SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Koronavírus: Česká vláda ruší zákaz voľného pohybu (minúta po minúte)

Na Slovensku už evidujeme 1 325 nakazených osôb. Pandémia si zatiaľ vyžiadala 15 obetí.

Načítavam video...

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>


Všetky články, ktoré informujú o mimoriadnych opatreniach a základných zdravotníckych informáciách o novom koronavíruse, budú na SME.sk odomknuté a prístupné pre každého. Považujeme to totiž za verejný záujem. Ak chcete podporiť novinárov a serióznu i overenú žurnalistiku, môžete tak urobiť kúpou predplatného →


Priebeh pandémie koronavírusu ste mohli sledovať s nami naživo (minúta po minúte):

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

22:00 Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť. Dianie v súvislosti s pandémiou koronavírusu budeme podrobne sledovať aj zajtra.

SkryťVypnúť reklamu

21:57 Česká vláda ruší s platnosťou od piatku 24. apríla zákaz voľného pohybu osôb. Oznámil to minister zdravotníctva Adam Vojtěch, ktorého vyjadrenie sprostredkoval spravodajský server Novinky.cz.

Ľudia sa na verejnosti budú môcť zhromažďovať v skupinách do 10 osôb.

21:40 Výskumníci vo Švajčiarsku začali odoberať vzorky krvi a robiť rozhovory s ľuďmi naprieč krajinou, aby zistili, aká časť obyvateľstva má v tele protilátky proti koronavírusu, a do akej miery sú voči nákaze imúnni.

Získané údaje pomôžu vyhodnotiť aj dosah pandémie na špecifické skupiny obyvateľstva.

Súvisiaci článok Patológ: Pľúca sú po koronavírusovom zápale niekoľkonásobne ťažšie, mäsité a strácajú vzdušnosť Čítajte 

21:37 Presne sme vedeli, čo máme očakávať, hovorí o pitvách pacientov s novým koronavírusom patológ Michal Palkovič.

Pitvu robil v ôsmich z pätnástich prípadov na Slovensku, keď úmrtie súviselo s ochorením Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

V rozhovore pre SME vysvetľuje, ako ochorenie postihuje nielen pľúca, ale napríklad aj srdce či pečeň, aj to, ako Slovensko vykazuje obete nového koronavírusu.

21:20 Fabrika Heneken Melts v Spišských Vlachoch pozastaví svoju výrobu od polovice mája do konca júna. Uviedol to obchodný riaditeľ spoločnosti Heneken Adrián Stolár s tým, že dôvodom prerušenia je pokles objednávok od zákazníkov, ktorí pôsobia prevažne v automobilovom priemysle.

Sme dodávateľ globálnych značiek a naša výkonnosť je previazaná s automobilovými korporáciami. Keď sa rozbehnú linky v Nemecku a na Slovensku, nastupujeme okamžite do práce, zdôraznil Stolár.

21:01 Experimentálny liek na koronavírus remdesivir neuspel v prvej randomizovanej klinickej štúdii, informoval denník Financial Times.

SkryťVypnúť reklamu

Denník vo svojom článku citoval dokumentáciu, ktorá nedopatrením unikla z prostredia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Štúdia, ktorá sa uskutočnila v Číne, ukázala, že antivírusový preparát remdesivir po podaní nezlepšil stav pacientov, ani neznížil prítomnosť patogénu v ich krvi.

V článku Financial Times sa tiež píše, že liek má u niektorých pacientov významné vedľajšie účinky, čo viedlo k stiahnutiu 18 pacientov zo štúdie.

20:42 Francúzsko by malo po 11. máji postupne začať s uvoľňovaním reštrikcií. Ich presné načasovanie oznámi vláda zrejme na budúci utorok.

Návrat do škôl sa začne 11. mája, pričom ako prvé by sa mali začať učiť deti najnižších ročníkov a deti s poruchami učenia. Návrat žiakov a študentov do školy však nebude povinný, ale bude závisieť od rozhodnutia rodičov.

SkryťVypnúť reklamu

Za posledných 24 hodín vo Francúzsku zaznamenali 516 ďalších úmrtí na koronavírus. Celkový počet obetí epidémie v krajine stúpol na 21 856.

20:11 Hlavy vlád a štátov členských krajín EÚ sa v rámci mimoriadneho online summitu dohodli na prijatí finančného balíka v hodnote 540 miliárd eur.

Z tejto sumy sa majú financovať opatrenia na oživenie európskej ekonomiky postihnutej pandémiou koronavírusu.

20:00 Hasiči z posádok hasičskej záchrannej služby vo štvrtok odoberali vzorky osobám s podozrením na nový koronavírus vo viacerých karanténnych zariadeniach - v Liptovskom Jáne, Krpáčove, Gabčíkove, Košiciach, Omšení, Piešťanoch, Bardejove, Poprade, Modre a Bratislave.

"Na hasičskej stanici v Nitre bolo pre príslušníkov Policajného zboru opäť vytvorené odberové miesto drive-in," uviedla Zuzana Farkasová z Prezídia Hasičského a záchranného zboru.

SkryťVypnúť reklamu

19:49 Česko zrýchli plán uvoľňovania obmedzení týkajúcich sa pandémie. Oznámil to minister priemyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček.

"Čakali sme na vyhodnotenie veľkonočných sviatkov a rozhodli sme sa pre tento scenár," povedal Havlíček s tým, že údaje o počte nakazených sú za uplynulé dni priaznivé.

