SME
Štvrtok, 30. jún, 2022 | Meniny má Melánia

Prezidentka odmieta sankcie za neúčasť na testovaní (minúta po minúte)

Pribudlo ďalších šesť úmrtí na Covid-19, zomrel aj lekár z Oravy.

Ak sa vám mapa nezobrazuje, kliknite sem

Pozrite si aktuálnu mapu šírenia koronavírusu na Slovensku >>>

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Koronavírus na Slovensku: Priebeh pandémie sme sledovali naživo (minúta po minúte)

22:07 SLOVENSKO - Z klávesnice, ktorá v súvislosti s Covidom neustále vyťukávala, že testovať, testovať, testovať, to lezie veľmi ťažko, avšak... Hoci bomba s plošným testom národa explodovala už pred štyrmi dňami, predstavy vlády stále obostierajú hlboké tmy.

SkryťVypnúť reklamu

Zvlášť ostrozrakí azda vidia v hustých hmlách aj akési nejasné kontúry, píše Peter Schutz.

21:36 SLOVENSKO - Nápad trestať ľudí za neúčasť na celoštátnom testovaní desiatimi dňami domáceho väzenia, o ktorom hovoril premiér Igor Matovič z OĽaNO, môže naraziť na Ústavný súd. Operácia Spoločná zodpovednosť sa tak môže skončiť skôr, ako počas najbližších víkendov začnú ľudí vôbec testovať.

>>>Viac sa dozviete v článku Michala Matušku.

19:52 SVET - Pápež František mal dnes po prvý raz od vypuknutia pandémie nového koronavírusu na verejnosti rúško, ktoré si nasadil počas bohoslužby za svetový mier.

Pápež sa objavil v bielom rúšku na bohoslužbe v Bazilike Panny Márie na oltári nebies v Ríme, na ktorej sa zúčastnili i viacerí predstavitelia katolíckej cirkvi vrátane patriarchu Bartolomeja I., ktorý je duchovným vodcom pravoslávnej cirkvi. Za mier sa súčasne s prebiehajúcimi modlitbami v rímskej bazilike modlili v iných častiach mesta aj židia, budhisti, hinduisti či moslimovia. František si podobne ako ostatní cirkevní predstavitelia sňal rúško len vtedy, keď sa prihováral veriacim a keď svoj prejav ukončil, nasadil si ho naspäť na tvár.

SkryťVypnúť reklamu

19:47 SVET - V Českej republike v utorok do 18.00 h potvrdili 6814 nových prípadov nákazy koronavírusom SARS-CoV-2 a 89 úmrtí. V oboch prípadoch ide o doposiaľ najvyššie priebežné prírastky, ktoré Česko zaznamenalo od vypuknutia pandémie.

Najvýraznejší nárast prípadov nákazy zaznamenali v Zlínskom kraji. K utorku 18.00 h eviduje Česko 111 528 aktívnych prípadov nákazy, 188 773 potvrdených prípadov a 75 645 vyliečených pacientov. Počet hospitalizovaných sa zvýšil o 343 na 4 064 pacientov. Počet úmrtí sa zvýšil na 1600, do 18.00 h v utorok ich pribudlo 33.

18:43 SLOVENSKO - Koaličné hnutie Sme rodina podporuje celoplošné testovanie obyvateľstva, hoci vníma "veľa úskalí". Ak sa v boji s pandémiou nezakročí, hrozí nám podľa hnutia český scenár.

SkryťVypnúť reklamu

"Existujú dve možnosti. Prvá, že pôjdeme tou istou cestou ako doteraz, ale pravdepodobne nás čaká český scenár. Potom tu máme druhú možnosť, že zakročíme. Preto sme to podporili. Sme si vedomí, že to má veľa úskalí, ale dôležité je, ako sa k tomu postavia ľudia. Ak sa k tomu ľudia postavia pozitívne, tak toto testovanie môže byť úspešné," skonštatovali z tlačového oddelenia Sme rodina. Koaličná SaS chce ešte v koalícii rokovať o konkrétnej motivácii občanov, aby sa zúčastnili na testovaní.

17:36 SLOVENSKO Koaličná SaS považuje celoplošné testovanie za správny krok. O tom, ako motivovať občanov, aby sa zúčastnili na testovaní, bude ešte v koalícii rokovať, uviedol hovorca SaS Ondrej Šprlák.

17:30 SVET Spojené štáty americké v pondelok znovu zaznamenali približne 60 000 nových prípadov nákazy koronavírusom a denný nárast infikovaných tak pokračuje aj dva týždne pred hlavným termínom prezidentských volieb.

SkryťVypnúť reklamu

Podľa The New York Times v pondelok nahlásili dohromady 64 000 nakazených. Univerzita Johnsa Hopkinsa, ktorá zostavuje vlastné štatistiky, evidovala bezmála 58 500 prípadov, čo je podľa televízie CNN najvyššia pondelková bilancia za posledné tri mesiace.

