Vládna koalícia by na februárovú schôdzu parlamentu mala mať zabezpečenú aspoň minimálnu väčšinu 76 poslancov. Pre dlhodobú budúcnosť koalície stále zostávajú viaceré otázniky v podobe jednotlivých rozhodnutí siedmich rebelujúcich poslancov.
Skutočná kondícia vládnej koalície v parlamente tak bude známa až na ďalšej schôdzi parlamentu. Až vtedy sa na program dostanú odsunuté sporné návrhy zákonov. Premiér Robert Fico má na záchranu koalície len niekoľko scenárov.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Rebeli, Danko, či prezident. Čo ešte môže Fico pre koalíciu urobiť a čo mu stojí v ceste
- Prokuratúra rieši korupciu poslancov v Hlase. V Česku za rozdávanie trafík odsúdili premiéra
- Zložité letisko a vládne budovy. Ako sa mohlo lietadlo zraziť s vojenským vrtuľníkom?
- Ekonomická facka Kremľu. Sankcie USA zdražujú ruskú ropu pre Čínu a Indiu
- Weiss hodnotí Ligu majstrov: Z Kmotríkovcov chce vybiť financie na lepšiu akadémiu
- Zlepšujú pohyblivosť aj znižujú pády. Pravidelné vychádzky so psom sú prospešnejšie, než sa môže zdať
Rebeli, Danko, či prezident. Čo ešte môže Fico pre koalíciu urobiť a čo mu stojí v ceste

Snaha vládnej koalície o záchranu parlamentnej väčšiny môže stroskotať už o niekoľko dní. Alebo naopak, aj s neurčitým či obmedzeným počtom poslancov dokážu Smer, Hlas a SNS dovládnuť do riadnych volieb.
Obe možnosti sú reálne, nie sú však rovnako pravdepodobné. Budúcnosť vládnej koalície závisí predovšetkým od jednotlivých rozhodnutí siedmich rebelujúcich poslancov, bez ktorých má vládna koalícia v parlamente len nedostatočných 72 hlasov.
Skupina okolo Rudolfa Huliaka a poslanec Roman Malatinec už prisľúbili podporu vláde počas riadnej februárovej schôdze. Vládnemu zoskupeniu to síce na budúci týždeň postačí na dosiahnutie 76-člennej väčšiny, nateraz však ide len o jednorazovú podporu na zasadnutí, na ktorom sa bude rozhodovať len o niekoľkých málo problematických bodoch.
Skutočná kondícia vládnej koalície v parlamente bude známa až na ďalšej schôdzi parlamentu. Až vtedy sa na program dostanú odsunuté sporné návrhy zákonov. Viaceré z nich pre konflikty medzi SNS a Hlasom opakovane odsúvali v septembri, októbri, novembri aj v decembri. Sú medzi nimi aj voľba členov Rady STVR či voľba predsedu parlamentu.
Denník SME vysvetľuje, aké možnosti má teraz premiér, aká je pravdepodobnosť, že nastanú, a čo všetko by sa muselo stať, aby politický vývoj vyústil do predčasných parlamentných volieb.
- Opozičný sen o predčasných voľbách: Dozrel čas na predčasné voľby, hlásajú opozičné strany v čase, keď sa vládna koalícia snaží zachrániť si väčšinu v parlamente. Ako je opozícia pripravená na scenár predčasných volieb, po ktorých volá a pomohla by jej v pláne prečísliť Roberta Fica snaha o čo najskorší termín?
- Zasa hrozí úradnícka vláda: Ak nám Zuzana Čaputová zanechala niečo patologické, tak predstavy o „úradníckych vládach“. Dá sa pochopiť, že ide o akúsi občiansku terapiu, snahu obísť odporné a nezodpovedné kreatúry v parlamente a nastoliť niečo pekné bez nich. To však nič nemení na fakte, že také uvažovanie je postihnuté deficitom demokracie a absenciou úcty k ústavnému systému, píše Peter Tkačenko.
Prokuratúra rieši korupciu poslancov v Hlase. V Česku za rozdávanie trafík odsúdili premiéra

Krajská prokuratúra v Bratislave preveruje medializované informácie o možnom podozrení zo spáchania korupčných a iných trestných činov v súvislosti so skupinou štyroch poslancov koaličnej strany Hlas.
O ponúkaní rôznych postov výmenou za podporu vládnej koalície hovorili bývalí poslanci Hlasu Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Obaja poskytli médiám rozsiahle rozhovory, kde okrem ponúk na rôzne posty vo vládnej koalícii, hovorili aj o zneužívaní bezpečnostných zložiek proti nim alebo tiež o tom, že predseda Hlasu a zároveň minister vnútra Matúš Šutaj Eštok zneužíval svoje právomoci.
Keďže však bez štvorice poslancov Migaľa, Šalitroša, Malatinca a Ferenčáka nemá vládna koalícia väčšinu, na stretnutiach s vedením strany im podľa ich slov boli ponúknuté viaceré funkcie. Ponúkanie funkcií vo vláde rebelujúcim poslancom je spôsob, akým si vládna koalícia môže opäť zabezpečiť väčšinu. Ak by totiž tieto funkcie prijali, odišli by z postu poslancov a na ich miesto by nastúpili náhradníci.
V súvislosti s týmito informáciami podali opoziční poslanci z hnutia Slovensko trestné oznámenie pre podozrenia z korupcie, teda z kupovania poslancov aj zo zneužitia právomoci verejného činiteľa. Preverovanie podozrení teraz potvrdila Krajská prokuratúra v Bratislave. Dozorujúci prokurátor odstúpil informácie na ďalšie konanie Krajskému riaditeľstvu Policajného zboru v Bratislave.
V krátkosti z domova:
- Ficova zmena ústavy: Jedným z návrhov na zmenu ústavy, ktoré predstavil premiér Robert Fico, je aj to, aby si deti mohli adoptovať len manželské páry, prípadne pozostalí po rodičovi či opatrovateľovi dieťaťa. Odobrať ústavnú možnosť adoptovať si dieťa ľuďom, ktorí nežijú v manželstve, však ide podľa odborníkov najmä proti záujmom osamelých detí.
- Maškarová chce vyhosťovať: Slovensko plánuje vyhostiť osobu s ukrajinským občianstvom v súvislosti s informáciami o údajnej hrozbe prevratu v krajine, z ktorej premiér Robert Fico obvinil opozíciu a mimovládny sektor. Vyhostenie bez ďalších podrobností naznačila policajná prezidentka Jana Maškarová po rokovaní parlamentného výboru pre obranu a bezpečnosť.
- Prepájanie protestov s Mamulašvilim: Erik Kaliňák naďalej šíri naratív, že organizátori protestov chcú zvrhnúť vládu. Svoje tvrdenia zakladá na fotke Lucie Štasselovej zo združenia Mier Ukrajine, ktoré organizuje protesty, a veliteľa Gruzínskej légie Mamuku Mamulašviliho, ktorý bojuje za Ukrajinu. Štasselová v rozhovore pre SME hovorí, že prepájanie protestov s Mamulašvilim je smiešne.
Zložité letisko a vládne budovy. Ako sa mohlo lietadlo zraziť s vojenským vrtuľníkom?