Od pondelka budú smieť otvoriť obchody s rozlohou až do 2500 metrov štvorcových, ktoré nie sú v nákupných centrách. Predajne sa pritom pôvodne mali otvárať len postupne - najprv tie do 200 metrov štvorcových a ďalšie do 1000 metrov štvorcových mali byť otvárané priebežne až od júna. Otvoria sa aj vonkajšie priestory v zoologických záhradách, fitness centrá či autoškoly.

19:30 Taliansko oznámilo 464 nových úmrtí na koronavírus, čo je o 27 viac než v stredu. Celkový počet obetí choroby COVID-19 v krajine dosiahol 25 549.

SkryťVypnúť reklamu

Počet ľudí, ktorí sú momentálne infikovaní, sa za uplynulých 24 hodín znížil zo 107 699 na 106 848. V nemocniciach je 22 871 osôb s príznakmi ochorenia COVID-19, z nich je 2267 hospitalizovaných na jednotkách intenzívnej starostlivosti, čo je v porovnaní s predchádzajúcim dňom o 117 menej. Tento údaj klesá devätnásty deň po sebe.

Súvisiaci článok Kičura dostal na úplatkoch 220-tisíc. Keď ho odvolali, poslal ich do zahraničia Čítajte 

19:25 Bývalému šéfovi štátnych hmotných rezerv Kajetánovi Kičurovi chodili úplatky na účet pravidelne, a to rok a pol. Spolu takto dostal 220-tisíc eur.

Špecializovaný trestný súd vo štvrtok večer vzal Kičuru do väzby.

19:10 Počet prípadov koronavírusu v Rusku prekročil 60-tisíc. Vo štvrtok miestne úrady zaregistrovali 4 774 nových prípadov a celkový počet nakazených sa tak vyšplhal na 62 773.

Oficiálny počet obetí stúpol na 555, od stredy pribudlo 42 mŕtvych.

SkryťVypnúť reklamu

19:05 Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová sa obracia na vládu v súvislosti s novým opatrením Úradu verejného zdravotníctva, ktoré sa týka plošného zákazu nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín.

"Ako občianka SR s pochopením sledujem kroky vlády, ktorými sa snaží minimalizovať následky pandémie ochorenia COVID-19 na obyvateľov tejto krajiny. Ako verejná ochrankyňa práv však musím vyjadriť isté obavy nad ústavnosťou niektorých opatrení, ktoré boli v ostatnom čase prijaté," povedala.

18:48 V talianskom regióne Lombardsko sa začalo s testovaním na protilátky proti chorobe COVID-19.

Cieľom je získať informácie o kolektívnej imunite obyvateľstva, čo úradom pomôže pri uvoľňovaní krízového režimu a opätovnom spúšťaní ekonomiky, informovala agentúra AFP.

SkryťVypnúť reklamu

18:31 Po tom, ako sa v newyorskej zoo začiatkom mesiaca infikoval novým koronavírusom tiger, bola táto nákaza potvrdená u ďalších štyroch tamojších tigrov a troch levov.

Súvisiaci článok Tigrica v newyorskej zoo mala pozitívny test na koronavírus Čítajte 

Testy vzoriek fekálií preukázali, že tri tigre a tri africké levy, u ktorých bol zaznamenaný kašeľ, trpia ochorením COVID-19. Štvrtý nakazený tiger nemal žiadne symptómy ochorenia.

"Všetkým ôsmim šelmám sa darí dobre. Správajú sa štandardne, dobre jedia a ich kašeľ sa veľmi zlepšil," napísala vo svojom vyhlásení zoologická záhrada v newyorskom Bronxe.

"Naše šelmy sa nakazili od zamestnanca, ktorý bol asymptomaticky infikovaný koronavírusom, prípadne sa to stalo pred tým, ako sa u neho symptómy prejavili," doplnila zoo.

18:27 Na jednotkách intenzívnej starostlivosti v Belgicku bolo prvýkrát od 30. marca menej ako 1000 pacientov.

SkryťVypnúť reklamu

So zdravotnými komplikáciami súvisiacimi s ochorením COVID-19 sa aktuálne nachádza na lôžkach intenzívnej starostlivosti 993 pacientov, čo je o 27 menej ako v stredu. Z nich 703 dýcha pomocou respirátorov.

Celkovo je v belgických nemocniciach hospitalizovaných 4527 osôb s týmto ochorením, o 238 menej ako v stredu.

18:15 Šéfka Európskej centrálnej banky Christine Lagardová varovala lídrov Únie pred slabou a neskorou reakciou na koronakrízu.

Podľa zdroja z Bruselu Lagardová vyzvala lídrov, aby urýchlene zriadili dostatočne veľký fond obnovy, ktorý zabezpečí, že všetky vlády Únie budú môcť podporiť zotavenie.

18:10 V okrese Nitra pribudlo včera päť nových infekcií koronavírusom SARS-CoV-2.

Štvorica s pozitívnou cestovateľskou anamnézou býva na Borovej ulici v Nitre, v jednom dvore, kde je viac domov. Sú v domácej izolácii. Od včera na jej dodržiavanie dohliadajú hliadky mestskej aj štátnej polície.

SkryťVypnúť reklamu

Otestovať sa dali v utorok na dvore základnej školy na Kalvárii. Akcia bola zameraná na ľudí z rizikových lokalít. Malo ísť najmä o ľudí, ktorí majú cestovateľskú anamnézu.