Načítavam video...

17:20 SLOVENSKO Advokátska komora žiada v dôsledku pandemickej situácie zvážiť nevyhnutnosť konania súdnych pojednávaní a možnosť ich odročovania.

"Advokáti majú skúsenosť s nedodržiavaním opatrení na súdoch, napríklad nenosením rúška či nesprávne nasadeným rúškom, dokonca aj u sudcu priamo na pojednávaní. Často advokáti upozorňujú na pojednávania v malých miestnostiach," uviedla Alexandra Donevová, hovorkyňa advokátskej komory.

17:10 SVET Počet úmrtí v súvislosti s ochorením Covid-19 v Bosne a Hercegovine, prekročil tisíc. V krajine s približne 3,3 miliónmi obyvateľov pribudlo tiež 728 nových prípadov, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku pandémie.

SkryťVypnúť reklamu

Situácia je napätá najmä v Sarajeve, kde za posledných desať dní pribudlo 1 000 nových prípadov. V krajine je teraz celkovo 8 812 aktívnych prípadov, čo je takmer o 3 280 viac ako pred týždňom.

17:05 SLOVENSKO V breznianskej nemocnici, v pôvodných priestoroch chirurgického oddelenia pre ženy, vytvorili oddelenie pre pacientov pozitívnych na ochorenie COVID-19.

V súčasnosti na liečbu týchto pacientov disponuje 12 lôžkami - jedno lôžko s umelou pľúcnou ventiláciou, lôžko jednotky intenzívnej starostlivosti, štyri lôžka s kyslíkom a šesť bez kyslíka. Nemocnica je pripravená kapacitu navyšovať.

16:42 SLOVENSKO Prezidentka SR Zuzana Čaputová na tlačovej konferencii uviedla, že plošné testovanie má byť dobrovoľné. Ak niekomu hrozí akákoľvek sankcia za odmietnutie testovania, nedá sa o dobrovoľnosti hovoriť.

SkryťVypnúť reklamu

Zuzana Čaputová ocenila pripravenosť armády na uskutočnenie plošného testovania. Za kľúčový faktor pre úspešné absolvovanie akcie považuje úzku spoluprácu armády s miestnymi samosprávami, pretože tie nemajú dostatok informácií a zdrojov, aby celú akciu dokázali zrealizovať.

Prezidentka ďalej uviedla, že projekt nesmie ohroziť poskytovanie zdravotnej starostlivosti v nemocniciach a bude nutné, aby bol celý proces testovania bezpečný.

16:38 SLOVENSKO Zväz chemického a farmaceutického priemyslu sa obáva plošného zastavenia hospodárstva.

Chemické a farmaceutické podniky sú v prevažnej miere súčasťou kritickej infraštruktúry a sú takej povahy, že odstávka z jedného dňa na druhý jednoducho nie je možná, vzhľadom na obrovské prípadne hroziace bezpečnostné riziká, uviedol Roman Karlubík zo Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu.

SkryťVypnúť reklamu

16:33 SLOVENSKO Mesto Bardejov má obavu, či sa pre krátkosť času podarí splniť cieľ plánovaného plošného testovania na ochorenie COVID-19.

"Ministerstvo obrany SR predstavilo svoje požiadavky na samosprávu, pričom mnohé detaily ešte nie sú dopracované do realizovateľnej úrovne. Pre krátkosť času na prípravu však existuje obava, či sa podarí avizovaný cieľ, ktorý testovanie sleduje, splniť," informoval hovorca mesta Štefan Hij.

16:15 SVET Úrady v severošpanielskom regióne Navarra od štvrtka na dva týždne obmedzia pohyb obyvateľov. Región budú môcť opustiť ľudia len pre dôležité dôvody, napríklad kvôli práci.

Podobné obmedzenia platia vo viacerých mestách vrátane Madridu, kde sa v sobotu majú opätovne uvoľniť opatrenia.

Vedenie madridského regiónu, ktorý je najhoršie postihnutou oblasťou v krajine, zvažuje rôzne varianty, ako šírenie epidémie od soboty obmedziť.

SkryťVypnúť reklamu

Oznámilo, že zvažuje požiadať centrálnu vládu o vyhlásení zákazu vychádzania po polnoci.

16:06 SLOVENSKO Učitelia alebo vychovávatelia môžu byť v aktuálnej situácii, teda v čase aktuálneho ohrozenia verejného zdravia II. stupňa, preradení na inú pozíciu.

Učiteľ druhého stupňa môže napríklad učiť na prvom stupni alebo učiteľ prvého stupňa zastupovať ako vychovávateľ.

Ak ide o preradenie u rovnakého zamestnávateľa, nie je potrebný súhlas zamestnanca, uviedlo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu odvolávajúc sa na Zákonník práce.

