SME
Utorok, 28. marec, 2023 | Meniny má Soňa

Slovensko eviduje 21 nakazených koronavírusom, štát prijal tvrdé opatrenia (minúta po minúte)

Počas dňa potvrdili jedenásť nakazených.

Načítavam video...

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Dianie sme sledovali minútu po minúte

21:37 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. O situácii v súvislosti s koronavírusom na Slovensku i vo svete vás budeme informovať aj v piatok.

21:35 Koronavírus zatvára Slovensko, v nákupných centrách budú otvorené len potraviny, drogérie a lekárne. Prečítajte si, ako koronavírus ovplyvnil krajinu.

SkryťVypnúť reklamu

21:08 Katolícke kostoly v Ríme budú zatvorené do 3. apríla, dôvodom je pandémia.

Vikár rímskej diecézy Angela De Donatisa vo vyhlásení špecifikoval, že prístup ku kostolom rímskej diecézy a k akýmkoľvek cirkevným objektom, ktoré sú prístupné verejnosti, je pre všetkých veriacich zakázaný. Veriaci budú podľa vikára oslobodení od povinnosti zúčastňovať sa na sviatostiach.

21:05 V súvislosti s koronavírusom zasadal krízový štáb v Poprade, ktorý zvolal primátor Anton Danko. Vedenie mesta prijalo viaceré opatrenia.

"Samospráva zatvára základné školy od 13. marca, ktoré sú v jej zriaďovateľskej pôsobnosti. Materské školy a detské jasle budú zatvorené od 16. marca na 14 dní," uviedla hovorkyňa mesta Jarka Hlaváčová.

20:39 Počet úmrtí v Taliansku dosiahol 1016 a nakazených je viac ako 15-tisíc ľudí.

SkryťVypnúť reklamu

Počet úmrtí sa za posledných 24 hodín zvýšil o 189. Počet potvrdených prípadov nákazy dosiahol 15 113.

20:34 Žena z Veľkých Uheriec v okrese Partizánske, u ktorej testy potvrdili ochorenie COVID-19, dodržala karanténny postup a nebola s nikým v kontakte. Večer o tom informoval na sociálnej sieti primátor Partizánskeho Jozef Božik. Žena je hospitalizovaná vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne.

20:03 Nemocnice Svet zdravia v Rimavskej Sobote a Rožňave zatiaľ nerušia žiadne operácie. Pripravujú sa však aj na prípadný výnimočný pandemický stav. Informovala o tom komunikačná špecialistka siete SZ Jana Fedáková.

19:38 V súvislosti so šírením nákazy novým koronavírusom v krajine je nemocnica v Starej Ľubovni podľa jej riaditeľa Petra Bizovského nedostatočne pripravená.

SkryťVypnúť reklamu

"My nemáme pomôcky pre našich zamestnancov, chýbajú respirátory, ochranné odevy, štíty a dokonca aj jednoduché rúška, ktorými by mal disponovať každý zamestnanec," uviedol riaditeľ Ľubovnianskej nemocnice.

19:29 Vlakový a autobusový dopravca RegioJet na základe štvrtkového nariadenia vlády ČR a tiež opatrení vlády SR prerušuje predaj a prevádzku svojich medzinárodných vlakových a autobusových spojov, a to zatiaľ do 5. apríla.

Posledné vlakové a autobusové spoje do väčšiny krajín pôjdu v piatok tak, aby sa ešte pred polnocou vrátili späť do Česka.

19:27 Mimoriadne opatrenia prijalo aj mesto Trenčín. Zatvára školy, škôlky aj mestský úrad.

Materské a základné školy v Trenčíne zostanú zatvorené už od zajtra, výrazne obmedzená bude aj činnosť mestského úradu. Mesto už uzavrelo Centrá voľného času, trhovisko, Zimný štadión Pavla Demitru alebo mestskú športovú halu.

SkryťVypnúť reklamu

„Od zajtra zatvárame školy a škôlky, v tejto chvíli to v Trenčíne aj s víkendmi nebude na 14 dní, ale na 17 dní. Je to definitívne rozhodnutie,“ informoval po zasadnutí krízového štábu primátor Trenčína Richard Rybníček.