18:05 Protesty mladých ľudí za zmenu politiky vlád v rámci boja proti klimatickým zmenám, ktoré sa tradične konajú v piatok v uliciach miest po celom svete, sa v čase pandémie presúvajú na internet.

Celosvetové hnutie Fridays for Future, ktorého vznik inšpirovali protesty švédskej aktivistky Grety Thunberg, plánuje protestovať vysielaním videí na sociálnych médiách.

18:03 Malajzia predĺžila platnosť obmedzení proti šíreniu nového koronavírusu aj počas ramadánu.

Počet nových prípadov ochorenia Covid-19 sa darí v Malajzii udržiavať už týždeň pod hranicou 100 denne. Z celkového počtu 5603 infikovaných osôb sa už 63 percent vyliečilo a 95 ľudí nákaze podľahlo, informovala agentúra DPA.

SkryťVypnúť reklamu

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

18:02 WHO varovala, že z dôvodu kroronavírusovej pandémie, ktorá narúša úsilie svetového spoločenstva bojovať proti šíreniu malárie, sa počet úmrtí na toto ochorenie môže v krajinách subsaharskej Afriky tento rok až zdvojnásobiť.

18:00 Ombudsmanka považuje plošný zákaz nakupovania pre seniorov mimo vyhradených hodín, za neprimeraný.

Patakyová preto žiada vládu o nápravu.

17:48 Bojnická nemocnica má 16 infikovaných zamestnancov.

Títo zamestnanci nemali podľa nemocnice žiadne príznaky ochorenia Covid-19. Testovali ich, pretože boli v styku s pacientom z oddelenia neurológie, ktorého pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2 zachytila Univerzitná nemocnica Martin.

SkryťVypnúť reklamu

17:47 Británia má najnižší nárast počtu úmrtí na Covid-19 v pracovný deň za tri týždne.

Za 24 hodín tam koronavírusu SARS-CoV-2 podľahlo ďalších 616. Celkovo ochoreniu Covid-19 v Británii podľahlo už 18 738 ľudí

17:45 Zasadnutie malo trvať pôvodne 45 minút. Prešovskí poslanci napriek obmedzeniam rokovali v jednej sále päť hodín.

Radnica už pripravuje aj zastupiteľstvo pomocou online aplikácie a pri ďalšom rokovaní by sa už nemuseli fyzicky stretnúť. Poslanci budú požiadaní, aby svoje notebooky priniesli na úrad, kde im ich technicky pripravia na rokovanie.

17:37 Kríza skomplikovala obchodné vzťahy a firmám hrozia sankcie za nesplnené záväzky.

Ako postupovať v takejto situácii? Čo robiť v prípade, ak sa dodávateľ v dôsledku prijatých opatrení dostane do omeškania? Sledujte v diskusii naživo TU >>>>

SkryťVypnúť reklamu
Načítavam video...

17:24 Koronavírus na Slovensku okreše daňovo-odvodové príjmy štátu.

Nižšie majú byť o 6,9 % alebo 3,1 miliardy eur oproti predchádzajúcej prognóze z februára tohto roka.

V prípade horšieho vývoja môže byť pokles príjmov ešte výraznejší, a to o 3,7 až 4,2 miliardy eur. Vyplýva to z najnovšej daňovej prognózy, ktorú zverejnil Inštitút finančnej politiky (IFP) pri Ministerstve financií SR.

17:19 Bavorský premiér Markus Söder je za povinné očkovanie proti koronavírusu SARS-CoV-2 v celom Nemecku.

"Sme spoločnosť obozretných," povedal Söder a upozornil na postoj kancelárky Angely Merkelovej z Kresťanskodemokratickej únie (CDU), ktorá takisto podporuje postupné a opatrné zmierňovanie platných obmedzení verejného života.

Načítavam video...

17:01 Európska lieková agentúra varuje pred možnými nebezpečnými vedľajšími účinkami liekov proti malárii využívaných pri liečbe Covid-19.

SkryťVypnúť reklamu

Chlorochín a hydroxychlorochín, ktoré vo veľkom propaguje americký prezident Donald Trump a nádej do nich vkladajú aj ďalší, môžu spôsobiť narušenie srdcového rytmu, a to najmä v prípade, že sú skombinované s inými liekmi.

Okrem toho patria medzi možné vedľajšie účinky aj poškodenie pečene a obličiek, záchvaty a zníženie hladiny cukru v krvi.

16:59 Mesto Trenčín otestovalo na nový koronavírus 19 klientov Nízkoprahového denného centra na Nešporovej ulici a 11 sociálne slabších obyvateľov mestských nájomných bytov a buniek na Kasárenskej ulici.

Podľa primátora Trenčína Richarda Rybníčka boli ich testy negatívne.

16:49 Novému koronavírusu SARS-CoV-2 mohlo v Británii podľa najnovšej analýzy podľahnúť až 41-tisíc ľudí.

Počet obetí nákazy by tak už teraz dvojnásobne presiahol úroveň, ktorú britská vláda stanovila ako dobrý výsledok pandémie. Informoval o tom britský denník The Independent.

SkryťVypnúť reklamu

16:42 Francúzsko chce na nový koronavírus SARS-CoV-2 testovať sedemstotisíc ľudí za týždeň.

Takéto limity chce vláda dosahovať od 11. mája, keď krajina začne s uvoľňovaním
obmedzení zavedených v súvislosti s pandémiou Covid-19.

16:39 Od 1. apríla do 30. júna tohto roka platí pre koronavírus na Slovensku moratórium na platenie nájmov.

