SME

Ranný brífing: Šaško tají, či vláda podkúri lekárom. Ficov výstup koalícia bagatelizuje

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Minister zdravotníctva Kamil Šaško odmieta odpovedať na otázku, či vláda plánuje zaviesť núdzový stav, pretože sa s lekármi stále nedohodla na percente zvýšenia ich platov. Núdzový stav by znamenal, že lekári vo výpovedi by museli nastúpiť do práce aj po vypršaní výpovednej lehoty. Ak by to odmietli, hrozilo by im väzenie.

Idú po ňom médiá, nechal sa vyprovokovať, každý máva nervy, asi to tak cíti, tvrdia o vulgárnom výstupe premiéra Roberta Fica po schválení rozpočtu koaliční poslanci. Dištancovať sa od neho nechcú.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Šaško tají, či vláda podkúri lekárom. Ficov výstup koalícia bagatelizuje
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:



Plánuje Ficova vláda pre lekárov vyhlásiť núdzový stav? Šaško zaryto mlčí

Už len necelé štyri týždne ostávajú do vypršania výpovedných lehôt tisíckam lekárov pracujúcim v nemocniciach. Napriek tomu sa minister zdravotníctva Kamil Šaško stále nedohodol s Lekárskym odborovým združením na kľúčovej požiadavke - zvýšení platov.

SkryťVypnúť reklamu

Lekári trvajú na tom, aby sa im na budúci rok zvýšil plat o 9,7 percenta, tak ako je to zakotvené v memorande z roku 2022. Vláda Roberta Fica chce lekárom na budúci rok zvýšiť platy o 6,4 percenta. Odôvodňuje to konsolidačnými opatreniami. Lekári to však považujú za porušenie memoranda.

Okrem platov žiadajú lekári aj spravodlivé financovanie nemocníc, zákaz ich transformácie na akciové spoločnosti či to, aby sa tzv. národná nemocnica postavila na bratislavských Rázsochách. Na väčšine týchto aj ďalších požiadavkách sa lekári viac-menej s vládou zhodli. Jediným otvoreným bodom tak ostáva otázka platov lekárov.

Podľa informácií poslanca SaS Tomáša Szalaya a lekárskych odborárov sa schyľuje k scenáru s núdzovým stavom. Avšak s dôslednejšími sankciami pre lekárov, ktoré môžu vyústiť až do väzenia, ak nenastúpia do nútenej práce. Napriek týmto informáciám sa k nim Šaško odmieta vyjadriť a nechce prezradiť, aké má alternatívy pre prípad, že sa s lekármi nedohodne.

SkryťVypnúť reklamu
  • Pätina lekárov je v zahraničí: „Osemnásť percent lekárov s trvalým pobytom na Slovensku žije de facto v zahraničí,“ píše Štatistický úrad v štúdii Skryté príbehy sčítania. V zahraničí je najviac lekárov vo veku od 25 do 34 rokov. Najviac ich odchádza z východného Slovenska.

Nebol to hulvátsky prejav, každý máva nervy. Politici koalície odpovedajú na Ficov výstup

Po potlesku poslancov koalície, keď prijali štátny rozpočet, a vrúcnom objatí so straníckym kolegom a ministrom financií Ladislavom Kamenickým premiér Robert Fico predstúpil pred médiá a na pohľad rozčúlene na ne zaútočil.

„Prestaňte, do riti, klamať, prestaňte, do riti, klamať verejnosť,“ artikuloval premiér zlostne. „Do riti, prestaňte s tým,“ zopakoval opäť v priebehu prvých troch minút svojho prejavu aj s tvrdením, že médiá vytvárajú obraz, že „parlament nefunguje a že tu nič nejde“.

SkryťVypnúť reklamu

Premiérovmu vystúpeniu, po ktorom novinári nemali možnosť klásť otázky, ešte predchádzal konflikt v rokovacej sále parlamentu. Po schválení rozpočtu sa premiér išiel osobne poďakovať koaličným poslancom a podával si s nimi ruky. V sále sa odrazu ozval poslanec strany Slovensko Jozef Pročko, ktorý vykrikoval, že im premiér ukazuje prostredník. Neskôr na to upozornila aj poslankyňa Veronika Remišová.

Denník SME sa na vystupovanie premiéra pýtal ministrov aj koaličných poslancov - či bolo vhodné a či sa od neho dištancujú.

