SME
Piatok, 29. september, 2023 | Meniny má Michal, Michaela

Koronavírus: Zakázali hromadné podujatia, navrhli opäť zaviesť núdzový stav (minúta po minúte)

Premiér Matovič predstavil sprísnené pravidlá v boji s koronavírusom.

Načítavam video...

Ak sa Vám graf nezobrazuje správne, kliknite tu

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

21:00 Minútu po minúte sme ukončili. Ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

20:49 Holandsko vzhľadom na nárast prípadov nákazy koronavírusom sprísňuje epidemiologické opatrenia zatiaľ na tri týždne, oznámil premiér Mark Rutte.

"Každý videl tie alarmujúce správy," povedal Rutte, podľa ktorého musia byť z vývoja situácie vyvodené dôsledky.

Od utorkového večera sa budú všetky športové podujatia v krajine musieť konať bez publika. Kaviarne a reštaurácie budú môcť byť otvorené do 22:00, pričom od 21:00 nemôžu vpúšťať dnu nových hostí. Tých bude môcť byť v prevádzke vnútri najviac len 30 a vonku 40.

Súvisiaci článok Zrušia omše aj oslavy? A čo znamená núdzový stav? (otázky a odpovede) Čítajte 

20:40 Ústredný krízový štáb rozhodol o sprísnení opatrení.

Zoznam obmedzení však ešte nemusí byť konečný, štáb pokračoval v rokovaní do neskorého večera.

Všetky zatiaľ zverejnené opatrenia by mali začať platiť od 1. októbra, s výnimkou možnosti vyhlásenia núdzového stavu.

SkryťVypnúť reklamu

Denník SME k opatreniam pripravil sériu otázok a odpovedí >>>

20:22 Český minister zdravotníctva Roman Prymula navrhne zavedenie núdzového stavu - zrejme už na najbližšom zasadaní českej vlády.

Informoval o tom spravodajský server Novinky.cz s tým, že najbližšie zasadanie vlády bude v pondelok 5. októbra - po voľbách do Senátu a miestnych zastupiteľstiev (2. - 3. októbra).

"Urobiť to určite musíme. Bez toho veľká šanca nie je," povedal Prymula.

19:54 Celý prejav prezidentky Zuzany Čaputovej si môžete prečítať tu >>>

19:50 "Vydržme, aby sme tento čas prečkali s čo najmenšími stratami na životoch, ekonomike, ale aj na našich vzťahoch. Verím v našu silu, odvahu a zodpovednosť! Zvládneme to," uzavrela prezidentka svoj prejav.

SkryťVypnúť reklamu

19:47 "Zodpovednosť verejnosti, teda každého jedného z nás, spočíva v solidarite a ohľaduplnosti. Počty infikovaných zo dňa na deň neznížime. Môžeme ale prispieť k tomu, aby sme situáciu najmä v nasledujúcich týždňoch udržali pod kontrolou," vyzýva prezidentka.

Nasadiť si rúško trvá sekundy. Sekundy, ktoré môžu pre tých najzraniteľnejších znamenať roky života. Naše sekundy dnes teda znamenajú roky života pre iných.

Zuzana Čaputová, prezidentka

"Nezľahčujme situáciu, v ktorej sa nachádzame, a nosme rúška všade tam, kde je to potrebné. Nasadiť si rúško, pamätať na odstup a použiť dezinfekciu trvá sekundy. Sekundy, ktoré môžu pre tých najzraniteľnejších znamenať roky života, ktorý sa neskončí predčasne. Naše sekundy dnes teda znamenajú roky života pre iných," pokračuje ďalej Čaputová vo svojom prejave.

19:46 "V tejto chvíli nejde o otázku viny a o to, kto za to môže. Ide hlavne o otázku zodpovednosti každého z nás," hovorí v úvode svojho prejavu Čaputová.

SkryťVypnúť reklamu

19:40 Prezidentka Zuzana Čaputová o päť minút vystúpi s mimoriadnym prejavom národu v RTVS.

19:25 Dvanásť členov posádky výletnej lode plaviacej sa pod maltskou vlajkou bolo pozitívne testovaných na koronavírus.

Loď s viac ako 1500 ľuďmi na palube je na plavbe po gréckych ostrovoch. Pozitívne testovaní ľudia sú v izolácii na lodi.

19:12 Rúška aj vonku, zákaz hromadných podujatí či menej ľudí v obchodoch. Ústredný krízový štáb pre rastúce čísla nakazených sprísnil viaceré opatrenia proti šíreniu koronavírusu. Opatrenia by mali začať platiť od 1. októbra.

Tu si môžete pozrieť prehľad opatrení na jednom mieste >>>

18:58 Čo sa týka futbalových alebo hokejových zápasov, čisto teoreticky by sa mohli uskutočniť, keby všetci aktéri, vrátane hráčov, ale aj ostatných ľudí na štadiónoch mali negatívne testy na Covid-19 nie staršie ako 12 hodín. Keďže je však toto veľmi ťažké na manažovanie, Ján Mikas predpokladá, že športové súťaže sa konať nebudú.

SkryťVypnúť reklamu

18:37 Nové opatrenia budú platiť s účinnosťou od 1. októbra.

18:30 Krízový štáb požiada vládu, aby vypracovala návrh na zavedenie núdzového stavu, predložený má byť v stredu na rokovaní vlády.

18:27 Rúška od druhého stupňa základných škôl vyššie budú povinné, na prvom stupni základných škôl a v materských školách budú vysoko odporúčané.

Vysoko odporúčané budú rúška aj v prípade športových aktivít v interiéroch, napríklad vo fitnesscentrách.

Rúška budú povinné aj v exteriéri, a to v prípade, že sa človek bude nachádzať od cudzích ľudí menej ako dva metre.

18:26 V prípade prevádzok verejného stravovania budú otvorené iba tie, v ktorých sa sedí.

V obchodných domoch bude opäť platiť obmedzenie počtu ľudí, podobne ako pri prvej vlne pandémie. Zatiaľ to bude 10 metrov štvorcových na zákazníka.

SkryťVypnúť reklamu

V obchodných centrách sa obmedzenie bude počítať podľa počtu zákazníkov na jednotlivé prevádzky, nie na spoločné priestory.

18:25 Prevádzky verejného stravovania budú môcť fungovať od 6:00 do maximálne 22:00, v prípade rozvozu stravy non-stop.

18:24 Slovensko pristúpi k zákazu hromadných podujatí až na niekoľko výnimiek, ktorými sú sobáše, pohreby, krsty či zasadnutia orgánov verejnej moci.

Zákaz platí pre podujatia všetkého druhu, od rodinných, kultúrnych, športových až po cirkevné podujatia.

18:23 Rakúsko a Maďarsko zatiaľ červenými krajinami nebudú a naďalej zostávajú menej rizikovými. Dôvodom je, že počet nakazených prudko stúpa aj u nás na Slovensku a podľa Mikasa by to voči susedom nebolo korektné.

Načítavam video...

18:22 Hoci zasadnutie krízového štábu ešte pokračuje, premiér Igor Matovič a hlavný hygienik Ján Mikas na tlačovej konferencii idú informovať o nových opatreniach.

SkryťVypnúť reklamu

18:20 Medzinárodný veľtrh obrannej techniky IDEB 2020 sa tento rok neuskutoční. Nový termín stanovili na 2. až 4. marca 2021.

Združenie bezpečnostného a obranného priemyslu sa 25. septembra obrátilo na ministra obrany Jaroslava Naďa (OĽaNO), aby veľtrh zrušil. Ten sa mal konať od 28. do 30 októbra na výstavisku Incheba Expo Bratislava.

18:08 Líder britskej strany Liberálni demokrati Ed Davey kritizoval postup britskej vlády v súvislosti s pandémiou koronavírusu SARS-CoV-2.

Davey vo svojom prejave na jesennom zjazde Liberálnych demokratov prostredníctvom videokonferencie povedal, že pandémia COVID-19 "odhaľuje to najlepšie z obyvateľov Británie". Odolnosť, láskavosť a pracovitosť ľudí Daveyho podľa jeho slov presvedčili, že krajina krízu dokáže prekonať.

SkryťVypnúť reklamu

"Tieto vlastnosti, ktoré ľudia po celej krajine dávajú najavo každý deň, sú však v ostrom kontraste s tým, ako na pandémiu reagujú ministri britskej vlády," povedal.

17:37 SVET - Nemocniciam v Česku dochádzajú zásoby lieku remdezivir, ktorý sa podáva pacientom s ťažkým priebehom respiračného ochorenia COVID-19.

Upozornila na to česká Sekcia nemocničných lekárnikov.

Lekári zásoby lieku spotrebujú v priebehu budúceho týždňa, uviedol vedúci lekár Kliniky anestéziológie, resuscitácie a intenzívnej medicíny pražskej Všeobecnej fakultnej nemocnice Martin Balík.

Dodávateľ lieku remdezivir pre Česko tvrdí, že problém je spôsobený rastúcim dopytom.

17:35 SLOVENSKO - "V podstate je situácia, kde rozhodujete medzi horším a ešte horším riešením. Nepovažujem za chybu, že premiér vyhovel ľuďom, ktorí chceli mať svadbu.

SkryťVypnúť reklamu

Ale sme v situácii, že sa rozhodujete, či budete mať viac mŕtvych alebo viac chudobných. Je to ťažká situácia, ja by som z tohto premiéra nevinil, mne sa zdá, že to v tomto prípade ešte celkom dobre zvláda," hovorí prezident Únie miest Slovenska Richard Rybníček.

17:32 SLOVENSKO - Ak sa u vás túto jeseň či zimu vyvinie kašeľ, bolesť hrdla, horúčky a dýchavičnosť, bez testu si nebudete môcť byť úplne istí, akú chorobu vlastne máte.

Súvisiaci článok Chrípka či Covid-19? Aké sú rozdiely a podobnosti nákaz Čítajte 

Podobné príznaky totiž môžu značiť chrípku aj Covid-19.

Aj keď je v bežnom živote takmer nemožné ich jednoznačne od seba odlíšiť, existuje niekoľko rozdielov, o ktorých je dobre vedieť.

17:10 SLOVENSKO - Vývoj šírenia podľa zachytených prípadov už nemusí dostatočne odrážať celkový vývoj šírenia vírusu v populácii.

SkryťVypnúť reklamu

Predpokladajú to analytici Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, ktorí rozoberali rýchlosť šírenia koronavírusu SARS-CoV-2 na Slovensku v predchádzajúcich mesiacoch v porovnaní s poslednými týždňami.

Výhodou doterajšieho vývoja šírenia koronavírusu podľa nich bolo, že naša testovacia infraštruktúra mu stíhala.

Znamená to, že vývoj zachytených pozitívnych prípadov má spojitosť s celkovým odhadom šírenia vírusu v populácii, kde sa predpokladajú násobne vyššie čísla oproti zachyteným prípadom.

16:59 SLOVENSKO - V Bratislavskom kraji pre výskyt koronavírusu prerušia vyučovanie v troch školách.

Na základnej škole na Nobelovom námestí v Bratislave budú do 1. októbra zatvorené tri triedy.

16:32 SLOVENSKO - Počet pozitívne testovaných po svadbe, ktorá sa konala v v reštauračnom zariadení v Bardejovských Kúpeľoch, vzrástol na 67.

SkryťVypnúť reklamu

Minulý týždeň sme mali 16, teraz už máme 67 pozitívnych prípadov. Ešte nemáme celú analýzu spravenú, lebo preverujeme ďalšie a ďalšie prípady, aj tie, ktoré nesúvisia s touto svadbou. Predpokladám, že to číslo bude ešte vyššie a tam sa už jednoznačne naozaj nedá určiť, že kto bol ten, kto to na svadbu 'doniesol',"
uviedol vedúci oddelenia epidemiológie Regionálneho úradu verejného
zdravotníctva v Bardejove Július Zbyňovský.

16:26 SVET - Pozitívny test na COVID-19 má aj bývalý poľský minister zdravotníctva Lukasz Szumowski , ktorý bol dlho akousi tvárou Poľska v boji s koronavírusom.

Szumowski, pôvodným povolaním kardiológ, 18. augusta oznámil, že z funkcie ministra odchádza. Uviedol pritom, že sa vracia k medicíne, ale zostáva poslancom parlamentu.

SkryťVypnúť reklamu

16:00 SVET - Šíriaci sa koronavírus zaznamenal v pondelok ďalší negatívny míľnik - na následky ochorenia COVID-19 na svete oficiálne zomrelo dohromady už viac ako milión ľudí.

Spomedzi vyše milióna obetí vyše 200-tisíc osôb doplatilo životom na koronavírus v Spojených štátoch amerických.

Nasledujú Brazília, India, Mexiko a Veľká Británia. Na svete dosiaľ koronavírus diagnostikovali viac ako 33 miliónom ľudí, takmer 25 miliónov sa už z ochorenia COVID-19 vyliečilo.

15:59 SLOVENSKO - Súčasťou plánu obnovy by malo byť zvýšenie konkurencieschopnosti ekonomiky.

Uviedol to na brífingu minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina) po pracovnom stretnutí so zástupcami sociálnych partnerov pod názvom "Pokračovanie sociálneho dialógu".

SkryťVypnúť reklamu

Konfederácia odborových zväzov (KOZ) sa podľa jeho slov zo stretnutia ospravedlnila.

15:57 SLOVENSKO - Študenti pedagogiky budú v novom programe ministerstva školstva doučovať žiakov základných škôl.

Ministerstvo podpísalo s viacerými pedagogickými fakultami memorandum o programe doučovania žiakov základných škôl, ktoré boli v dôsledku pandémie minulý školský rok zatvorené.

Program predstavili štátna tajomníčka ministerstva Monika Filipová (SaS), riaditeľka Štátneho pedagogického ústavu Miroslava Hapalová a zástupcovia zapojených vysokých škôl.

15:33 SLOVENSKO - U policajtov pracujúcich pre Riaditeľstvo hraničnej a cudzineckej polície Sobrance, ktorí prišli do kontaktu s dvoma migrantmi pozitívne testovanými sa koronavírus nepotvrdil.

Testovaných bolo dosiaľ 26 spomedzi 29 karantenizovaných hraničiarov.

SkryťVypnúť reklamu

15:18 SVET - Pozitívny test na koronavírus má 12 členov posádky výletnej lode, ktorá ako vôbec prvá svojho druhu zakotvila po tzv. lockdowne v Grécku.

Loď Mein Schiff 6 s 922 pasažiermi na palube, plaviaca sa pod maltskou vlajkou a prevádzkovaná nemeckou cestovnou kanceláriou TUI, aktuálne kotví pri ostrove Milos v Egejskom mori.

15:00 SLOVENSKO - U jedného zamestnanca na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny bol potvrdený pozitívny test na ochorenie COVID-19.

Podľa vyjadrení tlačového odboru sú pracovníci, ktorí boli v úzkom kontakte s touto osobou, v preventívnej domácej izolácii a čakajú na PCR testovanie.

14:57 SVET - Viacero talianskych regiónov sprísnilo epidemiologické opatrenia.

Na Sicílii budú musieť všetci cestujúci, ktorí tam prídu zo zahraničia, absolvovať pri príchode test na koronavírus a zaregistrovať sa na internete alebo u lekára.

SkryťVypnúť reklamu

Od stredy zároveň bude musieť na verejnosti nosiť rúško každý, kto má viac ako šesť rokov.

14:48 SVET - V belgickom hlavnom meste pre nárast infekcií obmedzujú otváracie hodiny barov a kaviarní. Od pondelňajšej noci musia všetky bruselské bary a kaviarne mať zatvorené od 23:00 do 6:00 a o hodinu skôr musia svoje dvere zatvoriť aj ďalšie prevádzky, ktoré predávajú pitie a jedlo.

Zároveň je tiež v Bruseli zakázaná konzumácia jedla na pouličných trhoch.

14:45 SVET - Opatrenia obmedzujúce vstup na územie Maďarska zostanú zachované aj po 1. októbri. Vyhlásil to pre komerčnú televíziu ATV maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó.

Zdôraznil ale, že zostávajú v platnosti výnimky pre občanov krajín Vyšehradskej štvorky. Cieľom tohto kroku podľa Szijjártóa je zamedziť dovozu nákazy zo zahraničia.

14:44 SLOVENSKO - Testy u klientov domovu dôchodcov v Nitrianskych Sučanoch nepotvrdili koronavírus. Informovala o tom regionálna hygienička Zuzana Tornócziová.

Všetkých klientov otestovali hygienici v sobotu 26.septembra. Dôvodom bolo to, že v bojnickej nemocnici bol hospitalizovaný jeden klient zariadenia s koronavírusom. „Následné testy v senior centre odhalili nakazených desať zamestnancov,“ uviedla Tornócziová.

14:29 SLOVENSKO - V sobotu sa uskutočnia doplňujúce komunálne voľby v 48 obciach. Na ich priebehu a organizácii sa odráža aj mimoriadna situácia s COVID opatreniami.

Osoby, ktorým je nariadená domáca izolácia, si nebudú môcť uplatniť svoje volebné právo. K týmto osobám nebude môcť byť ani poslaná prenosná volebná schránka.

Z doplňujúcich komunálnych volieb má vzísť 33 starostov a 28 poslancov.

14:27 SLOVENSKO - Vyše 500 000 eur, ktoré sú súčasťou mimoriadnej finančnej pomoci pre nezávislú kultúru v koronakrízovom období, a ktorá je určená na podporu prevádzkovateľom kín, distribuuje Audiovizuálny fond v októbri.

"Celkovú sumu 502 400 eur prerozdelí fond medzi všetkých 57 prevádzkovateľov kín, ktorí podali žiadosť v termíne stanovenom mimoriadnou výzvou, uviedol AvF.

14:25 SLOVENSKO - Koronavírus potvrdili u siedmich žiakov a štyroch pedagogických zamestnancov gymnázia v Sobranciach.

Riaditeľ sobranského gymnázia po dohode s vyšším územným celkom nariadil dištančný spôsob vzdelávania a gymnázium je uzatvorené.

Pozitívne prípady tiež okrem mesta evidujú v ďalších 16 obciach Sobranského okresu. V okrese Michalovce sa situácia stabilizovala.

14:20 SLOVENSKO - V košickom Východoslovenskom ústave srdcových a cievnych chorôb potvrdili nákazu koronavírusum u troch pacientov, jednej zdravotnej sestry a u jedného referenta.

V karanténe sú šiesti nezdravotnícki zamestnanci.

14:02 SLOVENSKO - Mimoriadny príhovor pre zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu na Slovensku bude mať aj prezidentka Zuzana Čaputová.

Príhovor prezidentky odvysiela RTVS o 19.45 h na Jednotke po Správach
RTVS. V rovnakom čase ho bude vysielať aj Rádio Slovensko.

14:00 SVET - Obyvateľom Anglicka hrozia vysoké pokuty, ak nezostanú v izolácii po pozitívnom testovaní na ochorenie COVID-19.

Tým, ktorí pravidlá nedodržia, môže byť uložená pokuta tisíc libier, ktorá sa pri opakovanom porušení izolácie zvýši na 10-tisíc libier.

Ministerstvo uviedlo, že pozitívne testovaní ľudia môžu dostať pokutu aj v prípade, ak vedome poskytnú falošné informácie pracovníkom vyhľadávajúcim kontakty.

13:56 SLOVENSKO - Pre zvyšujúce sa čísla nových prípadov vystúpi večer premiér Igor Matovič (OĽANO) v televíziách Markíza a Joj.

Markíza na svojom webe informuje, že predseda vlády vystúpi mimoriadne vo večerných novinách, ktoré sa začínajú o 19.00 h.

Televízia Joj na sociálnej sieti avizuje, že premiér príde do pondelkovej relácie Noviny špeciál - koronavírus o 20.35 h.

13:47 SLOVENSKO - Dokument, ktorý obsahuje návrhy reforiem pre plán obnovy, by mal byť oficiálne zverejnený koncom tohto týždňa.

Oznámil to minister financií Eduard Heger (OĽaNO) na tlačovej konferencii po stretnutí s prezidentkou Zuzanou Čaputovou.

Načítavam video...

13:45 SLOVENSKO - Študentov Univerzity Konštantína Filozofa v Nitre čakajú pri ubytovaní na vysokoškolských internátoch prísne podmienky.

Nebudú môcť prijímať žiadne návštevy a všade, s výnimkou svojej izby, musia chodiť s rúškom na tvári.

Študenti si tiež musia pri príchode i odchode z internátu dezinfikovať ruky. Zakázané je aj zhromažďovanie sa v priestoroch internátov po 22. hodine.

13:40 SVET - Peking prisľúbil, že bude chrániť svojich občanov, ktorí zverejnia utajené informácie obsahujúce také skutočnosti, čo by predstavovali hrozbu pre verejné zdravie.

Čína tak reaguje na kritiku zakročenia proti zdravotnému personálu, ktorý ešte na začiatku pandémie informoval o závažných následkoch situácie.

Predstavitelia mesta sa vyjadrili, že budú dbať na bezpečnosť a dodržanie ľudských práv týchto whistleblowerov, a dodali, že im za ich činy bude poskytnutá aj určitá odmena.

13:34 SVET - Zhromaždiť definitívne údaje o počte obetí ochorenia COVID-19 Mexiku potrvá zhruba dva roky.

Povedal to námestník mexického ministra zdravotníctva Hugo López-Gatell, ktorý je hlavným predstaviteľom v krajine riešiacim problém pandémie.

Jeho vyhlásenie pravdepodobne oživí diskusiu o počte obetí v Mexiku, ktorý je na úrovni 76 430 a je štvrtý najvyšší vo svete.

13:28 SVET - Ak sa nepodarí dôkladne podchytiť lokálne ohniská nákazy koronavírusom, budú v Nemecku do Vianoc denne evidovať až 19 200 infikovaných.

Týmito slovami vyjadrila znepokojenie zo stúpajúceho počtu nakazených v krajine počas videkonferencie predsedníctva Kresťanskodemokratickej únie nemecká kancelárka Angela Merkelová.

13:24 SLOVENSKO - V obci Orlov v okrese Stará Ľubovňa po víkende stúpol počet ľudí s ochorením Covid-19.

Kým v piatok v obci so 619 obyvateľmi evidovali 20 nakazených, v pondelok ich počet stúpol na 31. Mimoriadna situácia v obci naďalej trvá.

13:16 SLOVENSKO - Okres Námestovo predbehol v počte pozitívne testovaných na COVID-19 za včerajší deň aj Bratislavu.

Väčšina pozitívne testovaných ľudí v okresoch Námestovo a Tvrdošín bola zaznamenaná v dvoch výrobných podnikoch.

Jedným z dvoch podnikov je strojárenský v Námestove, dáva prácu približne šesťsto zamestnancom. Pozitívny test malo už viac ako 120 z nich. Závod preto obmedzil výrobu o tretinu, prijal prísne opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia.

Jednu výrobnú halu zatvorili aj v podniku na dolnej Orave. Ich zamestnanec z Námestova mal kontakt s pozitívnou osobou.

12:59 SLOVENSKO - Počet zamestnancov Fakultnej nemocnice v Trenčíne, ktorí boli pozitívne testovaní na koronavírus, stúpol na dvadsať.

Zo 600 testov, ktoré nemocncia urobila, sa ochorenie potvrdilo u ôsmich lekárov, siedmich sestier, jednej praktickej sestry, troch sanitárov, a jedného študenta Fakulty zdravotníctva, ktorý v nemocnici vykonáva odbornú zdravotnícku prax.

12:50 SLOVENSKO - Celkovo 14 zamestnancov Cirkevnej základnej školy s materskou školou sv. Faustíny v bardejovskej mestskej časti Dlhá Lúka z celkového počtu 29 bolo pozitívne testovaných na koronavírus.

Informáciu potvrdila riaditeľka školy Mária Exnerová.

12:40 SVET - Maďarská polícia riešila počas uplynulého víkendu 142 prípadov nedodržiavania povinných epidemiologických opatrení.

V 45 prípadoch museli hliadky zasahovať v prostriedkoch hromadnej dopravy, kde ľudia porušovali povinnosť zakrývania tváre rúškami.

V piatich prípadoch sa riešilo porušenie epidemiologických nariadení v súvislosti hudobnými tanečnými podujatiami.

12:32 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič (OĽANO) bude nositeľom zlých správ pre mnohých ľudí v súvislosti s opatreniami, ktoré sa budú musieť prijať.

Povedal to pred rokovaním ústredného krízového štábu. Návrhy opatrení zatiaľ konkretizovať nechcel.

"Nebudem konkretizovať návrhy. Situácia je mimoriadne vážna a myslím si, že musíme prijať veľmi zásadné rozhodnutia a veľmi odvážne rozhodnutia," komentoval s tým, že nechce povedať, či by mohlo dôjsť k takým opatreniam, aké sa prijali počas prvej vlny pandémie nového koronavírusu.

Očakáva, že rokovať budú tri až štyri hodiny.

12:18 SLOVENSKO - Prezidentka SR Zuzana Čaputová požiadala ministra financií Eduarda Hegera (OĽANO), aby z výsledného plánu na využitie zdrojov z Európskej únie nevypadli určité priority.

Peniaze by podľa nej mali smerovať na ochranu klímy, predovšetkým na obnovu domov a verejných budov, ale napríklad aj na sociálnu oblasť.

Dokument, ktorý hovorí o reformách, považuje za široký, ocenila však jeho kvalitu.

Načítavam video...

12:15 SLOVENSKO - Ministerka pre investície, regionálny rozvoj a informatizáciu Veronika Remišová na rokovaní Ústredného krízového štábu navrhne päť bodov.

Podľa Remišovej musí Slovensko investovať všetko úsilie na zvýšenie počtu denne testovaných na úroveň 20-tisíc ľudí.

Pravidelne musia byť podľa nej testovaní najmä pracovníci v oblasti sociálnych služieb a škôl.

12:09 SLOVENSKO - "Áno, uvedomujem si dočasnosť mojej funkcie a zároveň z hĺbky duše netúžim byť druhýkrát premiérom ... ale kým ním budem zrejme prvý a posledný krát, z bojiska neutečiem ... a dupľom v tejto ťažkej dobe, ktorá nastáva," napísal na Facebooku premiér Igor Matovič (OĽaNO).

11:48 SLOVENSKO - Koncom augusta 2020 boli na Facebooku zdieľané viaceré verzie príspevku, ktorý nabádal na to, aby ľudia nenosili rúška.

Súčasťou príspevku bol aj "návod", ako sa človek môže vyhnúť noseniu rúšok na základe zdravotnej výnimky.

V prípade, že by si niekto pýtal potvrdenie o diagnóze, opýtaný sa podľa príspevku má odvolať na svoje "ústavné právo" neukazovať informácie o zdravotnom stave.

Toto tvrdenie vyvrátila nielen polícia, ale aj expert na ústavné právo, ktorý povedal, že takéto tvrdenia sú dezinterpretáciou Ústavy Slovenskej republiky.

11:45 SLOVENSKO - Hygienici zverejnili podrobnosti k novým prípadom. Väčšina pozitívne testovaných v okresoch Námestovo a Dolný Kubín bola zaznamenaná v dvoch výrobných podnikoch.

Osoby sú v domácej izolácii, rovnako aj ich úzke kontakty, ktoré čaká testovanie na COVID-19. Podniky aktuálne fungujú podľa krízových plánov.

Prevažnú väčšinu prípadov v Martine tvoria študenti, ktorých testuje lekárska fakulta. Pozitívne osoby sú v izolácii na osobitnom poschodí na internáte.

11:40 SLOVENSKO - Podpredseda Národnej rady Juraj Šeliga (Za ľudí) podáva v súvislosti so šírením dezinformácií opozičného poslanca Mariana Kotlebu (ĽSNS) a jeho strany o koronavíruse trestné oznámenie.

Rovnako podáva na Kotlebu podnet na Úrad verejného zdravotníctva a Okresný úrad v Bratislave za to, že sa v nedeľu pohyboval po budove Rozhlasu a televízie Slovenska (RTVS) bez rúška a nerešpektoval upozornenia.

Šeliga to povedal počas pondelkového brífingu.

11:31 SVET - V Poľsku pribudlo 1306 nových prípadov nákazy. Ide o mierny pokles oproti predchádzajúcemu dňu, keď úrady zaevidovali 1350 nových prípadov.

Celkový počet nakazených sa tak v pondelok zvýšil na 88 636. Na COVID-19 zomrelo ďalších 15 ľudí a celkovo je v Poľsku 2447 mŕtvych.

11:28 SLOVENSKO - Prvý prípad pozitívne testovaného žiaka na koronavírus spomedzi senických základných škôl zaznamenala ZŠ na Sadovej ulici.

Ide o žiaka prvého stupňa. "Vyučovanie je momentálne prerušené v dvoch triedach v druhom a treťom ročníku. Rodičia detí boli o situácii informovaní cez školský informačný systém EduPage. Všetci pedagógovia, ktorí so žiakom prišli do kontaktu, sú v domácej izolácii," uviedla hovorkyňa mesta Tatiana Moravcová.

11:16 SLOVENSKO - Univerzita Komenského v Bratislave a Slovenská technická univerzita v Bratislave prejdú od 5. októbra na dištančnú výučbu.

Dôvodom je zhoršujúca sa pandemická situácia. Zároveň obaja rektori dvoch najväčších slovenských univerzít vyzvali študentov, aby odišli z internátov.

11:15 SLOVENSKO - Výučba na Fakulte masmediálnej komunikácie UCM
v Trnave prechádza na dištančnú formu.
Prebiehať bude online. Vedenie tak
reaguje na zhoršujúcu sa epidemiologickú situáciu.

11:12 SLOVENSKO - Prevádzka v Základnej škole s materskou školou v obci Dlhé nad Cirochou v okrese Snina je od pondelka prerušená.

Dôvodom je rozhodnutie Regionálneho úradu verejného zdravotníctva RÚVZ Humenné v súvislosti s výskytom ochorenia COVID-19.

Do školského zariadenia sa zamestnanci a žiaci vrátia v pondelok 5. októbra.

11:11 SLOVENSKO - Takmer dvadsať zamestnancov trenčianskej fakultnej nemocnice pozitívne testovali na koronavírus. Sú medzi nimi aj lekári a zdravotnícky personál.

„Momentálne máme pozitívnych šesť lekárov a desať sestier a stredného zdravotníckeho personálu. Uvedenú situáciu riešime,“ uviedla hovorkyňa Fakultnej nemocnice Trenčín Martina Holecová.

11:05 SLOVENSKO - Daňové priznania za minulý rok bude potrebné podať do 31. októbra tohto roka. Týka sa to tých, ktorí ich doteraz nepodali pre koronakrízu.

Ku koncu septembra sa totiž skončia lex korona opatrenia v oblasti daní.

Počíta s tým novela zákona o niektorých mimoriadnych opatreniach vo finančnej oblasti v súvislosti so šírením koronavírusu, ktorú podpísala prezidentka Zuzana Čaputová.

11:03 SVET - V Rusku pribudlo 8135 nových prípadov nákazy, čo je najvyšší denný prírastok od 16. júna.

Celkový počet prípadov, ktoré v tejto krajine zaznamenali od začiatku pandémie, sa tak zvýšil na 1 159 573. Za posledných 24 hodín v Rusku okrem toho pribudlo aj 61 úmrtí, čo je najnižší prírastok za posledné dva týždne.

10:47 SVET - Koľko percent pacientov s Covidom-19 má dlhodobé príznaky?

Súvisiaci článok Čo znamená vyliečiť sa z Covidu-19? Mnohí ľudia majú dlhodobé následky Čítajte 

Nevieme to s s určitosťou povedať. Ale viaceré štúdie naznačujú, že približne desať percent ľudí zažilo dlhodobé ochorenie po Covide-19.

Aj zlomok z tohto čísla by mal obrovské dopady, keďže na svete sa nakazilo už viac ako 30 miliónov ľudí.

10:45 SVET - Kambodžské úrady plánujú vyhľadať a otestovať viac ako 80 ľudí, ktorí boli v kontakte s nakazeným maďarským občanom, ktorý porušil karanténu.

Kambodžské ministerstvo síce neoznámilo žiadne nové prípady infikovaných, avšak zintenzívnilo snahy zamerané na vypátranie ľudí, ktorí sa mohli dostať do styku s nakazeným pacientom z Maďarska.

Muža identifikovali ako 70-ročného Maďara, ktorý bol pozitívne testovaný pred viac ako dvoma týždňami. Do hlavného mesta Phnom Pénh priletel 13. septembra z Francúzska cez Južnú Kóreu.

10:41 SLOVENSKO - Fakultná nemocnica v Nitre v súvislosti s pandémiou sprísňuje opatrenia. Na základe nariadenia regionálneho úradu verejného zdravotníctva je platný zákaz návštev na všetkých lôžkových oddeleniach, oznámilo vedenie nemocnice.

10:26 SVET - V Nemecku pribudlo od nedele 1192 nových prípadov. Celkový počet infikovaných tak dosiahol 285 332.

Mierne vyšší počet nakazených (286 339) hlási v Nemecku americká Univerzita Johnsa Hopkinsa (JHU) so sídlom v Baltimore.

RKI, ktorý zohľadňuje len údaje elektronicky sprostredkované z jednotlivých nemeckých spolkových krajín a zverejňuje ich raz denne, eviduje doteraz 9460 úmrtí na ochorenie COVID-19, čo znamená, že od nedele pribudli tri obete na životoch.

10:01 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo v nedeľu 265 nových prípadov nákazy koronavírusom. Testy doteraz odhalili celkovo 9 343 nakazených.

Laboratória otestovali 1 954 ľudí, celkovo urobili 447 940 testov. Pribudlo 35 vyliečených ľudí, celkovo sa z ochorenia zotavilo 4 213 pacientov.

Najviac prípadov – 108 zachytili v nedeľu v Žilinskom kraji.

Pozitívne testovaní boli vyšetrení v okrese Námestovo (70), ďalej v Bratislave (41), okrese Martin (16), Dunajská Streda (12), v Košiciach (12), ďalšie prípady boli v okrese Tvrdošín (11), Galanta (9), Komárno (7), Hlohovec (6), Zvolen (6), Banská Bystrica (5), Spišská Nová Ves (5) a Trenčín (5).

Štyri prípady boli v okresoch Bardejov, Poprad, Ružomberok a Zlaté Moravce, po tri prípady v okresoch Dolný Kubín, Košice a okolie, Nové Mesto nad Váhom, Nové Zámky, Pezinok, Prievidza, Senec, Veľký Krtíš, Žiar nad Hronom a Žilina. Dva prípady boli v okrese Trnava, jeden prípad zaznamenali Čadca, Detva, Kežmarok, Levice, Malacky, Nitra, Považská Bystrica, Revúca, Senica, Snina, Trebišov a Žarnovica.

Je medzi nimi 127 žien a 138 mužov, sú vo veku od 2 do 93 rokov.

Momentálne je na Slovensku 5 086 aktívne chorých ľudí, pred týždňom v pondelok ich bolo 3146.

V nemocniciach je hospitalizovaných 197 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 168 z nich. Na JIS je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 15 pacientov.

V súvislosti s koronavírusom nepribudlo žiadne úmrtie, počet úmrtí je 44. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií.

Ak sa Vám graf nezobrazuje správne, kliknite tu

9:55 SLOVENSKO - Slová ministra zdravotníctva Mareka Krajčího len potvrdzujú, že obdobie medzi prvou a druhou vlnou pandémie sme nevyužili efektívne.

Uviedla to manažérka pre komunikáciu a médiá Slovenskej lekárskej komory Nancy Závodská.

Komora je podľa nej mierne znepokojená vyjadreniami ministra zdravotníctva o tom, že do konca októbra už nebudeme mať dosť lôžok na infekčných oddeleniachpre narastajúci počet pacientov s COVID-om.

9:43 SVET - Na Ukrajine pribudlo ďalších 2671 potvrdených prípadov nákazy. Po piatich dňoch tak denný prírastok nových prípadov klesol pod 3000.

Celkovo sa na Ukrajine nakazilo už 201 305 ľudí. Chorobe COVID-19 podľahlo v priebehu uplynulých 24 hodín 37 pacientov, čím celkový počet obetí pandémie na Ukrajine stúpol na 3996.

9:40 SLOVENSKO - Od 12:00 h bude na Úrade vlády zasadať Ústredný krízový štáb. Rozhodne o ďalších navrhovaných opatreniach z dôvodu pandémie koronavírusu.

9:31 SLOVENSKO - Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu v súvislosti s pandémiou doposiaľ zaslalo školám 66 miliónov eur.

Informuje o tom šéf rezortu školstva Branislav Gröhling (SaS) na sociálnej sieti.

Na kompenzáciu miezd pre zamestnancov materských škôl išlo doteraz 29 miliónov eur. Školám sa posielali financie aj na zabezpečenie dezinfekcie, dezinfekčných prostriedkov a iné výdavky v súvislosti s hygienicko epidemiologickými opatreniami.

9:17 SVET - Koronavírusom sa za posledný deň v Maďarsku nakazilo 702 ľudí, čím počet aktuálne nakazených dosiahol už 18 815.

V súvislosti s ochorením COVID-19 zomrelo 13 pacientov - počet obetí tak dosiahol 749.

Celkový počet potvrdených prípadov infekcie vírusom SARS-CoV-2 v krajine dosiahol 24 716. Z nákazy sa zotavilo 5152 osôb. V nemocniciach ošetrujú 693 pacientov s ochorením COVID-19, z nich 44 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

07:39 SVET - Pozitívne výsledky testov pribúdajú v Indii v súčasnosti rýchlejšie ako kdekoľvek inde na svete. Počet potvrdených prípadov nákazy novým druhom koronavírusu v Indii prekročil v hranicu šiestich miliónov.

India sa tak po USA stala druhou krajinou na svete, ktorá prekonala hranicu šesť miliónov nakazených. Viac ako päť miliónov infikovaných zaznamenala India 16. septembra.

V druhej najľudnatejšej krajine na svete pribudlo za uplynulých 24 hodín 82 170 nových prípadov nákazy, čím ich celkový počet dosiahol 6 744 703. V rovnakom období pribudlo tiež najmenej 1039 úmrtí, ich celkový počet sa tak zvýšil na 95 542.

07:35 SLOVENSKO - Tri týždne od začiatku školského roka bolo na Slovensku úplne zatvorených 27 materských, základných a stredných škôl. V ďalších 85 školách zaviedli čiastočné opatrenia, napríklad sa neučilo v niektorých triedach. V karanténe bol viac ako 12-tisíc žiakov.

Rizikom sú aj internáty. Viac o pandemickej situácii v školách si prečítate v texte Daniely Hajčákovej.

07:16 SVET - Český minister zdravotníctva Roman Prymula v nedeľu uviedol, že uvažuje o obmedzení zhromažďovania na maximálne desať až 20 ľudí.

Zatiaľ nemieni zatvárať základne školy, u stredných škôl sa bude viesť diskusia o zavedení dištančnej výučby s výnimkou prvých ročníkov.

Chce rokovať s ministrom školstva Robertom Plagom o dočasnom zrušení výučby hudobnej výchovy a telocviku, pri ktorých žiaci nemusia nosiť rúška.

07:08 SVET - V Českej republike pribudlo v nedeľu 1305 prípadov nákazy. Ich celkový počet tak stúpol na 64 597.

V porovnaní s 1983 prípadmi za sobotu ide o výrazný pokles, no ten súvisí aj s menším počtom testov vykonaných počas víkendu. V dôsledku nákazy doteraz zomrelo 606 ľudí, uzdravilo sa 31 268 osôb. Počet aktívnych prípadov dosiahol 32 723. Aktuálne je hospitalizovaných 802 osôb a vykonalo sa ďalších 15 187 testov.

06:46 SVET - Takmer dva mesiace trvajúce sprísnené karanténne opatrenia v austrálskom štáte Viktória a jeho metropole Melbourne boli uvoľnené. Za uplynulých 24 hodín bolo v tejto pandémiou najviac postihnutej časti Austrálie zaznamenaných len päť nových infikovaných osôb. Hlásené boli tri nové úmrtia, takže celkový počet obetí vo Viktórii sa zvýšil na 787 a v celej Austrálii na 875.

Premiér Viktórie Daniel Andrews v nedeľu avizoval zmiernenie niektorých sprísnených opatrení, ktoré od 2. augusta platili aj pre 4,9 milióna obyvateľov Melbourne, keď denný nárast prípadov prekročil hranicu 700.

Okrem iného sa ruší nočný zákaz vychádzania platný od 21.00 h do 05.00 h. Všetky obmedzenia pohybu však budú zrušené najskôr 19. októbra. Okolo 130 000 ľudí sa síce bude môcť vrátiť do práce, no na športové aktivity sú naďalej vyhradené dve hodiny denne vo vzdialenosti do päť kilometrov od bydliska.

Povolené sú stretnutia maximálne piatich osôb z dvoch domácností v exteriéri. Zároveň boli zavedené nové pokuty za porušenie pravidiel. Za nepovolené zhromažďovanie ľudí vonku alebo v uzavretých miestnostiach hrozí pokuta v prepočte približne 3000 eur.

6:23 SVET - V Grécku prvýkrát zaznamenali úmrtie migranta nakazeného novým druhom koronavírusu. Je ním 61-ročný Afganec, otec dvoch detí, ktorý bol umiestnený v utečeneckom tábore Malakasa ležiacom severne od Atén. Tento muž zomrel počas hospitalizácie v nemocnici v gréckom hlavnom meste. Zdravotníci teraz zisťujú, s kým prišiel tesne pred svojou smrťou do kontaktu.

Tábor Malakasa, kde sa nachádza asi 3000 migrantov, a neďaleké tábory Schisto a Eleonas boli dané 7. septembra do karantény z dôvodu zvyšujúceho sa počtu infekcií.

Koronavírus SARS-CoV-2 sa začal prudko šíriť aj v dočasnom tábore na ostrove Lesbos, kde malo pozitívne testy viac ako 240 žiadateľov o azyl. Postavený bol narýchlo po tom, čo tamojší utečenecký tábor Moria, kde sa tiesnilo takmer 13.000 ľudí, zničil 8. septembra požiar. Pred presťahovaním do nového tábora absolvovali všetci migranti testy.

Grécke tábory pre migrantov sú od marca v karanténe, pričom ľudskoprávne organizácie kritizujú prísne obmedzenia pohybu. Grécke ministerstvo zdravotníctva informovalo v nedeľu o 218 nových prípadoch nákazy a troch ďalších úmrtiach vrátane afganského migranta. Celkový počet infikovaných sa tak zvýšil na 17 444. Od začiatku pandémie zomrelo v Grécku na nákazu koronavírusom 379 osôb, ich priemerný vek je 78 rokov. Na jednotkách intenzívnej starostlivosti je v súčasnosti 68 osôb.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Komerčné články

 1. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 2. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 3. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 4. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 5. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa?
 6. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku!
 7. Slováci hlásili v lete až o 35 % viac škôd než minulý rok
 8. Všetkým lepí pred voľbami
 1. Vďaka Blue Berry™ si užívam život naplno!
 2. V sobotu môžete urobiť dobrú voľbu! Union víta nových poistencov
 3. Ako si sporiť na dôchodok? Odpoveď vás možno prekvapí
 4. Unikátny kamión Hladinka smeruje na Bielu noc do Bratislavy
 5. Vyrábajú lieky, ktoré poznali naše babky
 6. Mexiko, Keňa či Maurícius. Cestujte za top exotikou z Viedne
 7. TIPOS prichádza s aplikáciou, ktorá zjednoduší stávkovanie
 8. V PLANEO sú teraz spotrebiče až o 200 eur lacnejšie!
 1. Umelá inteligencia už zajtra ovládne 5 miest na Slovensku! 19 545
 2. Prešov si dlho pýtal obchvat, stáva sa slovenským skokanom 14 341
 3. Všetkým lepí pred voľbami 11 627
 4. Hladinka smeruje do Košíc! 8 203
 5. Až dve tretiny Slovenska majú mäkkú vodu. Čo na to naše cievy? 6 873
 6. Voľba srdcom je nespoľahlivá. Toto je najlepšia pomôcka 4 959
 7. Kaufland postavený z dreva? Áno, Bratislava má európsky unikát 4 447
 8. Aké tajomstvá skrýva kancelária šéfveliteľa? 4 027
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Neprehliadnite tiež

Migranti vo Vajnoroch sa zväčša pohybujú vo väčších skupinách.

Ayham Al Rajhiya zo Sýrie lámanou angličtinou hovorí, že nechcú robiť problémy.


2 h
Ilustračné foto

Súd vynesie rozsudok 4. októbra.


TASR 2 h
Záchranári si pomáhali aj dronmi.

Pátracia akcia pokračuje už šiesty deň.


2 h
Ármin Vámbéry (sediaci druhý sprava) so svojou výpravou.

Príbehy zo Slovenska, ktoré zaujali cudzincov.


2 h

Sportnet

HC Košice - HK 32 Liptovský Mikuláš: ONLINE prenos zo zápasu 5. kola Tipos extraligy.

Sledujte s nami ONLINE prenos z 5. kola Tipos extraligy: HC Košice - Hk 32 Liptovský Mikuláš.


Sportnet 5 h
Olympijské hry v Paríži 2024.

Rusi budú súťažiť bez národných symbolov.


TASR 4 h
Stefanos Tsitsipas.

Tretí nasadený Holger Rune vyradil Daniela Evansa.


TASR 7 h
Petra Vlhová sa teší po výhre vo Flachau 2023.

V Argentíne našli výborné podmienky.


9 h
SkryťZatvoriť reklamu