Erik Kaliňák vidí v obžalovanom poradcovi premiéra Davidovi Lindtnerovi možného nástupcu generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Teraz pred súdom bývalý sýkorovec David Takáč vypovedal, ako vtedajšieho sudcu Lindtnera uplácali.
Polícia zneužíva svoju moc a ministerstvo vnútra pod vedením Matúša Šutaja Eštoka ignoruje návrhy, ako tomu zabrániť. Verejný ochranca práv Robert Dobrovodský vypracoval správu, ktorá dokumentuje prípady policajného násilia a žiada o vystúpenie pred poslancami parlamentu.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Kaliňák junior v ňom vidí možného nástupcu Žilinku. O Lindtnerovi prehovoril svedok mafie
- Ombudsman našiel jedenásť prípadov policajného násilia, žiada mimoriadne vystúpenie
- Trump už hovorí, že ho Putin štve. Jeho pomsta by zasiahla aj Slovensko
- Šéf značiek Reserved a Sinsay: Zlodeji kradnú všetko, narastajú konflikty. Po celom Slovensku
- Vlhová prerušila spoluprácu s Pinim. Ďalšia operácia ju vrátila v liečbe takmer na začiatok
- Billy Bob Thornton pre SME: Učili ma, ako byť silným. Za touto maskou však bývajú komplexy
Kaliňák junior v ňom vidí možného nástupcu Žilinku. O Lindtnerovi prehovoril svedok mafie

Meno premiérovho poradcu pre legislatívu Davida Lindtnera sa v týchto dňoch nespomínalo len v parlamente, ktorý ho zvolil za nového člena Rady STVR. O ňom a o úplatkoch hovoril na súde svedok, ktorý vypovedal v jednej z menej sledovaných káuz mafiánskej skupiny sýkorovcov.
Bývalý člen skupiny David Takáč na súde spomenul, že istý čas robil šoféra bývalému príslušníkovi SIS Ľubošovi Kosíkovi. Malo to byť niekedy v rokoch 2009 až 2010. V tom čase podľa neho boli v častom kontakte s Lindtnerom, ktorý bol sudcom v Pezinku. Takáč vypovedal, že došlo aj k uplácaniu Lindtnera, nedodal však žiadne podrobnosti.
Lindtner ako sudca skončil, keď ho v októbri 2020 zadržala NAKA v akcii Víchrica, a išiel do väzby. Strávil v nej takmer sedem mesiacov. Po prepustení začal pracovať v advokátskej kancelárii Roberta Kaliňáka.
Dnes je aj poradcom premiéra Roberta Fica, a podieľal sa na novele trestných kódexov z dielne Smeru. Ako advokát zastupuje aj neonacistu Daniela Bombica. Naďalej je sám obžalovaný z korupcie a tiež zo zasahovania do nezávislosti súdu. Hrozí mu osemročné väzenie.
Podpredseda Smeru Erik Kaliňák v diskusii na konšpiračnom kanáli Infovojna vyhlásil, že Lindtner by bol dobrým kandidátom na nového generálneho prokurátora.
- Fico už nič nepredstiera: Päťtisícová renta pre prokurátora, ktorý ani nemusí naplniť celý mandát, je najsilnejšia z množstva indícií, že Fico má naliehavý pocit, že prehrať ešte jedny voľby si nemôže dovoliť. Z túžby dosadiť na Generálnu prokuratúru stopercentne spoľahlivého lojalistu korumpuje Žilinku za bieleho dňa. Účelom manévru je nutkanie poistiť sa pred prípadnou stratou moci, píše Peter Schutz.
Ombudsman našiel jedenásť prípadov policajného násilia, žiada mimoriadne vystúpenie

Údery do tváre, slzotvorný plyn, dni strávené v improvizovanej miestnosti bez toalety, mučenie. To je len zopár bodov zo správy ombudsmana Roberta Dobrovodského, ktorý už vyše roka upozorňuje ministerstvo vnútra na násilie v Policajnom zbore.
Keď naposledy rezort označil jeho pripomienky za neopodstatnené, o desať mesiacov na to v novembri 2024 došlo k smrti 48-ročného Ľubomíra v Košiciach. Muž zomrel na druhý deň po tom, ako ho dobil policajt Marek Á. s použitím taktickej rukavice.
Prípad sa stal pre verejného ochrancu práv impulzom. Vypracoval správu, v ktorej zachytáva jedenásť prípadov policajného násilia. V dokumente píše aj o tom, že príslušníci Policajného zboru zastierajú svoje zlyhania a v úradných záznamoch vynechávajú podstatné fakty alebo zatajujú zákroky.
Ombudsman odporúča nakúpiť telové kamery, vyhotovovať audiovizuálne záznamy vo výsluchových miestnostiach a zjednotiť postup pri používaní donucovacích prostriedkov.
V krátkosti z domova:
- Slintačku riešime pomaly: Informáciu o novom ohnisku slintačky a krívačky na Slovensku sa verejnosť v nedeľu dozvedela od českého ministra pôdohospodárstva, slovenský minister Richard Takáč ju komunikoval až o sedem hodín neskôr. Aj keď experti Eurokomisie zhodnotili slovenské opatrenia ako adekvátne, na hraniciach sa v uplynulých dňoch vyskytli prípady, ktoré naznačujú zlyhania.
- Veľká nakazená farma: Na štyroch farmách v okrese Dunajská Streda, kde doteraz potvrdili slintačku a krívačku, bolo spolu asi 2 200 kráv. Podľa odporúčania hlavného veterinárneho lekára musia byť utratené. Piate nálezisko na Záhorí v obci Plavecký Štvrtok ich prekonáva. Dánska spoločnosť FirstFarms tam chová viac ako 3 500 kráv, ktoré budú musieť utratiť.
- Odmietnuté trestné oznámenie: Trestné oznámenie podané ministerkou kultúry Martinou Šimkovičovou na spisovateľa a publicistu Michala Hvoreckého bolo odmietnuté. Šimkovičová podala na Hvoreckého oznámenie pre jeho komentár z roka 2023 pre Denník N s názvom Neďakujeme, Robert a Peter. Hvorecký v ňom Šimkovičovú označil ako „neofašistku“.
Trump už hovorí, že ho Putin štve. Jeho pomsta by zasiahla aj Slovensko

Americký prezident Donald Trump, zatiaľ v slovnej rovine, stráca trpezlivosť s Vladimirom Putinom, ktorý už fakticky odmietol dva pokusy o vyhlásenie čiastočného prímeria na Ukrajine.
Doslova povedal, že je na Putina „nasratý“, a Rusku pohrozil sankciami, ktoré by tvrdo dopadli aj na Slovensko. Na krajiny, ktoré nakupujú ruskú ropu, by uvalil 25- až 50-percentné clá.
Trump dokonca Putinovi vyčítal niečo, čo v nedávnej minulosti robil sám – aktuálne mu prekáža, že ruský diktátor spochybňuje dôveryhodnosť ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.
„Trumpova nová hrozba Putinovi takzvanými druhotnými clami vo výške až 50 percent by v EÚ mala desiť najmä Slovensko a Maďarsko,“ poznamenal na sieti X český ekonomický analytik Lukáš Kovanda.
Spolu s dovoznými clami, ktoré už Trump oznámil, by to znamenalo, že na Slovensku vyrobené autá nemeckých značiek by v USA boli zaťažené clami v súčte 77,5 percenta, napísal.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Trump hrozí Zelenskému: Zelenskyj chce odstúpiť od pripravovanej dohody s USA o využívaní ukrajinských nerastných surovín, tvrdí Trump. Svojho ukrajinského náprotivka varoval pred vážnymi problémami, ak by tak naozaj urobil. Zelenskyj totiž povedal, že návrh dohody sa od pôvodného úplne líši a že Ukrajina neprijme dohodu, ktorá by ohrozila jej integráciu do EÚ.
- Ťažké boje na východe: Ukrajinský generálny štáb informuje o ťažkých bojoch východe krajiny, väčšina sa odohráva v okolí frontového mesta Pokrovsk v Doneckej oblasti, kde ukrajinská armáda zaznamenala až 43 ozbrojených stretov. Útoky ruských síl boli podľa podľa generálneho štábu odrazené.
- Masívna švédska pomoc: Švédsko poskytne Ukrajine novú vojenskú pomoc v hodnote 16 miliárd švédskych korún (1,5 miliardy eur). Ide o najväčší balík pomoci Kyjevu zo strany Štokholmu od začiatku ruskej invázie v roku 2022. Väčšina pomoci, deväť miliárd korún, pôjde na obstaranie nového vojenského materiálu.
V krátkosti zo sveta:
- Le Penová dokandidovala: Predsedníčka francúzskeho krajne pravicového Národného združenia Marine Le Penová nemôže v roku 2027 kandidovať v prezidentských voľbách. Parížsky súd jej udelil zákaz kandidovať na verejnú funkciu nasledujúcich päť rokov s okamžitou platnosťou. Pre spreneveru európskych peňazí jej vymeral aj štvorročný trest odňatia slobody s dvojročnou podmienkou.
- Zemetrasenie v Mjanmarsku: V regiónoch, ktoré zdecimovalo zemetrasenie, žije približne 20 miliónov Mjanmarčanov. Prírodná katastrofa poškodila predovšetkým Mandalaj, bývalé hlavné mesto barmského impéria. Doteraz zahynulo minimálne dvetisíc ľudí, ale podľa mjanmarských predstaviteľov sa počet mŕtvych zvyšuje každú hodinu. Vláda navyše pokračuje vo vojenskom ťažení proti rebelom.
- Trumpovo tretie funkčné obdobie: Americký Prezident Donald Trump v rozhovore pre televíziu NBC News nevylúčil možnosť, že sa bude usilovať aj o tretie funkčné obdobie v Bielom dome. Ďalší mandát mu zakazuje 22. dodatok ústavy, avšak podľa Trumpa „existujú metódy“ ako dosiahnuť ďalšie štyri roky v úrade. Dodal tiež, že o myšlienke tretieho funkčného obdobia „nežartuje“.
Zo zahraničných webov:
- The New York Times: Partnerstvo: Tajná história vojny na Ukrajine
- The Atlantic: Budúcnosť Ameriky je Maďarsko
- Foreign Policy: Sú Čína a Rusko v Afrike na kolíznom kurze?
Šéf značiek Reserved a Sinsay: Zlodeji kradnú všetko, narastajú konflikty. Po celom Slovensku

Vlani bola prijatá novela Trestného zákona, ktorá dopomohla k tomu, že obchodníci evidujú prudký nárast krádeží. Za „drobnú“ krádež sa považuje prípad, pri ktorom hodnota ukradnutej veci je nižšia ako 700 eur.
Doteraz bola hranica škody násobne nižšia, a to 266 eur. Do augusta 2024 teda platilo, že ak niekto ukradne niečo v hodnote 300 eur alebo viac, hrozí mu trestné stíhanie a väzenie.
Po novom ide o priestupok a najprísnejšou sankciou je pokuta 331 eur. Od februára tohto roka sa síce pokuta zvýšila na 500 eur v blokovom konaní, situácia sa však ani zďaleka nezlepšila.
Konateľ spoločnosti LPP Slovakia Patrik Čanecký, ktorý manažuje značky ako Mohito, Reserved či Sinsay, tvrdí, že krádeže nielenže pribúdajú, ale zlodeji sú čoraz viac odvážnejší a vyhrážajú sa zamestnancom prevádzok. „Krádeže sú jedna vec, ale zvýšil sa počet konfliktných situácií. Dochádza k nim nielen v prevádzkach, ale aj mimo nich,“ tvrdí v rozhovore.
V krátkosti z ekonomiky:
- Dotácie spájajú rovnaké osoby: Nadácia Zastavme korupciu nedávno upozornila na spornú 150-tisícovú dotáciu pre penzión blízky funkcionárke PPA. Tá poskytla firme dcéry svojej funkcionárky dotáciu na penzión, ktorý je v skutočnosti rodinným domom. Pri ďalšom pátraní sa ukázalo, že všetky osoby, ktoré s „penziónom“ pomáhali, dostali tiež štátnu dotáciu.
- Ako EPH získala slovenskú elektrinu: Český veľkopodnikateľ Daniel Křetínský a slovenský milionár Patrik Tkáč prekonali poslednú prekážku na ovládnutie Slovenských elektrární. Európska komisia schválila ich firme Energetický a priemyselný holding prevzatie 66-percentného podielu v najväčšom výrobcovi elektriny na Slovensku.
- Nové pravidlá kúpeľnej liečby: Premýšľate s príchodom teplejších dní, že by ste skúsili preliečiť si ochorenie v kúpeľoch? Zistite si, či na ne máte nárok. V predpisovaní kúpeľnej liečby totiž prišlo od januára tohto roka k viacerým zmenám. Zo zoznamu vypadli niektoré diagnózy, pri ktorých mohol lekár pacienta poslať do kúpeľov.
Vlhová prerušila spoluprácu s Pinim. Ďalšia operácia ju vrátila v liečbe takmer na začiatok

Petra Vlhová vynechala kompletnú sezónu Svetového pohára v zjazdovom lyžovaní, keďže naďalej bojuje s následkami zranenia, ktoré utrpela v januári minulého roka na domácom svahu v Jasnej.
Za posledných takmer 14 mesiacov absolvovala operáciu, proces rekonvalescencie a rehabilitácie, no nepodarilo sa jej vybudovať dostatočnú svalovú a silovú úroveň pre ochranu a sfunkčnenie jej kolena.
V týchto súvislostiach sa Vlhovej tím dohodol s hlavným trénerom Maurom Pinim na prerušení spolupráce a jeho uvoľnení z tímu tak, aby ho neobmedzoval v jeho úspešnej trénerskej kariére.
Vlhovej tím v tlačovej správe uvádza, že napriek dodržaniu všetkých lekárskych odporúčaní a pozitívnym prognózam lekárskeho tímu sa v procese obrovského tréningového úsilia a odhodlania Petry pre čo najrýchlejší návrat a naplnenie očakávaní nevyhol chybným rozhodnutiam.
Billy Bob Thornton pre SME: Učili ma, ako byť silným. Za touto maskou však bývajú komplexy

Nikdy sa neučil hrať, ale presne vedel, čo nemôže urobiť, ak si nechce pokaziť kariéru. Jeho motivácie byť hercom neboli práve ušľachtilé, ale to sa rýchlo zmenilo. Žije v obklopení hereckých kolegov, ale žije inak ako oni, pretože má iné predstavy o šťastí a úspechu.
Po stereotypnej výchove, ktorú dostal pri dospievaní v Arkansase, nepokojných rokoch počas studenej vojny, keď ako mladý človek strácal svoju nevinnosť, a dnešnom chaose, vidí jedinú možnosť, do čoho investovať.
Denník SME mal možnosť sa rozprávať s Billym Bobom Thorntonom ešte začiatkom zimy, keď sa uchádzal o Zlatý glóbus.
Bol rád, že po dlhých rokoch, keď nebolo v móde povedať, že pracuje pre televíziu, znovu dostáva úlohy v seriáloch. Po kultovom Fargu je to Landman, ktorý nakrúcal v prostredí ropných spoločností.
Aréna

Príde o stoličku alebo aj o 12 platov? Nevyzradila kolegom v hnutí Slovensko údaje o vile Kaliňákovcov? Čo sa po rokovaní výboru bude odohrávať? Má strana Za ľudí zmysel? A čo očakáva od ministra Migaľa? Pozrite si rozhovor Jany Krescanko Dibákovej s Veronikou Remišovou.
Podcasty SME
- Dobré ráno: Slovensko má problém, Trumpove clá poškodia automobilky
- Disinfo Report: Na vlastnú päsť a bez krytia štátu. Experti idú po stopách Kremľa na Slovensku
- TECH_FM: Na Marse našli veľké organické molekuly
Karikatúra

Recept dňa

Polievky, sladké jedlá aj slané chuťovky. Vyskúšajte recepty z batatov.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu, na programe je aj návrh na vyslovenie nedôvery ministrovi obrany Robertovi Kaliňákovi
- Podpredseda parlamentu Peter Žiga sa stretne s maďarským ministrom zahraničných vecí Pétrom Szijjártóm
- Rozlúčková návšteva poľského prezidenta Andrzeja Dudu na Slovensku
Dnes v histórii

1. apríla 1945 spustili Američania útok na japonský ostrov Okinava. Išlo o najväčšiu obojživelnú operáciu počas vojny v Pacifiku a zároveň o poslednú veľkú bitku druhej svetovej vojny. Američania ostrov dobyli 22. júna. Počas operácie zahynulo viac ako 12-tisíc amerických a okolo 110-tisíc japonských vojakov a od 70-tisíc do 140-tisíc civilistov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
