Vo veku 88 rokov zomrel pápež František. Bol v poradí 266. pápežom, zároveň prvou hlavou cirkvi z Južnej Ameriky a prvým jezuitom na tomto poste. V najvyššom úrade rímskokatolíckej cirkvi slúžil vyše 12 rokov.
Šéf poradcov premiéra Roberta Fica a europoslanec Erik Kaliňák hovorí o spojení hlasovania o transakčnej dani s dôverou vláde. Nemusí to byť možné, ale signál pre Andreja Danka je vyslaný.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Oslovil tých, ktorí boli cirkvi vzdialení, konzervatívcom sa nepáčila jeho otvorenosť. Zomrel pápež František
- Povedal alebo nepovedal Erik Kaliňák v TA3 nezmysel? Bič na Danka je sporný
- Bombic do väzby nepôjde, súd návrhu prokurátora nevyhovel
- Najbohatší Poliak skúša expanziu na Slovensko. Zatiaľ je v strate
- Zlé správy pre slovenskú reprezentáciu. Pospíšil neprešiel zdravotnou prehliadkou
- SNG ako inštitúcia nefunguje. Králik to bude mať ťažké, hovorí Vidovencová
Oslovil tých, ktorí boli cirkvi vzdialení, konzervatívcom sa nepáčila jeho otvorenosť. Zomrel pápež František

„Pozvali ste ma na Slovensko, tak som prišiel,“ povedal pápež František prezidentke Zuzane Čaputovej po pristátí na bratislavskom letisku v septembri 2021. To, čo sa nepodarilo niekdajšiemu predsedovi parlamentu Petrovi Pellegrinimu ani exprezidentovi Andrejovi Kiskovi či dokonca Konferencii biskupov Slovenska, dokázala Čaputová.
Jeho otvorenosť svetu sa však nepáčila konzervatívnemu krídlu v katolíckej cirkvi, preto bol aj jedným z pápežov, ktorí ju najviac polarizovali. Otvorene proti nemu vystúpili viacerí vysokí cirkevní preláti. Niektorých z nich pozbavil úradu alebo výhod.
Ako otvorene a neformálne žil, tak tento prvý juhoamerický pápež aj zomrel. V poslednom čase trpel vážnymi zdravotnými problémami, bol viac ako mesiac v nemocnici. V nedeľu ešte krátko pozdravil veriacich pri kázni Urbi et orbi, v pondelok zomrel v dôsledku mozgovej mŕtvice, ktorá viedla ku kóme a následnému nezvratnému zlyhaniu srdca.
Pápež ešte počas života vyjadril žiadosť, aby nebol pochovaný v útrobách Baziliky sv. Petra vo Vatikáne ako väčšina pápežov, ale v Bazilike Santa Maria Maggiore v Ríme. V chráme, ktorý mali vždy vo veľkej úcte jezuiti, ku ktorým patril aj František.
- Čo sa deje vo Vatikáne: Pápež je skutočne mŕtvy. Toto vyhlásenie v latinčine prednesie muž, ktorý bude v najbližších dňoch plniť rolu hlavy cirkvi. Potom sa už vo Vatikáne spustí súslednosť úkonov a zvyklostí, ktorú zakončí až zvolenie nového pápeža.
- Ako prebieha voľba pápeža: Eliminovať vonkajšie vplyvy, osobné sympatie a antipatie, politické záujmy a nechať sa ovplyvniť vnuknutím Ducha Svätého. To je a bolo objektívnym cieľom tzv. konkláve – kolégia kardinálov, dokiaľ sa nezhodnú na mene nového pápeža.
- Kto môže byť novým pápežom: Nové meno pápeža, ktorý nesmie mať viac ako 80 rokov, sa očakáva v nasledujúcich týždňoch. Odborníci však hovoria, že jeho voľbu môžu sprevádzať zmeny. Kardináli sú pri výbere známi svojou tajnosťou. Na verejnosti však už kolujú mená viacerých favoritov.
- Odkaz pápeža Františka: Milióny ľudí si spomenú na niečo, čo povedal. Tí, ktorí ho niekedy videli či počuli vo Vatikáne alebo počas jeho ciest, si túto spomienku uchovajú ako dar, najmä ak pochopili jeho posolstvá. Samozrejme, nájdu sa aj takí, ktorí jeho pamiatku použijú vo svoj prospech spôsobom, aký by on sám určite odmietol, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Významné ústupky Rusku: Trumpov mierový plán pre Ukrajinu obsahuje významné ústupky v prospech Ruska, píše Wall Street Journal. Spojené štáty podľa denníka čakajú na odpoveď Ukrajiny v súvislosti s mierovým plánom amerického prezidenta. Medzi ústupky Rusku má patriť americké uznanie ruskej anexie Krymu z roku 2014 a odmietnutie vstupu Ukrajiny do NATO.
- Koniec mierového úsilia: USA ukončia mierové úsilie, ak v priebehu niekoľkých dní nebude jasné, že je možné vojnu na Ukrajine zastaviť, vyhlásil americký minister zahraničia Marco Rubio, ktorý vo Francúzsku rokoval o možnostiach zastavenia bojov. Rubio povedal, že americký prezident Donald Trump má množstvo ďalších priorít, na ktoré sa musí sústrediť.
- Prímerie je nereálne: Prímerie vo vojne na Ukrajine je v súčasnosti nereálne, uviedol ruský veľvyslanec pri OSN Vasilij Nebenzia. Ukazuje to podľa neho neúspech snáh zastaviť útoky na energetickú infraštruktúru. Moskva a Kyjev sa vzájomne obviňujú z pokračujúcich útokov na energetickú infraštruktúru.
- Čínske zbrane Rusku: Kyjev má informácie o tom, že Čína dodáva zbrane Rusku, vyhlásil prezident Zelenskyj. Vyjadril sa po tom, čo ukrajinské sily zajali dvoch čínskych občanov bojujúcich v ruskej armáde. Zelenskyj nespresnil svoje tvrdenia, no dodal, že Kyjev je pripravený o nich hovoriť aj podrobnejšie.
Zo zahraničných webov:
- The Insider: Veľa sľúbil, málo splnil: Trump musí nájsť obetného baránka za neúspešné mierové rokovania
- Project Syndicate: Trumpových sto dní zlyhania na Ukrajine
- Foreign Affairs: Ako môže Európa odstrašiť Rusko
Povedal alebo nepovedal Erik Kaliňák v TA3 nezmysel? Bič na Danka je sporný

Skutočne sa šéf poradcov premiéra Roberta Fica, europoslanec Erik Kaliňák v relácii TA3 Král na ťahu pomýlil a vyslovil nezmysel? Kaliňák ako jeden z hostí vydania povedal, že vládna koalícia zvažuje spojiť hlasovanie o návrhu na zrušenie transakčnej dane s hlasovaním o dôvere vláde, aby zatlačila na koaličnú SNS a jej predsedu Andreja Danka.
Ten chce v rozpore so záujmami Smeru výrazne okresať transakčnú daň, v čom mu podporu vyjadrili aj opozičné strany. Spojením hlasovania by sa musela SNS rozhodnúť, či podporí zrušenie dane aj za cenu povalenia vlády. Podporenie návrhu by totiž podľa Kaliňákom vysloveného postupu malo mať totiž práve takýto efekt.
Nápad ako prvý nevyslovil Kaliňák, ale ešte skôr minister práce a podpredseda Hlasu Erik Tomáš. Takýmto spôsobom však spojenie hlasovania s dôverou vláde vo vyše 30-ročnej histórii Slovenskej republiky ešte použité nebolo a existujú pochybnosti, či je vôbec možné.
Opozičná SaS Kaliňákovi adresovala posmešný status na facebooku. Tvrdí, že takýmto spojením hlasovania by v skutočnosti došlo k pádu vlády vtedy, ak by koalícia zrušenie transakčnej dane nepodporila.
Podstatnejšie než prípadný Kaliňákov omyl je však význam toho, čo sa snažil vyjadriť – že zdecimovaný vplyv SNS na dianie vo vláde po jej rekonštrukcii pred mesiacom a nízka podpora jej voličov robí z SNS a Danka čoraz menej predvídateľného partnera v koalícii s potenciálom uvrhnúť trojkoalíciu naspäť do krízy.
Bombic do väzby nepôjde, súd návrhu prokurátora nevyhovel

Internetový agresor a extrémista Daniel Bombic bude naďalej trestne stíhaný na slobode, rozhodol o tom Špecializovaný trestný súd v Banskej Bystrici.
„Sudca pre prípravné konanie špecializovaného trestného súdu nevyhovel návrhu prokurátora a prepustil obvineného D.B. zo zadržania na slobodu, keďže nebolo jednoznačne preukázané, že obvinený po prepustení zo zadržania vo februári 2025 porušil zákaz zverejňovať príspevky s nenávistným obsahom,“ uviedla hovorkyňa súdu Katarína Kudjáková.
Rozhodnutie nie je právoplatné. Prokurátor voči nemu podal sťažnosť, o ktorej rozhodne Najvyšší súd 29. apríla.
„Sloboda!!!“, reagoval Bombic po prepustení v príspevku na svojom telegramovom kanáli. Odkázal, že sa vracia naspäť do Bratislavy. „Pokračujem vo svojom stanovisku - neprestanem ani sekundu. Neuhnem ani na krok,“ dodal.
- Reakcia Úradu vlády: Prípad obvineného Daniela Bombica je dôležité sledovať, lebo konečné rozhodnutie o jeho vine alebo nevine bude významne ovplyvňovať výklad hraníc slobody prejavu. Konštatuje to Úrad vlády na margo rozhodnutia sudcu nevziať Bombica do väzby.
- Reakcia polície a prokuratúry: Polícia v reakcii na vyhlásenie Úradu vlády k prípadu obvineného Daniela Bombica deklaruje, že si plní úlohy, ktoré jej určujú zákony, ústava a medzinárodné zmluvy. Generálna prokuratúra považuje za nenáležité, aby Úrad vlády hodnotil postupy prokurátora v predmetnej veci, o ktorej bude ešte rozhodovať Najvyšší súd.
- Gedra by mal brzdiť: Gedra by sa vo vlastnom záujme mal vpratať do kože a zákonných mantinelov. Pretože až sa niekomu bude chcieť vyvodzovať zodpovednosť v zmysle paragrafu 326 Trestného zákona o zneužívaní právomocí verejného činiteľa, málokto bude pre OČTK takou ľahkou a vítanou korisťou ako tento rozdrapený úradníček, píše Peter Tkačenko.
V krátkosti z domova:
- Nové zábery z atentátu na Fica: Doteraz nezverejnené zábery z atentátu na premiéra Roberta Fica zverejnila fínska verejnoprávna televízia. Video ukazuje Fica bezprostredne po streľbe. Na nahrávke počuť päť výstrelov a v momente, keď Fica ochrankári zdvíhajú a podopierajú, aby sa dostal do štátnej limuzíny, vidno aj to, že premiér bol zasiahnutý v oblasti brucha.
- Prednášky o vystúpení z Únie: Europoslankyňa za stranu Smer Judita Laššáková prednáša naprieč Slovenskom. Hlavnou témou je Európska únia, na prekvapenie niektorých účastníkov však na prednáškach otvorene hovorí aj o možnosti vystúpenia Slovenskej republiky z európskeho spoločenstva – a to aj v prítomnosti študentov.
- Zablokované profily ministerstva športu: Spoločnosť Meta zablokovala ešte v polovici marca oficiálne profily ministerstva športu na Facebooku a Instagrame. Následne ich obnovila. Meta denníku SME povedala, že išlo o pochybenie automatizovaného systému, ktorý mylne vyhodnotil, že profily rezortu sú falošné a len sa snažia imitovať stránky ministerstva športu.
Najbohatší Poliak skúša expanziu na Slovensko. Zatiaľ je v strate

Poľské obchodné reťazce sa pri svojej expanzii radi pozerajú na Slovensko. Niektoré na tunajší trh vstupujú pompéznejšie aj s mediálnou kampaňou, ako nedávno Biedronka, iné skôr nenápadne.
Príkladom druhého prístupu je predajca dlažieb, podláh a kúpeľní Nexterio. Na Slovensku pôsobí od roku 2023 prostredníctvom e-shopu a zatiaľ stále len jedinej kamennej predajne v bratislavskom nákupnom centre Korzo v susedstve obchodného domu IKEA.
Nexterio patrí do portfólia najbohatšieho Poliaka Michala Solowowa. Podľa najnovšieho rebríčka magazínu Forbes z roku 2025 sa jeho majetok odhaduje v prepočte na 6,5 miliardy eur.
Predaj na Slovensku zastrešuje eseročka Nexterio Sk so sídlom v Žiline. V roku 2022 ju založila rovnomenná firma z poľského mesta Kielce. Podľa FinStatu v roku 2023 zaznamenala tržby 377-tisíc eur a skončila v 650-tisícovej strate. Finančné výsledky za minulý rok ešte nie sú dostupné.
V krátkosti z ekonomiky:
- Výrobcu Raciolu pochovali finančníci: Heliol, Raciol, Palmarin, Bupi. Výrobky firmy Palma s rozsiahlym priemyselným areálom v širšom centre Bratislavy nájdete v každej slovenskej domácnosti. Oleje či rastlinné nátierky sa tam však už nevyrábajú, jeho majiteľ v ňom chystá výstavbu bytov a kancelárií.
- Investor z mafiánskych zoznamov: Realitný projekt Fizz Park by v Petržalke mohol priniesť rádovo desiatky bytov. Najnovšie od magistrátu získal súhlasné záväzné stanovisko. Zaujímavé je pozadie investora Fizz Parku, ktorý sa zviditeľnil tým, že jeho meno sa v minulosti objavilo na takzvaných mafiánskych zoznamoch.
- Developer zle spočítal plochu projektu: V developerskom svete osobitne platí, že čas sú peniaze. Občas sa však v povoľovacom procese objavia aj kuriózne situácie. Jedna taká nastala pri schvaľovaní projektu Bytový dom BWG, ktorý má vyrásť v Bratislave na ulici K Železnej studienke.
Zlé správy pre slovenskú reprezentáciu. Pospíšil neprešiel zdravotnou prehliadkou

Slovenský hokejista Martin Pospíšil nepomôže slovenskej reprezentácii na MS v hokeji 2025, ktoré sa konajú vo Švédsku a Dánsku. Hráč to potvrdil novinárovi Denníka Šport Tomášovi Prokopovi, ktorý to avizoval na sociálnej sieti.
Podľa jeho vyjadrení neprešiel útočník Calgary Flames zdravotnou prehliadkou vo svojom klube. Potvrdil, že na MS prísť chcel, no celú sezónu ho sužovali zranenia.
Na minuloročných MS bol produktívnym útočníkom. V siedmich zápasoch nazbieral rovnaký počet bodov za tri góly a štyri asistencie. Pred štvrťfinále s Kanadou ho vyradilo zranenie a do súboja nezasiahol. Slovensko reprezentoval aj na olympijskej kvalifikácii v Bratislave, kde si v troch zápasoch pripísal tri asistencie.
Pospíšil bol v tejto sezóne NHL druhý najproduktívnejší Slovák v základnej časti. V 81 zápasoch nazbieral 25 bodov za štyri góly a 21 asistencií, ale tréner Ryan Huska ho chválil najmä za tvrdú fyzickú hru a obetavosť v zápasoch. V 81 zápasoch súperom uštedril až 301 bodyčekov, čím sa vyštveral na tretie miesto v NHL v tejto hernej činnosti.
SNG ako inštitúcia nefunguje. Králik to bude mať ťažké, hovorí Vidovencová

V Slovenskej národnej galérii pracovala ani nie rok. Prijala ju ešte Alexandra Kusá, aby ako krízová manažérka pripravila budúcnosť Kunsthalle, ktorú ministerka kultúry vlani zrušila. Napokon počas svojho krátkeho pôsobenia v SNG zažila štyroch riaditeľov.
V turbulentných časoch, ktoré SNG prežívala posledné mesiace, sa kurátorka a kritička vizuálneho umenia Nina Vidovencová rozhodla kandidovať za šéfku galérie. Chcela upokojiť a stabilizovať situáciu a ako sama vraví, mala podporu odbornej verejnosti. V prvom, zrušenom konaní sa umiestnila na druhom mieste, výsledky z druhého konkurzu zatiaľ oficiálne nemá.
Výberové konanie vyhral výtvarník Juraj Králik. Jeho prvé kroky hodnotí ako zvláštne: na hodinách na budove sa napríklad zastavil čas na 10.00 hodine. „Malo to vyjadrovať, že vtedy prišiel nový riaditeľ SNG. No pre mňa zastavenie času znamená symbolicky akýsi koniec, ako keď v nemocnici vyhlásia nahlas čas úmrtia,“ hovorí.
Králik to bude mať podľa nej veľmi ťažké. „Vstúpil do cudzieho prostredia a bolo by úplne v poriadku, keby po dvoch-troch mesiacoch povedal, že s tým končí. Galéria má totiž bazálne problémy, ktoré sa nahromadili za posledné mesiace a nemyslím si, že pán Králik vie, do čoho ide,“ myslí si.
Aréna

Veľkonočné zvyky sa rokmi menili a rozhodne neplatí, že mali násilnú podobu. V Aréne s Janou Krescanko Dibákovou o zvykoch Veľkej noci hovorila etnologička Katarína Nádaská, ktorá odmieta hru na to, že pravý Slovák musí milovať tradície v ich folklórnej podobe.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Kaliňák škandalózne ukázal influencerovi dôkazy o atentáte
- Ľudskosť: Seriál Adolescence nie je o tínedžeroch, ale skôr o bezradných dospelých
- Klik: Nový Switch ukazuje, ako tarify rozvrátia biznis
- Dejiny: Prežívame konflikt civilizácií alebo len ďalšiu kritickú fázu?
Karikatúra

Recept dňa

Príprava cestovín nemusí skončiť tým, že na špagety vylejete hotovú omáčku z obchodu. Vyberte si z našich chutných receptov s cestovinami.
Dnes v histórii

22. apríla 1915 sa začala druhá nemecká ofenzíva pri západobelgickom meste Ypres vo Flámsku. Nemecko použilo proti britským jednotkám po prvý raz bojové chemické zbrane, konkrétne chlór, zakázané haagskou konvenciou z roku 1907. Jedovatý plyn v priebehu polhodiny vyradil z boja 15-tisíc vojakov, celkovo však počas mesiaca bojov zahynulo asi 100-tisíc vojakov.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
