SME

Ranný brífing: Fico získal žetóny na zlákanie rebelov, no najprv ide poraziť socializmus

Prečítajte alebo vypočujte si najdôležitejšie správy.

Ranný brífing SMERanný brífing SME (Zdroj: SME.sk / Hejty)

Vládne strany sa dohodli na zmene koaličnej zmluvy. Smer získal od Hlasu ministerstvo investícií a od SNS ministerstvo športu. Uvedený politický vplyv má využiť na stabilizáciu koalície a opätovné nadobudnutie väčšiny v parlamente. Inými slovami sa musí dohodnúť so siedmimi rebelujúcimi poslancami.

Premiér Robert Fico dnes odlieta do Washingtonu, je jedným z rečníkov na konferencii konzervatívnej politickej akcie CPAC. Tá si dala za cieľ „porážku socializmu a odstránenie globalizmu aj s jeho elitárskou agendou“. Fico sa pritom ešte stále oficiálne hlási k sociálnej demokracii.

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam... Fico získal žetóny na zlákanie rebelov, no najprv ide poraziť socializmus
Počúvajte v aplikácii SME alebo cez Apple, Spotify a RSS. Iné podcasty SME.

V dnešnom vydaní sa dočítate:


Smer vzíde z rekonštrukcie vlády posilnený o dve ministerstvá. Koaličná kríza sa ešte neskončila

Premiér Robert Fico oznámil, že koalícia sa dohodla na novom prerozdelení vládnych postov. Smer získal od Hlasu ministerstvo investícií a od SNS ministerstvo športu. Zmenu zakomponovali ako dodatok do koaličnej zmluvy. Ide o prvý výrazný pokrok v rokovaniach, neznamená to však, že sa koaličná kríza spôsobená stratou stabilnej väčšiny v parlamente končí.

SkryťVypnúť reklamu

„Smer uvedený politický vplyv využije na stabilizáciu vládnej koalície a opätovné nadobudnutie väčšiny vládnej koalície v parlamente,“ oznámil Fico. Zároveň potvrdil, že ešte nemá dohodu so siedmimi rebelujúcimi poslancami.

Po oznámení dohody s Hlasom a SNS povedal, že „toto vážne politické rozhodnutie mi umožňuje ako predsedovi vlády postupovať v súlade s koaličnou zmluvou, keď budem navrhovať spoluprácu poslancom, ktorí opustili kluby Hlasu a SNS“. Dodal, že „ďalšie kroky budú včas oznámené“.

Stále teda nie je zrejmé, kedy by mohla koalícia krízu vyriešiť. Oddialiť riešenie môžu aj technické detaily. Prezident Peter Pellegrini požiadal Fica, aby mu po doručení informácií o plánovaných zmenách vo vládnych postoch predložil aj podpisy všetkých poslancov, ktorí deklarujú podporu koalícii.

SkryťVypnúť reklamu
  • Koaličná telenovela pokračuje: Robert Fico oznámil, že sa koalícia dohodla na zmene zmluvy, ktorá jeho politickú rodinu mala držať pokope. Je jasné, že skutočným tmelom nie je zmluva, ale konzumácia moci, ktorá sa rozrieďuje na individuálne záujmy. Tie záujmy ani táto zmluva nadobro neukojí, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
  • Vláda pokoja sa nekoná: Koalícia získala šancu na prežitie. Minimálne 76 poslancov naškrabká. Ale charaktery a egá aktérov, ktoré nám v uplynulých mesiacoch opakovane nasvecovali zo všetkých strán, negarantujú, že koalícia vydrží až do konca volebného obdobia. Žiadna vláda pokoja sa nekoná, píše Jakub Filo.

Pred voľbami prezidenta ho riešila bezpečnostná rada. Teraz súd Tadžika prepustil

Pred vlaňajšími voľbami prezidenta poslúžila kauza Tadžika Amriddina Kholmurodova v prospech koaličného kandidáta Petra Pellegriniho. Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok ho v marci 2024 označil za nebezpečného teroristu, zasadala kvôli tomu aj bezpečnostná rada.

SkryťVypnúť reklamu

Polícia Kholmurodova zadržiavala v tábore pre utečencov v Sečovciach a plánovala ho vyhostiť. Proces sa však naťahoval. Teraz Tadžika súd podľa zistení SME prepustil na slobodu. Je však okolo neho ticho.

Z dostupných informácií vyplýva, že ministerstvo vnútra pod vedením Šutaja Eštoka proces vyhosťovania opakovane nezvládlo. Práve to boli dôvody prepustenia Kholmurodova najskôr decembri a druhý raz v januári tohto roka.

Verdikt súdu zatiaľ nie je právoplatný a na rozhodnutie odvolacieho súdu čaká v utečeneckom tábore. Ak súd prepustenie potvrdí, Kholmurodov bude definitívne voľný, aj keď oficiálne je vyhostený a má uložený desaťročný zákaz vstupu na Slovensko aj do celej EÚ.

V krátkosti z domova:

  • SNS podržala Danka: Predsedníctvo SNS vyjadrilo podporu krokom svojho lídra Andreja Danka vrátane rokovaní s predsedom Hlasu Matúšom Šutajom Eštokom. Vyjadrilo i podporu zotrvania v koalícii so stranami Smer a Hlas. Strana zároveň prijala za člena poslanca Romana Michelka, ktorý pôsobí v klube SNS, no nebol členom strany.
  • Súdna rada aj po roku rieši Mazáka: V apríli to bude už rok od momentu, keď Súdna rada odvolala svojho predsedu Jána Mazáka. Jeho nástupkyňa Marcela Kosová ohlásila po príchode audit, a to nielen personálny, ale aj v spisoch. Po desiatich mesiacoch je známy výsledok. Päť strán hovoriacich o tom, že v registratúre spisov boli chyby.
  • Ruský plyn tečie naďalej: Roberta Fica kritizujú za to, ako sa drží ruského plynu. SPP od februára opäť berie ruský plyn južnou trasou cez TurkStream. Tri roky od invázie sa Európa úplne neodrezala od ruského plynu. Do Európy síce už neprúdi hlavnými plynovodmi, no objem skvapalneného plynu z Ruska rastie.

Prišiel čas poraziť socializmus, hlása konferencia, na ktorú sa chystá premiér Fico

„Prišiel čas zabezpečiť, aby Amerika porazila socializmus, aby sme odstránili globalizmus aj s jeho elitárskou agendou,“ víta návštevníkov oficiálna stránka konferencie CPAC na sieti X.

SkryťVypnúť reklamu

Na konferenciu sa dnes chystá aj premiér Robert Fico. Jeho Smer sa pritom ešte stále, aspoň formálne, hlási k sociálnej demokracii. „Fico odslúžil už tri premiérske obdobia, počas ktorých sa zviditeľnil odporom k migračnej politike Európskej únie, proti vyučovaniu genderovej ideológie a stál za slovenskou národnou zvrchovanosťou,“ píše sa o Ficovi na stránke CPAC.

Konferencia konzervatívnej politickej akcie vznikla v USA v roku 1974 a postupne sa stala platformou novej konzervatívnej pravice. Fico vystúpi ako rečník na jej tohtoročnom podujatí vo Washingtone.

V apríli minulého roka sa konferencia konala v Budapešti, vystúpil na nej vtedy aj maďarský premiér Viktor Orbán a zdôraznil veľké geopolitické zmeny. „Svetový poriadok sa mení a my sa musíme chopiť našej veci, aby v týchto zmenách zvíťazili. Nech je Amerika znova veľká, nech je Európa znova veľká. Vpred, Donald Trump, vpred, európski suverenisti,“ povedal v prejave, za ktorý zožal potlesk.