Minister práce Milan Krajniak (Sme rodina) na facebooku vysvetľuje, že to znamená, že ten, kto nemôže v tomto čase zaplatiť nájom, môže ho zaplatiť na splátky od júla 2020 do konca roka 2020.

16:34 Jaguar Land Rover chce obnoviť výrobu v závode v Nitre 18. mája.

Výrobca automobilov obnoví výrobu aj v závode vo Wolverhamptone, kde vyrába motory, a v rakúskom závode v Grazi, kde sa produkuje elektromobil I-Pace.

16:33 Od vypuknutia pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 v USA o podporu v nezamestnanosti požiadalo už zhruba 26 miliónov ľudí.

Ekonómovia amerického Federálneho rezervného systému odhadujú, že hotely a reštaurácie od 15. februára zrušili 4 milióny pracovných miest. Ide o takmer tretinu zamestnancov v tomto odvetví. V stavebníctve zaniklo viac ako 9 percent pracovných pozícií. V rovnakom rozsahu sa podľa odhadu Fedu zrušili miesta v maloobchode aj dodávkach tovarov a energií.

16:25 Štát otestuje na Covid-19 všetkých klientov a zamestnancov domovov sociálnych služieb na Slovensku.

Po stredajšom zasadnutí mimoriadneho výboru NR SR pre sociálne veci to oznámil minister práce, sociálnych vecí a rodiny (MPSVR) Milan Krajniak, podľa ktorého by distribúcia rýchlotestov do domovov mohla začať už v priebehu piatka.

Načítavam video...

16:21 Nemocnica Komárno spustila komerčné testovanie samoplatcov na prítomnosť ochorenia COVID-19. O testovanie už prejavili záujem prví klienti.

16:16 V Afrike za týždeň stúpol počet infikovaných novým koronavírusom SARS-CoV-2 o 43 percent.

Vo štvrtok o tom informoval šéf Afrického centra pre kontrolu a prevenciu chorôb John Nkengasong. Dodal, že Afrika má "veľmi, veľmi obmedzené" testovacie kapacity a nárast prípadov bude zrejme oveľa vyšší.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

15:50 Americký prezident Donald Trump pozastavil vydávanie zelených imigračných kariet.

Súvisiaci článok Ekonomika padá, Trump sa v čase pandémie vracia ku kampani z roku 2016 Čítajte 

Cieľom opatrenia je podľa Trumpovej administratívy chrániť pracovné miesta Američanov v rámci ekonomiky zasiahnutej pandémiou koronavírusu.

"Toto zabezpečí, že nezamestnaní Američania budú prvými v rade na pracovné miesta, keď sa naša ekonomika opätovne rozbehne," vysvetlil Trump počas brífingu v Bielom dome.

Načítavam video...

15:45 Život sa pravdepodobne nevráti do normálu ani vtedy, keď budú zrušené tie najprísnejšie obmedzenia v boji proti koronavírusu SARS-CoV-2," vyhlásila škótska premiérka Nicola Sturgeonová.

Sociálny odstup bude podľa nej potrebné dodržiavať možno až do konca roka i dlhšie.

Načítavam video...

15:33 Ľuďom v uzavretej osade v Bystranoch merali teplotu termokamerou

Išlo o pilotnú metódu zisťovania potenciálne nakazených na ochorenie Covid-19. Do testovania sa zapojili všetci dospelí v karanténe, ako aj deti nad 12 rokov.

15:27 Miláno pochovalo prvé obete Covid-19, ku ktorým sa neprihlásili príbuzní.

Miláno je metropolou Lombardska, najviac postihnutého regiónu krajiny; ochoreniu tu podľahlo už takmer 13-tisíc ľudí, čo je viac než polovica všetkých talianskych úmrtí, informuje tlačová agentúra AFP.

15:06 O testovanie kolektívnej imunity na Covid-19 je v Česku od začiatku veľký záujem.

Informuje o tom portál iDNES.cz. Na odberové miesta by už nemali chodiť ľudia v Prahe ani v Brne - tamojšie kapacity sa už naplnili.

V Prahe dokonca už po 15 minútach od otvorenia odberných stanov. Český minister zdravotníctva Adam Vojtěch uviedol, že obyvatelia môžu prísť aj v nasledujúcich dňoch a teda nemusia čakať v rade.

14:47 Ochoreniu Covid-19 vo svete podľahlo už viac ako 183-tisíc ľudí.

Celkovo bolo od decembra zaznamenaných v 193 krajinách a teritóriách viac ako 2 636 740 infekcií novým koronavírusom SARS-CoV-2.

14:30 O príspevky od štátu už môžu žiadať aj jednoosobové eseročky a ďalšie samostatne zárobkovo činné osoby.

Na stránke pomahameludom.sk už môžu žiadať o paušálny príspevok na náhradu straty príjmu zo zárobkovej činnosti.

Podmienkou je, aby od 13. marca 2020 nemali iný príjem z podnikateľskej, nepodnikateľskej a zo závislej činnosti. Za príjem sa v tomto prípade považuje aj starobný, predčasný starobný, invalidný, čiastočný invalidný alebo výsluhový dôchodok.

14:20 Grécko v boji proti nákaze Covid-19 predĺžilo obmedzenie pohybu do 4. mája.

Opatrenia mali pôvodne platiť do 27. apríla. Grécko zaviedlo obmedzenie pohybu v polovici marca s cieľom spomaliť šírenie koronavírusu. Pandémia zasiahla krajinu menej než niektoré iné európske štáty.

14:16 Situácia v oboch zariadeniach opatrovateľskej služby , ktorých zriaďovateľom je bratislavská Petržalka, teda na Vavilovovej a Mlynarovičovej ulici, je pokojná.

Klienti aj personál sú po zdravotnej stránke v poriadku. Pre TASR to uviedla hovorkyňa Petržalky Mária Halašková s tým, že mestská časť pripravuje pre nový koronavírus testovanie všetkých klientov i zamestnancov Strediska sociálnych služieb Petržalka, pod ktoré obe zariadenia spadajú.

14:15 Pokles turizmu v súvislosti s pandémiou koronavírusu v Thajsku prospieva morským živočíchom.

Tie sa začínajú objavovať v populárnych destináciách, ktoré obyčajne bývajú plné turistov.

Načítavam video...

Thajský Úrad národných parkov zverejnil video z dronu, ktorý v plytkých vodách pri ostrove Ko Libong zachytil 30-členné stádo dugongov morských (Dugong dugong).

Tieto plaché morské cicavce, ktoré dorastajú do dĺžky 3,4 metra, sa kŕmili morskou trávou a z času na čas vyplávali na povrch, aby sa nadýchli.

14:11 Rusko nevidí dôkazy, ktoré by potvrdzovali obvinenia, že Čína zatajovala informácie o koronavíruse SARS-CoV-2.

Informovala o tom vo štvrtok agentúra TASS s odvolaním sa na hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova.

14:09 Irán potvrdil 1030 nových infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 a 90 úmrtí na ochorenie Covid-19.

Celkovo tak nákaze podľahlo 5481 ľudí. Infikovalo sa dohromady 87 026 ľudí.

V krajine sa pritom vyliečilo už 64 843 nakazených. Irán dosiaľ vykonal 389 507 testov.

14:06 Bratislavské vodárne v piatok popoludní opäť sprístupnia záhradu Vodárenského múzea.

Otvorenie umožňuje postupné rušenie protiepidemiologických opatrení zo strany štátu. "Stále však bude treba dodržiavať všeobecné pravidlá bezpečnosti, vyzývame preto ľudí, aby dodržiavali od seba dvojmetrový odstup, nevytvárali skupinky, a predovšetkým nosili v priestoroch Vodárenskej záhrady rúška," pripomenul šéf komunikačného oddelenia Bratislavskej vodárenskej spoločnosti Peter Podstupka.

14:03 Banská Bystrica začala s testovaním na ochorenie Covid-19 u všetkých zamestnancov zariadení sociálnych služieb.

Dohodol sa na tom banskobystrický primátor Ján Nosko so spoločnosťou Medirex, ktorá zabezpečuje testovanie bezplatne prostredníctvom mobilných odberových zariadení na troch miestach.

13:35 Nemecká kancelárka Angela Merkelová vyzvala občanov Nemecka na disciplinovanosť pre zvládnutie pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Načítavam video...

Zdôraznila, že krajina sa stále nachádza na začiatku pandémie a s nákazou bude žiť ešte dlho.

Počet infikovaných na koronavírus sa v krajine zvýšil o 2352 na 148 046. Ochoreniu Covid-19 podľahlo ďalších 215 ľudí, čím ich celkový počet dosiahol 5094.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

13:23 Polovica z obetí ochorenia Covid-19 v Európe pochádza z opatrovateľských domovov.

Informoval o tom šéf európskej sekcie WHO Hans Kluge s tým, že ide o znepokojujúci obraz toho aké má vírus SARS-CoV-2 dopady v domovoch pre seniorov s dlhodobým pobytom, kde je starostlivosť "často notoricky zanedbávaná".

Načítavam video...

13:15 Po písomných maturitách zrušil štát pre pandémiu koronavírusu aj ich ústnu formu.

Študenti o maturitné vysvedčenie, ktoré na stredných školách potrebujú, ak chcú ísť na vysoké školy, neprídu.

13:13 Trhoviská v Košiciach sú po niekoľkotýždňovej prestávke spôsobenej opatreniami proti nákaze Covid-19 otvorené už druhý deň.

Viacerí ľudia namietajú, že obmedzenie vstupu v čase od 9. do 11. hodiny výlučne pre dôchodcov nad 65 rokov je diskriminačné. Tvrdia, že ak prídu po jedenástej, zväčša nájdu na trhu už len zvyšky, prípadne nenájdu to, prečo prišli. Čítajte viac TU >>>>

13:01 Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti na Slovensku narástli počas pandémie nového koronavírusu náklady v súvislosti s ochrannými pomôckami.

Súvisiaci článok Zástupcovia lekárov varujú pred kolapsom zdravotníctva, žiadajú o urgentné dofinancovanie Čítajte 

Zároveň robia menej výkonov, čím im vznikol významný výpadok príjmov.

Po mesiaci ambulancie, laboratóriá, malé röntgenové pracoviská, agentúry domácej ošetrovateľskej starostlivosti či rehabilitačné pracoviská vykazujú zhruba 20 percent minuloročných príjmov.

Štát preto žiadajú o urgentné dofinancovanie zdravotníctva, inak v najbližších dňoch skolabuje. Ministra zdravotníctva Mareka Krajčího (OĽaNO) vyzývajú, aby pripravil správu o finančnom stave rezortu.

12:50 Mimoriadny summit lídrov Únie o obnove po korona kríze môže podľa týždenníka Politico skončiť bez dohody.

Už pred summitom bolo podľa Politico jasné, že návrhy členských krajín na oživenie hospodárstva po koronakríze a najmä spôsob, ako za to zaplatiť, si navzájom konkurujú.

Súvisiaci článok Reštaurácie bojujú aj bez krízy, teraz ide o prežitie. Koľko vydržia? Čítajte 

12:46 Reštaurácie sú aj v dobrých časoch zraniteľným biznisom, pretože fungujú pri nízkych maržiach a ziskoch, pričom rezervy si mnohí gastropodnikatelia dokážu vytvoriť len na pár týždňov.

Od marca môžu predávať len cez okienko alebo na rozvoz. Ako zvládnu reštaurácie výpadok tržieb?

Ako sa im podniká v čase pandémie, aké majú rezervy a úspory, skúmal portál FinStat.sk. Čítajte viac TU >>>>

12:40 YouTube zakázal videá o koronavíruse odporujúce odporúčaniam WHO.

Administrátori portálu, ktorý vlastní Google, odstránia všetko, čo bude považovať za "medicínsky nepodložené".

12:27 Počet obetí choroby Covid-19 v Španielsku prekročil 22-tisíc.

Úrady vo štvrtok ohlásili 440 nových úmrtí na koronavírus SARS-CoV-2. Celkový obetí sa tak v krajine zvýšil na 22 157. Počet nakazených stúpol na vyše 213-tisíc..

Španielsko má najvyšší počet obetí nákazy na svete po Spojených štátoch a Taliansku.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

12:21 V Prahe, Brne a Litoměřiciach spustili plošné testovanie na prítomnosť protilátok proti koronavírusu SARS-CoV-2.

V piatok majú testovať ľudí aj v Olomouci, Litoveli a Uničove. Dohromady chcú otestovať 27-tisíc ľudí vo vekovej skupine od 18 do 89 rokov. Deti od osem do 18 rokov budú testovať len v Prahe a Brne.

Ako informovali Novinky.cz česká vláda chce získať skutočný obraz toho, ako je to so zdravotným stavom obyvateľov a predovšetkým protilátok proti koronavírusu SARS-CoV-2.

12:04 Nitrianska radnica zriadila karanténne miesto pre bezdomovcov v areáli amfiteátra.

"Ľudia bez domova nemajú kam ísť. Je to pritom jedna z najohrozenejších skupín v prípade aktuálnej pandémie. Tým, že ochránime túto minoritnú skupinu, chránime aj ostatných Nitranov a verejné zdravie pred tým, aby sa prípadná nákaza šírila po meste," uviedol prednosta radnice Martin Horák.

12:03 Všetci zamestnanci Domova sociálnych služieb a zariadenia pre seniorov v Senici majú negatívne testy na Covid-19.

Otestovali 139 zamestnancov. Ide o najväčšie zariadenie v Trnavskom kraji, ktoré má spolu 320 klientov.

Testovali aj každého z 36 zamestnancov Domova sociálnych služieb pre dospelých v Lehniciach. V tomto zariadení bolo na ochorenie Covid-19 testovaných s negatívnym výsledkom aj všetkých 62 klientov.

12:01 Mesto Detva v súvislosti s koronakrízou očakáva podľa údajov rady pre rozpočtovú zodpovednosť výpadok príjmov na úrovni 27 percent, čo je 1,7 milióna eur.

"Rozpočet neustále prehodnocujeme, úsporné opatrenia sa dotknú najmä investičných akcií a údržby," konštatoval primátor Ján Šufliarský s tým, že šetrenie bude potrebné aj v oblasti bežných výdavkov.

11:59 Mesto Levice v boji proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2 vydezinfikovalo lavičky a smetné koše na Námestí hrdinov v Leviciach.

Dezinfekcia sa podľa slov Adriany Macákovej z Mestského úradu v Leviciach bude opakovať ešte minimálne štyrikrát, vždy v nedeľu podvečer v čase, keď sa na námestí nebudú nachádzať ľudia.

11:36 Na ochorenie Covid-19 pozitívne testovali 1386 ukrajinských zdravotníkov.

Ukrajina pritom vo štvrtok ráno potvrdila 578 nových infekcií vírusom SARS-CoV-2. Celkovo je tam 7170 nakazených. Ochoreniu Covid-19 podľahlo 187 ľudí a 504 sa zotavilo.

Koronavírus vo svete: Grafy a mapy si môžete pozrieť tu >>>>

11:24 Čína dá WHO o 30 miliónov dolárov viac po tom, čo svoje príspevky zastavila Trumpova administratíva.

Americký prezident minulý týždeň kritizoval WHO za to, ako zvláda boj s pandémiou nového koronavírusu, a rozhodol sa prestať tejto organizácii posielať príspevky, pretože podľa neho "neplnila svoje základné povinnosti a musí byť braná na zodpovednosť".

11:21 V Česku testujú ľudí na nový koronavírus plošne pre štúdiu kolektívnej imunity.

Na testovaní sa má zúčastniť 27-tisíc ľudí. Výsledky štúdie kolektívnej imunity by mali byť známe na začiatku mája.

10:54 Počet infikovaných koronavírusom SARS-CoV-2 dosiahol v Rusku 62 773.

Infekcii podľahlo 555 ľudí a 4891 pacientov sa uzdravilo, informovali tamojšie úrady.

Celkovo v Rusku zostáva pod lekárskym dohľadom 151.000 ľudí pre podozrenie z koronavírusu

10:37 Pandémia koronavírusu SARS-CoV-2 ovplyvňuje aj pracovné ponuky.

Zamestnávatelia čoraz častejšie spomínajú aj možnosť pracovať z domu. Analýza portálov Profesia.sk a Platy.sk poukazuje na to, že pandémia môže tento benefit výrazne rozšíriť.

10:36 Bratislavskí mestskí poslanci sa po dlhšom čase opäť zídu na zasadnutí mestského zastupiteľstva, a to vo štvrtok 30. apríla.

Pre pandémiu koronavírusu nebudú tradične v Zrkadlovej sieni Primaciálneho paláca, ale v neďalekej Starej tržnici.

10:28 Českej republike je celkovo 7136 potvrdených prípadov Covid-19.

Počet vyliečených stúpol oproti stredajšiemu večeru o 13 na 2002; nákaze do štvrtka podľahlo 210 pacientov. Informoval o tom vo štvrtok spravodajský server iDNES.cz.

10:27 V americkom štáte New York majú dve domáce mačky pozitívny test na koronavírus.

Načítavam video...

Obe pochádzajú z rôznych častí štátu, majú mierne respiračné problémy a očakáva sa, že sa úplne vyliečia. Infikovali sa pravdepodobne od ľudí, s ktorými žijú alebo od niekoho z ich okolia.

10:25 Kremeľ očakáva vrchol pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 v polovici mája.

S odvolaním sa na špecialistov to v stredu vyhlásil hovorca Kremľa Dmitrij Peskov, ktorého cituje tlačová agentúra TASS.

"Potom očakávame postupný pokles počtu pacientov. Bohužiaľ, každý deň registrujeme výrazný nárast nových prípadov nákazy, ale ani tieto vysoké čísla neohrozujú náš zdravotnícky systém," povedal hovorca v rozhovore pre stanicu CNBC.

10:01 Na Slovensku v stredu testovali na koronavírus SARS-CoV-2 rekordný počet ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje správne kliknite sem >>>>

09:57 Austrálsky premiér Morrison vyzval členské štáty WHO na vyšetrovanie Číny v súvislosti s pandémiou Covid-19.

Načítavam video...

Austrália sa stala jedným z najväčších kritikov Číny pre jej úlohu v rozšírení koronavírusu do celého sveta.

9:55 Bezpečnostné sily v utečeneckom tábore Moria na gréckom ostrove Lesbos postrelili dvoch žiadateľov o azyl, ktorí porušili pravidlá karantény súvisiacej s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

9:34 Na Slovensku pribudlo 81 prípadov nákazy koronavírusom. Informuje o tom stránka NCZI.

Chorobe COVID-19 podľahol ďalší pacient a vyliečili sa štyria. Celkovo za stredu laboratóriá otestovali 4 772 vzoriek.

9:27 Komunistický Vietnam zmiernil opatrenia obmedzujúce pohyb obyvateľov.

Odborníci poukazujú na to, že očividný úspech dosiahol Vietnam vďaka ráznej reakcii na výskyt nákazy, napríklad vďaka zavedeniu kolektívnych karantén a rozsiahlemu vyhľadávaniu osôb, ktoré boli v kontakte s infikovanými.

8:56 Počet potvrdených prípadov choroby COVID-19 presiahol v Indii 20-tisíc. Za posledných 24 hodín zaznamenali 1486 pozitívnych prípadov a 49 úmrtí. Celkový počet obetí je 652.

8:48 Počet prípadov nákazy koronavírusom dosiahol v Rusku 57 999. Nákaze podľahlo 513 ľudí a 4420 pacientov sa uzdravilo.

8:46 Južná Kórea hlásila ďalší jednociferný počet nových prípadov nákazy koronavírusom.

Šírenie pomohli pribrzdiť prísne nariadenia sociálneho odstupu a rozsiahle karanténne opatrenia, píše juhokórejská agentúra Jonhap.

8:40 Ceny ropy pokračovali v raste, ku ktorému prispeli informácie o postupnom obmedzovaní ťažby zo strany veľkých firiem. Navyše, od mája začne platiť nová dohoda o znížení produkcie zo strany zoskupenia známeho ako OPEC+.

8:26 Najmenej 48 členov posádky výletnej lode zakotvenej pri japonskom meste Nagasaki pozitívne otestovali na koronavírus.

Costa Atlantica priplávala do Nagasaki v januári so 600 ľuďmi na palube, aby tam prešla niekoľkými opravami.

7:50 USA sú najviac postihnutou krajinou, čo sa týka počtu nakazených koronavírusom, ale aj počtom ľudí, ktorí na ochorenie Covid-19 zomreli.

Súvisiaci článok Lekárka v Amerike: Málo testovania spomalilo odozvu na vírus Čítajte 

„USA je veľká krajina, takže to, myslím, ľudí veľmi neprekvapilo, že tých nakazených je veľa, že máme najviac prípadov. Čo však ľudí prekvapilo, bolo to, aké nepripravené boli USA na testovanie, dosť to spomalilo odozvu na infekciu,“ hovorí lekárka Martina Ziegenbein, ktorá žije a pracuje v USA už 19 rokov.

7:35 Počet osôb infikovaných novým druhom koronavírusu sa v Nemecku podľa Inštitútu Roberta Kocha vo štvrtok zvýšil o 2 352 na 148 046.

Ide už tretí deň po sebe v počte nových denných prípadov o nárast.

Za uplynulých 24 hodín v krajine nahlásili 215 ďalších úmrtí na COVID-19, čím ich celkový počet dosiahol 5 094.

7:10 Rodina Stephena Hawkinga darovala jeho pľúcny ventilátor nemocnici v Cambridge.

Celkovo nemocnica dostala od Hawkingovcov šesť veľkých vriec zdravotníckej techniky, ktorú fyzik používal a ktorá bola zakúpená z jeho finančných prostriedkov.

Tento pľúcny ventilátor Hawkingovi zaobstarali v roku 2013 a používal ho až do svojej smrti 14. marca 2018.

6:37 Čína oznámila desať nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2, a teda o 20 menej ako v stredu. Spomedzi nich bolo šesť privezených zo zahraničia.

V krajine zároveň opäť neevidovali žiadne ďalšie úmrtie.

6:34 Dánska vláda zrušila niektoré obmedzenia, ktoré zaviedla voči prisťahovalcom.

Do Dánska tak opäť môžu prichádzať manželia, manželky, životní partneri, deti či rodičia Dánov, ktorí sú občanmi inej krajiny, a to aj v prípade, že v Dánsku nemajú povolenie na pobyt.

"Ľudí s príznakmi (nákazy koronavírusom) však naďalej za hranice nevpustia," povedal dánsky minister pre imigráciu a integráciu Mattias Tesfaye.

6:32 V dôsledku ochorenia COVID-19 zomrelo v USA za posledných 24 hodín 1 738 ľudí.

Denný prírastok je tak o výrazne nižší ako 2 751 úmrtí, ktoré z USA hlásili v utorok. Celkovo už v Skrajine zaznamenali prinajmenšom 46 583 úmrtí na COVID-19.

6:28 V štáte New Yorku zaznamenali dve mačky, ktoré mali pozitívny test na nový koronavírus.

Mačky podľa amerického Centra pre prevenciu a kontrolu chorôb trpia ľahším ochorením dýchacích ciest a predpokladá sa, že sa úplne uzdravia. Centrum zároveň uviedlo, že neexituje dôkaz o tom, že by domáce zvieratá prispievali k šíreniu vírusu v krajine.

6:23 Ukrajinské úrady umiestnili do karantény v poradí už štvrtý kláštor patriaci pod správu pravoslávnej cirkvi. V jeho priestoroch sa totiž začal šíriť nový koronavírus.

Podľa kyjevského starostu Vitalija Klička uzavreli kláštor Svätého Pokrovského v Kyjeve po tom, ako malo 12 jeho mníchov pozitívne testy na ochorenie COVID-19.

Minulý týždeň bol pritom zatvorený najikonickejší pravoslávny kláštor - Kyjevsko-pečerská lavra, kde sa nakazilo takmer 150 mníchov a najmenej traja z nich zomreli.

6:18 Trump podpísal výkonné nariadenie, ktoré na 60 dní čiastočne pozastavuje prisťahovalectvo do USA. Toto drastické opatrenie má podľa jeho slov ochrániť pracovné pozície počas krízy spôsobenej novým koronavírusom.

Načítavam video...

6:10 Generálny riaditeľ WHO Tedros Ghebreyesus dúfa, že americký prezident Trump prehodnotí rozhodnutie pozastaviť financovanie tejto organizácie zo strany USA.

Súvisiaci článok Šéf WHO verí, že Trump prehodnotí pozastavenie platieb Čítajte 

"Verím, že zmrazenie platieb prehodnotia, a že USA budú opäť podporovať prácu WHO a zachraňovať ľudské životy," poznamenal šéf WHO.

"Dúfam, že to považujú za dôležitú investíciu, ktorá neznamená len pomoc iným, ale aj pomoc pre USA," dodal.

6:00 Celosvetový počet obetí nového koronavírusu vzrástol prinajmenšom na 181 234, informovala agentúra AFP, ktorá svoj výpočet založila na oficiálnych údajoch z jednotlivých štátov i WHO.

Celkovo bolo od decembra k 22. aprílu zaznamenaných v 193 krajinách a teritóriách viac ako 2 602 000 prípadov nákazy, z ktorých sa minimálne 593 800 ľudí už vyliečilo.

Skutočný počet nakazených je však podľa AFP mnohonásobne vyšší, pretože veľa krajín testuje len najvážnejšie prípady.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 545
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 341
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 627
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 203
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 873
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 959
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 447
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Migranti vo Vajnoroch sa zväčša pohybujú vo väčších skupinách.

Ayham Al Rajhiya zo Sýrie lámanou angličtinou hovorí, že nechcú robiť problémy.


2 h
Ilustračné foto

Súd vynesie rozsudok 4. októbra.


TASR 2 h
Záchranári si pomáhali aj dronmi.

Pátracia akcia pokračuje už šiesty deň.


2 h
Ármin Vámbéry (sediaci druhý sprava) so svojou výpravou.

Príbehy zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


2 h

Sportnet

HC Košice - HK 32 Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 5. kola Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 5. kola Tipos extraligy: HC Košice - Hk 32 Liptovský Mikuláš.


Sportnet 5 h
Olympijské hry v Paríži 2024.

Rusi budú súťažiť bez národných symbolov.


TASR 4 h
Stefanos Tsitsipas.

Tretí nasadený Holger Rune vyradil Daniela Evansa.


TASR 7 h
Petra Vlhová sa teší po výhre vo Flachau 2023.

V Argentíne našli výborné podmienky.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu