Vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák aj predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok po rokovaní vlády už priznávajú, že v najbližšom čase prejde vláda rekonštrukciou. Tento vývoj urýchlil odchod poslanca Romana Malatinca z Hlasu do Národnej koalície. Otvárajú sa tak otázky o vedení viacerých ministerstiev.
Ministerstvo financií opäť opravovalo transakčnú daň. Urobilo tak v parlamente cez pozmeňujúci návrh poslanca za Smer Viliama Zahorčáka. Ten ho do parlamentného výboru predložil len v stredu ráno a podvečer ho už v pléne odhlasovali ako prílepok k stavebnému zákonu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Premiér sa ohlásil čudným statusom. Čo je zatiaľ známe o rekonštrukcii vlády?
- Transakčnú daň zase opravovali. Pridali výnimku cez pozmeňovák na poslednú chvíľu
- Moderné pálenie kníh? Trumpova administratíva odstraňuje zmienky o klimatickej kríze
- Obchodná vojna sa už raz Amerike vypomstila. Rozbehla aj veľkú hospodársku krízu
- Mám pochybnosti, či som ešte dobrá, priznáva Vlhová. Vysvetlila aj účasť na proteste
- Ak niekto zomiera, potrebuje útočisko, aby sa mu odchádzalo čo najlepšie, hovorí lekárka z hospicu
Premiér sa ohlásil čudným statusom. Čo je zatiaľ známe o rekonštrukcii vlády?

Najskôr vláda bez vysvetlenia zasadala bez premiéra Roberta Fica, o niekoľko hodín na to sa premiér prezentoval statusom na sociálnych sieťach. Nevysvetlil v ňom, prečo neprišiel na rokovanie vlastného kabinetu v čase, keď už ďalší čelní predstavitelia koalície priznávajú, že v blízkom čase dôjde k rekonštrukcii vlády.
Ministri Ficovej vlády neozrejmili, kde sa premiér nachádza a prečo namiesto neho vedie rokovanie vlády vicepremiér a minister obrany Robert Kaliňák. Niektorí reagovali, že nevedia, Kaliňák povedal, že na otázku o premiérovi odpovie, keď bude mať takú potrebu.
Kaliňák aj predseda Hlasu Matúš Šutaj Eštok po rokovaní vlády už priznávajú, že v najbližšom čase prejde vláda rekonštrukciou.
Po tom, ako rebelujúci poslanec Hlasu Roman Malatinec oznámil odchod zo strany a vstup do Národnej koalície, ďalšej rebelujúcej trojice odídencov z klubu SNS Rudolfa Huliaka, Ivan Šefčíka a Pavla Ľuptáka, Šutaj Eštok uznal, že so štyrmi hlasmi majú silu rozhodovať o tom, či vláda dokáže presadzovať svoj program.
Denník SME zhrnul oficiálne aj neoficiálne informácie o pripravovanej rekonštrukcii vlády.
- Ficova selektívna hluchota: Český premiér Petr Fiala sa v Bruseli neformálne stretol s premiérom Robertom Ficom a vyjadril mu nespokojnosť s jeho obvineniami českých politikov a médií o zasahovaní do vnútorných záležitostí Slovenska. Fico tvrdí, že si s Fialom len podal ruku. Fiala na Fica reagoval, že slovenský premiér „musel veľmi dobre počuť, lebo akustika na mieste bola dobrá“.
Transakčnú daň zase opravovali. Pridali výnimku cez pozmeňovák na poslednú chvíľu

Pre dve súkromné základné školy, takmer rovnaké, platili rôzne pravidlá. Jedna by mala od apríla platiť daň z finančných transakcií. Druhá nie, má výnimku. Absurdnú situáciu spôsobil chaos, ktorý sprevádzal schvaľovanie transakčnej dane v skrátenom konaní bez pripomienkového konania. Preto sa nastavenie dane neskôr opakovane upravovalo.
Poslednú zmenu odobrili poslanci. Opravovali tak neprávosť, ktorú do systému zaviedla zmena v zákone z konca novembra. Parlament vtedy cez pozmeňovací návrh schválil výnimku z transakčnej dane.
Dostali ju viaceré subjekty, okrem iných aj neziskové organizácie poskytujúce tzv. všeobecne prospešné služby. Práve tam nastal problém. Kým iné neziskové organizácie výnimku dostali, školy, ktoré tiež hospodária ako neziskové organizácie, nie.
„Fakt, že súkromné školy nie sú súčasťou výnimky z transakčnej dane, považujem za chybu pri tvorbe zákona,“ hovorí viceprezidentka Asociácie súkromných škôl a školských zariadení Eva Ohraďanová. „Súkromné školy plnia verejnoprospešný účel a hospodária neziskovo, čo je nesporne naplnením dôvodu na udelenie výnimky z transakčnej dane.“
V krátkosti z domova:
- Schválili zdravotnícky zákon: Poslanci Národnej rady schválili legislatívu, ktorá je súčasťou dohody s Lekárskym odborovým združením. Za návrh hlasovalo 79 zo 141 prítomných poslancov. O súbore úprav rokovali v skrátenom legislatívnom konaní. Prijatím zákonov lekárski odborári koncom minulého roka podmienili stiahnutie hromadných výpovedí.
- Bombic podal námietku zaujatosti: Extrémista a internetový agresor Daniel Bombic podal námietku zaujatosti voči senátu Petra Paludu na Najvyššom súde. Ten by už dnes mal rozhodovať o sťažnosti prokuratúry proti tomu, že Špecializovaný trestný súd nevzal Bombica do väzby. Bombic v námietke tvrdí, že Paluda nie je nestranný, lebo v roku 2012 kandidoval za stranu SaS do parlamentu.
- Niektoré nemocnice dali úplatok: Aby nemocnice získali milióny eur z plánu obnovy na opravy či novú výstavbu, mali z tejto sumy odviesť desiatok ako úplatok. O podozrení píše európska prokuratúra, ktorá začala trestné stíhanie. Nie je úplne jasné, kto od nemocníc žiadal úplatky, z kontextu vyjadrení jedného zo svedkov sa dá predpokladať, že to boli ľudia z ministerstva zdravotníctva.
- Zomrel exposlanec Cuper: Vo veku 78 rokov zomrel bývalý poslanec Národnej rady za HZDS a advokát Ján Cuper. Ako prvý o tom informoval portál noviny.sk, podľa ktorého skolaboval v pohostinstve na trhovisku na Miletičovej ulici v Bratislave. Ako advokát zastupoval Ivana Lexu v kauze zavlečenia Michala Kováča mladšieho do Rakúska. Kontroverzným sa stal aj jeho výrok na adresu zavraždeného expolicajta Róberta Remiáša, že si za svoju smrť mohol sám.
Moderné pálenie kníh? Trumpova administratíva odstraňuje zmienky o klimatickej kríze

Klimatológovia sa v posledných dňoch iba neveriacky chytajú za hlavy. Administratíva amerického prezidenta Donalda Trumpa totiž nenápadne odstraňuje zmienky o klimatickej kríze z webových stránok americkej vlády.
Podľa denníka The Guardian zmizol klimatický portál z domény ministerstva obrany, rovnako ako aj sekcia o klimatických zmenách z rezortu ministerstva zahraničných vecí a chýba tiež klimatický obsah poskytovaný ministerstvom poľnohospodárstva alebo rubrika o udržateľnosti na ministerstve dopravy.
Odkazy na čokoľvek súvisiace s klímou sťahujú americkí úradníci tiež z webu Bieleho domu. „Mali by sme sa pripraviť na najhoršie,“ vraví pre The Guardian klimatológ Michael Mann. „Kľúče od auta dostali plutokrati fosílnych palív a chystajú sa ho zhodiť z klimatického útesu.“
Mann upodozrieva Trumpovu administratívu z nasledovania Floridy, ktorá v priebehu minulého roka schválila zákon zakazujúci zmienky o klimatickej kríze v štátnej legislatíve. „Nič by ma v tomto bode už neprekvapilo,“ dodáva Mann. Florida v područí guvernéra Rona DeSantisa podľa klimatológa iba stelesňuje testovaciu pôdu na implementáciu zákona na federálnej úrovni.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Výmena zajatcov: Rusko a Ukrajina si vymenili 150 zajatých vojakov. Výmenu sprostredkovali Spojené arabské emiráty. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na platforme X zverejnil zábery vracajúcich sa vojakov, ktorí slúžili v okolí Mariupoľa a v Záporožskej oblasti. Okrem iného napísal, že niektorí boli v zajatí viac ako dva roky.
- Ruský postup: Ruské ministerstvo obrany uviedlo, že jeho vojaci obsadili dedinu Novomlynsk v Charkovskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Rezort obrany zároveň dodal, že ruská armáda obsadila dedinu Baranivka severne od mesta Očeretyne v Doneckej oblasti, na ktoré ruské sily útočia už mesiace.
- Útok na sklad ropy: Ukrajinský dronový útok spôsobil požiar skladu ropy v Krasnodarskej oblasti, uviedol gubernátor ruského regiónu Veniamin Kondratev. Séria ukrajinských dronových útokov na ruské energetické zariadenia v uplynulých dňoch spôsobila požiare významnej rafinérie vo Volgogradskej oblasti aj závodu na spracovanie plynu blízko Astrachánu.
- Tribunál pre ruské zločiny: Experti sa dohodli na právnych základoch osobitného tribunálu, ktorý bude súdiť Rusko za vojnu na Ukrajine. Toto úsilie urýchlil návrat Donalda Trumpa do Bieleho domu, keďže európski predstavitelia sa obávajú, že jeho plány na mierovú dohodu by mohli znamenať, že Moskva definitívne unikne spravodlivosti.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Drahé dobývanie Ukrajiny Ruskom: Keď expanzia prináša málo zisku
- The Insider: Stále kraľuje: Delostrelectvo zostáva rozhodujúcou zložkou ukrajinského vojnového úsilia
- The Atlantic: Nikto nechce Gaz-a-Lago
Obchodná vojna sa už raz Amerike vypomstila. Rozbehla aj veľkú hospodársku krízu

Viac ako tisíc popredných amerických ekonómov napísalo v roku 1930 list vtedajšiemu prezidentovi Spojených štátov Herbertovi Hooverovi. „Pán prezident, vetujte to. Obchodná vojna nepomôže k budovaniu svetového mieru,“ apelovali na neho. Na stole mu vtedy ležalo nariadenie, ktoré malo zvýšiť protekcionistické clá na dovoz tovaru do USA o dvadsať percent.
Okrem ekonómov Hoovera odhovárali od podpisu aj poprední priemyselní magnáti. Henry Ford, zakladateľ dnes druhého najväčšieho automobilového koncernu v Spojených štátoch, označil návrh za „ekonomickú stupiditu“.
Napriek tomu, že Hoover návrh sám označil za „zlomyseľný, vydieračský a odpudzujúci“ a priečiaci sa medzinárodnej spolupráci, ktorú vyzdvihoval, zákon nakoniec podpísal. Prinútil ho k tomu nielen tlak z radov Republikánskej strany, ale aj členov vlastnej administratívy, ktorí sa mu vyhrážali rezignáciou.
Zákon mal byť pôvodne zameraný len na ochranu amerických farmárov. Rýchlo sa vymkol spod kontroly a clá sa dotkli viacerých sektorov. Nielen pre ekonomiku Spojených štátov, no aj celého sveta to malo zásadné následky.
V krátkosti z ekonomiky:
- Magistrát nenaletel triku developera: Čo spraviť v prípade, keď vám územný plán nedovoľuje vašu nehnuteľnosť prestavať na bytový komplex? Ukážkou môže byť pokus, ktorým sa súhlasné stanovisko od magistrátu pokúsila získať spoločnosť HB Invest. Jej plány na prestavbu hotela Echo však narazili.
- Najväčší dlžníci z okresu Trebišov: Trebišovský okres patrí z pohľadu priemyslu či biznisu skôr medzi priemerné. Najväčším súkromným zamestnávateľom je elektrotechnický podnik Electroconnect. V tomto regióne však podnikajú stovky ďalších firiem. Niektorým sa darí viac, iným menej. INDEX sa pozrel na tie, ktoré sú na vrchole zoznamu dlžníkov Finančnej správy.
- Nový stavebný zákon: Poslanci Národnej rady definitívne schválili nový stavebný zákon. Jeho cieľom je profesionalizácia štátnej stavebnej správy, znižovanie administratívnej záťaže pri podnikaní, zjednodušenie stavebného konania, najmä pri rodinných domoch a malých bytových domoch. Zmeny začnú platiť už od apríla tohto roka.
Mám pochybnosti, či som ešte dobrá, priznáva Vlhová. Vysvetlila aj účasť na proteste

Tisíce fanúšikov stíchli. V okamihu, keď sa Petra Vlhová zrútila na domácom svahu v Jasnej, zavládlo na kopci mrazivé ticho. Nikto vtedy netušil, že olympijská šampiónka bude musieť prejsť najťažšou skúškou kariéry.
„Myslela som si, že som silná, že všetko zvládnem. Ale potom príde moment, keď sa ti všetko zrúti ako domček z karát,“ priznáva Vlhová po roku od osudného pádu. V podcaste Pressko prvýkrát otvorene prehovorila o svojich najtemnejších chvíľach, pochybnostiach a ceste späť na vrchol.
„Mám pochybnosti, či som ešte dobrá. Tí najlepší majú najväčšie pochybnosti a tak to je. Aj keď hocikedy počas sezóny vyhrám preteky, o dva dni si myslím, že už nie som dobrá,“ priznala Vlhová.
Hoci sa pôvodne špekulovalo o jej návrate už na prelome rokov či počas majstrovstiev sveta, realita je iná. „Keď sa mám vrátiť, tak ja sama so sebou musím byť s tým vyrovnaná a musím si veriť, že som na 120 percent pripravená,“ dodala.
Ak niekto zomiera, potrebuje útočisko, aby sa mu odchádzalo čo najlepšie, hovorí lekárka z hospicu

„Nedávno som sa stretla s myšlienkou, že v momente narodenia začíname umierať. Téma smrti je v našom živote stále prítomná, a je len na nás, či naberieme odvahu sa jej otvoriť,“ hovorí lekárka Zuzana Hajster Vozárová.
Pracuje na oddelení paliatívnej medicíny v Národnom onkologickom ústave v Bratislave a popritom sa stará o pacientov v závere života aj priamo u nich doma. Je jednou zo zakladateliek mobilného hospicu Most domov.
Ako hovorí, na Slovensku sme zvyknutí, že paliatívna starostlivosť nastupuje až po ukončení systémovej liečby. Vo svete sa však začína implementovať skôr. „Keď sa o pacienta začne starať paliatívny tím, predĺži sa nielen kvalita, ale aj dĺžka jeho života,“ zdôrazňuje.
Vníma, že paliatívny sektor je podfinancovaný. „Pripadá mi to akési vyústenie toho, že sme vytesnili smrť zo životov a medicína nám priniesla pocit, že zvíťazíme nad všetkým. Myslíme si, že zomierame až v nemocnici po tom, ako zlyhá všetko ostatné. Nezamýšľame sa však nad kvalitou času v závere nášho života,“ myslí si. V rozhovore vysvetľuje aj mýty, ktoré sa s paliatívnou starostlivosťou spájajú.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Trumpove clá budú bolieť. Aj Američanov
- Zoom: Prechádzky so psom zlepšujú život seniorov
- Rutina: Prečo sú kaderníctva a barbershopy také drahé?
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si francúzsku cibuľovú polievku. Jej chuti v kombinácii s bagetovo-syrovou krustou sa len tak hocičo nevyrovná.
Dnes očakávame
- Najvyšší súd by mal rozhodovať o väzbe pre Daniela Bombica
- Predstavitelia Košického samosprávneho kraja budú informovať o projekte vodíkového údolia
- Nadácia Zastavme korupciu bude informovať o dosahoch novely Trestného zákona
Dnes v histórii

6. februára 1820 vyplávalo z New Yorku prvých 86 afroamerických prisťahovalcov sponzorovaných Americkou kolonizačnou spoločnosťou, aby založili osadu v dnešnej Libérii, krajine v západnej Afrike založenej oslobodenými otrokmi zo Spojených štátov. Úmrtnosť týchto osadníkov bola najvyššia spomedzi osád, o ktorých sa vedú moderné záznamy. Zo 4 571 vysťahovalcov, ktorí prišli do Libérie v rokoch 1820 až 1843, prežilo len 1 819.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
