Po týždňoch naťahovania a odkladania vláda zasadla, aby prerokovala, ako budúci rok vyrieši ceny plynu. Rozhodla, že ich štát plošne zadotuje. Účet za dotácie má byť 280 miliónov eur. Zaujímavé je, že vo vládnych materiáloch je suma dotácie rozdelená na dva roky.
Gruzínski zákonodarcovia zvolili novú hlavu štátu. Michail Kavelašvili je bývalý futbalista a krajne pravicový politik. Jeho predsedníctvo bude pravdepodobne od začiatku podkopané, keďže úradujúca prezidentka odmieta opustiť úrad, opoziční politici bojkotujú parlament a protesty neutíchajú.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Vláda zmrazila ceny plynu pre všetkých. Malé domy, aj tie s bazénmi
- NKÚ označil firmy, ktoré zarábali na testovaní. Štát počas pandémie podľa kontroly zlyhal
- Gruzínsku hrozí ústavná kríza. Demonštranti odmietajú parlament aj prezidenta
- Fico nás ťahá do divokých čias Mečiara. Slovensko dostalo najhoršiu známku za vyše 20 rokov
- Eso Slovana má za sebou životný rok. Je to hráč, ktorý nám tu chýbal, chváli ho Weiss
- Dvanásť rád, ako dávať lepšie darčeky podľa vedy
Vláda zmrazila ceny plynu pre všetkých. Malé domy, aj tie s bazénmi

Po týždňoch naťahovania a odkladania vláda v piatok zasadla, aby prerokovala, ako budúci rok vyrieši ceny plynu. Musela tiež čakať na návrat premiéra Roberta Fica zo Smeru z návštevy Brazílie.
Ceny mali podľa predbežných odhadov Úradu pre reguláciu sieťových odvetví stúpnuť od 15 až po 34 percent, podľa toho, ako domácnosť plyn využíva.
Vláda však rozhodla, že štát ceny plynu plošne zadotuje. "V roku 2025 nepôjde cena plynu a tepla pre domácnosti hore, zostáva na tej istej úrovni ako v roku 2024,“ povedal po rokovaní vlády Fico.
Na rozdiel od pôvodných odhadov má byť účet za dotácie výrazne nižší, ako sa pôvodne očakávalo. Podľa Fica približne 235 miliónov eur. Suma, ktorú zverejnilo ministerstvo hospodárstva v návrhoch a ktorú schválila aj vláda, je však 280 miliónov eur.
NKÚ označil firmy, ktoré zarábali na testovaní. Štát počas pandémie podľa kontroly zlyhal

Na testovanie dal štát takmer 237 miliónov eur, odhaduje Najvyšší kontrolný úrad, pričom mobilné odberové miesta boli bez kontroly a údaje o ich prevádzke nie sú.
Úrad zverejnil svoje zistenia o tom, ako počas pandémie koronavírusu fungoval biznis so súkromnými testovacími stanicami a kto z neho vyťažil najviac. Známe podľa NKÚ nie je dokonca ani to, koľko staníc naozaj fungovalo.
"Jedným zo závažných dôvodov tohto stavu je aj vymazanie údajov zo systému Moje e-zdravie. Opodstatnenosť a legálnosť tohto kroku by mala byť predmetom ďalšieho prešetrenia príslušnými štátnymi orgánmi," píše v dokumente.
Do konca roka 2022 štát vydal takmer tritisíc povolení na prevádzkovanie odberných miest. Viac ako desať percent z celkového počtu podľa NKÚ pripadá na osem právnických osôb, ktoré v roku 2021 zaznamenali medziročný nárast tržieb rádovo v tisíckach percent.
Odhalenie jedného chorého na covid-19 AG testami vyšlo na viac ako 178 eur. "Dáta o miere pozitivity vykázanej jednotlivými MOM majú neštandardné rozdelenie," píše úrad. Niektoré miesta vykázali pozitivitu sto percent, našlo sa aj také, čo vykázalo jeden jediný test, a ten bol negatívny.
V krátkosti z domova:
- Poslanci z Hlasu: V poslaneckom klube Hlasu má Matúš Šutaj Eštok skupinu štyroch poslancov, ktorá sa posledné dni vzďaľuje od plánov koalície a komplikuje presadzovanie niektorých jej návrhov. Najviditeľnejší zo skupiny štyroch nespokojných poslancov, Samuel Migaľ, tvrdí, že koalícia potrebuje sebareflexiu, aby ďalej fungovala.
- Čo sa dialo cez víkend: Prezident Peter Pellegrini označil za predstavy Andreja Danka jeho vyhlásenia, že hlava štátu stojí za rebéliou časti poslancov nielen v klube Hlasu, ale je ešte aj za vzburou poslancov v klube SNS okolo Rudolfa Huliaka.
- Výpovede lekárov: Prezident Peter Pellegrini podpísal zákon, ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony v súvislosti s niektorými opatreniami na zabezpečenie dostupnosti ústavnej zdravotnej starostlivosti. Zákon môže prinútiť lekárov pracovať.
Gruzínsku hrozí ústavná kríza. Demonštranti odmietajú parlament aj prezidenta