  • Bastardizácia pomerov je plošná: Áno, aj preferencia osobných priorít nad celospoločenskými – akou je pre Fica IV zrušenie demokracie – je časť pravdy. Lenže tí, ktorých mrazí z predstavy, že plošný charakter bastardizácie pomerov je symptomatický, by už mali stáť na barikádach, píše Peter Schutz.

V krátkosti z domova:

  • Dôkazy o vojne policajtov: Až súdny proces s policajným exprezidentom Petrom Kovaříkom po vyše troch rokoch odhaľuje skutočné pozadie tzv. vojny policajtov a ďalších bezpečnostných zložiek štátu. Kovařík je prvý z policajných prezidentov, ktorý čelí obžalobe na súde. Jeho kauza pripomína príbeh bývalého prezidenta Andreja Kisku - ten sa stal prvou hlavou štátu odsúdenou za trestný čin.
  • Petrov vedel o zadržaní skôr: Policajná inšpekcia ich obvinila pre skutok, ktorý sa stal ešte v lete 2021, prokurátor následne predložil súdu návrh na uvalenie väzby. Bývalí operatívci NAKA Branislav Dunčko a Róbert Magula čelia obvineniu v ďalšej kauze v súvislosti s vojnou policajtov. Denník SME získal dokumenty, podľa ktorých vedel Peter Petrov o chystanom zadržaní oveľa skôr.
  • Stopka kauze Vírus: Prokurátor zastavil trestné stíhanie osôb obvinených v rámci kauzy Vírus s odôvodnením, že tento skutok nie je trestným činom. Informoval o tom portál Aktuality, pričom pripomenul, že vec sa týkala podozrenia z rozkrádania verejných financií vo Vojenskom spravodajstve. Zadokumentovaná škoda pritom mala dosiahnuť minimálne 74 miliónov eur.

Rusko s Asadom, Amerika s Kurdmi, Turecko proti nim. Veľmoci hrajú hry v Sýrii

Sieti sýrskych organizácií, ktoré spája odpor proti Moskvou podporovanej diktatúre prezidenta Bašára Asada, sa prekvapujúcim útokom od minulého týždňa podarilo vytlačiť vládne jednotky z Aleppa a ďalších oblastí.

SkryťVypnúť reklamu

Asadovmu režimu prišlo na pomoc Rusko, ktoré je však zamestnané vlastnou dobyvačnou vojnou na Ukrajine, a je otázne, ako dlho ešte dokáže sýrsku diktatúru podporovať. V regióne majú záujmy Spojené štáty, ktoré od čias vojny proti Islamskému štátu podporujú Kurdov.

Proti Kurdom bojuje Turecko, inak spojenec Washingtonu z NATO. Za Asada bojuje Rusko, no na jeho strane je aj Irán a ním sponzorované teroristické hnutie Hizballáh z Libanonu. To však viac bojuje s Izraelom.

S Josefom Krausom, politológom z Masarykovej univerzity v Brne, ponúkame základné zhrnutie záujmov a angažmánov svetových aj lokálnych mocností v Sýrii a rozoberáme možné scenáre a ich dosahy na región a Európu.

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Jadrový program za vojakov: Rusko podporuje jadrový program Severnej Kórey výmenou za vojakov, vyhlásil generálny tajomník NATO Mark Rutte. Poznamenal, že spojenectvo medzi Moskvou a Pchjongjangom predstavuje pre USA riziko pred návratom Donalda Trumpa do prezidentského kresla. Spojenci sa usilujú presvedčiť Trumpa, aby pokračoval v pomoci Ukrajine.
  • Pokračovanie humanitárnej pomoci: Šéf diplomacie Juraj Blanár v NATO prisľúbil pokračovanie humanitárnej pomoci pre Ukrajinu. Zdôraznil, že Slovensko do konca roka dokončí 14. humanitárny balík pre Ukrajinu, ktorý obsahuje aj elektrické generátory, a chce naďalej pomáhať dodávkami nesmrtiacej vojenskej techniky.
  • Gruzínsko už nechce hnevať Kremeľ: S pokračujúcou vojnou na Ukrajine sa vládnuca strana Gruzínsky sen priklonila k Rusku a začala s vlastnými represiami. Pre ruských politických emigrantov, ktorí Gruzínsko ešte pred pár mesiacmi považovali za bezpečné miesto, je to až príliš známa situácia.
  • Rusko ako ihrisko: Čína pozorne sleduje dopady západných sankcií uvalených proti Rusku po invázii na Ukrajinu, aby sa pripravila na možnú inváziu na Taiwan. Informoval o tom denník The Wall Street Journal s odvolaním sa na nemenované zdroje. Čína na tento účel vytvorila hneď v prvých mesiacoch vojny špeciálnu medzivládnu skupinu.

Zo zahraničných webov:


SkryťVypnúť reklamu

Forint je prepadák, Orbánovi sa potáca ekonomika. Dopláca aj na závislosť od Rusov

Spomedzi 32 mien takzvaných rozvíjajúcich sa trhov zaznamenal maďarský forint za ostatné dva mesiace oproti euru druhý najväčší prepad, hneď po čilskom pese. Od októbra sa oslabil o štyri percentá a od januára až o deväť percent.

Kým začiatkom tohto roka vyšlo jedno euro na 377 forintov, aktuálne je to 415 forintov. Kurz maďarskej meny je na najnižšej úrovni od marca 2022. A nejde len o euro, pretože forint sa oslabuje aj oproti českej korune, poľskému zlotému, rumunskému leu, americkému doláru či dokonca tureckej líre.

Ekonomický analytik ING Bank Péter Virovácz odhaduje, že forint sa bude na budúci rok naďalej oslabovať a kurz sa bude hýbať okolo 410 až 420 forintov za jedno euro.

SkryťVypnúť reklamu

Čoraz slabší forint je dobrou správou pre kupujúcich zo Slovenska, najmä ak bývajú neďaleko štátnych hraníc. Pre Maďarsko a jeho centrálnu banku je však ďalším problémom v boji s infláciou a ochladením ekonomiky.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Megaprojekt v Ružinove: Bratislava zažila v uplynulých dvoch desaťročiach intenzívny rozvoj. Jeho dôsledkom je aj to, že sa rýchlo míňajú lokality vhodné na väčšie realitné projekty. Jedna z nich sa nachádza v mestskej časti Ružinov a chystá sa v nej projekt veľkého rozsahu. Vyrásť by tam mohlo zhruba 1 400 bytov.
  • Letecká linka Bratislava - Košice: Ministerstvo dopravy vyhlásilo súťaž na zriadenie pravidelnej leteckej linky z Bratislavy do Košíc. Tá by mala lietať od marca budúceho roka vždy v pondelok, stredu, piatok a nedeľu, informoval minister dopravy Jozef Ráž. Ceny leteniek rezort stanovil medzi 80 až 145 eur.
  • Družba do Česka vyschla: Do Česka prestala cez ropovod Družba prúdiť ropa. Podľa českého ministra priemyslu a obchodu Lukáša Vlčeka nehrozí, že by jej pre potreby firiem a domácností nebolo dosť. Nie je jasné, prečo k prerušeniu dodávok došlo. Vlček dodal, že Rusko sa hrá s Európou.

Klub z Niké ligy je na predaj za zopár tisíc eur. Primátor o tom informuje na nástenke

Ak by ste vstúpili do budovy Mestského úradu v Michalovciach, na nástenke by ste našli takúto nenápadnú, ale zaujímavú informáciu: „Mesto Michalovce predáva svoj futbalový klub MFK Zemplín Michalovce, a.s., ktorého je v súčasnosti jediným akcionárom, za 13 281 eur.“

SkryťVypnúť reklamu

Má ísť o cenu za 80 percent kmeňových akcií v klube. Po konci hlavného partnera michalovského klubu, Scorp, spol. s r. o., sa stalo mesto v lete tohto roka stopercentným akcionárom klubu. Kupcom 80-percentného podielu za spomínanú sumu má byť Ivan Gondor, ktorý bol dosadený v lete na pozíciu generálneho manažéra klubu.

Primátor mesta Michalovce Miroslav Dufinec tvrdí, že klub mal po skončení pôsobenia hlavného sponzora dlh. Jeho výška však nie je známa. MFK Zemplín Michalovce bol za kalendárny rok 2023 v strate 39-tisíc eur. Bolo to najhoršie hospodárenie tímu z východu Slovenska za posledné roky. Stále to však nie je v porovnaní s inými klubmi také tragické.

Navyše, aj vďaka príjmom z rôznych zdrojov by išlo o veľmi výhodnú kúpu. „Futbalový klub účinkujúci v najvyššej súťaži má garantované príjmy od Únie ligových klubov za marketingové a televízne práva, ktoré sa pohybujú na minimálnej úrovni 650-tisíc eur na sezónu,“ píše občianske združenie Nové Michalovce.

SkryťVypnúť reklamu


Colin Farrell o Penguinovi: Bol som zronený, keď som sa dočítal, aký koniec ho čaká

Keď Colin Farrell dočítal scenár k Batmanovi z roku 2022, zostal zarazený: to si tam ani raz nebudem môcť zapáliť cigaretu?

Film, v ktorom dostal úlohu Penguina, bol určený do kín a keďže producentom záležalo na tom, aby sa naň dostali aj tínedžeri, scenár bolo treba upraviť tak, aby mohol byť vybavený nálepkou prístupný od trinásť rokov.

No teraz Farrell dostal príležitosť zahrať si Penguina v rovnomennom osemdielnom seriáli vyrobenom pre platformu HBO a to znamenalo, že pravidlá už boli voľnejšie. Nielenže mu scenáristi dovolili nosiť cigaretu, aj keď je zapálená, aj príbeh samotný mohol byť temnejší a v mnohých smeroch i násilnejší.

Aj toto je príbeh z Gothamu, mesta, ktoré sa po živelnej katastrofe zmieta v hospodárskej kríze. Miesto bossa podsvetia je prázdne, pretože ten predchádzajúci - Carmine Falcone - je po smrti. A Penguin, skutočným menom Oswald "Oz" Cobb, sa nazdáva, že drogový biznis by teraz mohol riadiť on.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z kultúry:

  • Washington aj o svojej premene: Denzel Washington cíti, že keď vyhlásia nominácie na Zlaté glóbusy a potom aj na Oscary, pravdepodobne bude medzi tými, čo ju dostanú. A to vďaka filmu Gladiátor 2. Nemá v ňom síce hlavnú úlohu, ale aj tú vedľajšiu dokázal využiť na veľkú exhibíciu.
  • Keaton v komédii o sebectve: Zvykli sme si, že americký mainstream sa prispôsobuje tínedžerom, pretože oni chodia najviac do kina, a to sa neraz prejavuje zjednodušeným videním sveta. Aj film Vlastne ťa mám rada, tati je taký, ale aspoň otvára jednu z obchádzaných tém, a to je postavenie žien v rodine.
  • Čo priniesli Osmani do Uhorska: Plody sváru, nová výstava v SNG, nesie podtitul Obdobie osmanskej prítomnosti. Toto obdobie sa často zužuje len na konflikt medzi „barbarskými neznabohmi“ na jednej strane a „ochrancami viery a civilizácie“ na druhej strane. Autori výstavy chcú nabúrať tento obraz.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si večeru z jedného plechu a vyskúšajte gnocchi s klobásou a zeleninou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Pokračuje schôdza parlamentu
  • Premiér Robert Fico sa stretne so zástupcami prvovýrobcov potravín
  • Zasadnutie Ministerskej rady OBSE na Malte
  • Štrajk zamestnancov verejného sektora vo Francúzsku
  • Bezpečnostná rada OSN sa bude zaoberať situáciou v Sýrii

Dnes v histórii

5. decembra 1484 vydal pápež Inocent VIII. bulu Summis desiderantes affectibus, ktorou poveril dominikánov Heinricha Kramera a Jacoba Sprengera úlohou inkvizítorov, za účelom vykorenenia údajného čarodejníctva v Nemecku. Bula sa stala ostrou muníciou v rukách lovcov čarodejníc, spôsobila vypuknutie honu na čarodejnice v celej Európe a stala sa ideologickým základom Kramerovej a Sprengerovej knihy Malleus maleficarum (Kladivo na čarodejnice).


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  6. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Čo robí Portugalsko jedinečným? Jedenásť typických vecí a zvykov
  2. Konferencia eFleet Day 2025 hlási posledné voľné miesta
  3. Pili sme pivo, ktoré sa nedá ochutnať nikde inde na svete
  4. Fico škodí ekonomike, na reformy roky kašľal
  5. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  6. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  7. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  8. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 15 707
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 8 234
  3. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 341
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 5 159
  5. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 5 007
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 4 580
  7. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť? 2 482
  8. Maratónska kampaň, ktorú nebudeme vidieť, ale budeme o nej počuť 2 305
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu