SME
Nedeľa, 28. máj, 2023 | Meniny má Viliam

Pribudli štyri úmrtia, Krajčí očakáva rekordy aj budúci týždeň (minúta po minúte)

Slovensko eviduje celkovo 16 910 prípadov nákazy koronavírusom. Pandémia ochorenia COVID-19 si doteraz vyžiadala 61 obetí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sledujeme naživo (minúta po minúte)

Minútu po minúte sme ukončili, ďakujeme za pozornosť.

SkryťVypnúť reklamu

21:37 SVET - Situácia je veľmi vážna a ľudia umierajú. V piatok to na tlačovej konferencii zdôraznil český premiér Andrej Babiš.

Súvisiaci článok Babiš nevylúčil lockdown. V Česku musia pracovať aj lekári, ktorí by mali byť v karanténe Čítajte 

V Česku opäť padol rekord, keď iba vo štvrtok pribudlo ďalších 5394 pacientov s koronavírusom. V čase jarnej vlny pandémie pritom krajina za celý marec zaznamenala 3319 prípadov. Krajina tak prekonala stotisícovú hranicu a od začiatku pandémie eviduje už 100 757 prípadov infekcie.

"Ak to takto bude pokračovať, zdravotníctvo môže koncom októbra začať kolabovať," upozornil pre SME Prezident Českej lekárskej komory Milan Kubek.

Podľa premiéra v tejto situácii nemožno vylúčiť ani opätovné zavedenie celoštátnej karantény, takzvaného lockdownu.

21:23 SVET - V Česku pribudlo v piatok do 18.00 h 4525 osôb nakazených novým druhom koronavírusu, čo je približne o 1400 viac než vo štvrtok v rovnakom čase. V piatok dosiaľ pribudlo aj 18 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID-19.

SkryťVypnúť reklamu

Vyplýva to z údajov zverejnených na webe českého ministerstva zdravotníctva. Od začiatku pandémie sa nákaza novým druhom koronavírusu v ČR potvrdila v 105.281 prípadoch a v súvislosti s ňou došlo už k 898 úmrtiam. Doteraz sa vyliečilo 51.706 osôb, aktívnych prípadov je 52 677. S ochorením COVID-19 je momentálne hospitalizovaných 1893 ľudí, z toho 412 pacientov je vo vážnom stave.

21:05 SVET - Členka britskej kráľovskej rodiny grófka z Wessexu Sophie, manželka princa Edwarda, je v domácej izolácii po tom, ako bola v kontakte s osobou, ktorá bola neskôr pozitíve testovaná na koronavírus.

Informoval o tom Buckinghamský palác, ktorý uviedol, že 55-ročná grófka Sophie nemá príznaky ochorenia, ale dodržiava vládne predpisy. Sophie Helen Rhysová-Jonesová sa za princa Edwarda, najmladšieho syna kráľovnej Alžbety II., vydala v roku 1999. Pandémia koronavírusu sa britskej kráľovskej rodiny dotkla už v marci, kedy bol pozitívne testovaný následník trónu princ Charles (71). Princ sa zotavil, pričom sa označil za jedného z tých, ktorí "mali šťastie" a mal len mierne symptómy.

SkryťVypnúť reklamu

20:14 SLOVENSKO - V septembri bolo v priemere každý deň zistených 230 nových pozitívnych prípadov na nový koronavírus, informoval o tom Úrad verejného zdravotníctva.

Laboratóriá spolu vykonali 123 245 testov, z ktorých bolo prvýkrát pozitívne testovaných 7084 osôb, teda 5,7 percenta. V analyzovanom období bolo 2799 prípadov bez klinických príznakov (40 percent).

Respiračnú formu ochorenia malo 3780 nakazených (53 percent). Febrilnú formu malo 338 prípadov, v 36 prípadoch išlo o pľúcnu formu. Ojedinele sa vyskytla aj senzorická, črevná, neurologická či očná forma.

20:03 SLOVENSKO - V nitrianskej fakultnej nemocnici je aktuálne infikovaných 21 zdravotníkov. Narástol aj počet hospitalizovaných pacientov.

Súvisiaci článok Nitrianska nemocnica už využíva pre Covid pacientov reprofilizované lôžka Čítajte 

„K dnešnému dňu ich 26, z toho je 25 pozitívnych pacientov a jeden podozrivý. Na jednotke intenzívnej starostlivosti sú dvaja pacienti, na KAIM jeden – napojený je na umelú pľúcnu ventiláciu,“ povedala hovorkyňa Tatiana Kubinec.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica už začala využívať reprofilizované lôžka, ktoré pripravila v pavilóne chirurgických disciplín.

Nemocnica zatiaľ neruší všetky plánované operácie, individuálne ich prehodnocuje.

19:11 SLOVENSKO - Spišský diecézny biskup Štefan Sečka sa rozhodol zrušiť verejné slávenie bohoslužieb v okresoch Dolný Kubín, Námestovo, Tvrdošín, Ružomberok a Liptovský Mikuláš. Nedeľné a sobotné vigílne sväté omše ostanú, avšak s limitom 50 účastníkov.

Rozhodnutie urobil na žiadosť ministerstva zdravotníctva, Úradu verejného zdravotníctva a krízového štábu. Platí od pondelka 12. októbra do 1. novembra.

17:45 SLOVENSKO - Výskyt ochorenia COVID-19 sa prvýkrát potvrdil v trebišovskej rómskej osade, kde žijú tisíce ľudí. Pozitívne testovaným je člen rómskej poriadkovej služby.

SkryťVypnúť reklamu

Pre zhruba 40 ľudí, ktorí s nakazeným členom poriadkovej služby prišli do kontaktu, bude platiť povinná karanténa, pričom v pondelok majú absolvovať mimoriadne odbery na testovanie v areáli trebišovskej nemocnice.

17:35 SLOVENSKO - Napriek vážnej epidemiologickej situácii na Orave, či v niektorých ďalších regiónoch severného Slovenska, sa nebudú uzatvárať spoločné hranice s Poľskom.

Vyhlásil to štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS) počas bilaterálneho rozhovoru so štátnym tajomníkom Ministerstva zahraničných vecí Poľskej republiky Szymonom Szynkowským vel Sękom.

"Musíme však byť ostražitejší a flexibilnejší v prijímaní nových opatrení s cieľom chrániť verejné zdravie. O to dôležitejšia bude naša bezprostredná komunikácia, zdieľanie skúseností a včasné informovanie sa o pripravovaných
krokoch," dodal Klus.

SkryťVypnúť reklamu

17:29 SVET - Digitálne technológie v súčasnosti zohrávajú obrovskú úlohu pri zvládaní koronakrízy – umožňujú nám pracovať na diaľku z domu, vzdelávať sa online či sledovať počet a výskyt prípadov.

Koronakríza zároveň ešte viac urýchlila digitalizáciu súkromného aj verejného sektora a tým výrazne zvýšila tlak na transformáciu zručností obyvateľstva na novú digitálnu éru.

Najväčší dosah na budúcnosť digitálnych zručností však bude mať meniaci sa pracovný trh. Vznikajú nové pracovné pozície, ktoré vyžadujú iné zručnosti – digitálne, sociálne, ako aj kognitívne. Píše Zuzana Pisoň >>>

17:15 SLOVENSKO - Reprodukčné číslo sa zvýšilo na 1,43.

Priemer infikovaných na deň je 756 ľudí, pred týždňom to bolo 510. Počet hospitalizovaných stúpol zo 191 na 324 pacientov. Najviac pacientov majú nemocnice v Žilinskom, Trenčianskom a Košickom kraji.

SkryťVypnúť reklamu

Zvýšil sa aj počet prípadov v najrizikovejšej skupine nad 65 rokov. V tejto vekovej skupine sa k 7. októbru evidovalo 879 nakazených. Najviac ich je naďalej v Prešovskom kraji.

Informoval o tom minister zdravotníctva Marek Krajčí na tlačovej konferencii.

17:10 SLOVENSKO - Slováci môžu do Talianska cestovať bez obmedzení.

Nevyžaduje sa test na COVID-19 ani karanténa. Slovenskí občania však môžu vstúpiť do Talianska za podmienky, že prichádzajú z bezpečnej krajiny.

Slovensko predstavuje pre Taliansko bezpečnú krajinu, pričom Rím zoznam bezpečných krajín pravidelne aktualizuje v závislosti od epidemiologickej situácie.

Informuje o tom Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR na svojej webovej stránke.

16:47 SLOVENSKO - Ochoreniu COVID-19 podľahli ďalší štyria pacienti.

SkryťVypnúť reklamu

Na tlačovej konferencii to oznámil riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Michal Palkovič.

Pacienti mali viac ako 60 rokov a zomreli koncom septembra a začiatkom októbra. Dve úmrtia boli v nemocnici v Bratislave, jedno úmrtie v Trnave
a jeden pacient zomrel doma,

Podľa Palkoviča patológovia prešetrujú ďalších 31 úmrtí pre podozrenie, že ich mohlo spôsobiť ochorenie COVID-19. Dodal, že 25 pacientov, ktorí mali koronavírus, zomrelo z iných príčin.

16:41 SVET - Český premiér Andrej Babiš vyzval občanov, aby dodržiavali opatrenia inak nemôže vylúčiť druhý lockdown.

"Buď budeme všetci opatrenia dodržiavať, alebo budeme musieť urýchlene pristúpiť k ďalším krokom a nemôžeme vylúčiť ani lockdown," cituje Babiša portál Novinky.cz.

SkryťVypnúť reklamu

Babiš zdôraznil, že takýto scenár si osobne nepraje. Dodržiavanie opatrení označil za "extrémne dôležité".

Občania by podľa neho mali cez víkend zostať doma a budúci týždeň, ak to bude možné, pracovať z domu. Tiež by mali prestať zľahčovať situáciu.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

16:31 SLOVENSKO - Minister Krajčí očakáva, že budúci týždeň môže denný prírastok nových nakazených dosiahnuť aj číslo 1500.

Nárast je už na Slovensku vyšší ako v Rakúsku či Maďarsku. Situácia ohľadne pandémie koronavírusu nie je podľa ministra na Slovensku vôbec stabilizovaná.

16:24 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího o aktuálnej epidemiologickej situácii na Slovensku.

16:18 SLOVENSKO - Nové prípady v Bratislavskom kraji tvoria najmä dohľadané kontakty ale aj sporadické prípady, ktore sú v štádiu epidemiologického šetrenia.

SkryťVypnúť reklamu

16:11 SLOVENSKO - Nemocnica v Komárne dočasne presťahovala neurologické oddelenie.

V zariadení sa pripravujú na nárast počtu hospitalizovaných pacientov s podozrením na ochorenie COVID-19.

Bežný chod nemocnice ani výkon plánovaných operácií nie je nateraz nijakým spôsobom obmedzený, v nemocnici však z preventívnych dôvodov naďalej platí zákaz návštev.

16:01 Koronavírus môže blokovať signály bolesti, nakazení preto necítia príznaky.

Predstavte si, že sa človek nakazí smrteľným vírusom, ktorý ho robí odolným voči bolesti. V čase keď si uvedomí, že je infikovaný, je neskoro. Ochorenie už stihol rozšíriť ďalej.

V novej štúdii vedci z Arizona Health Science naznačujú, prečo sa dá takýto scenár aplikovať aj na súčasnú pandemickú situáciu. Píše Michaela Nagyová >>>

SkryťVypnúť reklamu

15:51 SLOVENSKO - Ministerstvo kultúry zverejnilo formulár nevyhnutný na zmapovanie ekonomických dosahov pandémie ochorenia COVID-19 na pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Záujemcovia ho nájdu na webovom sídle ministerstva pod odkazom Formulár.

"Na základe formulára získa rezort reálne dáta o finančných stratách v jednotlivých oblastiach nezávislej kultúry a aj o počte ľudí pracujúcich v kultúre a kreatívnom priemysle.

Tieto informácie budú dôležité na určenie objemu mimoriadnych dotácií z dotačného systému ministerstva kultúry," uviedlo ministerstvo, pričom dodalo, že dáta pomôžu zároveň zistiť štruktúru pracovníkov v kultúrnom a kreatívnom priemysle.

Ministerstvo vyzýva všetkých, ktorých sa to týka, aby formulár vyplnili do 19. októbra.

SkryťVypnúť reklamu

15:41 SVET - Napomínanie v Poľsku nezabralo, za nenosenie rúšok bude pokuta.

"Prestávame s napomínaním. Okamžite potrestáme pokutou až do výšky 500 zlotých (111 eur)," uviedol námestník ministra zdravotníctva Waldemar Kraska.

Dodal, že úrady budú vyžadovať, aby sa rúškom chránili aj predavači v obchodoch. V prípade porušenia tohto nariadenia hrozí prevádzkovateľovi pokuta 30 000 zlotých (6690 eur).

Ministerstvo zdravotníctva oznámilo, že pozitívny výsledok testu na koronavírus SARS-CoV-2 malo ďalších 4739 ľudí. Ide o ďalší rekordný nárast počtu infikovaných.

Koronavírusu nového typu alebo komplikáciám, ktoré spôsobil, podľahlo ďalších 52 ľudí.

15:37 SVET - Na Ukrajine pribudlo 5804 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Celkový počet pozitívnych prípadov sa tak v krajine zvýšil na 250 538. Na ochorenie COVID-19 zomrelo ďalších 89 pacientov, čím počet úmrtí od vypuknutia pandémie dosiahol 4779.

SkryťVypnúť reklamu

Zároveň sa uzdravilo 2417 chorých. Celkový počet osôb, ktoré sa vyliečili z ochorenia dosiahol 110 650.

15:23 SLOVENSKO - Vláda SR by mala zapojiť regióny do príprav plánu obnovy Slovenska, cez ktorý budú financované kľúčové reformy na prekonanie následkov krízy po pandémii nového koronavírusu z európskych peňazí.

Na takúto spoluprácu ju vyzývajú predsedovia samosprávnych krajov listom, ktorý inicioval šéf Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

"Reformy môžu byť úspešné, iba ak navrhnú perspektívne investície pre dlhodobý rozvoj s územným priemetom a súčasne na nich bude široký konsenzus.

Ponúkame vláde SR územnú expertízu pri príprave praktických riešení najurgentnejších výziev Slovenska. Žiadame vládu, aby do boli reformných tímov prizvaní aj regionálni zástupcovia," vyhlásil Droba.

SkryťVypnúť reklamu

15:12 SLOVENSKO - Kežmarská nemocnica eviduje troch zamestnancov s COVID-19, ktorí sú v domácej karanténe.

V levočskej nemocnici je jeden pozitívny zamestnanec, ktorý je takisto v domácej izolácii. Obe zariadenia aktuálne nemajú žiadneho pozitívneho ani podozrivého pacienta s koronavírusom.

14:55 SLOVENSKO - Trenčianska univerzita prejde od stredy preventívne na online výučbu.

"Hoci je univerzita stále v zelenej zóne, situáciu týkajúcu sa pandémie riešime s najväčšou vážnosťou a zodpovednosťou a denne prehodnocujeme vydané opatrenia.

Okolnosti na Slovensku sa nevyvíjajú priaznivo, preto sa vedenie univerzity rozhodlo z preventívnych dôvodov prejsť na dvoch najväčších fakultách (fakulta zdravotníctva a fakulta sociálno-ekonomických vzťahov) na online výučbu.

SkryťVypnúť reklamu

Výnimkou sú praktické cvičenia na fakulte zdravotníctva, ktorých výučba online je veľmi náročná a pre študentov menej vyhovujúca," uviedla hovorkyňa univerzity Lucia Petríková s tým, že praktické cvičenia budú vyučovať prezenčne, dokedy to situácia dovolí.

14:51 SLOVENSKO - V nemocnici Svet zdravia v Žiari nad Hronom je aktuálne v karanténe 19 zamestnancov.

Ďalších 13 sa po absolvovaní karantény či negatívneho retestovania už vrátilo späť do práce. Operačné odbory sú stále v prevádzke, avšak so sprísneným hygienicko-epidemiologickým režimom.

14:39 SLOVENSKO - Zvolenská nemocnica robí aj naďalej plánované operácie bez obmedzení.

Pacienti sú pred zákrokmi testovaní na koronavírus. V zariadení je aktuálne jedna pozitívna pacientka s ochorením COVID-19.

Podľa semafora okresov a počtu prírastkov je v súčasnosti mesto Zvolen v žltej fáze. K 8. októbru eviduje tento región 87 potvrdených prípadov nákazy.

14:36 SLOVENSKO - Technická univerzita vo Zvolene prechádza od pondelka na kombinovanú metódu vzdelávania.

K 7. októbru bol na univerzite evidovaný jeden prípad pozitívne testovanej osoby na koronavírus. Kombinované vzdelávanie bude platiť zatiaľ do 25. októbra.

14:31 SVET - Španielska vláda vyhlásila v Madride núdzový stav.

Premiér Pedro Sanchéz zvolal mimoriadne stretnutie vlády, aby zvážila vyhlásenie núdzového stavu v Madride a zaviedla tak prísnejšie opatrenia na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19, voči ktorým sa ohradili regionálne orgány.

K rokovaniu došlo deň po tom, čo madridský súd odmietol nariadenie španielskej vlády, ktorá v Madride a okolitých mestách nariadila čiastočný lockdown.

Súd tak rozhodol v prospech regionálnych predstaviteľov, ktorí sa voči zavádzaniu prísnejších pravidiel v hlavnom meste odvolali.

14:28 SLOVENSKO - Úrad verejného zdravotníctva odpovedá na najčastejšie otázky o chrípke aj v kontexte šíriaceho sa ochorenia COVID-19.

Pandémia ochorenie COVID-19 totiž pravdepodobne skomplikuje aj začínajúcu chrípkovú sezónu. Obe ochorenia majú podobné prejavy, no našťastie aj cesty prevencie nákazy.

14:19 SLOVENSKO - V Košickom kraji sú zatvorené štyri stredné školy.

Tento týždeň sa ešte nevyučovalo na gymnáziu v Krompachoch a gymnáziu v Sobranciach.

Súvisiaci článok V prešovskej väznici sa koronavírusom nakazili štyria zamestnanci Čítajte 

"Okrem toho je k dnešnému dňu zatvorené aj Gymnázium na Opatovskej ceste v Košiciach a Konzervatórium na Timonovej v Košiciach. Na všetkých je prerušená prezenčná forma vzdelávania a žiaci sa vzdelávajú z domu," informovala v piatok hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Minulý týždeň kraj registroval nákazu v dvoch zariadeniach sociálnych služieb. Pozitívne testovaná zamestnankyňa z Via Lux - Domova sociálnych služieb (DSS) v Košiciach-Barci zostáva naďalej v domácej izolácii.

Dvom z troch potvrdených nakazených zamestnancov zo zariadenia Idea - DSS v Prakovciach už opätovný PCR test ukázal negatívny výsledok, tretí zostáva naďalej v domácej izolácii.

14:15 SLOVENSKO - Ministra financií Hegera teší, že priority, ktoré predstavilo hnutie Sme rodina vo svojom návrhu plánu obnovy , sa do veľkej miery prekrývajú s reformami a investíciami v dokumente Moderné a úspešné Slovensko, ktorý sa označuje aj ako reformné menu.

Tento materiál má byť základom pre tvorbu plánu obnovy pre Slovensko.

"Je zjavné, že dokument Moderné a úspešné Slovensko, ktorý vznikol na ministerstve financií s prispením širokej škály odborníkov, je inšpiratívny aj pre hnutie Sme rodina," skonštatoval Heger.

14:08 SLOVENSKO - Biochemik Pavol Čekan oznámil, že firma Multiple DX daruje Slovensku 100 000 testov na detekovanie prítomnosti koronavírusu.

Slovenskí vedci vyvinuli komponenty pre PCR testy na nový koronavírus, ktoré sú citlivejšie a zároveň skôr dokážu odhaliť toto ochorenie.

"Je to uzavretie synergie, ktorá vznikla medzi Vedeckým parkom Univerzity Komenského, Biomedicínskym centrom SAV a firmou MultiplexDX,"
konštatoval Čekan.

14:05 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia predsedu vlády Igora Matoviča, biochemika Pavla Čekana, virológa Borisa Klempu a vedca Roberta Mistríka na tému Covid-19: Veľká vec.

13:59 SVET - V dôsledku reštrikcií zavedených v boji proti pandémii uviazlo v zahraničí viac ako 2,7 milióna migrantov.

V piatok to uviedla vo svojej správe Medzinárodná organizácia pre migráciu.

Svet musí aj napriek epidemiologickým obmedzeniam urgentne zintenzívniť spoluprácu s cieľom zaistiť ľuďom bezpečný návrat domov, uviedla organizácia v správe.

13:47 SVET - Pravdepodobnosť nákazy koronavírusom v lietadle je podľa výskumu nízka.

Medzinárodné združenie leteckých dopravcov konštatuje, že od začiatku roka 2020 bolo zaznamenaných 44 prípadov ochorenia COVID-19 na palube lietadla z celkového počtu 1,2 miliardy prepravených cestujúcich leteckou dopravou, pričom väčšina z prípadov bola registrovaná ešte v čase, keď nebolo prekrytie horných dýchacích ciest rúškom na palube povinné pre cestujúcich aj palubný personál.

13:38 SLOVENSKO - Vo Fakultnej nemocnici Trnava leží 23 pacientov s ochorením COVID-19.

Pozitívny test mali aj dvaja lekári, päť zdravotných sestier a dvaja sanitári.

Šesť pacientov potrebuje pomoc umelej pľúcnej ventilácie. Nemocnica má pre pacientov s koronavírusom k dispozícii 38 lôžok na klinike infektológie.

"Ďalších 61 lôžok sme reprofilizovali, takže máme spolu 99 vyčlenených lôžok," uviedol referent pre vzťahy s verejnosťou Matej Martovič.

13:14 SLOVENSKO - Zlaté Moravce rušia viaceré plánované stretnutia s občanmi.

Magistrát tak reagoval na opatrenia hygienikov. Vedenie mesta sa tento rok rozhodlo zrušiť oslavu Mesiaca úcty k starším, konať sa nebude ani stretnutie s novorodencami.

13:08 SVET - Rekordný denný prírastok nakazených hlásilo aj Belgicko.

V priebehu štvrtka zaznamenali v krajine 5728 nových prípadov ochorenia COVID-19.

Súvisiaci článok Koronavírus vo svete: V Rusku pribudlo rekordných vyše 12-tisíc prípadov Čítajte 

Priemerný počet osôb infikovaných uvedenou koronavírusovou infekciou bol medzi 29. septembrom a 5. októbrom 2915,9 denne. To podľa najnovšej aktualizácie Inštitútu pre verejné zdravie Sciensano znamená 72-percentný nárast nových prípadov nákazy oproti predchádzajúcemu sedemdňovému obdobiu.

Počet kontaminácií na 100 000 obyvateľov vypočítaný za 14-dňové obdobie - od 22. septembra do 5. októbra - bol pre celé územie Belgicka na úrovni 280,7, čo znamená nárast o 84 percent voči predošlému dvojtýždňovému obdobiu.

Údaje poskytnuté Sciensanom potvrdili, že belgické nemocnice prijímajú okolo 100 pacientov denne na liečbu v spojitosti s COVIDom-19, čo kopíruje pandemickú situáciu zo začiatku mája.

V piatok bolo hospitalizovaných 1110 pacientov, z toho 213 sa nachádzalo na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

13:04 SLOVENSKO - V Tatrách evidujú po lete nižšie počty pasažierov
lanoviek, obsadenosť hotelov aj tržby v reštauračných zariadeniach.

V horských strediskách celková návštevnosť lanoviek poklesla oproti minulému roku o 16,8 percenta. V zábavných parkoch sa počet návštevníkov za dané obdobie medziročne znížil o 23,8 percenta.

V segmente hotely obsadenosť vo váženom priemere poklesla o 12,9 percentuálneho bodu. Celkové tržby sa za letnú sezónu medziročne zhoršili o 15,7 percenta.

13:02 SLOVENSKO - Zdravotníci z prvej línie by mali dostať sľúbené odmeny v novembri.

Na piatkovom brífingu minister zdravotníctva Marek Krajčí povedal, že chce zdravotníkov upokojiť.

"Tak, ako dostanú v októbrových výplatách odmeny napríklad príslušníci armády alebo ministerstva vnútra, my by sme tiež chceli, aby v zhruba takomto čase pristáli na účtoch jednotlivých zdravotníkov z prvej línie," povedal Krajčí s tým, že financie sú už na ministerstve zdravotníctva.

12:37 SLOVENSKO - Svadby a rodinné oslavy boli hlavnými ohniskami nákazy v niekoľkých okresoch aj podľa Úradu verejného zdravotníctva.

Súvisiaci článok V Senici upozorňujú na šírenie nákazy vo viacerých športových kluboch Čítajte 

Dohľadané kontakty už potvrdených prípadov, ktoré pochádzajú práve z takýchto hromadných aktivít, hygienici zaznamenali v okresoch Dolný Kubín, Bardejov, Prešov, Košice Nitra, Trnava, Prievidza, Galanta a Trebišov.

V Topoľčanoch ide väčšinou o rodinné epidémie. Počet potvrdených prípadov postupne pribúda aj v jednej z firiem v okrese.

Aj v okresoch Senica a Skalica tvorili väčšinu prípadov aktívne dohľadané kontakty potvrdených prípadov.

Úrad však upozorňuje na šírenie nákazy vo viacerých športových kluboch, ktorých členovia následne šíria ochorenie ďalej medzi rodinnými príslušníkmi, kolegami v práci či spolužiakmi.

12:26 SLOVENSKO - Za nekontrolovaným šírením koronavírusu na Orave sú podľa Šeligu svadby a rodinné oslavy.

Podpredseda Národnej rady SR zároveň vyzval všetkých obyvateľov regiónu, aby takéto hromadné aktivity obmedzili. Oraváci boli podľa neho vždy pracovití a ochotní ľudia, dnes sa však stávajú symbolom nezodpovednosti.

Šeliga je rodákom z oravskej obce Hruštín a podľa vlastných slov na Oravu pricestoval so zámerom osobne sa zoznámiť s aktuálnou epidemiologickou situáciou.

12:23 SVET - V Rusku potvrdili rekordný počet nových prípadov koronavírusu.

Laboratóriá odhalili v krajine 12 126 nových infekcií, čo priblížilo celkový počet potvrdených prípadov v krajine k 1,3 miliónu. Rusko má štvrtý najvyšší počet prípadov na svete. Eviduje tiež viac než 22-tisíc úmrtí.

12:19 SLOVENSKO - Počet červených okresov vzrástol za týždeň o 21.

Aktuálne je v takzvanej červenej zóne 62 okresov, v oranžovej 11 a šesť je zaradených v zelenej zóne. Minulý týždeň bolo 41 okresov v červenej a 20 v oranžovej fáze. Zelených okresov bolo 18.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

11:58 SVET - Poľsko hlási rekordný počet nových nakazených štvrtý deň za sebou.

Za uplynulých 24 hodín pribudlo v krajine 4739 prípadov a celkový počet infikovaných sa tak zvýšil na 116 338. Ochoreniu COVID-19 podľahlo ďalších 52 pacientov, celkovo už 2919 ľudí.

11:48 SLOVENSKO - Rodičia sa viac obávali o kvalitu vzdelania ako nákazy koronavírusom.

Vyplýva to z výsledkov reprezentatívneho prieskumu, ktorý začiatkom septembra na vzorke 1020 respondentov realizovalo občianske združenie Rodičia.sk v spolupráci so spoločnosťou 2muse.

11:20 SLOVENSKO - Minister Krajčí uviedol, že na začiatku budúceho týždňa bude mať Slovensko k dispozícii pol milióna antigénových testov.

"Prednostne budú distribuované do zdravotníckych zariadení, pomôžu pri skríningu populácie v ohniskách nákazy a pomôžu testovať seniorov v pravidelných intervaloch, aj pracovníkov zariadení sociálnych služieb," spresnil Krajčí.

11:15 SLOVENSKO - Premiér Matovič pripúšťa, že v prípade zlej situácie môžu uzavrieť celé regióny.

O uzatváraní konkrétnych regiónov vykazujúcich naďalej vysoko rastúci počet infikovaných sa zatiaľ nerozhodlo. "Táto otázka je však na stole," pripustil predseda vlády Igor Matovič po piatkovom mimoriadnom rokovaní vlády.

"Naozaj sa budeme musieť zaoberať tým, ako to riešiť, ústredný krízový štáb bude musieť prijať rozhodnutie, čo robiť v situáciách, keď nám choroba bujnie," povedal Matovič aj v súvislosti so stavom na Orave.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí je presvedčený, že za nárastom infikovaných i množiacimi sa prípadmi nedodržania opatrení je veľká dezinformačná kampaň, ktorá sa týkala spochybňovania rizika pandémie.

"V súčasnosti je reprodukčné číslo viac ako 1,4, zdvojnásobenie čísla nakazených sa dosahuje počas siedmich dní, regionálne úrady verejného zdravotníctva sú na hrane kapacít," upozornil.

11:07 SVET - Francúzska vláda zvýšila stupeň výstrahy pred koronavírusom v ďalších štyroch mestách a sprísnila opatrenia zamerané proti jeho šíreniu.

Od soboty budú zóny s najvyšším stupňom výstrahy aj mestá Lyon, Lille, Grenoble a Saint-Étienne. Podobne ako v Paríži či Marseille v nich budú musieť zatvoriť bary a reštaurácie, informuje spravodajský portál BBC.

Nové opatrenia oznámili v čase, keď Francúzsko zaznamenalo 18 129 nových prípadov nákazy.

"Situácia sa v posledných dňoch zhoršila vo viacerých metropolách. Každý deň je nakazených viac a viac ľudí," vyjadril sa vo štvrtok počas tlačovej konferencie minister zdravotníctva Olivier Veran.

11:02 SVET - Čína sa zapojila do iniciatívy COVAX pre globálny prístup k vakcínam proti ochoreniu COVID-19.

Ministerstvo zahraničia v piatok informovalo, že krajina vo štvrtok podpísala dohodu s celosvetovou alianciou pre očkovanie Gavi, ktorá je spoluvedúcou COVAX-u.

Čína, ktorá má v súčasnosti prinajmenšom štyroch kandidátov na potenciálnu vakcínu v poslednom štádiu klinických testov, sa pritom sprvu odmietla k iniciatíve pridať a zmeškala na to určený septembrový termín.

10:52 SLOVENSKO - Pomoc dobrovoľníkov hygienici odmietajú, ale sťažujú sa na nadčasy a prácu cez víkendy.

Ani sto telefonátov nemusí stačiť, aby hygienici dohľadali všetky úzke kontakty jediného človeka pozitívne testovaného na koronavírus.

Znamená to viac ako šestnásť hodín nepretržitého telefonovania, keďže jeden telefonát trvá podľa hygienikov desať minúť a nie všetkým sa podarí dovolať na prvýkrát.

Na koronavírusom najviac zasiahnutej Orave muselo za posledný týždeň stihnúť osem tamojších vyhľadávačov desiatky telefonátov s blízkymi kontaktmi každého z 519 nových infikovaných, ktorí tam pribudli za posledný týždeň.

Píše Michal Katuška >>>

10:40 SVET - Rumunsko zaradilo Slovensko medzi rizikové krajiny.

Ak chcú slovenskí občania vstúpiť do Rumunska, musia absolvovať 14-dňovú domácu karanténu s vymedzenými výnimkami.

Informuje o tom slovenské ministerstvo zahraničných vecí na svojej webovej stránke.

10:33 SLOVENSKO - Premiér Igor Matovič vyslovil obavy, či sa pri takto prudkých denných nárastoch nových infikovaných prejavia už zavedené opatrenia.

Opatrenia sa podľa neho budú musieť opäť sprísňovať.

Antigénové testy nepovažuje za plnohodnotnú náhradu PCR testov. Výhodou je síce nižšia cena ale odhaliť dokážu len približne 30 percent pozitívnych prípadov. Pomôcť však môžu pri lepšom odhaľovaní infekčných ľudí.

10:26 SVET - V Maďarsku pribudlo 1176 prípadov nákazy koronavírusom a 15 úmrtí.

Počet obetí tak stúpol na 913, z nich 47 percent pochádza z Budapešti. Celkovo evidujú už 35 222 infikovaných. Z nákazy sa zotavilo 9202 ľudí.

Aktuálne je nakazených 25 107 osôb, z nich 34 percent je z hlavného mesta. Hospitalizovaných s ochorením COVID-19 je 993 pacientov, z ktorých 82 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

10:05 SLOVENSKO - Začala sa tlačová konferencia premiér Igora Matovič, ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a ministra obrany Jaroslava Naďa o pomoci armády v boji s pandémiou.

Regionálnym hygienikom bude pri zvládaní lokálnych ohnísk nákazy, testovaní obyvateľstva a zabezpečení chodu nemocníc pomáhať 267 príslušníkov Ozbrojených síl SR.

Vojaci nateraz posilnia regionálne úrady verejného zdravotníctva, nemocnice a nasadené budú tiež odberové tímy. Šéf rezortu obrany poznamenal, že na rezorte zdravotníctva bude vyčlenený aj jeden styčný dôstojník.

10:01 SLOVENSKO - Na Slovensku pribudlo 1184 nových prípadov nákazy koronavírusom.

Laboratóriá otestovali rekordných 10 136 vzoriek. Z ochorenia COVID-19 sa vyliečilo 99 pacientov, ďalších 18 však museli hospitalizovať.

Pozitívne testy malo 579 žien a 605 mužov vo veku od 1 do 90 rokov. Aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 11 401.

V nemocniciach je hospitalizovaných 370 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 324 z nich. Na JIS je 16 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 26 pacientov.

Celkový počet pozitívne testovaných ľudí na Slovensku je doteraz 16 910, od začiatku vypuknutia ochorenia sa u nás urobilo 528 367 laboratórnych testov.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

9:35 SLOVENSKO - Hnutie Sme rodina predloží koalícii vlastný návrh plánu obnovy, ktorý zahŕňa zelené investície a reformy spolu za 5,8 miliardy eur.

Jedným z hlavných bodov reforiem má byť úprava daní a odvodov. V rámci investícií chce hnutie napríklad obnoviť nemocnice, modernizovať železnice, obnoviť školy, ale aj postaviť tri nové univerzitné centrá.

Návrh v piatok predstavil predseda parlamentu a líder hnutia Sme rodina Boris Kollár spolu so svojimi ministrami.

9:27 SVET - Trump je podľa lekára pripravený vrátiť sa k verejným povinnostiam.

Americký prezident dokončil svoju liečebnú kúru a podľa lekára Seana Conleyho "mimoriadne dobre" zareagoval na lieky a "zostal stabilný".

V správe, ktorú vo štvrtok zverejnil Biely dom, lekár uviedol, že Trump nevykazuje žiadne známky naznačujúce "postup ochorenia".

"Sobota bude desiatym dňom od štvrtkovej diagnózy a na základe trajektórie pokrokovej diagnostiky, ktorú tím vedie, v tom čase plne očakávam bezpečný návrat prezidenta k verejným povinnostiam," cituje lekára spravodajský portál BBC.

Trump sa neskôr pre Fox News vyjadril, že v piatok zrejme absolvuje ďalší test na COVID-19 a dúfa, že už cez víkend bude môcť pokračovať v kampani na zhromaždení, pravdepodobne na Floride. Ako tiež povedal, prestal brať väčšinu liekov, stále však užíva steroidy.

Načítavam video...

9:19 SLOVENSKO - Krízový štáb mesta Bardejov prijal viaceré opatrenia.

Riaditelia a konatelia mestských organizácií v Bardejove musia zabezpečiť dostatok rýchlotestov na testovanie svojich zamestnancov. Mali by byť k dispozícii začiatkom budúceho týždňa.

"Intenzívne sa zvažuje v Seniorcentre možnosť vytvorenia testovacieho, odberného miesta s vyškoleným zdravotníckym personálom. Zrejme sa pristúpi k povinnému testovaniu zamestnancov mestského úradu, mestských organizácií a obchodných spoločností, ktorí sa vracajú z dovolenky a majú podozrenie na kontakt s infikovanými osobami," uviedol hovorca mesta Štefan Hij.

9:10 SVET - Poľsko od soboty sprísňuje epidemiologické opatrenia.

Celé územie krajiny sa zaradí do takzvanej žltej zóny. Najdôležitejšou zmenou je povinnosť zakrývať si nos a ústa na všetkých verejných priestranstvách, teda aj vonku na ulici. Prísnejšie opatrenia budú platiť len vo vybraných červených okresoch.

9:07 SLOVENSKO - V Trnavskom kraji sa koronavírusom nakazili lekári aj policajti.

V rámci všetkých policajných útvarov v Trnavskom kraji zaevidovali minulý týždeň šesť pozitívnych prípadov. Okrem nich má nariadenú preventívnu karanténu ďalších 22 policajtov.

V priebehu minulého týždňa bolo pozitívne testovaných aj desať zdravotníkov. Šesť lekárov, dve zdravotné sestry a dvaja sanitári sú už v karanténe.

8:58 SLOVENSKO - Ozbrojené sily SR budú pomáhať pri odstraňovaní následkov núdzového stavu. Vláda na svojom mimoriadnom rokovaní v piatok súhlasila s vyčlenením do 1500 vojakov denne.

Vojaci budú vyčlenení na základe požiadaviek ministra zdravotníctva na nevyhnutný čas.

Z materiálu vyplýva, že sa navrhujú posilniť regionálne úrady verejného zdravotníctva a podporiť vybrané zdravotnícke zariadenia vyčlenením do 1500 profesionálnych vojakov za účelom organizačnej a administratívnej podpory v období do 31. decembra 2020.

Súvisiaci článok Pracujú na dobré slovo, od štátu dostali 200 eur. Ľudia z kultúrnej obce hovoria, ako sa im žije Čítajte 

8:54 SLOVENSKO - Druhá vlna pandémie síce Slovensko zasiahla silnejšie ako prvá, no život sa na jeseň nezastavil tak ako v marci. Obchody sú otvorené, kaderníctva strihajú, reštaurácie varia, v baroch nalievajú. Už od mája.

Len umelci a pracovníci v kultúre ešte stále čakajú na to, kedy budú môcť pracovať a zarábať si tak na živobytie.

Ľudia nevládzu platiť hypotéky, lízingy, nájmy, upozorňujú v naliehavom liste premiérovi zástupcovia kultúrnej obce.

Denník SME sa rozprával s niekoľkými umelcami i pracovníkmi v zákulisí kultúry. Tu sú ich príbehy >>>

8:46 SLOVENSKO - Pre výskyt ochorenia COVID-19 prerušili bratislavskí hygienici vyučovanie v ďalších triedach. Z rovnakého dôvodu majú do soboty prerušený tréningový proces hádzanárski dorastenci Športového klubu polície Bratislava.

Regionálny úrad verejného zdravotníctva v Bratislave o tom informoval na sociálnej sieti.

8:44 SLOVENSKO - Univerzita sv. Cyrila a Metoda v Trnave prechádza od pondelka na dištančnú formu vzdelávania. Rozhodol o tom rektor Roman Boča na základe rozhodnutia univerzitného krízového štábu.

Opatrenie platí až do odvolania.

8:20 SLOVENSKO - Mestský úrad v Trebišove je od štvrtka až do odvolania pre verejnosť zatvorený. Dôvodom je pozitívny výsledok testu na koronavírus u niektorých zamestnancov mesta.

7:09 SVET - Počet nových prípadov koronavírusu v Česku dosiahol tento týždeň tretíkrát rekord. Vo štvrtok pribudlo 5394 nakazených, počet prípadov od začiatku epidémie je 100 757.

Krajina má celkovo 869 úmrtí na COVID -19 a aktívnych prípadov je 48 728.

Vysoký počet prípadov súvisí aj so zvýšeným počtom testov, dosiaľ ich v krajine vykonali vyše 1,5 milióna. Vo štvrtok tiež v dôsledku ochorenia COVID-19 skonalo 13 ľudí.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem

6:32 SLOVENSKO - "Sme dnes ako poľnohospodári, ktorým mráz spálil úrodu. Mnohí z nás nemôžu vykonávať svoju prácu od 10. marca až doteraz a ešte veľmi dlho ani môcť nebudú."

Tieto slová adresovali slovenskí umelci premiérovi Igorovi Matovičovi v otvorenom liste. Kritizujú, že od jari nedostali adresnú finančnú pomoc, pričom mnohým klesol príjem aj o viac ako 80 %.

6:12 SVET - V Británii zaznamenali 17 540 prípadov nákazy koronavírusom, čo je o zhruba 3000 viac ako predchádzajúci deň.

Zomrelo aj ďalších 77 osôb, ktoré boli v uplynulých 28 dňoch pozitívne testované na prítomnosť patogénu SARS-CoV-2.

Britský minister zdravotníctva Matt Hancock varoval, že súčasná situácia v krajine dosiahla "nebezpečný moment".

Hancock vo štvrtkovom prejave uviedol, že je veľmi znepokojený nárastom počtu prípadov. Dodal, že počet hospitalizácií v severozápadnom Anglicku sa každé dva týždne zdvojnásobuje a len za posledný týždeň stúpol o 57 percent.

6:00 SVET - Talianske úrady zaregistrovali za posledných 24 hodín 4458 nových prípadov nákazy. Je to najvyšší prírastok od polovice apríla.

V Taliansku zaznamenali vo štvrtok aj 22 úmrtí súvisiacich s ochorením COVID -19. Krajina hlási za deň podstatne menej nových prípadov ako ďalšie veľké európske krajiny vrátane Francúzska, Španielska a Británie.

Viac ako 4000 prípadov za deň tam naposledy zaznamenali 12. apríla. V rovnaký deň však vtedy zomrelo 431 ľudí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku?
 2. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko
 3. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 4. Martin Cígler zo Seyforu: Rast IT sektora predbieha počet odborn
 5. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 6. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 7. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 8. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 1. O koľko drahšia bude tento rok dovolenka pri mori?
 2. Zasadíte strom, postavíte (hmyzí) dom: A uvidíte aj hviezdy
 3. Na trhu jazdeniek pribudli kabriolety
 4. Slováci pomáhajú s digitalizáciou školstva doma aj v zahraničí
 5. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné
 6. Päť rád, ako si po vysokej škole nájsť vysnívanú prácu
 7. Moravák, ktorý ukázal svetu, ako sa robí „nové umenie“
 8. Miro Šatan: Nechajme deti robiť viacero športov
 1. Odvážte sa vystúpiť z komfortnej zóny. Zažijete iné Chorvátsko 9 660
 2. Nevídaný záujem o grécke ostrovy. Mnohé hotely sú už nedostupné 8 719
 3. Existuje viac spôsobov, ako znížiť mesačnú splátku na hypotéke 8 115
 4. Plánujete toto leto dovolenku v Chorvátsku? 5 328
 5. Byty v Rakyte s dotovanou hypotékou a zvýhodnenými cenami 5 100
 6. Ďurákovci a ich biznis: Z malého e-shopu k státisícovým tržbám 3 293
 7. Tipy na výlety po letnom Rakúsku 2 466
 8. Čeľustní ortopédi bijú na poplach: Pacienti potrebujú ochranu 2 400
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu

Hlavné správy zo Sme.sk

Otec Daniela Tupého chce poznať pravdu o vražde svojho syna.

Otec Daniela Tupého chce vedieť, kto stál za tým, že sa vyšetrovanie odklonilo od skutočných páchateľov.


23. máj
Šéf wagnerovcov Jevgenij Prigožin so žoldniermi.

Prigožin kritizuje armádu, odstaviť ho však Kremeľ nechce.


3 h

Vydaných bolo 22-tisíc poukážok na dotáciu, vyše desatina z nich prepadla.


6 h
Hráči FK Dubnica.

Dubnica prišla o druhú ligu, ale nie o odhodlanie.


26. máj
SkryťZatvoriť reklamu