Novým prezidentom Gruzínska bude bývalý profesionálny futbalista a krajne pravicový politik Michail Kavelašvili. Na post hlavy štátu ho však nedosadil gruzínsky ľud, ale gruzínski zákonodarcovia, ktorí v tejto súvislosti pred siedmimi rokmi zmenili ústavu krajiny.
Opozícia sobotňajšie prezidentské voľby odsúdila ako nelegitímne a uviedla, že úradujúca prezidentka Salome Zurabišviliová zostáva jediným legitímnym lídrom Gruzínska.
Z prezidentského postu odmietla odstúpiť aj samotná Zurabišviliová, ktorá zároveň požaduje nové parlamentné voľby. „Gruzínsko nikdy nestráca zmysel pre humor,“ uviedla Zurabišviliová na sociálnej sieti X , kde zdieľala záznam demonštrantov hrajúcich na ulici futbal, čím posmešne reagovali na Kavelašviliho minulosť.
Pred budovou parlamentu, ktorú ohradili policajné zložky, sa už od sobotňajšieho rána schádzajú demonštranti – v mrazivom počasí stoja obďaleč vodného dela a popíjajú horúci čaj. „Plánujeme pokračovať v boji za našu európsku budúcnosť,“ povedala podľa denníka The Guardian demonštrantka Natia Apchazavová.
V krátkosti zo sveta:
- Ukrajinský exminister obrany: Zastavenie paľby bude iba prvým štádiom, no nie je možné zmraziť konflikt na zemi. Taká dlhá frontová línia sa nedá strážiť, hovorí v rozhovore pre SME bývalý minister obrany Ukrajiny Oleksij Reznikov.
- Ropné tankery: V Kerčskom prielive medzi Čiernym a Azovským morom sa po búrke potápajú dva ruské ropné tankery. Jedna z lodí sa v silnej búrke rozlomila. V dôsledku havárie v oblasti medzi ruskou pevninou a Krymským polostrovom podľa agentúry Interfax vzniká ropná škvrna, ktorú sa snažia odstrániť špecialisti. Úrady zriadili krízový štáb.
- Ruský vlak: V Záporožskej oblasti zničila Ukrajina ruský vlak so 40 vozňami s cisternami a vyradila z prevádzky dôležitú železničnú trať. Ukrajinská bezpečnostná služba najprv poškodila trať a keď sa ruský vlak zastavil, Ukrajinci naň zaútočili bezpilotnými lietadlami a zapálili tankery.
- Odvolanie prezidenta: Juhokórejský parlament na druhý pokus rozhodol o odvolaní prezidenta Jun Sok-jola, ktorý sa minulý týždeň pokúsil v krajine zaviesť stanné právo. Za krok, ktorý musí do šiestich mesiacov ešte potvrdiť ústavný súd, sa vyslovilo 204 poslancov. Na prijatie bolo potrebných 200 hlasov.
- Výbuch v Česku: V českom meste Znojmo nastala explózia v obytnom dome. Hasiči evidovali viacero zranených ľudí. Výbuch budovu vážne poškodil. Podľa starostu Znojma je explózia pravdepodobne výsledkom úniku plynu.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Havajčania, ktorí chcú späť svoj národ
- The Economist: Multilaterálne inštitúcie sa odvracajú od najchudobnejších krajín
- BBC: Ľudia by bez neandertálcov možno neprežili
Vyskúšajte aj ďalšie newslettre od SME
- Martin Hodás prináša týždenný prehľad diania na slovenskej dezinformačnej scéne. Odoberať >
- Barbora Mareková z podcastu Ľudskosť píše svoje postrehy o spoločnosti a o mentálnom zdraví. Odoberať >
- Eva Frantová v súhrne prináša najpodstatnejšie správy zo sveta ekonomiky a biznisu. Odoberať >
Fico nás ťahá do divokých čias Mečiara. Slovensko dostalo najhoršiu známku za vyše 20 rokov

Ratingová agentúra Moody’s znížila Slovensku ratingovú známku o jeden stupeň na úroveň „A3“ so stabilným výhľadom z pôvodného hodnotenia „A2“ s negatívnym výhľadom.
Je to najnižší rating, aký Slovensko malo od roku 2003, keď bola pri moci druhá vláda Mikuláša Dzurindu. Slovensko sa tak ocitá na poslednej ratingovej známke zo skupiny A, prípadný ďalší prepad by už znamenal ratingovú známku zo skupiny B.
Ministerstvo financií upokojuje, že prepad ratingu nie je tragédiou, pretože Slovensko si dokázalo udržať nezmenené ratingy od dvoch ďalších ratingových agentúr Standard & Poor's a Fitch.
Neuvádza však, že Fitch k zníženiu ratingu pristúpila už v decembri 2023, teda už pár mesiacov po nástupe novej vlády Smeru, Hlasu a SNS. Fitch vlani vládu znížením ratingu upozorňoval na zlý stav verejných financií a narastajúce výdavky.
V prípade zníženia ratingu od Moody’s experti zašli ešte ďalej. Poukazujú na politické napätie v krajine či atentát na Roberta Fica. Zhoršenie ratingu je zlou správou pre štát, ktorý si na financovanie deficitu a splatného dlhu plánuje v budúcom roku požičať až 12 miliárd eur.
V krátkosti z ekonomiky:
- Firma založená mafiánom: V rezorte kultúry od nástupu vlády dochádza k čistkám, keď dlhoročných odborníkov nahrádzajú pochybné nominácie. Nadácia Zastavme korupciu zistila, že projektovou manažérkou v Slovenskom národnom múzeu sa stala Aneta Büdiová. Zaujímavá je jej podnikateľská minulosť.
- Kto prerobil najviac: INDEX sa pozrel na firmy, ktoré vlani nepočítali zisky, ale straty, a to v mimoriadne konkurenčnom gastronomickom sektore. Do desiatky najstratovejších podnikov sa dostali aj také, ktoré majú známych majiteľov a reštaurácia je pre nich len doplnkovým biznisom.
- Druhý pilier bol rekordný: Aj tento rok dôchodkové správcovské spoločnosti zarobili sporiteľom nadštandardné výnosy. A mohli byť ešte vyššie, keby vláda Roberta Fica neznížila odvody do druhého piliera na štyri percentá.
Eso Slovana má za sebou životný rok. Je to hráč, ktorý nám tu chýbal, chváli ho Weiss

V základnej zostave Slovana nastúpil naposledy prvého októbra v Lige majstrov proti Manchester City. Odišiel v slzách, relaxoval na dovolenke. Z rôznych strán počúval na svoju adresu všeličo. Mnohí ho však volali späť. Po dva aj pol mesiaci si však odchod do futbalového dôchodku rozmyslel a je späť.
Vladimír Weiss junior bol ústrednou postavou šlágru 17. kola Niké Ligy, v ktorom Slovan zdolal Dunajskú Stredu 2:1. Asistoval na prvý gól Dávida Strelca a prsty mal aj pri druhom.
Tréner Weiss vyzdvihol aj Dávida Strelca, ktorý dal prvý gól. „Rok aj pol mal výpadok a dnes je útočník číslo jeden aj v reprezentácii. Kľúčový hráč. Je to výborný futbalista, hrotový útočník, ktorý nám tu chýbal,“ pokračoval Weiss. V tomto ročníku dal desať ligových gólov.
Strelec má za sebou životný kalendárny rok. V drese Slovana strelil celkovo osemnásť gólov. Ďalších päť pridal v reprezentácii. Toľko gólov nedal žiaden iný slovenský reprezentant.
Ďalšie športové správy
- Športový prehľad: Denne to najdôležitejšie zo športu. Odoberať >
Dvanásť rád, ako dávať lepšie darčeky podľa vedy

