ruskej rozviedky FSB, ktorí predstierali, že sú Ukrajinci.
- Ruské raketové útoky: Najmenej jedenásť ľudí vrátane dvoch detí zahynulo v Sumskej oblasti po zásahu výškovej budovy ruskou raketou. Ďalších najmenej 55 ľudí utrpelo zranenia. Po útoku na Odesu zahynulo najmenej desať ľudí a 43 ďalších utrpelo zranenia. Podľa šéfa regiónu Oleha Kipera rakety zasiahli najmä obytné domy.
Zo zahraničných webov:
- Politico: Smrť ruského prebehlíka: Kto sklamal Maxima Kuzminova?
- The Insider: Násobenie nulou: Sľubovaná podpora pôrodnosti v Rusku sa mení na reprodukčný nátlak
- The Economist: Vladimir Putin je v bolestivej ekonomickej tiesni
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
- Tomáš Prokopčák vyberá najzaujímavejšie správy nielen z vedy. Odoberať >
Kde je tých 65 miliárd? Jeho podvody boli také obrovské, že úrady im nechceli uveriť

Sprenevera desiatok miliárd dolárov, tisícky oklamaných investorov, 150 rokov vo väzení. To je len niekoľko čísel, ktoré sa spájajú s menom finančníka Bernarda Madoffa. Bernie, ako sa Madoff nechával familiárne oslovovať, bol zodpovedný za najväčšiu Ponziho schému v dejinách.
Hoci neštudoval ekonómiu ani financie, ale politológiu a právo, v roku 1960 so svojou manželkou založil spoločnosť Bernard L. Madoff Investment Securities. Jeho počiatočný kapitál bol päťtisíc dolárov, ktoré si zarobil ako plavčík, s 50-tisícovou pôžičkou od svokra.
Madoff sa stal priekopníkom elektronického obchodovania na burze. Na konci 80. rokov už zarábal sto miliónov dolárov ročne. Vytváral dojem, že jeho firma dokáže niečo extra a niekedy odmietol nových investorov, aby jej dodal punc exkluzívnosti. Investori mu na to sadali ako na lep. Patrilo k nim aj veľa neziskových organizácií a charít, Madoff bol sám ich štedrým donorom.
Podstatnejšie však bolo, že Madoff si založil investičný účet v banke JPMorgan Chase, pomocou ktorého vyplácal starších klientov z vkladov nových. O tom však oni nič netušili. Až neskôr vyšlo najavo, že Madoff nemá žiadnu špeciálnu investičnú stratégiu, ale že zorganizoval klasickú Ponziho schému.
V krátkosti z ekonomiky:
- Najstratovejšie firmy na Slovensku: Z akého dôvodu označia firmy rok za zlý? Niekedy je to pokles obratu, inokedy záporný hospodársky výsledok. Je však rozdiel medzi stratou a obrovskou stratou. Svoje by o tom vedeli rozprávať predstavitelia desiatich firiem, ktoré sa dostali do nášho prehľadu.
- Náhrada hotela Junior: Aj keď od veľkej realitnej krízy ubehlo už vyše 15 rokov, na trhu stále nájdete projekty, ktoré na svoju realizáciu čakajú. Patrí medzi ne aj hotel Junior pri ružinovskom jazere Štrkovec. O projekte, ktorý by ho nahradil, sa hovorí takmer dve desaťročia, objekt však zostáva a každý rok je na tom horšie.
- Straty zdravotných poisťovní: Zdravotné poisťovne vykázali ku koncu septembra stratu 89,6 milióna eur. Štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa dosiahla stratu 52,9 milióna eur, súkromná zdravotná poisťovňa Dôvera 25,6 milióna eur a súkromná Union zdravotná poisťovňa vykázala stratu 11,1 milióna eur.
Z problémového chlapca vyrástol miliónový Slovák. Calzona: Išiel som po ňom, bol som tvrdý

„Rok som po ňom išiel. Bol som na neho veľmi tvrdý,“ priznal Francesco Calzona po dueli so Švédskom. Od svojho príchodu na reprezentačnú lavičku sa snaží reštartovať kariéru Tomáša Suslova. Najskôr s ním nebol spokojný. Na tréningoch a v zápasoch nepracoval naplno.
„Dáva 20 percent z toho, čo môže. Musí sa zlepšiť. Musí zlepšiť výkony pod mojím vedením i správanie mimo ihriska,“ upozornil ho Calzona v auguste minulého roka. Suslov sa poučil. O rok neskôr sa podľa talianskeho experta stáva „rozhodujúcim hráčom pre svoje mužstvo.“
„Aj on pochopil, že to bolo pre jeho dobro,“ vravel Calzona na margo svojho prísneho prístupu. „Začal chápať, čo musí dávať futbalu a ako sa má správať na ihrisku. Dnes (proti Švédsku) to potvrdil,“ dodal o Suslovovi.
Podľa slov trénera môže byť jedného dňa nosný hráč pre reprezentáciu. Dnes patrí k piatim najhodnotnejším Slovákom na trhu. Nikdy nebol drahší. Podľa špecializovaného portálu transfermarkt je jeho cenovka minimálne sedem miliónov eur. Pritom ešte v januári tohto roka bola jeho trhová hodnota len dva milióny.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Režisér Maroš Brázda: Na Slovensku sa slušnosť často stretáva so škodoradostným úškrnom

Sú to zdanlivo úplne bežní tínedžeri, ktorí sa radi zabávajú tak ako väčšina ostatných. Lenže títo sú zároveň na svoj vek veľmi vyzretí, rozvážni, inteligentní, pracovití a cieľavedomí.
Režisér Maroš Brázda si ich vybral ako protagonistov svojho dokumentárneho filmu Otázka budúcnosti. Jedným z dôvodov bolo, že tí mladí ľudia sú spolužiaci z jednej maturitnej triedy. Z triedy, v ktorej si každý žiak podal prihlášku na zahraničnú vysokú školu. A ktorá mala stužkovú slávnosť v deň parlamentných volieb 2023.
Na základe toho sa Brázda zamýšľa, s akými podmienkami sa mladí perspektívni študenti na Slovensku stretávajú a prečo sa rozhodli pre odchod do zahraničia. No namiesto toho, aby sa ich tu spoločnosť snažila udržať, niektorí ich považujú za burinu, ktorej sa treba zbaviť.
„Ľudia, ktorých oni považujú za akúsi cudzopasnú súčasť prostredia, môžu byť pre to prostredie nesmierne užitoční. Oni by ho mali rozvíjať, od nich sa dajú očakávať kreativita, zanietenosť, entuziastický vklad do práce. Lebo oni takí sú,“ hovorí Maroš Brázda.
V krátkosti z kultúry:
- V múzeu pracovala 25 rokov: Dáša Uharčeková Pavúková je prvou riaditeľkou, ktorú Anton Bittner ako generálny riaditeľ SNM odvolal. Spišské múzeum sa pritom počas jej pôsobenia stalo jedným z najnavštevovanejších na Slovensku. V rozhovore pre SME hovorí aj o tom, že cíti nespravodlivosť voči ľuďom, ktorí v múzeu pracujú.
- Očakávaná vianočná reklama: Obchodnému domu John Lewis sa podarilo dosiahnuť to, po čom túžia mnohé značky: na ich vianočnú reklamu sa ľudia vyslovene tešia, a to aj za hranicami Británie. Na youtube majú tie najúspešnejšie spoty viac ako 25 miliónov pozretí. Tento rok John Lewis prekvapuje.
- Novinky na Netflixe a HBO: Fanúšikovia Duny sa dočkali seriálového prológu o dávnej minulosti. Prinášame vám výber filmov a seriálov, ktoré majú tento týždeň premiéru a zároveň sú dostupné aj cez streamovacie služby aktuálne dostupné na Slovensku.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Po zásahu polície zomrel človek. A s ministrom to nepohlo
Karikatúra

Recept dňa

V cestíčku, alobale alebo len tak na masle. Pripravte si pstruha na deväť rôznych spôsobov
Dnes očakávame
- V ôsmich mestách na Slovensku sa symbolicky rozžiari tisíc sviečok, ktoré pripomenú tisíci deň ruskej vojny proti Ukrajine
- Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vystúpi na mimoriadnom zasadnutí Európskeho parlamentu
- Stretnutie šéfov diplomacie Poľska, Francúzska, Nemecka, Británie, Talianska a Ukrajiny vo Varšave
- Súd sa začne zaoberať žiadosťou nórskeho masového vraha Andersa Breivika o podmienečné prepustenie
- Rozhodnutie newyorského sudcu o Donaldovi Trumpovi v prípade podplácania pornoherečky
Dnes v histórii

19. novembra 1942 spustili sovietske jednotky pod vedením generála Georgija Žukova počas bitky o Stalingrad operáciu Uran, rozsiahlu útočnú operáciu, ktorej cieľom bolo obkľúčiť nemeckú 6. armádu. Kotol v Stalingrade sa podarilo uzavrieť 23. novembra. Následná operácia Koľco definitívne zlikvidovala nemecké sily obkľúčené v meste po vyše dvoch mesiacoch bojov 2. februára 1943.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
