SME

Ranný brífing: Mlčia o ocenení za odkrytie prevratu, pakt Putin-Trump smrdí ústupkami

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Ak by SIS skutočne odhalila pokus o štátny prevrat išlo by o operáciu, aká na Slovensku nemá obdobu. A ak sa príslušníkovi tajnej služby podarí niečo výnimočné, bežne dostane špeciálnu odmenu. SIS ale neodpovedá, či za odhalenie údajného pokusu o prevrat niekoho vyznamenala.

Americký prezident Donald Trump telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Obaja hovorili o ukončení vojny na Ukrajine – avšak bez Ukrajiny. Kremľu Trumpov postoj imponuje a experti sa teraz obávajú, že Trump spraví ústupky najmä voči Rusku.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Mlčia o ocenení za odkrytie prevratu, pakt Putin-Trump smrdí ústupkami
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Kočner mal plaketu, za únos išli peniaze. O oceneniach v kauze prevrat SIS mlčí

Písomná pochvala od nadriadeného, hodinky alebo aj medaila. Ak sa príslušníkovi tajnej služby podarí niečo výnimočné, môže dostať špeciálnu odmenu. V praxi je to pomerne bežná záležitosť, potvrdili redakcii viacerí bývalí členovia spravodajskej komunity.

SkryťVypnúť reklamu

Ak by SIS skutočne odhalila pokus o štátny prevrat, ako to v januári tvrdil premiér Robert Fico, išlo by o operáciu, aká na Slovensku nemá obdobu. Podobnými výrokmi o ohrození štátu sa v minulosti prezentoval len bývalý šéf HZDS Vladimír Mečiar.

Od mimoriadneho zasadnutia bezpečnostnej rady, kde sa údajnou hrozbou prevratu zaoberali najvyšší predstavitelia štátu, uplynulo 22 dní. Téma zatiaľ vyprchala a o prevrate stále nie sú známe žiadne bližšie informácie.

Denník SME sa SIS opýtal, či po akcii „prevrat“ jej vedenie odmenilo konkrétnych príslušníkov, ktorí ju rozpracovali. Na otázku ani po urgencii nereagovala. Na iné novinárske otázky pritom odpovedá bežne aspoň v zmysle, že sa nebude vyjadrovať.

V krátkosti z domova:

  • Škody po trestnej novele: Kontroverzná vládna novela trestných kódexov je účinná len zhruba pol roka, no už dosiaľ pomohla najmenej 1324 osobám, z ktorých tvoria 446 predčasne prepustení väzni. Ukázala to analýza Nadácie Zastavme korupciu, ktorá týmto spôsobom skúmala dosahy novej legislatívy na spoločnosť. Advokát Igor Ribár, ktorý na analýze spolupracoval, hovorí o najvypuklejších problémoch.
  • Koalícia má smerovať k dohode: Koalícia smeruje k dohode, ktorá by mala zabezpečiť väčšinu v Národnej rade. Avizoval to líder koaličného Hlasu Matúš Šutaj Eštok. Hlas ponúkol podľa jeho slov Smeru miesto podpredsedu vlády pre plán obnovy. Šutaj Eštok zároveň potvrdil, že s vylúčenými poslancami z Hlasu Radomírom Šalitrošom a Samuelom Migaľom nediskutuje.
  • Rekreačné poukazy sú už pre viac ľudí: Nie každý má vo zvyku stráviť dovolenku na Slovensku. Tento a podobné dôvody spôsobujú, že množstvo rekreačných poukazov každý rok nikto nevyužije. Mohlo by sa to zmeniť. Od začiatku roka štát využitie preukazu rozšíril. Po novom ho už zamestnanec môže darovať svojim rodičom.

Nadšený Kremeľ a nová bezpečnostná architektúra. Čo zmenil telefonát Trumpa s Putinom?

Americký prezident Donald Trump telefonoval s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Obaja hovorili o ukončení vojny na Ukrajine – avšak bez Ukrajiny. O rozhovore s Putinom Trump ukrajinského prezidenta dodatočne informoval. Kremeľ v reakcii vydal nadšené stanovisko o tom, že mu imponuje postoj Trumpovej administratívy k vojne na Ukrajine.

SkryťVypnúť reklamu

V tom istom čase nový americký minister obrany Pete Hegseth európskym spojencom v Bruseli oznámil, že musia prevziať „zodpovednosť za konvenčnú bezpečnosť na kontinente“ a že európska a ukrajinská bezpečnosť už naďalej nebude prioritou Spojených štátov. Dodal tiež, že je nerealistické očakávať, že Ukrajina získa kontrolu nad svojimi hranicami z roku 2014 a odmietol tiež jej možné členstvo v NATO.

Európski spojenci aj experti teraz hovoria o zrade spojenectva aj Ukrajiny. Bývalý Trumpov poradca pre národnú bezpečnosť John Bolton pre CNN povedal, že Trump sa „prakticky vzdal Rusku“. „Putin nemôže byť šťastnejší. Vravím vám, v Kremli dnes pijú vodku rovno z fliaš. Bol to skvelý deň pre Moskvu,“ hovorí.

Ústupky pritom môžu mať dopad aj na bezpečnostnú architektúru Európy. „Európske storočie Ameriky sa skončilo,“ napísala v analýze televízia CNN.

SkryťVypnúť reklamu
  • Fico sa hrá na geopolitika: O tom, čo sa stane na Ukrajine, bude podľa premiéra Roberta Fica rozhodovať Trump a Putin. Európska únia bude musieť rýchlo vytriezvieť z „vojenského šialenstva“ a uvedomiť si, že musí byť suverénna v názoroch a postojoch, aby prežila. Únia podľa neho netuší nič o vzťahoch medzi USA a Ruskom a kritizuje ju, že išla vo vojne na Ukrajine do totálnej ofenzívy.
  • Čo by mal Trump povedať Putinovi: To posolstvo by malo byť stručné, ale jasné, jednoznačné a vylučujúce akúkoľvek pochybnosť: USA a ich spojenci budú pomáhať Ukrajine do takej miery, aby ju Rusko nemohlo ovládnuť. Pretože Putin nechce ovládnuť dve, tri či štyri oblasti Ukrajiny, on chce ovládnuť celú Ukrajinu. Bez najmenších pochybností, píše Mikuláš Dzurinda.
  • Oportunista Fico sa nezaprel: Škodoradostne a s fotkou s vojnovým zločincom rozdáva poučenia a mudruje o budúcnosti. Už vieme, že je jedným z tých, ktorí si želajú mier nadiktovaný Putinom. Hovorí nám teraz, že si želá aj ním diktovanú budúcnosť? Pýta sa Jakub Filo.

Obranu nechávajú Američania na Európanoch. Päť percent budú hľadať štáty ťažko

Najvýraznejším odkazom, ktorý európskym štátom v Bruseli adresoval americký minister obrany Pete Hegseth, boli územné a politické ústupky, ktoré by podľa aktuálnej washingtonskej administratívy mala urobiť Ukrajina.

SkryťVypnúť reklamu

Popritom však zaznel odkaz , že Spojené štáty od Európy očakávajú, že prevezme bremeno vlastnej bezpečnosti a bezpečnostných záruk pre Ukrajinu a do vlastnej obrany bude investovať najmenej päť percent svojho HDP. Takúto úroveň však dnes nedosahuje žiadny členský štát NATO vrátane USA.

„Päť percent nie je úplne nerealistické číslo. Poľsko sa tam už blíži, Lotyšsko deklarovalo, že chce ísť na päť percent HDP,“ reagoval pre SME generál vo výslužbe Pavel Macko. Za realistickejšie považuje tri až tri a pol percenta.

„Tu je potom otázka, či tých päť, štyri, či tri percentá, podľa toho, na čom sa dohodnú partneri, majú byť investované do amerických zbraní a či nie je lepšie to investovať do európskej bezpečnosti, a teda aj do vlastnej európskej výroby zbraní,“ hovorí Macko.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Trump dôveruje Putinovi: Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že dôveruje ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi ohľadom vojny na Ukrajine a verí, že Putin si želá mier. Trump uviedol, že Kyjev bude „súčasťou“ rokovaní o ukončení vojny.
  • Ako vníma telefonát Ukrajina: Kým radoví občania sa snažia rozlúštiť význam a tipovať dôsledky telefonátu Trumpa s Putinom, viacerí verejní činitelia v Kyjeve vyjadrili obavy, či na avizovaných rokovaniach budú rešpektované červené čiary, ktoré si Ukrajina stanovila a stanoví pre rokovania s Ruskom.
  • Studená sprcha pre Ukrajinu: Ukrajinské médiá označili Trumpov telefonát s Putinom za studenú sprchu. „Trump vytvára novú realitu, v ktorej Ukrajina rýchlo stráca subjektivitu,“ napísala Ukrajinská pravda. Dodala, že úlohou Ukrajiny a jej spojencov je rýchlo zmeniť priebeh tohto stavu, kým to má ešte zmysel.
  • Jasný postoj Kyjeva: Ukrajina neprijme žiadnu dohodu, ktorú by uzavreli Moskva a Washington bez Kyjeva, vyhlásil prezident Zelenskyj. Rokovania o ukončení vojny Ruska proti Ukrajine by sa mala zúčastniť tiež Európa, uviedol a dodal, že sa chce s USA dohodnúť na pozícii, ktorá by „zastavila“ Putina, a až potom začne rokovať s Moskvou.
  • Vraj nejde o zradu: Trumpov telefonát s Putinom nie je zradou Ukrajiny, vyhlásil americký minister obrany Pete Hegseth. Zdôraznil, že šéf Bieleho domu hovoril s oboma stranami a jeho cieľom je „zastaviť zabíjanie a zabezpečiť mier“. Trump je podľa neho „najlepší vyjednávač na tejto planéte“.
  • Cieľom je členstvo v NATO: Nemali by sme robiť kompromisy narúšajúce územnú celistvosť Ukrajiny. Šéf ukrajinskej diplomacie Andrij Sybiha to povedal v rozhovore s francúzskym denníkom Le Monde. Zdôraznil tiež, že strategickým cieľom Ukrajiny je členstvo v NATO. Dodal, že Ukrajina chce komplexnú dohodu, ktorá by bola aj v záujme USA.
  • Rutte o Ukrajine v NATO: Putin je veľmi nepredvídateľný a silný vyjednávač, ale pre mierovú dohodu je nevyhnutný, vyhlásil generálny tajomník NATO Mark Rutte. Spojenci sa podľa neho zhodujú, že akýkoľvek mier, ktorý vzíde z rokovania, musí byť trvalý. Dodal, že lídri Aliancie nikdy nesľúbili Ukrajine členstvo, ak sa dohodne na mieri s Ruskom.

Zo zahraničných webov:


Milióny na diaľnice a železnice? Na svete je návrh, ako na to použiť druhý pilier

V druhom pilieri majú takmer dva milióny sporiteľov úspory v objeme 17,6 miliardy eur. Tento balík je pre súčasnú vládnu koalíciu Smeru, Hlasu a SNS viac než lákavý.

SkryťVypnúť reklamu

V apríli 2024 premiér Robert Fico po kontrolnom dni u ministra dopravy Jozefa Ráža vyhlásil, že vláda urgentne potrebuje nové zdroje na výstavbu diaľnic a železníc. O pár dní neskôr na to nadviazal: „Je tu otázka, ako využiť vklady ľudí, ktoré majú dnes v bankách, a ako využiť zdroje, ktoré sú v dôchodkovom sporení. Pretože to sú peniaze, ktoré zvyčajne končia v Spojených štátoch amerických, ale my potrebujeme tie peniaze tu doma.“

Ako sa s odstupom času ukázalo, Ficove vyjadrenia boli balóniky, ktorými testoval atmosféru v spoločnosti. Po tom, ako ministerstvo financií predstavilo štátne dlhopisy pre bežnú verejnosť, ktoré zjavne mieria na ich vklady v bankách, je na stole aj „schéma“ pre druhý pilier.

Rezort práce predložil do medzirezortného pripomienkového konania predbežnú informáciu, ktorou by sa mal novelizovať zákon o starobnom dôchodkovom sporení. Jeho súčasťou je návrh, podľa ktorého by sa časť peňazí sporiteľov v druhom pilieri mohla použiť na investovanie napríklad do výstavby diaľnic. Začiatok pripomienkového konania ministerstvo práce predpokladá na apríl 2025.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z ekonomiky:

  • Trumpove clá ekonomike nepomôžu: Americký prezident Donald Trump ohlasuje vysoké clá. Podľa Ľuboša Pástora, profesora ekonómie na University of Chicago, americkej ekonomike v raste nepomôžu. Priamy dosah na ekonomiku nebude vysoký, pretože Amerika je takmer sebestačná a dovozy sú len 15 percent. Nepriamy vplyv môže byť vyšší, lebo clá zavedú aj iné krajiny a colná vojna ublíži obom stranám.
  • Orbán môže na Trumpa doplatiť: Maďarský premiér Viktor Orbán čelí neistej budúcnosti. Rastúca inflácia i klesajúca dôvera spotrebiteľov naznačujú, že jeho cesta k volebnému triumfu nebude ľahká. Nekompromisná colná vojna Donalda Trumpa môže taktiež poškodiť exportnú maďarskú ekonomiku. Orbán ho pritom v kampani podporoval.
  • Nezvyčajná dražba penziónu: Nestáva sa často, aby hotel alebo penzión skončil v dražbe. Ešte oveľa menej pravdepodobnejšie je, že dané ubytovacie zariadenie stále funguje a slúži hosťom. To je scenár, ktorý dnes rieši penzión Deloris v centre Trenčína. Najnovšie je na stole rozhodnutie o vyhlásení dražby.

Dohral ako kapitán a vyhral skoro každý súboj: Fantastický zápas, opísal najdrahší Slovák

Pred každým zápasom si zoberie do rúk malý, zelený zápisník a pero. „Vždy si zaznamenám názov zápasu a dátum. Snažím sa zapísať si veci, ktoré musím neskôr na ihrisku vykonať. Momentky, ktoré si zapíšem, si prečítam znova a takto to robím už asi sto až dvesto zápasov,“ priznal Dávid Hancko.

SkryťVypnúť reklamu

„Píšem perom, ktorým som podpísal zmluvu vo Feyenoorde. Pomáha mi to byť o pol sekundy rýchlejší, ale hlavne v hlave. Aj keď nám prednáša tréner, tak si to značím. Zapisujem si aj pokyny, ktoré sa týkajú mojej pozície a súpera. To môže byť rozhodujúce,“ netají Hancko.

V zápase proti milánskemu AC dohral aj s kapitánskou páskou, čo svedčí o jeho výnimočnosti v tíme. Jeho Feyenoord Rotterdam v prvom zápase play-off o osemfinále Ligy majstrov zdolal slávny klub 1:0.

Hancko potvrdil svoju triedu a zvládol úlohu šéfa obrany. Server Sofascore mu dal známku 7,2. Zo šiestich osobných súbojov vyhral päť. Jeho úspešnosť prihrávok bola 84 percent.


Renault Symbioz je rozumným kompromisom pre tých, ktorí nechcú drahý elektromobil

Z kedysi populárneho segmentu MPV dnes zostalo už iba minimum. Praktické autá s priestrannou karosériou sa takmer vytratili z ponuky automobiliek a pomaly miznú aj z ciest. Nahrádzajú ich totiž imidžovejšie a modernejšie SUV a crossovery. Tie dokážu ponúknuť podobne veľkorysý priestor, no v oveľa atraktívnejšom balení.

SkryťVypnúť reklamu

Jasne to vidieť aj na súčasnej ponuke francúzskeho Renaultu, ktorý bol kedysi v segmente MPV priekopníkom. Model Espace bol prvým európskym autom v tejto kategórii, Scénic sa zase často považuje za prvé kompaktné MPV.

Oba modely nájdeme v ponuke aj dnes, no za ich označením sa skrývajú úplne odlišné autá. Väčší z nich sa zmenil na sedemmiestne SUV a názov Scénic dnes označuje čisto elektrické SUV, ktoré sme si nedávno preverili v redakčnom teste.

Stále však existuje aj tradičnejšia alternatíva, ktorou je nové SUV Symbioz. Názov si pritom vypožičalo od konceptu z roku 2017, keď ešte písmeno Z v názve modelu pri autách Renault znamenalo elektrický pohon.


Podcasty SME

  • Dobré ráno: Chystá sa rekonštrukcia vlády. Danko bude pri Ficovi v dobrom i v zlom
  • Ľudskosť: Sociologička Fialová: Ak chceme riešiť polarizáciu, musíme začať brať vážne tému emócií
  • Index: Exminister Balík: Ak prepadnú eurofondy, bude za to zodpovedná Saková s Rašim

Karikatúra

Recept dňa

Osie hniezda, bábovky, torty aj kysnuté koláče. Pripravte si dobroty so škoricou.

SkryťVypnúť reklamu

Dnes očakávame

  • Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj sa v rámci Mníchovskej bezpečnostnej konferencie stretne s americkým viceprezidentom J. D. Vanceom

Dnes v histórii

V Rímskej ríši platil počas vlády cisára Claudia II. Gótskeho zákaz pre rímskych vojakov ženiť sa, pretože manželské radosti ich mali odvádzať od plnenia vojenských povinností. Biskup Valentín snúbencov napriek tomu tajne oddával. Za to skončil vo väzení a 14. februára 270 ho Rimania popravili. Tu možno hľadať pôvod sviatku zamilovaných, ktorý sa oslavuje na deň Valentínovej smrti.


Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  2. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  3. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  4. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  6. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  7. Spoločnosti BILLA záleží na zdravých očiach detí
  8. BENU otvorila v Košiciach lekáreň aj v Auparku
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 10 350
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 938
  3. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 6 437
  4. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 343
  5. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 043
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 105
  7. Za 2 dni si vybralo dovolenku viac než 2000 Slovákov 4 589
  8. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 3 924
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Slovenská tenistka Mia Pohánková.

Šestnásťročná Mia Pohánková zdolala súperku, ktorá je rebríčkovo vyššie o 239 miest.


Angličan Luke Littler s trofejou pre víťaza MS v šípkach.

Profesionálna šípkarska organizácia zvyšuje odmeny.


Reuters
Futbalisti AC UNIZA.

Koniec AC UNIZA zamotá poradím v tabuľke.


Radosť slovenských reprezentantov po strelenom góle v prípravnom zápase Španielsko U21 - Slovensko U21.

Počas jednej sezóny prinesie divákom minimálne 140 priamych prenosov.


TASR
SkryťZatvoriť reklamu