Premiér Robert Fico uplynulý týždeň zrušil väčšiu časť svojho pracovného programu. Priznal, že následky atentátu ho občas limitujú v práci, no dôrazne odmietol, že by mu bránili vykonávať funkciu predsedu vlády.
O svojom zdravotnom a psychickom stave neinformuje ani mnohých svojich straníkov. Jeho dlhoročný politický súpútnik Ján Richter si musel viackrát pomáhať slovíčkom „asi,“ keď sa snažil odpovedať na otázky k tomu, čo sa deje s premiérom.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Čas na výmenu predsedu v Smere? Richter to odmieta. Čo sa deje s Ficom však presne nevie
- Čo vás je do môjho zdravotného stavu. Politickú nedeľu na Slovensku tvaroval zrána opäť Fico
- V Amerike sa rodí podpora nových sankcií proti Rusku. Slovensko môžu zaskočiť
- Ožije projekt, ktorý zmení dopravu v Bratislave? Mesto už stoplo developera
- Šatan a Országh počítajú absencie. Bez hráčov z NHL bojovali Slováci naposledy o záchranu
- Výstava drahšia ako koncert Netrebko. SNG pod Králikom ukradla koncept pražskej galérie
Čas na výmenu predsedu v Smere? Richter to odmieta. Čo sa deje s Ficom však presne nevie

Ani najdôležitejší člen Smeru v parlamente, predseda poslaneckého klubu strany Ján Richter nevie, v akom zdravotnom a psychickom stave je premiér a predseda strany Robert Fico.
Premiér v utorok necestoval do Spojeného kráľovstva, kde mal rečniť pred študentami Oxfordu. Zrušil aj ohlásený program k Sviatku práce, keď sa napokon nezúčastnil nočnej zmeny v pekárni v Nitre z 30. apríla na 1. mája. Následne sa nezúčastnil ani pracovného programu v Liptovskom Mikuláši.
Richter napriek tomu, že patrí k najdlhšie pôsobiacim politickým súpútnikom Fica si v Sobotných dialógoch STVR musel viackrát pomáhať slovíčkom „asi,“ keď sa snažil odpovedať na otázky k tomu, čo sa deje s premiérom. Z jeho odpovedí je zrejmé, že premiér o svojom zdravotnom a psychickom stave neinformuje ani mnohých svojich straníkov.
Richter odmietol, že by bol v Smere čas na výmenu predsedu strany. Robert Fico vedie Smer nepretržite od jeho založenia už vyše 25 rokov. „V žiadnom prípade,“ reagoval na nutnosť výmeny vedenia strany. Dodal, že je na Ficovom uvážení, aby sám riadil diskusiu o svojom nástupcovi. Fico má podľa Richtera ambíciu viesť Smer aj do ďalších parlamentných volieb, vyhrať ich a zostavovať vládu.
Čo sa to deje s Ficom: Právo na súkromie má každý občan vrátane Roberta Fica. V prípade politikov sa však má verejnosť právo pýtať na zdravotný, fyzický či psychický stav. A to najmä v prípade, keď pretrvávajúce pochybnosti oslabujú dôveru v úrad premiéra alebo jeho problémy ohrozujú samotnú krajinu a jej obyvateľov, píše Jakub Filo.
Čo vás je do môjho zdravotného stavu. Politickú nedeľu na Slovensku tvaroval zrána opäť Fico

Čo je vás do toho. Tak znie odkaz premiéra Roberta Fica verejnosti na otázku k jeho zdravotnému a psychickému stavu, keďže posledný týždeň zrušil väčšiu časť svojho pracovného programu.
„Sú veci spojené s atentátom, ktoré mi niekedy neumožňujú štyri hodiny sedieť v aute. Viac vám nepoviem,“ ohradil sa Fico po otázkach SME, hoci sa na jeho rozpoloženie a schopnosť plnohodnotne vykonávať svoj mandát sťažujú aj koaliční partneri, najmä šéf SNS Andrej Danko.
Premiér zorganizoval na Úrade vlády hodinovú tlačovú konferenciu, na ktorej sa opäť posťažoval na nedeľné televízne politické relácie. Navrhol ich zrušiť tým, že by sa politici všetkých strán dohodli a prestali do nich chodiť. Dovtedy bude každú nedeľu ráno organizovať vlastnú tlačovku, ktorou maratón politických televíznych programov v posledný deň týždňa ešte predlžuje.
V skutočnosti si premiér novým formátom zabezpečuje komunikačnú výhodu, keď témy politického diskurzu v nedeľu nastavuje ako prvý ešte pred tým, než sa v reláciách televízií JOJ, TA3, STVR a Markíza dostanú k slovu jeho politickí oponenti aj partneri.
V krátkosti z domova:
- Ľudí ohrozených chudobou pribúda: V žiadnom štáte Európskej únie nerástlo od pandémie riziko chudoby tak rýchlo ako na Slovensku. Kým priemer toho, aký podiel ľudí v jednotlivých krajinách Únie je ohrozených chudobou, klesol, na Slovensku sa zvýšil o 4,5 percentuálneho bodu. Môže za to jedna z najvyšších inflácií, ale zrejme aj manažment pandémie.
- Dopad transakčnej dane: Na transakčnej dani zaplatia výrobcovia potravín stovky tisíc eur ročne. Snažia sa faktúry združovať a predlžovať ich splatnosť. Odberatelia ich žiadajú, aby im umožnili platiť v hotovosti. Výrobcovia kofoly, piva či tresky opisujú, ako do ich podnikania zasahuje transakčná daň.
- Prepad v rebríčku slobody tlače: Slovensko sa v rebríčku Svetového indexu slobody tlače, ktorý zastrešuje nezisková organizácia Reportéri bez hraníc, ocitlo najnižšie za posledných 15 rokov. Ide už o druhý veľký pád, pričom v roku 2024 kleslo o 12 priečok, ale teraz sa dodatočne prepadlo o ďalších deväť priečok na 38. miesto.
V Amerike sa rodí podpora nových sankcií proti Rusku. Slovensko môžu zaskočiť

Doterajšie neúspechy amerického prezidenta Donalda Trumpa v snahe ukončiť ruskú vojnu proti Ukrajine môžu mať vyústenie, ktoré by zasiahlo aj Slovensko.
Republikánsky senátor Lindsey Graham, považovaný za výrazného prezidentovho spojenca, vyhlásil, že má predbežný súhlas 60 senátorov, aby dokázal v hornej komore amerického kongresu presadiť nový balík sankcií proti Rusku. Senátor dokonca očakával, že by mohol získať až 67 hlasov, čím by dokázal prelomiť aj prípadné prezidentské veto.
Senátor Graham sa so sankčným balíkom pohrával už v apríli, no teraz dokázal získať aj podporu niekoľkých opozičných demokratov vrátane ich senátneho lídra Chucka Schumera. Moskve tak podľa denníka Wall Street Journal vysiela signál, že senát je odhodlaný konať, ak sa Trumpovi nepodarí dotlačiť Moskvu k prímeriu.
Sankcie by mali cieliť na Rusko, ale balík ráta s päťstopercentným americkým clom na tovar dovezený z krajín, ktoré od Ruska nakupujú ropu, zemný plyn, urán či ďalšie komodity. Medzi ne patria aj Slovensko či Maďarsko.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Zostrel lietadiel z mora: Pravdepodobne ide o historicky prvý zostrel bojového lietadla z námorného dronu. Americký server The War Zone s odvolaním sa na informácie od ukrajinských tajných služieb napísal, že Ukrajine sa nad Čiernym morom podarilo 2. mája zostreliť dve ruské bojové lietadlá Suchoj Su-30 strelami vystrelenými z námorných dronov.
- Ústup z mierových rokovaní: USA ustupujú zo svojej účasti na mierových rokovaniach medzi Ruskom a Ukrajinou s cieľom ukončiť vojnu, no nesťahujú sa úplne. Hovorkyňa ministerstva zahraničných vecí Tammy Bruceová povedala, že USA „nebudú sprostredkovateľmi“ v ďalšom procese. Rozhodnutie odráža frustráciu prezidenta USA Donalda Trumpa z nedostatku pokroku medzi Kyjevom a Moskvou v súvislosti s úsilím ukončiť vojnu.
- Zelenského kritika Fica: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj počas návštevy Česka nepriamo kritizoval premiéra Roberta Fica. Zelenskyj povedal, že Ukrajina si veľmi váži podporu Českej republiky, pokiaľ ide o jej európske snahy. Vyjadril ľútosť nad tým, že niektorí európski lídri blokujú tento proces. Podľa neho je to iba preto, že chcú získať lepšie miesto na tribúne na Červenom námestí.
- Zelenského varovanie: Ukrajina nemôže zabezpečiť bezpečnosť politikov, ktorí sa 9. mája v Moskve zúčastnia na oslavách víťazstva Červenej armády nad nacistickým Nemeckom, povedal prezident Zelenskyj. Uviedol, že Ukrajina „nebude hrať hry, aby vytvorila milú atmosféru a umožnila Putinovi 9. mája dostať sa z izolácie“. Fico označil Zelenského slová za vyhrážanie.
Zo zahraničných webov:
- Foreign Affairs: Trump, Ukrajina a limity prezidentského mierotvorného procesu
- The Insider: Ruský uhoľný priemysel sa rúca - a nikto na to nie je pripravený
- Reuters: Irán mal v Sýrii imperiálne ambície. Tajné dokumenty veľvyslanectva ukazujú, prečo sa to nepodarilo
Ožije projekt, ktorý zmení dopravu v Bratislave? Mesto už stoplo developera

Investor z bratislavskej mestskej časti Nové Mesto sa obrátil na magistrát s relatívne bežným projektom. Chcel prerobiť svoju nehnuteľnosť. Dostal však zamietavé stanovisko.
Rozhodnutie hlavného mesta pritom ukázalo, že sa stále počíta s veľkým dopravným projektom, o ktorom sa uvažuje už niekoľko desaťročí. Jeho výsledkom môže byť zmena, ktorá ovplyvní nielen lokalitu mestskej časti, ale aj širšie centrum Bratislavy.
Hlavnou výhradou magistrátu bolo, že plánovaný projekt sa nachádza v území s navrhovanou verejnoprospešnou stavbou: „Rozsah aktuálne nie je možné určiť, ale územná rezerva musí byť zachovaná pre budúcu bezproblémovú projektovú prípravu a povoľovací proces či samotnú realizáciu.“
Touto verejnoprospešnou stavbou je takzvaná severná tangenta Pražská – Jarošova. O severnej tangente, ktorá by mala prepojiť Pražskú a Jarošovú ulicu, sa hovorí už desaťročia a intenzívne sa o nej debatovalo najmä na prelome milénií. Počítalo sa s tým, že odbremení dopravu na úseku Pražská – Račianske mýto o 75 až 80 percent.
V krátkosti z ekonomiky:
- Prehodnotenie transakčnej dane: Daň z finančných transakcií môže byť po istom čase kompletne prehodnotená. Pripustil to v relácii Sobotné dialógy v Rádiu Slovensko predseda poslaneckého klubu Smeru Ján Richter. Koaličná rada sa bude musieť podľa jeho slov zaoberať daňou už v súčasnosti, lebo Andrej Danko a jeho SNS predložili do parlamentu návrh novely zákona.
- Buffett odíde do dôchodku: Investor a filantrop Warren Buffett na stretnutí s akcionármi svojej spoločnosti Berkshire Hathaway nečakane oznámil, že na konci roka odíde do dôchodku. Predstavenstvu spoločnosti 94-ročný miliardár odporučí, aby ho na pozícii generálneho riaditeľa vystriedal Greg Abel, ktorého si už skôr vybral za svojho nástupcu.
- Ruská ekonomika stráca tempo: Ruská ekonomika sa v prvom kvartáli rekordne spomalila. HDP krajiny podľa ruského ministerstva hospodárskeho rozvoja stúpol len o 1,7 percenta, čiže 2,6-krát menej ako v predchádzajúcom štvrťroku. Experti z Centra pre makroekonomickú analýzu a krátkodobé prognózy, ktoré má väzby na vládu, uviedli, že výroba mimo vojenského sektora sa už dostala do recesie.
Šatan a Országh počítajú absencie. Bez hráčov z NHL bojovali Slováci naposledy o záchranu

Vyťahovanie kalkulačiek a rátanie postupovej matematiky sa stalo na Slovensku počas MS v hokeji folklórom. Už tradíciou je aj sledovanie hráčov, ktorí (ne)prídu posilniť reprezentáciu počas prípravných zápasov na samotný svetový šampionát.
Kým v roku 2024 reprezentovalo Slovensko na MS v hokeji až osem hokejistov, ktorí v sezóne odohrali aspoň jeden zápas v NHL, necelý týždeň pred začiatkom šampionátu vo Švédsku a Dánsku figurujú v nominácii len dvaja.
Na súpiske hráčov, ktorí nebudú reprezentovať Slovensko na MS v hokeji 2025, „svietia” predovšetkým hokejisti z NHL. Účasť postupne odriekli všetci, ktorí v aktuálnej sezóne v profilige odohrali viac ako päť zápasov. Jedinými hráčmi v nominácii, ktorí mali v ročníku skúsenosť so zápasmi NHL, sú tak Dalibor Dvorský a Samuel Honzek.
Naposledy hrali Slováci bez hráčov z NHL na svetovom šampionáte v roku 2017. Vedeniu tímu na čele s trénerom Zdenom Cígerom vtedy pre bojkot skupiny hráčov chýbalo až 45 potenciálnych reprezentantov. Fanúšikovia vtedy nerátali matematiku postupu do štvrťfinále, ale scenáre, za akých Slováci nevypadnú z elitnej kategórie.
Výstava drahšia ako koncert Netrebko. SNG pod Králikom ukradla koncept pražskej galérie

Nový riaditeľ Slovenskej národnej galérie Juraj Králik podpísal zmluvu na výstavu známeho fotografa Brucea Webera s názvom My Education. Produkčná spoločnosť Milosh Ltd. Miloša Harajdu zinkasuje za organizáciu 285-tisíc eur, informoval portál Aktuality. Výstava je v pláne od septembra 2025 do januára 2026.
Pre porovnanie, za kritizovaný koncert ruskej opernej divy Anny Netrebko zaplatilo Slovenské národné divadlo 230-tisíc eur.
Koncept, ktorý podľa zmluvy Harajda ponúka, už bol súčasťou výstavy v Prahe. Česká Galerie hlavního města Prahy preto udalosť skritizovala. V stanovisku na svojej webovej stránke píše, že dohoda medzi novým vedením SNG a firmou Milosh Ltd. prebehla bez ich vedomia a súhlasu, navyše s použitím štruktúry a názvu výstavy, na ktorej mala GHMP ideový a kurátorský podiel.
„Verejne a nahlas sa dištancujeme od krokov, ktoré viedli k už uzavretej zmluve. Ak to bude potrebné, naše autorské práva budeme hájiť právnou cestou. Nechceme a nemôžeme byť súčasťou procesu, ktorý formálne legitimizuje to, čo sa momentálne deje v skúšanej slovenskej kultúre,“ uvádza sa v stanovisku GHMP.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Fico ruší program. Ak bude zdravý, v Moskve poslúži Putinovi
- Vertigo: Všetko, čo ste chceli vedieť o filmoch a báli ste sa opýtať
- Klik: Ochranu obetí Trump zneužije ako páčidlo na Zuckerberga
- Rozprávky SME: Superpes Sirius a vynálezca dedo Laco: Ako som vletel do cukrovej vaty
- Dejiny: Ľahostajnosť naša slovenská? Už v 19. storočí sa nad ňou pozastavovali naše politické elity
Karikatúra

Recept dňa

Pikantné, sladké aj zdravé. Vyberte si z našich receptov na výborné vaječné jedlá.
Dnes očakávame
- Premiér Robert Fico sa stretne so zástupcami automobilového priemyslu
- Disciplinárne pojednávanie s prokurátorkou Luciou Pavlaninovou
- Podpis koaličnej zmluvy medzi CDU/CSU a SPD
Dnes v histórii

5. mája 1945 vypuklo Pražské povstanie. Česká národná rada vydala vyhlásenie o konci Protektorátu a prevzatí vládnej a výkonnej moci. Najprv sa konali demonštrácie, ktoré čoskoro prerástli do ozbrojeného odporu. Išlo o najväčšiu z bitiek Českého májového povstania, ktoré podobne ako Pražská ofenzíva vedená Sovietskym zväzom z východného frontu a oslobodenie juhozápadných Čiech americkou armádou pomohli definitívne oslobodiť Československo.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
