Samuel Migaľ sa doteraz problematike čerpania eurofondov nevenoval. Šéfovať má problematickému ministerstvu investícií, ktoré má na starosti práve eurofondy. Slovensko by malo do konca roka vyčerpať 800 miliónov eur, no je tu vysoké riziko, že sa mu to nepodarí. Potom by peniaze prepadli a strata miliónov by už bola jeho chyba.
Analýza českej molekulárnej genetičky Sone Pekovej, známej aj konšpiračnými teóriami, je jediným podkladom tvrdenia Petra Kotlára, že vakcíny proti ochoreniu covid-19 narušili genóm. Vedci tvrdia, že analýza nič nedokázala a Peková mohla dáta chybne interpretovať.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Stovky miliónov, ktoré musí zachrániť. Migaľ sa upísal veľkému problému
- Pekovej analýza nič nedokázala. Báť sa netreba, ani keby mala pravdu
- 150 alebo 800 miliárd? Čo vieme o pláne na vyzbrojenie Európy
- Ako zdarne opustiť Slovensko? Podnikatelia hľadajú únikový plán B
- Bude nám veľmi chýbať, vraví šéf F1. Zomrel muž, v ktorého tíme debutoval Schumacher
- Jej mozog je studnica hlúpostí, je falošná a pozor na ňu. Nenávidieť Meghan patrí k novému fenoménu
V tlačenom vydaní denníkov SME a Korzár dnes nájdete špeciálne vydanie magazínu Víkend s novinkami od desiatich slovenských autorov, ktoré sú doplnené ilustráciami od Mareka Ormandíka.
Stovky miliónov, ktoré musí zachrániť. Migaľ sa upísal veľkému problému

Samuel Migaľ si prebral ministerstvo investícií, ktoré má na starosti eurofondy. Jeho predchodca Richard Raši povedal, že mu prenecháva rezort, ktorý je naštartovaný a funguje. Slovensku pritom hrozí, že mu tento rok prepadne viac ako 800 miliónov eur z eurofondov.
Migaľ, ktorý sa stal ministrom s politickým krytím strany Smer, nechal po pár úvodných slovách hovoriť najmä Radomíra Šalitroša, ktorý zatiaľ ešte nie je ani riadne vymenovaným štátnym tajomníkom. Zostáva nezaradeným poslancom parlamentu. Hovoril o prioritách na ministerstve, ale nepredstavil zatiaľ žiaden konkrétny plán.
Slovensko by malo do konca decembra minúť aspoň 1,5 miliardy eur. Doteraz sa z tejto sumy podarilo vyčerpať len necelých 690 miliónov eur. V porovnaní s okolitými krajinami Slovensko podstatne zaostáva, napríklad v Česku a Maďarsku vyčerpali už približne 20 percent peňazí. U nás len 5,5 percenta.
Aby peniaze neprepadli, má nový minister jedinú možnosť, presunúť ich do iných programov. Buď ich použije na znižovanie vplyvov po povodniach, alebo na vývoj inovatívnych technológií. Tam už však peniaze sú, a ďalšie zatiaľ netreba. Presunúť peniaze môže ministerstvo do konca marca. Ak by chcel Migaľ podstatnejšie zmeny, zostáva mu už len desať dní, aby tak urobil.
Fico 4.1 bude ešte horší: Vykopnutie plošne nenávideného Samuela Migaľa z parlamentu do vlády má okrem vtipných rozmerov a dozvukov aj vážne konzekvencie. Už letmý pohľad na 150-bodový program schôdze parlamentu by mohol poslúžiť ako inšpirácia pre autorov dystopickej literatúry o rozvracaní demokracie demokraticky získanou väčšinou, píše Peter Tkačenko.
Pekovej analýza nič nedokázala. Báť sa netreba, ani keby mala pravdu

Česká molekulárna genetička Soňa Peková sa prihlásila k laboratórnej analýze, z ktorej vychádzal a obhajoval vo verejnom vyhlásení vládny splnomocnenec Peter Kotlár.
Peková, známa aj konšpiračnými teóriami, zároveň zverejnila aj konkrétny dokument vo formáte PDF. Nešlo o plnohodnotnú analýzu, ale o 13-stranovú prezentáciu zvolenej testovacej metódy, nameraných výsledkov a základných záverov.
Keďže nejde o celú analýzu, stále okolo nej zostáva mnoho neznámych. Zároveň však ide o jediný konkrétny podklad pre Kotlárove tvrdenia, že vakcíny proti ochoreniu Covid-19 narušili genóm.
Denník SME oslovil odborníkov, ktorí sa na Pekovej prezentáciu pozreli bližšie. Nielenže nedokazuje nič z toho, čo Peter Kotlár tvrdí – zároveň je možné, že potvrdzuje presný opak, a to, že mRNA vakcíny od spoločností Pfizer a Moderna neprekročili limity tzv. zvyškovej DNA.
V každom prípade naďalej platí, že vakcíny sú bezpečné, a pacienti sa očkovania nemusia obávať.
- Venovať sa počinom Kotlára je strata času: O analýzach a Kotlárových vyjadreniach a činoch sa denník SME rozprával s lekárom a právnikom Petrom Kováčom. Tvrdí, že správanie v štýle „viem, ale nepoviem“ a „mám, ale neukážem“ by mohlo byť za hranicou psychopatológie.
- Peková čaká na záblesk a žiari: Nedôveru k vakcínam u Pekovej vystriedal obdiv k režimu Vladimira Putina, ktorému Peková krátko po útoku na Ukrajinu poďakovala za zničenie „biologických laboratórií“ a vyzvala na modlitby za ruského prezidenta. Túto šikmú plochu už Peková neopustila, píše Jindřich Šídlo.
V krátkosti z domova:
- Miliónová vila pre Rašiho: Dva kozuby, fitnes a wellness zóna so saunou aj vínna pivnica. Kým sa koalícia nevedela dohodnúť na mene nového šéfa parlamentu, v luxusnej časti Bratislavy pre neho štát prestaval luxusnú vilu za milión eur. Predsedom Národnej rady by sa mal stať Richard Raši. Tvrdí, že ak Úrad pre ochranu ústavných činiteľov bude trvať na tom, aby sa presťahoval do novej vily, bude to rešpektovať.
- Na obrane využili osvedčenú fintu: Ministerstvo obrany nakúpilo v roku 2019 bez verejnej súťaže delostreleckú techniku za 172 miliónov eur. Poukázala na to Nadácia Zastavme korupciu. Ministerstvo zákazku rovno zadalo firme Konštrukta Defence, čo je podľa zákona v poriadku, lebo je to štátna firma. Tá však delá zabezpečovala od ďalších súkromných dodávateľov - a tam sa už súťažiť malo.
- Trestné oznámenie na Drličku: Ministerka kultúry Martina Šimkovičová podala trestné oznámenie na bývalého riaditeľa SND Mateja Drličku pre ohováranie a poškodzovanie dobrého mena. Šimkovičová podľa Drličku „využíva nástroje zastrašovania, a tým priamo ohrozuje princípy demokratickej spoločnosti. Robí to úmyselne a systematicky“.
150 alebo 800 miliárd? Čo vieme o pláne na vyzbrojenie Európy

Rýchle vyzbrojenie Európy sa popri novej politike Spojených štátov a pochybnostiach o ich bezpečnostných zárukách stalo prakticky nevyhnutnosťou. Aktuálny samit Európskej rady má na stole plán na investície do európskej obrany od predsedníčky eurokomisie Ursuly von der Leyenovej.
Projekt s názvom ReArm Europe má podporiť európsky obranný priemysel pôžičkami a presunom peňazí z iných rozpočtových kapitol, pričom v súčte by mohol za päť rokov ponúknuť až osemsto miliárd eur.
Tie by mali byť investované nielen do priamej obranyschopnosti, ale aj do obranného priemyslu a výskumu. Investície do zbrojenia by sa navyše nemuseli rátať do prísnych fiškálnych pravidiel Európskej únie.
„Členské štáty EÚ, spolu s partnermi, ako sú Kanada, Nórsko, Turecko a Spojené kráľovstvo, už vyzbrojovanie nemôžu ďalej odkladať. Znepokojujúci revizionizmus Donalda Trumpa je pre Európu existenčným budíčkom, aby sa posunula k viac integrovanej Únii,“ napísal v analýze pre The Conversation Michele Testoni, profesor medzinárodných vzťahov.
V sérii otázok a odpovedí približujeme, čo je ReArm Europe, aké príležitosti prináša a koľko peňazí v ňom môže byť.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Európa ako úhlavný nepriateľ: Rusi už začali meniť názor. Úhlavným nepriateľom nie je Amerika, ale Európa. Pravdepodobne uvidíme, ako sa Rusko a Amerika zamerajú na Európu a budú sa snažiť rozbiť jej súdržnosť, hovorí novinár a odborník na ruskú štátnu propagandu Peter Pomerancev.
- Rusko ako veľmi cenná krajina: Americký prezident Donald Trump považuje Rusko za „veľmi cennú krajinu“, s ktorou sa Amerika „musí vysporiadať“. Uviedol to v rozhovore pre krajne pravicové Breitbart News. Poznamenal, že hoci ekonomická otvorenosť USA voči Rusku nie je cieľom ani motívom rozdeliť Rusko s Čínou, môže to byť dôsledok týchto krokov.
- Útoky na energetickú infraštruktúru: Rusko stále útočí na energetickú infraštruktúru na Ukrajine, povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj na samite v Bruseli. Vyzval tiež EÚ, aby ponechala sankcie uvalené na Rusko dovtedy, kým sa Kremeľ nestiahne z Ukrajiny a kým „nevyplatí plné odškodné za škody spôsobené svojou agresiou“.
- Masívny útok na Engels-2: Ruskú leteckú základňu Engels-2 v Saratovskej oblasti zasiahli ukrajinské drony. Gubernátor oblasti Roman Busargin uviedol, že región bol terčom najväčšieho útoku dronmi od začiatku vojny. Po útoku boli na leteckej základni zaznamenané požiare, výbuchy a sekundárne detonácie munície.
- Únijná výzva Kremľu: Lídri 26 krajín Európskej únie v Bruseli podporili spoločné vyhlásenie, ktoré pripravil predseda Európskej rady António Costa, a potvrdili pokračovanie podpory Ukrajine. Vyzvali tiež Rusko, aby ukázalo skutočnú politickú vôľu ukončiť vojnu. Maďarsko bolo proti takejto formulácii vyhlásenia.
Zo zahraničných webov:
- The Atlantic: Trump ochutnal Putinovu taktiku
- Foreign Affairs: Podpaľač, vrah, sabotér, špión: Putin stupňuje hybridnú vojnu Ruska proti Západu
- The Insider: Trumpov ruský reset: Ďalekosiahle dôsledky potenciálneho zmiernenia sankcií
Ako zdarne opustiť Slovensko? Podnikatelia hľadajú únikový plán B

Slovensko neopúšťajú len študenti, v ostatnom období čoraz častejšie odchádzajú bohatí Slováci, ktorí tu vybudovali svoj biznis. Berú so sebou rodiny, predávajú tunajšie nehnuteľností. Najčastejšie smerujú do Česka.
„Ide o silný trend. Buď odchádzajú do zahraničia, alebo aspoň diverzifikujú svoje podnikateľské aktivity do zahraničia,“ upozorňuje partner advokátskej kancelárie Havel & Partners Štěpán Štarha.
Pod diverzifikáciou myslí otváranie pobočiek slovenských firiem v zahraničí, sťahovanie centrál mimo Slovenska alebo realizáciu nových investícií za hranicami na úkor Slovenska.
Štarha hovorí, že za uplynulých päť rokov riešili takmer dvesto prípadov, kedy sa o sťahovanie do zahraničia zaujímali bohatí jednotlivci a dokonca celé rodiny: „Hľadajú bezpečné prostredie pre život a podnikanie.“
- Chýbať im nebudete: „Nevyháňajte nás, prosím, z domova,“ zaznelo na jednom z februárových protivládnych protestov. Prosiť však o zľutovanie, aby vás nevyháňali, nemá zmysel. Im je jedno, že odchádzate. Dokonca, robíte im medvediu službu. Čím menej rozhľadených voličov na Slovensku ostane, tým ľahšie si udržia a upevnia moc nad krajinou, píše Branislav Benčat.
V krátkosti z ekonomiky:
- Trumpov fetiš s clami: Zavádzanie ciel, aké razí Donald Trump, nemá v modernej histórii zemegule obdobu, ale isté paralely predsa len existujú. História môže byť poučná, pretože je posiata prípadmi, keď clá nesplnili očakávaný účinok. Trump sa však zasekol v ére z konca 80. rokov, keď clá ako zázračný liek oživenia priemyslu skutočne zafungovali.
- Daňové priznania a bonus na dieťa: Na podanie daňového priznania zostávajú necelé dva týždne. Na čo by si mali dať pozor rodičia, ktorí si chcú od štátu vypýtať daňový bonus na dieťa? Aké najčastejšie chyby robia podľa skúseností účtovníčky? Kde vo formulári treba bonus zaškrtnúť a aké tlačivá potrebuje rodič daňovému úradu doložiť?
- Alarmujúci nedostatok vodičov: Cestná doprava na Slovensku sa rúti do krízy. Alarmujúci nedostatok vodičov dosahuje rekordné čísla. Podľa najnovších údajov z Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny sa negatívny trend neustále zhoršuje. Vo februári 2025 dosiahol hodnotu 16 434 chýbajúcich profesionálnych vodičov.
Bude nám veľmi chýbať, vraví šéf F1. Zomrel muž, v ktorého tíme debutoval Schumacher

Vo veku 76 rokov zomrel Eddie Jordan. Biznismen a bývalý majiteľ rovnomenného tímu F1 prehral boj s agresívnou rakovinou prostaty. O zdravotných problémoch informoval koncom minulého roka v podcaste Formula For Success, no napriek tomu sa často objavoval v paddocku.
„Priniesol charizmu, energiu a írsky šarm všade, kam prišiel. Zostane tu po ňom veľká diera. Bude chýbať mnohým ľuďom. Zanechal nám však krásne spomienky, vďaka ktorým sa môžeme počas nášho smútenia aj usmievať,“ citovala agentúra AFP stanovisko Jordanovej rodiny.
Oficiálna stránka F1 ho označila za synonymum motoristického športu. Jordan pôsobil s jeho tímom v 80-tych rokoch v nižších formulových sériách a v sezóne 1991 odštartoval svoju éru vo formuly 1. Na tohoročnej VC Belgicka zaň absolvoval premiéru legendárny Michael Schumacher.
V seriáli F1 dokázal tím Jordan zvíťaziť v štyroch pretekoch, celkovo odjazdil 250 podujatí. Jeho aktuálnym nasledovníkom je po sérii predajov Aston Martin.
Jej mozog je studnica hlúpostí, je falošná a pozor na ňu. Nenávidieť Meghan patrí k novému fenoménu

„Ráno som si ju pustila, a okamžite som sa vytočila,“ hovorí Megyn Kelly. Kedysi bola moderátorkou televíznej stanice Fox News, dnes má podcast. A celý najnovší diel venovala osemdielnemu programu S láskou, Meghan, v ktorom vystupuje vojvodkyňa zo Sussexu a manželka princa Harryho, rodená Meghan Marklová.
Keď sa niekomu nejaký film alebo seriál nepáči, väčšinou ho vypne a prestane sa ním zaoberať. No program s Meghan, prístupný na Netflixe, je iný prípad. Mnohí z tých, čo si ho zapnú a sú z neho znechutení, ho aj dopozerajú. Považujú ho za taký zlý, že by bola škoda ho nedopozerať - a nevychutnať si to.
Psychológovia a mediálni experti ho uvádzajú ako ukážkový príklad nového fenoménu, ktorý dostal označenie hatewatching. Pozeranie s nenávisťou.
V seriáli S láskou, Meghan sa prezentuje ako akási nová Martha Stewart, teda expertka na varenie, záhradníčenie, dekorovanie. Bohužiaľ, väčšinou dáva iba také rady, ktoré sa v bežnom živote, pri dennom strese a v nedokonalých podmienkach bývania nedajú takmer vôbec uplatniť.
Aréna

Peter Kotlár šíri nezmysly tvrdí poslanec SaS Tomáš Szalay, hlavná tvár očkovania proti covidu v Bratislave. Záchranár a poslanec KDH František Majerský dopĺňa, že dezinformácie o vakcínach môžu výrazným spôsobom ohroziť očkovanie najmä v budúcnosti. V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou vyzvali ministra zdravotníctva, aby sa otvorenejšie zastal vedcov a zabojoval proti Kotlárovým tvrdeniam.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Očkovaných prirovnáva ku kukurici. Kotlára kritika nezaujíma
- Ľudskosť: Táňa Pauhofová: Bola som zvyknutá fungovať ako stroj
- Index: Analytik: Vyššou daňou z nehnuteľností si Kamenický vytvára cestu, ako umlčať samosprávy
- Disinfo Report: Veterán SNP, zajace i posolstvo Štefánika. Slováci kúpia Ukrajine muníciu
Karikatúra

Recept dňa

Symbol domácej pohody je bábovka. Vyberte si z najlepších receptov.
Dnes očakávame
- Protesty Slovensko je Európa vo viac ako 40 mestách doma aj v zahraničí
- Súd s bývalým policajným prezidentom Petrom Kovaříkom
- Záver zasadnutia Európskej rady
Dnes v histórii

21. marca 1980 americký prezident Jimmy Carter oznámil, že Spojené štáty budú bojkotovať letné olympijské hry v Moskve v roku 1980 na protest proti sovietskej invázii do Afganistanu. Sovietsky zväz a jeho 14 satelitných štátov vrátane Československa v odvete bojkotovali letné olympijské hry v Los Angeles v roku 1984.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť v pondelok.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