Komerčné lietadlo amerických aerolínií American Airlines so 64 ľuďmi na palube sa v stredu o 20.48 (štvrtok 2.48 stredoeurópskeho času) zrazilo s vojenským vrtuľníkom tesne pred pristátím na Reaganovom letisku v hlavnom meste Spojených štátov Washingtone.
Lietadlo Bombardier CRJ701ER sa podľa BBC rozbilo a jeho trosky záchranári hľadali v mrazivých vodách rieky Potomac. Zrážku vojenského vrtuľníka s lietadlom vo Washingtone nikto neprežil, vyhlásil americký prezident Donald Trump. Telá väčšiny obetí zrážky sa podarilo z rieky vytiahnuť.
Reaganovo letisko je rušné dopravné letisko, v okolí ktorého je bežne veľa leteckej prevádzky a má stanovené prísne postupy, keďže sa nachádza v blízkosti všetkých dôležitých budov vo Washingtone, od Bieleho domu po Pentagón. Napriek tomu došlo k zrážke dopravného lietadla s vojenským vrtuľníkom Black Hawk.
V nasledujúcej sérii otázok a odpovedí sa pokúsime objasniť, ako mohlo k tragickej nehode dôjsť a ako prebehla. Vysvetlenie udalostí sa môže zmeniť, keď vyšetrovanie prinesie nové informácie.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Útok v Sumách: Najmenej šesť obetí a deväť zranených si vyžiadal útok ruského dronu, ktorý zasiahol výškový dom v Sumách. Medzi ranenými je sedemročné dieťa a 18-ročný mladík, uviedla radnica. Dron podľa záchranárov zasiahol desiate podlažie a zničil deväť bytov.
- Misia Baltic Sentry: Od októbra 2023 bolo v Baltskom mori poškodených najmenej jedenásť podmorských káblov, naposledy medzi Lotyšskom a Švédskom. Keď sa udalosť začne vyšetrovať, posádka, ktorá nezriedka hovorí po rusky, povie, že šlo o nešťastnú náhodu. NATO preto v Baltskom mori 14. januára spustilo hliadkovaciu misiu Baltic Sentry.
- Obnovenie dodávok plynu: Viaceré štáty EÚ údajne navrhli, aby sa do textu budúcej dohody o urovnaní konfliktu na Ukrajine zahrnula aj otázka obnovenia dodávok ruského plynu potrubiami do Európy, píše denník Financial Times. S odvolaním sa na zdroje v európskych metropolách uviedol, že túto myšlienku podporili viacerí predstavitelia Nemecka, Maďarska a niektorých ďalších štátov.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Žiaden Washingtonu, žiaden problém: Ako môže Európa podporiť Ukrajinu a zaistiť si vlastnú bezpečnosť bez pomoci USA
- Foreign Affairs: Putinov boj sa na Ukrajine neskončí
- Project Syndicate: Čo nie je v poriadku s nemeckou ekonomikou?
Ekonomická facka Kremľu. Sankcie USA zdražujú ruskú ropu pre Čínu a Indiu

Kľúčoví ázijskí odberatelia pozastavujú nákupy ruskej ropy, ktorú do ich prístavov stále dodávajú tankery. Sankcie, ktoré zaviedla ešte stále odchádzajúca administratíva už bývalého amerického prezidenta Joea Bidena, spôsobili nárast prepravných nákladov a tie zvýšili výslednú cenu ropy.
Už v marci by tak mohlo dôjsť k dramatickému zníženiu objemu predaja ruskej ropy do Indie a Číny. Niektoré zdroje dokonca hovoria o jej faktickom zastavení, aspoň čo sa týka námornej trasy.
Zdá sa teda, že sankcie USA z 10. januára zabrali. Podľa portálu The Moscow Times by čínski kupujúci mali za ruskú ropu v marci platiť o tri až päť dolárov za barel viac. Podľa správy agentúry Reuters indické rafinérie zatiaľ nedostali ponuky na marec, ale aj tam sa očakáva výrazné zvýšenie.
Je to také zvýšenie, ktoré prinúti oboch ázijských gigantov hľadať ropu inde. Indickí vývozcovia už oznámili, že okrem Spojených arabských emirátov sa obrátia aj na USA, kde staronový prezident Donald Trump chce čo najviac zvýšiť domácu ťažbu ropy a plynu.
V krátkosti z ekonomiky:
- Fico hovorí o plynovej kríze: Slovensko ale aj celú Európsku úniu čaká vážna plynová kríza. Je o tom presvedčený slovenský premiér Robert Fico a poukazuje na vysoké trhové ceny plynu. Cena plynu s dodaním v budúcom mesiaci dosiahla na holandskej burze TTF rekordnú úroveň 51,156 eura za megawatthodinu. Ide tak o najvyššiu hodnotu od novembra 2023.
- Rokovania o plyne zrušili: Vzdušný priestor nad Belgickom bol pre technický problém asi hodinu uzavretý. Slovensko následne oznámilo, že práve pre tieto problémy sa späť do Bratislavy muselo vrátiť lietadlo s premiérom Robertom Ficom. Ten mal v Bruseli rokovať so zástupcami Európskej komisie o ukrajinskom rozhodnutí zastaviť tranzit plynu na Slovensko.
- Zníženie úrokových sadzieb: Európska centrálna banka podľa očakávania znížila kľúčové úrokové sadzby o 25 bázických bodov, pričom jej základná depozitná sadzba klesla na 2,75 percenta. Odôvodnila to spomaľovaním inflácie v eurozóne a oslabovaním ekonomiky regiónu.
Weiss hodnotí Ligu majstrov: Z Kmotríkovcov chce vybiť financie na lepšiu akadémiu