Už ste niekedy niekomu darovali podľa vás dokonalý darček, len aby ste sa dozvedeli, že obdarovaný má naň úplne iný názor? Nie ste sami. Očakávania darcov a obdarovaných sa často nezhodujú v tom, čo je dobrý darček, čo vyplýva zo psychologických aj marketingových výskumov.
Hoci výber ideálneho darčeka závisí od mnohých faktorov - od kontextu vzájomnej výmeny a od typu a dôvernosti vzťahu - výskum v oblasti obdarovávania môže poskytnúť informácie o tom, kde ľudia chybujú a ako byť lepším darcom.
Tu je 12 rád založených na vedeckých dôkazoch, ktoré zvyšujú pravdepodobnosť, že váš darček bude docenený.
V krátkosti z vedy a techniky:
- Žili vedľa seba: Vedci tvrdia, že stopy objavené v dnešnej Keni sú prvým jasným dôkazom, že Paranthropus boisei a Homo erectus žili vedľa seba v spoločnom prostredí, čo vyvoláva otázky, ako sa navzájom ovplyvňovali. Odpoveď by mohla prehĺbiť chápanie toho, ako sa vyvíjali naši predkovia.
- Text lúštili ako puzzle: Staroveký prívesok s nápisom chváliacim Ježiša Krista, ktorý sa našiel vo Frankfurte nad Mohanom, je doteraz najstarší kresťanský nález na nemeckom území severne od Álp.
- Perseverance zvláda Mars: Rover Perseverance na Marse dosiahol po niekoľkomesačnom stúpaní okraj krátera Jezero. Pravá predná navigačná kamera roveru poslala na Zem prvý pohľad cez okraj krátera z lokality Lookout Hill.
Aréna

Advokát Peter Kubina v relácii Aréna hovorí o pokračujúcej honbe na policajtov pod vedením tímu Veritas, zvlášť po tom, ako sa začali verejne ozývať, poskytovať rozhovory a vznikla o nich kniha. Spochybnil aj utajenú prílohu predloženú odvolaciemu súdu len deň pred piatkovým rozhodnutím.
Karikatúra

Podcasty SME
- Moderná poľská láska v Dobrom ráne: Dvoj-kultúrne manželstvo je ako hranie športu s hendikepom
- Dejiny: Ako došlo k najkrvavejšej bankovej lúpeži v našich dejinách?
- Dobré ráno sobota: Kultúra vytiahla eso z rukáva, koalícia odkladá sporné body
- Klik: Generovanie videí z textu sa na konci 2024 stalo masovo dostupnou realitou
- Vertigo: Prekvapte netradičným filmovým darčekom. Máme pre vás tipy
- Vedecký podcast: Čo je zdravé, je aj ekologické
- Piatoček: Preteky zúfalcov
Recept dňa

Ako variť nenáročne? Vybrali sme trinásť receptov na jednoduché hlavné jedlá.
Dnes očakávame
- Minister zdravotníctva zvolal mimoriadne zasadnutie sektorovej tripartity. Témou je dohoda na kompromise s Lekárskym odborovým združením
- Tlačová konferencia podpredsedu vlády pre plán obnovy a znalostnú ekonomiku Petra Kmeca
- Bundestag bude hlasovať o vyslovení dôvery vláde kancelára Olafa Scholza
Dnes v histórii

Americkí osadníci vyhodili 16. decembra 1773 z britskej obchodnej lode kotviacej v Bostone do mora náklad čaju na protest proti britskej daňovej politike. Udalosť je známa aj ako "Bostonské pitie čaju".
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
