Premiér Robert Fico poslúžil vojnovému zločincovi Vladimirovi Putinovi a ruskej propagande počas osláv 80. výročia konca druhej svetovej vojny v Moskve. Je to akt hrdinstva, hovorí o jeho účasti Kremeľ. Samotný Fico označil návštevu Moskvy za „veľký diplomatický úspech“.
Lídri Nemecka, Francúzska, Spojeného kráľovstva a Poľska vyzvali z Kyjeva Putina na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou. Ak ho Rusko neprijme do dnes, môže očakávať „masívne“ sankcie aj zvýšenie pomoci Ukrajine.
V dnešnom vydaní sa dočítate:
- Fico si s Putinom pripíjal na pravdu. V Ľvove zatiaľ diplomati hovorili o tribunáli
- Západní lídri vyzvali Putina na 30-dňové prímerie, ten reagoval vlastným návrhom
- Pochybná dražba, odsúdený exekútor a fiktívny predaj penziónu. Ďalšia kauza Evy Lisovej
- Roky miliónové zisky, teraz obria strata. Chceme agresívne ovládnuť trh, tvrdí výrobca bicyklov Kellys
- Slovensko vyhralo prvý zápas na MS, Regenda zvládol únavu na jednotku
- Viac ako dvadsať mužov povedalo, že ich sexuálne obťažoval. Jeho výstava bude najdrahšia v SNG
Fico si s Putinom pripíjal na pravdu. V Ľvove zatiaľ diplomati hovorili o tribunáli

Takmer dvadsať európskych ministrov zahraničných vecí v piatok položilo kvety na hroby padlých ukrajinských vojakov na Lyčakivskom cintoríne v ukrajinskom Ľvove. Zároveň sa tam diplomati z EÚ, Veľkej Británie aj Ukrajiny dohodli na vzniku špeciálneho tribunálu, ktorý by mal z Haagu stíhať lídrov, ktorí začali alebo priamo podporujú ozbrojenú agresiu proti inému štátu.
O vyše tisíc kilometrov východnejšie zatiaľ na moskovskom Červenom námestí Rusi oslavovali 80. výročie konca druhej svetovej vojny v Európe – za prítomnosti vyše 11-tisíc ruských vojakov, z ktorých najmenej 1 500 sa zúčastnilo aj invázie na Ukrajinu.
S ruským prezidentom Vladimirom Putinom ich sledovali aj lídri viacerých spojeneckých krajín – Číny, Venezuely, Kuby, Zimbabwe či Brazílie. S Putinom a ostatnými lídrami si tam rukou triasol aj premiér Robert Fico – ako jediný líder členského štátu Európskej únie.
Aj keď ho kamery priamo na vojenskej prehliadke nezachytili, na slávnostnej Putinovej recepcii si pripíjal na „slávnu generáciu víťazov, na víťazstvo pravdy a spravodlivosti a na prosperitu našich krajín a národov“. Kým ruská propaganda teraz hovorí o jeho hrdinstve, európski politici ho kritizujú za to, že stojí na zlej strane dejín.
- „Veľký diplomatický úspech“: Stálo za to sem ísť. Je to aj prejav suverénnej slovenskej zahraničnej politiky, povedal o svojej návšteve v Moskve premiér Robert Fico. Na tlačovej konferencii opäť vymenoval štyri stretnutia s lídrami Vietnamu, Brazílie, Číny a Ruska a cestu označil za „veľký diplomatický úspech“.
- Vyčerpané občianske protesty: Vo viacerých slovenských a zahraničných mestách sa opäť konali protestné zhromaždenia. Iniciatíva, ktorá pravidelne každý druhý týždeň zvolávala ľudí na zhromaždenia Slovensko je Európa, po postupne klesajúcich počtoch účastníkov ohlásila, že nateraz išlo v Bratislave o posledný protest a dáva si pauzu.
- Ako oslavoval „suverénny“ Fico: Fico síce môže dookola opakovať, že oslavy v Moskve nemajú nič spoločné s inváziou na Ukrajine, jeho hostiteľ už na začiatku svojho prejavu spomínal špeciálnu operáciu na vyhubenie fašizmu na Ukrajine. Fico patrí do okruhu vplyvu Putina, kde sa suverenita nenosí, píše šéfredaktorka Beata Balogová.
- Európa odchádza bez nás: Symbolickým prihlásením sa k zverstvám, ktoré Putin pácha na Ukrajine, vyťahuje Slovensko z jadra Európy, a to presne v čase, keď sa toto podujalo vytvoriť NATO pri obrane štátov kontinentu. Nikdy nie je dobrý čas znepriateliť si drvivú väčšinu členských krajín EÚ, no Fico si vybral ten najhorší možný, píše Tomáš Valášek.
- Oslava zabíjania Ukrajincov: Ficova cesta do Moskvy má logiku, podobne ako dávalo zmysel Tisovi na jeseň 1944 v Banskej Bystrici vyznamenať nemeckých vojakov za to, že mu prišli na pomoc pri potlačení Povstania. Podobne ako po invázii v roku 1968 malo pre Husáka zmysel povedať, že „ja tento národ zachránim, aj keby mi mal napľuť do očí,“ píše Fedor Blaščák.
Západní lídri vyzvali Putina na 30-dňové prímerie, ten reagoval vlastným návrhom

Európski lídri stojac bok po boku ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského vyzvali ruského prezidenta Vladimira Putina na 30-dňové prímerie, ktoré by malo platiť od pondelka. V prípade, že odmietne, môže očakávať „masívne“ sankcie aj zvýšenie pomoci Ukrajine.
Požiadavku francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, nemeckého kancelára Friedricha Merza, britského premiéra Keira Starmera a poľského premiéra Donalda Tuska podporuje aj Biely dom. Americký prezident Donald Trump sa s európskymi lídrami spojil telefonicky.
Počas symbolickej návštevy Kyjeva politici dodali, že úspešné zloženie zbraní môže „vydláždiť cestu“ pre okamžité rokovania o vybudovaní trvalého mieru. „Prípadný pokus o kladenie podmienok signalizuje zámer natiahnuť vojnu a podkopať diplomaciu,“ uviedol Zelenskyj.
Podľa televízie CNN ide o návrh, ktorý Kremeľ síce vyslovene nemôže ani odmietnuť, ani prijať, ale môže donútiť Rusko k nepríjemnej voľbe, ktorá odhalí „apetít“ ruského prezidenta po „brutálnej“ vojne.
Putin zareagoval návrhom na priame rokovania s Ukrajinou bez akýchkoľvek podmienok 15. mája v Turecku. Podľa Zelenského je pozitívnym znakom, že Kremeľ „konečne začal zvažovať ukončenie vojny“ a je pripravený sa s Putinom osobne stretnúť v Istanbule.
V krátkosti z Ukrajiny:
- Rusko sa hemží vrahmi: Podľa prieskumu nezávislého média Vjorstka bolo od ruskej invázie v dôsledku násilia alebo nezákonných činov vojakov zabitých alebo vážne zranených najmenej 754 Rusov vrátane 196 vrážd, hoci médium odhaduje, že skutočný počet je oveľa vyšší. Sedemdesiatšesť obetí pritom nezabili bývalí väzni, ale radoví vojaci, ktorí sa vrátili z vojny.
- Útoky počas „prímeria“: Počas takzvaného Putinovho prímeria od 8. do 10. mája ruské sily denne v priemere podnikali viac útokov ako v apríli, uviedli vojenskí analytici z DeepState. V prvý deň „prímeria“ ruská armáda podnikla 193 útokov. Na druhý deň ich bolo 196 a na tretí deň 161. V apríli pritom Rusi na fronte v priemere útočili 155-krát denne.
- Strategická nejednoznačnosť: Nemecko prestane zverejňovať podrobné údaje o vojenskej pomoci Ukrajine, vyhlásil nový kancelár Friedrich Merz. Obmedzením informácií o dodávkach zbraní sa má dosiahnuť „strategická nejednoznačnosť“ a zabrániť Rusku získať akúkoľvek strategickú výhodu. Merz sa ešte v opozícii zasadzoval za dodávky striel s plochou dráhou letu Taurus Ukrajine.
Zo zahraničných webov:
- The Economist: Neistota a napätie pred možnými mierovými rokovaniami o Ukrajine
- Foreign Affairs: Falošná eufória Ruska
- Project Syndicate: Akú úlohu zohráva Čína na Ukrajine?
Pochybná dražba, odsúdený exekútor a fiktívny predaj penziónu. Ďalšia kauza Evy Lisovej

„Zistil som závažné protiprávne skutočnosti a podal som oznámenie o skutočnostiach nasvedčujúcich páchaniu závažných trestných činov. Odvtedy doslova bojujem s mne nepochopiteľnou neznalosťou a nezáujmom orgánov činných v trestnom konaní.“
Citát je výňatkom zo zápisnice zo schôdze veriteľov v rámci konkurzu spoločnosti LH Group z Nitry. Zišli sa v apríli 2019, teda pred šiestimi rokmi. Správca Ladislav Bódi na zasadaní referoval o dovtedajšom priebehu konkurzu, ktorý sprevádzalo viacero čudných okolností.
Jednou z hlavných postáv v kauze je súčasná šéfka Agentúry štátom podporovaného nájomného bývania Eva Lisová. Podstatou boli podvodné snahy o získanie budovy malého penziónu, ktorý jej rodina v minulosti cez firmu LH Group v Nitre prevádzkovala.
Až v novembri minulého roka dosiahol správca Bódi na súde rozhodnutie o tom, že penzión bol z konkurzu v podstate vytiahnutý nezákonným spôsobom. Na pokyn súdu ho vrátili späť, predali, a veritelia sa konečne dostali k peniazom.
V krátkosti z domova:
- Prevost často navštevoval Slovensko: Nový pápež Lev XIV. bol ešte ako kardinál Robert Prevost dlhé roky celosvetovým predstaveným rehole augustiniánov a opakovane navštívil Slovensko. Aj na na začiatku budúceho mesiaca mal prísť do Košíc, aby slúžil omšu pri okrúhlom výročí augustiniánov na Slovensku. Ich predstavený vraví, že stále nie je vylúčené, že nový pápež na Slovensko príde.
- Chalupári ovplyvňujú voľby: Účelové prihlasovanie sa na trvalý pobyt pred komunálnymi voľbami môže byť obvyklejšie, ako sa zdá. Umožňuje to zákon, ktorý stanovuje ako podmienku pre účasť vo voľbách iba trvalý pobyt a nič iné sa neskúma. Denník SME našiel viacero takýchto obcí. V dvoch príchod nových obyvateľov mohol mať vplyv na výsledok volieb.
- Podujatia na výročie atentátu: Strana Smer chystá 15. mája viaceré podujatia, vrátane veľkého stretnutia v Handlovej, ktoré sa majú venovať stavu v spoločnosti a riziku zvyšovania napätia i polarizácie v dôsledku politického diania, oznámil premiér Robert Fico. Osloví aj predsedov politických strán s návrhom presunúť účasť v nedeľných televíznych politických reláciách na dni pracovného týždňa.
Roky miliónové zisky, teraz obria strata. Chceme agresívne ovládnuť trh, tvrdí výrobca bicyklov Kellys

Roky sa im darilo a zisky počítali v miliónoch. Vlani sa však prepadli do vysokej straty. Pre výrobcu bicyklov Kellys Bicycles bol rok 2024 z finančnej stránky jedným z najhorších v histórii. Firma z Veľkého Orvišťa pri Piešťanoch patrí medzi najväčších výrobcov bicyklov na Slovensku. Stojí za ňou rodina Petra Divinca, ktorý začal v brandži podnikať pár rokov po Nežnej revolúcii.
Jeho syn Michal Divinec a dcéra Martina Joshi od svojho otca prevzali žezlo vo vedení v roku 2019. Vďaka šialenému nárastu dopytu po bicykloch počas pandémie posunuli súrodenci značku míľovými krokmi vpred po finančnej i strategickej stránke.
Výsledkom bolo, že Kellys Bicycles sa vo viacerých po sebe idúcich rokoch výnimočne darilo a v roku 2022 sa firma stala aj víťazom biznis ceny FéliX v kategórii Rodinná firma roka. Odvtedy sa toho veľa zmenilo. Trh s bicyklami sa zabrzdil a doplatil na to aj Kellys.
Firma zaznamenala za minulý rok rekordnú stratu 4,3 milióna eur. Ide pritom o prvú stratu od roku 2016. Zisky Kellys sa od pandémie v roku 2020 hýbali každoročne v rozmedzí od troch do takmer piatich miliónov eur. Šéf firmy Michal Divinec verí, že kríza na cyklotrhu môže firmu zoceliť, pretože otvorila možnosti, ako ukradnúť konkurencii značiek zo západnej Európy časť trhového koláča.
V krátkosti z ekonomiky:
- Medcentrum mieri do dražby: Rodina Albiniovcov v roku 2019 otvorila v Piešťanoch nové zdravotnícke zariadenie Medcentrum. Pomohol jej pritom aj lekárnický gigant Unipharma. Projekt bol splnením sna, posledné udalosti však ukazujú, že sa zmenil skôr na nočnú moru. Unipharma si totiž začala uplatňovať záložné právo.
- Rekonštrukcia námestia v Ružinove: Keď sa v roku 2017 developerská firma Elite Holding chystala v bratislavskej mestskej časti Ružinov revitalizovať námestie na Ulici Ivana Horvátha, obyvatelia sa proti nemu ohradili. Nepáčil sa im rozsah projektu ani zásah do okolitého prostredia. Teraz spravil developer v projekte niekoľko zmien.
- Deflácia v Číne: Čínsku ekonomiku aj napriek opatreniam na podporu spotreby ohrozuje deflácia. V apríli sa znížili spotrebiteľské ceny aj ceny výrobcov, ktorých pokles bol najprudší za šesť mesiacov. To signalizuje, že Peking zrejme bude musieť prijať ďalšie stimuly.
Slovensko vyhralo prvý zápas na MS, Regenda zvládol únavu na jednotku

Po hladkej prehre v úvodnom súboji na majstrovstvách sveta 2025 s výberom domáceho Švédska si slovenská hokejová reprezentácia pripísala do tabuľky prvé tri body. Zverenci trénera Vladimíra Országha zdolali výber Slovinska 3:1.
Slováci boli strelecky aktívnejší a súpera prestrieľali 39:18. V tabuľke sa posunuli na 5. pozíciu. „Dôležité víťazstvo do ďalších bojov a psychickú pohodu. Nebolo to jednoduché. Strelili sme góly, ale v tretej tretine sme si to skomplikovali. Prestali sme strieľať, podržal nás však brankár Hlavaj,“ povedal po zápase tréner Országh.
Do zostavy Slovenska pribudli pred zápasom Pavol Regenda a Samuel Kňažko. Obaja hráči výraznou mierou prispeli k prvému víťazstvu na šampionáte. Regenda bol vyhlásený za najlepšieho hráča zápasu.
„Čakal som, že to bude horšie. My Slováci si vieme sťažiť zápasy. Spravili sme nejaké chyby, ktoré Slovinci využívali. Každým zápasom to však bude lepšie, viac sa zohráme. Chvalabohu, že sme dnes hrali o dvanástej a budeme mať čas na regeneráciu,“ povedal po zápase Regenda.
Viac ako dvadsať mužov povedalo, že ich sexuálne obťažoval. Jeho výstava bude najdrahšia v SNG

Madonna, ktorá dáva bozk vlastnému odrazu v zrkadle, či detail tváre Nelsona Mandelu. Ale aj množstvo fotografií, ktoré zachytávajú mladých mužov vo vyslovene erotických pózach. Vynárajú sa z vody alebo nahí letia vzduchom počas akrobatických skokov.
Americký fotograf Bruce Weber, ktorého fotografie budú vystavené v rámci najdrahšej výstavy súčasného umenia v histórii Slovenskej národnej galérie, vždy chcel, aby z jeho fotiek išla erotizujúca energia.
To, či ju bude schopný na fotkách zachytiť, testoval na modeloch pomocou „dychových a energetických cvičení“, ktoré napokon viedli k dotykom na genitáliách. V posledných rokoch preto Webera viac ako dvadsať modelov obvinilo zo sexuálneho obťažovania a zneužívania svojho postavenia.
Tri prípady sa stali predmetom súdnych sporov. Všetky sa skončili mimosúdnym vyrovnaním bez toho, aby bol Weber uznaný za vinného alebo nevinného. Hlasy, ktoré vravia, že Weber prácu dával na základe toho, či boli modeli ochotní tráviť s ním čas osamote, vyzliecť sa pred ním aj mimo fotografovania a mať s ním intímny pomer, sa však stále ozývajú.
Rozhovory ZKH

Prečo s ním nikto nechce spolupracovať? Nemal by ubrať z útočného slovníka, ak chce byť v budúcnosti s opozičnými stranami v koalícii? Čo hovorí na kritiku policajtov NAKA, že ako premiér nemal politicky komentovať ich prácu? Pozrite si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Igorom Matovičom.
Podcasty SME
- Dobré ráno sobota: Fico ukázal kam patrí - medzi diktátorov
- Vertigo: Surf namiesto bejzbolky. Nicolas Cage a jeho voľný pád šokuje v kinách
- Dejiny: Kolaboráciu s nacistami si obyčajní ľudia ospravedlňovali vykosteným kresťanstvom
- Disinfo Report: Prostitúcia, úžerníctvo a infiltrácia štátu. Šokujúca investigatíva o Nočných vlkoch v ČR
- Rozprávky SME: Superpes Sirius a vynálezca dedo Laco: Ako som sa stal tigrom
Karikatúra

Recept dňa

Balzamikové kurča, fajitas či kuracie pirohy. Vyberte si z našich receptov s kuracím mäsom.
Dnes očakávame
- Študentský protest „O nás bez nás“ za zachovanie verejnoprávneho charakteru STVR
- Rada STVR vypočuje kandidátov na funkciu generálneho riaditeľa STVR
- Súd s podnikateľom Michalom Suchobom v kauze IT tendrov
- Slovenskí hokejisti nastúpia na MS proti výberu Rakúska
Dnes v histórii

12. mája 1926 preletela šesťčlenná posádka pod velením objaviteľa južného pólu Roalda Amundsena vzducholoďou Norge ponad severný pól. Posádka vzducholode bola prvá, ktorá preukázateľne dosiahla severný pól. Výprava taktiež ukázala, že na severe nie je pevnina, ale len more. Do tej doby nebola existencia jedného či druhého preukázaná.
Ďakujeme, že ste časť svojho rána strávili so SME. Uvidíme sa opäť zajtra.
Chcete pravidelne dostávať Ranný brífing SME e-mailom? Prihláste sa na odber jedným klikom.

Beata
Balogová
