Významná firma brata ministra športu Rudolfa Huliaka nedostane 36 miliónov z plánu obnovy. Zdroje SME podozrievajú ministra životného prostredia Tomáša Tarabu, že plán obnovy využil na politický boj.
Robert Kaliňák chce Veroniku Remišovú nielen pokutovať, ale aj odvolať z postu predsedníčky výboru pre nezlučiteľnosť funkcií, čo poslankyňa nazýva „mafiánskou pomstou“. Právnici pritom spochybňujú Kaliňákove závery, že poslankyňa porušila zákon.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo?
- Remišová môže prísť o 48-tisíc eur. Právnici spochybňujú Kaliňákove závery, že porušila zákon
- Lietadlová loď, pontóny a ostrá munícia. Nacvičuje Čína inváziu na Taiwan?
- Podtatranský magnát nahneval celé Slovensko. Dlhy ho priviedli k osobnému bankrotu
- Z akadémie Red Bullu išiel strach. Zničila kariéry, spôsobila traumu, no má aj dva klenoty
- Mazda 6e odhalila ceny, je lacnejšia ako Tesla aj Volkswagen
V hlavnej úlohe Huliakov brat, minister Taraba a 36 miliónov eur. Čo sa pokazilo?

Firma Kronospan, ktorú riadi Daniel Huliak, brat ministra cestovného ruchu Rudolfa Huliaka, ešte vlani uspela so žiadosťou o dotáciu z plánu obnovy na 36 miliónov eur. Vďaka investícii mala vo zvolenskej kotline znížiť produkciu skleníkových plynov vo výrobe.
Peniaze však nedostane. Slovenský Kronospan je súčasťou rovnomenného medzinárodného koncernu so štvormiliardovými ziskami a 15-tisíc zamestnancami. Ministerstvo životného prostredia pod vedením Tomáša Tarabu doteraz nepodpísalo s Kronospanom zmluvu o čerpaní peňazí, hoci s ostatnými úspešnými žiadateľmi tak už urobilo.
Zdroje SME z prostredia rezortu a tiež úradu vlády Tarabu podozrievajú, že vstúpil do procesov prideľovania peňazí z Európskej únie a využil ich na politický boj proti Rudolfovi Huliakovi, ktorý rebeloval proti SNS a koalícii.
Vedenie oboch štátnych úradov sa podľa zdrojov „nadštandardne“ zaoberalo konfliktom záujmov, ktorý mal vyplývať zo súrodeneckého vzťahu Huliakovcov a možnej reakcie Európskej komisie.
Remišová môže prísť o 48-tisíc eur. Právnici spochybňujú Kaliňákove závery, že porušila zákon

Smer chce potrestať opozičnú poslankyňu Veroniku Remišovú rekordnou pokutou vo výške jej ročného platu za porušenie zákona, ktoré však právnici oslovení denníkom SME spochybňujú.
Minister obrany Robert Kaliňák, ktorý v majetkovom priznaní zatajil vilu svojej manželky v Chorvátsku, sa svoje zlyhanie teraz snaží otáčať tak, že zákon porušila Remišová. Tvrdí, že ako predsedníčka výboru pre nezlučiteľnosť funkcií nesmela verejne povedať, že minister vilu neuviedol v neverejnej časti priznania.
Remišová pritom nezverejnila informáciu o tom, že Kaliňákova rodina vlastní vilu. To urobil sám minister, keď nehnuteľnosť pri mori priznal novinárom z Aktualít. Na Kaliňákov podnet začal výbor proti Remišovej na svojom neverejnom zasadnutí konanie.
Jeho výsledkom napokon môže byť, že opozičná poslankyňa bude pri jej minuloročných poslaneckých príjmoch 79-tisíc eur musieť vrátiť štátu 48-tisíc eur. Do pokuty 12 platov sa totiž nezarátavajú paušálne náhrady, ktoré patria poslancom popri ich plate.
Kaliňák chráni rodinu a rodina jeho: Všetci občas čelíme voľbe medzi zákonom a pohodlím rodiny a nie všetci obstojíme na jednotku. Lenže keď politik otvorene kladie zákon (nanajvýš) na druhé miesto za rodinu, hovorí nám, že má ešte jednu rodinu, takú, ktorá ho pred zákonom ochráni, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Šutaj Eštok má dvojaký meter: Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok razí zásadu, že obvinený policajt nemôže vykonávať svoju prácu a má doma čakať na právoplatný rozsudok. V nárokoch na guvernéra Národnej banky Slovenska však Šutaj Eštok taký striktný nie je. Prihlásil sa k tomu, že obvinený Peter Kažimír by mohol na čele NBS pokračovať aj po júni, keď sa mu končí funkčné obdobie.
- Tlak na mimovládky rastie: Predtým zahraniční agenti, teraz lobisti. Poslaneckému návrhu zákona z dielne SNS, ktorý sa mesiace odkladal, vyjadrili ministri súhlas. Návrh vláde predložil premiér Robert Fico, ktorý má podľa svojich slov právo vedieť, kto financuje organizácie vykonávajúce „protivládnu“ činnosť.
- Svedkovia vraždy Tupého: Pojednávanie v kauze vraždy Daniela Tupého ukázalo, že na nábreží bolo v tragický večer viacero náhodných svedkov. Tí už bezprostredne po udalostiach pomerne presne opisovali autá, ktoré boli na mieste činu a v ktorých páchatelia odchádzali preč. Niekto ale celkom úmyselne odklonil v roku 2008 celé vyšetrovanie na piťovcov a už sa nikdy nevrátil k trom motorovým vozidlám.
- Podmienečné prepustenie Černáka: Súd nerozhodol o prepustení na doživotie odsúdeného Mikuláša Černáka na slobodu. Zasadnutie odročil na 20. mája. Znalec z odboru psychiatrie Ivan Dóci na súde uviedol, že nezistil v prípade Černáka žiadnu vážnu duševnú chorobu - psychózu. Na záver vystúpil aj samotný Černák, senát presviedčal, že nie je psychopat a že vie ovládať agresivitu aj emócie.
Lietadlová loď, pontóny a ostrá munícia. Nacvičuje Čína inváziu na Taiwan?

V okolí ostrova Taiwan aktuálne manévruje najmenej trinásť lodí čínskeho námorníctva vrátane lietadlovej lode, okrem nich ďalších desať plavidiel pobrežnej stráže a desiatky lietadiel. Zúčastňujú sa na vojenskom cvičení Strait Thunder-2025A, pri ktorom komunistický režim v Pekingu nacvičuje aj námornú a vzdušnú blokádu ostrova, ktorý považuje za svoje územie, no neovláda ho.
„Spojená blokáda by znamenala použitie našej výzbroje na zabránenie taiwanským separatistom v úniku a zabránenie prísunu zahraničnej pomoci na ostrov,“ cituje denník New York Times generálmajora Meng Siang-čchinga, neoficiálneho hovorcu čínskych ozbrojených síl.
Cvičenie má podľa Menga varovať Taiwan pred dôsledkami reálnej blokády. „Ak Taiwan príde o námorné zásobovacie trasy, jeho domáce zdroje sa rýchlo vyčerpajú a spoločenské zriadenie upadne do chaosu,“ vyhlásil.
NYT v inom texte upozorňuje, že čínsky prezident Si Ťin-pching podľa amerických spravodajských služieb chce, aby čínske ozbrojené sily boli do roku 2027 schopné obsadiť Taiwan. Súčasné vojenské cvičenie má podľa amerických expertov za cieľ Taiwan priebežne zastrašovať, no nemá potenciál prerásť v inváziu.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Pomalší ruský postup: Postup ruských síl na Ukrajine sa už štyri mesiace spomaľuje, tvrdí americký Inštitút pre štúdium vojny. V novembri 2024 postup ruských vojsk dosiahol maximálnu rozlohu 725 štvorcových kilometrov, v marci to bolo takmer o 150 štvorcových kilometrov územia menej ako vo februári. Aj napriek spomaleniu ruské jednotky za uplynulých 12 mesiacov stále postupovali.
- Výzva na sprísnenie sankcií: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval Spojené štáty, aby sprísnili sankcie voči Rusku. Zelenskyj tvrdí, že Moskva porušila dohody, v rámci ktorých obe krajiny na separátnych rokovaniach súhlasili s pozastavením vzájomných útokov na svoju energetickú infraštruktúru.
- 500-percentné clá: Americkí senátori navrhujú uvaliť 500-percentné clá na dovoz z krajín, ktoré nakupujú palivá a urán z Ruska. Clá by sa mali uplatniť vtedy, ak Moskva „odmietne viesť mierové rokovania v dobrej viere s cieľom dosiahnuť trvalý mier na Ukrajine“, ako aj v prípade, ak by Rusko „začalo ďalšie akcie, vrátane vojenskej invázie, ktoré by podkopávali suverenitu Ukrajiny po uzavretí mierovej dohody“.
Zo zahraničných webov:
- RFE/RL: Prešiel už mesiac a Ukrajina stále čaká na koalíciu ochotných
- The Insider: Ministri a oligarchovia: Miliardári s väzbami na ruskú vládu
- Politico: Trump povedal svojmu úzkemu okruhu ľudí, že Musk čoskoro odíde
Podtatranský magnát nahneval celé Slovensko. Dlhy ho priviedli k osobnému bankrotu

Roman Antal je v slovenskom biznise pomerne známe meno. Patrí medzi najvplyvnejších ľudí v podtatranskom regióne, no jeho aktivity majú aj celoštátny presah.
Zviditeľnil sa súdnym sporom, v ktorom od štátu žiadal vyše dvesto miliónov eur, ale aj výstavbou kontroverznej vyhliadkovej veže na Štrbskom Plese.
V posledných rokoch však zažíva zlé obdobie, ktoré korunoval vyhlásením osobného konkurzu. Ten odhalil aj bizarný spor s bratislavským developerom či známe mená, ktoré podnikateľa podporili pôžičkami.
Antalove dlhy sa pohybujú v astronomických výškach. Aktuálne sa pripravuje dražba jeho luxusného sídla vo Svite. Pre INDEX vysvetlil, čo ho do tejto situácie priviedlo.
V krátkosti z ekonomiky:
- Ceny mäsa porastú: Hovädzie či bravčové môže pred Veľkou nocou zdražieť. Súvisí to s dianím na medzinárodných trhoch, ktoré reagujú na slintačku a krívačku. Rozšírila sa z Maďarska na Slovensko a dôsledkom je zatiaľ strata takmer sedemtisíc kusov kráv a teliat, ktoré sa musia utratiť.
- Ďalšie ohniská slintačky: Maďarsko potvrdilo ďalšie dve ohniská slintačky a krívačky, a to v obciach Dunakiliti a Darnózseli neďaleko slovenských hraníc. Nové ohniská sú v rozmedzí medzi prvou a druhou maďarskou farmou výskytu ochorenia. Maďarská vláda povolá na pomoc pri zavedení opatrení proti šíreniu nákazy armádu.
- Možnosť zákazu letov: Ministerstvo dopravy bude môcť obmedziť či zakázať vykonávanie civilných letov v určenej časti vzdušného priestoru aj z dôvodu zabránenia šíreniu nákazlivých chorôb zvierat. Dôvody rezort dopravy navrhol rozšíriť v súvislosti s ochorením slintačky a krívačky. Návrh zmeny zákona o civilnom letectve schválila vláda.
Z akadémie Red Bullu išiel strach. Zničila kariéry, spôsobila traumu, no má aj dva klenoty

Šéf Red Bull Racing Christian Horner priznal, že po ukončení spolupráce so Sergiom Pérezom tím dlho zvažoval meno jeho nástupcu. Napokon zúžil výber na dvoch pretekárov, z ktorých si vybral mladíka s potenciálom do ďalších sezón. Ubehli však iba dve veľké ceny a rakúska stajňa mení svoje rozhodnutie.
Liam Lawson si po neúspešnom úvode sezóny vymení miesto s Júkim Cunodom z Racing Bulls, ktorého čaká debut v top monoposte na domácich pretekoch v japonskej Suzuke. Stanovil tak nový negatívny rekord. Pred ním žiaden jazdec, ktorý sedel v monoposte Red Bull, v ňom nevydržal tak krátko.
V sesterskom tíme Red Bullu spravidla dostávali priestor jazdci z akadémie, ktorých cieľom bolo dostať sa do monopostu dnes už šesťnásobného víťaza Pohára konštruktérov. Takouto cestou si prešli aj oba klenoty Red Bullu. Na štyri tituly Sebastiana Vettela nadviazal nateraz rovnakým zápisom Max Verstappen.
Ich osem titulov robí z akadémie Red Bullu na prvý pohľad veľmi úspešný projekt. Tiež však slúži ako pozlátka, ktorou možno prekryť zahodenie talentu niekoľko desiatok mladých pretekárov. Na čele akadémie je dlhoročný poradca Red Bullu Helmut Marko. Známy je jeho drsný prístup voči mladíkom, ktorých bez mihnutia dokáže vyhodiť, pokiaľ nenapĺňajú jeho očakávania.
Mazda 6e odhalila ceny, je lacnejšia ako Tesla aj Volkswagen

Druhý elektromobil od Mazdy ide do predaja a zachraňuje model 6, ktorý sa už ďalších generácií so spaľovacím motorom nedočká. Aspoň nie v Európe. Značka dúfa, že jej nový liftback s atraktívnym dizajnom osloví majiteľov predošlých sedanov od Mazdy a zároveň pritiahne aj novú klientelu.
Auto je postavené na platforme EPA1 so 400-voltovou architektúrou a pohonom zadných kolies, ktorú vyvinul čínsky Changan a používa ju pri u nás neznámom modeli Deepal L07.
Mazda 6e má na starom kontinente konkurovať najmä autám ako Tesla Model 3 či Volkswagen ID.7, no môže stiahnuť aj záujemcov o BMW i4, Polestar 2 alebo Mercedes EQE.
Cenník novej Mazdy 6e začína na Slovensku pri sume od 44 590 eur pre výbavu Takumi. Tá obsahuje balík pokročilých jazdných asistentov vrátane adaptívneho tempomatu a aktívneho udržiavania v jazdnom pruhu aj sledovania mŕtvych uhlov. Prvé Mazdy 6e by sa mali u predajcov objaviť v priebehu leta.
Aréna

O situácii na ministerstve investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie aj o budúcich straníckych plánoch sa Jana Krescanko Dibáková rozprávala s novým ministrom Samuelom Migaľom a jeho štátnym tajomníkom Radomírom Šalitrošom. Politicky sú v súčasnosti nezaradení a nemajú podporu v parlamente, hovoria však o vlastnom projekte.
Podcasty SME
- Dobré ráno: V polícii máme problém s násilím a zahladzovaním stôp
- Zoom: Zaručené recepty proti bolesti krížov? Vedci ich preverili
- Rutina: Mommy makeovers: Čo zahŕňa chirurgická premena po pôrode a ako sa ženy po plastike cítia?
Karikatúra

Recept dňa

Upečte si pizzu doma. Recepty na cesto, klasické aj nezvyčajné kombinácie.
Dnes očakávame
- Pokračuje schôdza parlamentu
- Súd s bývalým policajným prezidentom Petrom Kovaříkom
- Súd s expolicajtom Mariánom Kučerkom
- Protestný pochod „Nie ruskému zákonu!“ v Bratislave
- Prezident Peter Pellegrini na návšteve Vatikánu
- Rokovanie ministrov zahraničných vecí členských krajín NATO
Dnes v histórii

3. apríla 1948 podpísal americký prezident Harry S. Truman zákon o Marshallovom pláne. V rokoch 1948 - 1952 v rámci tohto plánu poskytli USA západnej Európe pomoc vo výške 13,3 miliardy dolárov (ekvivalent 176 miliárd v roku 2025). Marshallov plán prispel k hospodárskej rekonštrukcii západnej Európy, obnovil priemysel, poľnohospodárstvo a oživil medzinárodný obchod. Stalin zakázal Československu plán prijať.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