Predošlé tri sezóny hral Slovan skupinovú fázu Európskej konferenčnej ligy, čo je klubová súťaž číslo tri. Patril tam medzi lepší priemer. To platilo aj o finančnej stránke. Na jeseň minulého roka Slovan skočil z céčka ako totálny outsider rovno do A-kategórie. Medzi absolútnu smotánku, najslávnejšie a najväčšie kluby sveta. Ocitol sa v spoločnosti, v akej ešte v ére samostatnosti nebol.
Čo ukázal? Podľa papierových predpokladov bol Slovan najväčší outsider súťaže, ale hanbu si neurobil. Nedostával debakle, ale ani neurobil dieru do sveta. Slovan nezískal ani bod, prehral všetkých osem zápasov so skóre 7:27.
Slovan bol v Lige majstrov prvýkrát, mal kvalitatívne najslabší a najlacnejší káder, čo sa na ihrisku aj potvrdilo. Potvrdilo sa, že väčšina hráčov Slovana na najlepšiu súťaž sveta nemá. Weiss aj týmto smerom naznačil svoje plány.
„Potrebujeme v klube urobiť lepšiu infraštruktúru, čo sa týka akadémie. Do toho chcem dotlačiť Ivanovcov (majiteľov Kmotríkovcov). Musím z nich vybiť financie na to, aby sme urobili lepšiu akadémiu. Aby sme si vychovali ďalšieho Greifa, Strelca, Marcelliho, ďalšieho Dubovského. Je to v našich silách. Verím, že aj v tomto smere pôjdu veci k lepšiemu,“ nabádal Weiss.
Zlepšujú pohyblivosť aj znižujú pády. Pravidelné vychádzky so psom sú prospešnejšie, než sa môže zdať

Pády sú u starších ľudí jednou z najčastejších príčin hospitalizácie a tiež najčastejšou príčinou náhodnej smrti vo vyššom veku. Často totiž vedú k nebezpečnými zlomeninám, medzi ktoré patrí aj zlomenina bedra. Tá je pre seniorov mimoriadne nebezpečná. Dôvodom je najmä to, že je spojená so stratou nezávislosti, zvýšenou zdravotnou či domácou starostlivosťou, ale aj so skoršou úmrtnosťou.
Údaje, ktoré zhromaždila Trinity College v írskom Dubline hovoria, že približne 30 percent ľudí v tejto krajine, ktorí majú nad 70 rokov, každý rok spadne. A približne jeden z ôsmich pacientov príde v dôsledku pádu každý rok na pohotovosť.
Odborníci upozorňujú, že tým, ako sa predlžuje dĺžka života, zvýši sa v priebehu nasledujúcich desaťročí aj počet starších ľudí, ktorých život ohrozí pád. Preto je dôležité, aby vedci hľadali stratégie, ktoré znižujú riziko pádov a zároveň sa dajú použiť vo veľkej časti populácie.
Ako by mali v realite vyzerať? Podľa novej štúdie, ktorú uverejnil odborný časopis The Journals of Gerontology, môže seniorom pomôcť aj taká jednoduchá vec, ako je prechádzka so psom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Realita Discordu je aj biznis s detským pornom a fotkami expriateliek
- Ľudskosť: Liberty Simon: Moja rodina nechápala, čím si prechádzam. O transrodovosti nevedeli nič
- Index: Šéf zväzu automobiliek: Politika na štyri svetové strany? Stále počúvame len o jednej
Karikatúra

Recept dňa

Symbol domácej pohody je bábovka. Vyberte si z najlepších receptov.
Dnes očakávame
- Novoročné stretnutie premiéra Roberta Fica s diplomatickým zborom
- Prezident Peter Pellegrini sa stretne so zástupcami samospráv
- 1. kolo kvalifikácie Davisovho pohára Chorvátsko - Slovensko
- Žreb play-off o osemfinále Ligy majstrov
Dnes v histórii

31. januára 1943 sa nemecký poľný maršal Friedrich Paulus vzdal Sovietom pri Stalingrade a o dva dni neskôr aj zvyšok jeho 6. armády, čím sa skončila jedna z najkrutejších bitiek druhej svetovej vojny. Paulus bol prvým poľným maršalom v nemeckej vojenskej histórii, ktorý padol do zajatia. Stal sa kritikom nacistického režimu a počas Norimberského procesu prispel k odsúdeniu svojich bývalých šéfov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