15:55 SLOVENSKO Minister obrany Jaroslav Naď po rokovaní Bezpečnostnej rady na tlačovej konferencii oznámil, že na odberových miestach v rámci plánovaného plošného testovania majú byť prítomní štyria zdravotníci, člen polície, člen armády a dvaja zástupcovia miestnej samosprávy, ktorí by mali na starosti administratívne úkony a s testovanými osobami do kontaktu neprídu.

SkryťVypnúť reklamu

Ohľadom bezpečnosti osobných údajov testovaných uviedol, že zostanú v držbe štátnych inštitúcií a nebudú využité žiadnym iným spôsobom.

Na testovaní sa nemusia zúčastniť dôchodcovia nad 65 rokov, klienti domovov sociálnych služieb, imobilní občania a upresnia sa aj ďalšie medicínske výnimky.

Jaroslav Naď uviedol, že prezidentka SR Zuzana Čaputová dostala odpovede na všetky svoje otázky a k plošnému testovaniu sa vyjadrí na samostatnom brífingu.

Premiér Igor Matovič vyhlásil, že pravidlá pre tých, ktorí sa odmietnu dať testovať, upresnia v najbližších dňoch a majú byť v súlade so zákonmi.

15:40 SLOVENSKO Nemocnica Krompachy má päť zamestnancov s ochorením COVID-19, ktorí sú v domácej karanténe. Ďalší dvaja sú v karanténe, ale sú negatívni, uviedla Martina Pavliková, hovorkyňa skupiny Agel SK, ktorá nemocnicu spravuje.

SkryťVypnúť reklamu

Nemocnica neprevádzkuje len dve odborné ambulancie v súvislosti s pozitívnym testovaním personálu na nový koronavírus. Operačné odbory vykonávajú plánované, ako aj akútne operácie,“ ozrejmila hovorkyňa.

15:20 SLOVENSKO Líder strany Hlas Peter Pellegrini čaká na zodpovedanie viacerých otázok v súvislosti s plošným testovaním na COVID-19. Chýbajú podľa neho odpovede na otázky, ako bude zabezpečená ochrana ľudí pred šírením nákazy na odberných miestach.

Poslanec Richard Raši doplnil, že pri plošnom testovaní sa musia používať testy na to vhodné. Rovnako podľa neho musí byť zachovaná bezpečnosť testovaných a tiež zdravotníkov a testujúcich. Ľudia musia mať istotu, že sa na odbernom mieste nenakazia.

14:40 SVET Doteraz sa za zjavnú deliacu čiaru vo futbalovej Lige majstrov považovalo finančné zázemie, ktoré rozdeľovalo kluby na rozprávkovo bohaté a tie ostatné.

SkryťVypnúť reklamu

Pandémia koronavírusu však v súčasnosti nastavuje nový rozdiel, a tým je prítomnosť fanúšikov na tribúnach.

14:35 SVET Za deň pribudlo v Iráne vyše 5 000 nakazených koronavírusom, čo je najvyšší denný prírastok od začiatku epidémie. Úrady potvrdili aj 322 úmrtí. Celkovo v Iráne s diagnózou Covid-19 zomrelo viac ako 31 000 ľudí a nakazilo sa vyše 539 000.

14:24 SLOVENSKO Celoplošnému testovaniu je naklonených vyše 72 percent opýtaných v prieskume agentúry AKO pre Hospodárske noviny.

14:15 SLOVENSKO Na Orave a v Bardejove by malo byť počas pilotnej fázy celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 otestovaných od piatka do nedele 180 000 osôb v rámci 235 odberných miest.

Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2 500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov, informoval rezort obrany.

SkryťVypnúť reklamu

14:13 SLOVENSKO Počet pozitívne testovaných zdravotníkov sa v nitrianskej nemocnici zvyšuje, aktuálne je ich 61 a ďalší deviati sú v karanténe. Pribúdajú aj pacienti s ochorením COVID-19, treba pre nich vyčleniť ďalšie lôžka.

14:10 SLOVENSKO Ráno sa z martinských kasární pohol konvoj vojenských vozidiel smerom na Oravu. V autách sedeli vojaci, ktorí išli na kontrolu miest určených na víkendové pilotné testovanie Oravcov na COVID-19. Väčšinou ide o volebné miestnosti.

14:00 SLOVENSKO Začala sa Bezpečnostná rada, na ktorú prišla aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Hovoriť sa má aj o pláne na plošné testovanie Slovenska.

Načítavam video...

13:58 SVET Britskí výskumníci sa pripravujú na začatie kontroverzného experimentu, v rámci ktorého nainfikujú zdravých dobrovoľníkov koronavírusom, aby študovali ochorenie COVID-19 v nádeji, že urýchlia vývoj vakcíny.

SkryťVypnúť reklamu

Štúdia je riskantná, ale jej navrhovatelia hovoria, že pravdepodobne poskytne výsledky rýchlejšie ako štandardný výskum.

13:42 SLOVENSKO Premiér Matovič vystúpi v súvislosti s plošným testovaním na COVID-19 pred poslancami ešte počas októbrovej schôdze. Informoval o tom predseda parlamentu Boris Kollár (Sme rodina) po neschválení procedurálneho návrhu predsedu Smeru Roberta Fica. Ten chcel, aby poverený člen vlády informoval o pripravovanom testovaní a zodpovedal otázky poslancov.

13:37 SVET Väčšina občanov členských krajín EÚ podporuje zvýšenie dlhodobého rozpočtu EÚ na prekonanie súčasnej zdravotnej krízy.

Prioritou sú dodatočné zdroje na oblasť verejného zdravia, hospodárske oživenie a boj proti klimatickým zmenám. Uviedol Európsky parlament s odkazom na prieskum verejnej mienky, vypracovaný na žiadosť tejto inštitúcie.

SkryťVypnúť reklamu

13:23 SLOVENSKO Vianočné trhy na Hviezdoslavovom námestí v bratislavskom Starom Meste tento rok nebudú. Tradičné trhy tak po magistráte (Hlavné námestie) ruší aj centrálna bratislavská mestská časť.

12:57 SLOVENSKO V rámci pilotného výskumu v čase pandémie COVID-19 vznikla iniciatíva zmapovať duševný stav zdravotníckych pracovníkov, ktorí sú pri svojej práci v permanentnom vystavení riziku nákazy.

Výskum sa uskutočnil bezprostredne po odznení prvej vlny pandémie korona vírusu.

12:50 SVET V husto osídlenom severotalianskom regióne Lombardia začne od štvrtka platiť nočný zákaz vychádzania. Podobný stav nastal už v priebehu prvej vlny pandémie a prestal platiť v máji. Zákaz nočného vychádzania sa nariadi od 23:00 do 5:00 h. Cez víkendy by tiež mali zostať zatvorené obchodné centrá, v ktorých sa nepredávajú potraviny.

SkryťVypnúť reklamu

12:46 SVET V Rakúsku za posledných 24 hodín pribudlo 1 524 potvrdených prípadov nákazy koronavírusom. Od začiatku epidémie sa v Rakúsku infekcia preukázala u viac ako 67 000 ľudí. V súvislosti s ochorením Covid-19 zomrelo 914 nakazených.

Vyše 51 400 ľudí vírus SARS-CoV-2 prekonalo. V nemocniciach sa nachádza 889 pacientov, z toho 145 na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Najviac postihnutou spolkovou krajinou zostáva hlavné mesto Viedeň. Za posledný deň tu pribudlo 333 prípadov. Nasleduje Tirolsko (292) a Horné Rakúsko (243).

12:42 SLOVENSKO Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov združených v Klube 500 nie je proti celoplošnému testovaniu.

Pokiaľ by však platili vyhlásenia ministra zdravotníctva Mareka Krajčího a ministra obrany Jaroslava Naďa (obaja OĽANO), že kto sa nenechá otestovať, mal by ostať v dvojtýždňovej karanténe, bude to znamenať likvidáciu ekonomiky.

Klub 500 vystríha, že fabriky budú musieť v takom prípade zavrieť brány a odstaviť výrobu.

12:35 SLOVENSKO Osoba, ktorá sa nepreukáže testom, bude musieť ostať desať dní v karanténe.

Premíér Igor Matovič však o téme chce ešte komunikovať za prítomnosti velenia armády. Kto nedôveruje štátnemu testovaniu, môže sa dať testovať v súkromnom laboratóriu, kde si však zrejme bude musieť testovanie zaplatiť, doplnil predseda Vlády SR.

12:25 SLOVENSKO Riaditeľ Divadla Andreja Bagara v Nitre Jaroslav Dóczy bol pozitívne testovaný na koronavírus. Ako informovalo divadlo, momentálne sa nachádza v domácej karanténe.

12:20 SVET Poslanci maďarského parlamentu schválili predĺženie splátkového moratória pre vybrané sociálne skupiny a pre podniky s finančnými problémami do 30. júna 2021.

Cieľom tejto regulácie je zabezpečiť, aby si dôchodcovia, rodičia s deťmi, uchádzači o zamestnanie a pracovníci verejnej sféry nemuseli ani v prvom polroku budúceho roka plniť svoje splátkové povinnosti vyplývajúce z pôžičkových či lízingových zmlúv.

12:12 SLOVENSKO Mimoparlamentná strana SNS je proti povinnému plošnému testovaniu. Taktiež chce vedieť, ako sa bude so vzorkami po testovaní nakladať a kde vzorky skončia. Predseda SNS Andrej Danko uviedol, že vláda by mala povedať, čo sa bude ďalej robiť so vzorkami otestovaných.

12:00 SLOVENSKO Zámer plošného testovania ľudí na ochorenie COVID-19 je chaotický a nepripravený. Konštatoval to v utorok Klub 500.

Združenie najväčších slovenských zamestnávateľov zároveň dodalo, že nie je proti testovaniu, no plán je nedomyslený a vynárajú sa stále ďalšie neprediskutované a nebezpečné návrhy bez relevantných odpovedí.

11:55 SVET Európska spoločnosť pre intenzívnu medicínu upozornila na prípravný celoeurópsky kurz financovaný EÚ.

Jeho cieľom je vyškoliť zdravotníckych pracovníkov na zručnosti v oblasti intenzívnej starostlivosti, aby počas pandémie nového koronavírusu mohli pôsobiť aj na jednotkách intenzívnej starostlivosti.

Kurz prípravy zručností pre COVID-19 (C19_SPACE) bol spustený minulý týždeň vo štvrtok.

11:45 SVET Bavorský minister vnútra Joachim Herrmann uviedol, že Bavorsko uvažuje o prísnejšom režime na hraniciach pre rastúci počet prípadov nákazy koronavírusu v Česku a Rakúsku.

Vláda v Mníchove však nechce ohroziť hospodárske vzťahy so svojimi susedmi. Ústredná vláda v Berlíne návrat kontrol na hranice odmieta.

11:40 SLOVENSKO Minister obrany Jaroslav Naď oznámil, že vojačky a vojaci sú už v jednotlivých regiónoch. Prišli na okresné úrady spolu s hygienikom a príslušníkom policajného zboru. Prezerajú si vhodnosť priestorov a komunikujú o ďalších logistických veciach.

11:32 SLOVENSKO Premiér Igor Matovič na tlačovej konferencii uviedol, že účasť občanov na celoplošnom testovaní bude s najvačšou pravdepodnosťou dobrovoľná. Definitívne rozhodnutie oznámi spolu s koaličnými partnermi.

Osoba, ktorá sa podľa jeho slov nepreukáže testom, bude musieť ostať desať dní v karanténe. Matovič však o téme chce ešte komunikovať za prítomnosti velenia armády. „Chceme, aby to bolo čo najdobrovoľnejšie,“ komentoval s tým, že kto nedôveruje štátnemu testovaniu, môže sa dať testovať v súkromnom laboratóriu, kde si však zrejme bude musieť testovanie zaplatiť.

Počas celoplošného testovania sa zriadi približne 5000 odberných miest. Na každom odbernom mieste by mali pôsobiť štyria zdravotníci, čo predstavuje približne 20 000 zdravotníkov na pokrytie celoplošného testovania., uviedol predseda vlády SR.

Štát chce zdravotníkom platiť 7 eur na hodinu a vypočítať aj rizikové príplatky v závislosti od zistených pozitívnych prípadov. Za každého infikovaného by mal zdravotník dostať 20 eur.

11:16 SLOVENSKO Minister zdravotníctva Marek Krajčí vyzval zdravotníkov aj študentov urgentnej medicíny od druhého ročníka, aby počas nasledujúcich víkendov pomohli s testovaním na koronavírus. Rezort zdravotníctva sprístupnil prihlasovací formulár na vládnej internetovej stránke korona.gov.sk.

Krajčí informoval, že na výzvu už reagovali stovky zdravotníckych zamestnancov a on sám sa zapojí do testovanie v priebehu nasledujúceho víkendu na Orave.

Načítavam video...

11:05 SLOVENSKO Pandémia koronavírusu ovplyvňuje aj počty živnostníkov. Za prvých sedem mesiacov tohto roka zrušilo svoje živnostenské podnikanie 28 248 Slovákov. Najviac pritom ubudlo živností v sektore stavebníctva a finančno-sprostredkovateľskej oblasti.

11:03 SLOVENSKO Celoplošné testovanie obyvateľov Slovenska na koronavírus má byť dobrovoľné. Podľa informácií portálu Aktuality.sk sa na tom zhodli lídri vládnych strán. Dohodnúť sa mali v pondelok večer na koaličnej rade.

Otvorenou témou zostáva prípadné odmeňovanie tých, ktorí si test nechajú urobiť. Politici aj odborníci hľadajú riešenie, ktoré by bolo v súlade s legislatívou.

10:58 SLOVENSKO Najväčší zamestnávatelia v krajine sú v informovaní o nakazených prevažne zdržanliví, o budúcnosti, prepúšťaní či dosahoch zatiaľ veľmi hovoriť nechcú. Viac nájdete na ekonomickom portáli INDEX.

10:47 SLOVENSKO Zväz ambulantných poskytovateľov vyzval ministra zdravotníctva Mareka Krajčího, aby informoval o tom, kým a ako je zabezpečené poskytovanie zdravotnej starostlivosti na všetkých úrovniach pre pacientov, ktorých ambulantní lekári boli povolaní do nemocníc.

Prezidentka zväzu Zuzana Dolinková kritizuje rezort zdravotníctva a tvrdí, že na druhú vlnu pandémie nového koronavírusu sa nepripravilo.

10:30 SLOVENSKO Ministerstvo vnútra schválilo podporu z eurofondov pre projekt Správy štátnych hmotných rezerv SR. Zameraný je na zabezpečenie nevyhnutného ochranného a zdravotníckeho materiálu v záujme ochrany života a zdravia obyvateľstva SR v čase silnejúcej pandémie. Celková výška oprávnených výdavkov projektu je 39,5 milióna eur.

10:00 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo 705 prípadov nákazy ochorením Covid-19, informoval Národné centrum zdravotníckych informácií. Laboratóriá v pondelok vyhodnotili 5 946 testov, od začiatku testovania sa ich vykonalo 627 978. Celkový počet pozitívne testovaných osôb stúpol na 31 400.

Už predtým ministerstvo zdravotníctva informovalo o ďalších šiestich obetiach ochorenia Covid-19, ktorých počet tak stúpol na 98.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

Ministerstvo zdravotníctva informovalo, že aktívnych prípadov ochorenia je na Slovensku aktuálne 23 298.

Vyliečilo sa ďalších 468 pacientov, dohromady už 8 004

V nemocniciach je hospitalizovaných 724 pacientov, potvrdené ochorenie COVID-19 má 611 z nich.

Na JIS je 22 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 51 pacientov.

Najviac pozitívnych prípadov pribudlo v Bratislavskom a Nitrianskom kraji – zhodne po 148, nasleduje Prešovský kraj (140), Žilinský (70), Trnavský (67), Košický (64), Trenčiansky (41) a Banskobystrický (27).

Je medzi nimi 349 žien a 356 mužov, sú vo veku od niekoľkých mesiacov do 101 rokov.

Sedemdňový kĺzavý medián má hodnotu 1567.

Ak sa vám graf nezobrazuje, kliknite sem.

9:58 SLOVENSKO Štátna príspevková organizácia ministerstva zdravotníctva Zdravé regióny naďalej intenzívne vykonáva preventívne, kontrolné a ochranné opatrenia, ktoré súvisia s pandémiou ochorenia COVID-19 v prostredí marginalizovaných rómskych komunít.

V teréne je približne 300 zamestnancov organizácie, ktorí pôsobia v 450-tich rómskych osídleniach na Slovensku, uviedlo Ministerstvo zdravotníctva.

9:55 SVET V uplynulých 24 hodinách v Maďarsku potvrdili testy nákazu novým druhom koronavírusu v 989 prípadoch. Na komplikácie spôsobené ochorením COVID-19 zomrelo 38 pacientov, čo je najviac úmrtí za jeden deň od vypuknutia pandémie. Informoval o tom v utorok vládny server koronavirus.gov.hu.

Doposiaľ pozitívne výsledky zaznamenali u 48 757 testovaných ľudí. Zomrelo celkom 1 211 chorých.

Aktuálne je nakazených 32 909 osôb. V nemocničnom ošetrení je 1 960 chorých, z nich 197 je napojených na umelú pľúcnu ventiláciu.

9:40 SLOVENSKO Počas uplynulého týždňa sa pre výskyt ochorenia COVID-19 dostali do karantény dve pobytové zariadenia, ktorých zriaďovateľom je Banskobystrický samosprávny kraj. Ide o Domov dôchodcov a domov sociálnych služieb LUNA Brezno a špecializované zariadenie v Hrochoti. Po zariadení sociálnych služieb v Detve, ktoré poskytuje služby ambulantnou formou, sú tak v karanténe tri zariadenia kraja.

9:38 SLOVENSKO Fakultná nemocnica v Nitre od utorka zastavuje plánované hospitalizácie pacientov. Ako informovala, k tomuto kroku došlo vzhľadom na prechod nemocnice do tretej reprofilizačnej fázy. Ten súvisí s pandémiou ochorenia COVID-19.

9:30 SVET Štatistický portál worldometers eviduje celosvetovo 40 660 963 infikovaných osôb od začiatku pandémie koronavírusu. Z ochorenia Covid-19 sa zotavilo 30 362 361 ľudí, zomrelo 1 123 180 ľudí. Viac o situácii vo svete.

9:15 SVET India ohlásila najnižší denný nárast prípadov koronavírusu a úmrtí spojených s ochorením Covid-19 za posledné tri mesiace. Za uplynulý deň sa tam nákaza potvrdila u 46 790 ľudí a zomrelo 587 ľudí.

Napriek tomu zostáva India po USA druhou najpostihnutejšou krajinou na svete v počte infikovaných. Od začiatku epidémie sa v Indii nakazilo takmer 7,6 milióna ľudí a zomrelo 115 197 chorých, uviedla agentúra Reuters.

Spravodajský server BBC napísal, že sa v indických mestách začala rýchlo zhoršovať kvalita vzduchu, čo je faktor, ktorý urýchľuje šírenie koronavírusu. Potvrdzujú to vedecké štúdie.

9:06 SVET Londýnske letisko Heathrow ponúka cestujúcim možnosť absolvovať rýchlotest na koronavírus SARS-CoV-2 ešte pred odletom, informovala stanica BBC. Test stojí 80 libier (približne 88 eur) a výsledok je k dispozícii v priebehu 20 minút.

Pasažieri odlietajúci v utorok do Hongkongu a Talianska majú možnosť objednať si tento test ako prví. Cieľom opatrenia je pomôcť ľuďom vycestovať do oblastí, kde sa po prílete musia preukázať negatívnym testom.

Testy poskytované na letisku Heathrow nie sú dostatočné pri vstupe do niektorých krajín vrátane Bahám, Bermúd, Cypru a Grécka, pripomína BBC. Tieto krajiny vyžadujú PRC test vyhodnotený v laboratóriu.

8:33 SLOVENSKO Zakúpené rýchlotesty už smerujú na Slovensko, informoval o tom premiér Matovič na sociálnej sieti.

8:24 SLOVENSKO Vianočné trhy a s nimi spojené kultúrne podujatia sa v Trenčíne tento rok neuskutočnia. Dôvodom je zhoršujúci sa vývoj pandemickej situácie a opatrenia.

8:11 SLOVENSKO O tom, že COVID-19 sa netýka len starších ľudí, svedčí prípad 48-ročného obvodného lekára, ktorý prehral svoj boj s touto chorobou.

Súvisiaci článok Koronavírus si vyžiadal prvú obeť z radov zdravotníkov Čítajte 

Lekár mal ambulanciu v Lokci, v okrese Námestovo. Ochoreniu podľahol v Ústrednej vojenskej nemocnici v Ružomberku, kde bol napojený na umelú pľúcnu ventiláciu.

Staral sa o pacientov z Lokce, Ťapešova a Vasiľova, ale chodili k nemu aj z iných dedín a Námestova.

„Nikdy som nepísala na Facebooku verejné statusy, ale teraz musím. Bola som jeho manželka 14 rokov, nikdy nebýval chorý. Zanechal má tu aj s 10-ročným dieťaťom a neviete si ani len predstaviť aká je to bolesť. Všetkým naveriacim odkazujem, áno zomrel na COVID. CT pľúc to potvrdilo. Boli úplne zničené. A bol úplne zdravý. Takže všetci čo píšu, že sa ich to netýka, je len otázkou času, kedy sa ich to dotkne,“ napísala na sociálnej sieti jeho manželka.

7:40 SLOVENSKO Bývalý šéf Inštitútu zdravotníckej politiky Martin Smatana hovorí, že pre plošné testovanie môžu skončiť tisícky ľudí v karanténe, hoci v skutočnosti nebudú pozitívni. Celý rozhovor si môžete prečítať tu >>>>

7:31 SVET Na stále rýchlejšie rastúce počty prípadov koronavírusovej infekcie reagujú vlády európskych krajín a jednotlivých regiónov prijímaním ďalších reštriktívnych opatrení.

V Slovinsku dnes začne platiť zákaz nočného vychádzania od 21:00 do 6:00 hod. V rakúskej spolkovej krajine Horné Rakúsko dnes vstupujú do platnosti sprísnené opatrenia, napríklad povinná registrácia v reštauráciách. Aj poľský Sejm bude riešiť rastúci počet prípadov v krajine.

Európa aktuálne patrí medzi regióny, kde sa nákaza šíri najrýchlejšie na svete. Na kontinente, vrátane Ruska, zomrelo len počas uplynulého týždňa viac ako 8 500 infikovaných.

7:00 SVET Nemecko hlási 6 868 nových prípadov nákazy koronavírusom a 47 úmrtí za posledných 24 hodín, informoval dnes Inštitút Roberta Kocha.

V krajine sa od začiatku pandémie nakazilo 373 167 ľudí. Na komplikácie spojené s chorobou COVID-19 zomrelo 9 836 ľudí.

6:44 SVET Brazília za posledných 24 hodín zaznamenala ďalších 15 383 prípadov nákazy a 271 úmrtí.

6:29 SVET Argentína sa stala druhou krajinou v Latinskej Amerike a piatou na svete, ktorá prekročila milión prípadov nákazy koronavírusom.

Je to najmenšia krajina, ktorá dosiahla tento smutný míľnik, a šírenie nákazy sa tam zrýchľovalo v posledných týždňoch. Juhoamerický štát zaznamenal do pondelka večera 1 002 662 prípadov infekcie a celkovo 26 716 úmrtí.

6:20 SVET Írsko bude prvou krajinou Európskej únie, ktorá sa z dôvodu šírenia koronavírusu vráti k celoštátnemu zatvoreniu (lockdownu). Premiér Michael Martin vydal príkaz, aby ľudia "zostali doma", ale zdôraznil, že školy zostanú otvorené.

Opatrenia budú platiť šesť týždňov od stredajšej polnoci - zatvorené budú všetky maloobchodné predajne, ktorých fungovanie nie je nevyhnutné, a bary aj reštaurácie budú môcť dať zákazníkom nápoje a jedlo iba so sebou.

6:16 SVET Vo veku nedožitých 80 rokov zomrela česká herečka a dabérka Jana Andresíková. Podľa jej manažéra Reného Kekelyho mala ochorenia COVID-19.

Jej najznámejšou rolou bola čarodejnica z rozprávkového seriálu Arabela.

6:10 SVET V pondelok pribudlo v Česku 8 076 potvrdených prípadov, je to najvyšší nárast v prvom pracovnom dni týždňa od začiatku epidémie.

Do štatistík od pondelkového podvečera pribudlo ďalších 12 úmrtí, celkovo s chorobou COVID-19 zomrelo 1513 ľudí, na pondelok tak pripadá 46 úmrtí.

V nemocniciach je podľa posledných údajov na webe českého ministerstva zdravotníctva hospitalizovaných 3 721 ľudí.

V Česku bude nosenie rúšok od stredy povinné aj v autách. Rúška budú povinné aj na verejne dostupných miestach na zastavanom území mesta či obce pri vzdialenosti menšej ako dva metre od cudzích ľudí.

06:00 SLOVENSKO Na Slovensku pribudlo ďalších šesť potvrdených úmrtí na pľúcnu formu ochorenia COVID-19. V pondelok neskoro večer o tom informovala hovorkyňa ministerstva zdravotníctva.

V nemocnici v Čadci zomrel 69-ročný muž, ďalej zomreli 72-ročná žena v nemocnici v Humennom, 83-ročná žena vo Fakultnej nemocnici v Trenčíne, 85-ročný muž a 89- a 92-ročná žena zomreli vo Fakultnej nemocnici v Prešove.

Premiér Igor Matovič tiež informoval, že v pondelok zomrel aj 48-ročný lekár z Oravy.

Odbor zdravotníctva Žilinského samosprávneho kraja na sociálnej sieti uviedol, že doktora poznali ako skromného, vľúdneho človeka a veľmi dobrého obvodného lekára.

Matovič podotkol, že nechce, aby na Slovensku zomierali zdravotné sestry a lekári len preto, lebo pre niekoho je právo cudzích ľudí na ochranu zdravia a života nepodstatná hodnota.

Úprimnú sústrasť vyjadril rodine lekára aj minister zdravotníctva Marek Krajčí.

Všetko o koronavíruse a ochorení Covid-19

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME Domov

Inzercia - Tlačové správy

 1. Škrty robia aj ľudia s vyššími príjmami. Kto obmedzuje čo?
 2. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 3. Na čo nezabudnúť, ak plánujete na leto malé i väčšie výlety
 4. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 5. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 6. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 7. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine
 8. Spoločnosť Mars inšpiruje: Lepší svet pre domácich miláčikov
 1. Mladá nádej Slovenska. Pracoval aj pre americkú armádu
 2. V zateplenom dome je o päť stupňov menej. Ušetríte stovky eur
 3. Vychádza nový časopis pre šikovné ruky a útulný domov
 4. Stredoškoláci z Trnavy vyražajú na Shell Eco-marathon
 5. Ďalší ekologický krok BILLA
 6. Vysoké Tatry: Úrazovosť v horách narastá
 7. Orange poskytne návštevníkom Pohody najlepšiu sieť
 8. V slovenskom Atose sa pracuje skvelo. Potvrdil to aj prieskum
 1. Slovenské oplátky ocenil aj svet. Receptúru pozná jeden človek 12 144
 2. Štyri veci, vďaka ktorým lepšie zvládnete infláciu 10 041
 3. Leto v Čechách a na Morave: Tipy na výlety v susednej krajine 9 097
 4. Djerba: odlišná príchuť dovolenky v Tunisku 8 378
 5. Čítajte odomknuté články na mobile, počítači a aj v tablete 3 776
 6. Toto sú výhody, ktoré majú prémioví predplatitelia na SME.sk 3 251
 7. Vyhrajte letnú dovolenku s víkendovým vydaním denníka SME 3 167
 8. Analytik Horňák: Niektorí výrobcovia budú musieť znížiť ceny 2 965
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu