O dosiaľ neprezentovaných vnútorných pomeroch v strane Hlas začali rozprávať vylúčení poslanci Samuel Migaľ a Radomír Šalitroš. Tvrdia, že povinnosť zdržiavať sa vo vyjadrovaní už nepociťujú. Mali sa bez diskusie podriaďovať „Puci-palcu“, signál palcom pritom nepoužíva len Hlas.
Prečo sudca Peter Pulman nevzal Daniela Bombica do väzby? Stotožnil sa s viacerými tvrdeniami obhajoby. Väzba predstavuje najzávažnejší zásah do osobnej slobody obvineného, preto treba dbať na zásadu primeranosti a zdržanlivosti, konštatoval v uznesení.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Mocný palec a Pellegriniho vplyv. Čo o zákulisí politiky napovedajú vyjadrenia Migaľa a Šalitroša
- Prečo sudca nevzal Bombica do väzby? Uznal argumenty obhajoby, prokurátor nebojoval
- Zdegenerovaná kreatúra, písal o českej senátorke Medvedev. Pre falošný citát
- Trump rozpútal obchodnú vojnu. Trhy popadali, Slovensko môže dopadnúť zle
- Škriniar debutoval v novom klube. Fenerbahce otočilo zápas, súper dohrával s deviatimi hráčmi
- Modernizovaný Citroën C4 ide do predaja s novými motormi
Mocný palec a Pellegriniho vplyv. Čo o zákulisí politiky napovedajú vyjadrenia Migaľa a Šalitroša

Práca poslanca obmedzená iba na sledovanie palca, podozrenia zo zastrašovania bezpečnostnými zložkami aj kuriózne tvrdenia, ako si niektorí politici zakladajú na imidži.
Počas uplynulého týždňa najskôr poslanec Samuel Migaľ v rozhovore pre Denník N a o dva dni na to Radomír Šalitroš v rozhovore pre Korzár rozsiahlo porozprávali o dosiaľ neprezentovaných vnútorných pomeroch v strane Hlas.
Po vyhodení zo strany spred týždňa vravia, že už necítia povinnosť zdržiavať sa vo vyjadrovaní. „Teraz už naozaj nemusím,“ vraví Migaľ.
Politici vo vedení Hlasu vidia za vyhláseniami snahu poškodiť strane, z ktorej dvojicu poslancov vylúčili, lebo si vraj výmenou za ukončenie rebélie pýtali viaceré vysoké funkcie.
Denník SME vybrané vyjadrenia Migaľa a Šalitroša zasadzuje do kontextu. Viaceré sa ponášajú na situácie, ktoré sa v tridsaťročnej politickej histórii Slovenska už stali.
- Nevídaná paralýza parlamentu: Koalícia je okrem svojej holej existencie schopná v parlamente obhájiť len minimum legislatívnej agendy. V takej situácii je na stole otázka, dokedy to minimum postačí na udržanie vlády, píše Peter Tkačenko.
Prečo sudca nevzal Bombica do väzby? Uznal argumenty obhajoby, prokurátor nebojoval

Argumenty sudcu Petra Pulmana, ktorý rozhodoval o väzbe extrémistu Daniela Bombica, zverejnil Špecializovaný trestný súd. Sudca v rozhodnutí uvádza, že sa stotožnil s viacerými tvrdeniami obhajoby. Trestné stíhanie je podľa sudcu opodstatnené, dôvody na väzbu však neexistujú žiadne.
Uznesenie má spolu tridsať strán, väčšiu časť zaberá vymenovanie skutkov, pre ktoré je Bombic obvinený z extrémizmu. Rozsiahle je aj vyjadrenie samotného Bombica a jeho obhajcu Davida Lindtnera z advokátskej kancelárie Roberta Kaliňáka.
V úvode sudca uvádza, že väzobné stíhanie osôb je výnimkou z pravidla. Všetky väzobné dôvody sa musia opierať o konkrétne skutočnosti a každé rozhodnutie o väzbe musí byť vierohodne zdôvodnené aj skutkovými okolnosťami.
Väzba predstavuje najzávažnejší zásah do osobnej slobody obvineného, preto treba dbať na zásadu primeranosti a zdržanlivosti, konštatoval Pulman v uznesení. Dodal, že by sa nemalo neprimerane zasahovať do základných práv a slobôd obvineného.
Radosť byť na Slovensku Bombicom: V útekovej väzbe sedia nejakí dôchodcovia, podozriví z toho, že schvaľovali atentát na premiéra. Prirodzene, nezastupuje ich Kaliňákova advokátska kancelária a bývalý sudca Lindtner a ani k nim špičky Smeru nechodia do obývačkového vysielania. Smola, píše Nataša Holinová.
V krátkosti z domova:
- Mŕtveho bezdomovca riešila SBS aj polícia: Polícia vyšetruje smrť ukrajinského bezdomovca, ktorého našli 30. januára zraneného pred obchodným centrom Nivy v Bratislave. Existuje podozrenie, že muža, ktorého prichytili pri krádeži, napadli príslušníci SBS a tiež policajti. Dotyčného previezli do nemocnice v Ružinove, kde však zraneniam podľahol. Prípadom by sa mala zaoberať policajná inšpekcia.
- Počiatkovi pomohla trestná novela: Najskôr mu hrozilo desať až pätnásť rokov väzenia, potom tri až osem. Napokon má vďaka vládnej novele trestných kódexov istotu beztrestnosti. Krajská prokuratúra v Žiline sprístupnila uznesenie, ktorým zbavila bývalého ministra financií za Smer Jána Počiatka obvinenia v starej kauze Tipos.
- Gang extrémistov je na políciu príliš: Útoky maskovaného gangu v Bratislave odhaľujú neschopnosť polície bojovať s extrémizmom. Po rozpustení NAKA, ktorej jednotka sledovala aj prejavy extrémizmu na internete a pokrývala celé Slovensko, sú dnes vyšetrovatelia roztrúsení, a nie je isté, či sa všetci z nich naďalej zaoberajú vyšetrovaním týchto trestných činov.
- Sťažnosť na Murína: Zamestnanci a zamestnankyne Slovenského literárneho centra podali ministerke kultúry Martine Šimkovičovej sťažnosť na súčasného riaditeľa inštitúcie Gustáva Murína. Tvrdia, že od jeho nástupu vládne v inštitúcii chaos a pracovné podmienky sú neudržateľné. Požadujú okamžité riešenie situácie, ktorá podľa nich ohrozuje normálne fungovanie literárneho centra.
Zdegenerovaná kreatúra, písal o českej senátorke Medvedev. Pre falošný citát

Vyšetrovací výbor Ruskej federácie sa začal zaoberať českou senátorkou za vládnu stranu ODS Miroslavou Němcovou.
Bývalý ruský prezident a premiér a súčasný podpredseda ruskej Bezpečnostnej rady Dmitrij Medvedev ju zase označil za „zdegenerovanú európsku kreatúru“, ktorá si želá smrť milióna Rusov a ktorá by mala „zahynúť v krvavých víroch novej Pražskej jari ako v roku 1968!“.
V oboch prípadoch ide o reakciu na status, podľa ktorého Němcová podporila schválenie ďalších sankcií proti Rusku s poznámkou, že Rusko by nemalo oslavovať výročie oslobodenia Leningradu z obliehania, ale malo by to zažiť znovu.
Němcová však tento status nikdy nenapísala a stala sa súčasťou dezinformačnej kampane. Jej stopy pritom vedú na Slovensko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zalužnyj chcel útočiť skôr: Bývalý ukrajinský vrchný veliteľ Valerij Zalužnyj navrhoval už v roku 2022 vpád do Ruska. Chcel zaútočiť na Belgorodskú oblasť, aby ochránil Charkovskú oblasť, povedal pre BBC generál Viktor Nazarov. Plán bol podobný invázii do Kurskej oblasti, ktorý Ukrajina podnikla v auguste 2024 v snahe zabrániť ruským silám podniknúť útoky na Sumskú oblasť.
- Ukrajinské dronové útoky: Ukrajinské útoky spôsobili požiare v ruskej Astrachánskej a Volgogradskej oblasti a vynútili si zrušenie viacerých letov. Podľa ruských telegramových kanálov Ukrajina útočila na závod na spracovanie plynu blízko Astrachánu. Podnik patriaci plynárenskému gigantu Gazprom evakuovali.
- Smrť vodcu separatistov: Šéf boxerskej federácie samozvanej Doneckej ľudovej republiky zomrel na následky zranení, ktoré utrpel pri výbuchu v Moskve. Armen Sarkisjan bol jedným z vodcov proputinovských separatistov. Ťažko ho zranil výbuch neznámeho zariadenia vo výškovom bytovom komplexe Alyje Parusa na severovýchode Moskvy, zomrel po prevoze do nemocnice.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Odzbrojené sily: Putin „zlikvidoval“ takmer všetky sovietske vojenské zásoby
- The Wall Street Journal: Pozrite si, ako Rusko vyhráva preteky o dominanciu v Arktíde
- The Economist: Bojovník, džihádista alebo národný buditeľ? Rozhovor so sýrskym prezidentom Ahmedom aš-Šaráom
Trump rozpútal obchodnú vojnu. Trhy popadali, Slovensko môže dopadnúť zle

Za ostatný týždeň ide už od druhý veľký výkyv na akciovom trhu. Minulý pondelok trh polovodičových a energetických firiem vystrašil revolučný model s umelou inteligenciou DeepSeek.
Tento týždeň je negatívnym faktorom americký prezident Donald Trump a jeho ekonomická politika. Odštartoval totiž obchodnú vojnu, ktorá môže zasiahnuť celý svet. Trump uvalil clá na svojich najbližších obchodných susedov – Mexiko a Kanadu.
Podpísal nariadenie, ktoré zavádza clá vo výške dvadsaťpäť percent na tovar dovážaný z Kanady a Mexika a desať percent nad rámec existujúcich ciel na dovoz z Číny. S mexickou prezidentkou Claudiou Sheinbaumovou sa neskôr dohodol, že sa zavedenie ciel o mesiac odloží.
V prípade Kanady urobil výnimku pri dovoze energetických produktov (ropa a plyn), na ktoré je uvalené desaťpercentné clo. Trump vníma clá ako magický nástroj na vyjednávanie a represívny spôsob, ako zatlačiť na obchodných partnerov a ekonomických nepriateľov.
Clu sa zatiaľ vyhla Európska únia, ale je len otázkou času, kedy sa Trump zameria aj na ňu. Reakciou trhu bol prepad akciových indexov či kryptomien.
V krátkosti z ekonomiky:
- Hon bánk na živnostníkov: Ak živnostník ešte nemá podnikateľský účet, bude si ho musieť do konca marca založiť. Povinnosť spojená s transakčnou daňou je príležitosťou pre banky na získanie nového alebo udržanie existujúceho klienta, a tak prichádzajú s marketingovými akciami, sľubujúcimi zľavy a benefity.
- Ako ušetriť na daniach: Mnohí zamestnanci sa v týchto dňoch pýtajú, čo je to daňový bonus na zaplatené úroky a či oň môže požiadať každý, kto spláca hypotéku. Denník SME pripravil odpovede a otázky, v ktorých vysvetľuje, ako funguje daňový bonus na úroky a kto naň má nárok.
- Bezpečnostné riziká z Temu: Nízke ceny a široká ponuka na čínskom trhovisku Temu stále priťahujú množstvo spotrebiteľov. Aktuálne výsledky testov, ktoré vykonali členovia Európskej spotrebiteľskej organizácie na vybraných produktoch, odhalili závažné nedostatky.
Škriniar debutoval v novom klube. Fenerbahce otočilo zápas, súper dohrával s deviatimi hráčmi

Slovenský obranca Milan Škriniar debutoval v drese Fenerbahce Istanbul, kam prišiel na hosťovanie do konca sezóny z Paríža St. Germain. Škriniar nastúpil v základnej zostave domáceho zápasu 22. kola tureckej najvyššej súťaže Süper Lig proti Rizesporu.
Domáci nezačali dobre a už v 13. minúte prehrávali 0:2, keď dvakrát skóroval hosťujúci Ali Sowe. Fenerbahce sa však vrátilo do zápasu po dvoch vylúčeniach súpera. Prvé potrestal Edin Džeko z penalty a v 79. minúte vyrovnával na 2:2. O víťazstve Fenerbahce 3:2 rozhodol v 89. minúte Youssef En Nesyri.
Škriniar odohral celý zápas a podľa štatistického portálu Sofascore.com dostal známku 7,4. V 42. minúte sa dokonca tešil aj z gólu, no nakoniec neplatil pre ofsajd. Slovenský reprezentant odohral zápas po dlhých 72 dňoch, keď v PSG strávil väčšinu času na lavičke či tribúne.
Do duelu ho kouč José Mourinho postavil rovno do základnej jedenástky. „Milan (Škriniar), Diego (Carlos) a (Andreson) Talisca sú hráči najvyššej úrovne. Môžeme ich hodnotiť ako hotové produkty,“ vyhlásil Mourinho pred zápasom. „Nehrali v tímoch, z ktorých prišli. Musíme s nimi chvíľu popracovať a vysvetliť im myšlienku našej hry, aby mohli dobehnúť formu,“ dodal.
Modernizovaný Citroën C4 ide do predaja s novými motormi

Stratégia Stellantisu priniesla zmeny v ponuke ďalšieho modelu, tentokrát Citroënu C4 a sedanu C4 X. Nemenil sa len dizajn auta, ale aj motory. Pozreli sme sa, čo a za koľko teraz kompaktný model ponúka.
V minulom roku bola C4 druhým najpredávanejším kompaktným hatchbackom v Európe po Volkswagene Golf. Devízou je vyšší posed crossoveru aj komfort vďaka štandardne montovaným tlmičom s hydraulickými dorazmi.
Ponuka motorov prináša v novej C4 najzásadnejšie zmeny. K dispozícii už nie je dieselová verzia 1,5 BlueHDi a benzínové motory sú už novej generácie s rozvodovou reťazou namiesto remeňa.
Jediný agregát v ponuke, ktorý sa nedočkal elektrifikácie, je 1,2-litrový trojvalec PureTech s výkonom 96 kW (130 koní) a krútiacim momentom 230 Nm. V tomto prípade je motor ešte s automatickou 8-stupňovou prevodovkou s hydrodynamickým meničom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Ako sa z Bombica stal vládny extrémista
- Brainstorming: Vysoké hladiny testosterónu neznamenajú extrémne agresívne správanie
- Svet medzi riadkami: Dva svety v jednej firme: Na Západe vyššie mzdy, u nás vyššie tempo na pracovnej linke
Karikatúra

Recept dňa

Zeleninová, strukovinová aj s mäsom. V chladnom počasí padne vhod sýtejšia polievka.
Dnes očakávame
- Parlamentná schôdza k zdravotníckemu a stavebnému zákonu
- Okrúhly stôl politických strán v Prezidentskom paláci o zahraničnopolitickej orientácii Slovenska, z opozičných strán pozvanie prijalo len KDH
- Demonštrácia proti koaličným rokovaniam krajne pravicovej FPÖ a ÖVP vo Viedni
- Americký prezident Donald Trump sa stretne s izraelským premiérom Benjaminom Netanjahuom
Dnes v histórii

4. februára 1945 sa začala Jaltská konferencia, na ktorej americký prezident Franklin Roosevelt, britský premiér Winston Churchill a sovietsky vodca Josif Stalin rokovali o usporiadaní sveta po druhej svetovej vojne. Závery prijaté na konferencii boli po roku 1945 prijímané rozpačito alebo otvorene kritizované. Rooseveltovi bolo napríklad vyčítané odpísanie východnej a strednej Európy v prospech komunistického Sovietskeho zväzu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
