Napriek tomu, že aspoň 20 členských krajín EÚ vyjadrilo ešte silnejšiu solidaritu Ukrajine, premiér Robert Fico zotrváva v postoji, ktorým nášmu východnému susedovi odmieta poskytovať vojenskú pomoc. Najnovšie sa vyhráža „skomplikovaním“ prijatia záverov summitu v Bruseli, ak EÚ nebude od Ukrajiny žiadať obnovenie tranzitu plynu cez svoje územie.
Predsedovi Hlasu Matúšovi Šutakovi Eštokovi sa zdá, že nastal vhodný čas na voľbu šéfa parlamentu a naliehal na koaličných partnerov, aby voľbu vyriešili čo najskôr. Narazí však na nedostatok koaličných poslancov.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico o summite v Bruseli: Čo pre nás Ukrajina robí? Len nám škodí
- Šutaj Eštok sa chcel s voľbou predsedu parlamentu poponáhľať. Nepreveril si počty
- Snaha vyzerať silný či obavy z Číny. Prečo sa Trump spája s Putinom?
- Premárnených 25 rokov. Impérium developera hlavnej stanice sa rozpadlo
- Škriniar ohuruje v exile. Legenda ho radí k najlepším v histórii: Je rozdielový hráč
- Ja som ten film v strižni zachránil, režiséra by mali vyhodiť, vravel. Z filmu Anora sa stal oscarový unikát
Fico o summite v Bruseli: Čo pre nás Ukrajina robí? Len nám škodí

Tri dni po diplomatickom fiasku v Bielom dome medzi prezidentami Donaldom Trumpom a Volodymyrom Zelenským a tri dni pred mimoriadnym summitom Európskej únie v Bruseli premiér Robert Fico vysiela nejasný signál, ako sa na stretnutí zachová.
„Ja nebudem hovoriť, či summit zablokujem alebo nezablokujem,“ hovorí o schôdzi, na ktorej majú lídri 27 členských štátov únie rokovať o podpore Ukrajiny, o drastickej zmene politiky USA voči Ukrajine a Európe a tiež o posilnení európskej obrany.
Vyjadril sa tak v situácií, keď maďarský premiér Viktor Orbán už avizoval, že má problém podporiť navrhnuté závery summitu. Európska rada totiž v tomto prípade musí rozhodnúť jednomyseľne.
Napriek tomu, že aspoň 20 členských krajín Európskej únie vyjadrilo ešte silnejšiu solidaritu ukrajinskému prezidentovi Zelenskému a Ukrajine, Fico zotrváva v postoji, ktorým Ukrajine odmieta poskytovať vojenskú pomoc. „Čo pre nás Ukrajina robí? Len nám škodí,“ reagoval premiér s odkazom na zastavenie tranzitu ruského plynu cez ukrajinské územie.
Štát je v smrteľnom nebezpečenstve: Stredoeurópsky štát ohrozovaný východnou imperiálnou mocnosťou a súčasne vedený partiou nekompetentných cynikov je veľmi tragická kombinácia. Nie je to tak, že dejiny prejdú povedľa nás. Skôr nás prevalcujú priamo po našich hlavách. Je čas kričať ešte hlasnejšie, píše Ľubomír Jaško.
Šutaj Eštok sa chcel s voľbou predsedu parlamentu poponáhľať. Nepreveril si počty

Pozícia predsedu Hlasu Matúša Šutaja Eštoka je v koalícii po víkende ešte slabšia, ako sa javila doteraz. Už na jeseň zlyhal, keď sa v októbri a novembri dožadoval, aby parlament zvolil jeho nominanta za svojho predsedu, no funkcia zostáva neobsadená, čo platí už od apríla 2024.
V piatok a nedeľu túto taktiku Šutaj Eštok zopakoval. Bez toho, aby mal jasnú informáciu, či môže koalícia v najbližších dňoch počítať s dostatkom svojich poslancov, ohlásil zámer zvolať zasadnutie parlamentu na utorok alebo na stredu tohto týždňa.
Denník SME zistil, že viacerí poslanci nemusia byť v Bratislave, lebo na strednom Slovensku sú jarné prázdniny. Ešte závažnejšia je informácia, že jeden koaličný poslanec bude tento týždeň práceneschopný, lebo je po operácii.
Koalícia aj vrátane štyroch poslancov okolo Rudolfa Huliaka má stále len najtesnejšiu možnú väčšinu 76 poslancov a neprítomnosť čo i len jediného zákonodarcu jej znemožňuje presadiť v parlamente svoje návrhy.
Nie je pritom jasné, aký postoj k voľbe kandidáta Hlasu Richarda Rašiho za predsedu parlamentu má poslanec Hlasu Ján Ferenčák, ktorý spolupracuje s vyhodenými poslancami z Hlasu Samuelom Migaľom a Radomírom Šalitrošom.
Hoci Šutaj Eštok považuje Ferenčáka za 77. koaličného poslanca, ten v januári nepotvrdil, že by Rašimu dal v tajných voľbách svoj hlas.
V krátkosti z domova:
- Huliak u Pellegriniho: Prezident Peter Pellegrini prijal v Prezidentskom paláci poslanca Národnej rady Rudolfa Huliaka, ktorého premiér Robert Fico navrhol na post ministra cestovného ruchu a športu. Huliak Pellegrinimu predstavil svoju víziu a ciele, aké na ministerstve má. Rozhodnutie o tom, či sa stane ministrom, je podľa neho na prezidentovi. Myslí si však, že by s ním nemal mať problém.
- Súd v kauze Cervanová: Pre odsúdených nie je dobrou správou, že bratislavský krajský súd čiastočne povolil obnoviť konanie v kauze vraždy medičky Ľudmily Cervanovej. V praxi však jeho rozhodnutie znamená, že prípad zostáva neuzavretý aj po takmer 49 rokoch. Denník SME prináša podrobné vysvetlenie zdôvodnenia verdiktu.
- Kontrola darov Ukrajine: Slovensko darovalo Ukrajine od vypuknutia vojenského konfliktu vojenský majetok v hodnote takmer 700 miliónov eur, zistil Najvyšší kontrolný úrad. Kontrola ukázala nezrovnalosti v údajoch o darovanom majetku vykazovaných rezortom obrany a generálnym štábom. Bývalý minister obrany Jaroslav Naď akékoľvek obvinenia odmieta.
Snaha vyzerať silný či obavy z Číny. Prečo sa Trump spája s Putinom?

Americký prezident Donald Trump mal na svojho ruského náprotivka Vladimira Putina donedávna protichodné názory. V minulosti ho nazval silným a múdrym lídrom, s ktorým výborne vychádza. Po tom, čo v roku 2022 Putin napadol Ukrajinu, ho však kritizoval za vedenie „absurdnej vojny“.
V posledných dňoch sa však jasne stavia na Putinovu stranu. Ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského totiž klamlivo nazval diktátorom a obvinil ho, že vojnu na Ukrajine začal on.
Situáciu vyhrotil na stretnutí so Zelenským v Bielom dome, kde mu zvýšeným hlasom pohrozil, že ak nepristúpi na rokovania s Ruskom, USA môžu zrušiť pomoc Ukrajine. Schôdzku následne predčasne ukončil.
Prečo tak americký prezident robí, sa dá nateraz len odhadovať. Analytici však hovoria o tom, že dôvody môžu byť mocenské, ideologické, no aj ekonomické.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Plán na obranu Európy: Po nástupe Donalda Trumpa do Bieleho domu a jeho rýchlych krokoch v prvých týždňoch začínajú európski lídri a čoraz viac európskych občanov chápať, že Európa sa naozaj musí postarať o svoju bezpečnosť sama. Toto je päť kľúčových bodov, na ktorých potrebujú Európania pracovať.
- Rubiova kritika Zelenského: Americký minister zahraničia Marco Rubio obvinil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zo snahy zmariť mierový proces s Ruskom. Podľa Rubia jediné, na čom záleží, je prinútiť Putina k rokovaniam o ukončení vojny.
- Zelenskyj odignoroval rady: Americkí politici Zelenského tesne pred návštevou Bieleho domu varovali. Radili mu, aby počas stretnutia Trumpovi „neskočil na návnadu“ a vyhol sa akýmkoľvek diskusiám, ktoré by sa netýkali dohody o kritických nerastoch vrátane debaty o bezpečnostných zárukách, no bezvýsledne.
- Zelenskyj stále verí: Prezident Zelenskyj verí v záchranu vzťahu s Trumpom, rokovať o Ukrajine chce ale v inom formáte. Povedal tiež, že si nemyslí, že po hádke v Bielom dome zastaví USA pomoc Ukrajine, dodal však, že sa pripravuje na akékoľvek problémy. S Trumpom sa stretne, ak ho pozve ku konštruktívnemu dialógu a riešeniu skutočných problémov.
- Zastavenie kybernetických útokov: Americký minister obrany Pete Hegseth nariadil zastaviť útočné kybernetické operácie proti Rusku. Krok je zrejme súčasťou širšieho úsilia Washingtonu o zapojenie Putina do rozhovorov o Ukrajine a do nového vzťahu so Spojenými štátmi.
Zo zahraničných webov:
- Project Syndicate: Skutočná hodnota Ukrajiny
- SPIEGEL International: Tri roky po invázii: Ukrajinský Churchill hľadá novú úlohu
- The Insider: Postup o 50 kilometrov za cenu 100-tisíc vojakov: Kľúčové údaje z tretieho roka rusko-ukrajinskej vojny
Premárnených 25 rokov. Impérium developera hlavnej stanice sa rozpadlo

V roku 2006 médiá priniesli informáciu, že v Bratislave sa v najbližšom čase konečne rozbehne realitný megaprojekt, v rámci ktorého hlavná stanica prejde kompletnou premenou.
Projekt s proklamovaným rozpočtom sedem miliárd slovenských korún (v prepočte konverzným kurzom 230 miliónov eur) mal zo železničnej vstupnej brány hlavného mesta spraviť moderný multifunkčný dopravný uzol.
Ako to dopadlo, je známe. Hlavná stanica zostáva aj po dvoch desaťročiach „boľačkou“ Bratislavy.
Zaujímavejšie sa vyvinul príbeh developera Igora Balla, ktorý za projektom stál. Jeho impérium sa rozpadlo ako domček z karát, jeho dlhy sa počítajú v miliónoch eur a v konkurze jeho kľúčovej firmy sa objavili známe mená.
V krátkosti z ekonomiky:
- Všetko o štátnych dlhopisoch pre ľudí: Na pobočkách piatich bankových domov sa začali predávať dlhopisy určené pre bežných ľudí. Zakúpiť ich môžu záujemcovia do konca marca, prípadne do ich vypredania. Kde sa dajú zakúpiť, koľko musíte investovať a koľko zarobíte?
- Zdaňovanie krypta: V ostatných rokoch mnohým Slovákom pribudla povinnosť priznať príjmy z kryptomien. Presnejšie, virtuálnych mien, ako sa v daňovej terminológii označujú bitcoin, ether či litecoin. Ako vyplniť daňové priznanie a dá sa dani vyhnúť?
- Akcie zbrojárskych firiem: Európske akcie pokračujú v raste, pričom sa pohybujú v blízkosti rekordu. Podporili ich najmä akcie zbrojárskych podnikov, ktorým pomohlo vyhlásenie európskych lídrov, že zvýšia výdavky na obranu. Vzrástli o viac než šesť percent na nové maximum.
Škriniar ohuruje v exile. Legenda ho radí k najlepším v histórii: Je rozdielový hráč

„Milan Škriniar je rozdielový hráč,“ chváli slovenského kapitána hráčska legenda Fenerbahce Volkan Demirel. Za istanbulský klub odchytal takmer štyristo súťažných zápasov. Ďalších šesťdesiat pridal v tureckej reprezentácii. Je uznávanou persónou v klube. Jeho slová majú váhu.
„V komunite Fenerbahce som už takmer tridsať rokov a zaradil by som ho medzi troch najlepších obrancov, ktorých som kedy u nás videl,“ vyhlásil Demirel pre televíziu TV100.
Škriniar je už zvyknutý na to, že ho mnohí odpisujú. Často skôr, než stihne ukázať, čo dokáže. „Keď prišiel, každý hovoril, že je ťažký, pomalý atď. Myslím si ale, že sa ukázal ako skvelý hráč,“ vraví Demirel, podľa ktorého robí hráčov okolo seba lepšími.
Ukázal to aj pri výhre v tureckej SuperLig nad Antalyasporom 3:0. Odkedy prišiel, odohral plnú minutáž. Deväť zápasov, sedem výhier a dve remízy. Taká je vizitka tímu istanbulského celku po príchode slovenského kapitána.
Ja som ten film v strižni zachránil, režiséra by mali vyhodiť, vravel. Z filmu Anora sa stal oscarový unikát

Na tvári mal celý večer široký úsmev a prežíval ohromnú párty. A pritom hovoril: Tento film sme vytvorili v krvi a pote. Reč je o Seanovi Bakerovi a jeho filme Anora, ktorý sa stal absolútnym víťazom tohtoročných Oscarov. Sean Baker nakrútil to, čo by sa dalo nazvať dievčenskou verziou Pulp Fiction. Veľa gangstrov, ale žiadne zabíjanie.
Do istej miery to bolo prekvapenie. Najmä preto, že príbeh o mladej sexuálnej pracovníčke, ktorá sa vzoprie ponižovaniu snobov, rozmaznaným mladým mužom aj ruským vyhadzovačom, nepôsobí tak ambiciózne ako veľký favorit – Brutalista.
Napokon, vznikol v nezávislej produkcii s pomerne malým rozpočtom. Dokopy získal päť Oscarov. Čo je unikátne, troch si prebral sám Sean Baker: ako najlepší scenárista, režisér aj strihač. A okrem hlavnej kategórie Anora triumfovala aj v ženskej hereckej kategórii.
V tej mužskej zas uspel Adrien Brody za film Brutalista, ktorý záver noci obohatil veľmi silným prejavom o tom, aký krehký je náš život a naše úspechy.
Aréna

Čo priniesol londýnsky summit lídrov? Bude Trump eskalovať napätie? Vyrástla nová generácia lídrov? A je Európa schopná vlastnej obrany? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s analytikom zahraničných udalostí Pavlom Demešom.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Z roztržky v Bielom dome ťaží Rusko, výhodu má však aj Čína či Irán
- Brainstorming: Čuch nám pomáha v hľadaní partnera. Chceme, aby bol kompatibilný s našou imunitou
Karikatúra

Recept dňa

Pripravte si chilli con carne, hustý pikantný pokrm z mäsa, fazule a zeleniny, ktorý vás zaručene zahreje.
Dnes očakávame
- Disciplinárne pojednávanie so sudcom Najvyššieho súdu Jurajom Klimentom
- Súd v kauze expolicajta Jána Kaľavského
- Predsedníčka eurokomisie Ursula von der Leyenová bude informovať členské štáty o plánoch na posilnenie obrany
- Americký prezident Donald Trump vystúpi s prejavom na spoločnom zasadnutí oboch komôr Kongresu
Dnes v histórii

4. marca 1519 pristál španielsky dobyvateľ Hernando Cortés na pobreží Mexika na svojej výprave do bájneho mesta Aztékov Tenochtitlánu. Počas svojej kampane v rokoch 1519 až 1521 porazil Aztécku ríšu a položil základy španielskej koloniálnej nadvlády v Strednej Amerike.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
