Ešte predtým, ako začali z účtov sťahovať transakčnú daň, museli banky investovať stovky miliónov do systému, ktorý by to dokázal urobiť. Bolo to tiež expresne rýchlo. Za pol roka urobili a spustili systém, o ktorom si doteraz nie sú isté, či sa nebude meniť.
Životné poisťovne zase prišli o peniaze na investovanie. Pri niektorých operáciách si stále nie sú isté, či sa na ne daň vzťahuje.
Po prvom mesiaci, odkedy podnikatelia na Slovensku začali platiť transakčnú daň, oslovil denník SME firmy z rôznych odvetví priemyslu a služieb s otázkami o vplyve transakčnej dane.
Daň 0,4 percenta stiahne banka podnikateľovi z účtu pri prevode peňazí na iný účet. Strop za jeden prevod je 40 eur. Toľko firmy zaplatia pri platbe asi 10-tisíc eur. Daň pri výbere z bankomatu je stanovená na 0,8 percenta a nemá hornú hranicu.
Minister financií Ladislav Kamenický zo Smeru odhadol, že do štátnej kasy by nová daň mala priniesť 700 miliónov eur.
„V tomto okamihu je transakčná daň nezrušiteľná, prináša taký objem peňazí, bez ktorých si nevieme predstaviť konsolidáciu,“ povedal o nej koncom apríla premiér Robert Fico zo Smeru.
Veľká anketa o dani z finančných transakcií:
- Aký praktický dosah má zatiaľ transakčná daň na vaše podnikanie?
- Je niečo, pri čom vidíte najväčší problém s platením transakčnej dane?
- Budete prijímať nejaké opatrenia, aby ste zmiernili dosah transakčnej dane? Aké?
Na otázky o transakčnej dani odpovedajú zástupcovia spoločností ČSOB banka, Allianz – Slovenská poisťovňa, Fio banka, Generali poisťovňa a tiež Slovenská banková poisťovňa, ktorá zlučuje všetky banky pôsobiace na Slovensku.
Zuzana Fečová, hovorkyňa, Československá obchodná banka (ČSOB)
1. Banka je transakčnou daňou zasiahnutá rovnako ako ostatní podnikatelia, a je teda povinná ju platiť. Zároveň za relatívne krátky čas šesť mesiacov musela vybudovať mohutný systém na výber a správu tejto dane.
Len na ilustráciu, bežne sa projekty podobného rozsahu budujú v horizonte deväť až dvanásť mesiacov pri vopred daných nemeniacich sa podmienkach.
2. Najväčšia náročnosť bola v potrebe rýchlej implementácie. Zároveň sme do jej zavedenia museli investovať významné množstvo finančných prostriedkov vzhľadom na technickú náročnosť tejto zmeny a dosahy na naše systémy, aby sme ako banka vedeli daň podľa zákona zúčtovať.
3. Nateraz je predčasné hovoriť o opatreniach na zmiernenie, naša banka bude prvý raz daň z finančných transakcií zúčtovávať v júli.
Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie, Allianz – Slovenská poisťovňa
Transakčná daň zasiahla všetky procesy v rámci poisťovne, od správy platieb poistného na poistných zmluvách cez výplaty poistných plnení klientom za poistné udalosti, výplaty provízií obchodníkom, ďalej zaistenie, investície, nevynímajúc ani interné náklady poisťovne, ako sú mzdové náklady zamestnancov či úhrady faktúr dodávateľom.
Vo všeobecnosti sú všetky podnikajúce subjekty vplyvom transakčnej dane nútené držať vyššie hotovostné prostriedky na bankových účtoch, čo ich môže obmedzovať, keďže tie sa mohli ďalej investovať a prinášať výnos.
Efekt transakčnej dane nie je možné eliminovať úplne. Zmierniť negatívny efekt môže agregácia platieb či centralizácia bankových účtov.
Daniela Gilányi, hovorkyňa, Slovenská banková asociácia
Daň z finančných transakcií významne zaťažila banky a zasiahla ich viacnásobne.
Ako každý podnikateľský subjekt sú banky povinné z debetných transakcií odvádzať daň, no zároveň ako platitelia mali veľmi náročnú implementačnú povinnosť. Banky museli upraviť svoje systémové informačné systémy a prispôsobiť svoje procesy novej legislatíve.
Implementácia si vyžiadala za sektor mnohomiliónové investície do informačných systémov, nezanedbateľné sú aj vyvolané prevádzkové náklady. Výšku nákladov determinuje nielen časové hľadisko, ale aj komplexnosť legislatívy (napr. množstvo výnimiek) a aj nedokonalý legislatívny proces.
Samotná finančná správa len v súvislosti s touto daňou odhadla svoje implementačné náklady v horizonte štyroch rokov na viac ako 1,2 milióna eur, pričom výber dane, kontrolu správnosti výpočtu dane a reklamácie dane znášajú banky.
Polročná implementačná lehota (od schválenia zákona) bola s ohľadom na komplexnosť problematiky pre väčšinu bánk nedostatočná. Dodatočné náklady na implementáciu výrazne znížia investície na rozvoj plánovaných bankových služieb.
Banky ako podnikateľské subjekty sú, samozrejme, aj daňovníkmi novej transakčnej dane – týka sa to bežných administratívnych výdajov, akými sú platby za tovary a služby dodávateľom, ale aj miezd zamestnancom. Bankový sektor tak len v súvislosti s výplatou miezd odvedie na novej dani odhadom viac ako dva milióny eur ročne.
Jozef Daňo, marketing, Fio banka
Priebežne analyzujeme situáciu a sledujeme vývoj v súvislosti s transakčnou daňou.
Fio banka nemá v úmysle kompenzovať vzniknuté náklady zvyšovaním poplatkov. Aj naďalej sa budeme zameriavať na poskytovanie bezpoplatkových služieb, a to vrátane osobného a podnikateľského účtu bez poplatkov a bez podmienok.
Catherine Černochová, špecialistka externej komunikácie, Generali Poisťovňa
Poisťovníctvo patrí medzi sektor s vysokým daňovým zaťažením, ktoré je výrazné aj bez ďalších dodatočných poplatkov. Transakčná daň v tomto smere predstavuje pre poisťovňu ďalšiu nákladovú položku, ktorá zároveň priniesla aj vyššiu administratívnu záťaž, najmä v oblasti daňovej agendy.
Problematická sa postupne ukazuje aj v praxi. Pri niektorých operáciách nie je stále úplne jasné, či sa na ne daň vzťahuje, alebo nie.
Čo povedali k dani firmy z iných sektorov?