SkryťVypnúť reklamu

V krátkosti z Ukrajiny:

  • Západ je v rokovaniach naivný: Politika Donalda Trumpa sa až tak nelíši od toho, čo vo vzťahu k Ukrajine robil Joe Biden. Ukrajina mohla vojnu na jeseň roku 2022 vyhrať, ak by ju Američania a ostatní spojenci dostatočne vojensky podporili, hovorí pre SME britský profesor politológie Taras Kuzio. Európa aj Spojené štáty sú pri rokovaniach s Rusmi naivní, tvrdí.
  • Trumpova kritika Zelenského: Americký prezident Donald Trump nepravdivo naznačuje, že za ruskú agresiu na Ukrajine môže Kyjev, píšu médiá po tlačovej konferencii, počas ktorej vyostril svoju kritiku na adresu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Uviedol tiež, že Ukrajina by mala usporiadať nové voľby a prišiel s tvrdením, že Zelenskyj je vo svojej krajine veľmi nepopulárny.
  • Putin nechce mier: Putin sa nevzdal cieľa prevziať úplnú kontrolu nad Ukrajinou, tvrdia zdroje zo západných tajných služieb. Toto hodnotenie je v rozpore s tvrdením Trumpa, ktorý verí tomu, že Putin naozaj chce mier. Podľa aktuálnych spravodajských poznatkov Putin naďalej verí, že si dokáže poradiť s Ukrajinou a Európou, aby sa nakoniec zmocnil celého ukrajinského územia.
  • Ťažkosti pre Ukrajinu: Bez podpory USA to bude mať Ukrajina ťažké, vyhlásil šéf ukrajinského vojenského spravodajstva Kyrylo Budanov. Vyjadril pritom presvedčenie, že spolupráca medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou je vzájomne výhodná a je dôležité zachovať si podporu USA.
  • 16. balík sankcií: Krajiny EÚ sa dohodli na 16. balíku sankcií proti Rusku. Ich prijatie sa očakáva v pondelok na zasadnutí Rady EÚ. V novom balíku by mal byť zahrnutý zákaz dovozu hliníka z Ruska a ďalšie obmedzenia proti ruskému finančnému sektoru a jeho takzvanej „tieňovej flotile“.

Zo zahraničných webov:


Štátu budú chýbať stovky miliónov, ľudia by vraj mali míňať viac. Nezmysel, reaguje analytik

Vláda Roberta Fica prijala na jeseň konsolidačný balík, ktorý obsahuje najmä mix vyšších daní a odvodov. Deficitný štátny rozpočet chce takto zlepšiť na úkor veľkých firiem, ktorým zvýšila daň z príjmu, ale aj na úkor bežných ľudí, ktorým zvýšila DPH či spotrebné dane. Tieto dane platia všetci pri nákupe potravín či iného spotrebného tovaru.

SkryťVypnúť reklamu

Optimistické odhady, že konsolidácia prinesie do štátnej kasy 2,7 miliardy eur, sa však nemusia naplniť. Naznačuje to aj najnovšia prognóza predpokladaných príjmov štátu na nasledujúce roky, ktorú zverejnilo ministerstvo financií.

Z nej vyplýva, že výpadok príjmov štátu z daní a odvodov bude v tomto roku 369 miliónov eur. To je pritom len zmena medzi aktuálnou a novembrovou prognózou analytikov Inštitútu finančnej politiky.

V skutočnosti odhad pre daňové a odvodové príjmy na tento rok poklesol až o 482 miliónov eur, upozorňuje vedúci oddelenia rozpočtových analýz a prognóz Rady pre rozpočtovú zodpovednosť Pavol Majher. Výpadky sú vo všetkých hlavných daniach, najviac pri dani z príjmu právnických osôb vo výške 378 miliónov eur.

V krátkosti z ekonomiky:

  • Bublina menom Theranos: Elisabeth Holmesová založila firmu Theranos, aby dosiahla revolúciu v medicíne. Priniesť ju mali prístroje, ktorým by stačila jediná kvapka krvi na kompletnú diagnostiku zdravotného stavu pacienta. Kým sa zistilo, že ide len o prefíkaný podvod, Holmesová už na svoj nápad od investorov vyzbierala stovky miliónov dolárov, pričom „očarila“ aj skúsených biznisových veteránov.
  • Kritika zvyšovania dôchodkov: Na 13. dôchodky pôjde tento rok takmer miliarda eur, zvyšovanie súm tejto sociálnej dávky je tak pre Slovensko neudržateľné riešenie. Odborári poukázali na to, že v období, keď krajinu čakajú konsolidačné opatrenia, sa výška 13. dôchodkov zvyšuje o desiatky eur, čo podľa nich nie je dlhodobo udržateľné.
  • Trumpove clá na autá: Americký prezident Donald Trump vyhlásil, že má v úmysle zaviesť clá na autá „v blízkosti 25 percent“ a podobné clá na dovoz polovodičov a farmaceutických výrobkov. Približne 50 percent áut predaných v USA sa vyrába v domácich závodoch. Polovica importu pochádza z Mexika a Kanady a druhá polovica z iných veľkých krajín, ktoré vyrábajú automobily.

Bol mužom zápasu a kapitán. Hancko exportnými zákrokmi pomohol vyradiť velikána

Dávid Hancko nastúpil s kapitánskou páskou a bol pravým lídrom. Neustále burcoval a povzbudzoval spoluhráčov. Sršala z neho energia a sebavedomie. Jeho Feyenoord Rotterdam v odvetnom zápase play-off o osemfinále Ligy majstrov remizoval na pôde slávneho AC Miláno 1:1. Medzi najlepšiu šestnástku tak idú Holanďania, ktorí prvý zápas vyhrali doma 1:0.

SkryťVypnúť reklamu

„Je to skvelé a som veľmi šťastný z toho, čo sme dokázali,“ začal slovenský obranca rozhovor pre ESPN.

„Nikto nečakal, že by sme mohli urobiť niečo také, ako sme urobili dnes večer. Že to dokážeme na tomto štadióne. Nebolo to ľahké po tom ťažkom údere, ktorý sme utŕžili v prvej minúte. Veľká poklona patrí našim fanúšikom, ktorí opäť cestovali s nami. Odovzdali sme maximum a s tým súvisí aj pochvala pre mladých hráčov v tíme,“ pokračoval.

Hancko bol mužom zápasu aj podľa UEFA. „Hancko podal skvelý výkon. Príkladne viedol obranu a celé mužstvo. Po rýchlom úvodnom góle Milána bol Feyenoord v defenzíve veľmi silný. Hancko predviedol niekoľko dobrých zákrokov a bol silný v rozohrávke,“ opisoval expert uefa.com.


Bola prvou ženou Newyorskej filharmónie. Slovenky ju predbehli, v Rakúsku je problém stále

V zábere kamery sú dve staršie ženy. Jedna z nich drží v ruke zožltnutý dobový časopis a s ironickým úškrnom číta. „O'Brienová, nová členka Newyorskej filharmónie, vbehla jedného daždivého večera do budovy, minula mužskú šatňu a prezliekla sa v umyvárni. Jediné dievča v 104-člennom orchestri je raritou, takže zatiaľ nemá svoju šatňu.“

SkryťVypnúť reklamu

Ženy sa na seba pozrú, prehodia pár uštipačných slov a pokračujú v čítaní dobovej tlače.

V článkoch z konca 60. rokov minulého storočia sa o Orin O'Brienovej objavujú prívlastky ako krásavica, jej postavu prirovnávajú k nástroju, na ktorý hráva. Píše sa o tom, ako sa jej kolegovia počas turné predbiehajú, aby jej mohli niesť tašky. Najviac ich však rozčúli táto veta: „Ženský život žien v orchestri nie je taký dlhý ako život mužov. V šesťdesiatke skrátka nie je taká dobrá ako muž.“

O'Brienová má v dokumente 87 rokov a je to len pár mesiacov, čo odišla do dôchodku. Krátky dokument Jediné dievča v orchestri nie je len portrétom mimoriadnej kontrabasistky. Dáva možnosť nazrieť do podstaty práce hráčov v orchestroch a uvažovať nad postavením žien v týchto stále mužských baštách.

SkryťVypnúť reklamu

Aréna

Bude sa dať vôbec zložiť nová vládna koalícia? Kto je schopný mobilizovať viac, Robert Fico alebo Michal Šimečka? Rúti sa Hlas pod hranicu desiatich percent? O tom, komu pomôže júnový či septembrový termín predčasných volieb hovorí v Aréne s Janou Krescanko Dibákovou výkonný riaditeľ prieskumnej agentúry AKO Václav Hřích.

Podcasty SME

Karikatúra

Recept dňa

Losos v bylinkovom cestíčku, pstruh so slaninou či zubáč na masle. Vyberte si z našich receptov na ryby.

Dnes očakávame

  • Prezident Peter Pellegrini prijme generálneho tajomníka NATO Marka Rutteho
  • V zastúpení premiéra Roberta Fica sa s Ruttem stretne minister obrany Robert Kaliňák
  • Premiér Robert Fico odlieta do USA, vystúpi aj na Konferencii konzervatívnej politickej akcie (CPAC)
  • Súd s bývalým riaditeľom SIS Vladimírom Pčolinským obžalovaným z korupcie a zneužitia právomoci

Dnes v histórii

20. februára 1948 podali dvanásti nekomunistickí ministri československej vlády demisiu v nádeji, že prezident Edvard Beneš rozpustí vládu a uskutočnia sa nové voľby alebo donúti komunistov dodržiavať demokratické zásady. Keďže neodstúpila nadpolovičná väčšina vlády, vláda ako celok nemusela podať demisiu. Februárové udalosti znamenali prechod od demokracie k totalite, pripojenie k sovietskemu mocenskému bloku, začiatok útlaku obyvateľstva a ekonomický úpadok.

SkryťVypnúť reklamu

Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.

Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Fotka - Beata Balogová
Beata
Balogová
Šéfredaktorka
Podpis - Beata Balogová
Tento článok sme nezamkli, ale potrebujeme vašu podporu. Niektoré články nechávame odomknuté, aby mali úplne všetci prístup k dôležitým informáciám. Prinášať ich môžeme aj vďaka našim predplatiteľom.
Vyskúšať predplatné
SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  2. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Môže hudba pomôcť neurologickým pacientom lepšie chodiť?
  7. Veterné parky: vizuálny smog alebo nová estetika energetiky?
  8. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice
  1. Skvelý sortiment za výnimočne nízke ceny nájdete v Pepco
  2. S nami máte prístup do všetkých záhrad
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje
  4. Ako pripraviť motorku na sezónu: Rady pre bezpečnú jazdu
  5. Ako zvládnuť podnikanie, rodinu aj voľný čas bez kompromisov?
  6. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie
  7. Emma Tekelyová a tvorenie na jarné dni a Veľkú noc
  8. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme
  1. Inštruktorky sebaobrany: Najväčšia hrozba nie je cudzí muž v tme 13 283
  2. AI o nej píše, že je symbolom odvahy. Kvôli jedinému protestu 8 966
  3. Dobrý nápad na podnikanie nestačí. Firmy prezradili, čo funguje 7 506
  4. Elektrické autá v zahraničí: poplatky za nabíjanie a diaľnice 6 686
  5. Muži, nepodceňujte návštevu kardiológa. Srdce máte len jedno 6 604
  6. Nevšedný ostrov. Ischia priťahuje pozornosť čoraz viac turistov 5 128
  7. Realitný fond IAD IRF dosiahol historicky najvyššie zhodnotenie 4 545
  8. Slovenskí milionári minulý rok bohatli rekordným tempom 3 499
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Sportnet

Sklamaný Wout van Aert po flámskej klasike Dwars door Vlaanderen 2025.

Neilson Powless zarmútil trojicu elitných jazdcov tímu Visma.


Tomáš Zigo prekonáva brankára Pavla Kantora v dueli HC Košice - HKM Zvolen v prvom zápase semifinále play-off Tipos extraligy.

Tri zo štyroch gólov padli až v záverečnej desaťminútovke.


a 1 ďalší
Atlético Madrid - FC Barcelona: ONLINE prenos z odvety semifinále Španielskeho pohára.

Sledujte s nami ONLINE prenos z odvetného semifinálového zápasu Španielskeho pohára: Atlético Madrid - FC Barcelona.


Milan Škriniar v drese Fenerbahce Istanbul.

Fenerbahce zostrelil dvoma gólmi v úvodnej polhodine Osimhen.


SkryťZatvoriť reklamu