Doteraz nebolo jasné, kto financoval prezidentskú kampaň Petra Pellegriniho kampaň. Teraz sa ukázalo, že medzi darcami sú všetci poprední politici Hlasu. Vyzerá to, že išlo o koordinovanú akciu vo vnútri strany, najštedrejším darcom bol rebelujúci poslanec Radomír Šalitroš.
Keď pred 50 rokmi Slovensko naposledy zasiahla slintačka, nezabíjali sa celé chovy, ale niektoré kravy liečili. Ľudia sa pýtajú, prečo je to teraz inak. Pred Úradom vlády v piatok podvečer protestovali nespokojní farmári, hovorili aj o karanténe.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebel Šalitroš
- Farmári protestujú, chcú radšej karanténu. Komisia stojí na strane vlády, ukazuje aj na Nemecko
- Koniec Le Penovej ambície? Jej prezidentská kandidatúra je v ohrození
- Boj o milióny na východe. Štát prerobí, český majiteľ sa pokúšal o prepis majetku
- Hagara opäť ukázal kvalitu. Sezónu uzavrel najlepším výsledkom zo šampionátu
- Vyskúšali sme Daciu Bigster s novým hybridom, spotreba nás prekvapila
Po roku už vieme, kto financoval Pellegriniho kampaň. Najviac mu prispel rebel Šalitroš

Takto pred rokom vrcholila kampaň medzi prvým a druhým kolom prezidentských volieb, ktoré nakoniec vyhral Peter Pellegrini. Ten oficiálne tvrdí, že na kampaň minul 500-tisíc eur, čo je maximálny povolený limit. Doteraz nebolo jasné, kto Pellegriniho kampaň financoval.
Kampaň za pol milióna eur musel vtedajší predseda Hlasu financovať z darov. No kým iní kandidáti na to využívali transparentný účet, kde bolo okamžite vidieť všetkých darcov, na Pellegriniho transparentnom účte boli len dva dary od strany Hlas po 250-tisíc eur. Jeho tím mu navyše účet nastavil tak, že zablokoval prijímanie iných darov.
Strana oficiálne tvrdila, že kampaň financuje z darov sympatizantov. No všetky dary išli cez stranícky účet. Bolo to netransparentné, pretože v takom prípade má strana povinnosť zverejniť zoznam darcov až na konci prvého štvrťroka nasledujúceho roka. Teda teraz, rok po skončení volieb.
Medzi darcami sú všetci poprední politici Hlasu. Drvivá väčšina darov bola vo výške 5-tisíc alebo 10-tisíc eur. Nešlo teda o spontánne dary, ale skôr o koordinovanú akciu vo vnútri strany.
Najštedrejším darcom bol Radomír Šalitroš, najskôr rebelujúci poslanec Hlasu, dnes už štátny tajomník na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie. Na kampaň prispel sumou 55-tisíc eur.
Farmári protestujú, chcú radšej karanténu. Komisia stojí na strane vlády, ukazuje aj na Nemecko

V jednej z obcí postihnutých slintačkou a krívačkou, Lúči na Ostrove, pred pár dňami obyvatelia protestovali proti usmrcovaniu ich domácich zvierat. Namiesto zabíjania žiadali karanténu.
Keď pred 50 rokmi Slovensko naposledy zasiahla slintačka, nezabíjali celé chovy, ale niektoré kravy liečili. Ľudia sa pýtajú, prečo je to teraz inak.
Zlikvidované majú byť podľa nariadenia hlavného veterinárneho lekára Martina Chudého kravy, ovce, kozy a prasatá v okruhu troch kilometrov od farmy, kde sa našla nákaza.
Témy sa chytili aj niektorí politici. Najskôr o nezabíjaní hovoril koaličný Hlas. V piatok sa podobne k téme vyjadrili niektorí opoziční poslanci.
Pred Úradom vlády podvečer dokonca protestovali nespokojní farmári proti opatreniam. Približne dvesto ich hovorilo o karanténe.
- Nové opatrenia: V súvislosti so šírením slintačky a krívačky vstúpili do platnosti nové opatrenia na slovenských hraniciach. V spolupráci s veterinármi pokračuje polícia v zabezpečení ich dodržiavania.
- Správa eurokomisie: Cez týždeň bola na Slovensku monitorovacia misia z Európskej komisie. Jej závermi sa chválil minister Takáč. Veronika Remišová však povedala, že správa nebola vôbec taká pozitívna, ako ju prezentoval minister. Denník SME si správu prečítal, keďže je voľne dostupná.
- Ďalšie ohnisko: Slintačka a krívačka sa rozšírila do ďalšieho okresu. Nové ohnisko potvrdili na farme v Plaveckom Štvrtku v okrese Malacky, uviedol minister pôdohospodárstva Richard Takáč. Na farme je podľa neho vyše 3500 kusov dobytka.
V krátkosti z domova:
- Prokurátora našli mŕtveho: Krajského prokurátora v Banskej Bystrici Jessyho Hassana našli mŕtveho. Banskobystrická krajská policajná hovorkyňa potvrdila, že v sobotu večer našli telo muža so strelným zranením bez známok života.
- Ficov advokát: Meno premiérovho poradcu pre legislatívu Davida Lindtnera sa v týchto dňoch nespomínalo len v parlamente. Minulý týždeň o ňom a o úplatkoch hovoril na súde svedok, ktorý vypovedal v jednej z menej sledovaných káuz mafiánskej skupiny sýkorovcov.
- Lajčák bude radiť: Bývalý minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák bude od apríla externým poradcom predsedu vlády Roberta Fica. Očakáva sa, že premiérovi bude radiť v strategických zahraničnopolitických a bezpečnostných otázkach.
Koniec Le Penovej ambície? Jej prezidentská kandidatúra je v ohrození

Francúzska krajne pravicová líderka Marine Le Penová by si v roku 2027 mohla splniť sen a stať sa prezidentkou. Plány jej však môže prekaziť súd.
V pondelok 31. marca sa totiž očakáva verdikt v prípade jej obvinenia zo spreneverenia európskych peňazí, za čo jej môže hroziť zákaz kandidovať na verejnú funkciu v nasledujúcich piatich rokoch.
Le Penová od začiatku označuje proces za politicky motivovaný, spolu s niektorými členmi strany však jeho koniec priaznivo nevidí, píšu viaceré médiá. „Mám pocit, že sme vás nepresvedčili,” povedala počas procesu trojčlennému senátu sudcov.
Napriek tomu, že jej strana sa medzi voličmi teší obľube, z veľkej časti sa popularita odvíja od postavy Le Penovej. Strana totiž v prípade zákazu jej kandidatúry nebude možno mať koho do prezidentských volieb poslať.
Krajne pravicová líderka, ktorá je v súčasnosti poslankyňou parlamentu, sa prezidentkou pokúsila stať trikrát - v rokoch 2012, 2017 a 2022. Posledné dva razy jej to prekazil úradujúci prezident Emmanuel Macron, ktorý však v nadchádzajúcich voľbách už kandidovať nemôže.
V krátkosti zo sveta:
- Trump je nahnevaný: Americký prezident Donald Trump povedal, že je veľmi nahnevaný na ruského prezidenta Vladimira Putina za jeho slová o ukrajinskej hlave štátu Volodymyrovi Zelenskom. Rusku pohrozil tvrdými opatreniami týkajúcimi sa ropy, ak sa nezastaví krviprelievanie na Ukrajine.
- Trumpov kľúč od Arktídy: Amerického prezidenta navštívil fínsky náprotivok Alexander Stubb. Išlo o vopred neohlásenú a podľa Stubbovej kancelárie aj neformálnu návštevu. Lídri si spolu podľa Trumpa zahrali golf a diskutovali o posilnení bilaterálnych vzťahov - vrátane nákupu ľadoborcov pre USA.
- Zemetrasenie v Mjanmarsku: Masívne zemetrasenie v Mjanmarsku si vyžiadalo vyše 1500 obetí na životoch. Zemetrasenie s magnitúdou 7,7 nastalo v piatok v centre krajiny a o niekoľko minút neskôr nasledoval otras s magnitúdou 6,4, uvoľnilo pri tom energiu ako tristo atómoviek.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Klimatické zmeny môžu sťažiť rozpoznanie ponoriek
- Psyche: Vysvetľuje národné poníženie vypuknutie vojen?
- The New Yorker: Námesačne kráčame do autokracie
Boj o milióny na východe. Štát prerobí, český majiteľ sa pokúšal o prepis majetku

Na východe Slovenska sa potichu začal boj o milióny eur. Týka sa majetkov skupiny Bukóza. Tradičný podnik mala zachrániť česká investičná spoločnosť RIQ Investments. Vlani jej pomocnú ruku podala aj štátna Eximbanka, keď skupine požičala 20 miliónov eur.
Ako ukazujú udalosti posledných týždňov, český majiteľ spravil kroky, ktoré mohli znevýhodniť veriteľov. Medzi najviac poškodenými pritom môže a pravdepodobne aj bude práve štát.
Bukózu môžeme zaradiť medzi podniky, ktoré výrazným spôsobom zmenili ekonomické pomery domovského regiónu. S výstavbou drevokombinátu pri Vranove nad Topľou sa začalo v roku 1948, prvá výroba sa rozbehla o sedem rokov neskôr. Fabrika na celulózu sa v nasledujúcich dekádach stala jedným z najvýznamnejších zamestnávateľov v regióne.
Teraz je osud fabriky, ktorá si tento rok pripomenie 70 rokov od spustenia výroby, nejasný. Konkurz môže, ale aj nemusí priniesť nového majiteľa. Isté je, že škody budú na pomery regiónu obrovské.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ako nájsť top okrádačov štátu: Počet zahraničných osôb v orgánoch slovenských firiem dlhodobo narastá. V mnohých spoločnostiach však pôsobia zahraničné osoby, ktoré figurujú ako biele kone.
- Ako sa kreatívne zarába na časenkách: Keď sa chcete dostať na vyšetrenie k urológovi, gastroenterológovi či inému špecializovanému lekárovi, potrebujete často veľa trpezlivosti alebo si priplatiť. Zisťovali sme, kto prevádzkuje stránky na rezerváciu termínu u lekára, čím sa líšia a na základe čoho si určujú poplatky.
- Musk predal X: Americký miliardár Elon Musk oznámil, že jeho startup pre umelú inteligenciu xAI získal rovnako jeho sociálnu sieť X, predtým známu ako Twitter, za 33 miliárd dolárov bez započítania dlhu. Transakcia je realizovaná len v akciách.
Hagara opäť ukázal kvalitu. Sezónu uzavrel najlepším výsledkom zo šampionátu

Počas rozjazdky si spieval, v jazde všetko suverénne vyskákal. Po jej skončení nasadil kamennú tvár agenta, no pri pohľade na známky sa už usmieval.
Slovenský krasokorčuliar Adam Hagara opäť potvrdil svoju kvalitu a vyrovnanosť a na majstrovstvách sveta v Bostone zajazdil výbornú voľnú jazdu. Vďaka nej si polepšil o dve priečky a na svetovom šampionáte obsadil 16. miesto.
Hagara už mal olympijskú miestenku istú po krátkom programe. Zvažoval, že do voľnej jazdy zaradí aj štvoritý tulup, ktorý trénoval aj v dejisku šampionátu. Napokon však išiel podľa zaužívaného skokového plánu, bez štvoráku.
„Rozhodnutie padlo ráno pred voľnými jazdami. Aj som ten tulup skočil na tréningu, ale problém je, že ak by som ho v jazde neskočil, ešte nie som pripravený ísť ďalej," vysvetľoval 18-ročný pretekár vo videorozhovore pre Sportnet priamo z dejiska šampionátu.
"Chcel by som mať ten tulup taký, aký je môj axel, že hocikedy, hocijako ho skočím a potom už nebude problém ho zaradiť do jazdy,“ doplnil. Vo voľnej jazde dostal 154,29 bodu, čo je jeho nové osobné maximum.
Vyskúšali sme Daciu Bigster s novým hybridom, spotreba nás prekvapila

Viackrát sme sa pri Dacii Duster stretli s konštatovaním, že keby bola trochu väčšia a ešte s trochu lepšou výbavou, tak by šlo o ideálne rodinné auto. A zrazu tu taká možnosť je.
Volá sa Dacia Bigster a prvýkrát sme si ju vyskúšali na medzinárodnej prezentácii v okolí francúzskeho Marseille. Auto vie prekvapiť cenou, vylepšeniami a aj novým hybridným motorom, ktorý v budúcnosti dostanú ďalšie modely.
Technicky síce ide o predĺžený Duster, zmien je prekvapivo veľa a všetky napomáhajú k tomu, aby Bigsteru vyvolal dojem solídneho auta za férovú cenu. Veď kto vám dnes ponúkne nové rodinné SUV za 21 990 eur?
Pritom sa radí k najväčším modelom v C segmente, čo znamená, že Bigster je väčší ako Toyota Corolla Cross, Renault Symbioz, ale aj ako Volkswagen Tiguan alebo Nissan Qashqai.
Rozoznať na ceste Bigster od Dusteru môže byť spredu a zozadu zložité, obe autá majú veľa spoločných dielcov, Bigster sa však snaží pôsobiť trochu elegantnejšie a menej off-roadovo.
Aréna

Bývalý špeciálny prokurátor Daniel Lipšic je dnes na odbore legislatívy a na súdoch postupne ukončuje svoje prípady z éry, keď viedol UŠP. Čo bude, keď mu práca prestane dávať zmysel? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Danielom Lipšicom.
Karikatúra

Podcasty SME
- BrickMic: House akolyti: V chráme kociek
- Dejiny: Začiatky žien v politike: Volebné právo pre ženy nemuselo znamenať uznanie ich hlasu
- Dobré ráno sobota: Vždy keď je problém, Smer prosí Brusel o pomoc
- Vertigo: Prečo nová Snehulienka nahnevala divákov a má ju zmysel vidieť?
- Knižná Revue: Chcete sa naučiť písať umelecký text? Predstavujeme projekt Medziriadky
- Vedecký podcast: Solárna revolúcia? Perovskity a ich cesta k Nobelovke
- Piatoček: Pindačka a skrývačka
- Dobré ráno: Koaličné prímerie ostro narazí na boj o stranícke preferencie
Recept dňa

Zber medvedieho cesnaku je v plnom prúde. Pripravte si z neho polievky, cestoviny, mäso aj šaláty.
Dnes očakávame
- Mimoriadna schôdza vlády
- Čínsky minister zahraničných vecí začne trojdňovú návštevu Ruska
- Verdikt v procese s predsedníčkou francúzskeho Národného združenia Marine Le Penovou
Dnes v histórii

31. marca 1889 v Paríži slávnostne otvorili Eiffelovu vežu.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
