Michal Šimečka s Martinom Dubécim z Progresívneho Slovenska rokovali s nezaradeným poslancom Samuelom Migaľom. Zhodli sa, že Richard Raši nie je dobrým kandidátom na šéfa parlamentu. O spolupráci či ponukách sa podľa PS nezhovárali, Migaľ tvrdí, že mu mandát dáva príležitosť „hľadať mosty“ medzi koalíciou a opozíciou.
Mimoriadna parlamentná schôdza k transakčnej dani iniciovaná PS napokon nebude. Od posledného návrhu neprešla polročná lehota. Koaličný náhradník Miroslav Radačovský bude môcť zložiť sľub v úvode ktorejkoľvek najbližšej schôdze.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- O jeho hlas sa uchádza Fico, Migaľ rokoval so Šimečkom
- Vyzerá to na ďalší týždeň parlamentných prázdnin. Schôdza PS nebude, o Radačovskom rozhodne Žiga
- Americký viceprezident ponižoval Ukrajinu. Jeho bratranec pritom bojoval na fronte
- Štát chce od firmy späť dotácie. Medzitým jej spolumajiteľovi poskytol ďalšie
- Cena slovenského tínedžera vzrástla o 590 percent. Bez neho sú stratení, tvrdí expert
- Je plachý, objaví sa len vtedy, keď sám chce. Rys je lesný duch, nakrúcať ho trvá roky
O jeho hlas sa uchádza Fico, Migaľ rokoval so Šimečkom

Premiér Robert Fico hovoril ešte v sobotu o tom, ako sa kultivovane vie zhovárať aj s poslancami, ktorých ako „vydieračov“ vylúčili z ich materskej strany Hlas. Hovoril o tom, že ani jeho „trpezlivosť nie je nekonečná“, ale stále majú čas do schôdze parlamentu so začiatkom 25. marca. Premiér tak naznačoval, že podporu pre vládne návrhy od trojice Samuel Migaľ – Radomír Šalitroš – Ján Ferenčák zatiaľ dohodnutú nemá.
Namiesto fotografie z pokračujúcich rokovaní s Ficom sa však v pondelok objavila snímka zo stretnutia Samuela Migaľa s Michalom Šimečkom. Zverejnila ju najsilnejšia opozičná strana Progresívne Slovensko, ktorej je Šimečka predsedom. Za jedným stolom na snímke sedí okrem Migaľa a Šimečku ešte predseda poslaneckého klubu PS Martin Dubéci.
Šimečka tvrdí, že sa s Migaľom zhovárali aj o citlivých témach pre vládnu koalíciu – napríklad o voľbe predsedu parlamentu. „Kde sa zhodujeme, že Richard Raši nie je dobrým kandidátom,“ napísal Šimečka. Migaľ stretnutie interpretoval tak, že mu mandát nezaradeného poslanca po vylúčení z Hlasu dáva príležitosť „hľadať mosty“ medzi koalíciou a opozíciou.
Šimečka ani Migaľ po stretnutí žiadnu formu prípadnej dohody či spolupráce nekomunikovali. „Nebavíme sa o žiadnej spolupráci,“ povedal po stretnutí predseda poslaneckého klubu PS Dubéci. Tvrdí, že si vymenili svoje základné stanoviská k tomu, čo sa deje v parlamente a vo svete, no „nebolo to o žiadnych ponukách“.
- Budúcnosť je jasná: Ak ešte niekto počúva premiérove monológy v „diskusných“ reláciách, môže nadobudnúť pocit, že sa mu udialo niečo nedobré. Teraz nejde o intelektuálne defekty či netajený morálny bankrot, nejako sme si zvykli. Pozorujeme uňho niečo azda ešte desivejšie: neúprosnú oľanizáciu, píše Peter Tkačenko.
Vyzerá to na ďalší týždeň parlamentných prázdnin. Schôdza PS nebude, o Radačovskom rozhodne Žiga

Mimoriadna schôdza parlamentu, ktorú zvolalo Progresívne Slovensko k zrušeniu transakčnej dane, sa napokon neuskutoční. Podpredseda parlamentu Peter Žiga rozhodol, že schôdzu nezvolá. Bod programu, ktorý navrhlo PS, je takmer rovnaký ako návrh na zrušenie transakčnej dane od poslanca SaS Mariána Viskupiča z decembra 2024. Viskupičov návrh parlamentná väčšina vtedy odmietla.
Nový návrh v tej istej veci môže byť podľa zákona podaný Národnej rade najskôr o šesť mesiacov. Schôdza, ako ju PS navrhlo, by bola zvolaná v rozpore s rokovacím poriadkom.
K nástupu Miroslava Radačovského do poslaneckej lavice tak napokon PS nedopomôže. Koalícia príchod svojho 76. poslanca zariadi bez ohľadu na aktivity opozície. Viaceré právne názory poukazujú na to, že uplatniť si mandát je právo vyplývajúce z ústavy. Zároveň platí, že skladanie sľubu poslanca nie je skutočným bodom schôdze, a preto nie je potrebné, aby sa preň menil jej program.
Vedenie parlamentu je podľa informácií SME náchylné osvojiť si práve túto interpretáciu, ktorá vyhovuje koalícii. Radačovský by mohol skladať sľub v úvode ktorejkoľvek najbližšej schôdze, najneskôr teda 25. marca. Nebude pritom záležať na tom, či je v pléne dosť poslancov, sľub bude môcť zložiť ešte predtým, než sa v sále bude vôbec zisťovať, či je plénum schopné sa uznášať.
V krátkosti z domova:
- Prieskum štátnej agentúry: Podľa prieskumu štátnej agentúry Infostat by voľby vyhralo Progresívne Slovensko so ziskom 24,8 percenta hlasov. Za ním nasleduje Smer s podporou 22,5 percenta a Hlas s 11,5 percentami hlasov. Do parlamentu by sa dostalo ešte KDH, Republika a Demokrati. Najhorší meraný výsledok - 1,5 percenta - dosiahla SNS. Strana to označila za škandál a požaduje odvolanie predsedu Štatistického úradu Martina Nemkyho.
- Smerácke MDŽ v Nitre: Smer zorganizoval v Nitre podujatie k Medzinárodnému dňu žien, prišlo asi tritisíc ľudí. Šéf strany Robert Fico rozprával o nenávisti a klamstvách, ktoré sa šíria v spoločnosti. Neopomenul ani pokus o atentát. Spomenul aj, že chce do ústavy zakotviť rovnocenné odmeňovanie pre ženy. Neskôr začal obhajovať svoju plánovanú návštevu v Moskve.
- Plastického chirurga prepustili: Univerzitná nemocnica v Bratislave s okamžitou platnosťou prepustila plastického chirurga Ivana Fuljera krátko po tom čo jej prišli výsledky toxikologického vyšetrenia. V moči lekára sa našla zakázaná látka. Šéf lekárskych odborov UNB Miroslav Mendel podal v súvislosti s Fuljerovým prípadom trestné oznámenie, vyšetruje ho polícia.
Americký viceprezident ponižoval Ukrajinu. Jeho bratranec pritom bojoval na fronte

Ukrajinskému prezidentovi Volodymyrovi Zelenskému v Oválnej pracovni Bieleho domu vyčítal, že je neúctivý a že by mal „ďakovať prezidentovi (Trumpovi) za to, že sa snaží ukončiť konflikt“, v ktorom má Ukrajina veľké problémy.
Americký viceprezident J.D. Vance pred dvoma týždňami spolu s Donaldom Trumpom spravili zásadný obrat v spojenectve medzi Spojenými štátmi a Ukrajinou. Následkom vyhrotenej debaty v Bielom dome bolo zastavenie vojenskej pomoci aj zdieľania spravodajských informácií Kyjevu.
Slovám a krokom amerického viceprezidenta sa vzopreli nielen protestujúci, ktorí ho počas jeho dovolenky vo Vermonte posielali lyžovať do Ruska, no aj jeho vlastný bratranec Nate Vance. Ten totiž na Ukrajine posledné tri roky bojoval. Ako zahraničný dobrovoľník sa zúčastnil tých najťažších bojov o ukrajinské mestá Kupjansk, Avdijivka, Bachmut či Pokrovsk.
Napokon sa rozhodol z Ukrajiny vrátiť v januári – po tom, ako sa J. D. Vance stal viceprezidentom. „Bolo by príliš komplikované zostať. Nemohol som riskovať, že ma zajmú,“ uviedol pre Le Figaro. Slová jeho bratranca – s ktorým má spoločných starých rodičov a s ktorým trávili aj rodinné dovolenky – a kroky Trumpovej administratívy ho však nahnevali.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Vytláčanie Ukrajincov z Kurska: Pozícia ukrajinských vojsk v časti ruskej Kurskej oblasti sa v posledných dňoch zhoršuje. Generálny štáb označil situáciu za ťažkú a dodal, že Rusom opäť pomáhajú severokórejské jednotky. Hlavný veliteľ ukrajinských ozbrojených síl Oleksandr Syrskyj oznámil posilnenie jednotiek zapojených do bojov v oblasti. Obsadený výbežok je pre Ukrajinu dôležitý, pretože s ním rátala ako so silnou kartou v prípadných rokovaniach s Ruskom.
- Trump chce územné ústupky: Americký prezident Donald Trump dal svojim poradcom najavo, že mu už nebude stačiť len uzavretie dohody o nerastoch s Ukrajinou. Chce, aby ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj zmenil prístup k mierovým rokovaniam a bol ochotný urobiť ústupky, napríklad postúpiť časť ukrajinského územia Rusku.
- Zdieľanie spravodajských informácií: Spojené štáty čoskoro obnovia zdieľanie spravodajských informácií s Ukrajinou, povedal Trump. Zdieľanie spravodajských informácií s Ukrajinou prerušili USA minulý týždeň, podľa niektorých analytikov Trump týmito krokmi zvyšuje tlak na Kyjev v snahe prinútiť ho k mierovým rozhovorom a rýchlemu ukončeniu vojny na Ukrajine.
- Najväčší dovozca zbraní: Žiadna iná krajina na svete nedostala v posledných piatich rokoch viac zbraní ako Ukrajina, vyplýva zo správy Štokholmského medzinárodného inštitútu pre výskum mieru. Dovoz vojenskej techniky vzrástol v porovnaní s poslednými dvoma päťročnými obdobiami takmer 100-násobne. Ukrajina sa vďaka tomu stala najväčším dovozcom zbraní na svete.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Policy: Rusko víťazí len v Trumpovej hlave
- The New Yorker: Čo bude nasledovať na Ukrajine?
- Foreign Affairs: Pripravte sa na ďalší jadrový vek
Štát chce od firmy späť dotácie. Medzitým jej spolumajiteľovi poskytol ďalšie

Niektoré podnikateľské nápady by sa možno nikdy neuskutočnili, ak by ich tvorcovia nedostali impulz, ktorý by ich presvedčil, aby do toho išli. Niekedy takýmto impulzom môže byť aj vidina štátnej dotácie.
Aspoň tak to vyzerá v prípade spoločnosti BPS Vlčkovce, za ktorou stálo aj známe meno z poľnohospodárskeho biznisu. Firmu štedro podporila štátna Pôdohospodárska platobná agentúra.
V roku 2016 dokázala presvedčiť štátnu agentúru PPA s projektom, ktorý sa volal „Výstavba haly na výrobu a spracovanie kŕmnych zmesí vrátane inovatívnych technológií“. Zrealizovať sa mal v Seredi, pričom dotácia mala zaplatiť polovicu z celkového rozpočtu 1,72 milióna eur.
Situácia sa však zvrtla a PPA teraz svoju podporu pýta späť. Škody v miliónoch eur však počítajú aj obchodní partneri BPS. Paradoxne, štát jeho spolumajiteľovi nedávno priklepol ďalšiu dotáciu.
V krátkosti z ekonomiky:
- VW predal toľko klobás ako áut: Jadro podnikania nemeckého automobilového koncernu Volkswagen slabne. V minulom roku 2024 sa mu však podarilo vytvoriť rekord v predaji neočakávaného produktu - klobás. V roku 2024 sa predalo 8,5 milióna kusov currywurst klobás od VW, obľúbenej nemeckej pochúťky. To znamená, že najväčší výrobca áut v Európe predal takmer toľko klobás ako áut.
- Stagnujúci obchod s kávou: Svetoví obchodníci s kávou a pražiarne obmedzili nákupy kávy na minimálnu úroveň. Dôvodom sú vysoké ceny komodity, ktoré má maloobchod problém akceptovať. Zaviedol sa systém „z ruky do úst“, čo znamená, že sa nakupuje iba také množstvo kávy, ktoré obchodníci potrebujú.
- Financovanie federálnej vlády: Americký prezident Donald Trump podporil návrh zákona o zabezpečení dočasného financovania činnosti federálnej vlády, ktorý predložila v Kongrese Republikánska strana. Dokument obsahuje ustanovenia o zvýšení obranných výdavkov o približne šesť miliárd dolárov a znížení financovania programov, ktoré nie sú zamerané na obranu, o 13 miliárd dolárov.
Cena slovenského tínedžera vzrástla o 590 percent. Bez neho sú stratení, tvrdí expert

Holandskú ligu hráva už od sedemnástich, patrí k najväčším talentom. Joost Blaauwhof z denníka Voetbal International, špecializujúci sa na NAC Breda, na adresu Lea Sauera napísal: „Bez Lea Sauera nemá NAC Breda v útoku čo ponúknuť.“ Jeho konštatovanie potvrdilo v ankete až 65 percent fanúšikov.
NAC Breda v rámci 25. kola holandskej ligy doma remizovala so Spartou Rotterdam 1:1. Slovenský krídelník v 65. minúte vyrovnal. Akciu rozohral, vymenil si loptu so spoluhráčom a spoza šestnástky pohotovo vypálil. „Leo Sauer, zvyčajne najlepší hráč NAC Breda, udrel takmer z dvadsiatich metrov,“ napísal denník De Telegraaf.
Podľa analýzy výskumnej skupiny CIES Football Observatory, ktorá je súčasťou Medzinárodného centra pre športové štúdie so sídlom vo švajčiarskom Neuchateli, vzrástla cena Sauera na takmer štrnásť miliónov eur. Takú cenu nemal žiadny slovenský tínedžer.
Podľa rovnakej štúdie narástla cena Slováka v priebehu šiestich mesiacov až o 590 percent. V drese NAC Breda odohral v tomto ročníku dvadsaťdva zápasov holandskej ligy, všetky v základnej zostave. Dal päť gólov, na ďalšie dva prihral. Slovák je tak najproduktívnejším tínedžerom v súťaži.
Je plachý, objaví sa len vtedy, keď sám chce. Rys je lesný duch, nakrúcať ho trvá roky

V slovenčine má druhové meno ostrovid, a nie zbytočne. Vďaka svojmu vynikajúcemu zraku o vás v lese vie oveľa skôr, než si ho vôbec môžete všimnúť. Väčšina z nás ho preto nikdy v prírode neuvidí. Vďaka slovenským filmárom čoskoro tú možnosť dostaneme. V pripravovaných dokumentoch chcú ukázať autentický život tejto tajomnej, najväčšej mačkovitej šelmy v Európe.
Slovensko je jednou z posledných európskych krajín, ktoré sa môžu pochváliť, že majú pôvodnú populáciu rysa. No hoci je vzácny a chránený, stále u nás nie je v bezpečí.
„Rys je asi najnáročnejší herec, akého si vieme predstaviť. Nečíta scenár, nedodržiava filmovací plán a objaví sa len vtedy, keď sám chce – ak vôbec. Nemôžeme mu povedať, aby zopakoval scénu, postavil sa do lepšieho svetla alebo počkal, kým zapneme kameru. Zároveň však neustále prekvapuje,“ opisuje mladý dokumentarista Jakub Mrocek.
Spoločne s Lukášom Holáskom pripravuje nový film, ktorý sa bude volať Mysli ako rys. Táto šelma bude v ňom hlavnou postavou.
Aréna & Hoaxy a Podvody

Stali sa na Slovensku dezinformačné kanály mainstreamom? O dezinformačných, ale aj o tradičných médiách sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala so šéfredaktorom Investigatívneho centra Jána Kuciaka Lukášom Dikom a s Martinom Hodásom, autorom Dezinfomajáka a šéfom Infosecurity.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Slovensko a Česko sa vzďaľujú, dôvodom je Fico
- Brainstorming: Horory držia mozog v pozore a využívajú prvky, ktoré nevie zatriediť
- Disinfo Report: EÚ upevňuje svoj dohľad nad sociálnymi sieťami. Odolá Trumpovmu tlaku?
Karikatúra

Recept dňa

Vyskúšajte sýte, zdravé a bezmäsité hlavné jedlá. Vyberte si z našich receptov zo šošovice, hrachu a fazule.
Dnes očakávame
- Hlavné pojednávanie v kauze Mýtnik
- Stretnutie delegácií USA a Ukrajiny v Saudskej Arábii
- Schôdzka šéfov generálnych štábov armád z „koalície ochotných“
- Európska komisia predstaví novú smernicu, ktorá by mala urýchliť návrat nelegálnych migrantov do krajín ich pôvodu
- Odvetné osemfinálové zápasy futbalovej Ligy majstrov
Dnes v histórii

11. marca 1941 podpísal prezident Spojených štátov Franklin D. Roosevelt zákon o pôžičke a prenájme (Lend-Lease Act), ktorý umožnil zasielať spojencom vojnové zásoby vyrobené v USA. Zákon fakticky predstavoval posledný krok pred ukončením neutrality USA vo vojne a začiatok angažovania na strane spojencov. USA celkovo poskytli svojim spojencom vybavenie v hodnote 50,1 miliardy amerických dolárov (ekvivalent vyše jedného bilióna terajších dolárov).
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
