Slovenské minerálky sú cenný artikel, no ich export je logisticky a finančne náročný.
[content type="img" render-type="pressphoto" title="" src="https://m.smedata.sk/api-media/media/image/sme/3/57/5795653/5795653.jpeg?rev=2" author="" longread-pos="full"]Slovensko má veľké zásoby kvalitnej podzemnej vody a na takej malej rozlohe takmer 1600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd. FOTO: FOTOLIA[/content]
Slovenské minerálky sú cenný artikel, no ich export je logisticky a finančne náročný.
TEXT: Boris Vanya
[content type="longread-pos" pos="left"]
Lucia Tomišová, šéfka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd.
[/content]
Napriek tomu, že sa Slovensko pýši pestrou škálou minerálok a pramenitých vôd, z okolitých krajín pijú menej vody už len v Česku. A na našich stoloch sa často nalieva do pohárov voda z cudziny. „Rozhodnutie je vždy na samotných prevádzkovateľoch reštauračných zariadení, či prejavia lojalitu k slovenskej značke minerálnej vody a zaradia ju do svojej ponuky,“ hovorí Lucia Tomišová, šéfka Asociácie výrobcov nealkoholických nápojov a minerálnych vôd.
Je Slovensko skutočne vodnou veľmocou alebo je to mýtus?
Slovensko má veľké zásoby kvalitnej podzemnej vody a na takej malej rozlohe takmer 1600 rozličných prameňov minerálnych a termálnych vôd. Prvé zmienky o nich siahajú až do obdobia rímskych légií na našom území. Pojem vodná veľmoc Slovensku patrí právom.
Aké sú zásoby minerálnych prameňov či pramenitej vody v porovnaní s inými krajinami?
Vieme porovnať uznané zdroje minerálnych vôd. Každý zdroj minerálnej vody predtým ako sa napĺňa do obalu, musí byť uznaný svojou krajinou. Zoznam uznaných minerálnych vôd je zverejnený v Official Journal EÚ, kde sa pravidelne aktualizuje. Podľa neho je napríklad na Slovensku 23 zdrojov, v Českej republike 10, v Chorvátsku 5 a vo Fínsku 1, v Španielsku 63, vo Francúzsku 83 a v Nemecku 883 zdrojov, čo však neznamená, že sa všetky aj reálne plnia do spotrebiteľského obalu, hoci sú krajinou oficiálne uznané.
Koľko slovenských podzemných prameňov s minerálnou a pramenitou vodou sa využíva na komerčné účely?
Pramenitých vôd je aktuálne na trhu približne 20. Plnia sa však aj privátne značky pre obchodné reťazce a balené pitné vody, takže toto číslo sa priebežne mení.
Čo s ostatnými prameňmi? Neoplatí sa ich plniť pre vysokú konkurenciu na trhu alebo čo odrádza potenciálnych záujemcov?
Nie z každého zdroja sa dá plniť. Prameň sa najprv niekoľko rokov pozoruje, aby sa preukázala stálosť jeho zloženia, výdatnosť, potom príde na rad jeho uznanie, povolenie využívať zdroj a schválenie účelu použitia, čo je niekoľkoročný proces. Následne treba investovať nemalé peniaze do plniacej linky, značky a podpory predaja. Trh s minerálnymi vodami u nás je nasýtený a ísť na trh len s čistou vodou ako jediným produktom je riskantné.
Aký podiel na domácom trhu majú slovenské minerálky a pramenité vody v porovnaní so zahraničnými?
Slovenské minerálne a pramenité vody sú jednou z najzastúpenejších slovenských potravín na regáloch a podľa posledných prieskumov GFK majú 59 % zastúpenie, ale vzhľadom na ich potenciál a význam to nie je vysoké číslo. V segmente vôd predstavovali privátne značky v minulom roku približne 22 % a nie všetky sú slovenského pôvodu. Zo zahraničných výrobcov sa na slovenskom trhu výraznejšie presadzujú len výrobcovia z Česka.