19:21 Klientka zariadenia pre seniorov v Komárne, ktorú s podozrením na nákazu novým koronavírusom odviezli v stredu na vyšetrenie do Nitry, nemá ochorenie COVID-19. Test je negatívny, 82-ročnú pacientku liečia na príznaky pneumónie. Jej stav je stabilizovaný, informovala komárňanská radnica.

19:18 Železnice Slovenskej republiky od piatka od 7.00 h zastavujú medzinárodnú osobnú dopravu. Potvrdil to hovorca Michal Lukáč.

"Znamená to, že od 7.00 h nebudú vypravené žiadne vlaky do zahraničia a žiadne ani nebudú vpúšťané na územie SR," priblížil.

SkryťVypnúť reklamu

19:16 Klinika infektológie a geografickej medicíny Univerzitnej nemocnice Bratislava má štyri nové život zachraňujúce prístroje na umelú pľúcnu ventiláciu.

Prístroje budú aj s ostatnými, ktoré už nemocnica má, slúžiť predovšetkým pacientom, u ktorých sa potvrdila prítomnosť koronavírusu a v prípade zhoršenia ich zdravotného stavu.

18:51 Od piatka zatvára mesto Banská Bystrica okrem všetkých škôl vrátane jaslí i základné umelecké školy a centrá voľného času vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti. Zároveň vyzýva zriaďovateľov neštátnych škôl a školských zariadení, aby postupovali rovnakým spôsobom.

18:40 Európa aj ďalšie štáty pritvrdzujú a obmedzení je čoraz viac.

Pozrite si prehľad opatrení, ktoré vo štvrtok zaviedli krajiny v Európe aj vo svete a koľko majú aktívnych prípadov nákazy ochorením Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

18:36 Stručný popis potvrdených chorých na COVID-19:

 • žena, Bratislava, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
 • žena, Hviezdoslavov, domáca izolácia, nakazená v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
 • muž, Vysoká pri Morave, domáca izolácia, nakazený v priamom kontakte s pacientom s koronavírusom,
 • muž, Humenné, hospitalizovaný na KIGM UNB Kramáre, cestovateľská anamnéza Maldivy
 • žena, Veľké Uherce, hospitalizovaná vo FN TN, pôvod nakazenia je v štádiu epidemiologického vyšetrovania.

18:30 Pribudlo ďalších päť pozitívnych nálezov na koronavírus. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva zdravotníctva, Zuzana Eliášová.

"Na Slovensku máme aktuálne spolu 832 vzoriek negatívnych a 21 pozitívnych. Dnes tak pribudlo spolu 11 pozitívnych prípadov," napísala Eliášiová.

SkryťVypnúť reklamu

17:56 Posunutie termínu písomných maturít ovplyvní aj ich ústnu časť.

Externá časť a písomná forma internej časti maturitnej skúšky v školskom roku 2019/2020 sa presúva na obdobie od 31. marca do 3. apríla.

Náhradný termín pre žiakov, ktorí sú v tomto období práceneschopní, alebo boli v karanténe, sa presúva na obdobie od 15. apríla do 20. apríla.

"V nadväznosti na túto skutočnosť sa mení aj termín internej časti maturitnej skúšky, teda ústne maturity a presúvajú sa na obdobie od 1. júna do 19. júna," uviedlo ministerstvo školstva.

17:48 Krajské samosprávy obmedzeniu prímestskú autobusovú dopravu. Šéfovia samospráv tiež presadzujú posilnenie sanitiek, ktoré sú schopné robiť mobilné odbery.

17:35 Každý Nór, ktorý vycestoval do cudziny po 27. februári, musí zostať na 14 dní v domácej izolácii.

SkryťVypnúť reklamu

Minister zdravotníctva Bent Hoie vyzval občanov, aby do zahraničia cestovali len v nevyhnutných prípadoch a obmedzili aj cestovanie v rámci mesta či krajiny.

17:28 Mestský sociálny podnik v Snine začal vyrábať rúška. K dispozícii budú od utorka 17. marca.

17:12 Zoologická záhrada v Bojniciach zostane od piatka (13.3.) do odvolania pre hrozbu šírenia nového koronavírusu zatvorená.

16:52 Ďalšie opatrenia v Prešove zasiahnu školy, nemocnicu aj dopravu.

16:50 Školy v Košiciach budú od piatka zatvorené, verejnosť má zákaz vstupu na magistrát.

16:36 Prezidentka Čaputová vyzýva ľudí, aby boli zodpovední. Ignorovaním odporúčaní môžu podľa nej ohroziť iných.

"Na paniku a beznádej nie je dôvod," povedala prezidentka. Vyzvala politikov, aby sa vyhli osobným sporom. Podľa nej je hlavnou úlohou zabezpečiť zdravotníkom všetko čo potrebujú.

SkryťVypnúť reklamu

„Apelujem na všetkých zodpovedných, aby boli otvorení radám odborníkov. Aby krízový štáb fungoval nielen ako miesto prijímania rozhodnutí, ale aj operatívne vydával pokyny všetkým, ktorí ich naliehavo potrebujú,“ povedala prezidentka s tým, že úradujúci kabinet má plnú legitimitu a zodpovednosť.

16:35 Nitra až do odvolania zatvára mestský úrad. Rušia sa tiež svadby, obmedzenia platia aj pre pohreby.

Úrad bude zatvorený od piatka (13.3.), svadby budú zrušené od budúceho týždňa až do odvolania.

Pohrebné obrady v obradných miestnostiach obmedzia na maximálne 15 ľudí.

16:33 Ak je to možné, firmy by mali nechať pracovníkov robiť z domu, povedal hlavný hygienik Ján Mikas. Každé stretávanie sa je podľa neho rizikové.

"Máme mobily, sociálne siete, je možnosť audio či videokonferencií. Je čas, aby sa technické možnosti využívali čo najviac. Ak sú firmy, ktoré majú možnosť svojich zamestnancov nechať robiť z domu, situácia je taká, že to treba využiť," uviedol Mikas.

SkryťVypnúť reklamu

16:23 České dráhy rušia od piatka polnoci medzinárodnú prepravu. Vlaky budú jazdiť len po štátnu hranicu.

Vlakový a autobusový dopravca RegioJet rovnako prerušuje premávku svojich medzinárodných vlakov a autobusových spojov.

Obmedzenia budú trvať predbežne do 5. apríla. Posledné medzinárodné vlaky a autobusy zo susedného Česka do väčšiny krajín pôjdu v piatok 13. marca.

Čo sa týka spojov RegioJetu na Slovensko, posledné vlaky a autobusy z Česka pôjdu v nedeľu 15. marca.

16:19 V Žiari nad Hronom sa na základných, materských školách a v jasliach nebude v piatok (13. 3.) vyučovať.

Primátor Peter Antal informoval, že sa mesto rozhodlo zatvoriť všetky školy a školské zariadenia v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti.

16:17 Maďarsko začne od polnoci kontrolovať hranice so Slovinskom a Rakúskom.

SkryťVypnúť reklamu

16:11 Prievidza od piatka (13.3.) zatvára základné a materské školy, umeleckú školu aj Centrum voľného času. Autobusy budú jazdiť v prázdninovom režime.

16:09 Prešovský župan Milan Majerský požiadal ľudí, aby boli disciplinovaní a dodržiavali opatrenia štátu proti koronavírusu.

15:56 Koronavírus SARS-CoV-2 sa podľa amerických vedcov udrží na povrchu ocele a na umelohmotných materiáloch až 72 hodín.

Na lepenke a iných druhoch kartonáží sa zase udrží 24 hodín, čo je výrazne viac ako vírus SARS-CoV-1, ktorý bol odolný maximálne osem hodín.

Experimenty ukázali aj to, že v aerosóloch vo vzduchu sa vírus udrží približne len tri hodiny.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

15:45 Šéf SaS Richard Sulík zdôraznil vážnosť šírenia nového koronavírusu. SaS sa bude podľa neho vo vláde snažiť reorganizovať krízový štáb, aby vedel rýchlo a efektívne reagovať.

SkryťVypnúť reklamu

Potrebu vidí aj v odškodnení podnikateľov po zatvorení viacerých prevádzok, aby sa predišlo vlne bankrotov.

"Koronavírus je omnoho nebezpečnejší, ako si väčšina ľudí myslí," povedal s tým, že vláda Petra Pellegirniho (Smer) dlho spala. Zdôraznil, že v súčasnosti treba konať.

15:38 Čo robiť, keď vám zrušili let alebo sa bojíte nastúpiť do lietadla? Aké má cestujúci práva.

15:32 Žilinská samospráva bude obyvateľov informovať o prijatých opatreniach proti šíreniu nového koronavírusu aj na infolinke 0908 304 916.

Súvisiaci článok Opatrenia pre koronavírus zasiahnu každodenný život. Na čo sa treba pripraviť Čítajte 

Telefónna linka bude k dispozícii každý deň vrátane víkendu od 7:00 do 19:00.

15:29 Podnikatelia upozorňujú, že pokiaľ vláda neprijme rýchle a koordinované opatrenia, môžu dôsledky epidémie nového koronavírusu výrazne postihnúť aj slovenskú ekonomiku.

SkryťVypnúť reklamu

15:26 Prešovská nemocnica s poliklinikou J. A. Reimana zastavuje plánované operácie okrem onkologických chirurgických zákrokov a akútnych stavov.

15:21 Premiér Peter Pellegrini poprosil lídra OĽaNO, povereného zostavením vlády, i ďalších politikov, aby nevstupovali do procesov, ktoré súvisia s bojom proti koronavírusu "teatrálnymi" vystúpeniami.

"Buď nech prevezmú moc a riadia si to, pokiaľ tak neurobia, nech nás nechajú na pokoji robiť si svoju robotu. Do poslednej minúty na pozíciách budeme pracovať tak, ako sa patrí," skonštatoval premiér.

Pellegrini to povedal s tým, že politika ho aktuálne nezaujíma. "Zaujíma ma len to, ako Slovensko zvládne túto krízu, ešte sme len na jej začiatku," dodal.

SkryťVypnúť reklamu

Matovič kritizoval vládu, že na boj proti koronavírusu nemá žiadny plán.

15:13 Prezidentka Zuzana Čaputová sa o pol piatej vyjadrí k aktuálnej situácii v súvislosti koronavírusom.

15:08 Rokovania o formovaní novej vládnej koalície ovplyvňuje aj situácia okolo koronavírusu.

Súvisiaci článok Ako s deťmi hovoriť o koronavíruse? Psychologička radí, ako postupovať Čítajte 

15:02 Švajčiarsky kantón Ticino nariadil zatvoriť všetky zariadenia vyššieho vzdelávania a voľnočasových aktivít a zakázal väčšinu verejných zhromaždení.

Región Ticino má spoločnú hranicu s Talianskom, ktoré je v karanténe a vírus si tam vyžiadal už viac ako 800 ľudských životov.

Predstavitelia kantónu vyhlásili v stredu stav núdze, ktorý platí do 29. marca.

Švajčiarske ministerstvo zdravotníctva medzitým pre médiá uviedlo, že čoskoro sa možno tieto opatrenia zavedú v celej krajine.

SkryťVypnúť reklamu

14:52 Fínsko odporúča v súvislosti s koronavírusom v krajine neorganizovať do konca mája verejné podujatia s účasťou viac ako 500 ľudí.

14:50 Kluby a umelci v Prešove a Košiciach počítajú straty, koronavírus im zasiahol do rozpočtov

14:43 Slovenské reštaurácie majú pre koronavírus menšie tržby. Ubúda nielen počet turistov, ale organizujú aj menej veľkých firemných akcií a svadieb.

14:38 Slovenské hotely a reštaurácie avizujú kritickú situáciu. Združenie cestovného ruchu už dostáva informácie o zatváraní hotelov.

14:30 Česká vláda vyhlásila pre koronavírus núdzový stav.

14:22 Písomné maturity sa pre zatvorenie škôl posunú, povedal premiér Peter Pellegrini.

14:17 Mestský úrad v Trnave bude pre verejnosť od 13. marca uzavretý. Občania môžu vybaviť svoje záležitosti telefonicky alebo emailom.

14:14 Primátor Košíc Jaroslav Polaček dal všetkým zamestnancom z rizikových skupín pokyn, aby pre zaistenie čo najvyššej bezpečnosti a prevencie opustili budovu magistrátu a svoju prácu vykonávali z domu.

Pokyn platí pre tehotné ženy, zamestnancov nad 60 rokov i tých s chronickými ochoreniami. Pokyn sa týka magistrátu mesta, všetkých mestských podnikov a pracovísk.

14:12 Európska únia skritizovala rozhodnutie prezidenta Donalda Trumpa zakázať cestovanie z Európy do USA pre šírenie koronavírusu, poukázala na to, že ochorenie nerešpektuje hranice. Trump oznámil, že na 30 dní obmedzí cestovanie z Európy.

14:08 Krupina od piatku (13. 3.) zatvára materské a základné školy aj školské zariadenia vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti

13:42 Ústredný krízový štáb prijal pre koronavírus tvrdé opatrenia. Čo čaká ľudí v doprave, v školstve či pri nakupovaní?

 • Zavedú sa hraničné kontroly, na Slovensko sa dostanú len ľudia, ktorí majú v krajine trvalý, alebo prechodný pobyt.
 • Všetky tri medzinárodné letiská - Bratislava, Košice, Poprad - budú uzavreté pre osobnú prepravu.
 • Medzinárodná železničná a autobusová preprava sa zastaví, výnimkou je zásobovanie.
 • Všetci ľudia prichádzajúci zo zahraničia skončia v karanténe.
 • Školy a školské zariadenia budú od pondelka (16.3.) zatvorené na dva týždne.
 • Zatvorené ostanú aj sociálne a kultúrne zariadenia.
 • Zatvorené budú bary, lyžiarske strediská i wellness centrá a aquaparky.
 • Vnútroštátne vlaky budú premávať v prázdninovom režime.
 • Prevádzka obchodných centier cez víkend bude obmedzená (nakúpiť bude možné len potraviny, lieky a drogériu).

13:40 Situácia v Španielsku sa zhoršuje. Koronavírusom sa nakazilo už takmer tritisíc ľudí.

13:38 Po predčasnom ukončení hokejovej ligy končí aj basketbalová súťaž.

13:35 Za nedodržiavanie karantény hrozia postihy. Kde je možné nahlasovať ľudí, ktorí ju nedodržiavajú?

13:33 Španielsku futbalovú ligu prerušili, Real Madrid bude v nútenej karanténe.

13:24 Talianom sprísnili obmedzenia. Zatvorené zostali všetky obchody s výnimkou potravín, lekární a predajní s tabakom a novinami.

13:22 Umelci prídu pre koronavírus o tržby. Ministerka Laššáková ich odkazuje na poisťovne

13:17 Matovič aj po rokovaní krízového štábu trvá na tom, že vláda nemá plán na riešenie situácie okolo koronavírusu.

Premiér Pellegrini mu podľa jeho slov nedal priestor na to, aby na rokovaní vystúpil s ich návrhmi na riešenie situácie.

Líder OĽaNO kritizuje premiéra, že štát začal nakupovať ochranné pomôcky neskoro.

Matovič tiže upozornil, že na zasadnutí štábu nie sú prijaté žiadne bezpečnostné opatrenia, desiatky ľudí nemá ochranné rúšky, vrátane šéfa polície a premiéra.

12:51 Čína pre obavy zo šírenia koronavírusu zakázala prístup do oblasti Mount Everestu.

12:50 Regionálne úrady verejného zdravotníctva posilňujú pre koronavírus infolinky. Aktuálne je k dispozícii 36 telefonických liniek.

12:47 Ceremoniál zapálenia olympijského ohňa prebieha bez divákov.

12:45 Írsko zatvára do 29. marca pre šíriaci sa vírus všetky školy, vysoké školy aj zariadenia starostlivosti o deti.

12:43 Koronavírus má aj španielska ministerka Irene Monterová, testy čakajú celú vládu.

12:39 Prešovský dopravný podnik dezinfikuje autobusy a prijíma opatrenia.

12:38 V Poľsku zomrel na koronavírus prvý pacient. Ochoreniu podľahla 57-ročná žena v meste Poznaň.

12:36 Rím pre koronavírus zatvorí letisko Ciampino, letisko Fiumicino odstaví jeden z terminálov.

12:14 Na Slovensku potvrdili ďalších šesť prípadov nákazy koronavírusom, povedal to premiér Peter Pellegrini.

Premiér viac informácií poskytne po zasadnutí krízového štábu.

Načítavam video...

12:03 Počet prípadov koronavírusu na Blízkom východe prekročil 10-tisíc.

Najviac prípadov má Irán, ostatní nakazení sú najmä ľudia, ktorí túto krajinu predtým navštívili. Štáty v regióne zaviedli prísne zákazy cestovania.

12:00 Zasadá ústredný krízový štáb, na rokovanie prišiel aj Igor Matovič.

11:55 Slovinsko plánuje od pondelka uzavrieť školy, aby sa predišlo šíreniu koronavírusu v krajine. V Slovinsku dosiaľ potvrdili 57 prípadov nákazy.

Prvé dve základné školy zavreli v krajine už v stredu po tom, ako vírus potvrdili u dvoch učiteliek.

Chorvátsko sa pripravuje na podobný krok ako Slovinsko. Výučba zatiaľ v školách prebieha normálne.

Načítavam video...

11:53 Univerzita Konštantína Filozofa v Nitre zatvára svoje internáty. Všetkých slovenských študentov vyzvala, aby najneskôr do piatka obeda internáty opustili.

Všetkým zahraničným študentom odporučila predčasné ukončenie pobytu a návrat domov.

Univerzita zakázala svojim zamestnancom i študentom účasť na zahraničných pracovných cestách.

11:35 Bratislava vyčlenila ďalších 750-tisíc eur na nákup potrebného materiálu na spomalenie šírenia koronavírusu. Mesto zavádza ďalšie opatrenia.

Primátor Vallo vyzval Bratislavčanov na zodpovednosť.

11:30 Súd presunul pojednávanie s Miroslavom Marčekom a Tomášom Szaboóm pre šírenie koronavírusu.

11:20 Tirolsko potvrdilo, že koronavírusom sa infikovala aj Slovenka pracujúca v obci Berwang.

Žena začiatkom marca navštívila lyžiarske stredisko Ischgl, kde sa nakazila. Toto stredisko bude od soboty na dva týždne zatvorené.

11:19 Bratislavská župa začala v súvislosti s koronavírusom s distribúciou rúšok pre lekárov na území kraja.

V prvej várke ich dostanú lekári z okresu Malacky, v najbližších dňoch aj ďalšie okresy Bratislavského kraja. Rúška sú aktuálne povinné aj na samotnom úrade.

11:14 Vedenie Univerzitnej nemocnice v Bratislave pozastavuje všetky plánované operácie, s výnimkou onkologických pacientov, a tiež pôrodov.

11:08 V Rakúsku zomrel prvý pacient nakazený koronavírusom. Prvé obete hlási Grécko aj Alžírsko.

Súvisiaci článok Matovič: Posledné tri týždne navštívilo Taliansko stotisíc Slovákov Čítajte 

10:47 Matovič kritizuje dosluhujúceho premiéra za prístup k riešeniu opatrení v súvislosti so šíriacim sa vírusom.

Pellegrini nemá podľa Matoviča plán na riešenie v prípade rapídneho zvýšenia sa prípadov nákazy koronavírusom.

10:32 India na jeden mesiac ruší vydávanie väčšiny víz rôznych kategórií, chce zastaviť šírenie pandémie koronavírusu.

Bezvízové cestovanie, poskytované občanom žijúcim v cudzine, bude až do 15. apríla rovnako zastavené.

Tento krok bude mať negatívny dopad na turizmus, hotely aj leteckú dopravu, čo je ďalšia zlá správa pre spomaľujúcu sa ekonomiku krajiny.

India má zatiaľ potvrdených 73 prípadov nákazy.

10:24 Krízový štáb mesta Lučenec zaviedol ďalšie preventívne opatrenia, ktoré majú predísť šíreniu nového koronavírusu.

Spoločenské, kultúrne a športové podujatia v pôsobnosti mesta ap až do odvolania zakázané.

"Odporúčame dôkladne zvážiť návštevu mestského úradu a jeho prevádzok a na komunikáciu využívať predovšetkým e-mail, poštu alebo telefonický kontakt. Ak sa rozhodnete doručiť písomné doklady na MsÚ osobne, poverený pracovník ich preberie vo vstupných priestoroch pri hlavnom vchode," povedala primátorka Alexandra Pivková.

10:20 Humenné rozhodlo o zatvorení všetkých materských a základných škôl na svojom území.

Tie ostanú nateraz zatvorené počas najbližších dvoch dní vo štvrtok 12. a v piatok 13. marca. Opatrenie súvisí so šíriacim sa koronavírusom.

10:14 Banská Bystrica zatvára od piatka z preventívnych dôvodov základné školy a materské školy vo svojej zriaďovateľskej pôsobnosti, a tiež Mestské detské jasle.

Súvisiaci článok Banská Bystrica od zajtra zatvorí materské aj základné školy Čítajte 

Vedenie mesta vyzvalo zriaďovateľov neštátnych škôl a školských zariadení, aby postupovali rovnakým spôsobom.

Mesto zatvára svoje školy, škôlky a jasle na päť dní, pričom ďalej bude postupovať v zmysle nariadenia centrálneho Krízového štábu.

V obmedzenom režime bude fungovať aj mestský úrad.

09:58 Spoločnosť Twitter nariadila všetkým zamestnancom na celom svete, aby v snahe zabrániť šíreniu nového koronavírusu pracovali z domu.

09:55 Saudská Arábia prerušila pre koronavírus pohyb turistov i lety do Únie a ďalších krajín.

09:31 Budova Národnej rady v Bratislave je v núdzovom režime. Vstup je povolený len oprávneným osobám, zamestnancom a poslancom.

09:28 V Česku je už 94 nakazených , karanténu Prahy podľa premiéra Andreja Babiša neplánujú.

09:23 Kuba, Bolívia a Honduras potvrdili prvé prípady nákazy koronavírusom.

09:10 Dopravný podnik Bratislava zavádza ďalšie preventívne opatrenia pre spomalenie šírenia koronavírusu.

"Oddnes 12. marca pristupuje DPB k obmedzeniu nástupu a výstupu prednými dverami autobusov a trolejbusov," informuje DPB.

09:05 Ukrajinskí pacienti, ktorých po tragickej nehode autobusu s dodávkou v Ružomberku - Černovej priviezli do nemocnice nie sú nakazení koronavírusom.

Pri nehode zomrel vodič dodávky a jedna z jeho spolujazdkýň, viac ako 20 osôb utrpelo rôzne zranenia, a tak ich záchranári previezli do okolitých nemocníc.

Vstupné vyšetrenia vo vojenskej nemocnici preukázali u dvoch pacientov zvýšenú teplotu a vzhľadom na možnú cestovateľskú anamnézu sa objavilo podozrenie na nákazu koronavírusom.

Súvisiaci článok Na Slovensku platí mimoriadna situácia. Čo to znamená? (otázky a odpovede) Čítajte 

09:00 Zvolen obmedzuje chod mestského úradu, skracuje stránkové hodiny. Opatrenia majú zabrániť prípadnému šíreniu koronavírusu vo Zvolene.

08:35 Slovenské banské múzeum v Banskej Štiavnici je až do odvolania pre verejnosť zatvorené.

V rámci opatrení na zamedzenie šírenia koronavírusu ruší do 23. marca všetky podujatia, ktoré boli v múzeu plánované.

Pre verejnosť ostali zatvorené v týchto dňoch tiež ostatné múzeá v regióne.

08:12 Generálny tajomník OSN António Guterres vyzval ľudí a krajiny, aby sa zjednotili proti hrozbe nového koronavírusu.

"Je to výzva na zodpovednosť a solidaritu," vyhlásil Guterres. V čase, keď bojujeme s vírusom, nesmieme dovoliť, aby sa šíril strach," vyzval.

"Spoločne môžeme stále zmeniť kurz tejto pandémie. Veda nám hovorí, že keď krajiny v odpovedi na vírus zisťujú jeho prítomnosť, testujú, izolujú, sledujú a mobilizujú svojich obyvateľov, môžeme urobiť veľa pre zmiernenie následkov," povedal. Guterres vyzval vlády, aby sprísnili opatrenia v boji s vírusom.

07:18 Múzeum Pavla Országha Hviezdoslava v Dolnom Kubíne ruší všetky podujatia s hromadným výskytom návštevníkov.

Do odvolania zatvára Oravský hrad, Oravskú lesnú železnicu, Bibliotéku Čaplovičiany aj Florinov dom.

Dôvodom je aktuálna situácia na Slovensku v súvislosti s potenciálnou nákazou novým koronavírusom. Múzeum o tom informuje na sociálnej sieti.

06:00 Na celom Slovensku začala platiť mimoriadna situácia. Zároveň už od utorka platí zákaz organizovania hromadných podujatí.

Pre ľudí, ktorí sa vracajú z Talianska, Číny, Južnej Kórey a Iránu na Slovensko, platí pre ochorenie COVID-19 povinná domáca izolácia. Za porušenie karantény hrozia pokuty až do výšky 1650 eur.

Na základe mimoriadnej situácie môže vláda alebo ďalšie štátne orgány použiť ustanovenia zákona, ktoré inak nemôže využiť.

05:46 Ministerstvo zahraničia USA odporučilo Američanom, aby prehodnotili svoje plány vycestovať do zahraničia v súvislosti so šíriacim sa koronavírusom.

04:45 Americký herec Tom Hanks a jeho manželka Rita Wilsonová, ktorí sú v Austrálii, majú koronavírus.

Hanks na Instagrame napísal, že on aj Wilsonová dostali teplotu počas pobytu v Austrálii, kde bol v súvislosti s prípravou nového filmu o živote Elvisa Presleyho.

03:49 Americká basketbalová liga NBA až do odvolania zrušila všetky zápasy aktuálnej sezóny.

K tomuto kroku pristúpila po tom, ako sa u jedného z hráčov basketbalového tímu Utah Jazz potvrdil koronavírus.

02:26 USA zakážu od piatka na 30 dní vstup osobám prichádzajúcim z Európy, s výnimkou Británie.

K takémuto opatreniu sa rozhodli USA pristúpiť v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu.

Koronavírus SARS-CoV-2

Najnovšie poznatky a informácie o ochorení Covid-19 a novom koronavíruse SARS-CoV-2, ktorý mal prvotné ohnisko nákazy v čínskom meste Wu-chan.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život
 2. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz
 3. Neviditeľná technológia vás ochráni pred podvodom, stačí si ju v mobile aktivovať
 4. Istota nízkeho úroku. Krásne bývanie s hypotékou za 1,49 %
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 6. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Dvanásť rokov v Amazone a práca ma stále baví
 1. Ako poraziť vysokú infláciu? Napríklad výnosom 24 % za 3 roky
 2. 8 vecí, na ktoré záhradkári pravidelne zabúdajú
 3. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch
 4. 7 rýchlych tipov, ako lepšie hospodáriť v domácnosti
 5. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu
 6. BILLA Žampa Cup – jedinečný záver zimnej sezóny
 7. Čo môže ponúknuť laboratórna diagnostika po Covide?
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu?
 1. Vyvýšené záhony ako novodobý trend v záhradkárstve 7 543
 2. Jazdiť v lete na saniach? Na Madeire vám ukážu, že sa to dá 5 715
 3. Záhadné ženské cviky, ktoré pomôžu mužom. Dokážu zlepšiť erekciu 5 341
 4. Stáli pred krachom. Firmy prezrádzajú recept na prežitie kríz 3 616
 5. Kávový Indiana Jones. Slovák loví raritné kávy v pralesoch 2 719
 6. Amazon v Seredi dáva veciam druhý život 2 588
 7. V malej obci na Kysuciach vyučujú s modernými technológiami 2 580
 8. Má vaše dieťa nárok na 350 eur na kúpu počítača či tabletu? 2 375
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu