Vláda pre šírenie nákazy slintačky a krívačky vyhlásila mimoriadnu situáciu na celom území Slovenska. Ďalšie potvrdené ohnisko nákazy objavili na farme v obci Malá Lúč pri Dunajskej Strede.
Poslanci odštartovali prvú riadnu schôdzu parlamentu v tomto roku, v úvode sa ich ako prítomných prezentovalo 79. Po koaličnej kríze sa tak podarilo obnoviť jej pôvodnú väčšinu. Richard Raši sršal sebavedomím, voliť ho za predsedu parlamentu budú už dnes.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Vláda pre slintačku a krívačku vyhlásila mimoriadnu situáciu. Čo to znamená
- Voľba predsedu parlamentu je fraškou. Kandidát Raši sa nepredstavil, opozícia sa posmievala Dankovi
- Trump ukázal novú stíhačku F-47. Čo sa o nej zatiaľ vie a kedy poletí?
- Stratené miliardy, 20-tisíc prepustených ľudí. NBS vypočítala účet za Trumpovu obchodnú vojnu
- Nadvláda Třinca sa skončila, najstarší tím čakajú zmeny. Koho získa Slovan?
- Slintačka a krívačka je u ľudí mimoriadne vzácna. Mýlia si ju s inou chorobou
Vláda pre slintačku a krívačku vyhlásila mimoriadnu situáciu. Čo to znamená

Vláda na mimoriadnom zasadnutí vyhlásila mimoriadnu situáciu pre celé Slovensko v súvislosti so šíriacou sa nákazou slintačky a krívačky v niektorých chovoch na Slovensku. Mimoriadna situácia platí až do odvolania.
„Minister pôdohospodárstva Richard Takáč žiada vládu, aby bola na celom území Slovenska vyhlásená mimoriadna situácia so všetkými opatreniami, obmedzeniami, ktoré so sebou takáto mimoriadna situácia prináša,“ povedal pred rokovaním kabinetu premiér Robert Fico.
Slintačka a krívačka je závažná, vysoko nákazlivá akútna horúčkovitá vírusová choroba zvierat. Postihuje hovädzí dobytok, ošípané, ovce, kozy a raticovú zver. Ochorenie nie je pre človeka nákazlivé. Avšak všetky nakazené zvieratá sa musia podľa medzinárodne platných pravidiel usmrtiť. Ľudia by v rámci prevencie šírenia nemali navštevovať žiadne chovy.
Nákaza bola doteraz potvrdená v chovoch dobytka v troch obciach na juhu Slovenska – v Medveďove, Ňárade a Bake. Včera sa výskyt slintačky a krívačky potvrdil aj na farme v obci Lúč na Ostrove v okrese Dunajská Streda.
- Dvojtvárnosť Roberta Fica: Fico môže meniť postoje, ako sa mu zachce, teda potrebuje. Pre dobytok na Slovensku to môže byť dobrá správa. Len sa ťažko z hlavy vytláča myšlienka, že mu na ňom dnes záleží viac než na životoch ľudí počas pandémie, píše Jakub Filo.
- V ústrety antisystému: Fico si možno len predstavil, že by opozícia teraz robila to isté čo on počas covidu. A prirodzene ho striaslo. Je to ten istý Fico, ktorý odmietal „obmedzovanie“ slobody, „likvidáciu“ ekonomiky, testovanie, očkovanie, všetko vraj nechutné fašistické nápady? Samozrejme, že je, píše Nataša Holinová.
- Pozri, kto tu zneužíva: Fico apeluje na zodpovednosť opozície (chápete, on!) a infantilným matovičovským spôsobom nás vyzýva, aby sme si „držali palce“. No a keď nás takto troluje, hneď má človek chuť dopriať mu, aby si to vypil do poslednej kvapky, píše Peter Tkačenko.
Voľba predsedu parlamentu je fraškou. Kandidát Raši sa nepredstavil, opozícia sa posmievala Dankovi

Vo vládnej koalícii sú presvedčení, že dnes po takmer roku zvolia predsedu Národnej rady. Kandidát Hlasu na tento post Richard Raši sebavedomo vyhlásil, že by sa na voľbe predsedu parlamentu nezúčastnil, ak by nemal istotu, že bude zvolený.
Napriek urgencii, s akou sa Hlas od zvolenia predsedu Petra Pellegriniho za prezidenta v apríli 2024 dožadoval voľby jeho nástupcu, na rozprave k Rašiho nominácii sa zúčastnil len jediný poslanec Hlasu, aj to len krátko urážkou opozičných poslancov hnutia Slovensko.
Raši pred plénum nepredstúpil a v diskusii nevystúpil, rovnako ako ostatní poslanci koalície. Opozícia časť vystúpení venovala posmeškom voči Andrejovi Dankovi, ktorý chcel počas vlaňajška post šéfa parlamentu obsadiť sám. Koalícia bude voliť aj viceguvernéra NBS, nového predsedu pôdohospodárskeho výboru a tiež členov Rady STVR.
Smer tiež chce na aktuálnej schôdzi potrestať opozičnú poslankyňu a predsedníčku výboru pre nezlučiteľnosť funkcií Veroniku Remišovú. Robert Kaliňák doručil výboru podnet, v ktorom navrhuje potrestať ju pokutou vo výške dvanástich mesačných platov, teda rekordnou sumou takmer 80-tisíc eur. Poslanci Smeru chcú navyše Remišovú odvolať z funkcie predsedníčky výboru. Spor medzi Remišovou a Kaliňákom sa týka vlastníctva ministrovej vily v Chorvátsku.
Odpisujeme od Smeru: Neexistuje na to univerzálny manuál, ale asi treba odmietnuť kriminalizáciu (aj verbálnu), porušovanie zákonov (vrátane toho o rokovacom poriadku) a odnímanie kontrolných kompetencií (ambícia potrestať Veroniku Remišovú za to, že Robert Kaliňák porušil zákon, vstúpi do dejín) a štvanie. Inak sa môže aj trochu odpisovať, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Desaťtisíce eur pre dezinfoweby: Úrad vlády sa chystá finančne podporiť viaceré dezinformačné projekty. Vyplýva to z materiálu, ktorý na rokovanie vlády predložil vedúci úradu Juraj Gedra. Z rozpočtovej rezervy predsedu vlády Roberta Fica by si mali po 10 000 eur prilepšiť weby Hlavný denník a Hlavné správy.
- Novela o mimovládkach: Novela, ktorú mimovládky označujú ako "ruský zákon proti aktívnym ľuďom", môže počas prebiehajúcej marcovej schôdze narušiť jednotu koaličnej väčšiny v parlamente. Viacerí poslanci koaličnej strany Hlas hovoria, že v súčasnej podobe za novelu nezahlasujú a avizujú vlastné zmeny.
- Prvá trojka si pohoršila: Ak by sa voľby konali v marci, víťazom by sa stalo Progresívne Slovensko so ziskom 21,7 percenta hlasov. Druhý by skončil Smer, ktorý by získal o pol percentuálneho bodu menej. Tretí by skončil Hlas s 12,3 percentami. Vyplýva to z prieskumu agentúry AKO pre JOJ 24. V aktuálnom prieskume si každá strana z dlhodobo nemennej prvej trojky pohoršila.
Trump ukázal novú stíhačku F-47. Čo sa o nej zatiaľ vie a kedy poletí?

„Bude sa to volať F-47, vybrali to tak generáli. Je to pekné číslo,“ povedal americký prezident Donald Trump v Bielom dome, keď s ministrom obrany Petom Hegsethom odhalili vizuál americkej stíhačky šiestej generácie. Trump je 47. prezidentom Spojených štátov.
Trump oznámil, že kontrakt na vývoj a výrobu lietadla dostane spoločnosť Boeing, vo svojom typickom štýle povedal aj to, že je to „najsmrtiacejšie lietadlo, aké kedy bolo postavené“, a že experimentálna verzia lieta v utajení už päť rokov. Na obrazovke sa pritom objavila vizualizácia lietadla, ktoré bolo zakamuflované hrou svetla a tieňa a dymom.
Zo siluety sa dá vyčítať, že má kabínu a zrejme aj kanardy, teda pohyblivé vodorovné plochy na úrovni kabíny, ktoré nahrádzajú alebo dopĺňajú klasické výškové kormidlo, ktoré majú konvenčnejšie lietadlá na chvoste.
Potvrdenie existencie nového lietadla otvorilo aj politické otázky. Trump na tlačovke plnej pre neho typických superlatívov povedal, že Spojené štáty by mohli lietadlo aj exportovať, no nie v plnohodnotnej verzii. „Asi to dáva zmysel keďže jedného dňa už nemusia byť našimi spojencami“ povedal o možných kupcoch americký prezident.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Podmienené prímerie na mori: Spojené štáty, Rusko a Ukrajina sa na separátnych rokovaniach v Rijáde dohodli na zaistení bezpečnej plavby, vylúčení použitia vojenskej sily a zabránení využívania komerčných plavidiel na vojenské účely v Čiernom mori. Kremeľ následne platnosť dohody podmienil zrušením sankcií na banky, ktoré sa podieľajú na medzinárodnom obchode s potravinami a hnojivami.
- Rusko podľa Zelenského klame: Rusko podľa ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského klame, keď dohodu o neútočení v Čiernom mori podmieňuje rušením sankcií. „Moskva vždy klame,“ uviedol Zelenskyj s tým, že vyhlásenie Bieleho domu je „absolútne jasné“.
- Prímerie v útokoch na energetiku: Kremeľ zverejnil zoznam energetickej infraštruktúry, na ktorú sa vzťahuje 30 dňové prímerie. Podľa Kremľa sa bude prímerie uplatňovať na rafinérie, ropovody, plynovody a zariadenia na skladovanie ropy vrátane prečerpávacích staníc. Kremeľ zdôraznil, že v prípade porušenia dohody jej platnosť zaniká a poškodená strana sa ňou nebude musieť riadiť.
- Boje v Belgorodskej oblasti: Ukrajinci postúpili do Demidovky v ruskej Belgorodskej oblasti, uviedol Inštitút pre štúdium vojny. Experti na základe geolokalizovaných záberov tvrdia, že Ukrajinci postúpili do centra obce, ktorá sa nachádza severozápadne od ruského mesta Belgorod.
V krátkosti zo sveta:
- Kauza Signalgate: Skupina vrcholových amerických politikov, medzi nimi viceprezident J. D. Vance či minister obrany Pete Hegseth, rozoberala plánovanie útoku na pozície Húsíov v skupinovom chate, do ktorého Michael Waltz, poradca Donalda Trumpa pre národnú bezpečnosť, nechtiac pridal aj šéfredaktora magazínu The Atlantic Jeffreyho Goldberga. Ten o incidente napísal.
- AfD bude sťažovať vládnutie: Pri zasadnutí nového nemeckého parlamentu bolo nezvyčajne rušno. Krajne pravicovej strane Alternatíva pre Nemecko, ktorá v najnovšom parlamente predstavuje najväčšiu opozičnú silu, sa totiž nepáčilo už jeho otvorenie. Ukázala tak konfrontačný tón, ktorý môže nasadiť proti vláde.
- Sektárske násilie v Sýrii: Dediny, ktoré sú domovom príslušníkov sekty alavitov, odnože šiitskeho islamu, ku ktorej patril aj zvrhnutý sýrsky prezident Bašár Asad, sa ocitli uprostred kolotoča násilia. V čase túžby po odplate a v atmosfére hlboko zakoreneného sektárskeho napätia sa sily, ktoré zvrhli Asada, snažia zbaviť aj tých, ktorí sú mu stále verní.
Zo zahraničných webov:
- TIME: Zelenskyj o Trumpovi, Putinovi a koncovej hre na Ukrajine
- The Economist: Ako môže Európa ublížiť ruskej ekonomike
- The New York Times: Európa teraz vie, ako ju Trumpov tím nazýva za jej chrbtom: „Úbohá“
Stratené miliardy, 20-tisíc prepustených ľudí. NBS vypočítala účet za Trumpovu obchodnú vojnu

Obchodná vojna vyvolaná zvýšením dovozných ciel v USA a následnými odvetnými clami by mohla viesť k zníženiu globálneho hospodárskeho rastu o 1,2 percentuálneho bodu v najbližších dvoch rokoch.
To je dosť, keďže ročný rast svetovej ekonomiky sa štandardne pohybuje okolo troch percent. Narušili by sa dodávateľské reťazce, zhoršila by sa produktivita v ekonomike a obchodnou vojnou by trpeli všetci. Teda aj Spojené štáty, ktoré ju vyvolávajú.
Národná banka Slovenska sa pozrela na slovenskú ekonomiku a odhadla dosah obchodnej politiky na slovenský HDP a zamestnanosť. Najviac budú trpieť menšie otvorené ekonomiky v strednej Európe. Ide o Česko, Slovensko a Maďarsko. V rokoch 2025 až 2027 v prípade zavedenia ciel by došlo v prípade Slovenska ku kumulatívnemu zníženiu HDP o 2,7 percenta.
Zvýšenie ciel by sa najviac prejavilo v roku 2026, keď by efekt ciel spomalil slovenskú ekonomiku o 1,6 percentuálneho bodu. To znamená, že clá by vymazali Slovensku takmer celý očakávaný hospodársky rast. Zvýšila by sa aj nezamestnanosť. Slovenská ekonomika by mohla prísť v najbližších troch rokoch o približne 20-tisíc pracovných miest.
V krátkosti z ekonomiky:
- Škody po slintačke a krívačke: Zakladateľ finančnej skupiny J&T Patrik Tkáč spoluvlastní dve farmy v Medveďove a Ňárade cez firmu Naše farmy, ktoré postihla nákazlivá choroba kráv slintačka a krívačka. Tá postihla aj ďalších známych farmárov zo Žitného ostrova. Škody sa môžu vyšplhať na milióny.
- Rozpadnuté impérium developera: V roku 2009 rokovali Košice s developerskou spoločnosťou Fordin Štefana Šalapu, ktorá chcela na mieste 50-hektárového lesa postaviť nové obchodno-zábavné centrum. Jeho pozícia sa odvtedy diametrálne zmenila. Dlhy, ktoré narobili Šalapove firmy, sa počítajú v desiatkach miliónov eur.
- Andrea Shop má dlhy: Aj keď sa zdalo, že trh s internetovými obchodmi má najhoršie za sebou, nie je tomu tak. Ukazuje to prípad spoločnosti Andrea Shop, ktorá prevádzkuje jeden z najväčších internetových obchodov na slovenskom trhu. Vedenie spoločnosti sa obrátilo na súdy a požiadalo o povolenie na reštrukturalizáciu.
Nadvláda Třinca sa skončila, najstarší tím čakajú zmeny. Koho získa Slovan?

17 play-off sérií. Tak dlho trvala třinecká nadvláda v českej extralige. Oceliari neprehrali vo vyraďovacej fáze od marca 2019. Podobná dominancia nemá v hokejovom svete obdobu.
Úžasná šnúra vyniesla klubu päť majstrovských titulov. Historickú jazdu zastavila Sparta Praha, večný rival z hlavného mesta. Obhajca skončil v piatom zápase, Sparta vyhrala 3:2 a ukončila najsledovanejšiu sériu štvrťfinále českej najvyššej súťaže.
Ako sa končí rozprávka českého tímu, spolu s ňou sa rúca aj príbeh slovenských „rytierov”, ktorý sa stali akýmsi symbolom třineckého klubu. Všetkých päť titulov dynastie oslavoval teraz už 39-ročný Vladimír Dravecký. O jeden menej majú Miloš Roman a Patrik Hrehorčák.
Trikrát sa z prvenstva radovali Marko Daňo, Martin Marinčin a Tomáš Marcinko. Dva poháre vlastní Libor Hudáček a jedenkrát sa z triumfu tešil Viliam Čacho. Takmer okamžite po konci ročníka sa v českých médiách hovorí o tom, že osemčlenná skupina Slovákov v Třinci sa rozpadne.
Slintačka a krívačka je u ľudí mimoriadne vzácna. Mýlia si ju s inou chorobou

Slintačka a krívačka je závažné a rýchlo sa šíriace vírusové ochorenie, ktoré postihuje predovšetkým kravy, ošípané, ovce, kozy či jelene. Šírenie nákazy minulý týždeň potvrdili na Slovensku.
Vznikli tak veľké obavy u poľnohospodárov, ale pozornosť zbystrila aj laická verejnosť. Obavy o zdravie ľudí však nie sú namieste. Slintačka a krívačka je primárne zvieracia nákaza, hoci sa vírusom nakazili v minulosti aj ľudia, išlo o mimoriadne vzácne prípady.
Pre svoj názov v angličtine a relatívne podobné príznaky si ľudia môžu slintačku a krívačku zmýliť s relatívne bežnou detskou chorobou, známou aj ako siedma choroba. Tieto nákazy spôsobujú rozdielne patogény.
Je veľmi vzácne, aby sa slintačkou a krívačkou nakazil človek. Odkedy bola choroba opísaná, známe sú len desiatky prípadov. Do roku 2001 ich zaznamenali iba 40. V tom roku vypukla aj jedna z veľkých epidémií slintačky a krívačky vo Veľkej Británii. V krajine vtedy nenašli žiadny prípad nákazy u človeka.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Slintačka a krívačka chovateľov ekonomicky úplne paralyzuje
- Vizita: Deti s autizmom chcú športovať. Z úspechu sa tešia rovnako ako neurotypické deti
- Vedátor: Prečo sa galaxie točia práve takto?
Karikatúra

Recept dňa

Vyberte si z našich receptov so špargľou, ktoré sa oplatí vyskúšať.
Dnes očakávame
- Parlament bude voliť svojho predsedu, viceguvernéra NBS, nového predsedu pôdohospodárskeho výboru a tiež členov Rady STVR
- Rokovanie vlády
- Prezident Peter Pellegrini zvolal okrúhly stôl, hovoriť chce o zvyšovaní výdavkov na obranu
- Francúzsky prezident Emmanuel Macron sa stretne so svojím ukrajinským náprotivkom Volodymyrom Zelenským
- Európska komisia predloží novú stratégiu pre vnútornú bezpečnosť a predstaví plány na ukončenie dovozu energií z Ruska
Dnes v histórii

26. marca 1945 podniklo 27 sovietskych bombardérov nálet na Nitru. Napriek tomu, že sa tam nenachádzali takmer žiadne nemecké jednotky, zhodili na mesto 166 bômb. Nálet usmrtil päť nemeckých a osem slovenských vojakov, zdokumentovaných civilných obetí však bolo 330, zničených bolo 48, silne poškodených bolo 289 budov. Počas komunistického režimu sa nálet nespomínal.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
